اخبار روز : تلاش آمریکا برای ادامه حضوردرنزدیکی مرز افغانستان

 

 

اخبار روز : تلاش آمریکا برای ادامه حضوردرنزدیکی مرز افغانستان


برخی از گزارش ها از تصمیم آمریکا برای ساخت تاسیسات و پایگاه نظامی در آسیای مرکزی از جمله ترکمنستان و مناطق قبایلی پاکستان هم مرز با افغانستان حکایت دارد.

به گزارش ایرنا،تاکنون کشور ترکمنستان در خصوص این گزارش ها اظهار نظری نکرده است اما  روسیه ساخت پایگاه نظامی آمریکا  در تعدادی از کشورهای آسیای مرکزی از جمله تاجیکستان و ازبکستان را رد کرده است .

به گفته آگاهان سیاسی افغانستان ،آمریکا برای حضور نظامی خود در منطقه در حال ساخت پایگاه نظامی در منطقه قبایلی پاکستان هم مرز با افغانستان است .

وزیر خارجه افغانستان در مجلس این کشور با رد  هرگونه ساخت پایگاه نظامی آمریکا در خاک خود گفت که حتی به پهپادهای آمریکا اجازه پرواز در مناطق مرزی این کشور را نمی دهد.

همچنین در روزهای اخیر برخی رسانه های افغانستان گزارش دادند که آمریکا در حال ساخت یک پایگاه نظامی در مناطق «شالوزان» و «ترمینال» نزدیک مرز پاکستان و افغانستان در مناطق قبایلی «کُرَم» پاکستان است.

این خبرها در حالی به گوش می رسند که در پی توافق  طالبان و آمریکا، واشنگتن اعلام کرده که تا ماه سپتامبر تمام نیروهای خود را از  افغانستان خارج می کند.

در پی توافق طالبان و واشنگتن، «کنت اف مکنزی» فرمانده  «سنتکام» ماه آوریل به خبرنگاران گفته بود ایالات متحده فعلاً با همسایگان افغانستان توافق نامه ایجاد پایگاه نظامی ندارد اما امیدوار است قبل از خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان در این زمینه با آنها به توافقی دست یابد.

آمریکا دو دهه است که به بهانه مقابله با گروه های تروریستی و برقراری ثبات در افغانستان حضور گسترده نظامی در این کشور داشته است. نگاهی به وضعیت این کشور نشان می دهد که حضور آمریکایی ها نه تنها نتوانسته است ثبات و امنیت را برای مردم افغانستان به همراه داشته باشد، بلکه رصد دقیق تحرکات آمریکایی ها در این کشور حکایت از آن دارد که آمریکا و متحدین غربی اش با حمایت های پشت پرده از گروه های تروریستی در صدد افزایش بی ثباتی و ناامنی در این کشور در راستای منافع ژئوپولتیک خود بوده اند.

«احمدسعیدی» دیپلمات سابق افغانستان در پاکستان و استاد دانشگاه گفت که چه بخواهیم و چه نخواهیم ساختن پایگاه در خاک پاکستان جنبه عملی گرفته است و کار آن ادامه دارد.

وی در فیسبوک خود نوشته است که بودن آمریکا در افغانستان و یا پاکستان تفاوت چندانی ندارد زیرا هدف واشنگتن حضور در منطقه است .

به گفته  وی ، با اینکه آمریکا اعلام کرده که افغانستان  را ترک می کند ولی آمریکا و ناتو به  این  راحتی حاضر به واگذاری منطقه به حریفان سنتی و استراتژیک خود نیستند.

این دیپلمات سابق افغانستان معتقد است برای پاکستان ایجاد پایگاه نظامی  امریکا در این کشور نگرانی زیادی ایجاد نمی کند چرا که این  کشور تجربه سالها حضور امریکا در کشورش را دارد .

وی افزود:اکنون نوبت مولوی فضل الرحمن، مولوی سراج الحق پسر سمیع الحق و سایر گروه‌های تند رو مذهبی  است که در افغانستان فتوای جهاد صادر می‌کردند.

رسانه های غربی نیز طی روزهای اخیر از ادامه حضور ۶۰۰ نظامی ویژه آمریکایی و تعداد نامعلوم نظامیان انگلیسی در افغانستان خبر داده و گفتند این افراد برای جلوگیری از سقوط کابل در پایتخت می مانند.

براساس این گزارش ، آمریکا از ترکیه نیز خواسته است که یک پایگاه کوچک نظامی را در فرودگاه کابل حفظ کند.

