اخبار روز :آفرمان «پوتین» برای حرکت نیروهای روس به سمت «دونتسک»

فرمان «پوتین» برای حرکت نیروهای روس به سمت «دونتسک»

همزمان با دستور رئیس جمهور روسیه به ارتش این کشور برای ادامه پیشروی ها در  شرق اوکراین، ارتش این کشور خطوط دفاعی جدیدی را در «دونتسک» در شرق اوکراین ایجاد کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از گاردین، پس از تسلط ارتش روسیه بر شهر لیسیچانسک، «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه به ژنرال‌های ارتش خود فرمان پیش روی به سمت دونتسک را صادر کرد.

مقامات اوکراینی همزمان با دستور رئیس جمهور روسیه به ارتش این کشور به ادامه پیشروی‌ها در شرق اوکراین، اعلام کردند که نیروهای اوکراینی خطوط دفاعی جدیدی را در «دونتسک» در شرق اوکراین ایجاد کرده و قصد دارند در جنوب این کشور حملات متقابلی را آغاز کنند.

«سرهی هایدای» فرماندار اوکراینی منطقه «لوهانسک» در این باره گفت که نبرد چند هفته‌ای برای تحت کنترل درآوردن شهر «لیسیچانسک» نیروهای روسی را که می‌توانستند در جبهه‌های دیگر بجنگند، به این منطقه کشانده است و به نیروهای اوکراینی این فرصت داده شد تا استحکاماتی در منطقه دونتسک بسازند تا کار را برای روس‌ها در آنجا سخت‌تر کنند.

وی همچنین بر درخواست اوکراین از متحدان غربی جهت ارائه تسلیحات بیشتر به این کشور تاکید کرد و گفت که نیروهای مسلح اوکراین زمانی که تسلیحات دوربرد کافی داشته باشند، حملات متقابل انجام خواهند داد.

هایدای افزود: تاکتیک روسیه یکسان خواهد بود. آنها با توپخانه خود به همه چیز شلیک خواهند کرد، اما پیشروی برای آنها دشوار خواهد بود.

همچنین «اولکسی آرستوویچ» مشاور «ولودیمیر زلنسکی» رئیس جمهور اوکراین نیز با اشاره به پیشروی‌های اخیر ارتش روسیه در لوهانسک و به دست گرفتن کنترل دو شهر راهبردی «سیویرودونتسک» و لیسیچانسک، گفت: این آخرین پیروزی روسیه در خاک اوکراین است. اینها شهرهای متوسطی بودند و تحت کنترل در آوردن آن‌ها از ۴ آوریل تا ۴ جولای (۱۵ فروردین تا ۱۳ تیر) طول کشید یعنی ۹۰ روز. اینهمه ضرر!

وی با اشاره به این مسئله که اوکراین علاوه بر نبرد برای دونتسک، امیدوار است که حملاتی متقابل را در جنوب این کشور انجام دهد، گفت: تسخیر شهرهای شرق اوکراین به این معنی است که ۶۰ درصد از نیروهای روسیه اکنون در شرق متمرکز شده اند و هدایت مجدد آنها به جنوب دشوار است.

پیشتر نیز رئیس جمهور اوکراین ضمن اذعان به تسلط کامل نیروهای ارتش روسیه بر شهر لیسیچانسک و هم چنین عقب نشینی نیروهای اوکراینی، اعلام کرد که کشورش مجدداً مناطق از دست رفته را با کمک تسلیحات برد بلند غربی به دست خواهد آورد.

شاهنامه شناسنامه ایران است/ فراموش نکنیم به ایران تعلق داریم

رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی گفت: دانش آموز پرورش یافته در ایران این را فراموش نکند که ایرانی است و به ایران تعلق دارد.

به گزارش خبرنگار مهر آئین پایانی چهارمین جشنواره ملی فردوسی صبح امروز در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد.

غلامعلی حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی در این برنامه با اشاره به اهمیت زبان فارسی گفت: کمک به شناساندن فردوسی وظیفه همه ما از جمله وظیفه فرهنگستان زبان و ادب فارسی است.

