اخبار روز : وزیر خارجه آمریکا: ما برای بدترین شرایط آماده هستیم

اخبار روز :

تحلیل حمله‌ی روسیه به اوکراین از نگاه رئالیستی

حمزه اکبری‌پور، ارشد روابط بین‌الملل، گرایش دیپلماسی کنترل تسلیحات در یادداشتی ارسالی به انصاف نیوز درباره‌ی حمله‌ی نظامی روسیه به اوکراین نوشت:

آغاز نبردی تازه در جهان، این بار در اروپا؛  جنگی که تا حدودی نگاه‌ها را از غرب آسیا (خاورمیانه) دور کرد. چند روز پیش یعنی ۲۳ فوریه ۲۰۲۲ روسیه به اوکراین حمله‌ی همه‌جانبه‌ای را آغاز کرد. به معنای واقعی کلمه تجاوزی آشکار و نقض حاکمیت ملی یک کشور؛ جنگی که ابتدایش با به رسمیت شناختن دو جمهوری خودخوانده مردم دونستک و لوهانسک در اوکراین آغاز شده بود.

در همین رابطه نکته‌ی مهمی که وجود دارد این است که اگرچه دولت‌ها بر حسب داشتن صلاحیت حکمرانی به طور رسمی برابرند اما از لحاظ منابع و توانمندی‌هایشان تا حدود زیادی با هم متفاوت‌اند؛ بنابراین دولت‌های قدرتمند، اراده خود را بر دولت‌های ضعیف‌تر، بیشتر و در اکثر مواقع از راه امپریالیسم تحمیل می‌کنند. این مسئله واقعیت محض نظام بین‌الملل گذشته، کنونی و آینده است.

شایان ذکر است که، به باور رئالیست‌ها (واقع‌گرایان)، سیاست جهانی، از اول تا آخر، درباره قدرت و منافع ملی بوده است. به همین دلیل روسیه به‌عنوان یک قدرت فرامنطقه‌ای و دارابودن بیش از چند هزار کلاهک هسته‌ای و همچنین یکی از اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد، منافع ملی خود را در خطر می‌بیند. این کشور در وهله نخست ناتو را خطری جدی برای خود قلمداد می‌کند.

اما ناتو (سازمان پیمان آتلانتیک شمالی) پس از جنگ جهانی دوم به‌تدریج با شکل‌گیری اندیشه‌ی اتحاد دفاعی و سیستم امنیت دسته‌جمعی، ابتدا معاهده بروکسل در ۱۷ مارس ۱۹۴۸ بین کشورهای فرانسه، انگلیس، بلژیک، هلند و لوکزامبورگ شکل گرفت. سال بعد هفت کشور دیگر به آن پیوستند که عبارتند از: آمریکا، کانادا، دانمارک، نروژ، ایسلند، ایتالیا و پرتغال. این سازمان هم‌اکنون ۳۰ عضو دارد.

در مقابل این سازمان پیمان ورشو در ۱۴ مه ۱۹۵۵ شکل گرفت. این پیمان که یک پیمان نظامی تلقی می‌شد بین کشورهای اروپایی بلوک شرق به وجود آمد. در واقع هدف اصلی این پیمان مقابله با تهدیدات ناتو در زمان جنگ سرد بود. این پیمان رقیب ناتو محسوب می‌شد. بعد از فروپاشی شوروی، پیمان ورشو نیز فروپاشید، اما ناتو همچنان موجودیت خود را حفظ کرد و به یارگیری ادامه داد تا جایی که روس‌ها از جانب ناتو احساس خطر کردند و خط‌قرمزهایی برای ناتو ترسیم کردند. آنها درعین‌حال معتقد بودند که با فروپاشی شوروی وجود ناتو ضرورتی ندارد، در مقابل، غربی‌ها به‌ویژه آمریکایی‌ها نه‌تنها ناتو را منحل نکردند بلکه به تقویت آن و نفوذ بیشتر آن در سرزمین‌های به‌جای‌مانده از شوروی سابق ادامه دادند.

به هر حال به گفته روس‌ها ناتو از خطوط قرمز ترسیم شده عبور کرد و باید متوقف می‌شد، به‌طوری‌که سال ۲۰۰۸ عضویت اوکراین و گرجستان به ناتو در مرحله بررسی قرار گرفت به همین سبب از آن تاریخ بحث بر سر این مسئله بین روسیه و اوکراین و کشورهای عضو ناتو شکل گرفت. این مهم به اینجا ختم نشد بلکه روس‌ها با الحاق شبه‌جزیره کریمه به روسیه و با انجام‌دادن یک همه‌پرسی در سال  ۲۰۱۴ خط و نشانی ویژه برای کشورهای غربی به‌ویژه اوکراین کشیدند. لازم به ذکر است که کریمه در ساحل دریای سیاه واقع شده و بخشی از اوکراین بود اما یک جمهوری خودمختار به شمار می‌رفت که اکنون بخشی از روسیه است.

بنا بر رویکرد رئالیستی ویژگی مهم نظام بین‌الملل، نبود اقتدار فراملی برای تنظیم‌کننده‌ی رفتار دولت‌هاست. به همین دلیل قدرت فائقه‌ای وجود ندارد تا جلوی تجاوز و لشکرکشی کشورهای قدرتمند به کشورهای ضعیف را بگیرد. از نظر رئالیست‌‌ها دولت‌ها باید برای امنیت و بقا به خود متکی باشند. هنگامی که دولت‌های ضعیف نمی‌توانند به خود متکی باشند مجبورند برای بقا و موجودیت خود به یکی از بلوک‌های قدرت در جهان بپیوندند.

بر اساس این رویکرد رفتار روسیه (قدرتمند) با اوکراین (ضعیف) برای جلوگیری از عضویت این کشور در ناتو و خطرات احتمالی که ممکن بود با عضویت این کشور در ناتو، روسیه را در معرض آن قرار دهد انجام می‌شود و درعین‌حال رفتار اوکراین برای بقا و حفظ موجودیت خود در مقابل روسیه، گرایش به سمت ناتو و غرب است.

«جنگ ادامه سیاست با ابزار دیگر است»؛ این را کارل فون کلازویتس در کتاب درباره جنگ (۱۸۳۲) می‌گوید. بنابراین سیاست روسیه در اقدام نظامی علیه اوکراین همان ادامه‌ی سیاست‌های تقابلی با غرب چه در دوران جنگ سرد و چه در زمان بعد از جنگ سرد عنوان می‌گردد. و بدون شک انگیزه جنگ از جانب روسیه با هدف به تسلیم واداشتن اوکراین به اراده خود است.

به همین دلیل پوتین اعلام کرده است که اوکراین برای حل مسئله جاری با خودداری از پیوستن به ناتو و پایبندی به بی‌طرفی، الحاق کریمه به روسیه را به رسمیت بشناسد؛ بنابراین تا زمانی که اوکراین شروط گفته شده را نپذیرد جنگ شدت بیشتری خواهد گرفت و شرایط پیچیده‌تر خواهد شد و ممکن است اوضاع از کنترل خارج شود.

ناگفته نماند شاید برای مدتی جنگ متوقف شود اما این مسئله یعنی تا زمانی که حوزه‌ی نفوذ غرب به‌ویژه حضور ناتو در نزدیکی مرزهای روسیه حل نشود تنش و نزاع بین روسیه و اوکراین و دیگر اعضای ناتو با روس‌ها تمامی ندارد. درعین‌حال غربی‌ها به‌ویژه اعضای ناتو در حمایت از اوکراین تحریم‌های بی‌سابقه‌ای را علیه روسیه وضع کرده‌اند که این مسئله ممکن است سبب تنش بیشتر و گرایش کشورها به سمت مسابقه تسلیحاتی (به ویژه تلاش برای دستیابی و تولید سلاح های کشتارجمعی) و همین‌طور رفتار تهاجمی‌تر روسیه در مقابل اوکراین و کشورهای عضو ناتو گردد.

انتهای پیام

 

پوشش زنده تحولات اوکراین| لاوروف: روسیه آماده گفتگوی جدی با طرف اوکراینی است/ اوکراین: درباره آتش‌بس به توافق نرسیدیم

پوشش زنده تحولات اوکراین| لاوروف: روسیه آماده گفتگوی جدی با طرف اوکراینی است/ اوکراین: درباره آتش‌بس به توافق نرسیدیم

طبق اطلاعات وزارت دفاع روسیه، تاکنون بیش از ۹۰ درصد از فرودگاه‌های نظامی و سامانه‌های موشکی ضدهوایی دوربرد و میان برد ارتش اوکراین منهدم شده و ۸۹ فروند هواپیمای جنگی، ۵۷ فروند بالگرد و حدود ۱۰۰ پهپاد نیروهای مسلح اوکراین در هوا و زمین نابود شده است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، وزارت دفاع روسیه اعلام  کرد که بیش از 90 درصد از سامانه‌های موشکی ضد هوایی دوربرد و میان برد اوکراین منهدم شده است.

ایگور کوناشینکوف سخنگوی وزارت دفاع شب گذشته در جمع خبرنگاران توضیح داد: در جریان این عملیات، نیروهای مسلح روسیه 137 انواع سامانه‌های موشکی ضدهوایی دوربرد و میان برد را منهدم کردند که این بیش از 90 درصد از توان دفاعی در خدمت ارتش اوکراین است. 81 ایستگاه رادار پدافند هوایی نیز اوکراین منهدم شده و این امر منجر به از دست دادن کنترل جنگی هوانوردی و پدافند هوایی اوکراین شده است.

به گفته وی، حدود 90 درصد از فرودگاه‌های نظامی اوکراین که بخش اصلی هوانوردی نظامی در آنها مستقر شده بود، از کار افتاده‌اند و عملاً هیچ خلبان آموزش دیده اوکراینی کلاس اول و دومی دیگر وجود ندارد.

نیروهای مسلح روسیه همچنین 89 فروند هواپیمای جنگی و 57 فروند بالگرد از 250 فروند بالگرد نیروهای مسلح اوکراین را در هوا و زمین منهدم کردند. البته بخشی از هواپیمای اوکراینی به رومانی منتقل شده و در نبردها شرکت ندارند. همچنین 97 هواپیمای بدون سرنشین ارتش اوکراین نیز نابود شده است. در مجموع، از آغاز جنگ در اوکراین، دو هزار و 814 تأسیسات زیربنایی نظامی این کشور تخریب شده است.

این خبر به‌روزرسانی می‌شود| در ادامه می‌توانید تحولات مربوط به روز پانزدهم جنگ اوکراین را دنبال بفرمایید:

***

14:10- اوکراین: درباره آتش‌بس به توافق نرسیدیم

وزیر خارجه اوکراین پس از نشست با وزیر خارجه روسیه گفت که درباره آتش بس به توافق نرسیدیم.

وی درباره نشست با همتای روس خود گفت: در خصوص مذاکره‌ای مشابه در آنتالیا توافق شد، اگر قرار باشد راه‌حلی حاصل شود، آماده مذاکره هستیم. زمانی که طرف روسی آماده دیدار باشد، من نیز دیدار را خواهم پذیرفت.

کوله‌با همچنین گفت: ما نمی‌توانیم به جنگ پایان دهیم. تا وقتی که کشور و دولت متخاصم مایل به این‌کار نباشد، موفق به پایان دادن به جنگ نخواهیم شد.

وزیر خارجه اوکراین در ادامه گفت که لاوروف هیچ تعهدی در مورد کریدور انسانی نداده است.

14:00- لاوروف: روسیه آماده گفتگوی جدی با طرف اوکراینی است

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه امروز پنجشنبه در پایان مذاکراتش با مولود چاووش‌اوغلو و دیمیتری کوله‌با، وزرای خارجه ترکیه و اوکراین اعلام کرد که طرف روسی آماده گفتگوی جدی با طرف اوکراینی است. به گفته وی، مذاکرات امروز تأیید کرد که گفتگوهای دو طرف در بلاروس، مسیر اصلی است و جایگزینی ندارد.

لاوروف افزود، با کوله‌با درباره وضعیت انسانی در اوکراین گفتگو کرده و ابتکارعمل مسکو برای باز کردن روزانه کریدورهای بشردوستانه در اوکراین همچنان به قوت خود باقی است.

13:24- تداوم هجوم پناهندگان اوکراینی به آلمان

تعداد آوارگان جنگی اوکراینی که وارد آلمان می شوند به طور پیوسته در حال افزایش است. به گفته سخنگوی وزارت کشور آلمان،، پلیس فدرال تا صبح پنجشنبه 95913 پناهنده اوکراینی را از آغاز جنگ دو هفته پیش از اوکراین ثبت کرده است. این تعداد از روز چهارشنبه تقریباً 15900 نفر  افزایش یافته است.

سخنگوی وزارت کشور آلمان  توضیح داد که تعداد واقعی  پناهندگان احتمالا بسیار بیشتر از آمارهای اعلام شده است چرا که هیچ کنترل مرزی ثابتی وجود ندارد.‎

13:20- سوئد به دلیل جنگ اوکراین بودجه نظامی خود را به شدت افزایش می‌دهد

سوئد می خواهد با توجه به جنگ در اوکراین هزینه های نظامی خود را به شدت افزایش دهد. دولت استکهلم روز پنجشنبه پیشنهاد داد که بودجه دفاعی در اسرع وقت به 2 درصد تولید ناخالص داخلی افزایش یابد. ماگدالنا اندرسون، نخست وزیر سوئد در یک کنفرانس مطبوعاتی صبح امروز گفت: «توانمندی های دفاعی سوئد باید تقویت شود.‎

13:18- چین از تامین قطعات یدکی هواپیماهای روسی خودداری می‌کند

آژانس امنیت هوانوردی روسیه “روزاویازیا” اعلام کرد که  چین از تامین قطعات یدکی هواپیما برای خطوط هوایی روسیه خودداری کرده است. خبرگزاری روسی اینترفکس به نقل از سخنگوی این  نهاد روسی اعلام کرد که تلاش خواهد شد قطعات یدکی از کشورهای دیگر مانند هند یا ترکیه تهیه شود.

13:10- انگلیس هفت الیگارش روس دیگر را تحریم کرد

انگلیس هفت الیگارش روس دیگر را تحریم کرده است. در میان آنها برای اولین بار مالک باشگاه چلسی، رومن آبراموویچ، و پادشاه آلومینیوم، اولگ دریپااسکا هستند. ایگور سچین، یکی از معتمدان نزدیک ولادیمیر پوتین، هم در فهرست تحریم های بریتانیا قرار دارد.

