اخبار روز : بایدن رئیس جمهور آمریکا در سفر به محل کشتار بوفالو برتری‌جویی سفیدپوستی را ‘سمی’ خواند

    • جاستین ترودو: بازی دوستانه کانادا با تیم ملی ایران ایده خیلی خوبی نبود

     تیم ملی فوتبال

     منبع تصویر،ATTA KENARE

      
     توضیح تصویر،

     تیم ایران که در رتبه ۲۱ رنکینگ فیفا قرار دارد توانسته سریع‌ترین صعود خود به جام جهانی را رقم بزند

      

     جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا، می‌گوید برگزاری بازی تدارکاتی تیم ملی فوتبال این کشور و ایران، که قرار است روز پنجم ژوئن (۱۵ خرداد) در ونکوور برگزار شود، “ایده خیلی خوبی” نبوده است.

     آقای ترودو در مورد این مسابقه گفت: “این انتخاب فدراسیون فوتبال کانادا بود. به نظرم دعوت از تیم فوتبال ایران ایده خیلی خوبی نبود. اما این مسئله‌ای است که برگزارکنندگان بازی باید در موردش توضیح دهند.”

     دعوت تیم ملی ایران به کانادا با انتقادات بسیاری به خصوص از جانب خانواده‌های قربانیان هواپیمای اوکراینی همراه شده است.

     با این حال، روز سه‌شنبه، ۱۷ مه، فدراسیون فوتبال کانادا به بی‌بی‌سی فارسی گفت این نهاد پیرو اصول فدراسیون جهانی فوتبال – فیفا- است که مبتنی بر تلاش برای نزدیک کردن ملت‌ها از راه ورزش است.

     «در فدراسیون فوتبال کانادا ما به قدرت و اعجاز ورزش برای نزدیک کردن افراد با سوابق فرهنگی و باورهای سیاسی متفاوت باور داریم. ایران عضو فیفا و یکی از ۳۲ تیم حاضر در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر است. فدراسیون فوتبال کانادا بر همین اساس تمامی مقررات بین‌المللی برای برگزاری این مسابقه (دوستانه) را دنبال خواهد کرد. تمرکز ما روی حضور در جام جهانی قطر و آماده کردن تیم ملی مردان‌مان برای رقابت در این عرصه جهانی است».

     ایران هشتم ژانویه ۲۰۲۰ با شلیک دو موشک هواپیمای ۷۵۲ خط هوایی اوکراین را سرنگون کرد و موجب کشته شدن ۱۷۶ سرنشین آن شد. بسیاری از مسافران این پرواز شهروندان ایرانی‌تبار کانادا بودند.

     حامد اسماعیلیون، سخنگوی خانواده قربانیان هواپیمای اوکراینی، در توییتر نوشت: “ما هشدار دادیم که فرماندهان سپاه را به بهانه‌ همراهی با تیم ملی به کانادا راه ندهید. هشدار دادیم که به جانیانی که به دختربچه‌ها اسپری فلفل می‌زنند و زنان را از ورزش محروم می‌کنند ویزا ندهید. اما کسی گوش نداد. ما با عکس قربانیان ج.ا. در ونکوور خواهیم بود.”

     دیدار با کانادا فعلا تنها مسابقه تدارکاتی قطعی شده ایران است. سرمربی تیم ملی فوتبال این کشور آن را “بهترین گزینه” توصیف کرده است. دراگان اسکوچیچ گفته: ” فکر می‌کنم بهترین گزینه ممکن برای آماده‌سازی ما جهت حضور در جام جهانی، مسابقه با کانادا بود که این دیدار تدارکاتی هماهنگ شد و با این تیم بازی دوستانه برگزار می‌کنیم.”

     خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مدعی شده است که فدراسیون فوتبال ایران از این بازی حدود نیم میلیون دلار درآمد خواهد داشت.

     این مسابقه قرار است یک‌شنبه، ۵ ژوئن ( ۱۵ خرداد) در ورزشگاه «بی‌سی پلیس» ونکوور در غرب کانادا برگزار شود.

     تیم ملی فوتبال

     منبع تصویر،ATTA KENARE

      
     توضیح تصویر،

     تیم ایران که در رتبه ۲۱ رنکینگ فیفا قرار دارد توانسته سریع‌ترین صعود خود به جام جهانی را رقم بزند

      

     ایران و کانادا پیش از این سه بار در مسابقات دوستانه به مصاف هم رفته‌اند که آخرین آن‌ها سال ۲۰۰۱ با پیروزی یک بر صفر کانادا در قاهره، پایتخت مصر همراه بود. دو بازی دیگر را ایران با نتیجه یک بر صفر برده است: سال ۱۹۹۷ در تورنتو و ۱۹۹۹ در ادمونتون.

     این سومین حضور متوالی تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی است. ایران که در رتبه ۲۱ جهان قرار گرفته در جام جهانی ۲۰۲۲ با انگلیس، آمریکا و برنده پلی‌آف اروپا (اسکاتلند، اوکراین یا ولز) هم‌گروه است.

     کانادا، که در رتبه ۳۸ رده‌بندی فیفا قرار دارد، برای دومین بار است که به جام جهانی راه پیدا می‌کند و با بلژیک، کروواسی و مراکش هم‌گروه است.

     کانادا چهار سال دیگر به همراه آمریکا و مکزیک میزبان جام جهانی سال ۲۰۲۶ خواهد بود.

      

    •  
    • واکنش فدراسیون فوتبال کانادا به انتقاد از مسابقه با ایران

     جاستین ترودو

     پس از آن که جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا روز سه شنبه – ۱۷ مه – در پاسخ به خبرنگاری گفت: «دعوت از تیم ملی ایران ایده خیلی خوبی نبود» اما دلایل چنین تصمیمی را متوجه فدراسیون فوتبال کشورش کرد، این فدراسیون که بالاترین مرجع ورزش فوتبال در کانادا است در پاسخ به بی‌بی‌سی فارسی گفت: ««در فدراسیون فوتبال کانادا ما به قدرت و اعجاز ورزش برای نزدیک کردن افراد با سوابق فرهنگی و باورهای سیاسی متفاوت باور داریم. ایران یکی از ۳۲ دو تیم عضو فیفا و حاضر در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر است. فدراسیون فوتبال کانادا بر همین اساس تمامی پروتکل‌های بین‌المللی برای برگزاری این مسابقه (دوستانه) را دنبال خواهد کرد. تمرکز ما روی حضور در جام جهانی قطر و آماده کردن تیم ملی مردان‌مان برای رقابت در این عرصه جهانی است».

