تلسکوپ گایا در تلاش برای دست یافتن به نقشه کامل آسمان

تلسکوپ گایا در تلاش برای دست یافتن به نقشه کامل آسمان

 • جاناتان آموس
 • خبرنگار علمی، بی‌‌بی‌سی
تصویرسازی: تلسکوپ گایا اطلاعات اساسی درباره راه شیری در اختیار ما می‌گذارد.

منبع تصویر،ESA

توضیح تصویر،تصویرسازی: تلسکوپ گایا اطلاعات اساسی درباره راه شیری در اختیار ما می‌گذارد.

تلسکوپ گایا متعلق به آژانس فضایی اروپا به‌تازگی آخرین مجموعه داده‌های خود را ارسال کرده است. این تلسکوپ در حال تهیه بزرگ‌ترین مجموعه اطلاعات درباره منابع نور در آسمان است.

این تلسکوپ در حال تبدیل شدن‌ به ابزار اکتشافی بی‌سابقه‌ای‌ است.

گایا اطلاعات مربوط به ستاره‌ها، سیارک‌ها، کهکشان‌های دور و درخشان و هر چه قابل دیدن است را اندازه‌گیری می‌کند.

گایا تا امروز توانسته موقعیت نزدیک به دو میلیارد جسم آسمانی را نقشه‌برداری کند و به‌تازگی این قابلیت را پیداکرده است که عناصر تشکیل‌دهنده آن‌ها را هم شناسایی کند.

پروفسور نیک والتون از دانشگاه کمبریج و عضو تیم دانشمندان گایا به بی‌بی‌سی گفت: «در ابتدا می‌توانستیم با دقت محل نقاط نورانی را مشخص کنیم اما الآن می‌توانیم به همان دقت بگوییم نقاط نورانی چه هستند.»

تلسکوپ گایا که متعلق به آژانس فضایی اروپا (ای اس ای) است در سال ۲۰۱۳ به فضا پرتاب شد و میلیون‌ها کیلومتر دورتر از کره زمین در فضا قرار گرفت.

این تلسکوپ تا حدی شبیه یک کلاه سیلندری چرخان است. گایا در حالی دور خور می‌چرخد با کمک دوربین بسیار دقیق ساخت بریتانیا که عکس‌هایی باکیفیت میلیون پیکسلی می‌گیرد، هر آنچه در اطراف می‌درخشد یا حرکت می‌کند را با دقت خارق‌العاده‌ای رصد می‌کند.

رصد کردن دقیق گایا برای اندازه‌گیری دقیق فاصله اجسام بسیار اهمیت دارد. گایا می‌تواند حرکت‌های بسیار جزئی این اجسام را درحالی‌که دور خورشید می‌چرخد ثبت کند. گایا برای این محاسبات از روش دقیقی از مثلثات استفاده می‌کند که آن را در ابعاد بسیار وسیع، برای محاسبه نزدیک به ۱.۸ میلیارد ستاره در سطح کهکشان راه شیری به کار می‌برد.

تلسکوپ گایا در تلاش دست یافتن به نقشه کامل آسمان
 • درحالی‌که کره زمین دور خورشید می‌چرخد، به نظر می‌رسد ستاره‌هایی که نزدیک‌تر هستند در خلاف جهت ستاره‌های ثابتی که در فاصله دورتری قرار دارند، حرکت می‌کنند.
 • ازآنجایی‌که ما فاصله کره زمین با خورشید را میدانیم، با اندازه‌گیری اختلاف زاویه می‌توانیم فاصله با ستاره موردنظر را اندازه‌گیری کنیم.
 • اما این اختلاف زاویه رقم بسیار کوچکی است. کمتر از یک ثانیه قوسی (معادل یک سه هزار شش‌صدم یک درجه) برای نزدیک‌ترین ستاره‌ها است. معادل ۰.۰۵ درصد قطر کامل ماه.
 • گایا بی‌وقفه در حال ثبت مشاهدات است تا درصد اشتباه در محاسبات را تا حد ۷ میکروثانیه قوسی برای روشن‌ترین ستاره‌ها پایین بیاورد.
 • زاویه اختلاف‌منظر همچنین برای ثابت کردن محل دیگر نقاط نورانی هم استفاده می‌شود. شیوه‌های غیرمستقیم‌تر ازجمله روش نردبانی برای اندازه‌گیری فواصل فوق‌العاده دور به کار می‌روند.

