اخبار روز: نیروهای ‘مقاومت’: حمله طالبان بر در ورودی پنجشیر ‘دفع’ شد؛ طالبان می‌گویند هنوز حمله نکرده‌اند

 

نیروهای ‘مقاومت’: حمله طالبان بردر ورودی پنجشیر ‘دفع’ شد؛ طالبان می‌گویند هنوز حمله نکرده‌اند

پنجشیر

منبع تصویر،GETTY IMAGES

توضیح تصویر،نیروهای “مقاومت” در پنجشیر

نیروهای مخالف طالبان که از آنها با نام “مقاومت دوم” یاد می‌شود و در پنجشیر جمع هستند، می‌گویند که حمله شب گذشته گروه طالبان در یکی ازدر ورودی‌های دره پنجشیر دفع شده است.

فهیم دشتی، یکی از سخنگویان “مقاومت دوم” علیه گروه طالبان، در پیامی ویدئویی می‌گوید که “طالبان شاید می‌خواستند بخت آزمایی کنند، ولی بخت با آنها نبود، حمله آنها دفع شد.”

آقای دشتی می‌گوید گروه طالبان چندین کشته و زخمی داشته و همچنین شماری از نیروهای مقاومت هم زخم برداشته‌اند.

گروه طالبان اما در صحبت با بی‌بی‌سی فارسی می‌گوید که هنوز بر پنجشیر حمله‌ای شروع نشده است. بلال کریمی، از دستیاران ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان در صحبت با بی‌بی‌سی گفت که “نیروهای آنها پنجشیر را در محاصره دارند ولی امیدوارند موضوع پنجشیر از طریق مذاکره حل شود.”

او در مورد ادعای نیروهای “مقاومت دوم” اما گفت که نیروهای طالبان که “در ولایت پروان بودند، مورد حمله از سوی مخالفین قرار گرفتند. در این درگیری نیروهای ما توانستند چند پست دشمن را تصرف کنند و نیروهای دشمن از ساحه (منتطقه) فرار کردند.”

نیروهای “مقاومت دوم” به رهبری احمد مسعود، فرزند احمدشاه مسعود، علیه گروه طالبان در دره پنجشیر هستند.

پیشتر احمد مسعود در مصاحبه با بی‌بی‌سی گفت که او خواهان گفت‌وگو با طالبان روی ایجاد دولتی که از همه مردم افغانستان نمایندگی کند و حقوق همه شهروندان در آن تضمین شود. وی افزود که اگر طالبان به جنگ روی بیاورند، او حاضر است از اصولی که مردم افغانستان به آن باور دارند، دفاع کند.

پنجشیر تنها جبهه “مقاومت” نیست؛ در روزهای گذشته مردم در ولسوالی‌های پل‌حصار، بنو، و ده‌صلاح که مربوط اندراب در ولایت بغلان می‌شوند، علیه آنچه آنها اذیت و آزار از سوی گروه طالبان می‌خوانند مقاومت را آغاز کرده‌اند.

منابع محلی در انداراب به بی‌بی‌سی گفته‌اند که در روزهای گذشته جنگ به شدت جریان داشته و گروه طالبان ده‌ها کشته داشته اند. به گفته این منابع، صدها خانواده به کوه‌ها اطراف فرار کرده‌اند.

بلال کریمی، از سخنگویان طالبان، اما می‌گوید در اندارب در نزدیکی کوتل خاواک هم درگیری‌های کوچک وجود دارد، اما جنگ تمام عیار نیست.

روز گذشته هم منابع محلی در ولایت دایکندی اعلام کردند که گروه طالبان ۱۴ نفر را در ولایت دایکندی، کشته اند و در واکنش مردم محل با گروه طالبان درگیر شدند.

آقای کریمی، دستیار ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان، در این مورد جزئیاتی نداد.

شب گذشته (۸ سنبله‌۳۱ آگوست) آخرین نیروهای آمریکایی بعد از بیست سال حضور در افغانستان این کشور را ترک کردند. شلیک‌های شادیانه طالبان، کابلیان را متوجه خروج یک روز زودتر آمریکا از افغانستان کرد.

پنجشیر تنها ولایت افغانستان است که در تصرف گروه طالبان نیست. در دو هفته گذشته و بعد از ورود نظامیان گروه طالبان به کابل، بزرگان پنجشیر و رهبران گروه طالبان با هم مذاکره دارند.

