لوک مونتانیه از کاشفان اچ‌آی‌وی

 

لوک مونتانیه از کاشفان اچ‌آی‌وی

۲۲ بهمن ۱۴۰۰ – ۱۱ فوریه ۲۰۲۲

منبع تصویر،GETTY IMAGES

توضیح تصویر،

او در سال ۲۰۰۸ به طور مشترک از برندگان جایزه نوبل بود

لوک مونتانیه ویروس‌شناس فرانسوی که از کاشفان اچ‌آی‌وی (ویروس نقص ایمنی انسانی) به حساب می آید در سال ۸۹ سالگی درگذشته است.

او در سال ۲۰۰۸ به خاطر تحقیقاتش برای شناسایی ویروس عامل ایدز به طور مشترک از برندگان جایزه نوبل شد.

او به خاطر آن دستاورد مورد ستایش قرار گرفت، اما در سال های اخیر به دلیل ادعاهای غیرعلمی در مورد اوتیسم و کووید-۱۹ مورد انتقاد قرار گرفت.

به گزارش یک روزنامه محلی او روز سه شنبه در محله نویی-سوق-سن در حومه پاریس “درحالی که فرزندانش دور او حلقه زده بودند” درگذشت.

این ویروس شناس ابتدا در اوایل دهه ۱۹۸۰ کار به روی ویروس اچ‌آی‌وی را شروع کرد، زمانی که در موسسه پاستور فرانسه کار می کرد.

مونتانیه و تیم او، از جمله فرانسواز باره-سینوسی که بعدا با او برنده جایزه نوبل پزشکی شد، نمونه بافت های بیماران مبتلا به علائم مرموزی را مطالعه کردند.

آنها توانستند اچ‌آی‌وی را در گره های لنفاوی یک بیمار مبتلا به ایدز جدا کنند و خبر این کشف را در سال ۱۹۸۳ در نشریه “ساینس” چاپ کردند.

در همان شماره، رابرت گالو دانشمند آمریکایی نتایج مشابهی را منتشر و بعدا نتیجه گیری کرد که این ویروس عامل بیماری ایدز است.

اختلاف بر سر این موضوع که چه کسی ابتدا اچ‌آی‌وی را شناسایی کرد برای سال ها موضوع بحث های داغ بود.

گالو در سال ۱۹۹۱ اذعان کرد که ویروسی که او شناسایی کرد یک سال قبل از موسسه پاستور به دستش رسیده بود و این دو در سال ۲۰۰۲ به طور علنی موافقت کردند که تیم مونتانیه ابتدا ویروس را کشف کرد، اما این گالو بود که ابتدا نقش آن در ایجاد ایدز نشان داد.

مونتانیه و باره-سینوسی در سال ۲۰۰۸ – در کنار هارالد زور هازن به خاطر تحقیقاتش در زمینه سرطان گردن رحم – برنده جایزه نوبل شدند. کمیته نوبل در اقدامی جنجالی از رابرت گالو نام نبرد.

مونتانیه در سال ۱۹۳۲ در شهر شابریس در مرکز فرانسه متولد شد و در سال ۱۹۵۵ کار در انجمن علوم پاریس را شروع کرد.

او در سال ۱۹۷۲ به موسسه پاستور رفت و بعد از کار به روی ویروس اچ آی وی هدایت این موسسه را به عهده گرفت. او بعدا در سال ۱۹۹۷ در کوئینز کالج نیویورک مشغول به کار شد.

 

 

Updated: فوریه 13, 2022 — 5:40 ب.ظ