13:08- کرملین: لاوروف و کوله‌با درباره امکان مذاکره بین پوتین و زلنسکی گفتگو می‌کنند

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرمین یادآور شد که موضوع امکان مذاکرات مستقیم بین ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه و ولادیمیر زلنسکی، اکنون در مرحله بررسی و از جمله موضوعات مطرح در مذاکرات وزرای خارجه دو کشور است.

دیمیتری کوله‌با، وزیر امور خارجه اوکراین، پیشتر گفته بود که کی‌یف خواستار مذاکره مستقیم بین پوتین و زلنسکی است.

پسکوف در پاسخ به این سئوال که آیا کی‌یف پیشنهادات مربوطه را ارائه کرده، گفت: «آنها دائماً چنین پیشنهادهایی را به مسکو ارائه می دهند.»‎

13:05- دولت اوکراین بین غیرنظامیان سلاح توزیع می‌کند

غیرنظامیان در اوکراین مجاز به استفاده از سلاح برای دفع حمله روسیه هستند. رسانه‌های اوکراین گزارش دادند که خارجی ها و افراد بدون تابعیت که به طور قانونی در این کشور زندگی می کنند نیز می توانند سلاح دریافت کنند و از آن علیه سربازان روسی استفاده کنند.

توزیع سلاح از طرف وزارت کشور اوکراین تنظیم می شود. طبق این قانون، انبارهای سلاح و مهمات توزیع شده باید حداکثر تا ده روز پس از پایان حکومت نظامی فعلی مسترد شود.

12:51- کرملین: پایان فعالیت روسیه در شورای اروپا به معنای خروج از همه نهادهای مربوطه است

دیمیتری پسکوف، سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه امروز پنجشنبه اعلام کرد که مقامات کی‌یف دائماً پیشنهادهایی برای مذاکره بین ولایمیر پوتین و زلنسکی ارائه می دهند.

سخنگوی کرملین در پاسخ به سئوالی درباره توزیع سلاح بین مردم در اوکراین، گفت: مسلماً اگر کسی در اوکراین با سلاح در دست به نیروهای نظامی روسیه حمله کند، به عنوان یک هدف تلقی خواهد شد.

پسکوف همچنین یادآور شد که پایان فعالیت روسیه در شورای اروپا به معنای خروج از همه نهادهای مربوطه است.

12:42- درخواست اوکراین برای آتش بس فوری

“آندری ملنیک”، سفیر اوکراین در برلین، ابراز امیدواری کرد که آلمان به سرعت با ارسال تسلیحات بیشتر به کشورش موافقت کند. ملنیک گفت: «امروز با وزیر دفاع آلمان دیدار خواهم کرد و امیدوارم که تعهد بسیار مشخصی دریافت کنیم.

ملنیک در مصاحبه با خبرگزاری آلمان به لیست خواسته های اوکراین اشاره کرده بود که شامل سیستم های پدافند هوایی و سلاح های ضد پهپاد و همچنین سیستم های تسلیحات سنگین مانند زیردریایی ها و تانک ها در لیست دوم است.

ملنیک در آستانه  نشست برنامه ریزی شده وزرای خارجه روسیه و اوکراین در آنتالیا فوراً خواستار آتش بس شد.

ملنیک در پاسخ به این سوال که آیا اوکراین می تواند شبه جزیره کریمه را به روسیه واگذار کند، گفت: فکر می کنم امروز برای صحبت در مورد چنین موضوعاتی و پیش بینی مذاکرات زود است. چنین موضوعاتی تنها در گفتگوهای دوجانبه میان ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین و ولادیمیر پوتین، قابل بحث است. پوتین هنوز برای این مذاکرات اعلام آمادگی نکرده است.

12:33- فرانسه: پیوستن اوکراین به اتحادیه اروپا زمان می‌برد

“کلمنت بون”، وزیر امور اروپایی فرانسه در نشست سران اتحادیه اروپا در ورسای فرانسه گفت: مسئله پیوستن اوکراین به اتحادیه اروپا موضوعی مربوط به امروز و فردا نیست و نیاز به زمان دارد.

12:30- آلمان:  جنگ اوکراین دلیلی بر فوریت نزدیکی بیشتر کشورهای بالکان به اروپا است

“آنالنا بائر بوک”، وزیر امور خارجه آلمان جنگ در اوکراین را دلیلی بر فوریت نزدیک شدن بیشتر بین کشورهای بالکان غربی و اتحادیه اروپا می داند.

بائربوک در سفر به سارایوو گفت: ما می خواهیم در خانه اروپایی با هم زندگی کنیم. وی بوسنی و هرز گوین را متعلق به اروپا دانسته و بر لزوم همکاری های تنگاتنگ تر بین طرفین تاکید کرد.  ‎

12:24- پارلمان آلمان عضویت سریع اوکراین در اتحادیه اروپا را امکان پذیر ندانست

“مایکل رات”، رئیس کمیسیون سیاست خارجی در پارلمان آلمان خواستار ارائه “چشم انداز روشن اتحادیه اروپا” برای مسئله عضویت اوکراین در اتحادیه اروپا شده و گفت: اوکراین اکنون می‌خواهد خیلی سریع بخشی از اتحادیه اروپا باشد، این شدنی نیست.  با این همه  قدم اول در این راستا باید همین الان برداشته شود.

وی راه رسیدن اوکراین به اتحادیه اروپا را طولانی دانسته و گفت: در کنار سایر موارد، استانداردهایی در قوانین، قوه قضاییه و اقتصاد بازار اجتماعی باید ایجاد شود. وی افزود: هیچ قانون خاصی درباره اوکراین نمی تواند وجود داشته باشد. رات اعتراف کرد که برخی کشورهای عضو اتحادیه اروپا دیگر خواهان گسترش این اتحادیه نیستند.

“رات”،  همچنین نسبت به تحریم احتمالی انرژی علیه روسیه ابراز تردید کرده و گفت: رهایی از وابستگی به انرژی روسیه یک شبه اتفاق نخواهد افتاد، مگر اینکه آسیب اقتصادی بزرگی پذیرفته شود. وی این مسئله را رد کرد که غرب صندوق جنگ روسیه را با واردات انرژی پر می کند.‎

12:20- آمریکا قصد داشت از پرندگان مهاجر برای انتشار بیماری‌های مرگبار در روسیه استفاده کند

سرلشکر ایگور کوناشینکوف، سخنگوی رسمی وزارت دفاع روسیه امروز پنجشنبه اعلام کرد که هدف از تحقیقات بیولوژیکی انجام شده با بودجه ایالات متحده در مناطقی از خاک اوکراین ایجاد مکانیزمی برای انتشار مخفیانه پاتوژن‌های مرگبار توسط پرندگان مهاجر بین روسیه و اوکراین بود.

به گفته این مقام نظامی روس، بر اساس اسناد بدست آمده در آزمایشگاه‌های بیولوژیکی، علاقه اصلی در اجرای پروژه ایالات متحده در خاک اوکراین روی مطالعه درباره انتقال عوامل بیماری زا توسط پرندگان وحشی مهاجر بین اوکراین و روسیه و سایر کشورهای همسایه قرار داشت. طرف آمریکایی برنامه ریزی کرده بود تا در سال 2022 روی پاتوژن‌های پرندگان، خفاش‌ها و خزندگان در اوکراین کار کند و مطالعات خود را به سمت نحوه ابتلا به بیماری تب خوکی آفریقایی و سیاه زخم سوق دهد.

ژنرال کوناشینکوف یادآور شد، همانطور که اسناد نشان می دهد، آزمایش‌هایی در آزمایشگاه های بیولوژیکی در اوکراین به روی نمونه‌های ویروس کرونا از خفاش‌ها انجام شده است. وی اطمینان داد که وزارت دفاع فدراسیون روسیه به زودی “بسته دیگری از اسناد دریافتی از کارمندان اوکراینی آزمایشگاه‌های بیولوژیکی” را منتشر خواهد کرد.‎

12:18- ناتو در حال جنگ با روسیه نیست

کامی گراند، دستیار دبیرکل پیمان آتلانتیک شمالی گفت که ناتو در حال جنگ با روسیه نیست و مایل است که از خطرات تشدید وخامت اوضاع در اوکراین جلوگیری کند. به گفته وی، کشورهای عضو ناتو باید تا جایی که ممکن است به اوکراینی‌ها کمک کنند، ولی اجازه نخواهیم داد که پای ما به این درگیری کشیده شود.‎

12:12- تداوم انتقال گاز روسیه به اروپا از طریق اوکراین با وجود ادامه جنگ

به گفته شرکت دولتی گازپروم، روسیه به ارسال گاز طبیعی به اروپا از طریق خطوط لوله ترانزیتی در اوکراین ادامه می دهد. بر اساس اطلاعات این شرکت روسی با وجود جنگ، استفاده از  این خط لوله در سطح بالایی باقی مانده است.

به گزارش خبرگزاری اینترفاکس، سرگئی کوپریانوف، سخنگوی گازپروم گفت: حجم منطبق با  قرارداد 109.5 میلیون متر مکعبی گاز باید دوباره در این پنج شنبه به اروپا پمپ شود  به گفته وی  مقدار عرضه شده مطابق با “نیازهای مصرف کنندگان اروپایی” است.‎

12:08- 1.43 میلیون اوکراینی از آغاز جنگ تا به حال به لهستان گریخته‌اند

گارد مرزی لهستان در پیامی توئیتری اعلام کرد که از زمان آغاز حمله روسیه به اوکراین از دو هفته پیش، حدود 1.43 میلیون نفر از اوکراین به  کشور همسایه خود لهستان گریخته‌اند.  بر این اساس تنها روز چهارشنبه حدود 117600 پناهنده وجود داشت و تا ساعت 7 صبح امروز  22  هزار نفر  دیگر به لهستان گریختند.‎

12:06- انگلیس مدعی تلفات زیاد نیروهای روسی شد

بر اساس اطلاعات وزارت دفاع انگلیس کاروان نظامی طولانی روسیه در شمال غرب کی‌یف پایتخت اوکراین هفته گذشته به کندی پیش رفت. وزارت دفاع لندن همچنین اعلام کرد که علاوه بر این، این کاروان متحمل خسارات مداوم می شود.

انگلیس همچنین مدعی شد که با توجه به افزایش شمار تلفات، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه مجبور خواهد شد برای جایگزینی تلفات از نیروهای مسلح روسیه و سایر منابع استفاده کند. بر این اساس همچنین کاهش قابل توجهی در فعالیت کلی نیروی هوایی بر فراز اوکراین در روزهای اخیر وجود داشته است.

12:00- مواضع چین در خصوص اوضاع اوکراین واقع‌بینانه است

ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت امور خارجه چین امروز پنجشنبه در یک نشست خبری اعلام کرد که مقامات پکن به یک موضع گیری مستقل و واقع‌بینانه پیرامون مسائل مربوط به اوکراین پایبند هستند.

این دیپلمات گفت: «در مسئله اوکراین، چین همواره موضعی واقع‌بینانه و بی‌طرفانه اتخاذ کرده و نظر مستقل خود را بر اساس ماهیت مشکل عنوان و سعی داشته تا نقش سازنده‌ای در پیشبرد صلح و مذاکرات ایفا کند.»

سخنگوی وزارت خارجه چین همچنین یادآور شد که کشورش قاطعانه با استفاده از سلاح‌های بیولوژیکی و شیمیایی توسط هر کشوری و تحت هر شرایطی مخالف است.

11:54- آغاز نشست 3 جانبه وزرای خارجه ترکیه، روسیه و اوکراین در آنتالیا

نشست سه جانبه وزرای خارجه ترکیه، روسیه و اوکراین در آنتالیا آغاز شده است. (+لینک)

11:51- ارتش روسیه بیش از 2900 تاسیسات نظامی اوکراین را منهدم کرد

سرلشکر ایگور کوناشینکوف، سخنگوی رسمی وزارت دفاع روسیه امروز پنجشنبه در جمع خبرنگاران اعلام کرد که از آغاز عملیات ویژه تاکنون، نیروهای مسلح روسیه بیش از 2 هزار و 900 تأسیسات زیرساختار نظامی در اوکراین را منهدم کرده‌اند.

به گفته وی، حملات به اهداف نظامی در خاک اوکراین همچنان ادامه دارد.

در مجموع، 2911 تأسیسات زیرساختی نظامی اوکراین منهدم شده است، از جمله: 97 هواپیما، 107 هواپیمای بدون سرنشین، 141 سامانه موشکی ضد هوایی و  پدافند هوایی، 86 پست رادار، 986 دستگاه تانک و سایر خودروهای زرهی رزمی، 107 دستگاه سامانه‌های موشکی پرتاب چندگانه ، 368 قبضه توپ و خمپاره‌انداز و 749 واحد خودروی ویژه نظامی.‎

11:22- هشدار آلمان درباره عواقب توقف سریع واردات انرژی از روسیه

به گفته “رابرت هابک”، وزیر اقتصاد فدرال، آلمان می تواند به سرعت خود را از واردات انرژی روسیه رها کند. وی در این باره  گفت: ما به سرعت خود را از قید واردات روسیه رها خواهیم کرد، اما هنوز به آنجا نرسیده‌ایم». هابک توضیح داد: ما می توانیم شرایط  را در هفته ها و ماه ها تغییر دهیم، اما نه در چند ساعت.”

به گفته هابک در اینجا مسئله  جلوگیری از صدها هزار بیکار و افزایش قیمت مطرح است که مردم دیگر توان پرداخت آن را ندارند. هدف جلوگیری از آسیبی است که آلمان را برای سال‌ها در بند می‌آورد و همچنین آن را از نظر سیاسی فلج می‌کند. ما از همه‌گیری کووید یاد گرفتیم که شکست تنها چند محصول اولیه می‌تواند به کل زنجیره تامین آسیب برساند. و البته این در مورد محصولات اولیه ای که از گاز طبیعی، زغال سنگ یا نفت به دست می آیند نیز صدق می کند.

این مقام آلمانی همچنین گفت: بر خلاف ایالات متحده آمریکا، بریتانیای کبیر یا سایر نقاط اروپا، آلمان با خطوط لوله به روسیه متصل است. جایگزین کردن این انرژی با کشتی ها چندان آسان نیست. با این حال، ما به طور مداوم برای انجام این کار تلاش می کنیم . وی بر لزوم  توسعه انرژی های تجدیدپذیر تاکید کرد.‎

11:18- انگلیس حمله روسیه به اوکراین را با حملات تروریستی 11 سپتامبر مقایسه کرد

“لیز تراس”، وزیر امور خارجه انگلیس، حمله روسیه به اوکراین را با حملات تروریستی 11 سپتامبر 2001 در ایالات متحده مقایسه کرد و از غرب خواست تا در رویکردهای خود تجدید نظر کند. این دیپلمات ارشد بریتانیا که روز چهارشنبه به واشنگتن سفر کرده بود گفت: ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه نه تنها به مردم اوکراین، بلکه به “بنیاد جوامع ما” مانند دموکراسی و استقلال نیز حمله کرده است.

