رئیسی درباره اتهام ‘جنایت علیه بشریت’ در اعدام‌های ۶۷: به عنوان قاضی باید تشویق شوم

 

 

رئیسی درباره اتهام ‘جنایت علیه بشریت’ در اعدام‌های ۶۷: به عنوان قاضی باید تشویق شوم

۳۱ خرداد ۱۴۰۰ – ۲۱ ژوئن ۲۰۲۱

رئیسی منبع تصویر،TASNIM

ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور منتخب ایران سه روز پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری در اولین کنفرانس خبری خود درباره اتهام “جنایت علیه بشریت” علیه او به دلیل نقش او در اعدام های تابستان ۱۳۶۷ توضیح داد و از رویکرد دولت خود به توافق هسته‌ای برجام، روابط با ایالات متحده، چین و عربستان سعودی و اولویت های اقتصادی خود سخن گفت. این اولین نشست خبری آقای رئیسی همچنین واکنشهای گسترده‌ای در شبکه های اجتماعی بدنبال داشته است.

 

آقای رئیسی در این جلسه در پاسخ به سئوالی درباره وجود تحریم های حقوق بشری ایالات متحده علیه وی و احتمال بروز مشکل در سفرهای خارجی و طرح اتهام از سوی سازمان عفو بین الملل درباره نقش وی در اعدام های سال ۶۷ که از آن به عنوان “جنایت علیه بشریت” یاد و دبیرکل این سازمان خواستار پیگیرد قضایی رئیس جمهور منتخب شده گفت که در نقش دادستان از حقوق همه شهروندان ایرانی دفاع کرده بود و بابت اقداماتش در آن پرونده به عنوان قاضی باید مورد تشویق قرار گیرد.

 

این سئوال از سوی خبرنگار شبکه الجزیره و به زبان انگلیسی پرسیده شده بود اما مترجم حاضر در کنفرانس خبری بخش مربوط به “اتهام جنایت علیه بشریت” را کاملا به فارسی ترجمه نکرد و اعدام‌های سال ۶۷ را هم به “برخی از اعدام‌ها” تغییر داد.

آقای رئیسی در ارتباط با اتهام “جنایت علیه بشریت” گفت: “من از ابتدای مسئولیت به عنوان حقوقدان به دنبال حقوق بشر بوده ام” و سپس ظهور دولت اسلامی موسوم به داعش را به کشورهای غربی نسبت داد و با ذکر اقدامات و عملکرد این گروه گفت که “امروز ما در جایگاه مدعی قرار داریم. مدعی حقوق انسان.”

 

گوش کنید: فایل صوتی اظهارات آیت الله منتظری در حضور ابراهیم رئیسی درباره اعدام های ۶۷

 

او گفت تمام کارهایی که او انجام داده در راستای حقوق بشر بوده است و “با کسانی که دست به اقدام داعشی و ضد بشر زدند” برخورد کرده است و بابت این عملکرد باید مورد تشویق قرار گیرد.

 

ساعاتی پس از اعلام پیروزی آقای رئیسی در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران، اگنس کالامار، دبیر کل سازمان عفو بین‌الملل خواستار آن شد که رئیس جمهور منتخب ایران بابت اقداماتش که وی آن را “جنایات علیه بشریت” خوانده تحت تحقیقات کیفری قرار گیرد.

 

آقای رئیسی با حکم آیت‌الله خمینی عضو هیاتی قضایی برای رسیدگی به وضعیت زندانیان سیاسی و عقیدتی موسوم به “هیات مرگ” بوده است که در تابستان ۱۳۶۷ دوره محکومیت خود را سپری می کردند. هزاران نفر از این زندانیان طی محاکمات کوتاه به جوخه‌های اعدام سپرده شدند.

 

آیت الله حسینعلی منتظری در زمانی که قائم مقام رهبری ایران بود از این اقدام به عنوان “بزرگترین جنایتی که جمهوری اسلامی مرتکب شده” و “در تاریخ از آن یاد می شود” نام برده است.