نقشه پنجشیر

در کمتر از دو هفته گروه طالبان در نهایت روز یکشنبه (۱۵ آگوست) وارد شهر کابل شدند؛ اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان با ۵۲ تن از همدستانش به امارات متحده فرار کرد.

با گذشت ۱۷ روز از ورود نیروهای نظامی گروه طالبان به کابل، این گروه هنوز دولت جدید خود را اعلام نکرده است.

 

پایان جنگ بیست ساله آمریکا در افغانستان، آخرین نیروهای نظامی آمریکا خارج شدند

خلاصه 

  1. پایان جنگ بیست ساله آمریکا در افغانستان، آخرین نیروهای نظامی آمریکا خارج شدند
  2. حمله پهپادی در کابل: ‘آمریکا نمی‌تواند گزارش تلفات غیرنظامیان را مورد تردید قرار دهد’
  3. یک میلیون لوییزیانایی بدون برق هستند
  • گزارش زنده
  • مطالب مرتبط

 

سفیر سابق ایران در افغانستان: جامعه افغانستان طرفدار طالب نیست

ابوالفضل ظهره‌وند سفیر پیشین ایران در افغانستان گفته است “طالبان طرح و برنامه روشنی برای اداره افغانستان ارائه نکرده است و همچنان تفوق ایدئولوژیک و قومی را در دستور کار دارد”.

سفیر پیشین ایران در کابل گفته است “حکومت طالبان در افغانستان شکل نگرفته و این کشور در نوعی التهاب به سر می‌برد، در این صحنه همه چیز قابل اتفاق است، اما حوادث اخیر نشان داد که بدنه جامعه افغانستان طرفدار طالب نیست”.

آقای ظهره وند گفته است “نکته مهم دیگر در مورد تحولات افغانستان این است که آمریکایی‌ها با چه سناریویی می‌خواهند دور جدیدی از بحران در افغانستان را مدیریت کند، قطعاً در این مرحله حضور نظامی نخواهند داشت، اما می‌توانند پشتیبانی مالی، اطلاعاتی و ساماندهی نیروهایی که در داخل این کشور باقی مانده اند را انجام دهند، زیرا بیش از ۱۸هزار نیروی آموزش دیده افغان در زمان حضور آمریکایی‌ها در این کشور با ارتش آمریکا و ناتو همکاری کردند”.

 

برگزاری مراسم خروج آمریکا از افغانستان با حضور رهبران طالبان در کابل

گروهی از رهبران طالبان و عده ای از مردم در “تالار رادیو و تلویزیون ملی” افغانستان در مراسمی با عنوان “پایان اشغال افغانستان” از سوی آمریکا، شرکت کرده اند.

آخرین نیروهای آمریکایی روز گذشته و پس از ۲۰ سال از افغانستان خارج شدند.

ژنرال کنت مکنزی، فرمانده ستاد مرکزی نیروهای نظامی آمریکا در کنفرانس خبری در پنتاگون، وزارت دفاع این کشور، تایید کرد که آمریکا خروج از افغانستان را “کامل” کرده و آخرین پرواز آمریکا نیمه شب (دیشب) کابل برابر با ساعت ۳:۲۹ دقیقه بامداد واشنگتن فرودگاه بین‌المللی کابل را ترک کرده است.

 

وزیر پیشین افغانستان: سخت است که بتوان به آینده خوش‌بین بود

از زمان بازگشت طالبان به قدرت در دو هفته پیش، تردیدها هم در داخل و هم خارج از کشور، وجود دارد مبنی براینکه چه میزان طالبان نسبت به زمان حکومتش در اواخر دهه ۱۹۹۰ تغییر کرده است، زمانی که زنان و دختران مجبور شدند تا از صحنه زندگی عمومی کنار بکشند و نقض حقوق بشر بطور گسترده اعمال می‌شد.

مسعود اندرابی، وزیر داخله (کشور) پیشین افغانستان، به بی‌بی‌سی گفت که بین اظهارات رهبران بلندپایه‌ای که پیشتر در خارج مستقر بودند و جنگجویان میدانی، ارتباطی وجود نداشته است.

او گفت “بدون شک طالبان تلاش خواهند کرد تا جایگاه خود را مستحکم کنند، اما طالبان فقط این دوازده یا پانزده چهره‌ای نیستند که ما در جریان مذاکرات در قطر دیده‌ایم”.

