اخبار روز : آخرین تحولات جنگ در اوکراین

+++ آخرین تحولات جنگ در اوکراین

سران پنج کشور غربی پوتین را به آتش‌بس و دیپلماسی فراخواندند

سران آلمان، آمریکا، ایتالیا، بریتانیا و فرانسه در پی یک گفت‌وگوی تلفنی جمعی پوتین را فراخواندند به عملیات نظامی خاتمه دهد و مسیر دیپلماسی را طی کند. مذاکره‌کننده روس گفته است فاصله زیادی با یک توافق داریم.

    
عکس از آرشیو

● بایدن: خواهیم دید که روسیه به وعده خود عمل می‌کند یا نه

رئیس‌جمهوری آمریکا پس از ملاقات با لی هسین لونگ، نخست‌وزیر سنگاپور در کاخ سفید، در رابطه با وعده روسیه مبنی بر کاهش حملات به اوکراین گفت، ایالات متحده به دقت رصد می‌کند که آیا روسیه فعالیت‌های نظامی خود را در اوکراین کاهش خواهد داد یا نه.

جو بایدن افزود که ایالات متحده و هم‌پیمانانش فشار تحریمی را حفظ خواهند کرد و به کمک‌های خود به اوکراین ادامه خواهند داد.

 

● سران پنج کشور غربی پوتین را به آتش‌بس و دیپلماسی فراخواندند

سران آلمان، ایالات متحده، ایتالیا، بریتانیا و فرانسه در یک گفت‌وگوی تلفنی جمعی بر سر حمایت‌های اساسی‌تر ازاوکراین به توافق رسیدند و حملات روسیه را محکوم کردند. استفان هابشترایت، سخنگوی اولاف شولتس، صدراعظم آلمان گفت که سران این پنج کشور “یک بار دیگر رئیس‌جمهوری روسیه پوتین را فراخواندند با آتش‌بس موافقت کند، تمام عملیات‌های نظامی را متوقف سازد، سربازان روسی را از اوکراین خارج کند و راه حل دیپلماتیک برای برون‌رفت از بحران را امکان‌پذیر سازد”.

سران کشورهای پنجگانه علاوه بر این از پوتین خواستند، زمینه را برای رساندن کمک‌های انسان‌دوستانه به اوکراین هموار کند. آنها همچنین خواستار ایجاد کریدورهای مؤثربرای خروج ساکنان مناطق درگیر جنگ، به ویژه شهر ماریوپل، و رساندن کمک به نیازمندان این مناطق  شدند. تحت شرایط فعلی فشار تحریم‌ها بر روسیه تداوم خواهد داشت.

 

● مذاکره‌کننده روس: به رغم نزدیکی، فاصله زیادی با یک توافق داریم

ولادیمیر مدینسکی، مذاکره‌کننده ارشد روسیه در شبکه تلویزیونی دولتی “راشا تودی” گفته است، این‌ را که دولت اوکراین با ارائه پیشنهادهایی در قبال روسیه گامی به جلو برداشته، می توان “یک واقعیت آشکار مثبت” ارزیابی کرد. او افزود، با این حال، تا رسیدن به یک توافق فاصله زیادی داریم.

مدینسکی گفت، دولت روسیه دو گام مهم در راستای صلح برداشته است: نخست این‌که از سطح عملیات رزمی حول کی‌یف و چرنیهیف کاسته است. دوم این‌که با ملاقات میان ولادیمیر پوتین و ولودیمیر زلنسکی موافقت کرده است، البته به این شرط که یک قرارداد صلح آماده امضا باشد.

ولادیمیر مدینسکی، مذاکره‌کننده ارشد روسیه در مذاکرات صلح با اوکراینولادیمیر مدینسکی، مذاکره‌کننده ارشد روسیه در مذاکرات صلح با اوکراین

 

● روسیه سربازان اوکراین را متهم به بدرفتاری با اسیران جنگی روس کرد

یک مقام پارلمان دومای روسیه سربازان اوکراینی را متهم کرد، با اسیران جنگی روس بدرفتاری کرده‌اند و در پی آن دو فرد مظنون دستگیر شده‌اند.

یکشنبه گذشته ویدئویی در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته شده بود که نشان می‌داد مردهایی با اونیفورم ارتش اوکراین به پای یک اسیر جنگی روس شلیک می‌کنند.

معاون رئیس کمیسیون عمران و جامعه مدنی مجلس روسیه گفته است، نیروهای ویژه روسی نظامی مظنون اوکراینی را که از هواداران کلوب فوتبال متالیست در خارکیف بوده دستگیر کرده‌اند.

به دنبال این ادعاها، ویتالی سالوشنی، فرمانده کل نیروهای مسلح اوکراین در فیس‌بوک از جعل خبرتوسط روسیه خبر داد و نوشت: «من تأکید می‌کنم که وابستگان به نیروهای مسلح اوکراین و دیگر فورماسیون‌های مشروع نظامی تمام هنجارهای انسان‌دوستانه حقوق ملل را رعایت می‌کنند.»

سرویس مخفی اوکراین (SBU) نیز در این رابطه موضع‌گیری کرد و گفت، با اسیران جنگی مطابق کنوانسیون ژنو رفتار می‌شود.
هم‌زمان اولکسی آرستوویچ، مشاور رئیس‌جمهوری اوکراین اعلام کرد که در این رابطه “تحقیقات جدی” به عمل خواهد آورد، هرچند که نمی‌توان برخوردهای “افراطی” از سوی سربازان را منتفی دانست.