این مقام انگلیسی همچنین گفت: او [پوتین] معماری امنیت جهانی را تکان داد. تهاجم به اوکراین به معنای تغییر پارادایمی مانند 11 سپتامبر است. این سیاستمدار محافظه کار از متحدانش خواست تا از کشورهای خودکامه مستقل تر شوند و با انرژی روسیه خداحافظی کنند.  وی افزود: علاوه بر این باید پول بیشتری صرف تسلیحات شود و ناتو تقویت شود. تراس گفت: اینکه امروز چگونه پاسخ می دهیم، الگوی این دوره جدید را تعیین می کند. تنها چیزی که متجاوزان درک می کنند قدرت است. ما باید با هم همکاری کنیم تا تهاجم پوتین در اوکراین را متوقف کنیم.‎

11:11- پیش بینی رکود و تورم بالا در آلمان پیامد جنگ اوکراین

در نتیجه جنگ در اوکراین، مؤسسه تحقیقات اقتصادی آلمان (DIW) انتظار دارد بازده اقتصادی در این کشور کاهش یابد و قیمت ها بیش از پیش افزایش یابد”. مارسل فراتزشر”، رئیس این موسسه اقتصادی مهم در این باره گفت: انتظار دارد که اقتصاد آلمان اکنون به رکود برگردد. وی افزود: مانند سه ماهه آخر سال 2021،  رشد اقتصاد آلمان احتمالا در سه ماهه اول و دوم سال جاری هم کاهش خواهد یافت.

این مقام اقتصادی در آلمان همچنین پیش بینی کرد که  که تورم شتاب بگیرد.  به گفته وی احتمالاً نرخ تورم بیش از پنج درصد در سال جاری وجود خواهد داشت. در صورت تشدید جنگ و تحریم‌های جدید بیشتر، حتی می‌تواند به ده درصد هم برسد.‎

11:08- گفتگوی تلفنی صدر اعظم آلمان با دبیرکل سازمان ملل درباره تحولات اوکراین

“اولاف شولتز”، صدر اعظم آلمان هم با “آنتونیو گوترش” دبیرکل سازمان ملل تلفنی گفتگو کرد. استفن هبستریت، سخنگوی دولت آلمان گفت: «صدراعظم و دبیرکل بر اجرای کریدورهای بشردوستانه توافق شده برای محافظت از غیرنظامیان و اجازه دسترسی بشردوستانه به اوکراین تاکید کردند».‎

11:05- انتقاد آلمان از تلاش لهستان برای ارسال جنگنده به اوکراین

“کریستین لامبرشت”، وزیر دفاع آلمان، از تلاش لهستان برای تحویل احتمالی جنگنده‌های میگ 29 به اوکراین انتقاد کرد. لامبرشت، گفت: «بسیار مهم است که ناتو به صورت هماهنگ عمل کند، این نشانه  قدرت ما بود و باید نقطه قوت ما باقی بماند».

وی تاکید کرد: بنابراین مهم است که یک سیگنال روشن ارسال شود مبنی بر اینکه  هیچ کس در ناتو این ابتکار ( لهستان)  را دنبال نمی کند.

لامبرشت در عین حال بار دیگر مجددا با اوکراین ابراز همبستگی کرده و گفت: آلمان تسلیحاتی به اوکراین تحویل داده و تسلیحات بیشتری ارائه خواهد داد.

وی با توجه به بودجه ویژه برنامه ریزی شده 100 میلیارد یورویی برای ارتش آلمان، از تغییر سیاست امنیتی در آلمان صحبت کرده و گفت:  بسیار مهم است که سربازان به خوبی مجهز باشند. وی گفت: در این زمینه اتفاقات زیادی می افتد‎.

11:02- غول‌های چینی گوشی‌های هوشمند هوآوی، شیائومی و اوپو تجارت با روسیه را کاهش می‌دهند

طبق یک گزارش رسانه‌ای، سه تولیدکننده بزرگ چینی گوشی های هوشمند، تحویل خود به روسیه را به شدت کاهش داده‌اند. همانطور که “فایننشال تایمز” به نقل از منابع آگاه گزارش می دهد، تحویل کالاهای شیائومی، اوپو و هواوی از زمان آغاز جنگ اوکراین حداقل به نصف کاهش یافته است. بر این اساس، برندهای چینی حدود 60 درصد از بازار گوشی های هوشمند روسیه را تشکیل می دادند.‎

11:00- آمریکا دو سامانه موشکی پاتریوت را از آلمان به لهستان منتقل کرد

با توجه به جنگ در اوکراین، ایالات متحده احتیاطا دو سامانه موشکی «پاتریوت» را از آلمان به لهستان منتقل کرده است.  یک مقام ارشد دفاعی آمریکا روز چهارشنبه گفت که باتری های موشکی پاتریوت در لهستان مستقر شده‌اند. وی در این باره گفت: ما در مورد محل استقرار آنها و همچنین وضعیت عملیاتی آنها بحث نخواهیم کرد.

“جان کربی”، سخنگوی پنتاگون هم تاکید کرد که این اقدام در واکنش به هیچ رویداد یا اقدام خاصی از سوی روس ها انجام نشده است.  وی در عین حال گفت: اما با توجه به جنگ در اوکراین در همسایگی لهستان  این پاتریوت ها بهترین گزینه برای دفاع از خاک ناتو هستند. “پاتریوت ها” می توانند هواپیماها، هلیکوپترها و موشک ها را حتی در ارتفاعات بالا از زمین هدف قرار دهند.‎

10:58- سفارت اوکراین از انتخاب آمریکایی‌ها برای جنگ با روسیه خبر داد

سرلشکر بوریس کرمینتسکی، وابسته نظامی سفارت اوکراین در ایالات متحده گفت که حدود 100 شهروند آمریکایی برای شرکت در عملیات نظامی در اوکراین از جمله کهنه سربازان باتجربه جنگ افغانستان و عراق و همچنین خلبانان انتخاب شده‌اند و سفارت اوکراین در واشنگتن مصاحبه‌هایی با این افراد انجام می دهد.

10:55- ترامپ درباره احتمال وقوع جنگ جهانی سوم هشدار داد

دونالد ترامپ، رئیس‌ جمهوری سابق آمریکا در پادکست ” Full Send Podcast”، احتمال وقوع جنگ جهانی سوم را رد نکرده و امکان یک جنگ هسته‌ای را نیز “تهدیدی جدی” می‌داند و دلیل آن را این نامیده که “دیگر به ایالات متحده احترام نمی‌گذارند”.

ترامپ گفت: «بله، احتمال جنگ جهانی سوم وجود دارد و دلیل آن این است که کشور ما دیگر مورد احترام نیست ، برای اینکه کشور (ایالات متحده آمریکا) توسط افراد نالایق رهبری می‌شود و باید از این مسئله ترسید و این یک تهدید جدی است.»

10:50- وزیر خارجه روسیه وارد ترکیه شد

سرگئی لاوروف وزیر خارجه ترکیه وارد آنتالیای ترکیه شد تا در نشست سه جانبه وزرای خارجه روسیه، اوکراین و ترکیه شرکت کند.

پیش از این، دمیتری کولبا وزیر خارجه اوکراین به ترکیه آمده بود. (+لینک)

10:40- گفتگوی تلفنی زلنسکی با رئیس کمیسیون اروپا

ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین و اورزو لا فون در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا در مورد اهمیت راه های فرار کاربردی برای غیرنظامیان از اوکراین صحبت کردند. زلنسکی پس از این گفتگو در توییتر نوشت که هر دو بر اهمیت تضمین “کریدورهای انسانی موثر برای غیرنظامیان” تاکید کردند.

زلنسکی نوشت: طی این گفتگو  وی بار دیگر تمایل کشورش برای عضویت در اتحادیه اروپا را ابراز کرد. وی همچنین از بسته تحریمی دیگر اتحادیه اروپا علیه روسیه قدردانی کرد. ‎

10:38- سازمان ملل: بیش از یک میلیون کودک اوکراینی به کشورهای همسایه گریخته‌اند

بیش از یک میلیون کودک از اوکراین به کشورهای همسایه گریخته‌اند. این خبر  را صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) اعلام کرد. حدود نیمی از بیش از دو میلیون پناهنده جنگی کودکان هستند.

یونیسف اعلام کرد که از زمان شروع جنگ در اوکراین حداقل 37 کودک کشته و 50  کودک دیگر زخمی شده‌اند. جیمز الدر، سخنگوی یونیسف از اولین لکه تاریک تاریخی با توجه به تعداد بالای کودکان آسیب دیده در این جنگ  صحبت کرد. به گفته این نهاد بین‌المللی این همچنین سریع ترین رشد بحران پناهجویان در اروپا از زمان جنگ جهانی دوم است.‎

10:33- استرالیا در واکنش به جنگ اوکراین بودجه نظامی خود را به شدت افزایش می‌دهد

استرالیا می خواهد ارتش خود را گسترش دهد. نخست وزیر این کشور گفت که پرسنل نظامی از 60هزار نفر فعلی به 80000 نفر تا سال 2040 افزایش خواهند یافت. این بزرگترین توسعه نظامی در 40 سال گذشته است. دولت می خواهد حدود 38 میلیارد دلار (حدود 25 میلیارد یورو) در این زمینه هزینه کند.

وی همچنین تاکید کرد: ما مخارج دفاعی خود را به دیگران واگذار نمی کنیم. ما خودمان  آن را تامین می کنیم.

پیتر داتون، وزیر دفاع استرالیا هم گفت که این افزایش با توجه به حمله روسیه به اوکراین و وضعیت متشنج در اقیانوس هند و اقیانوس آرام بسیار مهم است. داتون گفت: “این یک عامل بازدارنده است و ما را به شریک معتبرتری برای بریتانیا، ایالات متحده و ناتو تبدیل می کند و اگر قرار است به آنها تکیه کنیم، آنها باید بتوانند به ما تکیه کنند.”

10:30- صندوق بین‌المللی پول کمک 1.4 میلیارد دلاری به اوکراین را تصویب کرد

صندوق بین‌المللی پول (IWF) کمک اضطراری 1.4 میلیارد دلاری به اوکراین را تصویب کرد. “کریستالینا جورجیوا”، رئیس صندوق بین‌المللی پول، گفت: «نیازهای مالی، بزرگ و فوری هستند و ممکن است با ادامه جنگ به طور قابل توجهی افزایش یابد. وی همچنین هشدار داد که اوکراین در سال جاری یک رکود عمیق را تجربه خواهد کرد.‎

10:25- وزیر خارجه اوکراین وارد ترکیه شد

دیمیترو کولبا وزیر امور خارجه اوکراین به منظور دیدار و گفتگو با مولود چاووش اوغلو و سرگئی لاوروف وزرای خارجه ترکیه و روسیه وارد آنتالیا شد. (+لینک)

10:22- اشتاین مایر: هیچ نشانه‌ای دال بر پایان قریب الوقوع جنگ اوکراین وجود ندارد

“فرانک والتر اشتاین مایر”، رئیس جمهور آلمان، نگران است که خشونت جنگ روسیه در اوکراین در روزهای آینده افزایش یابد. اشتاین مایر در این باره گفت: متأسفانه هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که این جنگ به این زودی پایان یابد. محاسبات روس ها مبنی بر اینکه کل ماجرا یک تهاجم خواهد بود که ظرف 24 یا 48 ساعت به پایان می رسد، جواب نداد.

اشتاین مایر گفت روس ها از قدرت مقاومت اوکراینی ها شگفت زده شده‌اند. وی افزود: من فقط می ترسم این بدان معنا باشد که در چند روز آینده از سلاح های سنگین تر استفاده شود، تعداد پناهندگان همچنان افزایش یابد و تعداد کشته ها و ویرانی ها افزایش یابد.”

10:18- افزایش فشارهای اوکراین بر آلمان برای توقف واردات انرژی از روسیه

در آستانه نشست سران اتحادیه اروپا در ورسای فرانسه، اوکراین فشارها بر آلمان برای توقف واردات انرژی از روسیه را افزایش می دهد. “آندری ملنیک”، سفیر اوکراین در برلین به خبرگزاری آلمان گفت: با توجه به تعداد بالای قربانیان جنگ در میان جمعیت غیرنظامی، مخالفت دولت آلمان با ممنوعیت واردات انرژی از روسیه از نظر اخلاقی غیرقابل قبول است. ما از آلمان ها می خواهیم که تنها تصمیم درست را بگیرند و این تحریم را فوراً برای پایان دادن به جنگ پوتین علیه زنان و کودکان اوکراینی اجرا کنند.»

سران اتحادیه اروپا قرار است امروز (پنج شنبه) در فرانسه درباره واکنش های بعدی به حملات روسیه علیه اوکراین بحث و تبادل نظر کنند. در این نشست از جمله به مسئله کاهش وابستگی به نفت و گاز روسیه پرداخته خواهد شد.

10:14- جاسوس آمریکایی در میان مذاکره کنندگان اوکراینی

ایواز عمروف، رئیس مرکز ملی-فرهنگی منطقه خودمختار تاتارهای جمهوری کریمه معتقد است که در میان مذاکره کنندگان اوکراینی که در جلسات با هیئت روسی شرکت کردند، یک جاسوس آمریکا نیز حضور داشت.

وی به ریانووستی گفت: سه دور گفتگو در بلاروس انجام شد. ولی حضور یک فرد تاتار اهل کریمه و همنام من – رستم عمروف، معاون پارلمان عالی اوکراین، نتوانست توجه مرا به گروه مذاکره کنندگان کی‌یف جلب نکند. من بعد از بررسی دریافتم که او جاسوس آمریکا و فرد تندروی است که با فتح الله گولن، واعظ فراری مخالف دولت ترکیه مرتبط است.

به عقیده این مقام کریمه، وظیفه رستم عمروف جلوگیری از توافق سریع طرفین و اطلاع رسانی تا حد امکان به سرویس‌های اطلاعاتی آمریکاست.

10:10- هند به پروژه‌های سرمایه گذاری مشترک با روسیه ادامه می‌دهد

رئیس آژانس سرمایه گذاری هند “اینوست ایندیا”، ابراز امیدواری کرد که تنش‌های ژئوپلیتیک کنونی در جهان بر اجرای پروژه‌های سرمایه گذاری مشترک با روسیه تأثیری نگذارد.