 

ظریف به دیدار رئیسی رفت؛ عراقچی رئیس جمهور منتخب را فردی ‘منطقی و واقع‌گرا’ خواند

عفو بین‌الملل خواستار تعقیب قضایی ابراهیم رئیسی بابت ‘جنایت علیه بشریت’ شد

رئیسی می گوید دولت او “سرنوشت کشور را به برجام گره نمی‌زند”

 

ابراهیم رئیسی در پاسخ به سئوال اینکه احتمال دارد برای بهبود روابط با آمریکا با جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحده دیدار کند به پاسخ یک کلمه ای “خیر” بسنده کرده و سپس در برابر دیگر سوالاتی که از وی درباره روابط با آمریکا کشورهای اروپایی و آینده توافق هسته ای پرسیده شد گفت آمریکا با برگشت به توافق برجام به تعهدات خود ددر رفع تحریم عمل کند و ایران آن را مورد راستی آزمایی قرار دهد.

 

آقای رئیسی خطاب به آمریکا گفت که پیشنهادش این است که سریعا تحریم های ایران را رفع کند و به اجرای تعهدات خود بازگردد. او گفت که مسائل مربوط به برنامه موشکی و سیاست های منطقه ای ایران قابل مذاکره با آمریکا نیست.

 

رئیس جمهور منتحب ایران سپس کشورهای اروپایی را به انتقاد گرفت که در اجرای تحریم ها، از ایالات متحده پیروی کردند.

 

آقای رئیسی گفت که دولت او سرنوشت کشور و وضعیت اقتصادی ایران را به توافق هسته ای برجام گره نمی زند و سیاست خارجی دولت وی به برجام محدود نخواهد شد.

 

وی درباره روابط با چین گفت که توافق ۲۵ ساله میان دو کشور اجرا خواهد شد و درباره مناسبات با عربستان اظهار داشت که از دیدگاه ایران محدودیتی برای بازگشایی سفارتخانه های دو کشور که به دلیل قطع روباط بیش از ۵ سال است تعطیل شده، وجود ندارد.

 

پاسخ‌های کوتاه و تلاش برای ارائه تصویری ‘کارآمد وانقلابی’ از دولتش

 

امید پارسانژاد — بی‌بی‌سی

 

نخستین کنفرانس خبری ابراهیم رئیسی پس از انتخابش به ریاست جمهوری ایران از این جنبه مورد توجه بود که می‌شد نخستین نشانه‌ها را از رویه عملی دولت او (فراتر از شعارهای انتخاباتی) در آن جستجو کرد.آقای رئیسی در این کنفرانس خبری پاسخ‌های نسبتا کوتاه می‌داد و تلاش می‌کرد مستقیما به سوال‌ها جواب دهد. او در مورد اولویت‌های دولت آینده و اعضای کابینه چند بار بر واژه‌های “کارآمد”، “انقلابی” و “فسادستیز” تأکید کرد. این احتمالا تصویری است که او می‌خواهد از دولت خود بدست دهد.

 

سخنان او در مورد روابط خارجی کاملا در چارچوب مواضع رسمی حکومت در سال‌های اخیر بود، چه در مورد مذاکرات بازگشت به برجام و مذاکره با آمریکایی‌ها، چه در مورد مسئله اسرائیل و فلسطینیان و چه در مورد رابطه با چین و عربستان.او در پاسخ به سئوالی در مورد نقشش در اعدام زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷، ادعا کرد که همیشه در جهت دفاع از حقوق بشر و حقوق انسان‌ها کار کرده و گفت اگر یک قاضی در جهت حفظ حقوق و امنیت مردم تلاش کرد، “باید مورد تقدیر قرار بگیرد”؛ جمله‌ای که احتمالا تا مدت‌ها او را رها نخواهد کرد.

 

در پایان هم از ایرانیان خارج از کشور برای سرمایه‌گذاری در ایران دعوت کرد و گفت که امنیت برای سرمایه‌گذاری وجود دارد. این دعوت هم احتمالا پرسش‌هایی را در مورد عملکرد قوه قضائیه تحت نظر او در برخورد با شهروندان دو تابعیتی ایرانی پیش خواهد کشید که در سفر به ایران بازداشت شده‌اند و هنوز زندانی هستند.

 

 

وعده رئیسی برای بالا بردن مالیات زمین، مسکن و طلا

رئیس جمهور منتخب ایران در ابتدای کنفرانس خبری وعده های انتخاباتی برای “مبارزه با فساد و رانت” را تکرار کرد و گفت در روزهای اول ریاست جمهوری اش “دستوری برای رفع بسترهای فسادزا که ایجاد رانت می کند صادر خواهد شد.” اما وی در این خصو جزئیاتی ارایه نداد.