     دعوت تیم ملی ایران به کانادا با انتقادات بسیاری به خصوص از جانب خانواده‌های قربانیان هواپیمای اوکراینی همراه شده است.

      

    •  
    • دو پهپاد منهدم شده سپاه در آسمان عراق ‘به طرف اسرائیل در پرواز’ بودند

     وزیر دفاع اسرائیل گفته دو پهپاد سرنگون شده در آسمان عراق از داخل ایران به مقصد نوار غزه یا کرانه غربی رود اردن فرستاده شده بود

     منبع تصویر،REUTERS

      
     توضیح تصویر،

     وزیر دفاع اسرائیل گفته دو پهپاد سرنگون شده در آسمان عراق از داخل ایران به مقصد نوار غزه یا کرانه غربی رود اردن فرستاده شده بود

      

     اسرائیل می‌گوید که بهمن ماه پارسال “پهپادهای سپاه پاسداران در آسمان عراق” را رهگیری کرده است. همزمان، سرلشکر محمد باقری رئیس ستادکل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در سفر به تاجیکستان با حضور وزیر دفاع این کشور کارخانه تولید پهپاد ایرانی را در دوشنبه، پایتخت، افتتاح کرده است.

     بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل، در یک سخنرانی در کنفرانسی در موسسه مطالعات امنیت ملی در دانشگاه رایشمن هرتزلیا، گفته است که “سپاه دو پهپاد از داخل ایران به طرف اسرائیل فرستاد که ارزیابی ما این است که هدف از پرتابشان این بود که آنها را به نوار غزه یا کرانه باختری برساند تا بدست سازمان‌های تروریستی برسد”.

     پیشتر رسانه‌ها در اسرائیل گفته بودند که اواخر بهمن پارسال دو پهپاد سپاه بر فراز آسمان عراق هدف قرار گرفته‌اند.

     به گزارش رسانه‌های اسرائیل این دو پهپاد از نوع “شاهد ۱۳۶” توسط جت‌های جنگنده آمریکا در نزدیکی اربیل در کردستان عراق سرنگون شدند.

     اواخر بهمن ۱۴۰۰ نورنیوز، پایگاه خبری نزدیک به شورای عالی امنیت ملی ایران، تایید کرده بود که در یکی از “مقرهای پشتیبانی سپاه پاسداران” در منطقه “ماهیدشت” کرمانشاه آتش‌سوزی رخ داده است.

     بعضی از رسانه‌های اسرائیل می‌گویند که این حمله در واکنش به تلاش سپاه برای فرستادن پهپاد به داخل اسرائیل بوده است.

     ایران سپس با موشک‌های بالستیک ساختمانی در اربیل عراق را هدف قرار داد و آن را متعلق به اسرائیل خواند اما اسرائیل و عراق تعلق آن ساختمان را به اسرائیل رد کردند.

     وزیر دفاع اسرائیل امروز، ۲۷ اردیبهشت برابر با هفدهم مه، هشدار داد که تلاش‌های ایران برای انتقال “تسلیحات دقیق” به نیروهای نیابتی خود، از جمله از راه سوریه، ادامه دارد و کشورش “به توقف این تلاش‌ها و جلوگیری از تهدید شهروندانش و منطقه ادامه خواهد داد”.

     اسرائیل به طور مرتب مواضعی را در خاک سوریه هدف قرار می‌دهد و می‌گوید متعلق به سپاه یا محل نگهداری تسلیحات متعلق به آن یا مرکز وابسته به نیروهای شبه نظامی وابسته به ایران است.

     کارخانه تازه افتتاح شده پهپادهای ایرانی در تاجیکستان چه پهپادی تولید می‌کند؟

     همزمان با اظهارات وزیر دفاع اسرائیل درباره پهپادهای ایران، سرلشکر محمد باقری، رئیس ستادکل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، که به تاجیکستان سفر کرده همراه با وزیر دفاع این کشور کارخانه تولید پهپاد ایرانی را در دوشنبه، پایتخت، افتتاح کرده است.

     آقای باقری پس از افتتاح این کارخانه با امامعلی رحمان، رئیس جمهور تاجیکستان، ملاقات کرده است. دفتر مطبوعات ریاست جمهوری تاجیکستان با انتشار خبر این دیدار نوشت که در این ملاقات موارد مربوط به روابط دو کشور، بخصوص در زمینه‌های امنیتی و نظامی و تکنیکی بررسی شده است.

     دیدار سرلشکر باقری با رئیس جمهور تاجیکستان پس از افتتاح کارخانه تولید پهپاد در پایتخت این کشور

     منبع تصویر، PRESS SERVICE OF TAJIK PRESIDENT

      
     توضیح تصویر،

     دیدار سرلشکر باقری با رئیس جمهور تاجیکستان پس از افتتاح کارخانه تولید پهپاد در پایتخت این کشور

      

     در این کارخانه پهپاد “ابابیل ۲” تولید می‌شود که رسانه‌های ایران می‌گویند برای عملیات انهدامی “توانایی بالایی” دارد و می‌تواند ماموریت‌هایی مانند “شناسایی و تصویربرداری هوایی” هم انجام دهد.

     بنا بر این گزارش‌ها، برد عملیاتی ابابیل ۲ تا ۱۰۰ کیلومتر، سقف پرواز آن به ۳۳۰۰ متر و سرعت آن تا ۲۵۰ کیلومتر می‌رسد. سرلشکر باقری افتتاح این کارخانه را “نقطه عطف” در همکاری‌های نظامی ایران و تاجیکستان خوانده است.

     چرا از پهپادهای ایران خبر زیاد شنیده می‌شود؟

     ایران از سازندگان پهپاد یا هواپیمای بدون سرنشین است. نیروی هوایی ایران طی بیشتر از ۴۰ سالی که از انقلاب بهمن ۵۷ سپری می‌شود، به دلیل تحریم‌های تسلیحاتی آمریکا نتوانسته خود را به‌روز نگه دارد و جنگنده‌ها و هواپیماهای نظامی آن فرسوده شده است. از آنجا که فناوری تولید هواپیما بسیار پیچیده است و ایران چنین توانایی را در اختیار ندارد، به توسعه برنامه موشکی و تولید پهپاد رو آورده است تا بخشی از کمبودهای خود در نیروی هوایی را جبران کند.