این مقام هندی افزود، همه طرفین خواستار صلح هستند و این مسئله برای تقویت روابط تجاری از اهمیت بالایی برخوردار است. به گفته وی، روابط تجاری بسیار نزدیکی بین روسیه و هند برقرار شده که “به گذشته‌های دور” باز می گردد و مطابق با منافع هر دو ملت است.

پیش از این، وزیر شیلات نروژنیز گفت که این کشور حفظ همکاری با روسیه در زمینه ماهیگیری را مهم می داند، بنابراین بسته شدن منطقه آزاد اقتصادی نروژ به روی کشتی‌های ماهیگیری روسیه مطرح نیست.‎

10:05- هشدار آلمان درباره خطر قحطی و گرسنگی بیشتر به دلیل جنگ اوکراین

“سونیا شولتزه”، وزیر توسعه آلمان  بر این عقیده است که ممکن است جنگ در اوکراین منجر به قحطی ها و اضطرار گرسنگی جدید شود.

وی در این باره گفت: قیمت مواد غذایی در ماه های اخیر بسیار بالا بوده است. علاوه بر این در جنگ اوکراین دو تا از بزرگترین صادرکنندگان محصولات کشاورزی جهان در حال جنگ هستند، این امر بازار را بیشتر آشفته می کند.

این مقام آلمانی همچنین گفت: این همچنین ثبات سیاسی بسیاری از کشورهای وابسته به واردات را تهدید می کند. اکنون برخی کشورها  درباره ممنوعیت صادرات بحث می کنند.  به هر قیمتی باید از چنین تهدیدهای اضافی برای بازارهای جهانی کشاورزی اجتناب کرد، در غیر این صورت خطر قحطی بیشتر وجود دارد.

10:02- گفتگوی تلفنی بلینکن با وزیر امور خارجه اوکراین

به گفته وزارت امور خارجه آمریکا، “آنتونی بلینکن”، وزیر امور خارجه آمریکا و دیمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین در تماس تلفنی درباره اقدامات امنیتی بیشتر و حمایت های بشردوستانه از اوکراین صحبت کردند. بر اساس اطلاعات این وزارتخانه، این مذاکرات همچنین در مورد “حملات بی رحمانه روسیه به مناطق مسکونی” بود. ‎

10:00- محافل نظامی آمریکا: حمله روسیه به اوکراین کندتر از حد انتظار پیش می‌رود

محافل نظامی ایالات متحده اعلام کردند که به نظر می رسد حمله روسیه در اوکراین همچنان کندتر از حد انتظار پیش می رود.

بر این اساس اگرچه چندین شهر به شدت گلوله باران می شدند، اما در 24 ساعت گذشته تغییرات کمی در مواضع نیروهای روسیه ایجاد شده است. سربازان روسی فقط در خارکف و میکولایف پیشروی کردند.

09:55- پیشنهادات صنایع تسلیحات آلمان به وزارت دفاع اوکراین

“آندری ملنیک”، سفیر اوکراین در برلین، به خبرگزاری آلمان گفت که صنایع تسلیحاتی آلمان پیشنهاداتی درباره نحوه حمایت از نیروهای مسلح اوکراین ارائه کرده است. وی در این باره گفت: من می دانم که  به وزارت دفاع ما 60 صفحه پیشنهاد از طرف شرکت های تسلیحاتی آلمانی ارائه شده است.. ملنیک گفت: ما انتظار یک تصمیم مثبت را داریم.

پیشنهادات این شرکت ها به فهرست خواسته های سفارت اوکراین در اوایل فوریه اشاره دارد. اینها شامل سامانه‌های پدافند هوایی با برد تا 70 کیلومتر، سلاح‌های ضد پهپاد، تجهیزات پاکسازی مین، تجهیزات رادیویی، ایستگاه‌های رادار، تجهیزات دید در شب و آمبولانس‌ها می‌شود.

09:48- روسیه: خبر حمله به غیرنظامیان در بیمارستان شهر ماریوپل جعلی است

 دیمیتری پولیانسکی، معاون اول نماینده روسیه در سازمان ملل، در توییتر خود به یک جعلی اشاره کرد که ظاهراً غیرنظامیان در بیمارستانی در شهر ماریوپل مورد حمله روسیه قرار گرفتند.

پیش از این، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد “حمله به بیمارستانی در ماریوپل توسط نیروهای روسیه را محکوم کرده و خواستار پایان دادن به خشونت شده بود.

پولیانسکی در واکنش به اظهارات دبیرکل گفت: اخبار جعلی اینگونه متولد می‌شوند. ما هشدار داده بودیم که این بیمارستان توسط نیروهای ملی گرای اوکراینی به یک مرکز نظامی تبدیل شده است. بسیار نگران کننده است که سازمان ملل این اطلاعات را بدون راستی آزمایی منتشر و در باره آن صحبت می‌کند.‎

09:37- جزئیات نشست امروز وزرای خارجه روسیه و اوکراین در ترکیه

سرگئی لاوروف، دمیتری کولبا و مولود چاووش اوغلو وزرای خارجه روسیه، اوکراین و ترکیه امروز پنجشنبه نشستی سه جانبه در آنتالیای ترکیه برگزار می کنند.

این نشست در حاشیه اجلاس مجمع دیپلماسی آنتالیا برگزار خواهد شد. این اولین دیدار وزرای خارجه دو کشور روسیه و اوکراین بعد از جنگی است که دو هفته پیش آغاز شد. (+لینک)

09:32- درخواست روسیه از آمریکا برای توقف فعالیت بیولوژیکی نظامی در اوکراین

آناتولی آنتونوف، سفیر روسیه در ایالات متحده، اتهامات نمایندگان دولت آمریکا علیه روسیه در خصوص رد ادعای مسکو درباره نقض کنوانسیون‌های منع شیمیایی و بیولوژیکی را برخوردی عصبی خواند.

پیش از این، وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد که واشنگتن هیچ آزمایشگاه شیمیایی یا بیولوژیکی در اوکراین ندارد.

آنتونوف صبح امروز گفت: “چنین اظهارات عصبی مقامات آمریکایی نشان دهنده نگرانی جدی کاخ سفید درباره افشای حقیقت فعالیت مداوم بر روی برنامه بیولوژیکی نظامی در نزدیکی مرزهای فدراسیون روسیه در اوکراین و با بودجه ایالات متحده است.”

سفیر روسیه همچنین از ایالات متحده خواست فوراً کارهای غیرقانونی در زمینه بیولوژی نظامی در برخی جمهوری‌های باقی مانده  پس از فروپاشی شوروی را متوقف کرده و یادآور شد که وقت آن رسیده که واشنگتن انهدام ذخایر ملی تسلیحات شیمیایی خود را سرعت بخشد.‎

آمریکا اتهامات مربوط به وجود آزمایشگاهها در اوکراین را رد کرد

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا صبح امروز پنجشنبه اعلام کرد که ایالات متحده هیچ آزمایشگاه شیمیایی یا بیولوژیکی در خاک اوکراین ندارد و اتهامات مربوطه از سوی روسیه “تلاشی برای توجیه عملیات نظامی خود” است.

وی گفت: ایالات متحده با رعایت کامل تعهدات خود بر اساس کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی و کنوانسیون سلاح‌های بیولوژیکی، چنین سلاح‌هایی را در هیچ کجا تولید نکرده و در اختیار ندارد. کرملین عمداً دروغ‌های آشکاری را منتشر می‌کند مبنی بر اینکه ایالات متحده و اوکراین در حال انجام فعالیت‌های مرتبط با سلاح‌های شیمیایی و بیولوژیکی در اوکراین هستند. این اطلاعات نادرست روسیه کاملاً مزخرف است.

کاخ سفید هم تولید سلاح‌های بیولوژیکی و شیمیایی آمریکا را تکذیب کرد

جنیفر ساکی، سخنگوی کاخ سفید نیز اطمینان داد که ایالات متحده سلاح‌های شیمیایی و بیولوژیکی تولید نکرده و آنها را در هیچ کشوری در جهان ندارد. وی گفت: «ما به ادعاهای نادرست روسیه در مورد وجود آزمایشگاه‌های ظاهراً آمریکایی در اوکراین برای تولید سلاح‌های بیولوژیکی و شیمیایی توجه کرده‌ایم. ما همچنین دیده‌ایم که مقامات چینی هم این تئوری‌های توطئه آمیز را تکرار می‌کنند.»

این در حالی است که روز چهارشنبه، ویکتوریا نولند، معاون وزیر امور خارجه ایالات متحده در مسائل سیاسی اعتراف کرد که آزمایشگاه‌های بیولوژیکی در اوکراین وجود دارند که در آن تحقیقاتی در حال انجام است. به گفته وی، واشنگتن در تلاش است تا از انتقال این تاسیسات بدست نیروهای نظامی روسیه جلوگیری کند.

روسیه داده‌های مربوط به تحریکات شیمیایی در اوکراین را به سازمان منع سلاح‌های شیمیایی ارسال می‌کند

الکساندر شولگین، نماینده دائم فدراسیون روسیه در سازمان منع استفاده از سلاح‌های شیمیایی شب گذشته در یک برنامه تلویزیونی اعلام کرد که طرف روسی قصد دارد اسنادی درباره خطر اقدامات تحریک آمیزی با استفاده از سلاح‌های شیمیایی در اوکراین را به زودی به دبیرخانه فنی سازمان منع تسلیحات شیمیایی ارسال کند.  وی گفت: نگرانی‌های مسکو از انجام یک تحریکات شیمیایی، موضوعی بسیار جدی است، ما این اطلاعات را در بین همه کشورهای عضو سازمان منع سلاح‌های شیمیایی منتشر خواهیم کرد و بیایید ببینیم دبیرخانه فنی در این شرایط چگونه به این خطر پاسخ خواهد داد.

وزارت دفاع روسیه از آماده سازی ملی گرایان برای تحریکی با سلاح‌های شیمیایی خبر داد

ایگور کوناشینکوف، سخنگوی رسمی وزارت دفاع روسیه، روز چهارشنبه در  یک نشست توجیهی اعلام کرد که گردان‌های ملی‌گرای اوکراین 80 تن آمونیاک به روستای زالوچیف، در شمال غربی شهر خارکوف منتقل کرده‌اند تا روسیه را به استفاده از سلاح‌های شیمیایی متهم کنند. به گفته ساکنانی که این منطقه را ترک کردند، ملی گرایان به آنها یاد دادند که در صورت حمله شیمیایی چگونه درست عمل کنند.

هیئت روسی در جریان مذاکرات با اوکراین هیچ امتیازی نخواهد داد

لئونید اسلوتسکی، رئیس کمیته امور بین الملل دومای دولتی روسیه و عضو هیئت مذاکره کننده شب گذشته چهارشنبه اعلام کرد که در جریان مذاکرات، هیئت روسی در هیچ یک از موارد قصد تسلیم شدن به طرف اوکراینی را ندارد و حتی یک نقطه مذاکره را واگذار نخواهد کرد. این مقام پارلمانی در عین حال تاکید کرد که با در نظر گرفتن شرایط سختی که این مذاکرات در جریان است، نمی‌خواهد جزئیات مربوط یه مذاکرات را فاش کند.

پیش از این، ایگور ژوکوا، معاون دفتر ریاست جمهوری اوکراین گفته بود که کی‌ف آماده است در صورت دریافت تضمین‌های امنیتی، درباره وضعیت بی طرفی این کشور گفتگو کند. به گفته وی، رئیس جمهور ولادیمیر زلنسکی نیز آماده گفتگوی مستقیم با ولادیمیر پوتین، رهبر روسیه برای حل و فصل مناقشه است. به عقیده وی، تماس مستقیم بین رهبران دو کشور برای حل و فصل مسالمت آمیز مناقشه ضروری است.

وزارت دفاع روسیه از وضعیت فاجعه‌بار ساکنان ماریوپل خبر داد

سرهنگ میخائیل میزینتسیف، رئیس ستاد هماهنگی بین وزارت‌خانه‌ای برای واکنش بشردوستانه و رئیس مرکز کنترل دفاع ملی فدراسیون روسیه روز چهارشنبه اعلام کرد که در شهر ماریوپول، وضعیت شهروندان در نتیجه اقدامات ملی گرایان و مدیریت شهری به ابعاد فاجعه آمیزی رسیده است.

او گفت: ملی‌گرایان روز چهارشنبه یک خط برق و چندین مخزن سوخت این شهر را منفجر کردند، در حالی که ساکنان ساختمان‌های مسکونی مجاور تخلیه نشده بودند. به گفته این مقام نظامی، در شهر سومی نیز نیروهای ملی گرایی افراطی نه تنها از افزایش غارت جلوگیری نکرده، بلکه خود یک مجموعه جنایتکار را تشکیل داده‌اند تا در میان مردم رعب و وحشت ایجاد کنند. آنها از ساختمان بیمارستان کودکان به عنوان سنگر استفاده می کنند.

سرهنگ ژنرال میخائیل میزینتسیف یادآور شد که وضعیت بشردوستانه در سراسر اوکراین به سرعت رو به وخامت است. طرف روسی رژیم سکوت را در کوریدورهای بشردوستانه در اوکراین حفظ می کند، البته متاسفانه اوکراین خواسته‌های آشکارا غیرممکنی را برای باز کردن یک کریدور بشردوستانه دیگر به منظور تخلیه غیرنظامیان و شهروندان خارجی مطرح کرده  که این علیات را با شکست مواجه کرد.

حلقه محاصره نظامیان روسیه در اطراف دو شهر اوکراین تنگ‌تر شده است

طبق اطلاعات وزارت دفاع روسیه، نیروهای مردمی لوهانسک با همراهی نیروهای مسلح روسیه در حال تنگ‌تر کردن حلقه محاصره بدور گردن گروه بزرگی از نیروهای اوکراینی واقع در منطقه اسلاویانسک و کراماتورسک هستند. نیروهای اوکراینی در منطقه سه‌ورودونتسک نیز در معرض تهدید محاصره قرار دارند.

علاوه بر این، نیروهای مردمی  لوهانسک کنترل چند منطقه مسکونی دیگر را به دست گرفتند، البته به دلیل توقف‌های بشردوستانه برای تخلیه مردم از شهرهای بزرگ، سرعت پیش روی در جهت گیری‌های دیگر کاهش یافته است، ولی کوبیدن هدفمند زیرساختار‌های نظامی و پدافند هوایی اوکراین توسط نیروهای هوا-فضا و حملات موشکی با دقت بالا همچنان ادامه دارد.