 

● ایرلند چهار دیپلمات عالی‌رتبه روسیه را اخراج کرد

سیمون کوونی، وزیر خارجه ایرلند اعلام کرد که چهار دیپلمات عالی‌رتبه روسیه در سفارت این کشور در دوبلین اخراج شده‌اند. او گفت، این افراد فعالیت‌هایی داشته‌اند که با موقعیت‌های دیپلماتیک ارتباطی ندارد.

 

● بریتانیا خواستار خروج کامل نیروهای روسیه از اوکراین شد

دولت بریتانیا می‌گوید، تنها آتش‌بس احتمالی زمینه کافی برای لغو تحریم‌ها علیه روسیه را فراهم نمی‌کند و روسیه باید تمام نیروهای خود را از اوکراین خارج کند. یک سخنگوی بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا، گفت که آتش‌بس به تنهایی گام مهمی تلقی نمی‌شود.

 

● لهستان می‌خواهد واردات ذغال سنگ از روسیه را متوقف کند

به گفته یک سخنگوی دولت لهستان، کابینه این کشور مقدمات حقوقی قطع واردات ذغال سنگ از روسیه را به تصویب رسانده است. او گفت: «ما آگاه هستیم که این اقدام در سطح اروپا پرسش‌های حقوقی ایجاد خواهد کرد. متأسفانه تردیدها در این زمینه به حق است، اما ما نمی‌توانیم بیش از این در انتظار واکنش اتحادیه اروپا بمانیم.»

دولت محافظه‌کار ملی لهستان از آغاز جنگ اوکراین خواستار تحریم اروپایی علیه نفت، گاز و ذغال سنگ روسیه شده است. لهستان هم‌اکنون ۸۰ درصد انرژی خود را از ذغال سنگ تأمین می‌کند. سخنگوی دولت لهستان گفت، کشورش در هفته جاری طرح خروج از نفت روسیه را نیز ارائه خواهد داد.

 

● دانمارک اعزام ۸۰۰ سرباز به سه کشور بالتیک را تدارک می‌بیند

مته فردریکسون، نخست‌وزیر دانمارک گفته است، به محض درخواست رسمی از سوی ناتو، یک گردان ۸۰۰ نفره از سربازان رزمی خود را به سه کشور حوزه بالتیک استونی، لتونی و لیتوانی اعزام می‌کند. او افزود که دانمارک همیشه در این سه کشور حضور داشته، اما می‌تواند اقدامات بیشتری انجام دهد.

علاوه بر درخواست رسمی ناتو، موافقت پارلمان این کشور نیز برای اجرای این طرح الزامی است. دانمارک هم‌اکنون با ۲۰۰ سرباز و جنگنده‌‌های اف-۱۶ در کشورهای بالتیک حضور دارد.

Dänemark | Mette Frederiksen

 

● بلینکن: ما روی عمل تمرکز می‌کنیم نه کلمات

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا نسبت به تمایل مسکو برای کاهش حملات ابراز تردید کرد. او گفت، حرف‌های روسیه را می‌شنویم، اما عمل چیز دیگری می‌گوید. بلینکن تاکید کرد که آمریکا روی عمل تمرکز دارد.

وزیر خارجه ایالات متحده معتقد است که در بیانیه معاون وزیر دفاع روسیه جهت‌گیری جدیدی مشاهده نمی‌شود.

الکساندر فومین، معاون وزیر خارجه روسیه در آستانه مذاکرات صلح در استانبول اعلام کرد که روسیه از سطح حملات خود به کی‌یف و چرنیهیف به طور قابل توجهی خواهد کاست.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکاآنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا

 

● جمهوری چک یک دیپلمات روسیه را اخراج کرد

وزارت خارجه چک اعلام کرد که به یک دیپلمات روس ۷۲ ساعت وقت داده کشور را ترک کند. در توجیه این اقدام آمده است: «ما به طور مشترک با هم‌پیمانان‌مان، شمار کارکنان سرویس مخفی روسیه در سطح اتحادیه اروپا را کاهش می‌دهیم.»

روابط میان پراگ و مسکو پیش از جنگ اوکراین متزلزل شده بود. دولت چک در آوریل ۲۰۲۱ روسیه را مسئول انفجار یک انبار تسلیحات خود در سال ۲۰۱۴ اعلام کرد. این حادثه منجر به کشته شدن دو نفر شده بود. از آن پس دو کشور هر چند گاه یکبار دیپلمات‌های دیگری را اخراج می‌کنند.

 

● بلژیک و هلند ۳۸ “جاسوس با پوشش دیپلماتیک” روسیه را اخراج کردند

دولت بلژیک ۲۱ دیپلمات روسیه را به اتهام جاسوسی و به مخاطره انداختن امنیت کشور اخراج کرد. دولت هلند نیز اعلام کرد که ۱۷ همکار سازمان مخفی روسیه را که صلاحیت آنها به عنوان دیپلمات تأیید شده بود اخراج کرده است.

ووپکه هوکسترا، وزیر خارجه هلند گفت، کشورش احتمال می دهد که مسکو دست به اقدام متقابل بزند. او جزئیات اتهاماتی که به این افراد زده شده را ذکر نکرد. این افراد “نامطلوب” باید ظرف دو هفته کشور ترک کنند.