     مقام های آمریکا در دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور پیشین، ایران را متهم می کردند که پهپادهای خود را در اختیار برخی از گروه‌های شبه‌نظامی منطقه قرار می‌دهد و از جمله در جنگ یمن، شبه نظامیان حوثی، با استفاده از این پهپادها مواضعی در خاک عربستان را هدف قرار داده اند.

     ایران روی به توسعه برنامه موشکی و تولید پهپاد کرده است تا بخشی از کمبودهای خود در نیروی هوایی را جبران کند

     منبع تصویر،FARS

      
     توضیح تصویر،

     ایران روی به توسعه برنامه موشکی و تولید پهپاد کرده است تا بخشی از کمبودهای خود در نیروی هوایی را جبران کند

      

     منابع غربی گفته‌اند که ایران برخلاف مصوبه شورای امنیت سازمان ملل در تحریم تسلیحاتی یمن، این تجهیزات را در اختیار حوثی‌ها قرار داده اما ایران این اتهام را رد کرده و گفته است که حوثی‌ها خود به فناوری تولید این تجهیزات دست یافته‌اند.

     همچنین در برخی از حملات منتسب به ایران به کشتی‌های تجاری پهپاد به کار رفته است. از جمله در حمله به نفتکش اسرائیلی مرمراستریت در مرداد سال ۱۴۰۰ که در جریان آن دو نفر، از جمله یک تبعه بریتانیایی کشته شدند، مقامات اسرائیلی گفتند که این حمله توسط ایران و با پهپاد صورت گرفته است.

     آیا برنامه پهپادی ایران تحریم شده است؟

     هرچند جمهوری اسلامی ایران تحت تحریم های نظامی و تسلیحاتی آمریکاست اما به طور مشخص برنامه پهپادهای آن تحت تحریم قرار نگرفته اما مجلس نمایندگان آمریکا زمینه آن را فراهم کرده است.

     مجلس نمایندگان آمریکا در اردیبهشت سال جاری طرح “قانون توقف امکانات پهپادی ایران” را که آذرماه ۱۴۰۰ به طور مشترک توسط گروهی از نمایندگان از هر دو حزب دموکرات و جمهوریخواه به مجلس نمایندگان تحویل شده بود تصویب کرد. قانونی شدن این طرح مستلزم تصویب در مجلس سنا و امضای رئیس جمهور آمریکا است.

     طرح تحریم برنامه پهپادهای ایران در انتظار تصویب در مجلس سنا و امضای رئیس جمهور آمریکا است

     منبع تصویر،TASNIM

      
     توضیح تصویر،

     طرح تحریم برنامه پهپادهای ایران در انتظار تصویب در مجلس سنا و امضای رئیس جمهور آمریکا است

      

     در طرح ارائه شده، در تشریح هدف این قانون آمده است: “سیاست ایالات متحده این است که از دستیابی ایران و گروه‌های تروریستی و شبه نظامی وابسته به ایران به هواپیماهای بدون سرنشین، از جمله قطعات قابل دسترسی در بازار و استفاده از آنها در حمله علیه ایالات متحده و کشورهای شریک آن جلوگیری شود.”

     در این طرح به قانون “مقابله با نیروهای متخاصم از طریق وضع تحریم” هم ارجاع شده است و به این ترتیب، در صورت قانونی شدن این طرح، افراد و شرکت‌هایی که امکان دسترسی ایران به اقلام مورد نظر را فراهم آورند احتمالا هدف تحریم قرار خواهند گرفت.

     گرگوری میکس، عضو دموکرات و رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا در زمان ارائه طرح “توقف پهپادهای ایران” گفته است: “پهپادهای مرگبار در دست ایران که بزرگترین صادرکننده تروریسم جهان است، امنیت ایالات متحده و صلح منطقه را به خطر می اندازد”.

     اسرائیل درباره برنامه پهپادی ایران چه گفته بود؟

     از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
     پادکست
     پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی
     رادیو فارسی بی‌بی‌سی

     پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

     پادکست

     پایان پادکست

     بنی گانتز وزیر دفاع اسرائیل ماه‌ها پیش ایران را متهم کرده بود که از پایگاه‌هایی در چابهار و قشم در جنوب ایران حمله دریایی انجام می‌دهد و پهپادهای نظامی از جمله پهپادهای پیشرفته “شاهد” را به پرواز درمی‌آورد.

     پایگاه پهپادی در جزیره قشم از سال هشت سال پیش در رسانه‌ها با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای گزارش شده است و حتی در نقشه گوگل در جنوب این جزیره دیده می‌شوند. احتمال دارد منظور آقای گانتز از پهپاد “پیشرفته” شاهد، شاهد ۱۴۹ یا پهپاد غزه باشد که نمونه پبشرفته‌تر شاهد ۱۲۹ است.

     گفته شده شاهد ۱۴۹، حدود سه تن وزن دارد، ارتفاع پرواز آن به ده هزار متر و سرعت آن به ۳۵۰ کیلومتر در ساعت می‌رسد، ۳۵ ساعت مداومت پرواز دارد، پانصد کیلو بار حمل می‌کند و سه هزار کیلومتر برد دارد.

     رسانه‌های نزدیک به سپاه پاسداران این پهپاد را شبیه پهپاد “ام‌کیو۹ ریپر” می‌دانند که با “مطالعه پهپاد غنیمتی ام‌کیو۹ آمریکا” و “با نگاهی” به پهپاد آمریکایی ساقط‌شده گلوبال هاوک ساخته شده است.

     فرمانده نیروی هوایی اسرائیل برای مقابله با “تهدید” پهپادی ایران، پیشنهاد همکاری “دفاعی” با کشورهای منطقه مثل امارات متحده و بحرین را مطرح کرده است.

      
    •  
    •  
    • سراج‌الدین حقانی فرستادن 1050 مهاجم انتحاری از سوی ‘شبکه حقانی’ را در دو دهه گذشته در افغانستان تایید کرد

     سراج‌الدین حقانی

     منبع تصویر،@MOIAFGHANISTAN

      
     توضیح تصویر،

     سراج‌الدین حقانی

      

     سراج الدین حقانی، وزیر داخله/کشور حکومت سرپرست طالبان در نطقی در یک گردهمایی در شهر قندهار، گفته که تنها ۱۰۵۰ نفر از اعضای گروه او، یعنی شبکه حقانی طالبان در یک و نیم دهه گذشته حملات انتحاری انجام داده‌اند.