کشته شدن 26 غیرنظامی ساکن منطقه دونتسک توسط نیروهای نظامی اوکراین

دفتر نمایندگی منطقه دونتسک در مرکز مشترک کنترل و هماهنگی رژیم آتش بس روز چهارشنبه اعلام کرد که نیروهای مسلح اوکراین مناطق مختلف  دونتسک را طی 21 روز گذشته بیش از 940 بار گلوله باران کردند و در این مدت 26 غیرنظامی کشته شده است. همچنین 148 غیرنظامی دیگر، از جمله 9 کودک با شدت‌های متفاوت زخمی شدند.

پوتین بر اجرای فرمان عدم جذب سربازان وظیفه به اوکراین تاکید کرد

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین روز چهارشنبه اعلام کرد که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در خصوص اجرای دستورالعمل خود مبنی بر عدم جذب قاطعانه مشارکت سربازان وظیفه در عملیات نظامی در اوکراین تاکید کرده است.

این تذکر در شرایطی صورت گرفته که اوایل روز گذشته، ایگور کوناشینکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه گفت که در نتیجه بازرسی‌های انجام شده، چندین سرباز وظیفه در یگان‌های نیروهای مسلح روسیه که در حال انجام عملیات ویژه در دونباس بودند، پیدا شدند. به گفته وی، تقریباً همه این افراد سریعاً به خاک روسیه بازگردانده شده‌اند. در حال حاضر اقداماتی برای جلوگیری از اعزام سربازان وظیفه به مناطق جنگی در خاک اوکراین در حال انجام است.

اتحادیه اروپا با تحریم 146 سناتور روس موافقت کرد

کمیسیون اروپا روز چهارشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که اتحادیه اروپا با تحریم 14 تاجر روس و خانواده‌های آنها و همچنین 146 تن از اعضای شورای فدراسیون (سنای) روسیه موافقت کرده است. در مجموع 160 نفر در این فهرست سیاه قرار دارند. سناتورهای روسی که توافق نامه دوستی، همکاری و کمک متقابل بین روسیه، دونتسک و لوهانسک را تصویب کردند، در این فهرست گنجانده شدند.

این تحریم‌ها پس از انتشار در مجله رسمی اتحادیه اروپا و مشخص شدن نام‌های جدید در فهرست اجرایی خواهند شد. علاوه بر این، اتحادیه اروپا شرکت ثبت دریایی کشتیرانی روسیه را در فهرست تحریم‌های خود قرار داد.

تحولات روزهای گذشته پیرامون اوکراین را از لینک‌های زیر بخوانید:

بیشتر بخوانید

 

 

وزیر امور خارجه ایالات متحده با اشاره به تشدید حملات روسیه در اوکراین گفت که «آمریکا کاملا به ناتو متعهد است و ما برای بدترین شرایط آماده هستیم».

بلینکن

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایسنا، «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با کایا کلاس وزیر امور خارجه استونی خاطرنشان کرد: امیدوار بودیم روسیه در اوکراین وارد جنگ نشود؛ اما این اتفاق افتاد و ما برای بدترین شرایط آماده هستیم.

بلینکن افزود: آنچه مهم‌تر است این است که ما در ماه‌های گذشته با استونی و متحدان ناتو برای حمایت از اوکراین اقدام کرده‌ایم و گفتیم که آماده‌ایم هر کاری را که لازم است برای تقویت ناتو و جناح شرقی آن انجام دهیم و این کار را انجام خواهیم داد. ما گفته بودیم که اگر روسیه مرتکب تجاوز به اوکراین شود، عواقب ناگواری را بر روسیه تحمیل خواهد کرد و این کاری است که ما انجام دادیم.

وزیر خارجه آمریکا گفت: حفظ و تقویت همه این تلاش‌ها بسیار مهم است و این چیزی است که ما با متحدان و شرکای ناتو و اتحادیه اروپا روی آن کار می‌کنیم.

وی بر پایبندی مطلق جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا به ناتو تاکید کرد و گفت: بایدن بارها عنوان کرده است که در صورت حمله به خاک ناتو از آن دفاع خواهد کرد و مهم است که این پیام را در استونی تکرار کنم.

روسیه سه شرط برای ‘توقف فوری’ جنگ در اوکراین اعلام کرد

روسیه گفته است که اگر اوکراین شرایط این کشور را برآورده کند، جنگ می‌تواند “هر لحظه” متوقف شود.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین می گوید اوکراین باید کریمه را به عنوان روسیه و دونتسک و لوهانسک را به عنوان کشورهای مستقل به رسمیت بشناسد و قانون اساسی خود را اصلاح و ورود به هر بلوکی (مثلاً ناتو) را رد کند.

سختگوی کاخ کرملین می گوید در صورت تحقق این شرایط، اقدام نظامی روسیه فورا متوقف خواهد شد.

آقای پسکوف تاکید کرد که روسیه به دنبال ادعای ارضی بیشتر در مورد اوکراین نیست.

 

خروج غیرنظامیان از شهر ایرپین در استان کی‌یف

خروج غیرنظامیان از شهر ایرپین در استان کی‌یف

در روز دوازدهم حمله روسیه به اوکراین، حالیکه نیروهای اوکراینی و غیرنظامیان زیر حملات و گلوله باران سنگین هستند، نیروهای روسیه پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای داشتند.

  • مقامات اوکراین می‌گویند که پیشنهاد جدید آتش‌بس روسیه و تعیین گذرگاه‌های بشردوستانه برای خروج غیرنظامیان از شهرهای مختلف اوکراین از جمله کی‌یف به خاک روسیه یا بلاروس “کاملا غیراخلاقی” است. پیشتر روسیه اعلام کرده است که با آتش‌بس در مسیرهایی، امکان تخلیه غیرنظامیان را ایجاد خواهد کرد. این مسیرها به مناطقی در روسیه یا بلاروس منتهی می‌شوند.
  • مسیر خروج از کی‌یف که توسط روسیه اعلام شده به خاک بلاروس، متحد روسیه منتهی می‌شود و غیرنظامیان خارکیف هم فقط می‌توانند از مسیری که به خاک روسیه میرسد عبور کنند.
  • صدها هزار نفر از مردم در شهرهای مختلف اوکراین زیر بمباران شدید گرفتار شدند.
  • اوکراین می‌گوید که نیروهای روسیه در حال آماده شدن برای حمله به کی‌یف هستند.

 

نقشه اوکراین

حمله از سمت شرق

خارکیف، دومین شهر بزرگ اوکراین در روزهای اخیر هدف بمباران هوایی شدیدی بوده است.

نقشه اوکراین

مناطق مسکونی وسیعی در شهر هدف اصابت گلوله های توپخانه قرار گرفته به طوری که دادستان‌های سازمان ملل در حال تحقیق و بررسی احتمال وقوع جنایت جنگی در این منطقه هستند.

به گفته موسسه مطالعات جنگ (ای اس دبلیو) ضد حمله نیروهای اوکراینی در نزدیکی خارکیف به واحدهای خط مقدم روسیه صدمه آسیب رسانده و نیروهای روسی را به پشت مرزهای شمال غرب خارکیف عقب رانده است.

همچنین تخمین زده می‌شود که حدود ۱۵ هزار جدایی‌طلب مورد حمایت روسیه در دونتسک و لوهانسک هستند که می‌توانند به پیشروی روسیه کمک کنند. اوکراین معتقد است که تعداد این افراد بیش از این است.

فرار هزاران نفر از مرزها

نقشه اوکراین

سازمان ملل متحد می‌گوید که از زمان حمله روسیه به اوکراین بین از یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر از اوکراین گریختند. این سریع ترین میزان رشد بحران پناهجویان در اروپا از زمان جنگ جهانی دوم است.

صندوق کودکان سازمان ملل متحد، یونیسف معتقد است که نیمی از آنها کودک یا نوجوان هستند.غیرنظامیانی که از جنگ می‌گریزند از مرزهای غربی اوکراین به کشورهای همسایه مانند لهستان، رومانی، اسلواکی، مجارستان و مولداوی پناه می‌برند.

پوشش زنده تحولات اوکراین| بازگشت مذاکره‌کنندگان به پایتخت‌ها/ پوتین آمریکا را تحریم کرد/ زلنسکی خواستار عضویت فوری اوکراین در اتحادیه اروپا شد

پوشش زنده تحولات اوکراین| بازگشت مذاکره‌کنندگان به پایتخت‌ها/ پوتین آمریکا را تحریم کرد/ زلنسکی خواستار عضویت فوری اوکراین در اتحادیه اروپا شد

مذاکرات نمایندگان روسیه و اوکراین در خاک بلاروس در حالی امروز شروع شده است که مسکو به این ملاقات خوش‌بین است، ولی رئیس جمهور زلنسکی گفته به نتیجه این نشست اعتقادی ندارد، ولی از این فرصت هرچند کوچک، برای کاهش تنش استفاده خواهد کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، یک مقام آگاه در بلاروس اعلام کرد که مذاکرات بین هیئت‌های روسیه و اوکراین اوایل صبح امروز، دوشنبه آغاز خواهد شد. به گفته وی، علت این امر تعویق مذاکرات نیست، بلکه آماده شدن هیئت نمایندگی اوکراینی است.

طبق توافق طرفین، محل مذاکرات روسیه و اوکراین در منطقه گومل در خاک بلاروس در نزدیکی مرز این کشور با اوکراین انتخاب شده است.

پیش از این، ولادیمیر مدینسکی، مشاور رئیس جمهوری روسیه که ریاست هیئت روسی را برعهده دارد، اعلام کرد که روز یکشنبه توافقی با طرف اوکراینی برای انجام مذاکرات در منطقه گومل بلاروس حاصل شد. هیئت روسی پیش از این مینسک را به مقصد محل ملاقات ترک کرده است. مکان دقیق مذاکرات فاش نخواهد شد.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین یادآور شد که توافق در این خصوص پس از گفتگوی تلفنی بین الکساندر لوکاشنکو، رئیس‌ جمهوری بلاروس و رئیس جمهوری اوکراین صورت گرفته است. در عین حال، ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین گفته است که به نتیجه مذاکرات بین روسیه و اوکراین در بلاروس، «واقعاً اعتقادی ندارد».

وی افزود: «صادقانه بگویم، مثل همیشه، من واقعاً به نتیجه این نشست اعتقادی ندارم، ولی اجازه دهید آنها تلاش کنند. تا بعداً حتی یک شهروند اوکراینی هم در خصوص اینکه من به عنوان رئیس جمهور تلاش نکردم شک نداشته باشد.»  زلنسکی معتقد است که مذاکرات بین هیئت‌های اوکراین و روسیه «هر چند کوچک، ولی فرصتی» برای کاهش تنش است.

در ادامه می‌توانید تحولات مربوط به روز پنجم جنگ اوکراین را دنبال بفرمایید:

***

سفیر اوکراین در آمریکا: روسیه از «بمب خلاء» استفاده کرده است

اوکسانا مارکارووا سفیر اوکراین در آمریکا مدعی شد: روسیه روز دوشنبه در حملات خود به اوکراین از «بمب خلاء» که توسط کنوانسیون ژنو ممنوع است، استفاده کرد.

سفیر اوکراینی در ادامه ادعا کرد که میزان ویرانی که روسیه می‌خواهد به اوکراین وارد کند، گسترده است.

آژانس انرژی اتمی: نیروهای روسیه به بزرگترین نیروگاه هسته‌ای اوکراین نزدیک شده‌اند

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با اعلام اینکه نیروهای روس در نزدیکی بزرگترین نیروگاه هسته‌ای اوکراین مستقر هستند، نگرانی شدید خود را در این مورد ابراز کرده است.

آژانس مذکور تأکید کرد که نیروهای ارتش روسیه در نزدیکی این نیروگاه حضور دارند، اما هنوز آن را تحت تصرف خود در نیاورده‌اند.

زلنسکی: در مذاکرات با روسیه نتیجه مطلوبی برای اوکراین هنوز حاصل نشده است

رئیس جمهور اوکراین بامداد سه شنبه در سخنانی درباره نتیجه روز اول مذاکرات روسیه و اوکراین در بلاروس گفت که در مذاکرات با روسیه نتیجه مطلوبی برای اوکراین هنوز حاصل نشده است.

رئیس جمهور اوکراین افزود: زمان آن فرا رسیده که به ایجاد منطقه پرواز ممنوع برای هواپیماها، بالگردها و موشک‌های روسیه فکر کنیم.

رئیس جمهور اوکراین با اشاره به عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین گفت: کشوری که مرتکب جنایات جنگی شده نباید عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل باقی بماند.

انفجار در کی‌یف

دوشنبه شب صدای انفجار در شهر کی‌یف پایتخت اوکراین شنیده شده است.

برخی منابع خبری می‎گویند که این انفجار ناشی از حمله هوایی گسترده روسیه به مواضع ناتو در پایتخت اوکراین بوده است.

کاخ سفید: 12 دیپلمات روس به دلیل فعالیت جاسوسی اخراج شدند

کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد که تصمیم برای اخراج 12 دیپلمات از نمایندگی روسیه در سازمان ملل به دلیل مشارکت آنها در فعالیت‌های جاسوسی است.

کاخ سفید افزود: چندین ماه است که روی تصمیم برای اخراج 12 دیپلمات‌ شاغل در نمایندگی دائم روسیه در سازمان ملل متحد، کار کرده‎ایم.

فرانسه سفارت خود در کی‌یف را منتقل می‌کند

ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه شامگاه دوشنبه به شبکه تلویزیونی «بی‌اف‌ام‌تی‌وی» گفت: « به دلیل تهدیدهایی که متوجه پایتخت اوکراین است، ما به درخواست ریاست‌جمهوری تصمیم گرفته‌ایم سفارت خود را که تا الان در کی‌یف بوده است، به شهر لِویو درغرب اوکراین منتقل کنیم».

لودریان اعلام آماده‌باش هسته‌ای از سوی ولادیمیر پوتین را «تهدیدی بی‌ربط و نامتناسب» خواند.

بایدن: نیازی نیست نگران خطرات جنگ هسته‌ای باشیم!

جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا گفت که آمریکایی‌ها نباید نگران خطرات جنگ هسته‌ای باشند.

بایدن در پاسخ به سوالی خبرنگاری درباره اینه آیا نگران تصمیم ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه برای قرار دادن نیروهای بازدارنده هسته‌ای در حالت آماده باش هستید،گفت: «نه» و آمریکایی‌ها نباید نگران خطرات جنگ هسته‌ای باشند.