نمایی از کاخ کرملیننمایی از کاخ کرملین

 

● جمهوری چک برای مراقبت از حریم هوایی حوزه بالتیک جنگنده می‌فرستد

ارتش چک پنج جنگنده “گریپن” به لیتوانی فرستاد تا در عملیات ناتو برای نظارت بر حریم هوایی حوزه بالتیک شرکت کنند. این هواپیماهای مدل “Saab JAS-39” از پایگاه هوایی کاسلاو در نزدیکی پراگ برخاسته‌اند و در آینده در سائولیایی مستقر خواهند شد.
یانا چرنوخووا، وزیر دفاع چک در این رابطه گفت: «دفاع از جبهه شرق ناتو همواره در راستای منافع ما بوده است، حتا در برابر تهاجم روسیه به اوکراین.»

جت‌های جنگنده گریپن جایگزین جنگنده‌های دانمارکی خواهند شد و تا پایان ماه ژوئیه در پایگاه سائولیایی مستقر می‌مانند. سه کشور حوزه بالتیک استونی، لیتوانی و لیتونی فاقد هواپیماهای جنگی هستند. به همین دلیل از سال ۲۰۰۴ آسمان این کشورها در چارچوب طرح “پلیس هوایی بالتیک” (Baltic Air Policing) به طور دوره‌ای از سوی کشورهای ناتو مراقبت می‌شود.

 

● روسیه به رغم لحن تند بایدن، ادامه گفت‌وگو با آمریکا را ضروری می‌داند

روسیه می‌گوید، ادامه گفت‌وگوهای این کشور با آمریکا با وجود لحن تند جو بایدن علیه پوتین، ضروری است. به گزارش خبرگزاری آلمان به نقل از اینترفاکس، دمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین بر ضرورت دیالوگ تاکید ورزیده و در عین حال گفته است، بایدن به پوتین “توهین شخصی” کرده و این “تأثیری منفی” بر روابط دوجانبه خواهد گذارد.

پسکوف افزود: «دیالوگ دوجانبه نه تنها در راستای منافع دو کشور است، بلکه به سود منافع کل جهان است.» سخنگوی کرملین می‌گوید، “دیر یا زود روسیه و آمریکا باید در مورد موضوع‌‌هایی چون ثبات و امنیت استراتژیک با یکدیگر گفت‌وگو کنند”.

جو بایدن در سخنانی در لهستان گفته بود، پوتین را “قصاب” خوانده و گفته بود، او “نمی‌تواند در قدرت باقی بماند”. پس از انتقادهای فراروان، رئیس‌جمهوری آمریکا در برابر خبرنگاران گفت که منظور او تغییر رژیم در روسیه نیست.
● روسیه تا ۳۱ مارس در مورد شیوه پرداخت هزینه گاز و نفت تصمیم می‌گیرد

دمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین اعلام کرد که روسیه تا پنجشنبه ۳۱ مارس در مورد شرایط خود برای دریافت پول گاز و نفت تصمیم خواهد گرفت. او با توجه به تحریم‌های گسترده غرب علیه روسیه گفت: «شرکت‌ها باید در چارچوب شرایط و وضعیت جدیدی که به دلیل جنگ اقتصادی علیه روسیه ایجاد شده است، حساب پس دهند.»

پسکوف تأکید کرد، خریداران خارجی سوخت فسیلی باید به روبل پرداخت کنند. او افزود که روسیه گاز خود را مجانی صادر نمی‌کند.

پوتین و سخنگوی کرمل دمیتری پسکوفپوتین و سخنگوی کرمل دمیتری پسکوف

 

● رنگ‌پاشی با علامت Z بر روی دو خودروی جنگزدگان اوکراینی در آلمان

در هیلدسهایم واقع در ایالت نیدرزاکسن آلمان دو خودروی جنگزدگان اوکراینی با علامت Z رنگ‌پاشی شدند. این اتفاق در شب یکشنبه به دوشنبه رخ داده است. به گفته پلیس، علامت Z بر روی شیشه جلوی ماشین رنگ‌پاشی شده است. علامت Z که در حروف کریلی روسی وجود ندارد، از سوی طرفداران پوتین به نشانه موافقب با تهاجم روسیه به اوکراین استفاده می شود و بر روی برخی خودروها در روسیه و تانک‌های روسی نقش بسته است.

به کار بردن این علامت در انظار عمومی در بسیاری از ایالت‌های آلمان جرم‌انگاری شده و برخی دیگر از ایالت‌ها در حال بررسی جرم‌انگاری هستند.

پلیس هیلدسهایم در حال تحقیق است و برای دادن هر گونه اطلاعاتی در این زمینه جایزه تعیین کرده است.

تظاهرات ضدجنگ در هلندتظاهرات ضدجنگ در هلند

 

● ترکیه: نزدیکی‌هایی میان طرفین حاصل شده است

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه گفته است که در مذاکرات میان روسیه و اوکراین نزدیکی‌هایی حاصل شده است. او گفت که این دور از مذاکرات تاکنون مهم‌ترین دور بوده است و موضوع‌های دشوارتر در زمانی دیگر در مذاکرات وزیران خارجه دو کشور مطرح خواهد شد. او تأکید کرد: «جنگ باید پایان پذیرد.»

● پایان مذاکرات صلح استانبول؛ پیشنهاد اوکراین برای ضمانت‌های امنیتی

مذاکرات صلح هیأت‌های نمایندگی اوکراین و روسیه در استانبول پس از چهار ساعت به پایان رسید. در حین مذاکرات مقامات کرملین اعلام کردند که ارتش روسیه دیگر کی‌یف را هدف حملات سنگین قرار نخواهد داد.