     مقام‌های طالبان برای حملات انتحاری اصطلاح مذهبی آن یعنی “استشهادی” را به‌کار می‌برند.

     این اولین بار است که یک رهبر طالبان در مورد تعداد حملات انتحاری از سوی گروه خود در افغانستان صحبت می‌کند.

     آقای حقانی در این سخنرانی از طرفدارانش خواست که این مهاجمان انتحاری را فراموش نکنند.

     آقای حقانی در این گردهمایی گفت: “ببینید، ما و شما تلاش می‌کنیم تا بر نفس‌های خویش غلبه کنیم. یک سال پیش را به یاد می‌آوریم. شهدا بسیار بودند. آرزوی هر شهیدی این بود که امروز از این آزادی خود لذت ببرد. خدا نکند که اجازه بدهیم به این شهدا خیانت شود”.

     سراج الدین حقانی، وزیر داخله حکومت سرپرست طالبان در این گردهمایی در شهر قندهار از طرفدارانش خواست که قربانیان حملات انتحاری را فراموش نکنند

     منبع تصویر،ABUBAKER ZALAND

      
     توضیح تصویر،

     سراج الدین حقانی، وزیر داخله حکومت سرپرست طالبان در این گردهمایی در شهر قندهار از طرفدارانش خواست که قربانیان حملات انتحاری را فراموش نکنند

      

     در ماه اکتبر سراج الدین حقانی، با خانواده‌های اعضای طالبان که در سال‌های گذشته حملات انتحاری انجام داده و کشته شده‌اند، در هتل کانتیننتال کابل دیدار کرد و در سخنانش این مهاجمان را “قهرمانان وطن” خواند و از آن‌ها قدردانی کرد.

     تا کنون سایر شاخه‌های طالبان شمار دقیق افراد انتحاری خود را اعلام نکرده‌اند.

     در سال‌های گذشته حملات انتحاری طالبان به اهداف دولتی، نیروهای خارجی و همچنین غیرنظامی باعث کشته و زخمی شدن هزارها نفر شده است.

     نهادهای حقوق بشری طالبان را عامل بیشترین میزان تلفات غیرنظامیان در جنگ افغانستان در بیست سال گذشته دانسته‌اند.

     استفاده از بمب‌گذاران انتحاری تاکتیک خونین و مؤثر طالبان علیه نیروهای خارجی و افغان در ۲۰ سال گذشته بوده است.طالبان در چنین حملاتی در سراسر افغانستان علاوه بر قربانی افراد ملکی، تلفات سنگینی به نیروهای افغان و خارجی نیز وارد کرده است.دولت پیشین افغانستان ظاهراً هیچ واکنش عملی به این تاکتیک‌ جنگی طالبان نداشت، اما همیشه تاکید می‌کرد که “بمب‌گذاری‌های انتحاری غیرشرعی است و طالبان غیرنظامیان را هدف قرار می‌دهند.”طالبان استدلال می‌کند که “حملات شهادت‌طلبانه” با حملات انتحاری متفاوت است و این حملات در صورت نیاز به عنوان آخرین راه حل در وضعیت جنگ مجاز است.

     ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۵ اوت ۲۰۱۸ در حمله انتحاری در مدرسه خصوص مهدی موعود در غرب شهر کابل دست‌کم ۴۸ کشته و ۶۷ زخمی به جا گذاشته است.

     منبع تصویر،EPA

      
     توضیح تصویر،

     ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ – ۱۵ اوت ۲۰۱۸ در حمله انتحاری در مدرسه خصوص مهدی موعود در غرب شهر کابل دست‌کم ۴۸ کشته و ۶۷ زخمی به جا گذاشته است.

      
     از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
     پادکست
     پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی
     رادیو فارسی بی‌بی‌سی

     پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

     پادکست

     پایان پادکست

     بسیاری از رهبران مذهبی از جمله امام کعبه در عربستان سعودی و شیوخ دانشگاه الازهر مصر نیز بارها حملات انتحاری را “حرام” و “مخالف موازین اسلامی” خوانده‌اند.اما طالبان همیشه استدلال کرده‌اند که آنها عمداً غیرنظامیان را هدف قرار نداده اند، اما در برخی موارد حملات آنها علاوه بر هدف اصلی نظامی، به طور غیرعمدی منجر به تلفات غیرنظامیان نیز شده است.

     سراج ‌الدین حقانی به خاطر ادخیل بودن در رهبری این نوع حملات در “بالاترین سطح تحت تعقیب” پلیس فدرال آمریکا قرار دارد و پس از گماشته شدن به عنوان سرپرست وزیر داخله طالبان اف‌بی‌آی آمریکا جایزه “اطلاعاتی که منجر به دستگیری او شود” را از ۵ میلیون به ۱۰ میلیون دلار افزایش داد.

     در سایت پلیس فدرال آمریکا سراج الدین حقانی یک “ترویست بین‌المللی” خوانده شده است.

     او فرمانده اصلی شبکه حقانی است و این شبکه متهم است برخی از مرگبارترین حملات را در دو دهه‌ گذشته در افغانستان انجام داده است.

     دستکم ۵ عضو کابینه طالبان از فرماندهان مهم شبکه حقانی هستند. آنها می‌گویند که بخشی از “امارت اسلامی” هستند و “نام و تشکیلات جداگانه‌ای ندارند”.

     جنگ در شرق اروپا؛ ناتو: اوکراین می‌تواند در جنگ علیه روسیه پیروز شود 

      

     نگارش از یورونیوز فارسی
     سرباز اوکراینی
     سرباز اوکراینی   – 
     هشتاد و دو روز قبل ارتش روسیه با تهاجم نظامی به اوکراین جنگی را در شرق اروپا آغاز کرد که بعد از نزدیک به سه ماه همچنان ادامه دارد. 

     ارتش روسیه همچنان به تلاش‌های خود به تسلیم کردن نیروهای اوکراینی در کارخانه آزوف‌ستال در ماریوپل ادامه می‌دهد تا بتواند این منطقه را به طور کامل فتح کند.

     همزمان نیروهای اوکراینی همچنان به مقاومت خود ادامه می‌دهند. از سوی دیگر در حالی که روسیه تلاش می‌کند نیروهای اوکراینی را در دونباس محاصره کند با یک ضد حمله در اطراف شهر ایزیوم از سوی نیروهای اوکراینی مواجه شده است. 