گایا در مجموعه داده‌هایی که در ماه دسامبر ۲۰۲۰ منتشر کرد، اطلاعاتی حاوی نور و رنگ این ستاره‌ها هم به دست آورده بود.

در آخرین داده‌های ارسال‌شده اطلاعات طیف‌سنجی هم مشاهده می‌شود.

طیف‌سنجی، نور منعکس‌شده از ستاره‌ها را به رنگ‌های تشکیل‌دهنده آن‌ها تجزیه می‌کند. با کمک این اطلاعات می‌توان خصوصیات شیمیایی، دما، توده، سن و سرعت اجسام موردمطالعه را به دست آورد.

این اطلاعات به دانشمندان پروژه گایا کمک کرده است بتوانند در مورد گروه عمده‌ای از ستارگان- حدود ۳۳ میلیون ستاره- تخمین بزنند با چه سرعتی به سمت کره زمین حرکت می‌کنند یا از آن دور می‌شوند.

عناصر موجود در ستارگان: رنگ می‌تواند میزان فلزات موجود در ستارگان را نشان بدهد. هرچه ستاره‌ای قرمزتر باشد از جهت فلزات غنی‌تر است

منبع تصویر،ESA/GAIA/DPAC

توضیح تصویر،عناصر موجود در ستارگان: رنگ می‌تواند میزان فلزات موجود در ستارگان را نشان بدهد. هرچه ستاره‌ای قرمزتر باشد از جهت فلزات غنی‌تر است

اگر این اطلاعات را با آنچه از قبل درباره حرکت این اجسام در آسمان فهمیده بودیم ترکیب کنیم می‌توانیم رفتار سه‌بعدی این ستاره‌ها را به‌طور کامل بفهمیم.

این اطلاعات به دانشمندان دید عمیق‌تری درباره ساختار کهکشان راه شیری و تغییرات آن درگذشته و آینده خواهد داد.

داده‌های گایا تابه‌حال اطلاعاتی در این موارد فراهم کرده است:

 • دو میلیارد منبع نوری که اغلب ستاره هستند اما شامل اجسام دیگری در منظومه شمسی و همین‌طور فراتر از کهکشان راه شیری می‌شوند.
 • جزییات طیف‌سنجی که دما، ترکیب شیمیایی، توده و سن حدود ۱۰۰ میلیون جسم فضایی
 • حدود ۱.۹ میلیون اختروش: کهکشان‌های بسیار دوردستی که سیاه‌چاله‌هایی در مرکز آن‌ها نور شدید از خود ساطع می‌کنند.
 • ۱۵۶ هزار سیارک که اهمیت آن در مطالعه منشأ آن‌ها است و همین‌طور بررسی احتمال بر خودشان با کره زمین.

با اطلاعات سه‌بعدی که درباره این ستاره‌ها و بعضی از آن‌ها که در کهکشان آندرومدا در نزدیکی ما قرار دارند به دست آورده‌ایم، می‌توانیم ایده بهتر و دقیق‌تری از اینکه چه زمانی توده این کهکشان با کهکشان ما یکی خواهد شد پیدا کنیم. احتمالاً در چندین میلیارد سال آینده این اتفاق خواهد افتاد.

یکی از غیرمنتظره‌ترین کشفیات داده‌های اخیر این است که گایا توانایی اخترلرزه‌شناسی هم دارد. به این معنی که می‌تواند حرکات و لرزه‌های بسیار ظریف سطح ستاره‌ها را هم ثبت کند. این اطلاعات به دانشمندان کمک می‌کند اندازه و سن این ستاره‌ها را تخمین بزنند.