مقامات اوکراین گفته‌اند که کی‌یف در این مذاکرات پیشنهاد یک سیستم جدید ضمانت‌های امنیتی پیشنهاد داده است. هیأت مذاکره‌کننده اوکراینی گفته است که در این پیشنهاد، ترکیه به عنوان یکی از تضمین‌کنندگان اصلی پیش‌بینی شده است و کشورهای دیگر می‌توانند اسرائیل، لهستان و کانادا باشند.

مذاکره نمایندگان اوکراین و روسیه در استانبولمذاکره نمایندگان اوکراین و روسیه در استانبول

مقامات اوکراین می‌افزایند، اگر چنین سیستمی برقرار شود، آنگاه اوکراین با موقعیت بی‌طرفی خود موافقت خواهد کرد. این بدان معناست که هیچ پایگاه نظامی خارجی در خاک اوکراین مستقر نخواهد شد. پیش‌شرط این اما برگزاری همه‌پرسی در اوکراین در مورد توافق‌نامه با روسیه است. همچنین پیش از اجرای توافق‌نامه نهایی، باید در خاک اوکراین صلح برقرار شده باشد.
علاوه بر این اوکراین به روسیه پیشنهاد داده است که در طول ۱۵ سال آینده کی‌یف و مسکو نشست‌های مشورتی در مورد موقعیت کریمه داشته باشند.

مقامات اوکراین می‌گویند که با این پیشنهادها در انتظار پاسخ مسکو هستند. کی‌یف معتقد است که به قدر کافی پیشرفت حاصل شده که بتوان ملاقات میان رؤسای جمهوری دو کشور، پوتین و زلنسکی را برگزار کرد.

 

● مذاکره‌کننده روسیه گفت‌وگوها را “سازنده” خواند

ولادیمیر مدینسکی، مذاکره‌کننده ارشد روسیه، مذاکرات صلح استانبول را “سازنده” ارزیابی کرد. او گفت که پیشنهادهای اوکراین را مورد بررسی قرار داده و سپس به پرزیدنت پوتین ارائه خواهد داد.
مدینسکی افزود که ملاقات میان پوتین و رئیس‌جمهوری اوکراین، زلنسکی، تنها زمانی امکان‌پذیر است که پیش از آن توافقی میان وزیران خارجه دو کشور صورت گرفته باشد.

حضور اولیگارش روس، رومن آبراموویچ در نشست مذاکرات صلح استانبولحضور اولیگارش روس، رومن آبراموویچ در نشست مذاکرات صلح استانبول

 

● توصیه کولبا به هیأت اوکراینی: “نه چیزی بنوشید و نه بخورید”

دمیترو کولبا، وزیر خارجه اوکراین به اعضای هیأت مذاکره‌کننده اوکراینی گفته است جانب احتیاط را از دست ندهند. او به آن‌ها توصیه کرده است: «نه چیزی بنوشند و نه بخورند و نه سطحی را لمس کنند.»این توصیه‌ها ظاهراَ بی‌ربط به مسمومیت احتمالی برخی از اعضای هیات مذاکره کننده اوکراینی نبوده است.

به گزارش رسانه‌ها آبراموویچ، اولیگارش روس که در مذاکرات امروز در استانبول همراه هیات اوکراینی بود اوایل ماه جاری میلادی احتمالا مسموم شده بود. این اتفاق برای دو مذاکره کننده اوکراینی که همراه آبراموویچ در یک ملاقات در کی‌یف حضور داشتند نیز رخ داده بود. براساس یک گزارش این مسمومیت ادعایی را تندروها در روسیه که خواستار تخریب مذاکرات بودند ترتیب دادند.
به فاصله کوتاهی بعد از طرح این ادعا، یک مقام آمریکایی که از او نام برده نشد، به خبرگزاری رویترز گفت اطلاعات امنیتی حاکیست که علائم این افراد به دلیل عوامل “محیطی” بوده است نه مسمومیت.

 

● زلنسکی در پارلمان دانمارک خواستار تحریم‌های سخت‌تر علیه روسیه شد

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین با ایراد یک سخنرانی در پارلمان دانمارک خواستار تحریم‌های سخت‌تر کشورهای اروپایی علیه روسیه شد. او در یک نطق ویدئویی خطاب به نمایندگان پارلمان دانمارک گفت که تحریم تجاری، پایان دادن به واردات گاز از روسیه و نیز بستن بنادر اروپایی به روی کشتی‌های روسی از جمله تحریم‌های دیگری که می‌توانند علیه روسیه اعمال شوند.
زلنسکی تأکید که هم‌اکنون هنوز ۱۰۰هزار نفر از شهروندان غیرنظامی شهر بندری ماریوپل در محاصره نیروهای روسی به سر می‌برند.

 

● روسیه ۱۰ دیپلمات کشورهای بالتیک را اخراج کرد

روسیه ۱۰ دیپلمات کشورهای استونی، لتونی و لیتوانی را اخراج کرد. وزارت خارجه روسیه بدین گونه به اقدام سه کشور بالتیک واکنش نشان می‌دهد که چندی پیش به طور هماهنگ ۱۰ دیپلمات روس را از کشور خود اخراج کردند.

احتمال تبدیل شدن اوکراین به افغانستان

محمد عباس با بیان اینکه احتمال تبدیل شدن اوکراین به افغانستان بعید نیست، گفت غرب به این نتیجه رسیده است که روسیه از امنیت ملی خود دفاع خواهد کرد.

