واگذاری ولسوالی ها چطور از کنترول ارگ بیرون شد؟

 

 

۱۴۰۰ تیر ۱۸, جمعه

واگذاری ولسوالی ها چطور از کنترول ارگ بیرون شد؟

کلاه از سر «راز اطلاعاتی» امرالله صالح برافتاد. او از پروژۀ ارگ درواگذاری قطعات عسکری ولسوالی ها به طالبان دقیق خبر داشت.

اطلاع ارجاع شده به گزارشنامه افغانستان مشعر است که امیر شاه نایب زاده وکیل بادغیسی براساس هدایاتی که از شورای امنیت دریافت می کرده، دست به اجرای اوامر ارگ در بادغیس زنده بود.

اما یک کانال ویژه درسکتور امنیتی که مکالمات تلفنی وکیل های ولسی جرگه را به طور منظم و شباروزی ضبط و بایگانی می کند، حداقل ده بار صحبت های تلفنی امیرشاه نایب زاده را درجریان جنگ و زدوخورد دراطراف شهر قلعه نو ضبط کرده بودند. ارتباط مشارالیه با فرماندهان مهاجم طالب در قلعه نو با تکیه برحمایت ارگ، با اطمینان خاطر تأمین شده بود و او از مصوونیت خویش به حیث وکیل نیز خاطر جمع بود.

این جاست که «رازاطلاعاتی» که امرالله به آن اشارت داده بود، تازه نوک یخی است که از لای رود بالا آمده است.

منبع امنیتی در تماس با گزارشنامه افغانستان، این پرسش را به میان آورده است که چرا شمال یک باره به سقوط رفت؟

منبع می گوید که این برنامه ارگ بود با همکاری جنرال ملک، احمد ایشچی و حتی نفرات استاد عطا درشبکه طالبان که همه از سوی شورای امنیت ملی استقامت دهی و مدیریت می شوند.

هدف ارگ، جلوگیری از قدرت مند شدن ماشین جنگی مارشال دوستم در صفحات شمال و اتصال نیروها با مقاومت گران پنجشیر در آینده بود. تصمیم برآن بود که وی دو باره به ترکیه برود. ارگ ظاهراً اطلاعاتی در دست داشت که اسلحه و مهمات از طریق بندر آقینه به حوزۀ شمال تحویل داده می شود. بنا برین، عملیات علیه مارشال از طریق واگذاری مناطق مهم در حوزۀ نفوذ جنبش ملی روی دست گرفته شد.

درمرحلۀ اول واگذاری ولسوالی ها به طالبان به گونۀ محدود پیش بینی شده بود؛ اما ناگهان رهبری طالبان درخارج کشور همراه با سه محور ( جنرال ملک، ایشچی و قسماً استاد عطا) اوضاع را از کنترول شورای امنیت بیرون کرده و عملیات برق آسای خود را همراه با تبلیغات سراسری و داغ، به همه ای مناطق تسری دادند. حالا ارگ هرچه تلاش دارد تا وضعیت به نقطۀ اول برگردانده شود؛ توفیقی به دست نمی آورد.

طالبان اکنون تصرف همه بنادر را دردستور کار گرفته اند. امرالله صالح ازین « رازاطلاعاتی» دقیق خبر داشت و در زمانش سکوت کرد و اکنون که تحرکات طالبان از کنترول بیرون شده، اختلاف بین ارکان جمهوری دهان باز کرده است.

 

 

۰ تیر ۱۹, شنبه

فرار اشرف غنی از تالار سخنرانی در خوست

امروز شنبه، به ساعت 12 و پنج دقیقه به وقت کابل، اشرف غنی ازتالار سخنرانی در ولایت خوست فرار کرد.

او در دروغ بافی همیشه گی گرم آمده بود و چنان با دست هایش به سوی حضار، دروغ های رنگارنگ باد می کرد که سر از پا نمی شناخت.

از تبدیل عید «آیسکریم» خوری طالبان به جشن ملی شروع کرد و چک چکی های حضور با احساسات پاسخ دادند. سپس مدعی شد که « ما دیورند کرخه نه دی منلی!» باز چک چکی ها… سرانجام سرعت گرفت و به حضرت خدیجه اولین زوجۀ پیامبر اسلام انتساباتی را چسپاند که درهمین موقع هیاهو درمیان حاضران به راه افتاد و ناگهان از بین تالار، صدای اعتراض خشماگین زنان و مردان خوستی بلند شد.