وی خطاب به دانش آموزان مدارس استعدادهای درخشان گفت: یک دانش آموز سمپادی دو زندگی می‌تواند داشته باشد؛ یکی این که شبانه روز با این فرمول‌های ریاضی و شیمی سر و کار داشته باشد و نمرات عالی بگیرد و راهی یکی از دانشگاه‌های خوب کشور شود و به دنبال این باشد که از همان روزهای اول هم از یک دانشگاهی در خارج از کشور پذیرش بگیرد و در خارج از کشور هم از همان ابتدا هم به دنبال این باشد یک جایی برای خودش مشغول به کار شود و کاری هم به ایران نداشته باشد.

حداد عادل افزود: نوع دوم زندگی این است که این دانش آموز پروش یافته در ایران، این را فراموش نکند که یک ایرانی است و به ایران تعلق دارد؛ این ایران بوده است که ما را در خود پرورانده است و برای ما زمینه رشد را فراهم نموده است.

وی با بیان اینکه برای انتخاب نوع دوم زندگی به چیزی جز دانش نیاز داریم گفت: علاوه بر این فرمول‌های درسی که دانش ماست؛ به بینش هم نیاز داریم. باید از خود بپرسیم هدف از خلقت ما چه بود؟ از کجا آمده‌ایم، چرا آمده ایم و به کجا خواهیم رفت؛ چه وظایفی داریم و چه امیدی می‌توانیم داشته باشم. پاسخ به این سوالات به بینش نیاز دارد؛ این بینش را می‌توان در دین و فلسفه و حکمت پیدا کرد و زبان فارسی آئینه تمام نمای دین و عرفان و حکمت اسلامی و ایرانی است.

وی با بیان اینکه ادبیات حامل فرهنگ است؛ اظهار کرد: انسان موفق، انسانی است که دانش و بینش را با هم همراه کند.

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی با بیان اینکه شاهنامه را همه ی افراد با هر سطح فکری درک و از آن استفاده می‌کنند گفت: در زمان‌های قدیم در کوچه‌ها و قهوه خانه‌ها، همه مردم از شاهنامه لذت می‌بردند؛ امروز هم در کارگاه‌ها و کلاس‌های زبان شناسی شاهنامه را بررسی و کاوش می‌کنند.

شاهنامه شناسنامه ایران است

حداد عادل شاهنامه را نماد سازگاری اسلام و ایران دانست و افزود: فردوسی شیعه دوازده امامی و در عین حال یک ایرانی تمام عیار بود. شاهنامه شناسنامه ملی ماست و فردوسی هم به خوبی می‌دانست که با زنده نگه داشتن زبان فارسی، به هویت ملی ایران کمک کرده است. ما باید از زبان فارسی پاسداری کنیم که یکی از شاعران آن فردوسی است.

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی خاطر نشان کرد: با اتمام دوران کرونا آماده‌ایم که دوره‌های زبان شناسی را برای دانش آموزان استعدادهای درخشان ادامه دهیم و همه دانش آموزانی که در مدارس تیزهوشان درس می‌خوانند در آینده دانش آموزانی صاحب بینش و فرهنگ باشند و دانش و بینش خود را در خدمت هموطنان خود برای سرافرازی کشور قرار دهند.

بررسی میزان هوشمندسازی فراجا؛ از خدمات «پلیس من» تا رصد مجرمان

معاون فناوری و اطلاعات فراجا هوشمندسازی در پلیس را تشریح کرد و از تاثیر این مقوله بر کشف علمی جرم و شناسایی متهمان و دستگیری سریع آنها سخن گفت.

به گزارش خبرنگار مهر، مهرماه سال گذشته بود که سردار حسین اشتری فرمانده کل انتظامی اعلام کرد که پلیس باید با توجه به تنوع مأموریت، گستردگی و ضرورت ارائه خدمات به سمت هوشمندسازی گام بردارد چراکه هوشمند سازی را یک اصل برای انتظامی کل کشور است و باید برای ارائه خدمات سریع‌تر بین دستگاه‌ها از این طریق ارتباط گرفته شود.

البته که مقام معظم رهبری هم در بیانات خود تاکید داشتند که پلیس علاوه بر اینکه یک نیروی نظامی و جزو نیروهای مسلح است، یک سازمان خدماتی و خدمت رسان به مردم هم است، لذا باید کاری کنیم که مردم این خدمت‌هایی را که انجام می‌دهیم، حس کنند.

پلیس در «نمایشگاه شهر هوشمند» شرکت کرده است تا توانمندی‌های فناوری اطلاعات خود را برای مردم به نمایش بگذارد. در این میان به سراغ سردار احمد دولتخواه معاون فناوری و اطلاعات فراجا رفتیم تا میزان هوشمندسازی در پلیس که شعار هفته ناجا در دو سال گذشته بود را بررسی کنیم.