خبرگزاری مهر؛ گروه بین الملل: پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در اوایل قرن ۲۱ روند تقویت توان نظامی خود را در مرکز و شرق اروپا آغاز کرد و به توسعه آن تا مرزهای غربی روسیه ادامه داد. در سال‌های پس از آن نیز موضع ناتو در گسترش و توسعه نفوذ به سمت شرق تغییر نکرده و ثابت مانده است.

روسیه معتقد است حمایت‌های ناتو از تروریست‌ها در قفقاز و گسترش نفوذ به سمت شرق، طبق برنامه ریزی آمریکا انجام می‌شود که نمی‌خواهد ثبات و آرامش در کشور بزرگی مثل روسیه برقرار باشد. بر این اساس، واشنگتن برنامه‌های ژئو استراتژیک خود در کشورهای اروپای شرقی را با بهره گرفتن از کشورهای اروپای غربی اجرا می‌کند و این، برای همگان آشکار است.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه اخیراً در یک سخنرانی تلویزیونی گفت: یگان‌هایی از ارتش اوکراین در آموزش‌های نظامی ناتو شرکت می‌کنند و فرماندهی آنها مستقیماً از طرق مقرهای ناتو صورت می‌گیرد. ناتو از حریم هوایی اوکراین برای جاسوسی از خاک روسیه استفاده نموده و اکنون برنامه‌های خود را در اوکراین در پوشش هیئت‌های نظامی به جای پایگاه‌های نظامی رسمی پیگیری می‌کند.

روسیه همیشه موافق حل مشکلات با اوکراین و ناتو از طریق راهکارهای دیپلماتیک و سیاسی بوده و این در حالی است که بسیاری از ناظران و تحلیلگران حق اتخاذ تصمیمات سیاسی با هدف دفاع از امنیت ملی را برای روسیه محفوظ می‌دانند.

خبرنگار خبرگزاری مهر برای بررسی همه این تحولات با «محمد عباس» تحلیلگر سیاسی و نظامی گفتگو کرده است که خلاصه آن به شرح زیر است:

** آیا پوتین در حمله به اوکراین طبق یک برنامه حساب شده عمل کرد یا سیر تحولات میدانی در روزهای پس از جنگ او را غافلگیر کرد؟

تصور نمی‌کنم کشوری در حد و اندازه روسیه با مغزهای متفکری که قادر به برنامه ریزی در سطح راهبردی هستند و رهبران آن به خوبی از اهمیت امنیت ملی این کشور اطلاع داشته و به ماهیت تهدیدات و خطرات موجود اشراف دارند، منفعلانه یا بر اساس واکنش به تحولات میدانی تصمیم گیری و اقدام کنند. روسیه می‌داند نزاع کنونی بر سر چند قطبی بودن جهان است و اینکه آمریکا نمی‌تواند قدرت دیگری را در جهان خارج از حیطه قدرت خود تحمل کند.

روسیه می‌داند نزاع کنونی بر سر چند قطبی بودن جهان است و اینکه آمریکا نمی‌تواند قدرت دیگری را خارج از حیطه قدرت خود تحمل کندروسیه توافقات راهبردی را برای مشارکت و همکاری اقتصادی با ایران و چین امضا کرده و دو گروه «شانگهای» و «بریکس» را تشکیل داده است تا بر حق سایر کشورها در رهبری نظام بین الملل تأکید کند و با این اقدامات خود از سلطه جویی کورکورانه آمریکا بر جهان بکاهد. آمریکا به فکر رهبری جهان نیست بلکه به دنبال سیطره، سلطه جویی و سو استفاده از ملت‌ها است، در حالی که روسیه می‌خواهد در مقابل قدرت اختاپوسی آمریکا بایستد و نقش اتحاد جماهیر شوروی در ایجاد توازن و تعادل جهانی را بازیابی کند. به نظر من پوتین تصمیم خود را گرفته و سناریوهای احتمالی بسیاری را برای جنگ ارزیابی کرده و ضروری است که این تصمیم به صورت عاقلانه، منطقی، واقع بینانه و بر اساس راهبردهای نظامی مبتنی بر آگاهی و تفکر اتخاذ شده باشد.

**واقعیت جاه طلبی غرب برای تبدیل اوکراین به یک افغانستان اروپایی چیست و آیا مقایسه این دو کشور به لحاظ شرایط مکانی و زمانی و عرصه تقابل جایز است؟

روسیه کشور ابرقدرتی است و ناتو و غرب از نقش منطقه‌ای این کشور آگاه هستند و می‌خواهند این نقش را از روسیه بگیرند و از تأثیر مسکو بر روند تصمیم گیری جهان جلوگیری و آن را منزوی کنند. غرب برای تحقق این هدف خود به تحریم‌های اقتصادی، سیاسی، دیپلماتیک و تلاش برای منزوی کردن روسیه متوسل شده است و به هر شیوه‌ای قصد دارد از کشیده شدن به عرصه تقابل نظامی با روسیه دور بماند به ویژه که پس از جنگ جهانی دوم در خاک اروپا گلوله و موشکی شلیک نشده است. اما با توجه به تحولات فعلی، غرب در یک غافلگیری بزرگ گرفتار شده و خطر تقابل هسته‌ای را احساس می‌کند و به خوبی می‌داند روسیه از امنیت ملی خود دفاع خواهد کرد و قصد دارد نقش جهانی خود و جلوگیری از گسترش نفوذ ناتو را تثبیت کند.

