چند گفتاورد آناکارنینا رمان مشهور تولستوی

 

چند گفتاورد آناکارنینا رمان مشهور تولستوی

آناکارنینا رمان مشهور لئو تولستوی روسی ست. زمانی که این کتاب را خواندم بسیار تحت تاثیر شخصیت های رمان به ویژه آنا و لوین قرار گرفتم. آنچه از این کتاب را که به دلم بیشتر نشست را اینجا باز می نویسم. اگر دوست داشتید می توانید معرفی این کتاب را نیز در کتابیسم بخوانید.

 

_ بدون اطلاع از همه واقعیت ها نمی توان قضاوت کرد. ( بخش 6 – 26 )

 

_ زمانی شخص بی اعتقاد کسی بود که با مفاهیم دین و قانون و اخلاق بار آمده بود و بعد از کشمکشها و تضادهای بسیار مشکل، بی اعتقاد شده بود. اما امروزه نوع جدیدی از آزاد اندیشان به وجود آمده است که از قوانین و اخلاق یا مذهب، فقط اسمی شنیده اند. اینها با نفی کلیدی مفاهیم بزرگ شده اند- به عبارت دیگر توحش کامل . .( بخش 5 – 9 )

 

_ هرکس که با تمامی جزئیات و اوضاع  و احوال بغرنج خود آشنا باشد، ناخواسته تصور می کند که این غوامض و دشواریهای حل آنها خاص خود اوست و هیچ گمان نمی برد که دیگران نیز با مشکلاتی به همان پیچیده دست به گریبانند. ( بخش 3 – 19 )

 

_ عشق مثل مخملک است باید به آن مبتلا شد تا مصونیت پیدا کرد.

شخص پیش از اینکه بداند عشق حقیقتا یعنی چه، اول باید به دام بیفتد و بعد خود را خلاص کند.

اگر به تعداد سرها، انواع افکار موجود باشد، پس به تعداد دلها هم انواع عشقها وجود دارد. ( بخش 2 – 7 )

 

_ یعنی چه ؟ آیا دارم عقلم را از دست می دهم ؟ شاید ! چه عاملی باعث دیوانگی مردم می شود ؟  چه چیزی وادارشان می کند خودکشی کنند ؟ . . . آهسته افزود : . . . تا از  . . . ( بخش 4 – 19 )

 

_. . . اما می بخشیدم و طوری می بخشیدم که گویی اصلا اتفاقی نیافتاده . .

اگر کسی می بخشد. اگر کسی عفو می کند، باید به طور کلی عفو کند، به طور کامل ( بخش 1 – 18 )

 

_ بعضی از مردم وقتی که رقیب پیروز خود را می بینند، مهم نیست در چه زمینه ای، آنا چشم خود را بر تمام خوبی های او می بندند و فقط بدی هایش را می بینند.

برعکس، عده ای دیگر قبل از هر چیز می کوشند در رقیب خوشبخت خود صفاتی را بیابند که باعث پیروزی او شده و با دلی دردمند فقط نیکی های او را جستجو می کنند.(بخش 1 – 13 )

 

برگرفته شده از teketeke.blog.ir

Updated: نوامبر 1, 2021 — 12:16 ق.ظ