این گزارش‌ها بیانگر آن است که آمریکایی‌ها کماکان به بهانه های مختلف  برای حضور در منطقه هستند.

عبدالطیف نظری آگاه روابط بین الملل نیز پیش از این گفته بود که حملات انتحاری به مدارس،مناطق غیر نظامی و تهدید طالبان ،بهانه برای حضور آمریکا در افغانستان را فراهم می کند.

 

غربی‌ها هم پس از ۲۰ سال به دولت افغانستان اعتمادی ندارند

پس از دو دهه حضور غرب به سرکردگی آمریکا در افغانستان و شعارهای رنگارنگ برای دولت‌سازی، اکنون نظامیان غربی درحالی از این کشور خارج می‌شوند که به توانایی‌های دولت کابل اعتمادی ندارند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، دو دهه پس از حمله نظامی آمریکا و ناتو به افغانستان به بهانه مبارزه با تروریسم و همزمان با خروج نیروهای خارجی از افغانستان صحبت‌ها درباره صلح کم رنگ شده است.

کشورهای غربی نیز در رفتاری متناقض ضمن سخن گفتن از توانایی کافی نیروهای افغان برای دفاع از افغانستان، دفاتر دیپلماتیک را بسته و یا شمار کارمندان خود را به دلایل نگرانی‌های امنیتی به حداقل می‌رسانند.

«ینس استولتنبرگ» دبیرکل ناتو نیز روزهای گذشته با تاکید بر توانایی نیروهای امنیتی و دفاعی افغان برای دفاع از افغانستان برابر حملات طالبان گفته بود که حمایت‌های مالی از این نیروها پس از خروج نظامیان آمریکایی و ناتو از افغانستان ادامه خواهد یافت.

این اظهارات در حالی است که استرالیا روز گذشته سفارت خود را در کابل به دلیل آنچه «وضعیت امنیتی نامشخص» افغانستان پس از خروج نیروهای خارجی خوانده، تعطیل کرد و پیش از آن نیز آمریکا شمار کارکنان سفارت خود در کابل را به حداقل رسانده است.

وزارت خارجه آمریکا به همه کارکنان سفارت این کشور در کابل که «وظایف آنها می‌تواند در جاهای دیگر انجام شود» و نیاز به حضور فیزیکی آن‌ها در افغانستان نیست، دستور داده است تا این کشور را ترک کنند.

روزنامه «تلگراف» نیز در گزارشی نوشته که انگلیس نیز در نظر دارد تا سفارت خود در کابل را نزدیکی سفارت آمریکا واقع در «منطقه سبز» نزدیکتر کند؛ همچنین فرانسه و آلمان نیز روند خروج همکاران محلی خود در افغانستان را آغاز کرده‌اند.

با این حال، دولت افغانستان تصریح کرده است که خود را متعهد و مکلف به تامین امنیت نمایندگی‌های سیاسی و مصونیت کارکنان دیپلماتیک کشورهای خارجی می‌داند.

برخی کارشناسان معتقدند عدم اعتماد متحدان غربی افغانستان برای تامین امنیت نمایندگی‌های سیاسی این کشورها، نشان دهنده ضعف دستگاه دیپلماسی افغانستان و ناکامی دولت برای متقاعد کردن آن‌ها در این باره است و از سوی دیگر نیز ناکارآمدی حضور 20 ساله غرب در این کشور را به نمایش می‌گذارد.

 

ادامه حضور دولت کابل در قدرت کشور را به سوی فاجعه می‌برد

طالبان با تاکید بر این که مسئولیت خود را در روند صلح انجام داده است، مدعی شد که باقی‌ماندن دولت کنونی بر مسند قدرت، این کشور را به سوی فاجعه می‌برد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، طالبان با انتشار مطلبی در وبسایت رسمی این گروه نوشت که همزمان با خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان تلاش‌های دولت این کشور برای باقی ماندن در قدرت افزایش یافته است.

این بیانیه افزود: دولت کابل حتی به صراحت سیاسیون و رسانه‌ها را تهدید می‌کند که اگر به نفع طالبان فعالیت کنند با آن‌ها مانند یک تروریست رفتار می‌شود.

طالبان با متهم کردن دولت افغانستان به ترور خبرنگاران و انجام قتل‌های هدفمند در داخل و خارج شهر کابل می‌افزاید که اقدامات کابل تنها برای گسترش قدرت است، قدرتی که به گفته طالبان «کشور را بار دیگر به مسیر ملوک الطوایفی سوق داده است».

این گروه اظهارداشت: بدون شک باقی‌ماندن دولت کابل بر مسند قدرت غیر از اینکه کشور را به سوی فاجعه بکشاند، امید دیگری از آن نیست.