محافظان دست پاچه شدند و غالمغال بالا گرفت. غنی ناگهان از عقب بلند گو خودش را کنار کشید و با همان دست هایی که دروغ های پشت در پشت را به سوی خوستی های هوشیار روانه می کرد؛ همان دست ها را درواپسین لحظه های گریز، بالا برد و درحال گریز خدای پامان خدای پامان، په خیراوسی  گفت و دوربین های پخش زنده به وسیلۀ محافظان خاموش گردید.

او شعور اجتماعی اهالی ولایت خوست را دست کم گرفته بود.

 

۱۴۰۰ تیر ۱۹, شنبه

خبر مهم

اشاره  : من به این گزارش به چنین شکلی نمی توانم باور کنم. اما دربطن این گزارش ساخت وبافت ناگواری حتماً وجود دارد

 

گزارش قوماندان امیری

امیر اسماعیل خان در تماسی با جناب صلاح الدین خان ربانی بعد از هماهنگی و پشتی بانی از یکدیگر شان ابراز داشت که دیشب حمد الله محب مشار ارشد امنیت ملی اشرف غنی به وی هشدار داده است که بالای طالبان حمله نکند چونکه در توافق بین حکومت و طالبان توافق صورت گرفته است که هفتاد فیصد جغرافیای افغانستان را به طالبان واگذار کنیم تا این خون ریزی و این جنگ خونین چهل ساله داخلی خاتمه یابد،

همچنان اسماعیل خان افزوده است که حمد الله محب میگوید استاد محقق استاد عطا محمد نور جنرال دوستم استاد سیاف حکمت یار کریم خلیلی امر الله صالح سرور دانش همه در این مورد توافق کرده اند که هفتاد فیصد خاک افغانستان در صورتی که این جنگ چهل ساله خاتمه یابد به طالبان واگذار شود که این واگذاری شامل قریه ها و ولسوالی ها می شود و سی در صد منطقه های که در کنترل حکومت باشد عبارت اند از شهر های بزرگ و مراکز ولسوالی ها

همچنان توافق شده است که اگر طالبان از ولسوالی ها بالای مراکز و شهر های بزرگ حمله کنند حکومت موظف است که آنها را بطور جدی سرکوب نماید،

و همچنان توافق شده است که حکومت باید جلو دخالت احزاب را بگیرد که علیه طالبان قد علم نکنند بدون دخالت هیچ گروهی و یا سران احزاب حق مداخله در زمان  تسلیم دهی را ندارند،

برای همین است که به مارشال دوستم و محقق استاد عطا هم اجازه دخالت داده نشده است و شما جناب امیر صاحب هم امید است که قضایا را درک نموده در این پروسه ملی خلل ایجاد نکنید که بعد از تسلیم دهی هفتاد فیصد منطقه مذاکرات و آتش بس دائمی فورا آغاز میشود اگر طالبان خلاف توافق نامه عکسالعمل نشان بدهند نیرو های امنیتی کشور در عرض یک هفته تمام مناطق از دست رفته را مجددا متصرف نموده و طالبان را بطور جدی و واقعی سرکوب خواهیم نمود،

بعد از صحبت های طولانی امیر اسماعیل خان میگوید من برای حمد الله محب گفتم اول اینکه شما بی خود کردید که بدون مشوره سران و تمام حزاب سیاسی و مردم چنین بازی یا موافقت نامه ای با پاکستان و طالبان امضأ کرده اید اگر مردم علیه طالبان قیام کنند و پلان برنامه های شما بر هم بخورد میدانید چه فاجعه‌ای به بار میاید در قدم دوم بنده نه دیگر به طالب اجازه میدهم که جغرافیای ولایت هرات را نا امن بسازد و اشغال کنند ونه برای حکومت اجازه میدهم که چنین بازی های ننگین را بالای مردم مان انجام بدهند اگر بیشتر از این حکومت در کار من دخالت کند بنده ولایت هرات را منطقه بی طرف اعلان میکنم و امنیت آن را تا زمان مشخص شدن صلح و جنگ بدودش مجاهدین هرات می سپارم بعدا حکومت و طالبان اگر به توافق صلح رسیدند ما هم استقبال نموده لبیک میگویم،

چنان که خبر ها حاکی از آن است این است که بعد از تکمیل شدن تسلیم دهی بعدا سه ماه آتش بس و هفت هزار زندانی دیگر طالبان آزاد شود و اسم سران طالبان از لست سیاه سازمان ملل خارج شوداما هیچ معلوم نیست که بعد از سه ماه آتش بس چه اتفاقی رخ میدهد هیچ تضمینی وجود ندارد یعنی یک کودتای نرم و تحویل دهی مسالمت آمیز از جانب اشرف غنی برای طالبان،