 

آقای رئیسی گفت که اولین اقدام دولت او “توجه به وضعیت اشتغال و مسکن مردم خواهد بود” و وعده داد که دولت با حمایت از شرکت هایی که خواهان وارد شدن به بورس اوراق بهادار هستند “بورس را عمیق” خواهد کرد و گفت بورس برای دولت آتی “قلک” نخواهد بود.

 

بعضی از اظهارات امروز آقای رئیسی تکرار وعده‌هایی بود که در مناظره‌ها آمده بود؛ سرفصل‌هایی نظیر رونق تولید، رفع وابستگی کالاهای اساسی به نرخ ارز و یا سوق دادن نقدینگی به تولید اما در هیچ یک از این م.ارد وارد جزئیات نشد.

 

او گفت مالیات را برای حمایت از تولید داخلی کم خواهد کرد و خبر داد که میزان آن را از ۲۵ درصد به سمت ۱۰ درصد کاهش می‌دهد. او گفت مالیات زمین، مسکن و طلا در دولت وی بالا خواهد رفت

 

رئیس جمهور منتخب ایران ابراز امیدواری کرده که ریاست جمهوری او “امید” را به مردم بازگرداند. او گفت که به صورت “مستقل” وارد انتخابات شده و گفته برای تشکیل دولت “فقط وامدار مردم خواهد بود”.

 

او در اظهارتی خطاب به ایرانیان خارج کشور خواستار تسهیل رفت و آمد این گروه به ایران و سرمایه گذاری آنها در داخل ایران شد.

 

این دعوت هم احتمالا پرسش‌هایی را در مورد عملکرد قوه قضائیه تحت نظر او در برخورد با شهروندان دو تابعیتی ایرانی پیش خواهد کشید که در سفر به ایران بازداشت شده‌اند و هنوز زندانی هستند.

 

آقای رئیسی نه تنها در زمان رقابت های انتخاباتی از ریاست قوه قضائیه کناره گیری نکرد که تاکنون که سه روز از اعلام پیروزی او در انتخابات ریاست جمهوری سپری می شود همچنان در این مسند قرار دارد.

 

در رخدادی بی سابقه در تاریخ ایران آقای رئیسی اکنون به طور همزمان رئیس جمهور منتخب ایران و رئیس قوه قضائیه است.

 

دوره ریاست جمهوری آقای رئیسی نیمه مرداد آغاز می شود.

 

کاربران شبکه‌های اجتماعی چه واکنشی نشان دادند؟

اولین کنفرانس خبری آقای رئیسی واکنشهای گسترده‌ای در شبکه های اجتماعی بدنبال داشت. این واکنش‌ها در شبکه‌های مختلف متفاوت بود. به نظر می‌رسد در توییتر فارسی تعداد طرفداران آقای رئیسی بالاتر باشد. از این رو حمایت‌های بیشتری در این فضا از صحبت‌های آقای رئیسی دیده می‌شود. این حمایت ها به پاسخ آقای رئیسی در مورد احتمال دیدارش با آقای بایدن بوده است. حامیان او پاسخ “خیر” آقای رئیسی را قاطعانه دانستند.

 

میزان انتقادها در کلاب‌هاوس به صحبت‌های آقای رئیسی بیشتر بود. به نظر می‌رسد فضای کلاب هاوس هنوز برای بیان انتقادها برای طرفداران اصلاحات یا طرفداران آقای همتی بازتر است.

 

اولین انتقادی که به آقای رئیسی وارد شده به موضوع امنیت سرمایه‌گذاری در ایران مربوط بود. برخی از کاربران در اتاقهای کلاب هاوس که به این موضوع اختصاص داشت گفتند که نگاه آقای رییسی مانند “کیسه پول بود، بدون اینکه در نظر بگیرد چرا این افراد از ایران رفته‌اند.” برخی عقیده داشتند فضای سرمایه‌گذاری و اقتصادی برای بخش خصوصی ایرانی هم جای امنی نیست.

 

برخی از کاربران به موضوع بازتاب صحبت‌های آقای رییسی در رسانه های خارجی اشاره کردند.

 

آنها عقیده داشتند آقای رئیسی پاسخ درستی به سئوالی که خبرنگار الجزیره در مورد مسایل حقوق بشری و مشکلات او پرسید نداد. آنها این کلی‌گویی را از “عدم صداقت” او در پاسخگویی و “عدم درایت” او و مشاورانش در منعکس شدن وجهه رئیس جمهور منتخب ایران در رسانه های خارجی دانستند.

 

 

 

 

 

Updated: ژوئن 29, 2021 — 4:12 ب.ظ