“نه، آنها خطرناک هستند، ما جنایات آنها را در شهرهای مختلف مشاهده کرده‌ایم. بسیار سخت است که بتوان به آینده خوش‌بین بود.”

آقای اندرابی افزود که طالبان اگر می‌خواهند مشروعیت کسب کنند باید به تعهدات خود عمل کنند.

 

‘اگر طالبان حکومت فراگیر تشکیل ندهند برای امنیت ایران خطرناک است’

عبدالرضا فرجی راد از اعضای پیششین شورای راهبردی روابط خارجی ایران نهادی که از سوی آیت الله علی خامنه ای تاسیس شده گفته است “اگر طالبان نخواهند حکومت فراگیر را شکل دهند، طبیعتا می تواند برای امنیت ما مشکل ایجاد کند و اگر گروه های تروریستی بتوانند جان بگیرند و از کشورهای ثروتمند عرب کمک بگیرند قطعا نیروهای غربی هم نفوذ می کنند و برای امنیت ما خیلی خطرناک است”.

آقای فرجی راد که پیشتر سفیر ایران در نروژ بوده به خبرگزاری ایسنا گفته “با گفت و گوهایی که قبل از تشکیل دولت باید داشته باشیم باید نسبت به این گروه های تروریستی به طالبان متذکر شویم که این ها در درجه اول خطر برای خود آن ها هستند”.

در ارتباط با مسائل مرتبط با پاکستان و طالبان، آقای فرجی راد گفته است ” الان دیپلماسی طالبان را در بیرون از مرزهای افغانستان، پاکستانی ها دارند به پیش می برند و تلاش می کنند طالبان از طریق جامعه جهانی به رسمیت شناخته شوند، ولی خودشان نمی خواهند ابتدا این کار را کنند چون ۲۰ سال پیش این اشتباه را با سعودی ها و اماراتی ها کردند که در واقع آن را یک نوع شکست تلقی می کنند از آن تجربه استفاده کنند”.

در ارتباط با شناسایی احتمالی طالبان از سوی جمهوری اسلامی ایران وی گفته است “ما یکسری شروط برای خودمان در به رسمیت شناختن طالبان داریم که آن شروط را پاکستانی ها نمی توانند داشته باشند، آن ها هر لحظه می توانند طالبان را به رسمیت بشناسند و اگر تاکنون این کار را نکردند می خواهند جامعه جهانی اول به رسمیت بشناسد، اگر پاکستان به رسمیت بشناسد بعد از آن قطر، امارات و عربستان نیز به رسمیت می شناسند”.

 

سه کودک پناهنده افغان پس از خوردن قارچ سمی دچار نارسایی کبدی شدند

آدام ایستون، خبرنگار ورشو

سه کودک افغان مهاجر در لهستان (پولند) پس از خوردن قارچ‌های سمی از جنگل کنار مرکز مهاجرت، دچار نارسایی کبدی شده اند.

دو کودک تحت مراقبت‌های ویژه هستند. پزشکان موسسه “یادبود بهداشت کودکان” گفتند که یکی از آنها که پنج ساله است، نمی‌تواند پیوند کبد انجام بدهد و وضعیت‌اش مبهم است، اما برای کودک دیگری که شش ساله است، امروز پیوند کبد انجام می‌شود.

پروفسور یاروسلاو کیرکوس، در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که این سه کودک – پنج ، شش و هفده ساله – در مرکز مهاجران دباک -پادکوا لسنا، که در جنگلی در خارج از ورشو واقع شده است، اقامت داشتند. او گفت که آنها پس از خوردن قارچ سمی دچار نارسایی کبد شدند.

این کودکان بخشی از خانواده‌ای هستند که اخیرا توسط ارتش لهستان از فرودگاه کابل تخلیه شده اند. آنها در ۲۳ آگوست به مرکز رسیدند و روز بعد بچه‌ها قارچ‌ها را خوردند، و در ۲۶ آگوست در بیمارستان بستری شدند.

وی افزود: پسران پنج و شش ساله از بدو ورود به بیمارستان وضعیت بسیار وخیم داشتند و وضعیت آنها در حال بدتر شدن است. پسرها در حال حاضر در بخش مراقبت‌های ویژه هستند.