وزارت خارجه: سفارت ایران در کی‌یف به فعالیت خود ادامه می‌دهد و پیگیری وضعیت هم‌‌وطنان است

وزارت امور خارجه طی بیانیه‌ای با ابراز تأسف از برخی فضا‌سازی‌ها در شبکه‌های اجتماعی، تأکید کرد سفارت جمهوری اسلامی ایران در کی‌یف همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهد و در حال پیگیری وضعیت هم‌میهنان گرامی است.

آمریکا 12 دیپلمات روسیه را عنصر نامطلوب اعلام کرد

نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد اعلام کرد دولت آمریکا طی نامه‌ای، 12 نفر از دیپلمات‌های شاغل در نمایندگی دائم روسیه در سازمان ملل متحد را عنصر نامطلوب اعلام کرده و به آنها یک هفته برای خروج از خاک آمریکا مهلت داده است.

ترکیه: تا اطلاع ثانوی هیچ کشتی جنگی از تنگه‌های بسفر و داردانل مجوز ورود به دریای سیاه نخواهند داشت

وزارت امور خارجه ترکیه اعلام کرد تا اطلاع ثانوی هیچ کشتی جنگی متعلق به کشورهای ساحلی دریای سیاه و سایر کشورها اجازه عبور از تنگه‌های بسفر و داردانل برای ورود به دریای سیاه را نخواهد داشت.

این وزارتخانه در عین حال تأکید کرد که از آغاز شروع درگیری نظامی روسیه و اوکراین تاکنون هیچ درخواستی برای عبور کشتی‌های جنگی به سمت دریای سیاه ثبت نشده است.

نروژ 2 هزار سلاح ضدتانک به اوکراین ارسال می‌کند

 نروژ اعلام کرد قصد دارد دو هزار سلاح ضدتانک به اوکراین ارسال کند.

فنلاند هم به اوکراین سلاح می‌دهد

دولت فنلاند هم اعلام کرده که به اوکراین کمک تسلیحاتی می کند. نخست وزیر فنلاند این را یک تصمیم تاریخی دانست.

معاون صدر اعظم آلمان به آمریکا می‌رود

“رابرت هابک”، وزیر اقتصاد و معاون صدر اعظم آلمان برای مذاکرات پیرامون جنگ در اوکراین و عواقب آن برای سیاست امنیت و انرژی راهی واشنگتن شده است. وی روزهای سه شنبه و چهارشنبه با مقامات آمریکایی دیدار خواهد کرد. هابک در آستانه این سفر بر لزوم کاهش وابستگی به گاز روسیه تاکید کرد.

سازمان «سیا» تروریست‌های النصره را برای جنگ به اوکراین منتقل کرده است

 یک رسانه سوری فاش کرد، سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا با کمک ترکیه شمار قابل توجهی از تروریست‌های النصره را برای جنگ علیه ارتش روسیه به اوکراین منتقل کرده است.

شرکت انرژی شل سرمایه‌گذاری‌های مشترک با شرکت روسی گازپروم را کنار می‌گذارد

شرکت انرژی شل اعلام کرده که تصمیم دارد از سرمایه گذاری های مشترک خود با شرکت های روسی گازپروم و شرکت های وابسته به آن به ارزش حدود 2.7 میلیارد یورو صرف نظر کند. این شرکت اعلام کرد که این اقدام شامل مشارکت در پروژه گازی نورد استریم 2 هم می شود.

فرانسه سفارت خود را به غرب اوکراین منتقل کرد

وزارت امور خارجه فرانسه از انتقال سفارت این کشور در اوکراین، از کی‌یف به شهر لویو در غرب اوکراین خبر داد.

توئیتر راشاتودی و اسپوتنیک را محدود می‌کند

توئیتر محدودیت‌هایی را برای رسانه های روسی اسپوتنیک و راشاتودی ایجاد کرده است. بر این اساس  در توییتر، توییت‌های حاوی محتوای رسانه‌های مرتبط با دولت روسیه، مانند راشاتودی و اسپوتنیک علامت گذاری می‌شوند. این شرکت آمریکایی اعلام کرد علاوه بر این، توییت هایی با این محتوا نباید به کاربران توصیه شود و دیگر نباید در جستجوهای خاص ظاهر شوند.

تصمیمات جدید دولت ایتالیا به دلیل جنگ اوکراین

دولت ایتالیا اقدامات جدید به دلیل جنگ اوکراین را تصمیم گیری کرده است. با تصویب پارلمان این کشور وزارت دفاع مجوز ویژه ای برای ارائه ادوات و تجهیزات نظامی به دولت اوکراین دریافت می‌کند.

 بر این اساس به دلیل بحران انرژی در آینده، به مقامات ایتالیایی این حق داده می شود، در اقدامی پیشگیرانه، مصرف گاز برای تولید برق را در مواقع اضطراری کاهش دهند و تولید آن را از منابع دیگر به حداکثر برسانند.

ایتالیا همچنین برای پذیرش پناهندگان اوکراینی اعلام آمادگی کرده است.
رم همچنین یک صندوق ویژه برای حمایت از دانشجویان، محققان و معلمان اوکراینی برای انجام فعالیت های خود در دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی ایتالیایی راه اندازی می‌کند.

تأکید امیرعبداللهیان بر ضرورت به‌کارگیری همه گزینه‌ها برای خروج ایمن ایرانیان مقیم اوکراین

وزیر امور خارجه در نشست مجازی با معاونان وزارت امور خارجه، مدیران منطقه‌ای حوزه اوراسیا و شرق اروپا و سفرا و مسئولین ایران در اوکراین و کشورهای همسایه آن، بر ضرورت به‌کارگیری همه گزینه‌ها برای خروج ایمن ایرانیان از اوکراین تأکید کرد.

بازگشت مذاکره‌کنندگان روسیه و اوکراین به پایتخت‌ها

مشاور زلنسکی رئیس‌جمهور اوکراین اعلام کرد دور نخست گفتگوها میان هیئت‌های مذاکره‌کننده روسیه و اوکراین به پایان رسیده و طرفین برای انجام مشاوره‌های بیشتر قبل از دور دوم مذاکرات، به پایتخت‌های خود بازگشته‌اند.

به گفته این مقام اوکراینی، در دور اول مذاکرات تعدادی از موضوعات دارای اولویت مشخص شده است.

زلنسکی درخواست عضویت اوکراین در اتحادیه اروپا را امضا کرد

رئیس جمهور اوکراین که پیش از این خواستار عضویت فوری در اتحادیه اروپا شده بود امروز درخواست رسمی آن را امضا کرد.

آلمان به ضرورت دفاع هسته‌ای در برابر روسیه اشاره کرد

“استفن هبستریت”، سخنگوی دولت آلمان در واکنش به اقدام پوتین در آماده باش تسلیحت بازدارنده هسته ای گفت: «البته ما اظهارات رئیس جمهور روسیه را بسیار بسیار جدی می گیریم. همچنین واضح است که چنین تهدیدی به تنهایی چقدر غیرمسئولانه است.»
وی با نگاهی به واکنش احتمالی آلمان و ناتو گفت: در سناریوهای تهدید متحدان تسلیحات هسته ای همواره ایفای نقش کرده است و دفاع با آن هم همیشه مورد توجه بوده است.
سخنگوی وزارت دفاع آلمان هم با تاکید بر اینکه این کشور خود هیچ سلاح هسته‌ای ندارد در عین حال گفت که هواپیماهایی را فراهم می کند که به عنوان بخشی از به اصطلاح طرح اشتراک هسته ای، سلاح های هسته ای ایالات متحده را در صورت بروز بحران حمل و در صورت لزوم شلیک می کند.

درخواست آلمان از اتباع خود برای ترک روسیه

وزیرامور خارجه آلمان هم  به اتباع خود توصیه کرده که با توجه به جنگ اوکراین و اینکه کسی نمی داند وضعیت در روزهای آینده چگونه خواهد بود روسیه را ترک کنند. وی خروج اعضای خانواده های کارکنان سفارت از این کشور را هم امکان پذیر دانست.

پوتین فرمان تحریم آمریکا و کشورهای تحریم‌کننده روسیه را امضا کرد

کاخ کرملین اعلام کرد پوتین فرمان تحریم آمریکا و کشورهایی که روسیه را تحریم کرده‌اند، امضا کرده است.

طبق این فرمان انتقال وجه نقد به حساب‌های خارج از روسیه از فردا سه شنبه ممنوع خواهد شد.

پنتاگون: نیروهای روسی 5 کیلومتر به سمت کی‌یف پیشروی کرده‌اند

 یک مقام پنتاگون مدعی شد نیروهای روسیه طی 24 ساعت اخیر 5 کیلومتر به سمت کی‌یف پیشروی داشته‌اند.

فرانسه دارایی‌های روس‌های طرفدار دولت روسیه را مصادره می‌کند

دولت فرانسه اعلام کرده که می خواهد کالاهای لوکس روس های طرفدار دولت را مصادره کند. “برونو لومر”، وزیر اقتصاد فرانسه در این باره گفته است: ما همه شخصیت‌های روسی که دارایی در فرانسه دارند و به دلیل نزدیک بودن به دولت می‌توانند به تحریم‌های اتحادیه اروپا اضافه شوند را شناسایی می‌کنیم». وی گفت: ما از راه های قانونی برای ضبط همه این کالاها استفاده خواهیم کرد.
وی تاکید کرد که این اقدام به دستور امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه انجام می شود.
بسیاری از روس‌های ثروتمند اقامتگاه‌های تابستانی در فرانسه دارند. همچنین تعداد زیادی قایق تفریحی لوکس از اتباع روسی در بنادر این کشور وجود دارد.

جمهوری چک خواستار پذیرش سریع اوکراین در اتحادیه اروپا شد

جمهوری چک از تلاش های اوکراین برای عضویت در اتحادیه اروپا حمایت کرده و نخست وزیر این کشور با تاکید بر اینکه شرایط عادی نیست گفت: ما باید در این شرایط سیگنال روشنی مبنی بر تمایل برای عضویت اوکراین در اتحادیه اروپا را ارسال کنیم.

نیروی دریایی آلمان کشتی‌های بیشتری را به دریای بالتیک می‌فرستد

نیروی دریایی آلمان اعلام کرد که چند کشتی نظامی امروز (دوشنبه) بندر کیل را ترک کرده و برای تقویت جناح شمالی ناتو روانه دریای بالتیک می شوند. دلیل این مسئله تشدید بحران بین روسیه و اوکراین و تهدیدی که برای شرکای آلمان ایجاد شده نامیده شده است.

موضع محتاطانه آلمان در قبال مسئله عضویت اوکراین در اتحادیه اروپا

“آنالنا بائربوک”، وزیرامور خارجه آلمان در دیدار با همتای اسلواک خود در برلین ضمن قدردانی از کشورهای همسایه اوکراین برای پذیرش صدها هزار پناهنده اوکراینی از آمادگی کشورش برای پذیرش همه پناهندگان خبر داد.

وی موضع محتاطانه ای در قبال عضویت اوکراین در اتحادیه اروپا اتخاذ کرده و گفت: همه می دانند که این پروسه ای نیست که در عرض چند ماه شکل گیرد و مستلزم یک فرآیند تحول فشرده و گسترده است. وی در عین حال اوکراین را بخشی از خانه اروپا ارزیابی کرد.

در تماس تلفنی با پوتین؛ ماکرون خواستار آتش‌بس فوری شد

 کاخ الیزه اعلام کرد امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه امروز در گفتگوی تلفنی با همتای روس خود ولادیمیر پوتین، خواستار آتش‌بس فوری در اوکراین شده است.

اتحادیه اروپا: مصمم به حمایت نظامی از اوکراین هستیم

جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد کشورهای عضو این اتحادیه مصمم به ارائه کمک‌های نظامی به اوکراین هستند.

کشورهای اتحادیه اروپا تحریم‌های خود علیه بلاروس و کسانی که از حمله روسیه به اوکراین حمایت می‌کنند را تشدید خواهد کرد.

سفر لاوروف به ژنو لغو شد

منابع روسی از لغو سفر سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه به ژنو برای شرکت در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد خبر می‌دهند.

علت لغو سفر لاوروف، ممنوعیت ورود هواپیماهای روسی به حریم هوایی کشورهای اروپایی عنوان شده است.

مذاکرات بین روسیه و اوکراین در بلاروس هنوز ادامه دارد

خبرگزاری تاس روسیه به نقل از منبعی گزارش داد که مذاکرات بین هیئت‌های روس و اوکراینی هنوز تمام نشده است.

این درحالی است که رسانه‌های اوکراین از پایان مذاکرات خبر می‌دهند. هنوز مشخص نیست که این مذاکرات که با میزبانی بلاروس برگزار شد، نتیجه‌ای داشته یا نه.

سوئیس هم روسیه را تحریم کرد

دولت سوئیس اعلام کرد تحریم‌های مالی علیه رئیس جمهور روسیه و شماری از مقامات این کشور وضع کرده است.

وزیر دادگستری سوئیس اعلام کرد دولت متبوعش تحریم‌هایی را علیه 5 نفر از فعالان اقتصادی روس که ادعا می‌شود از افراد نزدیک به ولادیمیر پوتین هستند، وضع کرده است که این تحریم‌ها شامل ممنوعیت سفر به سوئیس می‌شود.

وزیر خارجه اوکراین: پوتین نمی‌خواهد اوکراین یک کشور مستقل باشد

وزیر امور خارجه اوکراین گفت: رئیس جمهور روسیه نمی‌خواهد اوکراین یک کشور مستقل باشد.

وی همچنین گفت که تهدید به استفاده از سلاح اتمی توسط مسکو دیوانگی است.

پوتین خواستار بررسی تحریم‌های غرب علیه روسیه شد

خبرگزاری تاس روسیه گزارش داد که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه طی نشستی درباره اقتصاد، با امپراتوری دروغ خواندن غرب، خواستار بررسی تحریم‌هایی شد که غرب به دنبال اجرای ان علیه روسیه است.

سایت حکومت شبه جزیره کریمه نیز هک شد

بعد از هک شدن سایت‌های خبرگزاری‌ها و روزنامه‌های معروف روسیه، خبرگزاری ریانووستی این کشور گزارش داد که سایت حکومت شبه جزیره کریمه نیز مورد هجوم حمله سایبری گسترده قرار گرفته است.

تیم مذاکره کننده کی‌یف: از روسیه خواستیم  اراضی اوکراین را ترک کند

رسانه‌های خبری به نقل از تیم مذاکره کننده اوکراینی حاضر در مذاکرات با روسیه در مرز بلاروس گزارش دادند که آنها خواستار خروج روسیه از خاک اوکراین شده‌اند.

