رسانه‌ امریکایی: ایالات متحده در حال آماده شدن برای تصویب مجوز تخلیه سفارت خود در اوکراین است

رسانه‌ امریکایی: ایالات متحده در حال آماده شدن برای تصویب مجوز تخلیه سفارت خود در اوکراین است

هشت صبح۲ دلو ۱۴۰۰

۸صبح، کابل: شبکه خبری ای‌بی‌سی نیوز به نقل از منابعی گزارش داده است که وزارت خارجه امریکا در حال آماده شدن برای تصویب مجوز خروج برخی از دیپلمات‌ها و خانواده‌های آن‌ها از سفارت خود در اوکراین است.

با این حال، گفته شده است که تخلیه احتمالی سفارت و شهروندان امریکا از اوکراین شبیه روند تخلیه افغانستان با هواپیمای دولتی نخواهد بود. امریکا روند تخلیه از افغانستان را «بی‌سابقه» توصیف کرده است. پس از تسلط طالبان ده‌ها هزار شهروند کشور از افغانستان به امریکا انتقال داده شده‌اند.

منابع به ای‌بی‌سی نیوز گفته‌اند که مجوز نهایی تاکنون تایید نشده است و از این رو دامنه و گسترده‌گی برنامه تخلیه سفارت امریکا در اوکراین مشخص نشده است.

سخنگوی وزارت خارجه امریکا به ای‌بی‌سی نیوز گفته است: «ما در حال حاضر چیزی برای اعلام نداریم. ما برنامه‌ریزی دقیق اضطراری را مانند همیشه انجام می‌دهیم، در صورتی که وضعیت امنیتی بدتر شود.»

ای‌بی‌سی نیوز گزارش داده است که این برنامه‌ریزی اضطراری از هفته‌ها به این سو در حال انجام است.

با این حال، به گزارش ای‌بی‌سی نیوز، وزارت خارجه امریکا به شهروندان این کشور نیز هشدار داده است که اوکراین را ترک کنند و به این کشور سفر نکنند؛ زیرا روسیه در حال برنامه‌ریزی برای اقدام نظامی قابل توجهی علیه اوکراین است.

سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا گفته است که اگر تصمیمی برای تغییر موضع این کشور در قبال دیپلمات‌های امریکایی و خانواده‌های آن‌ها گرفته شود، شهروندان امریکایی نباید پیش‌بینی کنند که تخلیه‌ با حمایت دولت امریکا انجام شود. این وزارت تخلیه شبیه «روند تخلیه» افغانستان را از اوکراین رد کرده است.

منابع گفته‌اند که تصمیم برای تخلیه برخی از کارکنان و خانواده‌های سفارت امریکا، دولت اوکراین را ناراحت کرده است.

روسیه هزاران سرباز خود را در مرز با اواکراین مستقر کرده است. مقام‌های اوکراینی باور ندارند که مسکو قصد حمله گسترده و جنگ تمام عیار با این کشور را داشته باشد. اما امریکا فکر می‌کند که روسیه به اوکراین حمله خواهد کرد.

امریکا و غرب نسبت به پیامدهای حمله روسیه به اوکراین هشدار داده‌اند. به تازه‌گی امریکا سلاح نیز به اوکراین فرستاده است.

Updated: ژانویه 29, 2022 — 1:24 ب.ظ