در ادامه نوشتار آمده است که طالبان در شرایط کنونی «قادر به کنار آمدن نیست».

به گفته طالبان، این گروه مسئولیت خود را در روند صلح انجام داده است اما دولت افغانستان به جای استفاده از فرصت بوجود آمده از آن سوء استفاده کرده و در مسیر صلح ایجاد مانع می‌کند.

 

دیپلماسی گزینشی اسلام‌آباد؛ از سفر رحمانی و دعوت اتمر تا بایکوت محب

جمهور : میررحمان رحمانی؛ رییس مجلس نمایندگان در راس یک هیات پارلمانی وارد پاکستان شد.

طبق خبرنامه مجلس نمایندگان، این هیات روز (یک‌شنبه، 9 جوزا) راهی پاکستان شده است.

هیات مجلس نمایندگان در اسلام‌آباد، مورد استقبال اسد قیصر؛ رییس پارلمان پاکستان قرار گرفته است.

قرار است رییس مجلس و هیات همراه‌اش در نشست اقتصادی تحت نام «پیکو» که دوشنبه برگزار می شود، اشتراک کند.

رحمانی سفرش به پاکستان را مهم خوانده و گفته است که با همتای پاکستانی خود درباره موضوعات مهم سیاسی، فرهنگی، تامین امنیت منطقه و… تبادل نظر می‌کند.

همزمان گزارش شده که وزیر خارجه پاکستان، حنیف اتمر؛ همتای افغان خود را برای سفر به اسلام آباد دعوت کرده است.

این در حالی است بربنیاد اخبار غیررسمی، پاکستان کار با حمدالله محب؛ مشاور امنیت ملی رییس جمهوری را به دلیل اظهارات ضد پاکستانی او متوقف کرده است.

این تحولات نشان می دهد که سیاست پاکستان در قبال افغانستان، کاملا گزینشی است و پیش از آنکه مبتنی بر یک رویکرد استراتژیک مبتنی بر یک چارچوب تعریف شده باشد، بر بنیاد سوابق، علایق، منافع و حتی پیوندهای قومی و مذهبی افراد و چهره ها و رهبران و مقامات تنظیم می شود و هر کسی که به پاکستان در مسیر تحقق اهداف و منافع مشروع یا غیر مشروع آن کشور در افغانستان، کار کند، از سوی اسلام آباد مورد حمایت قرار می گیرد و هر کسی که در برابر سیاست های مداخله جویانه رژيم اسلام آباد بایستد و از رویکرد امنیتی اسلام آباد، فوج و آی اس آی در برابر افغانستان، انتقاد کند، به سختی مورد تنبیه قرار می گیرد و حتی اگر مشاور امنیت ملی رییس جمهوری هم باشد، بایکوت می شود.

پیام دیگر این رویکرد، آن است که اسلام‌ آباد دیگر تمایلی به کار سازنده با اشرف غنی و مجموعه خاص تحت رهبری او ندارد؛ زیرا می داند که این مجموعه در حال حاضر، مانع اصلی در مسیر صلح یا جنگ مورد حمایت پاکستان برای به قدرت رساندن طالبان است.

از این منظر، بایکوت حمدالله محب، حتی حامل پیامی ضمنی برای اشرف غنی و امرالله صالح هم است؛ زیرا از دید اسلام آباد، آنها نمی خواهند صلح با طالبان آنگونه که پاکستان اراده می کند و از سوی امریکا هم مورد حمایت قرار می گیرد، تحقق یابد.

از جانب دیگر، پاکستان از ماه ها پیش، سیاست ارتباط با رهبران احزاب، چهره های سیاسی و جهادی و حتی برخی مقام هایی که امکان تأثیرپذیری آنها از سیاست های اسلام آباد وجود دارد را دنبال می کند و در مواردی آنان را به طور ویژه به آن کشور فراخوانده است.

در این میان، البته تنش ها و اختلاف های سیاسی داخلی در دولت افغانستان نیز به پیشبرد این سیاست گزینشی اسلام آباد کمک کرده و موجب تقویت آن شده است. پاکستان به سادگی بر رویکردهای متعارض و منافع متقابل رهبران افغان در خصوص مسایل مهم ملی از جمله جنگ و صلح، سرمایه گذاری می کند و از آن، محملی برای برآورده کردن اهداف خود می سازد.