(ق امیری)

 

1400 تیر ۱۸, جمعه

رژیم کابل لبه سرعت در حال فروپاشی است

نویسنده: سلمان رفیع شیخ

منبع: آسیا تایمز

دیپلماسی ایرانی: با خروج نیروهایی آمریکایی از بزرگترین پایگاه نظامی خود در افغانستان (بگرام) و پرکردن جای خالی این نیروها از سوی نیروهای طالبان و به دست گرفتن کنترل اوضاع در شمال افغانستان، جنگ داخلی این کشور شتاب گرفته است.

با اینکه نیروهای افغان سالها از سوی نیروهای آمریکایی و ناتو آموزش دیده اند اما کارآیی عملیاتی چندانی ندارند و به همین علت بدون کوچکترین مقاومتی در برابر پیشروی نیروهای طالبان مواضع خود را رها می کنند و متواری می شوند. افزون بر این، صدها نفر از نیروهای تعلیم دیده افغان به جای جنگیدن با طالبان، به صفوف آنها پیوسته اند تا از مجازات در امان بمانند.

یکی از علل پیوستن نیروهای دولتی به طالبان، دریافت نکردن حقوق برای چندین ماه متوالی است. نیروهای دولتی افغانستان همه تجهیزات و سازوبرگ نظامی خود، از جمله انواع سلاح های سنگین را به نیروهای طالبان تحویل می دهند.

چنین رویدادهایی باعث شده است تا دولت افغانستان در تلاش برای ادامه حیات خود بار دیگر به جنگ سالاران و نیروهای وابسته آنها برای دفاع از کابل در برابر طالبان متوسل شود. دولت افغانستان با درخواست کمک از جنگ سالاران، مشروعیت خود را به عنوان دولت قانونی کشور از دست می دهد.

با از میان رفتن مشروعیت دولت مرکزی افغانستان و ناتوانی آن در مقابله با پیشروی نیروهای طالبان، مقامات طالبان می توانند حتی پیش از پیروزی نهایی و تصرف کابل، با اقتدار بیشتری ادعای حاکمیت بر کشور را ادعا کنند.

سیاست های دولت مرکزی کابل بیش از آنکه در جهت حمایت از منافع شهروندان این کشور باشد که اکثراً مخالف طالبان هستند، در واقع در راستای منافع و اهداف جنگ سالارانی همچون عبدالرشید دوستم، اسماعیل خان، عطا محمد و احمد مسعود قرار دارد.

دولت مرکزی افغانستان به سرعت در حال فروپاشی است و کشور به جولانگاه جنگ سالاران تبدیل می شود و در میان مدعیان کسب قدرت، طالبان از همه قوی تر است.

چند روز پیش، طالبان در پایگاه اطلاع سانی خود با مطرح ساختن پیروزی های اخیر خود مدعی شد که کنترل اوضاع را در مناطق ازاد شده در اختیار دارد و اوضاع  پس از سال ها آشفتگی و ناامنی در این مناطق، به حالت عادی بازگشته است.

تزلزل سریع قدرت در کابل و خروج شتاب زده نیروهای آمریکا و ناتو از افغانستان، باعث شده تا طالبان که پایگاه قدرتش به جنوب افغانستان محدود است، به مناطق شمالی افغانستان نیز دست اندازی کند. طالبان در شمال افغانستان بین 50 یا 100 ناحیه را تحت کنترل خود درآورده است و گذرگاه اصلی افغانستان – تاجیکستان را نیز هم اکنون در تصرف خود دارد.

گفته می شود هم اکنون طالبان حدود نیمی از خاک افغانستان را تصرف کرده است. عجیب اینکه مناطقی که کانون قدرت نیروهای دولتی و ضد طالبان محسوب می شد، اکنون به تصرف طالبان درآمده است. از هم اکنون می توان گفت که پایان کار کابل، آغاز شده است. بر اساس گزارش اطلاعاتی که یکی از نهادهای آمریکا آن را تهیه کرده است، کابل ظرف شش ماه دیگر به دست طالبان سقوط خواهد کرد.

یک نکته مهم در مورد پیروزی های چشمگیر طالبان، تبدیل شدن این گروه به یک تشکیلات مسلح چند قومیتی است. از سال 2016 به این سو، طالبان اجازه داده است تا قومیت های دیگر نیز به  صفوف این گروه ملحق شوند.