او گفت که کودک پنج ساله به دلیل آسیب به سیستم عصبی مرکزی اش واجد شرایط پیوند کبد نیست. برادر شش ساله او امروز پیوند کبد انجام می‌شود. او گزارش‌های رسانه‌ها مبنی بر مرگ مغزی کودک پنج ساله را تکذیب کرد، اما افزود آسیب مغزی او برگشت ناپذیری است.

او گفت که دختر هفده ساله در وضعیت ثابتی قرار دارد و وضعیت‌اش “کاملاً خوب” است.

هر سال تعدادی از لهستانی ها نیز پس از خوردن قارچ های سمی در جنگل ها در بیمارستان بستری می شوند.

وزیر خارجه بریتانیا با بی شرمی می گوید که : روند تخلیه از افغانستان موفقیت‌آمیز بود

BBCCopyright: BBC

دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا به بی‌بی‌سی گفت که عملیات تخلیه بریتانیا از کابل با وجود این واقعیت که هنوز صدها شهروند بریتانیایی در افغانستان هستند، موفقیت آمیز بود.

او گفت “ما تیم‌های وزارت دفاع را نه تنها نیروها در محل، بلکه کارمندان، تیم‌های وزارت کشور را گردهم آوردیم و کار بزرگی انجام شد”.

او افزود “فکر می‌کنم تاریخ در مورد ۱۷۰۰۰ نفری قضاوت خواهد کرد که به محل امن رسیدند، که بی‌سابقه است، این یک کار عالی دولت در شرایط بسیار دشوار است.

آقای راب گفت در حال حاضر بر “اولویت‌های فوری” تمرکز کرده که ادامه اخروج امن برای کسانی است که هنوز نتوانسته اند ازافغانستان خارج شوند.

آخرین پرواز نظامی بریتانیا از کابل روز شنبه انجام شد و به ۲۰ سال دخالت نظامی این کشور در افغانستان پایان داد.

اداره نظارتی مالی بریتانیا از شرکتهای مالی خواست که متوجه پولشویی و تامین مالی تروریسم در افغانستان باشند

ReutersCopyright: Reuters

اداره نظارتی مالی بریتانیا (FCA) امروز سه‌شنبه گفته که در پی تغییر قدرت در افغانستان، شرکت‌های مالی باید کنترل‌های مناسبی برای مقابله با خطر پولشویی و تامین مالی تروریسم داشته باشند.

جنگجویان طالبان روز سه‌شنبه پس از عقب‌نشینی آخرین سربازان آمریکایی کنترل فرودگاه کابل را به دست گرفتند و تسلط خود را بر پایتخت تکمیل کردند.

به گزارش رویترز، این نهاد مالی امروز در بیانیه‌ای گفته که شرکت‌های مالی باید متوجه جریان وجوه و فعالیت‌های مالی باشند.

در بیانیه آمده که “تحولات افغانستان نیاز مستمر به سیستم‌های قوی و کنترل‌هایی دارد که به ریسک‌های متغیر پاسخ بدهند.”

“شرکت‌ها باید از تأثیر احتمالی این رویدادها بر الگوهای فعالیت مالی هنگام ارزیابی خطرات مربوط به مشتریان خاص و جریان وجوه خود مطلع باشند.”

به گفته این نهاد نظارتی مالی، محدودیت‌هایی در مورد افغانستان در حال حاضر وضع شده است، و شرکت‌ها باید در معاملات خود با این کشور، فهرست تحریم‌های بریتانیا را در نظر داشته باشند.

 

وزیر خارجه بریتانیا درباره خروج نیروها از افغانستان: تاریخ قضاوت خواهد کرد

دومینیک راب وزیر خارجه بریتانیا عملکرد دولت خود در خروج ۱۷ هزار نفر از شهروندان این کشور از افغانستان را ستوده است.

آقای راب به بی بی سی گفته است با وجود اینکه هنوز صدها شهروند بریتانیایی در افعانستان باقی مانده اند “درباره خروج امن ۱۷ هزار نفر از این کشور با وجود شرایطی سختی که وجود داشت، تاریخ قضاوت خواهد کرد”.

 

وزیر خارجه پاکستان: انتظار داریم دولت افغانستان در روزهای آینده تشکیل شود

شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان، امروز در کنفرانس مطبوعاتی در اسلام آباد گفت که “انتظار داریم که یک دولت همه شمول در روزهای آینده در افغانستان ایجاد شود.”