به عنوان نمونه، ماجرای سفر ناتمام اسد قیصر؛ رییس پارلمان پاکستان به کابل که قرار بود به دعوت میررحمان رحمانی؛ همتای افغان او صورت بگیرد با حواشی ناخوشایندی همراه شد. اگرچه دلیل بازگشت هواپیمای او از آسمان کابل به اسلام آباد، کشف مواد منفجره در اطراف فرودگاه کابل عنوان شد؛ اما این رویداد به سرعت ابعاد سیاسی پیدا کرد و به تنش میان مجلس و حکومت دامن زد.

به این ترتیب، سفر میررحمان رحمانی به اسلام آباد و همچنین دعوت از اتمر برای سفر به پاکستان، در شرایطی که حمدالله محب بایکوت می شود، حاوی مدلول های معنادار در خصوص برخورد گزینشی و منفعت محورانه اسلام آباد با مقام های داخلی افغانستان است.

سران اسلام آباد می دانند که در قطب بندی های داخلی افغانستان، رحمانی و اتمر در مقابل محب قرار دارند. افزون بر این، حلقه ارگ یک تافته جدا بافته در مدیریت اجرایی کشور محسوب می شود و رویکردها و تصمیمات این حلقه منتقدانی در بیرون از دایره ارگ دارد؛ موضوعی که زمینه مداخله و سرمایه گذاری سوداگرانه کشورهایی مانند پاکستان را تسهیل می کند و به اقتدار ملی افغانستان به شدت آسیب می زند.

نکته ناامیدکننده این است که تا زمانی که رهبران افغان به یک اجماع فراگیر ملی در خصوص مسایل کلان و استراتژيک دست نیافته اند، افغانستان همچنان عرصه مداخلات پیوسته همسایگان و قدرت های خارجی باقی خواهد ماند.

 

ژنرال میلی خطاب به بایدن: ۱۸ هزار مترجم افغان را از افغانستان خارج کن!

ایسنا نوشت: ژنرال ارشد آمریکایی از کاخ سفید خواسته تا تمامی ۱۸ هزار مترجم افغان را که به نیروهای آمریکایی کمک می‌کردند از بیم به قتل رسیدن توسط طالبان، از این کشور خارج کند.

به نوشته روزنامه دیلی میل، ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا می‌گوید، برنامه‌ای برای خارج کردن سریع تمامی ۱۸ هزار مترجم افغان در نظر گرفته شده اما کاخ سفید از این پیشنهاد حمایت نکرده است.

وی در جریان سخنرانی خود در آکادمی نیروی هوایی آمریکا گفت:‌ برنامه‌هایی برای خروج سریع مترجمان و تمامی آنهایی که با نیروهای آمریکایی در افغانستان کار می‌کردند، وجود دارد. ما نسبت به کمک به این افراد یک تعهد اخلاقی داریم.

نیروهای آمریکایی قرار است تا ژوئیه سال جاری میلادی از افغانستان خارج شوند اما پرسنل نظامی هشدار داده‌اند که طالبان با دانستن این مساله کنترل بخش‌هایی از افغانستان را دوباره به دست گرفته و شبه نظامیان این گروه به ویژه مترجمانی را که به ارتش آمریکا کمک کردند هدف حملات خود قرار می‌دهند.

دست کم پنج تن از این مترجمان در ماه جاری میلادی کشته شدند و بیش از ۳۰۰ تن از ۲۰۱۴ توسط طالبان به قتل رسیدند.

کاخ سفید بلافاصله در مقابل درخواست ژنرال میلی در آمد و سخنگوی شورای امنیت آمریکا گفت که برنامه‌ای برای خارج کردن این مترجمان در حال حاضر وجود ندارد.

این سخنگو گفت:‌ وزارت خارجه در حال بررسی درخواست ویزای مهاجرتی ویژه در کابل است. آنها بر روی تضمین این مساله متمرکز هستند که عملکرد این سیستم سریع و مداوم و بر اساس وضعیت امنیتی آمریکا و سایر الزامات درخواست‌های ویزا باشد.

قانونگذاران دموکرات و جمهوری خواه به جو بایدن، رئیس جمهوری و آنتونی بلینکن، وزیر خارجه نوشته‌اند که به دلیل تهدیدهایی که این مترجمان با آن روبرو هستند، خروج آنها را از افغانستان در فوریت قرار دهد.

مترجمانی که برای دو سال در خدمت ارتش آمریکا بودند واجد شرایط برنامه ویژه مهاجرتی وزارت خارجه آمریکا هستند. اگرچه این برنامه با تاخیر مواجه و باعث شده تا بسیاری از مترجمان در هراس کشته شدن و تهدید باشند.