پروفسور کانی آرتس از کی یو اون در بلژیک می‌گوید: «زلزله‌های سطح ستاره‌ها اطلاعات فراوانی درباره آن‌ها به ما می‌دهند. خصوصاً درباره سازوکار درونی آن‌ها. داده‌های گایا معدن باارزشی از داده‌های لرزه‌نگاری ستارگان در اختیار ما قرار داده است.»

گایا می‌تواند ستارگانی که از ما دور می‌شوند (نقاط روشن عکس) و ستارگانی که به ما نزدیک می‌شوند (نقاط تیره) را نشان بدهد

منبع تصویر،ESA/GAIA/DPAC

توضیح تصویر،گایا می‌تواند ستارگانی که از ما دور می‌شوند (نقاط روشن عکس) و ستارگانی که به ما نزدیک می‌شوند (نقاط تیره) را نشان بدهد

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید

پادکست
پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

هر بار گایا آخرین مجموعه داده‌هایش را می‌فرستد (این سومین بسته اطلاعاتی است)، بلافاصله ماینرهای گروه‌های فضا شناسی در نقاط مختلف جهان دست‌به‌کار استخراج آن‌ها می‌شوند.

بعضی از گروه‌ها مقاله‌های عملی در دست چاپ دارند و تنها به داده‌های گایا نیاز دارند تا مطلب خود را کامل کنند.

برای گروه‌های تحقیقاتی که باهم رقابت دارند، همیشه مسابقه‌ای در جریان است که کدام می‌تواند مطلبش را زودتر منتشر کند.

یکی از موضوعات پرطرفدار محققان، جستجو ستاره‌هایی با سرعت زیاد است. ستاره‌هایی که سرعتی حدود صدها کیلومتر در ثانیه دارند.

دکتر تیمو پروستی که عضو گروه دانشمندان گروه گایا است می‌گوید: «محتمل‌ترین سناریو درباره سرعت زیاد این ستاره‌ها این است که باید جایی نزدیک مرکز کهکشان باشند. چون از جهت فیزیکی تنها در مرکز کهکشان امکان ایجاد چنین افزایش سرعتی وجود دارد.»

«تا اینجا این ستاره‌های پرسرعت بیشتر کاندیدا بوده‌اند چون دقت گایا هنوز در حدی نیست که بتوان به‌طور کامل و قطعی آن‌ها را تشخیص داد اما مطمئن هستم ستاره شناسان با پیدا کردن جواب سؤال‌هایشان به سراغ داده‌های جدید گایا خواهند رفت.»

یکی دیگر موضوعات پرطرفدار که محققان برای آن به سراغ داده‌های گایا خواهند رفت این است که آیا ستاره‌ها حاوی عناصری سنگین‌تر از هیدروژن و هلیوم هستند یا اینکه توخالی‌اند.

ستاره‌هایی که میزان فلزات آن‌ها کم است برای محققان بسیار جالب‌اند چون احتمالاً این ستاره‌ها عمر بسیار زیادی دارند و شاید جز اولین ستاره‌هایی باشند که در کنار هم قرارگرفته‌اند و کهکشان راه شیری را شکل داده‌اند.

نقشه‌برداری از غبار: بستر کهکشان غبارآلودترین قسمت آن (قسمت‌های سیاه و قرمز) و بخش‌های بالا و زیر آن غبار کمتری دارند (قسمت‌های آبی)

منبع تصویر،ESA/GAIA/DPAC

توضیح تصویر،نقشه‌برداری از غبار: بستر کهکشان غبارآلودترین قسمت آن (قسمت‌های سیاه و قرمز) و بخش‌های بالا و زیر آن غبار کمتری دارند (قسمت‌های آبی)

پروژه تلسکوپ گایا فقط ۸ سال است که شروع‌شده است. داده‌هایی که هفته گذشته ارسال شد نتیجه تنها ۳۴ ماه از دوران فعالیت علمی این تلسکوپ است.

هنوز داده‌های حدود ۵ سال فعالیت این تلسکوپ باید پردازش شوند.

گایا قرار است تا سال ۲۰۲۵ آسمان را اسکن کند. احتمالاً در اواخر این دهه یا اول دهه ۲۰۳۰ تمام داده‌های این کاوش برای عموم قابل‌دسترسی خواهد بود.