در آوریل 2020، طالبان فردی به نام مولوی مهدی را که از هزاره های شیعه است به عنوان فرماندار یکی از مناطق تحت کنترل خود در ولایت سرپل، منصوب کرد.

روی کار آمدن طالبان در افغانستان شباهتی به جنگ داخلی سوریه نخواهد داشت. چون در سوریه نیروهای دولتی سرانجام توانستند شورشیان را در حلب و مناطق دیگر به کمک ایران و روسیه شکست دهند. با این که اوضاع در افغانستان هم می تواند همانند سوریه با خونریزی های شدید همراه شود و میلیون ها نفر از مردم این کشور آواره و زیرساخت های آن منهدم شود اما طالبان بر خلاف بشار اسد از حمایت  قدرت های خارجی که از آن برای پیروزی در کشمکش های داخلی افغانستان استفاده کند، برخوردار نیست.

تردیدی نیست که همسایگان عمده افغانستان، یعنی پاکستان، چین، روسیه و ایران همگی به امید داشتن روابط دوستانه با دولت آینده افغانستان با طالبان دوستانه برخورد می کنند. آنها از هم اکنون افغانستان را به طالبان واگذار کرده اند هرچند مایل بودند تا نیروی سیاسی متنوع تر و میانه روتر از طالبان در افغانستان روی کار آید. این کشورها از آن بیم دارند که طالبان با گروه های هم فکر و هم عقیده خود متحد شود و بخواهد ایدئولوژی جهادی خود را در فراسوی مرزهای افغانستان، گسترش دهد.

 

۱۴۰۰ تیر ۱۶, چهارشنبه

حامد کرزی به ترکیه پناهنده می شود

یک کشور دوست  خارجی ( به گمان قوی ایران) به کرزی اطلاع داده است که در صورت پیروزی طالبان کرزی را با جرم خیانت باچند تن اعضاء بلند پایه  حکومتش و همچنین عده ای از افراد حکومت فعلی را اعدام خواهند کرد.

خبر مؤثق از قصر حامد کرزی رئيس جمهور پیشین کشور حکایت دارد که ایشان از بدتر شدن اوضاع امنیتی و آیندۀ خودش در پایتخت به شدت نگران شده است.

منبع می‌افزاید که کرزی درخلوتگه یاران خاصه مجلس مشاوره برپا داشته و جمعاً نتیجه گرفته اند که اوضاع در آستانۀ وخیم ترشدن است و طالبان کابل را تصرف می کنند.

مشاوران پیشنهاد کرده اند که وی اقامت در ترکیه را ترجیح دهد تا از آن جا فعالیت های سیاسی درآینده نیز امکان پذیر باشد. حامد کرزی از طریق سفارت ترکیه درکابل به مقامات انقره پیام داده است که مایل است با جمعی از نخبه گان متحد خویش در ترکیه اقامت کند و منتظر پاسخ دولت اردوغان است.

مشارالیه همچنین در دیدار با دکترمطلق القحطانی نماینده ویژه امیر قطر نیز خواستار همکاری قطر خواستار ارائه کمک مالی شده و از قطر به عنوان متحد راهبردی ترکیه درین زمینه خواهان همیاری شده است.

منابع مقرب به کرزی حکایت دارند که ایشان تا چند هفته پیش نسبت به آمدن طالبان به کابل و مسند قدرت خوش بین بود؛ طالبان را وطن دوست تر از اشرف غنی وگروه سه نفره می دانست و می خواست که با بهره وری از کارت قندهاری بودن در معادلات سیاسی آینده برای خود جایگاه خوب تری دست وپا کند و حتی تا میزان زیادی خودش را کاندیدای ریاست حکومت عبوری می دانست.

روی همین انگیزه،  زمستان گذشته در اطراف قندهار مخصوصاً در مربوطات ولسوالی های ارغنداب، وزیری وپنجوایی صدها پوسته به طالبان تسلیم داده شد وطالبان فرصت یافتند به حواشی شهر قندهار برسند. منابع ارگ از همان زمان، دست داشتن کرزی درتحولات امنیتی قندهار را تایید می کردند.

اما به نظر می رسد که چرخۀ اوضاع، ناگه حرکت معکوس به خود یافته و حامد کرزی از چند روز به این‌سو از طالبان خیلی مایوس و هراسان شده است.