 

در ابتدا گزارشی از عملکرد پلیس در حوزه هوشمندسازی بیان کنید

هوشمندسازی در پلیس با دو رویکرد خدمت به مردم با در نظر گرفتن تسهیل گری حداکثری و اجرای مأموریت‌ها با سرعت حداکثری با دستور سردار اشتری فرمانده فراجا آغاز شد. بخشی از اقدامات هوشمندسازی در پلیس مربوط به اقدامات درون سازمانی می‌شود که در حیطه وظایف پلیس‌های تخصصی است و بخشی دیگر مربوط به ارائه خدمات حداکثری به مردم است.

در حوزه پلیس‌های تخصصی بخشی از هوشمندسازی عملیاتی شده و بخشی دیگر در حال عملیاتی شدن است؛ در بخش ارائه خدمات به مردم هوشمندسازی شامل مواردی می‌شود که دریافت خدمات را برای مردم تسهیل کند چراکه یکی از وظایف پلیس ارائه خدمات به مردم است.

ارائه اپلیکیشن «پلیس من» توانست گام مهمی در هوشمندسازی و تسهیل خدمات به مردم تلقی شود چراکه مردم در هفت روز هفته و به صورت ۲۴ ساعته می‌توانند خدماتی که لازم دارند را دریافت کنند

در گذشته مردم برای دریافت خدماتی مانند نقل و انتقال خودرو، مسائل مربوط به گواهینامه، وظیفه عمومی و… باید به مقرهای پلیس مراجعه می‌کردند و بعد از آن این خدمات در دفاتر پلیس به اضافه ۱۰ ارائه شد اما نکته مهم این است که افراد محدود به زمان و مکان می‌شدند.

ارائه اپلیکیشن «پلیس من» توانست گام مهمی در هوشمندسازی و تسهیل خدمات به مردم تلقی شود چراکه مردم در هفت روز هفته و به صورت ۲۴ ساعته می‌توانند خدماتی که لازم دارند از جمله تمدید اعتبار گواهینامه و گذرنامه، اعلام مفقودی خودرو، نقل و انتقال خودرو، مشاهده جرایم رانندگی و… را دریافت کنند.

هدف از ارائه اپلیکیشن پلیس من چه بود؟

هدف این بود که هر آنچه خدمت پلیس در بستر پلیس به علاوه ۱۰ ارائه می‌دهد را در این اپلیکیشن به صورت ۲۴×۷ به مردم ارائه دهیم.

برای دریافت این اپلیکیشن باید به مراکز پلیس به اضافه ۱۰ مراجعه کرد؟

خیر؛ این اپلیکیشن از تمام مارکت های موبایلی قابل دریافت است و نصب و استفاده از امکانات آن هیچ هزینه‌ای برای کاربر ندارد و تنها برای استفاده از این اپلیکیشن باید احراز هویت انجام شود و سیم کارت متعلق به خود کاربر باشد. چراکه حفظ حریم خصوصی افراد در این اپلیکیشن برای پلیس در اولویت است.

استفاده از خدمات هم رایگان است؟

اغلب خدمات این اپلیکیشن رایگان است مانند ثبت سرقت خودرو اما برخی خدمات دارای تعرفه هستند مانند درخواست تمدید گذرنامه؛ قرار نیست پلیس از این اپلیکیشن درآمدزایی داشته باشد و اصلاً هم به دنبال درآمدزایی از این اپلیکیشن نیست اما خدماتی که تعرفه دولتی دارند باید هزینه اش دریافت شود.

چند خدمت در «پلیس من» ارائه می‌شود؟

نتیجه هوشمندسازی در حوزه پلیس این بود که بتوانیم خدمات بیشتری را با دسترسی آسان‌تر به مردم ارائه دهیم. اکنون حدود ۱۸ خدمت در پلیس من برای مردم قابل دسترسی است و البته این عدد بیشتر هم می‌شود. برخی از خدمات هم را هم به صورت پایلوت اجرا می‌کنیم تا بعد از تکمیل نهایی به لیست خدمات اصلی اضافه شوند.