پروفسور جری گیلمور از دانشگاه کمبریج به بی‌بی‌سی می‌گوید: «در این وقت اضافه چه چیز به دست می‌آید؟ قدر مسلم میزان دقت بالا خواهد رفت و از عدم قطعیت داده‌ها کم خواهد شد. اما مفیدترین محصول این وقت اضافی افزایش حساسیت داده‌ها در مورد عوامل و اجسام در حال تغییر است.»

« این افزایش دقت بخصوص در بررسی نوسان ستاره‌ها بسیار مهم است چون به ما می‌گوید چه سیاره‌های دیگری در دور آن‌ها در حال حرکت هستند.»

«اگر شما به‌اندازه یک سال داده داشته باشید فقط می‌توانید سیاره‌هایی که بسیار به ستاره‌ها نزدیک هستند را شناسایی کنید.»

«اما بعد از ده سال مشاهده و بررسی داده‌ها می‌توانید سیاره‌ها دورتر از ستاره مرکزی و خانواده اطراف یک ستاره را هم شناسایی کنید.»

گایا تا آخر مأموریتش احتمالاً ده‌ها هزار سیاره راه شیری را شناسایی کرده است.

 

 

 

 

 

واژن زنان یا فرج (مهبل) چیست و محل دخول آن کجاست؟

واژن زنان یا فرج (مهبل) چیست و محل دخول آن کجاست؟

واژن یک کانال عضلانی است که با غشاهای اعصاب و مخاط پوشانده شده است. از جمله رحم و دهانه رحم را به قسمت خارج بدن متصل می کند، دوره های پریود (قاعدگی) ، مقاربت و زایمان از طریق واژن اتفاق می افتند. معمولاً هنگامی که افراد در مورد واژن صحبت می کنند، منظورشان ولو یا همان فرج است، که قسمت خارجی دستگاه تناسلی زنان می باشد. فرج از قسمت های زیر تشکیل می شود:

 • لابیا
 • دهانه واژن
 • کلیتور
 • مجرای ادرار

بخش های مختلف واژن و وظیفه آن

طبق گزارش مجله خبری healthline ؛ مانند هر عضو دیگری در بدن، واژن نیز از اعضا یا بخش های مختلفی تشکیل شده است که هر کدام عملکرد منحصر بفرد خود را دارند. در ادامه به بررسی کامل آنها و وظیفه شان می پردازیم:

مشخصات واژن خوب

دهانه یا دهلیز واژن

دهلیز واژن یا داخل رحم بخشی از دهانه واژن است که بین مجرای ادرار و مقعد قرار دارد. خون قاعدگی از این قسمت خارج می شود. همچنین مقاربت جنسی، زایمان و تولد نوزاد از کارایی های دیگر دهلیز واژن است.

دیواره واژن

دیواره واژن از عضله ای پوشانده شده که غشای مخاطی آن، مشابه بافت دهان است. این دیواره حاوی لایه هایی با بافت کشسانی است. سطح دیواره همچنین حاوی بافت طویلی به نام روگا است که باعث می شود مهبل در هنگام رابطه جنسی یا زایمان گسترش یابد.

بافتهای دیواره واژن در طول چرخه قاعدگی دچار تغییرات هورمونی می شوند. سلولهای موجود در لایه خارجی بافت گلیکوژن را ذخیره می کنند. در طی تخمک گذاری ، این لایه ریخته شده و گلیکوژن توسط باکتری ها تجزیه می شود.

پرده بکارت

پرده بکارت یا هایمن یک غشای نازک است که دهانه واژن را احاطه کرده است. اگرچه شکل و اندازه های آن متفاوت است، اما شکل اکثر آنها هلالی و مانند نیمه ماه است. این حفره باعث می شود خون قاعدگی از واژن خارج شود.

هنگامی که کسی برای اولین بار مقاربت می کند یا چیزی را به واژن وارد می کند، ممکن است هایمن پاره شود. این اتفاق ممکن است در حین ورزش شدید هم بیفتد.