این تیم اعلام کرد: «ما از طرف روس خواستیم که همه اراضی اوکراین از جمله مناطق کریمه و دونباس را ترک کنند.»

آمریکا فعالیت سفارت خود در  بلاروس را تعلیق کرد

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که فعالیت سفارت این کشور در شهر مینسک، پایتخت بلاروس تا اطلاع ثانوی تعلیق  شده است.

این کشور به کارکنان غیرضروری خود مجوز خروج داد.

همچنین وبسایت پولیتیکو به نقل از سفیر آمریکا در مینسک گزارش داد که همه کارمندان سفارت آمریکا در بلاروس خاک این کشور را ترک کردند.

وزیر دفاع روسیه از آمادگی تسلیحات اتمی این کشور خبر داد

خبرگزاری تاس روسیه به نقل از سرگئی شویگو، وزیر دفاع این کشور گزارش داد: «توانمندی موشکی راهبردی روسیه، از جمله تسلیحات هسته‌ای، وظیفه رزمی خود را با آمادگی بالا آغاز کردند.»

فرانسه  از آماده کردن بسته سوم تحریم‌ها علیه روسیه خبر داد

وزیرخارجه فرانسه روز دوشنبه اعلام کرد که سومین بسته تحریمی خود علیه روسیه را طی دو روز آینده رونمایی خواهیم کرد.

ارتش اوکراین: ده‌ها غیرنظامی در حمله به مناطق مسکونی خارکف کشته شده‌اند

ستاد کل ارتش اوکراین اعلام کرد که در حمله امروز نیروهای روسیه به مناطق مسکونی شهر خارکف (شرق اوکراین) ده‌ها نفر کشته و زخمی شده اند.

پیشتر، سازمان ملل متحد اعلام کرده بود 94 نفر از غیر نظامیان در جنگ روسیه با اوکراین کشته و 367 تن دیگر زخمی شده‌اند.

خبرگزاری تاس روسیه هک شدن وب سایتش را تایید کرد

بخش ارتباطات خبرگزاری روسی تاس امروز با تایید هک شدن وب سایتش اعلام کرد: در روزهای اخیر، وب سایت تاس همواره تحت حملات گسترده هکرها بوده است.

در این بیانیه آمده است: امروز، مهاجمان موفق به غلبه بر لایه حفاظتی شدند. در حال حاضر، تلاش برای بازگرداندن وب سایت به حالت عادی در جریان است.

خبرنگار الجزیره نیز گزارش داده است که همزمان با هک شدن صفحه خبرگزاری تاس روسیه، صفحات خبرگزاری ریانووستی و تعدادی از روزنامه‌‌های دولتی این کشور نیز از دسترس خارج شده‌اند.

 

 

 

چهارمین روز جنگ در اوکراین/ هیات روسیه برای مذاکره با اوکراین وارد بلاروس شد

تهران- ایرنا – همزمان با چهارمین روز جنگ در اوکراین، دیمیتری پسکوف سخنگوی کاخ کرملین روز یکشنبه اعلام کرد که هیاتی از روسیه متشکل از مقاماتی از وزارت امور خارجه، وزارت دفاع و دفتر رئیس جمهوری این کشور برای مذاکره با اوکراین، وارد بلاورس شد.

دیپلمات‌ها می گویند؛ این نشست به درخواست آمریکا و آلبانی برگزار خواهد شد تا در پی وتوی قطعنامه پیشنهادی قبلی این دو کشور از سوی روسیه، بحران اوکراین و محکومیت اقدام نظامی مسکو را در مجمع عمومی سازمان ملل پیگیری کنند.

نشست روز یکشنبه شورای امنیت، چهارمین نشست اضطراری این شورا در طول هفت روز اخیر خواهد بود که برای رأی‌گیری درباره پیش نویس قطعنامه‌ای است که درخواست نشست ویژه و فوری در مجمع عمومی سازمان ملل را در خصوص بحران اوکراین دارد.

irna.ir/xjHF۶d

جدیدترین نقشه از درگیری ها در اوکراین

براساس نقشه زیر که خبرگزاری فرانسه از وضعیت درگیری ها در اوکراین منتشر کرده، مناطقی که با رنگ صورتی مشخص شده، از جمله شهر بزرگ خارکیف در شمال شرق اوکراین، مناطق تحت کنترل روسیه است و نقاطی که با دایره های زرد مشخص شده، نقاطی است که شاهد وقوع حملات یا انفجارهایی بوده است.

این درحالی است که فرماندار خارکیف  ساعتی قبل اعلام کرده این شهر کاملا تحت کنترل نیروهای اوکراین است و از تمام نیروهای دشمن پاکسازی شده است.

بانک مرکزی روسیه: منابع کافی برای حفظ ثبات نظام مالی داریم

به دنبال تصمیم کشورهای غربی برای اخراج تعدادی از بانک های روسیه از سیستم جهانی سوئیفت و تلاش برای ضربه زدن به سیستم مالی روسیه از این طریق، بانک مرکزی روسیه اعلام کردکه از منابع مالی برای حفظ ثبات نظام مالی این کشور برخوردار است.

شبکه تلویزیونی روسیه ۲۴ بیانیه روز یکشنبه روابط عمومی بانک مرکزی روسیه را منتشر کرد که در آن گفته شده است: بانک مرکزی روسیه منابع مالی به اندازه کافی دارد و بانک های روسیه مقادیر مورد نیاز پولی را می توانند از این بانک دریافت کنند.

http://yun.ir/w0h224

امارات خواهان به کارگیری دیپلماسی و مذاکره در بحران اوکراین شد

مشاور سیاسی رئیس امارات امروز (یکشنبه) خواهان دنبال کردن دیپلماسی و مذاکره برای رسیدن به یک راه حل سیاسی در بحران اوکراین شد.

«انور قرقاش» مشاور سیاسی رئیس امارات امروز یکشنبه در توئیتی نوشت: موضع امارات در مورد اصول اساسی سازمان ملل متحد، قوانین بین المللی، حاکمیت کشورها و رد راه حل های نظامی مستحکم است. ما معتقدیم که صف بندی و موضع گیری تنها منجر به خشونت بیشتر خواهد شد.

گفت وگوی تلفنی وزیران امور خارجه آلمان و چین پیرامون اوکراین

«وانگ یی» وزیر امورخارجه چین در گفت و گوی تلفنی با «آنالنا بائربوک» همتای آلمانی خود به تبادل نظر درباره شرایط فعلی اوکراین پرداختند.

به گزارش خبرگزاری «شینهوا نت»، وزیر امورخارجه چین در گفت و گوی تلفنی با همتای آلمانی خود خاطرنشان کرد، از نزدیک تحولات اوکراین را دنبال می کند و از تمامی تلاش های سازنده برای بازسازی شرایط در اوکراین و دستیابی به توافق سیاسی پشتیبانی می کند.

http://yun.ir/e3o0a7

انگلیس: به پیشنهاد مذاکره روسیه اعتمادی نیست

لیز تراس، وزیر امور خارجه انگلیس با اشاره پیشنهاد مسکو برای مذاکره گفت: تا وقتی سربازان روسیه در خاک اوکراین هستند، گفت‌وگو ممکن نیست و به این پیشنهاد اعتمادی نیست.

تراس با پیش‌بینی طولانی شدن رویارویی نظامی روسیه و اوکراین افزود: اگر روسیه در مورد مذاکره با اوکراین جدی است باید اول سربازانش را از خاک این کشور خارج کند.

صدراعظم آلمان: سلاح مورد نیاز اوکراین را تامین می کنیم

اولاف شولتس صدر اعظم آلمان روز یکشنبه در سخنرانی در مجلس این کشور به صراحت اعلام کرد که کشورش سلاح مورد نیاز اوکراین برای جنگ در برابر روسیه را تامین می کند.

شولتس گفت :همراه با اتحادیه اروپا درکنار اوکراین هستیم. ما به عنوان آلمان و اتحادیه اروپا در سمت درست تاریخ ایستاده ایم.

صدراعظم آلمان گفت که روسیه در حال ویران کردن اوکراین و دموکراسی در این کشور است.

وی با بیان اینکه این جنگ صربه بزرگی به اقتصاد روسیه خواهد زد، بار دیگر از ضرورت تحریم روسیه سخن گفت.

https://yun.ir/l3tz63

ادعای اوکراین درباره تلفات سنگین نیروهای روس

معاون وزیر دفاع اوکراین ادعا کرد از زمان شروع جنگ تا کنون(در ۴ روز اخیر)  ارتش روسیه دست کم ۴۳۰۰ نفر از نیروهایش را از دست داده و ۱۴۶ دستگاه تانک ارتش روسیه نیز منهدم شده است.

این درحالی است که برخی رسانه ها دقایقی پیش از وقوع انفجارهای مهیب در کی یف پایتخت اوکراین خبر دادند.

آلمان هم آسمانش را به روی روسیه بست

بعد از تحریم هوایی چند کشور اروپایی شامل فنلاند، انگلیس، استونی،لهستان، بلغارستان و جمهوری چک علیه روسیه، آلمان هم اعلام کرد که عبور یا ورود هواپیماهای روسیه به آسمان خود را ممنوع کرده است.

بلاروس تهدید به انجام “عملیات ویژه” علیه اوکراین کرد

الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهوری بلاروس امروز تهدید کرد که “اذیت و آزار” بلاروسی های مقیم اوکراین، مینسک  را به انجام “عملیات ویژه”  علیه اوکراین نزدیک خواهد کرد.

لوکاشنکو با بیان اینکه هیچ سرباز یا سلاح بلاروسی در عملیات روسیه در اوکراین مشارکت ندارد و روسیه اصولا چنین درخواستی از بلاروس نداشته است، گفت: با این وجود شاهد اذیت و آزاد شهروندان بلاروسی در اوکراین هستیم.

لوکاشنکو همچنین از کی‌یف خواست با مذاکرات با روسیه در مینسک موافقت کند.

https://yun.ir/wljh۵۳

زلنسکی: در ورشو، باکو یا استانبول با روسیه مذاکره می‌کنیم

ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین امروز با پیشنهاد روسیه در مورد برگزاری گفت و گوهای دوجانبه در مینسک(پایتخت بلاروس) مخالفت کرد و پایتخت های لهستان، مجارستان، اسلواکی، ترکیه و یا جمهوری آذربایجان را برای برگزاری چنین نشستی پیشنهاد کرد.

https://yun.ir/fh۵ohg

پس از آرژانتین و پرو، معترضان کلمبیایی نیز در مقابل سفارت روسیه تجمع کردند

حدود ۵۰ نفر از معترضان اوکراینی و کلمبیایی با تجمع در مقابل سفارت روسیه در بوگوتا پایتخت کلمبیا، حمله مسکو به کی‌یف را محکوم کردند.

خبرگزاری افه می نویسد تظاهرکنندگان با تجمع مقابل ورودی مقر سفارت روسیه در منطقه‌ای در شمال بوگوتا، پرچم بزرگ اوکراین را در دست داشتند و پلاکارد نوشته‌هایی با عبارت‌های “جنگ در اوکراین را متوقف کنید” یا “ما کلمبیایی‌ها جنگ علیه اوکراین را نمی‌خواهیم” حمل می‌کردند.

پوتین از عملیات نظامی روسیه در اوکراین تمجید کرد

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، از نیروهای شرکت کننده در عملیات نظامی روسیه در اوکراین برای حمایت از ساکنان منطقه دونباس تمجید کرد و این عملیات را موفق خواند.

پوتین روز یکشنبه در پیامی به نیروهای ویژه روسیه به مناسبت روز این نیروها در روسیه، با تبریک این روز خاطرنشان کرد که نیروهای این کشور در عملیات نظامی در اوکراین برای حمایت از ساکنان منطقه دونباس قهرمانانه شرکت می کنند.

http://yun.ir/vqj۰q۱

ادعای کی‌یف درباره تهدید نظامی روسیه علیه نیروگاه هسته ای اوکراین

وزارت امور داخلی اوکراین مدعی شد که حضور ارتش روسیه در نزدیکی تاسیسات هسته ای «زاپوروژه» که در شهری واقع در منطقه ای به همین نام واقع شده، افزایش یافته است.

تارنمای هیل نوشت: بر اساس گزارش این وزارتخانه، نیروهای روسیه یکی از مرگبارترین سلاح های ارتش یعنی پرتابگر موشکی موسوم به «گراد» را در این نیروگاه هسته ای هدف قرار داده اند.

اوکراین ارتش سایبری برای مقابله با روسیه تشکیل می‌دهد

معاون نخست‌وزیر اوکراین اعلام کرد که این کشور برای مقابله با اقدامات سایبری روسیه، “ارتش سایبری” تشکیل می‌دهد.

خبرگزاری رویترز نوشت این موضوع را میخائیلو فدوروف معاون نخست وزیر اوکراین در حالی مطرح کرده است که پیش از این گزارش های منتشر شده مبنی بر اینکه روسیه از هکرهای وابسته به خود خواسته به حفاظت از تاسیسات زیربنایی این کشور کمک کنند و ماموریت های جاسوسی سایبری علیه نیروهای روسیه انجام دهند.

http://yun.ir/۲ekzfa

هیات روسی برای مذاکره با اوکراین، وارد مینسک شد

دیمیتری پسکوف سخنگوی رئیس جمهوری دقایقی قبل از ورود هیات روس به مینسک پایتخت بلاروس برای مذاکره با اوکراین خبر داد. پسکوف گفت که هیات روسی برای مذاکره در شهر “گومل” بلاروس آماده می شود.

ولودیمیر زلنکی، رئیس‌جمهور اوکراین می‌گوید که حاضر نیست در شهر مینسک، پایتخت بلاروس با روس‌ها مذاکره کند چرا که روسیه از بلاروس علیه اوکراین اقدام کرده است.
وی مدعی شده که برای مذاکره در جایی که علیه اوکراین خصومت نشان نداده باشد، آماده است.

روسیه: بیش از ۴۷۰ سرباز اوکراینی در شهر خارکیف تسلیم شدند

همزمان با چهارمین روز جنگ در اوکراین، سخنگوی وزارت دفاع روسیه دقایقی پیش از تسلیم شدن بیش از۴۷۰ سرباز اوکراینی در شهر خارکیف خبر داد.

