اخبار روز : جو بایدن یک بار دیگر از سیاست خود در قبال افغانستان دفاع کرد

 

اخبار روز : جو بایدن یک بار دیگر از سیاست خود در قبال افغانستان دفاع کرد

جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا، یک بار دیگر از سیاست خود برای خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان دفاع کرده است.

 

آقای بایدن در نطقی خطاب به مردم آمریکا گفت که «محکم پشت تصمیم خود ایستاده است.»

 

او گفت نیروهای آمریکایی نباید در یک جنگ داخلی که نیروهای ارتش افغانستان حاضر به نبرد در آن نبودند، بجنگند و کشته شوند.

 

در پی به قدرت رسیدن برق اسای گروه طالبان در کابل جو بایدن با انتقادهای گسترده ای مواجه شده است که او را عامل اصلی یک ناکامی بزرگ می دانند.

 

جو بایدن اذعان کرد که سقوط دولت افغانستان و به قدرت رسیدن طالبان زودتر از آن چه انتظار داشت رخ داده است.

 

او در عین حال سیاستمداران و ارتش افغانستان را مسوول دانست که به گفته او حاضر به اتحاد و جنگیدن با دشمن خود نبودند.

 

رییس جمهوری امریکا تاکید کرد که هدف کشورش در افغانستان هیچگاه «ملت سازی» و ایجاد یک «دموکراسی واحد» نبود بلکه مبارزه با ترورسیم بود.

 

او گفت که از نزدیک وقایع افغانستان را دنبال می کند.

 

کاخ سفید:‌ آمریکا بر تامین امنیت فرودگاه کابل تمرکز دارد

جان فاینر، معاون مشاور امنیت ملی رییس جمهوری آمریکا، گفته است که در ظرف ۲۴ ساعت آینده نیروهای نظامی بیشتری به افغانستان اعزام خواهند شد تا از امنیت فرودگاه کابل اطمینان حاصل شود.

این مقام ارشد کاخ سفید به شبکه سی ان بی‌ سی آمریکا گفت که هدف تخلیه شهروندان آمریکا و هزاران افغان است که در ظرف ۲۰ سال اخیر برای ارتش و نهادهای آمریکایی کار کرده اند.

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع خود در پنتاگون گزارش داده است که آمریکا قصد دارد ده‌ها هزار مترجم افغان و خانواده‌های آنها را به پایگاه‌های نظامی خود از جمله فورت مک کوی در ایالت ویسکانسین و فورت بلیس در تگزاس منتقل کند.

آمریکا که در حال حاضر کنترل فرودگاه بین‌المللی کابل را در اختیار دارد می گوید ٧ نفر در جریان درگیری در فرودگاه کابل و سقوط از هواپیمای در حال پرواز کشته شده‌اند. با ورود نیروهای طالبان به کابل و سقوط دولت اشرف غنی، عده زیادی از اهالی کابل برای خروج از کشور در فرودگاه بین المللی حامد کرزی تجمع کرده‌اند.

پروازهای تجاری در حال حاضر در فرودگاه متوقف شده است و پروازهای نظامی هم برای تخلیه اتباع خارجی قرار است بعد از وقفه‌ای چند ساعته بار دیگر از سر گرفته شود.

هنوز روشن نیست که این پروازها چه زمانی از سر گرفته خواهد شد.

 

بریتانیا: سرعت تسلط طالبان (بقول سرزمین آریان  : سرعت تحویلدهی دولت به طالبان از جانب غنی احمدزی ) بر افغانستان همه را شگفت‌زده کرد

منبع تصویر،EPA

توضیح تصویر،

طالبان در یک روز کنترل کابل را به دست گرفت

دولت بریتانیا می‌گوید اعمال تحریم‌‌های تازه علیه طالبان و سرنوشت تحریم‌های فعلی، به رفتار این گروه بستگی دارد.

دامینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا، بعد از جلسه کمیته اضطراری دولت بریتانیا (کبرا) به خبرنگاران گفت که کشورش از تمام توان خود برای “پاسخگو کردن” طالبان استفاده خواهد کرد.

آقای راب گفت: “فکر می‌کنم همه از شدت و سرعتی که طالبان بر افغانستان مسلط شدند، شگفت‌زده شدند، و این مسئله‌ای است که همه ما باید از آن درس بگیریم.”