 

آیا نصب این اپلیکیشن برای دریافت خدمات اجباری است؟

خیر، هیچ اجباری برای نصب این اپلیکیشن وجود ندارد و افرادی که تمایل به نصب آن را ندارند می‌توانند مانند سابق به دفاتر پلیس به اضافه ۱۰ مراجعه کنند.

آماری از مراجعه کنندگان به اپلیکیشن پلیس من و خدمات ارائه داده شده بیان کنید

در سال ۱۴۰۰ بیش از ۱۲ و نیم میلیون خدمات پلیسی در بستر اپلیکیشن پلیس من ارائه شده است که البته این عدد برای ما کافی نیست و به دنبال افزایش خدمات در این اپلیکیشن هستیم.

هوشمندسازی در پلیس به حوزه دستگیری و شناسایی متهمان هم کمک کرده است؟

بله، بخشی از موارد هوشمندسازی در مأموریت‌های پلیس برای شناسایی و دستگیری متهم استفاده می‌شود که بنا بر دلایل امنیتی نمی‌توان آنها را بیان کرد؛ همچنین هوشمندسازی در اقدامات پیشگیرانه پلیس هم تأثیر مثبت داشته است.

هوشمندسازی در کدام یک از پلیس‌های تخصصی قابل چشمگیرتر است؟

تمامی پلیس‌های تخصصی هوشمندسازی را در دستور کار خود قرار داده اند و هرکدام هم دستاوردهایی داشته اند اما به دلیل اینکه مردم در زندگی روزمره با خدمات پلیس راهور بیشتر از هر پلیس دیگری ارتباط دارند شاید این برداشت را داشته باشند که هوشمندسازی در پلیس راهور بیشتر اجرایی شده است.

البته که پلیس راهور در حوزه خدماتی بیشترین هوشمندسازی را داشته است ولی آن طور نیست که سایر پلیس‌ها هیچ عملکردی در این حوزه نداشته باشند.

در سال ۱۴۰۰ بیش از ۱۲ و نیم میلیون خدمات پلیسی در بستر اپلیکیشن پلیس من ارائه شده است

پلیس توانایی دارد تا مجرمان را از روی چهره و پیگیری چهره آن از طریق دوربین‌ها شناسایی کند؟

اغلب این موارد به فیلم‌ها بر می‌گردد و متعلق به فیلم‌ها است، نه در ایران و نه در هیچ کجای جهان نمی‌توان چهره یک فرد را به دوربین‌ها داد و او را رصد کرد چراکه از نظر فنی مسائلی وجود دارد این اجازه این امکان را نمی‌دهد. اما پلیس در برخورد با متهمان و مجرمان ابزارهایی دارد تا شناسایی آنها با سرعت بالایی انجام شود.

در موضوع سرقت صندوق امانات بانک ملی، هوشمندسازی به کمک پلیس آمد؟

در بحث سرقت ما دو مؤلفه داریم یکی وقوع و یکی دیگر کشف وقوع؛ اکثر اوقات وقوع تابع عوامل و شرایط محیطی است و نمی‌شود از آن جلوگیری کرد اما مهم این است که کشف وقوع با چه سرعت و کیفیتی انجام می‌شود.

در این پرونده هوشمندسازی به کمک پلیس آمد و پلیس ایران توانست در سریع‌ترین سرعت تمامی عوامل این سرقت را شناسایی و دستگیر کند و تمامی اموال را هم کشف کند؛ این در حالی است که در مقایسه با نمونه‌های مشابه سرقت بانک در کشورهای دیگر مشاهده می‌کنیم پلیس یا نتوانسته تمامی عوامل را دستگیر کند و یا اینکه نتوانسته تمامی اموال را کشف کند.

هوشمندسازی در پلیس تا چه مرحله‌ای ادامه دارد؟

ما برای هوشمندسازی در پلیس سقف نگذاشته ایم، هدفمان این است که در حوزه خدمات رسانی به مردم تا حد اعلی پیش برویم و در بحث‌های درون سازمانی همچنان کار را ادامه دهیم تا به پلیس در تراز انقلاب اسلامی تبدیل شویم.

آغاز نشست سران کشورهای دریای خزر؛ دیدار و روبوسی رئیسی با پوتین

نظرها

نگارش از یورونیوز فارسی

نشست سران کشورهای دریای خزر در ترکمنستان

نشست سران کشورهای دریای خزر در ترکمنستان   –   کپی رایت  AP Photo

ششمین دور نشست سران کشورهای حاشیه دریای خزر، امروز چهارشنبه ۲۹ ژوئن در پایتخت ترکمنستان آغاز شد. این اجلاس که سران کشورهای روسیه، ایران، قزاقستان، ترکمنستان، جمهوری آذربایجان و ترکمنستان در آن حضور دارند در شهر عشق آباد برگزار می‌شود.