ایگور کوناشنکوف سخنگوی وزارت دفاع روسیه در نشست خبری روز یکشنبه همچنین اعلام کرد ۹۷۵ مرکزنظامی اوکراین نابود شده است. این مقام دفاعی روسیه گفت: مجددا تاسیسات نظامی اوکراین را با موشک از کشتی و هواپیما هدف حمله قرار دادیم.

https://yun.ir/jewfhd

ثروتمندترین مرد جهان به پشتیبانی از اوکراین درآمد

ایلان ماسک، بنیانگذار اسپیس ایکس اعلام کرد سرویس اینترنت ماهواره ای استارلینک را در اختیار اوکراینی ها قرار می دهد.

پولیتیکو نوشت ایلان ماسک، در توئیتی اعلام کرد: «سرویس استارلینک اکنون در اوکراین فعال است.» این میلیاردر گفت شبکه اینترنتی تجاری خود را در اوکراین فعال کرده است.

https://yun.ir/uk۲ql۴

گلوله باران مناطق دونباس/انفجار انبار بزرگ نفت در لوگانسک

گلوله باران شهرهای منطقه دونباس توسط ارتش اوکراین ادامه دارد. یک انبار بزرگ نفت در جمهوری خلق لوگانسک با پرتاب موشک ارتش اوکراین منفجر شد و ملی گرایان مسلح اوکراین پنج سرباز این کشور را تیرباران کردند.

شبکه تلویزیونی روسیه۲۴ روز یکشنبه در گزارشی از وضعیت مناطق جمهوریهای خلق دونتسک و لوگانسک، به نقل از خبرنگاران خود در این منطقه اعلام کرد: در ۲۴ ساعت اخیر مناطق مختلف جمهوریهای دونتسک و لوگانسک همچنان هدف گلوله باران نیروهای اوکراینی قرار داشتند.

http://yun.ir/gm۱gdc

رویترز: نیروهای روس وارد شهر خارکیف شدند

همزمان با چهارمین روز جنگ در اوکراین، خبرگزاری رویترز گزارش دقایقی پیش داد: بنابر اعلام مقامات وزارت کشور اوکراین، نیروهای روسیه وارد شهر خارکیف در شمال اوکراین شده اند.

رویترز همچنین از انتشار تصاویری از در آتش سوختن خودروی نظامی روسی در شهر خارکیف خبر داد که توسط وزارت کشور اوکراین منتشر شده است.

http://yun.ir/b۹۳is۶

به گزارش ایرنا، به دنبال حمله بامداد روز پنجشنبه (پنجم اسفند) نیروهای روسیه به اوکراین، این جنگ اکنون وارد سومین روز خود شده و همزمان با ادامه آتش جنگ، سیل واکنش های جهانی به این رویداد همچنان ادامه دارد و فشارهای دیپلماتیک و تهدیدها و تحریم‌های بین المللی علیه روسیه درحال افزایش است.

در نخستین ساعات صبح روز پنجشنبه، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه “عملیات نظامی ویژه” علیه اوکراین را رسماً اعلام کرد.

روسیه اعلام کرده است عملیات این کشور در اوکراین به منزله شروع جنگ نیست بلکه اقدامی برای جلوگیری از یک جنگ در سطح جهانی است.

اما بسیاری از کشورهای جهان از جمله کشورهای اروپایی و آمریکا بلافاصله این اقدام روسیه را به عنوان جنگی علیه اوکراین، محکوم و فشارهای مضاعف دیپلماتیک و اقتصادی خود بر روسیه را آغاز کردند.

اخبار لحظه به لحظه از مهم‌ترین تحولات چهارمین روز جنگ در اوکراین” را در این گزارش خبری دنبال کنید.

غرب بر سر قطع دسترسی روسیه به سوئیفت توافق کرد

کمیسیون اروپا بامداد یکشنبه پس از کشمکش های فراوان اعلام کرد؛ متحدان غربی توافق کردند که برخی بانک های روسیه را از سیستم سوئیفت خارج کنند.

در همین حال، کاخ سفید نیز شامگاه شنبه به وقت محلی در بیانیه ای اعلام کرد که در هماهنگی با کمیسیون اروپا و کشورهای فرانسه، آلمان، ایتالیا، انگلیس و کانادا، از اخراج  “برخی بانک‌های روسیه” از شبکه مالی سوئیفت حمایت می کند.

در این بیانیه آمده است که آمریکا و کمیسیون اروپا متعهد به تلاش برای تبدیل جنگ اوکراین به یک شکست راهبردی برای روسیه هستند.

irna.ir/xjHF۵M

irna.ir/xjHF۵T

سازمان ملل: ۶۴ غیر نظامی در اوکراین کشته شدند

سازمان ملل متحد دست کم کشته شدن ۶۴ غیرنظامی به همراه ۲۴۰ زخمی از شهروندان اوکراین را در درگیری‌های اخیر این کشور تأیید کرد.

دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل، آمار دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد که روش‌های دقیق و راستی‌آزمایی در مورد تلفات ناشی از درگیری دارد را بازنشر می کند.

این بخش از سازمان ملل همچنین اعلام کرده که آسیب به زیرساخت های غیرنظامی، صدها هزار نفر را از دسترسی به برق یا آب محروم کرده و نقشه ای از “اوضاع بشردوستانه” در این کشور – بیشتر در شمال، شرق و جنوب اوکراین- تهیه کرده است.

irna.ir/xjHF۶s

ترامپ: اگر رییس جمهوری بودم هیچ‌گاه فاجعه اوکراین رخ نمی‌داد

دونالد ترامپ رییس جمهوری سابق آمریکا مدعی شد که اگر وی اکنون سمت ریاست جمهوری ایالات متحده را بر عهده داشت، هیچ‌گاه فاجعه هولناک در اوکراین رخ نمی‌داد.

وی گفت که ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه از «ضعیف بودن» جو بایدن رئیس جمهوری دموکرات برای حمله به اوکراین استفاده کرد.

irna.ir/xjHF۶h

پاپ با زلنسکی تلفنی گفت وگو کرد

پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌های جهان در بحبوحه عملیات نظامی روسیه در اوکراین با ولودیمیر زلنسکی رییس جمهوری این کشور تلفنی گفت وگو کرد.

سفارت اوکراین در واتیکان در صفحه رسمی توئیتر خود ضمن اعلام برقراری تماس تلفنی پاپ با زلنسکی در روز شنبه، افزود که پاپ برای حادثه مصیبت بار در اوکراین عمیقاً ابراز تأسف کرد.

irna.ir/xjHF۵j

قدردانی زلنسکی از اروپا و آمریکا برای قطع دسترسی برخی بانک‌های روسیه به سوئیفت

ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین در پیامی ویدئویی از تصمیم کمیسیون اروپا و آمریکا برای قطع دسترسی برخی بانک های روسیه به سوئیفت قدردادنی کرد.

به گزارش ایرنا، وی در این پیام ویدئویی که برخی رسانه‌ها آن را منتشر کردند، گفت: این اقدام، میلیاردها دلار ضرر مالی به روسیه تحمیل خواهد کرد.

irna.ir/xjHF۶c

سی‌ان ‌ان: حمله روسیه با مقاومت سخت اوکراین مواجه شده است

شبکه خبری سی ان ان به نقل از مقامات آگاه آمریکایی گزارش داد: حمله روسیه با مقاومت سخت تر از انتظار از سوی ارتش اوکراین مواجه شده و مشکلات در تامین نیروها نیز بر حمله مسکو تاثیر گذاشته است.

شبکه خبری تلویزیونی سی ان ان آمریکا شنبه شب به وقت محلی در گزارشی افزود در میدان نبرد، روسیه بیش از حد انتظار متحمل تلفات سنگین‌ در نیروها، تجهیزات زرهی و هواپیما می‌شود.

irna.ir/xjHF۶b

شیخ الازهر: روسیه و اوکراین به صدای عقل گوش فرا دهند

احمد الطیب شیخ الازهر شنبه شب در واکنش به حمله نظامی روسیه به اوکراین، از دو کشور خواست به صدای عقل گوش فرا دهند.

به گزارش ایرنا از رسانه‌های مصری، الطیب در بیانیه‌ای که به زبان عربی و انگلیسی منتشر شد، تأکید کرد که کشمکش‌ها تنها با گفت وگو حل می شود و جنگ‌ها فقط ویرانی بیشتری به بار خواهند آورد.

irna.ir/xjHF۶۲

وزیر خارجه آمریکا: متحد با اوکراین می‌ایستیم

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا همزمان با چهارمین روز جنگ در اوکراین اعلام کرد متحد با اوکراین می‌ایستیم.

وزیر خارجه آمریکا به مناسبت سالگرد الحاق کریمه به روسیه اعلام کرد که کریمه مثال اولیه از بی توجهی روسیه به حاکمیت و تمامیت اوکراین است.

irna.ir/xjHF۶۸

دبیرکل سازمان ملل سفر خود به ژنو را به دلیل جنگ در اوکراین لغو کرد

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد به دلیل جنگ در اوکراین سفر خود به ژنو را لغو کرد.

استفان دوجاریک سخنگوی سازمان ملل روز شنبه به وقت محلی در بیانیه ای اعلام کرد که سفر دبیرکل سازمان ملل به ژنو به دلیل وخامت اوضاع در اوکراین لغو شده است.

irna.ir/xjHF۵H

حماس در واکنش به جنگ روسیه و اوکراین: دوران تک‌قطبی بودن جهان رو به پایان است

عضو ارشد جنبش حماس شنبه شب در واکنش به حمله نظامی روسیه به اوکراین می گوید که این جنگ نشان داد که دوران توهم رهبری آمریکا و تک‌قطبی بودن جهان رو به پایان است.

ابومرزوق در صفحه خود در توئیتر به ناتوانی آمریکا برای تصمیم گیری در مورد جنگ برای رویارویی با روسیه اشاره کرد و نوشت: کسی که تصمیم برای جنگ نمی‌گیرد، دیگر تصمیم گیر سیاست بین‌الملل نخواهد بود.

irna.ir/xjHF۵N

اتحادیه اروپا ارسال کمک نظامی به اوکراین را تسهیل می کند

شارل میشل رییس شورای اروپا اعلام کرد که ارسال کمک نظامی از اتحادیه اروپا به اوکراین تسهیل خواهد شد.

میشل در صفحه رسمی توئیتر خود ضمن تاکید بر حمایت از اوکراین و حفظ نظام دموکراتیک در این کشور، نوشت که ارسال کمک نظامی از اتحادیه اروپا به اوکراین تسهیل خواهد شد.

اعلام مواضع رییس شورای اروپا در حالی است که جوسپ بورل مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پیش از این از برگزاری یک نشست مجازی با حضور وزیران خارجه اتحادیه اروپا در روز یکشنبه خبر داد. بورل، نشست مجازی عصر یکشنبه را برای اقدامات بیشتر به منظور حمایت از اوکراین و علیه تهاجم روسیه عنوان کرد.

وی گفت که بسته ای از کمک های اضطراری را برای نیروهای مسلح اوکراین پیشنهاد خواهد کرد تا از آنها در نبرد قهرمانانه شان حمایت شود.

irna.ir/xjHF۵m

پنتاگون استفاده از پهپاد برای کمک به ارتش اوکراین را تکذیب کرد

پنتاگون اظهارات روسیه مبنی بر استفاده احتمالی از پهپادهای آمریکایی برای کمک به نیروی دریایی اوکراین در هدف قرار دادن کشتی های روسی را تکذیب کرد.

به گزارش سی ان ان، سرلشکر ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه روز شنبه گفت: در شامگاه ۲۵ فوریه، هنگام تخلیه ۸۲ نظامی اوکراینی در جزیره زمئینی (مار) که داوطلبانه تسلیم شده بودند، ۱۶ قایق نیروی دریایی اوکراین با استفاده از “تاکتیک ازدحام” سعی کردند به کشتی های ناوگان دریای سیاه روسیه حمله کنند. در جریان حمله قایق‌های اوکراینی در منطقه، پهپادهای راهبردی آمریکا از جمله آر کیو-۴ گلوبال هاک و ام کی-۹ ریپر، مشغول پرواز بودند.

irna.ir/xjHF۵v

گفت وگوی لوکاشنکو و مکرون درباره اوکراین/ رد احتمال استقرار سلاح اتمی در بلاروس

الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهوری بلاروس روز شنبه با امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه تلفنی درباره اوضاع اوکراین و تکذیب احتمال استقرار سلاح اتمی در بلاروس گفت وگو کرد.

رئیس جمهوری بلاروس همچنین در مورد موضع کشورش در وضعیت اوکراین و موضوع دخالت بلاروس در این مساله باتوجه به عملیات نظامی روسیه در اوکراین توضیح داد.

وی روز شنبه اعلام کرد که کشورش آماده فراهم کردن زمینه مذاکرات بین مسکو و کی‌یف برای به پایان رساندن بحران اوکراین است.

irna.ir/xjHF۵h
تلاش علی‌اف برای میانجی‌گری میان پوتین و زلنسکی

رسانه‌های روسیه از گفت وگوهای تلفنی الهام علی‌اف رئیس جمهوری آذربایجان با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه و ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین خبر دادند که حاکی از تلاش علی‌اف برای میانجی‌گری بین مسکو و کی‌یف است

دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین عصر شنبه در بیانیه ای اعلام کرد: پوتین و علی اف درخصوص سیر اوضاع در اوکراین باتوجه به اجرای عملیات نظامی روسیه در این کشور گفت وگو کردند.

در ادامه بیانیه به گفت وگوی رؤسای جمهوری روسیه و آذربایجان در مورد برخی مسائل منطقه ای نیز اشاره شد.

به گزارش ریانووستی، زلنسکی نیز در فیلمی که عصر شنبه در فضای مجازی منتشر شد به گفت وگوی تلفنی خود با الهام علی اف رئیس جمهوری آذربایجان اشاره کرد.

به گفته زلنسکی، علی اف با وی درخصوص صادرات فرآورده های نفتی به اوکراین با توجه به کمبود شدید نفت در کشورش گفت وگو کرد و در این مورد قول مساعد داد.

irna.ir/xjHF۴Y
اوکراین مدعی کشته و زخمی شدن ۳ هزار و ۵۰۰ سرباز روسیه شد

الکسی آرستویچ مشاور رییس جمهوری اوکراین مدعی شد که تا کنون سه هزار و ۵۰۰ سرباز روسیه در درگیری نظامی بین مسکو و کی یف کشته و زخمی شدند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آرستویچ مشاور ولودیمیر زلنسکی رییس جمهوری اوکراین روز شنبه گفت که پیشروی در حمله روسیه به کی یف وجود ندارد و اینکه حدود ۳ هزار و ۵۰۰ سرباز روس تا کنون کشته یا زخمی شدند.
irna.ir/xjHF۴K

 

Updated: مارس 13, 2022 — 3:16 ب.ظ