فشار آمریکا و آلمان بر ایران برای بازگشت سریع به مذاکرات وین

فشار آمریکا و آلمان بر ایران برای بازگشت سریع به مذاکرات وین

بلینکن

منبع تصویر،BLINKEN

آمریکا و آلمان روز چهارشنبه به ایران فشار آورده اند به سرعت به گفت و گوها برای احیای توافق هسته ای، برجام، برگردد.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا، در یک کنفرانس مشترک خبری با هایکو ماس وزیر خارجه آلمان گفت واشنگتن دارد به این مقطعی نزدیک‌ می‌شود که تلاش برای رسیدن به توافق هسته‌ای با ایران را رها کند.

وزیر خارجه آلمان هم گفت که تاخیری دو یا سه ماهه که ایران برای بازگشت به مذاکرات مطرح کرده خیلی طولانی است.

آقای بلینکن تاکید کرد که بعد از انتشار گزارش تازه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره گسترش فعالیت‌های هسته‌ای ایران زمان برای بازگشت به برجام از دست می‌رود.

اعضای باقی مانده در برجام، که در سال ۲۰۱۵ امضا شده بود، اخیرا مشغول برگزاری مذاکراتی در وین اتریش برای احیای آن بوده اند. دولت قبلی آمریکا در سال ۲۰۱۸ از این توافق خارج شد و ایران در واکنش به تدریج تعهداتش را زیر پا گذاشت.

چند دور مذاکرات وین که آمریکا به طور غیرمستقیم در آن شرکت داشت در ماه ژوئن پایان یافت و تاریخی برای از سرگیری آن تعیین نشده است.

حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران هفته پیش گفت که “طرف مقابل این درک را دارد که دو، سه ماه طول می‌کشد که دولت جدید در ایران مستقر شود و بتواند برنامه‌ریزی کند ولی حتما مذاکرات وین و برجام یکی از موضوعات در دستورکار وزارت خارجه و دولت است.”

آقای ماس بعد از دیدار با آنتونی بلینکن گفت که هفته پیش به وزیر خارجه ایران گفته که “دو یا سه ماه برای ما چارچوبی بیش از حد طولانی است” و خواستار بازگشتی سریعتر شد.

آقای بلینکن در پاسخ به این سوال که آیا بازگشت به برجام با احتساب تاخیر مورد نظر ایران ممکن است گفت: “نمی‌خواهم برایش زمان تعیین کنم اما داریم به آن نقطه نزدیک‌تر می‌شویم که بازگشت به تعهدات برجام باعث ایجاد منافعی نشود که از توافق اصلی انتظار می‌رفت”.

او افزود: “ما خیلی روشن گفته ایم که فرصت بازگشت به توافق، بازگشت دوجانبه به اجرای تعهدات، بی پایان نیست.”

آژانس بین المللی انرژی اتمی روز سه شنبه در گزارشی اعلام کرد که پس از تعلیق برخی بازرسی‌های این نهاد از فعالیت‌های هسته‌ای ایران، وظایف نظارتی‌اش در این کشور “به طور جدی تضعیف شده است”.

ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران روز چهارشنبه در واکنش هشدار داد که “برخورد غیرسازنده در آژانس انرژی اتمی، مخل مسیر مذاکره خواهد بود.”

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت جمهوری اسلامی او اضافه کرد: “همکاری های جدی جمهوری اسلامی ایران با آژانس نمونه بارزی از اراده ایران برای شفافیت در فعالیت‌های هسته ای اش است. طبیعی است در صورت برخورد غیرسازنده در آژانس بین المللی انرژی اتمی، انتظار اینکه ایران واکنش سازنده داشته باشد، منطقی نیست. اقدامات غیرسازنده طبیعتا مخل مسیر مذاکره نیز هست.”

او که روز چهارشنبه در تماسی تلفنی با شارل میشل، رئیس شورای اروپا، اظهار نظر می کرد با اشاره به این که این آمریکایی‌ها بودند که از برجام خارج شده و آن را نقض کردند گفت انتظار این بود که اروپایی‌ها به تعهدات شان در برجام عمل کنند، اما اروپایی‌ها هم به آنچه در برجام متعهد بودند، آنچنان که باید پایبند نماندند.

Updated: سپتامبر 9, 2021 — 1:48 ق.ظ