1. تعریف فلسفه یا Philosophy چیست ؟

 1. تعریف فلسفه یا Philosophy چیست ؟

فلسفه چیست؟ فلسفه چه ماهیتی دارد؟ تعریف فلسفه از دیدگاه فلاسفه مختلف چیست؟ ایده نوشتن این مطلب از یک سئوال از خودم شروع شد !! یک روز روبروی آینه ایستاده بودم و به این فکر کردم که چقدر جالب !! این چیزی که در آینه می بینید یک شخصیت است ! شخصیتی به نام محمد نصیری ! خوب این محمد نصیری چگونه در این فیزیک بدنی قرار گرفته است ؟

چه چیزی باعث شده است که این جسم فیزیکی تبدیل به محمد نصیری شود و مثلا حسین احمدی نباشد ! بعد از کلی مطالعه در این خصوص در نهایت به این موضوع رسیدم که چیزی که من در مورد آن فکر می کردم یکی از مباحث پر بحث و جدل در حوزه فلسفه است !

تا به آن روز هر بار اسم فلسفه را می شنیدم فقط یاد یک سری آدم ژولی پولی و ریش بلند می افتادم که حرف های عجیب و غریب می زدند اما با کمی مطالعه و تحقیق به تعاریف جالبی در خصوص فلسفه رسیدم که امروز می خواهیم به زبان کاملا خودمانی در این خصوص صحبت کنیم ، خوب کمی به سئوالات زیر با خودتان فکر کنید و تلاش کنید که پاسخ مناسبی برای آنها پیدا کنید :

 1. انسان چگونه به وجود آمد ؟
 2. چرا سیاره ها گرد هستند ؟
 3. خورشید چگونه به وجود آمده است ؟
 4. زیبایی چیست ؟
 5. انسان قبل از مرگ کجا بوده است ؟
 6. انسان بعد از مرگ به کجا می رود ؟
 7. زمان چیست ؟
 8. آیا وجود عالم هدفمند است ؟
 9. آیا جهانی که ما واقعی می دانیم واقعا واقعی است ؟
 10. سرنوشت انسان دست خودش است یا از قبل تعریف شده است ؟
 11. خدا چیست ؟
 12. و …

خوب به سئوالات بالا توجه کردید ؟ در واقع این سئوالات در مورد مسائلی است که ما ذاتا در حال زندگی با آنها هستیم و بعضا ممکن است اصلا در مورد آنها فکر نکنیم و در بسیاری اوقات اصلا تعریفی از آنها نداریم ! این نوع سئوالات را سئوالات و مباحث فلسفی می گویند

یعنی در مورد چیزهایی که از نظر ما بدیهیات است و پذیرفته شده است بحث می کنیم و به دنبال رسیدن به نتیجه عقلانی و منطقی هستیم ، مثل همان مثالی که در ابتدا در مورد خودم مطرح کردم ، خوب اینها بحث های فلسفی هستند ، حالا شما در مورد فلسفه دید دارید اما هنوز نمی دانیم که فلسه چیست ؟ پس در ادامه با ما باشید.

تعریف فلسفه یا Philosophy چیست ؟

در همین ابتدای کار برای شما یک چیز را روشن می کنم ، در واقع هیچ تعریف دقیقی از چیستی فلسفه وجود ندارد یعنی شما نمی توانید دقیقا بگویید که فلسه این است و آن نیست و … اما ما می توانیم تعاریف مختلفی در این خصوص داشته باشیم. فلسفه ریشه ای یونانی دارد و از دو واژه Philo یا دانش ( خرد ) و Sophy یا دوستی برگرفته شده است

و بصورت کلی فلسه را خرد دوستی یا دانش دوستی معرفی می کند.تعریف کلی فلسفه یعنی مطالعه مسائل کلی و اساسی مانند هستی ، واقعیت ، آگاهی ، ارزش ، خِرَد ، ذهن و زبان . فلسفه علم استدلال هاست ، یعنی برای همه چیز به دنبال دلیل و منطق است .