محل دخول

بین لابیا مینور و لابیا ماژور؛ پایین تر از مجرای ادرار دریچه ای وجود داشته که در ابتدای پرده بکارت قرار دارد. به این قسمت محل دخول واژن گفته می شود. به طور عادی فاصله ورودی واژن تا دهانه رحم به طول 8 تا 12 سانتی متر است.

عکس محل دخول واژن

بیماری ها و حفظ سلامت واژن

نسبت به زندگی هر فرد قرار گرفتن در شرایط مختلف می تواند آنها را با اتفاقاتی روبرو کند. در بعضی از موارد ممکن است یک سوزش یا خارش گذرا باشد. ولی در بعضی دیگر ممکن است علائمی از یک بیماری جدی باشد. در ادامه به بررسی این بیماریها می پردازیم:

بیماریهای مهبل

واژینیت یا ورم مهبل

واژینیت التهاب واژن یا مهبل در نتیجه ابتلا به عفونت است. این عارضه ممکن است علائم ناراحت کننده ای به همراه داشته باشد. از جمله:

 • خروج ترشحات از واژن
 • خارش
 • احساس سوزش

نسبت به علت آن، واژینیت انواع مختلفی دارد. متداول ترین انواع آن عبارتند از:

 • واژینوز باکتریال: یک عفونت باکتریایی است که از رشد بیش از حد باکتری ها داخل واژن ناشی می شود. این عارضه هنگامی اتفاق می افتد که عاملی باعث تغییر pH واژن شود، مانند دوش واژینال مکرر. واژینوز باکتریال یک نوع عفونت مقاربتی (STI) نیست ، اما رابطه جنسی با چند شریک جنسی می تواند احتمال ابتلا به این عارضه را افزایش دهد.
 • عفونت مخمر: عفونت مخمر واژن زمانی اتفاق می افتد که بیش از حد نوعی مخمر به نام Candida albicans در واژن وجود داشته باشد. عفونت های مخمر مهبل بسیار شایع است. علائم آن ممکن است شامل خارش ، التهاب و ترشحات سفید و غلیظی باشد که ظاهری پنیرک مانند دارد. عفونت های مخمری معمولاً با استفاده از داروهای ضد قارچ و بدون نسخه (OTC) قابل درمان هستند.
 • تریکومونیازیس: غالباً به عنوان “تریچ” شناخته می شود ، تریکومونیازیس یک بیماری جنسی است که توسط انگلی به نام Trichomonas vaginalis ایجاد می شود. اغلب باعث ترشحات سبز یا زرد همراه با بوی ماهی و همچنین سوزش و قرمزی می شود. با آنتی بیوتیک درمان می شود. برای جلوگیری از عفونت مجدد ، زوجی که باهم رابطه دارند باید تحت درمان قرار گیرند.

واژینیموس

واژینیسموس باعث انقباض غیرارادی عضلات واژن می شود. انقباضات عضلانی دخول آلت به مهبل را دردناک و حتی شاید غیر ممکن کند. این عارضه معمولا زمانی آغاز می شود که کسی برای اولین بار اقدام به رابطه می کند.

علت خاصی برای واژینیسموس وجود ندارد ، اما اغلب با آسیب های جنسی گذشته یا عوامل عاطفی مرتبط است. برای برخی ، ترس از رابطه جنسی دردناک به دلیل واژینیسموس می تواند باعث انقباض بیشتر عضلات شود در نتیجه درد بیشتری به همراه دارد.

بیماریهای مقاربتی

بیماریهای آمیزشی (مقاربتی) STI از طریق تماس جنسی منتقل می شوند و می توانند علائمی مانند ترشحات، زگیل های تناسلی یا زخم ایجاد کند. برخی از بیماریهای مقاربتی هیچ علائمی ندارند و فقط زمان غربالگری مشاهده می شوند. STI های متداول شامل موارد زیر هستند:

فیستول واژن

این مسیر تونل مانند که دو ارگان مختلف را به یکدیگر متصل می کند، فیستول نام دارد. زمانی که این فیستول در واژن ایجاد شود، معمولا به آن فیستول وزیکو واژینال می گویند که اندام جنسی زن را به اندام های مجاور خود متصل می کند. از علائم شایع این عارضه می توان به بی اختیاری ادرار اشاره کرد. فرد زمان مشاهده علائم آن، سریعا باید برای درمان فیستول به پزشک متخصص مراجعه کند.