به تصور من جنگ اوکراین چند گزینه پیش رو دارد؛ نخست اینکه مذاکره کنندگان اوکراینی تسلیم خواهند شد و مقامات کی یف در مقابل حملات هوایی و موشکی دوام نمی‌آورند و جنگ متوقف می‌شود. گزینه دوم این است که جنگ با تقسیم اوکراین به دو بخش شرقی و غربی متوقف شود و اوکراین غربی بی طرف بماند و اوکراین شرقی وابسته روسیه باشد. سناریوی سوم این است که جنگ حالت فرسایشی به خود بگیرد و بدون وجود هیچ چشم انداز روشن به عاملی برای تضعیف و فرسودگی دولت روسیه تبدیل شود.

بدون شک غرب مشغول شدن روسیه به یک جنگ جانبی را فرصت خوبی برای خود می‌داند تا بسیاری از عناصر قدرتش را محقق سازد و بر جهانی که روسیه و چین برای چند قطبی کردن آن تلاش می‌کنند، سیطره یابد. همه این پیش بینی‌ها در حالی است که هنوز این جنگ چشم انداز واضحی ندارد؛ به ویژه که این جنگ عرصه‌ای برای امتحان قدرت و جدیت روسیه در جنگ و سنجشی برای ماهیت و رویکرد ملت اوکراین و میزان قدرت زلنسکی برای جلب حمایت‌های مردمی به شمار می‌رود و اینکه آیا ارتش اوکرانی توان عبور از مرحله جنگ خیابانی و ورود به مرحله جنگ‌های غیر کلاسیک را دارد یا خیر.

آمریکا نمی‌خواهد روابط متوازنی بین اروپا و روسیه شکل بگیرد و به همین خاطر همیشه تلاش می‌کند روسیه را در چشم اروپایی‌ها شیطان جلوه دهدموضع دیگری که در کنار سناریوهای قبلی باید به آن پرداخته شود، تلاش غرب برای انتقال جنگجویان و گروه‌های مسلح از سوریه به اوکراین با نظارت ترکیه است که به اردوگاه‌های داعش در سوریه منتقل شده‌اند و کاملاً آموزش دیده هستند و توان وارد شدن به جنگ‌های نامتقارن را دارند. اما واقعیت این است که اوکراین عملاً می‌تواند به افغانستان تبدیل شود و به تصور من زمینه و ماهیت بروز این تحول وجود دارد و یکی از شاخصه‌های آن، آماده سازی مزدوران و اجیرشدگان خارجی برای اعزام به اوکراین است. از این رو غرب برای بهره برداری از ذهن‌های افراطی، دلار و حتی دین اسلام با هدف گسترش اسلام هراسی آماده شده است و این مزدوران می‌توانند سوخت آتشی باشند که برای ایجاد افغانستان جدید در اروپا شعله ور شده است. هر چند من گمان می‌کنم روسیه برای این نوع جنگ آماده است.

** دمیدن روح دوباره در ناتو، اجبار اروپا به پرداختن هزینه گرایش‌های استقلال طلبانه در یک دهه اخیر، دور کردن آلمان از شراکت اقتصادی و تجاری با روسیه و توقف خط لوله انتقال گاز «نورد استریم ۲» دستاوردهای آمریکا از تحولات جاری است. در این میان منافع اروپا چه جایگاهی دارد؟

اروپا قدرت تصمیم گیری مستقل ندارد و دنباله رو آمریکا است. دوران تصمیم گیری مستقل اروپا به سر رسیده است مثلاً امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه هنگامی که به تشکیل یک نیروی اروپایی مستقل ابراز تمایل کرد، با توبیخ مواجه شد. این یعنی آمریکا همیشه در جستجوی قضایای خطرناک و راهبردی است زیرا نمی‌خواهد روابط متوازنی بین اروپا و روسیه شکل بگیرد و به همین خاطر همیشه تلاش می‌کند روسیه را در چشم اروپایی‌ها شیطان جلوه دهد. آمریکا تلاش می‌کند از هر گونه نزدیکی مثبت بین اروپا و روسیه جلوگیری کند و تمایل به این نزدیکی در روابط با روسیه در فرانسه و آلمان مشهود است. آمریکا آماده است اروپا را به جنگ دیگری وارد کند به ویژه که دوران تصمیم گیری مستقل اروپا به پایان رسیده و رهبران اروپا در سطحی نیستند که مثل «شارل دوگل» بتوانند به آمریکا نه بگوید.

آمریکا تلاش می‌کند همه برگ برنده‌های روسیه در اروپا را بسوزاند و به این منظور به جنگ رسانه‌ای و شیطان جلوه دادن روسیه و پوتین متوسل شده است تا با انتقال تصاویر دردناک جنگ به شهروندان اروپایی باعث شود آنها با گاز و نفت روسیه و هرگونه همکاری با این کشور مخالفت کنند. در این شرایط، شهروند اروپایی انتخاب و اختیارات خود را از دست می‌دهد و گروگان تصمیمی گیری های رهبران و مسئولان خود می‌شود که منافعشان را به منافع آمریکا گره زده‌اند.