      
      

     در صحنه سیاسی نیز سوئد و فنلاند رسما درخواست خود را برای پیوستن به ناتو ارائه داده‌اند؛ تصمیمی که می‌تواند اثرات قابل توجهی در آینده معادلات امنیتی شمال اروپا و حوزه دریای بالتیک در آینده بر جا بگذارد. ترکیه با این تصمیم مخالفت کرده و روسیه هم به این دو کشور اسکاندیناوی هشدار داده پیوستن به ناتو برای استکهلم و هلسینکی عواقبی در پی خواهد داشت. 

     آخرین خبرها و رویدادهای مرتبط با تهاجم نظامی روسیه به اوکراین در روز دوشنبه شانزدهم ماه مه ۲۰۲۲ (۱۶ اردیبهشت) را در این گزارش دنبال کنید.

     09:59

     زلنسکی یک فرمانده ارشد ارتش اوکراین را برکنار کرد

     ولودیمیر زلنسکی، رئيس جمهوری اوکراین، یوری هالوشکین، فرمانده دفاع سرزمینی نیروهای مسلح این کشور را از سمت خود برکنار کرد. بر اساس اسناد منتشر شده در وب‌سایت رئيس جمهوری اوکراین، زلنسکی، ایهور تانسیورا را به عنوان جانشین هالوشکین منصوب کرده است. 

     هالوشکین پیشتر و در اوایل ژانویه سال جاری به عنوان فرمانده نیروهای دفاع سرزمینی اوکراین منصوب شده بود. تانسیورا هم قبلا به عنوان رئيس ستاد معاونت فرماندهی نیروهای زمینی اوکراین فعالیت کرده بود. 

     منابع دولتی اوکراین اعلام نکرده‌اند این برکناری و تغییر در سطح فرماندهی ارشد ارتش این کشور به چه دلیلی صورت گرفته است. 

     09:59

     زلنسکی به دنبال جلب حمایت آفریقا و آسیا

     ولودیمیر زلنسکی، می‌گوید قصد دارد در پارلمان‌های کشورهای مختلف در قاره آسیا و آفریقا سخنرانی و حمایت آنها را از اوکراین در مقابل تهاجم نظامی روسیه جلب کند. 

     آقای زلنسکی در سخنرانی شبانه خود در این رابطه گفت: «دولت ما هر کاری را انجام می‌دهد تا توجه جهان را به این درگیری حفظ کند. اتفاقاتی که در جنگ رخ می‌دهد باید هر روز و به صورت دائمی در اخبار همه کشورهایی که برای ما مهم هستند پوشش داده شوند.» 

     او همچنین با اشاره به اینکه به سخنرانی‌های خود در پارلمان کشورهای دوست کی‌یف در اروپا ادامه خواهد داد، افزود: «نه تنها در اروپا که ما در حال تلاش برای گسترش جغرافیای چنین سخنرانی‌هایی به ویژه در پارلمان‌های کشورهای آفریقایی و آسیایی نیز هستیم.» 

      
     09:17

     «نیروهای اوکراینی به مرز خارکیف رسیدند»

     اوله سینگوبوف، فرماندار منطقه خارکیف می‌گوید نیروهای اوکراینی مدافع شهر توانسته‌اند خود را به مرز منطقه‌ای که نیروهای روسی در خارکیف حضور دارند، برسانند. 

     سینگوبوف با بیان این مطلب و انتشار ویدیویی در تلگرام نوشت: «ما به سربازان گردان ۲۲۷ تیپ ۱۲۷ نیروهای مسلح اوکراین افتخار می‌کنیم که توانستند تابلوی مرزی را مرمت کنند.» 

     در ویدیویی که فرماندار خارکیف به اشتراک گذاشته، ادعا می‌شود که نیروهای اوکراینی در حال نصب مجدد یک تابلو آبی و زرد در پاسگاه مرزی در شمال منطقه خارکیف هستند. این سربازان همچنین در این ویدیو خطاب به ولودومیر زلنسکی می‌گویند: «آقای رئيس جمهور، ما موفق شدیم.»

     مقام‌های اوکراینی هفته گذشته گفته بودند که در حال آزادسازی روستاها در حومه خارکیف هستند و تلاش می‌کنند متجاوزین را از مرزهای خود بیرون کنند. 

     08:10

     دیدار بلینکن و لودریان درباره وضعیت اوکراین 

     آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا یکشنبه شب و پیش از ضیافت شام وزرای شورای تجارت و فناوری آمریکا و اتحادیه اروپا با ژان ایو لودریان، همتای فرانسوی خود ملاقات کرد. 

     دفتر آقای بلینکن در بیانیه‌ای که در این رابطه منتشر کرده نوشته که وزرای خارجه آمریکا و فرانسه در این دیدار در خصوص مسائل مهم در روابط دوجانبه و همچنین حمله روسیه به اوکراین با یکدیگر گفتگو کردند. 

     فرانسه و ایالات متحده از ابتدای حملات روسیه به اوکراین مواضع نسبتا مشابهی اتخاذ کرده و خواهان اعمال فشار بر روسیه در جهت پایان دادن به تهاجم نظامی به اوکراین شده‌اند. با این حال طرفین دیدگاه‌های متفاوتی در خصوص میزان فشارها بر مسکو دارند؛ پاریس همچنان به ادامه تلاش‌های دیپلماتیک برای پایان دادن به جنگ پایبند است و امانوئل ماکرون، رئيس جمهوری این کشور، چندین بار به صورت تلفنی و حضوری با همتای روس خود گفتگو کرده است. 

     موضوع تحریم نفت و انرژی روسیه در حال حاضر اصلی‌ترین چالش روی میز کشورهای اروپایی برای برخورد با مسکو به شمار می‌رود. موضوعی که از جمله مسائل قابل توجه مذاکره وزرای خارجه آمریکا و فرانسه بوده است. 

      
     08:20

     دبیر کل ناتو: اوکراین می‌تواند در جنگ علیه روسیه پیروز شود

     ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو می‌گوید حمله روسیه به دونباس متوقف شده و اوکراین می‌تواند در نهایت در این جنگ پیروز شود، نتیجه‌ای که تعداد کمی از تحلیلگران نظامی در آغاز درگیری پیش‌بینی کرده بودند. 

     آقای استولتنبرگ در گفتگو با خبرنگاران همچنین تاکید کرد که جنگ آنطور که مسکو برنامه‌ریزی کرده بود پیش‌نمی‌رود. 