گفته می شود که یک کشور دوست  خارجی ( به گمان قوی ایران) به کرزی اطلاع داده است که در صورت پیروزی طالبان کرزی را با جرم خیانت باچند تن اعضاء بلند پایه  حکومتش و همچنین عده ای از افراد حکومت فعلی را اعدام خواهند کرد.

حمله بر کرزی و شرکاء از سوی طالبان از همین اکنون شروع شده است و چند روز پیش طالبان خانه شاهزاده مسعود مشاور ورفیق شخصی کرزی را در لوگر به آتش کشیدند. کرزی از وضعیت نا امید است و اخیراً

در چندین مجالس ارگ وسپیدار حضور نداشته است.

 

۱۴۰۰ تیر ۱۸, جمعه

الحاج بادغیسی به امرالله صالح: شخصی به حسابت می رسم!

امیر شاه نایب زاده وکیل بادغیس به امرالله صالح پاسخ داد:

نه سیر خورده ام و نه از بویش می ترسم و نه به كسي اجازه ميدهم كه من را مورد توهين، تحقير و دشنام قرار بدهد. اگر آقای صالح در مورد برچسپ ها و اتهامات احساساتي اش اسناد و مدارک دارند به قوه قضائیه و لوي سارنوالي بسپارند تا قضیه به مردم افغانستان روشن شود و اگر اسناد و مدارک وجود نداشت، آقای صالح باید شخصاً از من و مردم افغانستان، خانه ملت و ولسی جرگه معذرت بخواهد، ورنه به گونه فردي و شخصي از جايگاه، آبرو و عزتم دفاع خواهم كرد.

اگر ذره اي جوانمردي، انسانيت و اخلاق در وجود امرالله صالح مي بود، سخنان من را نيز منتشر مينمود تا مردم افغانستان شجاعت، دليري و همت يك فرزند بادغيسي را هم ميدانستند. ما كسي نيستيم از پاچه گيرهاي تازه به دوران رسيده و جاسوسان با افتخار و بي افتخار بيم داشته باشيم. دا گز دا ميدان، بسم الله

 

 

۱۴۰۰ تیر ۲۰, یکشنبه

سخنان سفیر پاکستان و عمر داوود زی: یک سخن از دو حنجره

کاوه جبران

صدای پخش‌شدهٔ محمد عمر داوودزی بخشی از مسألهٔ اساسی ما در این کشور است که پیوسته انکار و کتمان می‌شود. موضوع شفاف و ساده‌ یی دارد. جنگ طالب، تنها جنگ بر بنیاد سودای دین نیست‌. دعوای قوم و جغرافیا نیز است. همان‌گونه که مطالبهٔ قدرت در این کشور همواره با دو‌ کد اساسی همراه بوده است: اسلامیت و افغانیت.

در این بافت پیام داوودزی روشن است. اوضاع شمال خراب است چون بالقوه بستر اصلی مقاومت است. بنابراین، نیروهایی که عامل بسیج مردم و مقاومت اند را مانع شوید!

به رغم این‌که چهره‌هایی چون داوودزی و استانکزی و… عمیقاً مشکوک اند و همواره در بازی‌های سیاسی به مثابهٔ ستون پنجم عمل کرده‌اند، تصویر کلی جنگ شمال از یک بازی کثیف چند وجهی حکایت می‌کند. به گونهٔ مثال شما به آرایش نظامی ارتش ببینید. از چندین قول اردوی موجود در ارتش صرفاً یکی آن در شمال حضور دارد که آن نیز اکنون ۸۰ درصد تجهیزاتش از دست رفته است. با آن‌که این بازی از سال ۱۳۹۴ آغاز شده است ولی در طول تمامی این سال‌ها آرایش نظامی آگاهانه در شمال تغییر نکرده است. همین اکنون که شمال در آتش جنگ می‌سوزد، چهار قول اردو در جنوب خوابیده و هیچ کمکی از آن‌ها گرفته نمی‌شود. نیروی خیزش مردمی در بادغیس می‌جنگد، خوشحال سعادت در فیس‌بوک عکس سلفی پست می‌کند. چه کسانی سیاست جنگ را این‌گونه طراحی و اجرا می‌کنند؟

قضیه بسیار روشن است. جنگ شمال جنگ بر سر جغرافیاست. وقتی جغرافیا نداشتی هر نوع مطالبهٔ قدرت منتفی است. حالا این مطالبه را در بافت اصلی اسلامیت و افغانیت بسنجید، داستان روشن می‌شود.

