بازداشت تعدادی از معترضان در مقابل سفارت پاکستان در تهران

بازداشت تعدادی از معترضان در مقابل سفارت پاکستان در تهران

سفارت پاکستان در تهران

منبع تصویر،SOCIAL MEDIA

توضیح تصویر،تجمع مقابل سفارت پاکستان در تهران به خشونت کشیده شد

بنا بر گزارش‌ها از تهران تجمع اعتراضی به وضعیت افغانستان در مقابل سفارت پاکستان در ایران به خشونت کشیده شده و ماموران امنیتی چند نفر را بازداشت کرده‌اند.

به گزارش هرانا، سایت خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، در این تجمع چند نفر بازداشت و به “مکانی نامعلوم” منتقل شده‌اند.

گفته می‌شود تعدادی از فعالان مدنی از جمله نرگس محمدی، احمدرضا حائری، پوران ناظمی و ویدا ربانی در میان بازداشتگان هستند.

تجمع مقابل سفارت پاکستان در تهران در اعتراض به “حمایت” این کشور از طالبان و برای اعلام همبستگی با جبهه مقاومت ملی در پنجشیر در برابر این گروه و همین طور حمایت از خواسته‌های مدنی در داخل افغانستان و اعتراضات زنان به طالبان برگزار شد.

در ویدئوهایی که در شبکه های اجتماعی منتشر شده معترضان شعار می دهند “طالب جنایت می کند، دنیا حمایت می کند.”

در روزهای گذشته تجمع‌ها و تظاهرات بسیاری در کابل و بعضی دیگر از شهرهای افغانستان علیه طالبان شده که زنان در آن حضور چشمگیری داشتند.

گروه طالبان امروز در اطلاعیه‌ای که “وزارت داخله امارات اسلامی” منتشر کرد، به معترضان هشدار داد که حق تجمع بدون مجوز را ندارد و با آنها برخورد خواهد شد. در جریان اعتراض‌های روزهای اخیر هم با معترضان و روزنامه‌نگاران برخورد شد و تعدادی از آنها مورد ضرب و جرح قرار گرفتند.

رد شدن از پست Instagram, 1

پایان پست Instagram, 1

معترضان در تهران با دست گرفتن پلاکارد و سردادن شعارهایی مانند “هیهات من الذله”، “شیر جهان پنجشیر حمایتت می‌کنیم”، “از کابل تا تهران مادران، ای زنان، اتحاد اتحاد” و “مرگ بر امارت اسلامی” مقابل سفارت پاکستان تجمع کردند.

تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که این تجمع با دخالت نیروهای امنیتی و انتظامی به خشونت کشیده شده است.

به گزارش هرانا گوشی‌های تلفن همراه شماری از معترضان ضبط و یا به شرط پاک کردن فیلم‌ و عکس‌ به آنها بازگردانده شده است. گفته می‌شود در میان بازداشت‌شدگان برخی از اتباع کشور افغانستان نیز بوده‌اند.

حکومت ایران که قبلا در مذاکرات صلح میزبان گروه طالبان بوده، از زمان تسلط این گروه برکابل موضعی بسیار محتاطانه در قبال طالبان گرفته و از انتقاد از آنها یا محکوم کردن‌شان پرهیز کرده است.

Updated: سپتامبر 9, 2021 — 1:36 ق.ظ