پرولاپس واژن

پرولاپس یا افتادگی مهبل زمانی اتفاق می افتد که به طور مکرر کشیده یا منبسط شود. این عارضه معمولا رحم را نیز درگیر خود می کند. زایمان طبیعی، فشار مکرر به شکم ناشی از چاقی یا کشیدگی حرکات روده و یائسگی می تواند خطر پرولاپس را افزایش دهد. پرولاپس انواع مختلفی دارد که می تواند واژن را درگیر خود.

سرطان

سرطان واژن بسیار نادر است. انواع مختلفی از سرطان مهبل وجود دارد ، اما شایع ترین آنها سرطان سلول سنگفرشی است که از پوشش واژن شروع می شود. در مراحل اولیه ممکن است هیچ علائمی ایجاد نکند. اما اگر گسترش یابد ، می تواند باعث خونریزی غیر معمول، ترشح یا ایجاد توده در واژن شود.

طبق آمار دو سوم سرطان های مهبل توسط ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شود.

علائم بیماری های واژن

علائم این بیماری ها نسبت به علت اصلی آن آنها، متفاوت می باشند و در هر فرد به یک شکل خود را نشان می دهند. برخی از علائم رایج است:

 • تغییر در مقدار، رنگ یا بوی ترشحات واژن
 • قرمزی و التهاب
 • خارش
 • خونریزی در حین یا بعد از رابطه جنسی
 • خونریزی بین پریود
 • خونریزی بعد از یائسگی
 • مقاربت دردناک

اگر هر یک از موارد بالا را تجربه کردید، سریعا به پزشک مراجعه کنید زیرا در صورت شروع درمان به موقع، بهترین نتیجه را گرفته و درمان می شوید.

نکاتی برای سلامتی واژن

شما می توانید خطر ابتلا به بسیاری از بیماری ها و عفونت های واژن را کاهش دهید. برای کاهش این خطرات لطفا نکات زیر را دنبال کنید:

 • خودداری از دوش واژینال. واژن به طور طبیعی خودش را تمیز می کند. دوش واژینال می تواند تعادل طبیعی باکتری ها و قارچ ها را بر هم بزند و منجر به عفونت شود.
 • از صابون های عطری خودداری کنید. عطرهای موجود در محصولات بهداشتی معطر مانند صابون ، پد و دستمال مرطوب می توانند پوست را تحریک کرده و تعادل pH فرج را مختل کنند. در عوض محصولات بی بو را انتخاب مناسبی هستند.
 • تعهد جنسی داشته باشید. اگر برای بار اول است که با فردی رابطه برقرار می کنید، حتماً از کاندوم استفاده کرده و به طور منظم آزمایش STI دهید.
 • تمرینات کگل انجام دهید. این ورزش به تقویت عضلات کف لگن کمک می کنند ، که می تواند به شما در کاهش خطر افتادگی واژن و ضعف کف لگن کمک کند. نحوه درست انجام این حرکات بسیار مهم است.
 • خود را واکسینه کنید. درباره واکسیناسیون برای محافظت از بدن خود در برابر HPV و هپاتیت B ، که از طریق رابطه جنسی منتقل می شود ، با پزشک خود صحبت کنید.
 • چکاپ های منظم داشته باشید. برای انجام تست پاپ اسمیر و غربالگری منظم سرطان دهانه رحم و HPV به پزشک مراجعه کنید. لازم است که زنان 21 تا 65 سال هر سه سال یک بار با آزمایش پاپ اسمیر غربالگری سرطان دهانه رحم انجام دهند. زنان 30 تا 65 ساله در صورت انجام آزمایش HPV همراه با تست پاپ اسمیر ، می توانند فاصله غربالگری را به 5 سال افزایش دهند.
Updated: جولای 5, 2022 — 1:19 ب.ظ