فهیم دشتی؛ روزنامه‌نگاری که با مسعود زخمی شد و در جبهه مقاومت جان باخت

فهیم دشتی؛ روزنامه‌نگاری که با مسعود زخمی شد و در جبهه مقاومت جان باخت

فهیم دشتی

منبع تصویر،.

توضیح تصویر،فهیم دشتی نماد مقاومت به رهبری احمدشاه مسعود بود

روز گذشته (۱۴ سنبله/شهریور) خبر کشته شدن فهیم دشتی، از روزنامه‌نگاران نامدار افغانستان و سخنگوی جبهه مقاومت در جنگ با طالبان منتشر شد. آقای دشتی در ۲۲ روز گذشته، بعد از ورود نظامیان طالب به کابل، همراه با احمد مسعود، رهبر جبهه مقاومت ملی به پنجشیر رفته بود.

فهیم دشتی در روزهای پایانی زندگی، سخنگوی جبهه مقاومت بود. او و ژنرال ودود ذره، خواهرزاده احمدشاه مسعود، روز گذشته در حالیکه پنجشیر زیر حملات شدید گروه طالبان قرار داشت، کشته شدند. چگونگی این حادثه تا هنوز روشن نیست.

فهیم دشتی، روزنامه‌نگار، تحلیلگر سیاسی و مشاور رسانه‌ای و مدتی هم رئیس اتحادیه خبرنگاران افغانستان بود. او ۴۸ سال داشت و از لیسه استقلال کابل فارغ شده بود. بعدا به دانشگاه کابل رفت و در رشته حقوق و علوم سیاسی مدرک گرفت.

بیست سال پیش، در نهم سپتامبر، زمانیکه دو مهاجم انتحاری، احمدشاه مسعود رهبر مقاومت را در انفجاری به قتل رساند، آقای دشتی که از یاران نزدیک احمدشاه مسعود بود، چشم‌اش زخم برداشت. او در پنجم سپتامبر ۲۰۲۱، در حالی که در کنار پسر احمدشاه مسعود، احمد مسعود قرار داشت و مقاومت دوم علیه طالبان را شکل داد، کشته شد.

‘خبرنگار خبره’

بعد از سقوط رژیم گروه طالبان در سال ۲۰۰۱، فهیم دشتی که هنوز داغدار مرگ رهبرش بود، مدیریت هفته‌نامه کابل را به عهده گرفت. هفته نامه کابل، نخست در سال ۱۹۹۱، از سوی شماری از خبرنگاران آن زمان ایجاد شد، ولی در سال‌های حکومت به رهبری برهان‌الدین ربانی، از فعالیت باز ماند. آقای دشتی، این هفته نامه را که به سه زبان فارسی، انگلیسی و پشتو چاپ می‌شد، در بیست سال گذشته احیا و شکوفا ساخت.

صدیق‌الله توحیدی، رئیس کمیته مصئونیت خبرنگاران، می‌گوید از آشنایی او با آقای دشتی دست‌کم سی سال می‌گذرد. آقای توحیدی می‌گوید دشتی هیچ‌گاه از گفتن حرف حق نمی‌هراسید. بارزترین خصیصه شخصیت ایشان تواضع و حق‌گویی بود .وقتی فکر حرفی حق است آن را بدون مسامحه در برابر زورمندان و حتا دکتر عبدالله که مامایش {دایی} بود، می‌گفت”.

فهیم دشتی و صدیق‌الله توحیدی، سال‌های زیادی عضو اتحادیه ژورنالیستان افغانستان بودند. توحیدی که سوگوار مرگ دوست‌اش است، می‌گوید، او عیار و بی مدعا بود. در کار حرف‌ای یک خبرنگار خبره و بی‌طرف، در کار سیاسی، متعهد و وفادار بود.

فهیم دشتی، دو سال پیش زمانی که احمد مسعود وارد عرصه سیاست شد، و اعلام کرد که در برابر گروه طالبان مقاومت خواهد کرد، آقای دشتی از کار خبرنگاری استفعا کرده، به سنگر مسعود دوم شتافت و تا لحظه آخر، پای تعهدش ماند.

فهیم دشتی.

منبع تصویر،REZA DEGHATI

توضیح تصویر،علی میثم نظری، یکی از سخنگویان جبهه مقاومت ملی در صفحه توییرترش چند روز پیش نوشت که این همان لحظه‌ای است که احمد مسعود تصمیم گرفت، مقاومت دوم را شکل دهد. دشتی (از راست دوم) با او همراه شد.

خبر مرگ آقای دشتی واکنش زیادی به دنبال داشت و شمار زیادی سوگوار مرگ او شدند.

ژیلا بنی یعقوب نویسنده ایرانی که از نزدیک با آقای دشتی آشنایی داشت، بعد از انتشار خبر مرگ او در توییتر نوشت” یک ساعت است زار می‌زنم و نمی‌توانم در باره جان باختن #فهیم_دشتی چیزی بنویسم. دوستی برایم پیام داد: باید صدایش شویم، او اگر به جای ما بود همین کار را می کرد.”

خانم بنی یعقوب ویدئویی هم از دیدارش در پنجشیر با آقای دشتی منتشر کرده است.

مرتضی کاظمیان، روزنامه‌نگار ایرانی در مورد مرگ آقای دشتی نوشته است “نام او و مقاومت، تا آب در رود پنجشیر جاری است، در تاریخ ماندگار خواهد ماند.”

مصدق پارسا از روزنامه‌نگاران افغانستان در صفحه فیسبوکش نوشته است:”..وقتی که زمین و آسمان تسلیم شد، هم بر هزار امکان و فرصتت چشم بپوشی، و به جای تمام شهرهای دنیا، به خانه بروی، به پنجشیر بروی، در کنار یادگار آمرت، در کنار هدفت در کنار مردمت، در نبردی که حقانیتش چون آفتاب روشن است، به دست دشمن کشته شوی، چه یادی، چه زندگینامه و چه شکوهی داری دشتی صاحب. ما پیشت کم استیم.”

فهیم دشتی، متولد ولایت پنجشیر و از بستگان احمدشاه مسعود، فرمانده مقاومت علیه گروه طالبان و همچنین، خواهر زاده عبدالله عبدالله، رئیس شورالی عالی مصالحه ملی افغانستان است.

در بیست سال گذشته او هیچگاه سمت دولتی نداشت و به عنوان روزنامه‌نگار و مبارز زندگی کرد. فهیم دشتی، سه فرزند؛ دو پسر و یک دختر دارد. خانم و فرزندانش در افغانستان اند.

Updated: سپتامبر 9, 2021 — 1:43 ق.ظ