صدای داوودزی به نظرم مربوط به روزهای آغازین این فصل جنگ شمال است. زمانی که مارشال دوستم خود در فاریاب حضور داشت. همان‌وقت دوستان فاریابی و جوزجانی ما که در منطقه حضور داشتند، می‌گفتند طالب اوزبیکی که در منطقه می‌جنگد، بومی نیست، اراضی را نمی‌شناسد و به همین دلیل زود تلف می‌شود. البته این نکته را حتا مأموران غنی یادآوری می‌کنند. همین امروز امرالله صالح با کنایه‌یی از کشته‌های طالبان پاکستانی در قلعهٔ نو سخن گفت اما هیچ کس نگفت که چرا طالب اوزبیکستانی و تاجیکستانی، چچنی و اویغوری در جنوب جنگ نمی‌کند، چرا همه نیروی جنگی طالب به شمال کشیده می‌شود، چرا هر گونه مقاومت در شمال از سوی ناسیونالیستان حکومتی و غیرحکومتی پشتون سپوتاژ می‌گردد و چرا آرایش نظامی و لوژستیکی در شمال دستکاری شده است؟طالب برای ناسیونالیسم افغانی این کشور یک شانس تاریخی است. گلیم مطالبات برابری‌خواهانه  را برای همیشه جمع می‌کند، کاری که هیچ‌یک از شاهان و رؤسای جمهور تکنوکرات نتوانست انجام بدهد. در کوتاه‌مدت ممکن سویهٔ اسلامیستی آن قوی و حتا ویرانگر باشد، اما در نهایت حاکمیت یک دست افغانی را در یک جغرافیای یک دست افغانی قایم می‌کند. موضع داوودزی، احمدزی، استانکزی و هر زی دیگر افغانیت‌خواهِ ناسیونالیست را از این زاویه درک بفرمایید.

 

 

۱۴۰۰ تیر ۲۰, یکشنبه

در نشستی فیصله گردید که روسیه باید از ائتلاف “دوم “شمال دفاع کند!

برگردان از روسی: عطا صفوی

مرکز رسانه ریا نوستی پروگرام ” روسیه امروز ” پروگرام زنده را ترتیب داده بودند که از طریق آنلاین درسراسر جهان پخش می شد و نیزبه پرسش های مردم پاسخ ارایه می نمودند. دراین نشست اشخاص وافراد نظامی، سیاسی ودیپلوماتیک ازجمله سفیر اسبق روسیه درافغانستان ؛ مدیر اتحادیه اعضای کی ، جی ، بی شوروی سابق که در عملیات های استخباراتی دوران شوروی درافغانستان اشتراک کرده بودند و درحقیقت نقطه به نقطه افغانستان را بهتر از هرشهروند ما می دانند.

اگاهان سیاسی و کارشناسان سازمان شانگهای یورو آسیا دراین نشست نیز اشتراگ کرده بودند .همه با یک صدا از حاکمیت روسیه خواستند وبه دولت فدراتیف روسیه پیشنهاد نمودند تا  اگر می خواهد بقا و منافع خویش درین منطقه دارای اهمیت فوق العاده را تحکیم بخشد، تا دیر نشده از ائتلاف شمال دوم حمایت کند.

بی تفاوتی درزمینه ضربه جبران ناپذیر خواهد بود. اگر طالب وداعش دراین مناطق شمال و شمال غرب حاکم گردد، نسل کشی یا جنایت بشری را علیه باشندگان این مناطق مرتکب خواهند شد وهمه را به کوچ اجباری مجبور خواهند نمود ؛آنوقت برای روسیه خیلی ناوقت خواهد بود.

اما مشکلی که درزمینه برای روسیه پیش می آید اینست که روسیه چه کسی را و کدام ایتلاف شمال را کمک کنند؛ زیرا این ایتلاف از درون پاشیده شده است که نه غنی ، نه عبدالله، نه کرزی ونه خلیلزاد علاقمند اتحاد این ایتلاف هستند؛ چه رسد به اینکه امریکا وانگلیس علاقمند این اتحاد بوده باشند . اعتماد به اینها ضیاع وقت است . روسیه زمان زیادی را از دست داده است . بهتر است روسیه هرچه ذودتر از کانال های لازم درصدد ساختن این ایتلاف شمال شود ودرمورد به وجود آوردن این ایتلاف میتواند از چین و ایران کمک بخواهد.

 

Updated: جولای 13, 2021 — 12:41 ق.ظ