بیش از دو هفته از تسلط طالبان بر کابل می‌گذرد اما هنوز این گروه موفق به معرفی دولت جدید خود نشده است.

آقای قریشی در توییتی نوشت که سیاست پاکستان واضح است: ما از یک افغانستان که از نظر سیاسی فراگیر، مستقل و مرفه، در صلح با خود و همسایگان، از ایمنی و امنیت مردم افغانستان و حقوق آنها حمایت می‌کنیم.

او از جامعه بین المللی خواسته که با افغانستان “باید همچنان در تعامل باشند”.

 

کمبود پول نقد در دستگاه‌های خودپرداز و ناامیدی مردم از وضعیت اقتصادی در کابل

Getty ImagesCopyright: Getty Images

سکندر کرمانی، خبرنگار بی‌بی‌سی در کابل می‌گوید افغان‌ها – صبح امروز در حالی بدون حضور نیروهای بین المللی در کشورشان برای اولین‌بار نزدیک به بیست سال از خواب بیدار شده اند – نگران آینده هستند.

او گفت: “طالبان هنوز دولت جدید خود را اعلام نکرده، باید یک سیستم حکومتی جدید را اعلام کنند. منابع به من گفتند که احتمالاً آنها تأسیس یک امارت اسلامی را مانند دهه ۱۹۹۰ اعلام خواهند کرد.”

پول نقد کم شده است. جمعیت زیادی در برابر دستگاه‌های خودپرداز جمع می‌شوند. به دلیل افزایش تقاضا، برداشت‍‌‌‌ها محدود است، مردم ساعت‌ها، از صبح زود منتظر می‌مانند تا بتوانند پول کمی از پس انداز خود را برداشت کنند.

“مردم واقعاً مستاصل شده اند. مردی به من گفت که نگران است که بتواند غذا برای فرزندانش روی سفره بگذارد. زن دیگری اشک می‌ریزد. بسیاری از افغان‌ها با وجود اینکه پروازهای تخلیه به پایان رسیده، هنوز در تلاش برای خروج هستند. بسیاری از افرادی که در حال ترک کشور بودند به من گفتند که دلیل اصلی آنها برای خروج در واقع وضعیت بد اقتصادی است.”

او می‌گوید: “بسیاری از مردم به من گفتند که فکر می‌کنند طالبان در ملاء عام نسبت به آنچه که آنها پیش بینی می کردند، ملایم عمل کرده، اما مطمئن نیستند که طالبان در آینده چگونه رفتار خواهند کرد، اکنون که نیروهای بین المللی در حال خروج هستند، به طور بالقوه تمرکز بین المللی بر افغانستان نیز تغییر می‌کند “.

 

جا ماندن شهروندان آمریکایی و واجدان شرایط خروج در کابل

مقامات آمریکایی می‌گویند که آخرین هواپیمای این کشور از افغانستان خارج شد، ولی هنوز شهروندان آمریکایی و افغان‌های واجد شرایط در تلاشند تا وارد فرودگاه شوند.

ژنرال مک‌‌کنزی، رئیس نیروهای آمریکایی، در یک کنفرانس مطبوعاتی تایید کرد که حدود ۱۰۰ تا ۲۵۰ شهروند آمریکایی هنوز هستند که نتوانستند یا به موقع خود را به فرودگاه برسانند یا سوار هواپیما شوند.

یکی از کهنه سربازان ارتش آمریکا می‌گوید برای نجات شهروندان آمریکایی تلاش کرده است. او گفت طالبان درنهایت مانع عبور افراد شدند.

او در توییترش با بسیاری از افراد در تماس بوده است. او گفت “در نهایت، هماهنگی با طالبان غیرممکن شد. آنها از همکاری با آنها در خارج از محوطه فرودگاه خودداری کردند”.

بی‌بی‌سی بطور مستقل این ادعاها را تایید نکرده است.

 

تصاویری از به دست گرفتن کنترل فرودگاه کابل توسط طالبان

با خروج آخرین نظامیان آمریکایی از افغانستان، طالبان فرودگاه کابل را به کنترل خود درآوردند.