** آیا غرب می‌تواند کشوری در حد و اندازه و با جایگاه و مساحت روسیه را به کشوری سرکش و منزوی تبدیل کند و آیا پوتین خود را از مدتی زمانی طولانی و به خوبی برای این نبرد آماده کرده است؟

مسئله آمادگی روسیه برای جنگ، از زمان به قدرت رسیدن پوتین و تصمیم او برای بازگرداندن شکوه اتحاد جماهیر شوروی مطرح بوده است. آماده سازی روسیه برای ایفای نقش جهانی فقط در مقابله با گسترش نفوذ غرب به سمت شرق نبوده است بلکه مسکو با دقت بر روی روابط با چین، تشکیل ائتلاف بریکس و ایفای نقش در سوریه برنامه ریزی کرده است. روسیه توانست در سوریه قدرت نظامی و راهبردی خود را به رخ آمریکا بکشد و ارتش سوریه با کمک روسیه از پیشروی‌های داعش که در سوریه و عراق از حمایت آمریکا برخوردار بود، جلوگیری کرد.

تروریسم در سوریه شکست خورد و روسیه ثابت کرد می‌تواند نقش بین المللی ایفا کند. سران کرملین نشان دادند به خوبی از نقاط ضعف تصمیم گیری های سیاسی آمریکا و حتی تجهیزات نظامی آن اطلاع دارند. با ارزیابی ساده می‌توان متوجه شد سامانه‌های ضد هوایی آمریکا در عربستان در متوقف کردن پهپادها و موشک‌های بالستیک و بالدار یمنی‌ها ناتوان بوده است. ضعف این سامانه حتی در رژیم صهیونیستی نیز آشکار است و سامانه پدافند هوایی اسرائیل نتوانست با موشک سوری که به سوی نیروگاه «دیمونا» شلیک شده بود مقابله کند. این برتری‌های سیاسی و نظامی به پوتین امکان داده است تا از آن برای حفظ امنیت روسیه استفاده و غرب را وادار کند تا به حریم امنیتی و منافع حیاتی و عالی روسیه احترام بگذارد.

روسیه اعلام کرده است هدف از عملیات ویژه نظامی در اوکراین این است که یک دولت دموکراتیک و چند قطبی بر این کشور حاکم باشد نه اینکه یک مجموعه یهودی بر تصمیم گیری سیاسی اوکراین سیطره یابد که نقشش خدمت به آمریکا و اسرائیل است**آیا هدف پوتین انجام عملیات سریع و جراحی گونه با هدف سرنگون کردن زلنسکی و نوئنازی های حاکم بر اوکراین، تسلط بر کی یف و وادار کردن آن به اتخاذ مواضع بی‌طرفانه و در عین حال محافظت از غیرنظامیان و ساختار ارتش این کشور است؟

به نفع پوتین نیست که روسیه علناً بر اوکراین اعلام پیروزی کند، از این رو می‌بینیم که رسانه‌های روسیه عملیات انهدام تجهیزات و کشته شدن و تسلیم شدن نیروهای ارتش اوکراین را به صورت گسترده منتشر نمی‌کنند تا مردم اوکراین علیه ملت روسیه تحریک نشوند به ویژه که این دو ملت روابط خانوادگی و اجتماعی دارند و جامعه اوکراین در امتداد جامعه روسیه محسوب می‌شود. از این رو هدف اقدام ویژه نظامی روسیه، خلع سلاح اوکراین و برکنار کردن این گروه نازی صهیونیست از مسند قدرت است که توجهی به منافع عالی ملت اوکراین ندارد.

روسیه اعلام کرده است هدف از عملیات ویژه نظامی این است که ملت اوکراین بتواند یک دولت دموکراتیک و چند قطبی داشته باشد نه اینکه یک مجموعه یهودی بر تصمیم گیری سیاسی اوکراین سیطره یابد که نقش خود را در خدمت به آمریکا و اسرائیل ایفا کند. جنگ هسته‌ای برای جهان فاجعه بار خواهد بود و چه بسا به نابودی تمدن انسانی و کل بشریت منجر می‌شود و روسیه چنین چیزی نمی‌خواهد و تلاش می‌کند از وقوع آن جلوگیری کند، ولی به نظر می‌رسد غرب برای رسیدن به این مرحله روسیه را تحریک می‌کند.

تسلط روسیه بر کی یف به هیچ عنوان به معنای پایان جنگ نیست و می‌تواند مرحله‌ای از مراحل جنگ مستمری باشد که چه بسا غرب از آن به عنوان عملیات فرسایشی و زمینه ساز انتقال افراطی‌ها، ملی گرایان، نئونازی‌ها و جنگجویان خارجی به اوکراین در راستای خدمت به منافع خود سو استفاده کند. این روند باعث خواهد شد درگیری‌ها در مرزهای روسیه و اوکراین ماندگار شود که یک اشتباه راهبردی برای امنیت و صلح جهانی به شمار می‌رود.

کد خبر 5447889

روسیه از انهدام ۱۸۱۲ هدف نظامی در اوکراین خبر داد

روسیه از انهدام ۱۸۱۲ هدف نظامی در اوکراین خبر داد

تهران – ایرنا – وزارت دفاع روسیه امروز (جمعه) اعلام کرد که نیروهای مسلح این کشور در جریان عملیات در اوکراین تاکنون ۱۸۱۲ هدف نظامی را منهدم کرده اند.

به گزارش ایرنا از تارنمای شبکه خبری «روسیا الیوم»، سخنگوی وزارت دفاع روسیه گفت که نیروهای مسلح در جریان عملیات جاری در اوکراین تاکنون ۱۸۱۲ هدف و تأسیسات نظامی را منهدم کردند.