وزیر خارجه بریتانیا همچنین گفت که دولت به دقت در حال تصمیم‌گیری درباره تعداد پناهجویانی است که بعد از تسلط طالبان خواهد پذیرفت.

موضوع خروج کارمندان و مترجمان افغان که با سفارت‌ها و ماموریت‌های نظامی کشورهای خارجی در افغانستان همکاری می‌کردند به یکی از مسائل اصلی دولت‌های غربی در وضعیت موجود تبدیل شده است.

آقای راب گفت که این وضعیت “آن چیزی نیست که می‌خواستیم ولی باید با واقعیت فعلی کنار بیاییم.”

حدود دو هزار شهروند افغان که با نیروهای بریتانیایی همکاری می‌کردند پیش از این افغانستان را به مقصد بریتانیا ترک کرده‌اند.

منبع تصویر،REUTERS

توضیح تصویر،

به گفته آقای راب ۳۵۰ شهروند بریتانیا و افغانستان قرار است در “روزهای آتی” وارد بریتانیا شوند

به گفته آقای راب ۳۵۰ شهروند بریتانیا و افغانستان قرار است در “روزهای آتی” وارد بریتانیا شوند.

او همچنین تایید کرد که ۱۵۰ بریتانیایی روز سه‌شنبه ۱۸ اوت از کابل باز خواهند گشت.

هجوم مردم به فرودگاه بین‌المللی کابل برای فرار از افغانستان بعد از ورود طالبان به صحنه‌های تکان‌دهنده‌ای را ایجاد کرده و تمام پروازها تا اطلاع ثانوی تعلیق شده است.

قرار است بریتانیا ۹۰۰ نیروی نظامی به کابل اعزام کند تا در کنار هزاران سرباز آمریکایی امنیت محوطه باند پرواز و بخش نظامی فرودگاه را برای تخلیه خارجی‌ها به عهده بگیرند.

وزیر خارجه بریتانیا گفت که این کشور برای پاسخگو کردن طالبان در قبال تعهداتشان، با شرکای بین‌المللی خود همکاری خواهد کرد و وعده داد که از تبدیل شدن افغانستان به پایگاهی برای تروریسم جلوگیری شود.

 

آنگلا مرکل: “تحولی تلخ، چشمگیر و وحشتناک”

از طرف دیگر، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که گروه طالبان با “سرعت نفس گیر” افغانستان را تصرف کرده اند و این “تحولی تلخ، چشمگیر و وحشتناک” به خصوص برای مردم افغانستان است.

خانم مرکل پس از جلسه کابینه خود در مورد وضعیت افغانستان اذعان کرد اشتباهاتی در ارزیابی اوضاع این کشور رخ داده است.

او گفت مهمترین مساله در حال حاضر تلاش برای تخلیه افرادی است که در گذشته با نیروها و نهادهای آلمانی کار کرده بودند. آنگلا مرکل گفت از ۲۵۰۰ نفری که با نیروهای آلمانی کار می کردند، حدود ۱۹۰۰ نفر در حال حاضر در آلمان هستند.

خانم مرکل به خبرنگاران گفت که هواپیماهای نظامی آلمان عازم کابل هستند، اما وضعیت فرودگاه در آنجا هنوز نابسامان است. آنگلا مرکل ابراز امیدواری کرد اولین هواپیما به زودی بتواند در کابل فرود بیاید.

گفته می شود که هواپیماهای آلمان ناچار به فرود در باکو پایتخت جمهوری آذربایجان شده اند.

صدراعظم آلمان گفت که با امانوئل مکرون رییس جمهوری فرانسه صحبت کرده است و آلمان اقدامات خود را با فرانسه هماهنگ خواهد کرد.

واکنش فرانسه

هم زمان، امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه گفته است که افغانستان نباید دوباره به “پناهگاه تروریسم” تبدیل شود.

آقای مکرون در یک سخنرانی تلویزیونی از اقامتگاه تابستانی خود گفت: “این برای امنیت و صلح بین المللی کلیدی است …ما همه کارها را برای همکاری موثر روسیه، ایالات متحده و اروپا انجام خواهیم داد زیرا منافع ما یکسان است.”

او گفت اتحادیه اروپا برای جلوگیری از به راه افتادی سیل مهاجران افغان ابتکار عملی را در نظر خواهد گرفت.

 

Updated: آگوست 17, 2021 — 1:07 ق.ظ