Getty ImagesCopyright: Getty Images

شبه نظامیان هنگام ورود به فرودگاه سریعاً از تجهیزات نظامی به جا مانده ایالات متحده استفاده کردندImage caption: شبه نظامیان هنگام ورود به فرودگاه سریعاً از تجهیزات نظامی به جا مانده ایالات متحده استفاده کردند

Getty ImagesCopyright: Getty Images

جنگجویان طالبان در حال بازرسی هلیکوپترها و دیگر تجهیزات نظامی بودند که ارتش آمریکا می گوید قبل از عقب نشینی از کار افتاده بودImage caption: جنگجویان طالبان در حال بازرسی هلیکوپترها و دیگر تجهیزات نظامی بودند که ارتش آمریکا می گوید قبل از عقب نشینی از کار افتاده بود

ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان (وسط با شال) به مبارزان بابت “کسب استقلال” برای افغانستان تبریک گفته استImage caption: ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان (وسط با شال) به مبارزان بابت “کسب استقلال” برای افغانستان تبریک گفته است

 

انس حقانی با بی شرمی باز هم می‌گوید مردم از پیروزی طالبان ‘خوشحال’ هستند

در کلیپ ویدیویی که در توییتر نشر شده، یکی از رهبران طالبان در فرودگاه کابل مدعی شد که “مردم خوشحال هستند” که شبه‌نظامیان طالبان به گفته او “صلح” به افغانستان آورده اند.

انس حقانی، عضو ارشد شبکه حقانی که بخشی از طالبان است، به یک خبرنگار می‌گوید: “طبیعی است که وقتی رژیم تغییر می‌کند، در ابتدا با چالش‌هایی روبرو خواهید شد”.

او ادعا کرد که برخی با تظاهر نمودن به عنوان افراد طالبان از خانه‌های مردم سرقت کردند ، اما به گفته ا “اکثر آنها اکنون در زندان هستند”.

 

خبرنگار صداوسیما در فرودگاه کابل

وب سایت خبری جماران می‌گوید خبرگزاری صداوسیما با انتشار ویدئویی خبر داده که خبرنگار این خبرگزاری از جمله معدود خبرنگارانی بوده است که همراه ⁧‫با برخی از رهبران طالبان⁩ صبح امروز پس‌ از خروج آمریکایی‌ها، وارد فرودگاه ⁧‫کابل⁩ شده است.

نیروهای آمریکایی اواخر شب گذشته فرودگاه را تخلیه کردند و برخی از خبرگزاریهای بین‌المللی در آن زمان گزارشهایی از داخل فرودگاه منتشر می‌کردند.

 

صدها شهروند بریتانیا هنوز در افغانستان هستند

وزیر خارجه بریتانیا می گوید هنوز صدها شهروند بریتانیایی در افغانستان هستند.

دومینیک راب به بی بی سی گفت که کسانی که در افغانستان هستند تعدادشان کمتر از هزار نفر و عمدتا دارای وضعیتی “پیچیده تر” بودند مانند گروه‌های بزرگ خانوادگی یا آنهایی که فاقد سند و‌مدرک‌ هویتی بودند.

آقای راب می گوید برخی دیگر از این افراد که در افغانستان هستند امیدوارند که به دلیل همکاری با دولت بریتانیا یا از طریق طرح اسکان مجدد به این کشور بیایند.

 

بحران افغانستان؛ زنان در ترس زندگی می‌کنند

ایالات متحده می گوید که آمریکا فصل جدیدی از تعامل با افغانستان را آغاز کرده است که با دیپلماسی هدایت می شود.

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا اندکی پس از خروج آخرین پرواز آمریکایی از کابل تأکید کرد که طالبان باید به حقوق زنان احترام بگذارند. اما لینا ابی رافه کارشناس حقوق زنان که از سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۶ در افغانستان کار می کرد می گوید که زنان در حال حاضر در ترس زندگی می‌کنند:

“ترس فلج کننده است و عدم قطعیت یک عامل بازدارنده است. مردم فقط نمی خواهند بیرون باشند. در عین حال از زنانی که در بخش بهداشت فعال بودند خواسته شده است که بیرون بیایند و کار خود را شروع کنند و آنها این کار را انجام می دهند اما همچنان نگران هستند.”

 

 

مجلس خبرگان در ایران وضعیت افغانستان را بررسی می کند

احمد خاتمی از اعضای هیات رئیسه مجلس خبرگان رهبری در ایران گفته است در نشست پیش روی این مجلس که در مهرماه برگزار می شود وضعیت افغانستان و تسلط طالبان بر این کشور بررسی می‌شود.

 

Updated: سپتامبر 1, 2021 — 6:49 ق.ظ