«ایگور کوناشینکوف» در بیانیه ای افزود که تاکنون ۶۵ مرکز فرماندهی و ارتباط نیروهای مسلح، ۵۶ سامانه دفاع هوایی اس – ۳۰۰، «بوک ام- ۱» و ۵۹ ایستگاه راداری اوکراین نابود شده است.

وی افزود که ۴۹ فروند هواپیما در زمین و ۱۳ هواپیما در آسمان، ۶۳۵ دستگاه تانک و دیگر خودروهای زرهی، ۶۷ قبضه موشک انداز، ۲۵۲ عراده توپ و خمپاره صحرایی، ۴۴۲ دستگاه خودرو ویژه نظامی و همچنین ۵۴ پهپاد ارتش اوکراین هدف قرار گرفته و منهدم شده است.

سخنگوی وزارت دفاع روسیه تاکید کرد که نیروهای مسلح این کشور به حملات و عملیات خود علیه مراکز و تاسیسات نظامی اوکراین ادامه می دهند.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه دوشنبه ۲۱ فوریه/۲ اسفندماه با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو اعلام کرد که کشورش استقلال جمهوری‌های مردمی دونتسک و لوگانتسک را به رسمیت می‌شناسد و در کاخ کرملین قراردادهای همکاری و دوستی را با سران این جمهوری‌ها امضا کرد.

پوتین بامداد پنجشنبه ۲۴ فوریه/۵ اسفند ماه در یک سخنرانی در تلویزیون ملی روسیه، از اقدام نظامی در دونباس خبر داد و از نیروهای اوکراینی خواست سلاح‌های خود را زمین بگذارند و به خانه‌های خود بروند.

مسکو: بیشتر پایگاه های نیروی هوایی اوکراین نابود شده است

 

 مسکو: بیشتر پایگاه های نیروی هوایی اوکراین نابود شده است

تهران – ایرنا – وزارت دفاع روسیه روز چهارشنبه اعلان کرد که در عملیات نظامی روزهای گذشته، ۹۰ درصد پایگاه های نیروی هوایی ارتش اوکراین را که بیشتر جنگنده ها و تاسیسات این کشور اروپای شرقی را در خود جای داده بود؛ از بین رفته است.

به گزارش ایرنا از شبکه خبری اسپوتنیک؛ وزارت دفاع روسیه در بیانیه ای افزود: عملیات غیرنظامی سازی اوکراین شامل حملات سنگین به پایگاه های هوایی ارتش این کشور از ۲۴ فوریه (پنجم اسفند ماه) در پی درخواست کمک هم پیمانان مسکو در دونباس و برای اطمینان یافتن از برتری کامل هوایی روسیه به اجرا درآمده است.

ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه دوشنبه ۲۱ فوریه (۲ اسفندماه) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، اعلام کرد که کشورش استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانتسک را به رسمیت می‌شناسد و در کاخ کرملین قراردادهای همکاری و دوستی با سران این جمهوری‌ها امضا کرد.

پوتین بامداد پنجشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند ماه) نیز در یک سخنرانی در تلویزیون سراسری روسیه، از عملیات ویژه نظامی در دونباس خبر داد و از نیروهای اوکراینی خواست سلاح‌های خود را زمین بگذارند.

هم زمان با ادامه آتش جنگ در اوکراین، سیل واکنش‌های جهانی به این رویداد همچنان ادامه دارد و فشارهای دیپلماتیک و تهدیدها و تحریم‌های بین المللی علیه روسیه در حال افزایش است.

وزارت دفاع روسیه: بیش از ۳۰۰ تانک اوکراین شکار شد

مسکو – ایرنا – ایگور کوناشنکوف سخنگوی وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که نیروی هوافضای روسیه شش ستون زرهی ارتش اوکراین شامل ۳۱۱ تانک را نابود کرده است.

به گزارش ایرنا به نقل از شبکه تلویزیونی ار.ب.کا روسیه، کوناشنکوف عصر روز دوشنبه در بیانیه ای اعلام کرد: تانک‌ها در عملیات هواپیماها و بالگردهای نیروی هوافضای روسیه شکار شده اند.

وی افزود: در جریان عملیات نظامی نیروهای روسیه در اوکراین ۴۲ فروند انواع هواپیما و بالگرد ارتش اوکراین نابود شده است.

به گفته سخنگوی وزارت دفاع روسیه، در جریان عملیات نظامی روسیه در اوکراین، بیش از ۱۱۰۰ مرکز نظامی و زیرساخت های نظامی این کشور هدف قرار گرفته و نابود شده است.

نیروهای اوکراینی همچنین در این عملیات، ۵۱ آتشبار سنگین، ۱۴۷ عراده توپ و ۲۶۳ خودرو نظامی از دست داده اند.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه دوشنبه ۲۱ فوریه/۲ اسفندماه با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو اعلام کرد که کشورش استقلال جمهوری‌های مردمی دونتسک و لوگانتسک را به رسمیت می‌شناسد و در کاخ کرملین قراردادهای همکاری و دوستی را با سران این جمهوری‌ها امضا کرد.

پوتین بامداد پنجشنبه ۲۴ فوریه/۵ اسفند ماه در یک سخنرانی در تلویزیون ملی روسیه، از اقدام نظامی در دونباس خبر داد و از نیروهای اوکراینی خواست سلاح‌های خود را زمین بگذارند و به خانه‌های خود بروند.

Updated: مارس 30, 2022 — 5:46 ق.ظ