فلسفه علم نیاز به آگاهی است. طبیعتا افرادی که دارای دانایی بسیار بالایی هستند و قدرت استدلال و منطق بالایی نیز دارند در دسته بندی فیلسوف ها قرار می گیرند . بهترین تعاریفی که از فیلسوف های مختلف در خصوص فلسفه آمده است را در ادامه عنوان می کنیم :

 • تعریف ساده : فلسفه مطالعه بر روی دانش یا به زبان دیگر فکر کردن در مورد افکار است
 • تعریف فیثاغورس : من دانایی را دوست دارم و این یعنی فلسفه به معنی عشق ورزیدن به دانایی، تفکر و فرزانگی بوده است.
 • تعریف ارسطو : فلسفه علم به موجودات است از آن سو که وجود دارند
 • تعریف فلسه در اسلام : فلسفه یعنی علم به موجود به ماهیت واقعی موجود ( تقریبا شبیه به ارسطو )
 • تعریف کانتفلسفه شناختی عقلانی است که از راه مفاهیم حاصل شده باشد
 • تعریف افلاطون : فلسفه یکی از بالاترین لذت های دنیاست ، خاستگاه فلسفه شگفتی در برابر جهان است
 • تعریف فیشته : فلسفه علمِ علم یا علم معرفت است
 • تعریف هربارت : فلسفه تحلیل معانی عقلی است
 • تعریف ویگنشتاین : فلسفه نبردی است علیه افسون زدگی ذهن توسط زبان
 • تعریف از نظر فلسفه مدرن : فلسفه یک روش سیّال و تغییرپذیر در مطالعه پدیده‌ها و افکار است
 • تعریف ویکیپدیا : فلسفه سئوال در مورد چگونه زندگی کردن است ، سئوال در مورد واقعیت های موجود قابل لمس و غیرقابل لمس ( متافیزیک ) ، فلسفه دانش واقعی ( معرفت شناسی ) و اصول درست استدلال ( منطق ) است.
 • تعریف دیکشنری Heritage آمریکا : فلسفه تحقیق در مورد طبیعت ، علل یا اصول واقعیت ، دانش یا ارزش ها بر اساس استدلال های منطقی و نه بر اساس روش های تجربی است
 • تعریف دیکشنری Penguin انگلیسی : فلسفه مطالعه کردن در خصوص ماهیت نهایی وجود هر چیز ، واقعیت ها ، دانش ها بر اساس استدلال های قابل قبول انسانی است
 • تعریف پایگاه داده WorldNet : فلسفه بررسی عقلانی و کشف جواب سئوالات در مورد وجود ، دانش و اخلاق است
 • تعریف دیکشنری چند زبانه Kernerman : فلسفه جستجو برای دانش و حقیقت به ویژه درباره ماهیت انسان و رفتارها و باورهایش است
 • تعریف دائره المعارف Encarta مایکروسافت : فلسفه یعنی تحقیق عقلانی و انتقادی اصول اساسی
 • تعریف دیکشنری Oxford : فلسفه یعنی بررسی ویژگی های عمومی و انتزاعی جهان و دسته بندی هایی که ما به آن فکر می کنیم: ذهن ، ماده ، دلیل ، اثبات ، حقیقت و …
 • کتاب های فلسفی : فلسفه یعنی دقت در مورد ماهیت اساسی جهان ، زمینه های دانش بشری و ارزیابی رفتار انسان
 • و …

همانطور که مشاهده کردید سعی کردم تقریبا اکثر تعاریف متنوعی که در خصوص واژه فلسفه و ماهیت آن وجود دارد را برای شما عنوان کنم اما نکته جالب تر این است که شما باید بدانید که فلسفه انتها ندارد و در عین حال محدود یه یک یا چند حوزه هم نمی شود ، بلکه فلسه همه چیز را در دنیا شامل می شود.

در یکی از مطالبی که در همین خصوص مطالعه می کردم تعریف جالبی عنوان شده بود که می گفت فلسفه علم تلاش انسان در جهت به دست آوردن دانش خدایی تا اندازه ظرفیت مغز انسان است !!

تعریف به نظر من بسیار جالب بود یعنی انسان میل دارد با استفاده از فلسفه به استدلال هایی برسد که فقط خدا در دنیا به اندازه کافی در خصوص آن اطلاع دارد و انسان سعی می کند به درجه ای که حد و اندازه های ذهنی خودش اجازه می دهد به این استدلال ها دست پیدا کند.

فلسفه از لحظه به وجود آمدن انسان ها وجود داشته است و آن را می توانیم قدیمی ترین علم در دنیا دانست ، فلسفه به حوزه های مختلف این روزها تقسیم بندی شده است اما در زمان های قدیم فیلسوف ها در زمینه های مختلفی آنقدر دانش کسب می کردند که در هر حوزه ای با توجه به نیاز جامعه آن دوران علم بالایی داشتند

اما امروزه فلسفه نیز حوزه ها و علوم مختلفی را شامل می شود. امیدوارم مورد توجه شما قرار گرفته باشد طبیعتا چون این مقاله نوشته یک فیلسوف نیست اشکالاتی به آن وارد است که خوشحال می شوم دوستان در ادامه در این خصوص نظراتشان را بیان کنند.

 

Updated: آوریل 12, 2022 — 1:32 ق.ظ