     در جبهه سیاسی هم ابراز تمایل فنلاند و سوئد برای پیوستن به ناتو، معادلات را تغییر داده است. آمریکا اطمینان داده است که روند پیوستن این دو کشور به این پیمان نظامی بدون مشکل انجام خواهد شد. هرچند روسیه به هلسینکی و استکهلم هشدار داده که چنین اقدامی می‌تواند عواقبی برای این دو کشور به همراه داشته باشد. 

      
     08:19

     زلنسکی: اروپا به وابستگی خود به انرژی روسیه پایان دهد 

     ولودیمیر زلنسکی، رئيس جمهوری اوکراین در سخنرانی شبانه خود با اشاره به ضرورت تقویت تحریم‌ها علیه مسکو از کشورهای اروپایی خواست واردات نفت و گاز از روسیه را تحریم کنند.

     او همچنین در ادامه سخنرانی خود از کشورهای متحد اوکراین خواست که همچنان به اجرای سیاست‌های «تقویت تحریم‌ها علیه روسیه» ادامه دهند. 

     رئيس جمهوری اوکراین در ادامه گفت: «اکنون اولویت تحریم نفتی است. مهم نیست که مسکو چقدر تلاش می‌کند تا این تصمیم را مختل نماید، دوران وابستگی اروپا به منابع انرژی روسیه رو به پایان است.» 

     آقای زلنسکی همچنین در ادامه تاکید کرد: «اشغالگران باید هزینه فزاینده جنگ را حس کنند و دائما طعم تشدید فشار را بچشند.»

      
     07:26

     تردید در خصوص استفاده روسیه از فسفر سفید در حمله به آزوف‌ستال

     تصاویری از حملات نیروهای روس به کارخانه فولاد آزوف‌ستال منتشر شده که برخی از کارشناسان نظامی معتقدند شبیه تسلیحات آتش‌زا و حمله با گاز فسفر بوده است. 

     کارشناسان نظامی می‌گویند تصاویر نشان می‌دهد که مهماتی به رنگ سفید روی کارخانه فولاد آزوف‌ستال فرود آمده که احتمالا بمب فسفر سفید بوده است. روسیه پیشتر هم از این سلاح برای حمله در شهرهایی از شرق اوکراین استفاده کرده بود. 

     اوکراین می‌گوید حدود ۶۰۰ جنگجو در کارخانه فولاد ماریوپل باقی مانده که ۴۰ نفر آنها به شدت مجروح شده‌اند. غیرنظامیان اما از پناهگاه‌های این منطقه تخلیه شده‌اند. 

     روسیه درباره اینکه از چه سلاح‌هایی برای حمله به این کارخانه استفاده کرده اظهار نظری نکرده است. نیروهای مسلح اوکراین هم فعلا اظهارنظری در این رابطه نداشته‌اند. دفتر دادستانی کی‌یف اما گفته که تحقیقاتی در خصوص استفاده احتمالی از سلاح‌های آتش‌زا از سوی روسیه را آغاز کرده است. 

     بمب فسفر سفید را می‌توان در میدان‌های جنگ برای ساخت پرده‌های دود، ایجاد روشنایی و نشانه‌گذاری اهداف یا سوزاندن پناهگاه‌ها و ساختمان‌ها استفاده کرد. البته استفاده از فسفر سفید به عنوان یک سلاح شیمیایی طبق کنوانسیون‌های بین‌المللی ممنوع نیست. 

     گروه‌های حقوق بشر اما خواستار ممنوعیت استفاده از آن به دلیل سوختگی شدیدی که ایجاد می‌کد، شده‌اند. ایالات متحده از بمب فسفر سفید در جنگ ویتنام و همچنین عراق در سال ۲۰۰۱ استفاده کرد. روسیه هم پیشتر در جنگ‌های چچن از این بمب استفاده کرده است. 

     پترو آندریوشچنکو، دستیار شهردار ماریوپل در این رابطه می‌گوید روسیه از بمب‌های آتش‌زا یا فسفر سفید در حمله به آزوف‌ستال استفاده کرده است. 

     در همین رابطه، هامیش استفان دی برتون گوردون، یکی از فرماندهان پیشین هنگ مشترک شیمیایی، بیولوژیک و هسته‌ای ارتش بریتانیا به رویترز گفته تصاویری که از أزوف‌ستال منتشر شده بسیار شبیه به گاز فسفر سفید است اما تا زمانی که نمونه‌ای از آن بررسی نشود، نمی‌توان با اطمینان در این خصوص نظر داد. 

      
     07:01

     ضد حمله نیروهای اوکراینی در ایزیوم در شرق این کشور 

     درگیری‌ها در اطراف شهر ایزیوم در شرق اوکراین شدت گرفته است. گروه ویژه نیروهای مشترک اوکراین می‌گوید نیروهای این کشور توانسته‌اند ۱۷ حمله را در روز یکشنبه دفع کنند و همچنین یازده فقره از تجهیزات روسی را منهدم نمایند. فرماندهی نیروی هوایی اوکراین هم اعلام کرده که نیروهای اوکراینی توانسته‌اند دو هلی‌کوپتر و هفت پهپاد را سرنگون کنند و دو موشک کروز را نیز هدف بگیرند. 

     نیروهای روس پیشتر و در اواخر ماه مارس توانسته بود کنترل شهر ایزیوم در شرق اوکراین را به دست بگیرد. 

     گروه ضربت اوکراین همچنین می‌گوید که روسیه به هدف دادن مناطق غیرنظامی در امتداد کل خط مقدم در مناطق لوهانسک و دونتسک ادامه می‌دهد و ۲۳ روستا و شهرک را هدف قرار داده است. 

     اگر اوکراین بتواند بر خطوط تدارکاتی ایزیوم و روسیه فشار بیاورد، محاصره نیروهای اوکراینی در دونباس برای مسکو دشوارتر خواهد بود.

      

      

    • بخشنامه بانک مرکزی طالبان؛ صرافی‌ها در افغانستان اعتصاب کردند 

      

     نگارش از یورونیوز فارسی
     اعتصاب صراف‌ها در افغانستان
     اعتصاب صراف‌ها در افغانستان   –   کپی رایت  AFP
      

     هزاران صرافی در افغانستان روز یکشنبه ۱۵ مه در کابل و چندین شهر دیگر افغانستان در اعتراض به شرایط تازه گنجانده شده در بخشنامه جدید بانک مرکزی طالبان دست از کار کشیدند.