این نشست پیش از این قرار بود سال گذشته برگزار شود اما شیوع ویروس کرونا موجب شد تا پس از تاخیری یک ساله سران کشورهای ساحلی دریای خزر با یکدیگر ملاقات کنند. در حاشیه این اجلاس، ابراهیم رئيسی، رئیس جمهوری ایران با همتای روس خود، ولادمیر پوتین دیدار کرد. همچنین تصاویری از گفتگوی سرپایی، در آغوش گرفتن و روبوسی روسای جمهوری دو کشور در حاشیه این نشست منتشر شده است.

رئيسی همچنین پیش از آن با سردار بردی محمد‌اف و همچنین الهام علی‌اف روسای جمهوری ترکمنستان و جمهوری آذربایجان نیز ملاقات کرده بود.

آخرین دور نشست سران کشورهای ساحلی خزر در سال ۲۰۱۸ و به میزبانی قزاقستان و در شهر ساحلی اوکتائو برگزار شده بود. در آن دور از گفتگوها کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر به امضای طرفین رسیده بود. این موضوع در ایران واکنش‌های گسترده‌ای را به همراه داشت و منتقدان دولت، بابت آنچه آنها «فروش سهم ایران در دریای خزر به روسیه و دیگر کشورهای حاشیه این دریا» می‌دانستند، مذاکره کنندگان ایرانی را به باد انتقاد گرفته بودند.

حسین امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران در این سفر ابراهیم رئيسی را همراهی می‌کند. دولت ابراهیم رئيسی در ماه‌های گذشته تمرکز خود را بر گسترش مناسبات با کشورهای همسایه شمالی و حوزه دریای خزر قرار داده و به همین منظور تهران در یک ماه اخیر میزبان روسای جمهوری قزاقستان و ترکمنستان بوده است.

رئيسی صبح امروز و پیش از ترک تهران در خصوص اهداف این سفر گفته بود: «ما روابط خوبی با کشورهای ساحلی دریای خزر داریم، به همین دلیل آنچه که در این اجلاس مورد بحث قرار خواهد گرفت، علاوه بر رژیم حقوقی دریای خزر و استفاده صلح‌آمیز با مقصد، ارتقا امنیت در دریای خزر، همکاری بین کشورها در حوزه حمل‌ونقل، ترانزیت، تجارت، مدیریت منابع زنده، حفظ محیط زیست و ممانعت از حضور بیگانگان در دریای خزر است.»

او همچنین اضافه کرده بود که در این نشست قرار است محورهای دیگری همچون گفتگوهای دوجانبه با کشورها و به ویژه ترکمنستان در دستور کار هیئت ایرانی قرار گیرد.

سفر به تاجیکستان و ترکمنستان نخستین سفر خارجی ولادمیر پوتین از زمان حمله روسیه به اوکراین به شمار می‌رود. رئيس جمهوری روسیه پس از اینکه ارتش این کشور تجاوز نظامی به همسایه غربی خود را آغاز کرده بود، هرگز به کشور دیگری سفر نکرده بود.

در حاشیه این نشست سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه تاکید کرد که رهبران ۵ کشور توافق کرده‌اند که کار بر روی اجرای توافقنامه در خصوص گسترش همکاری‌های میان کشورهای حاشیه دریای خزر را تسریع بخشند. او همچنین اضافه کرد که طرفین به توافق رسیده‌اند که تحت هیچ شرایطی اجازه حضور نظامی در دریای خزر به کشورهای غیر ساحلی داده نشود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

نخستین دور گفتگوهای موسوم به نشست سران کشورهای ساحلی خزر، در سال ۱۳۸۱ و به ابتکار صفر مراد نیازف، رئیس جمهوری وقت ترکمنستان در عشق‌آباد برگزار شد. هدف این نشست تعیین رژیم حقوقی دریای خزر یا کاسپین بوده و با گذشت ۲۰ سال از زمان تشکیل هنوز طرفین نتوانسته‌اند مسائل مربوط به این امر را نهایی کنند.

Updated: جولای 5, 2022 — 12:43 ب.ظ