     دلیل عمده این اعتصاب سراسری افزایش شدید هزینه کسب جواز حرفه‌ای است که توسط مقامات طالبان به صرافی‌ها تحمیل شده است.

     به گزارش رسانه‌های محلی، صرافان به موجب این بخشنامه برای دریافت جواز کار باید پنج میلیون افغانی به عنوان ضمانت پرداخت کنند.

      
      

     میزان این هزینه که به عنوان ضمانت به بانک مرکزی پرداخت می‌شود برای شرکت‌های خدمات پولی پنجاه میلیون افغانی اعلام شده است.

     عبدالرحمن زیرک، سخنگوی اتحادیه صرفان به خبرگزاری فرانسه گفت: «هزاران دفاتر مبادلات ارزی در سراسر کشور در اعتراض به شرایط تعیین شده از سوی بانک مرکزی افغانستان بسته شده اند.»

     به گفته وی، بانک مرکزی آنها را ملزم کرده است که دو میلیون یورو بیشتر از قبل برای کسب جواز کاری به عنوان ضمانت پرداخت کنند.

     آقای زیرک با تاکید بر اینکه بانک مرکزی توجیه و دلایل قانع کننده‌ای برای این افزایش میزان ضمنانت ارائه نکرده، گفت: «پول زیادی است» و «ما آنقدر قوی نیستیم» که بتوانیم این شرایط را برآورده کنیم.

      

     به گفته وی بانک مرکزی طالبان در نظر دارد از همه صرافان بخواهد مجوز خود را تمدید کنند و تمام معاملات به صورت آنلاین انجام شود.

     از سوی دیگر محمد صابر مومند، سخنگوی بانک مرکزی گفته‌ است: «کارگزارانی که نتوانند معیارهای جدید را رعایت کنند، با اقدام قانونی مواجه خواهند شد.»

     به ادعای آقای مومند، بانک مرکزی مصمم است «شفافیت و امنیت در این بخش» را تضمین کند و اطمینان حاصل کند که تمام فعالیت های ارزی «بر اساس قوانین جاری» انجام می شود.

     خان افضل هداول، معاون پیشین بانک مرکزی افغانستان در گفتگو با خبرگزاری فرانسه یادآور شد که طالبان این اقدام را برای برآورده ساختن خواسته های جامعه جهانی در زمینه مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم انجام داده است.

     وی در این خصوص تاکید کرد: «ساده ترین راه برای تروریست‌ها و افرادی که اقدام به پولشویی‌ می‌کنند استفاده از خدمات صرافی‌ها بوده است.»

     این مسئول پیشین بانک مرکزی افغانستان همچنین افزود: «دولت با این کار شرایط لازم برای فعالیت صرافی‌ها و شرکت‌های خدمات پولی را سخت‌تر کرده است، به طوری که اگر کسی نتواند آن را برآورده کند مجبور خواهد شد فعالیت خود را متوقف کند.»

     پس از بازگشت ناگهانی طالبان به قدرت در ماه اوت، افغانستان به دلایل عمده از جمله بحران عظیم نقدینگی ناشی از مسدود شدن میلیاردها دلار دارایی در خارج از کشور، به ویژه در ایالات متحده، شاهد سقوط اقتصاد و افزایش بیکاری بوده است.

     به گزارش فرانس‌پرس، از آنجایی که سیستم بانکی در افغانستان بسیار متزلزل و شکننده است، صرافی‌ها همزمان درگیر فعالیت‌های مالی خاصی چون انتقال پول یا اعطای وام به تاجران یا کشاورزان نیز هستند که معمولاً در حیطه وظایف بانک‌ها تعریف شده است.

     خبرگزاری افق در افغانستان به نقل از مسئولان اتحادیه صرافان اعلام کرده که قوانین تازه اخد مجوز برگرفته از قوانین کشورهای غربی است و اجرای آن در افغانستان شرایط سختی را برای صرافان به وجود آورده است.

    •  

      1. نفیسه کوهنورد

       خبرنگار ارشد امور خاورميانه بی‌بی‌سی، بیروت

       تصويرى از قاسم سليمانى در مسير فرودگاه بين‌المللى رفيق حريرى بيروت

       خيابان امام خمينى بيروت اين روزها پر شده از پوسترهاى بزرگ انتخاباتى حزب‌الله لبنان. اين يكى از مسيرهاى اصلى است كه شما را از فرودگاه بين‌المللى رفيق حريرى به مركز شهر مى‌رساند. خيابانى كه مثل بيشتر نواحى اطراف فرودگاه در سيطره حزب‌الله است. تا همين چندى پيش سراسر اين راه پر بود از پوسترهايى با تصاوير قاسم سليمانى، فرمانده سابق قدس سپاه پاسداران و ابو مهدى مهندس فرمانده ارشد حشد شعبى عراق كه در حمله پهپادى آمريكا در بغداد كشته شدند. تابلوهايى با زمينه سياه رنگ و نوشته‌اى به خط نستعليق: “نحنا قاسم” يعنى “همه ما قاسميم”.

       خبر کامل
        
      2. ترکیه به اظهارات درباره نقش سدهای ترکیه در ایجاد توفان خاک در ایران واکنش نشان داد

       تهران در گرد و غبار

       تانژو بیلگیچ، سخنگوی وزارت خارجه ترکیه به اخبار و اظهاراتی که طی چند هفته گذشته در ایران منتشر شده و طی آن انتشار گرد و خاک کم سابقه در ایران به سدسازی‌ها در ترکیه مرتبط دانسته شده، واکنش نشان داده و گفته «هیچ مبنای علمی برای چنین ادعاهایی وجود ندارد».

       آقای بلیچ گفته: «اتهاماتی مبنی بر این که سدهای ترکیه علت وقوع طوفان‌های گرد و غبار در منطقه شده است، هیچ مبنای علمی ندارد. تفکر غالب و پذیرفته شده این است که طوفان‌های شن و گرد و غبار پدیده‌های طبیعی‌اند.»

       «نقطه آغازین طوفان‌هایی که ترکیه و ایران را تحت تاثیر قرار می‌دهد صحراهای آفریقا و کویرهای خاور میانه است. این دو اصلی‌ترین مبداء شکل‌گیری اکثر طوفان‌های گرد و غبار در جهان هم هستند. مزید بر اینها، از بین بردن جنگل‌ها، فرسایش زمین و عوامل مربوط به تغییرات اقلیمی هم تشدیدکننده این وضعیت است. طبیعی است که همه کشورها موظفند نقش خود در کنترل این پدیده‌ها را ایفا کنند و اقدامات لازم برای برداشت پایدار از منابع آب و خاک را انجام دهند.»

       سخنگوی وزارت خارجه ترکیه در ادامه به طور مستقیم به اظهارات مقام‌های دولت ایران واکنش نشان داده و گفته: «اتهام‌هایی که مقام‌ها در تهران در این رابطه علیه ترکیه طرح می‌کنند، مبنا و رویکرد واقع‌گرایانه‌ای برای مواجهه با این مشکلات ندارد. رویکرد ترکیه به «آب» تنها بر مبنای معیارهای انسان‌دوستانه بنا شده است. ترکیه معتقد است که نگاه فرامرزی به آب زمینه‌ساز فرصت‌های همکاری است و نه منبعی برای اختلافات میان کشورهای ذینفع… همچنین ترکیه آماده همکاری علمی و منطقی با ایران در این زمینه است.»

       طی هفته‌های اخیر برخی رسانه‌های ایران «طرح گاپ» درترکیه و همچنین احداث سدهایی چون آتاتورک را منشاء اصلی شکل‌گیری گرد و غبار در ایران دانسته بودند و با اشاره به اظهارات رجب طیب اردوغان درباره این پروژه‌ها، از آن تحت عنوان «سلاح زیست محیطی آنکارا» یاد کرده بودند.

       بیشتر بخوانید

      
     1. مجسمه های دوقلوی جرجودهن و بهیما پس از این ثابت شد که از کامبوج به سرقت رفته از آمریکا به این کشور بازگردانده شد

      کامبوج از دولت بریتانیا درخواست کرده تا به بازیابی آثار باستانی به سرقت رفته از این کشور در پنجاه سال گذشته کمک کند. بیش از صد مورد که اثر باستانی کامبوج که بسیاری از آن‌ها از معابد این کشور غارت شده‌اند در مجموعه موزه‌های بریتانیا هستند.

      خبر کامل
       
     2. دیدار امیر قطر و رهبر ایران

      امیر قطر و خامنه‌ای

      شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر با آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران دیدار کرده است.

      هنوز جزئیاتی از رایزنی بین این دو رهبر عالی دو کشور منتشر نشده است.

     3. پیتر هاسکینز

      بی‌بی‌سی

      آرامکو

      آرامکو، شرکت دولتی تولید کننده نفت و گاز عربستان سعودی، به عنوان با ارزش‌ترین شرکت جهان از شرکت اپل پیش گرفت. به این ترتیب آرامکو برای اولین بار پس از دو سال جایگاه اولی را از تولید کننده آیفون پس گرفت.

      خبر کامل
       
     4. پرجم

      رئیس جمهوری و نخست وزیر فنلاند در بیانیه مشترکی گفته‌اند که این کشور خواستار پیوستن به پیمان نظامی ناتو خواهد شد و اعلامیه رسمی در این مورد روز یکشنبه پس از بررسی پارلمان انتشار خواهد یافت. روسیه در واکنش به این تصمیم هشدار داده است که به اقدامات “تلافی‌جویانه” دست خواهد زد. فنلاند دارای مرز زمینی طولانی با روسیه است و تا قبل از جنگ اخیر اوکراین برای چندین دهه بی‌طرفی نظامی را دنبال کرده بود.

      خبر کامل
       
     5. داعش

      گروه داعش با انتشار ویدیویی از حمله موشکی به خاک تاجیکستان از ولایت تخار افغانستان خبر داد. در همین حال اخیراً، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در نشستی درباره مبارزه علیه تروریسم که به حمایت این سازمان در مالاگا برگزار شد، گفت گسترش فعالیت‌های مداوم داعش و القاعده در آفریقا و احیای دوباره تروریسم در افغانستان تهدیدی فزاینده برای صلح و امنیت جهانی است.

      خبر کامل
       
     6. ‘وعده قطر’ برای تسهیل ویزای تماشاگران ایرانی جام جهانی

      رئیسی و امیر قطر

      خبرگزاری ایسنا می‌گوید شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر در جریان سفرش به تهران وعده داده که صدور ویزا برای تماشاگران ایرانی جام جهانی تسهیل شود.

      به گزارش ایسنا امیر قطر در دیدار با محمد مخبر، معاون اول ابراهیم رئیسی، سفر هیاتی قطری به کیش، به همکاری ایران و قطر در برگزاری جام جهانی کمک خواهد کرد.

      ایران یکی از کشورهای راه یافته به جام جهانی قطر است که از ۳۰ آبان تا ۲۷ آذر برگزار خواهد شد.

     7. واکنش روسیه به عضویت فنلاند در ناتو: ناگزیر به اقدام متقابل هستیم

      روسیه عضویت فنلاند در ناتو را محکوم کرده و گفته به آن واکنش نشان می‌دهد.

      دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، به خبرنگاران گفت اقدامات “غیردوستانه” فنلاند و اتحادیه اروپا مایه تاسف است. او گفت سیاست‌های کشورهای غربی “دلیل اقدامات متقابل روسیه” است.

      وزارت خارجه روسیه هم عضویت فنلاند در ناتو را یک “تغییر بنیادی در سیاست خارجی” خوانده و گفته ناچار است به آن واکنش نشان دهد.

      در بیانیه وزارت خارجه روسیه آمده که این کشور “ناچار است در واکنس به افزایش تهدید علیه امنیت ملی خود اقدامات متقابلی انجام دهد، چه از نظر نظامی و فنی و چه اقداماتی با ماهیت دیگر.”

      فنلاند خواهان عضویت در پیمان امنیتی ناتو شده است. بیشتر بخوانید.

     8. خبر فوریپاریس خواهان آزادی فوری دو فرانسوی بازداشتی در ایران شد

      فرانسه خواهان آزادی فوری دو شهروند بازداشت شده خود در ایران شد.

      وزارت خارجه فرانسه می‌گوید سفیر این کشور در تهران خواهان دسترسی کنسولی به این دو شده است.

      همچنین جانشین سفیر ایران در پاریس به وزارت خارجه فرانسه احضار شده است.

      وزارت اطلاعات ایران گفته دو شهروند “اروپایی” را با اتهامات امنیتی بازداشت کرده است.

      بیشتر بخوانید.