 

آمریکا و پاکستان در مورد “افغانستان پسا-خروج” رایزنی می‌کنند

آمریکا و پاکستان موافقت کرده‌اند صحبت‌های دوجانبه در مورد افغانستان پسا-خروج (پس از عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی) را ادامه دهند.

به گزارش ایسنا به نقل از پژواک، این توافق حین نشستی بین “آنجلا آگلر”، کاردار آمریکا در اسلام‌آباد و ژنرال “قمر جاوید باجوا”، رئیس ارتش پاکستان انجام گرفت.

شاخه رسانه‌ای ارتش پاکستان اعلام کرد، آن‌ها علاوه بر ادامه صحبت در مورد افغانستان پسا-خروج، همچنین موافقت کرده‌اند در مورد روند صلح متوقف شده افغانستان نیز در ارتباط باشند.

روابط عمومی بین خدمات (ISPR) اعلام کرد موضوعات نفع مشترک، وضعیت کلی امنیت منطقه‌ای از جمله تحولات اخیر در روند صلح افغان و همکاری دوجانبه در حوزه‌های متنوع مورد بحث قرار گرفته است.

بیانیه‌ای از ISPR حاکی از آن بود که نشست بین دیپلمات آمریکایی و رئیس ارتش پاکستان، بخشی از تعامل جاری در مورد افغانستان، بین این دو کشور بوده است.

این بیانیه افزود: مقام بلندپایه آمریکا از تلاش‌های خالصانه پاکستان برای آوردن صلح و ثبات به منطقه و به ویژه روند صلح افغانستان، قدردانی کرده است.

گفته می‌شود آمریکا بعد از خروج نیروهایش از کشور افغانستان، به دنبال پایگاه‌های نظامی در کشور همسایه، پاکستان است.

با این وجود، پاکستان می‌گوید نه اجازه استقرار پایگاه‌های آمریکایی- که مسئله بسیار احساسی برای مردم است- را در خاک خود خواهد داد، و نه به حرکت هواپیماهای بدون سرنشین مجوز می‌دهد.

 

نماینده پارلمان انگلیس خواستار تحقیق درباره جنگ افغانستان شد

نماینده پارلمان انگلیس با اظهار اینکه تلفات و هزینه جنگ افغانستان ۳ برابر جنگ عراق بوده است، خواستار تحقیق درباره اقدامات ارتش انگلیس در افغانستان شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، «توبیاس الوود» نماینده پارلمان انگلیس اعلام کرد که جنگ افغانستان در مقایسه با جنگ عراق 3 برابر هزینه و تلفات بیشتری برای کشورش داشته است اما چرا مانند جنگ عراق مورد تحقیق قرار نمی‌گیرد.

الوود در مجلس عوام انگلیس گفت که ماموریت جنگی این کشور برای مالیات‌دهندگان 8 میلیارد پوند هزینه داشت، 179 نظامی انگلیسی کشته شدند و تحقیقات کاملاً مستقل درباره آن صورت گرفت.

وی افزود که اما جنگ افغانستان 28 میلیارد پوند هزینه داشت و منجر به کشته شدن 450 نظامی انگلیسی شد اما دولت تاکنون خواستار تحقیق درباره این جنگ نشده است.

این سرهنگ سابق ارتش انگلیس ادامه داد که نیروهای خارجی درحالی از افغانستان خارج می‌شوند که طالبان خشونت‌ها را افزایش داده است و افغانستان در آستانه جنگ داخلی قرار دارد.

الوود تاکید کرد: این نمی‌تواند استراتژی خروجی باشد که ما هرگز پیش‌بینی کرده باشیم؛ باید بدانیم چه اشتباهی رخ داده است.

 

احتمال اعزام ناو هواپیمابر انگلیس به منطقه به بهانه خروج نیرو از افغانستان

پس از اعزام بمب‌افکن، جنگنده و ناو هواپیمابر آمریکا به منطقه، انگلیس نیز از احتمال اعزام یک ناو هواپیمابر و جنگنده‌های F-۳۵ به بهانه خروج نیروهای خارجی از افغانستان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، «تونی راداکین» فرمانده نیروی دریایی انگلیس از احتمال اعزام  ناو هواپیمابر «ملکه الیزابت» به اقیانوس هند خبرداد تا از روند خروج نیروهای این کشور برابر حملات احتمالی طالبان محافظت کند.

به گزارش نشریه «تایمز»، این نخستین ماموریت نظامی انگلیس در افغانستان از سال 2014 میلادی است و شامل جنگنده‌های نسل 5 و رادار گریز F-35 خواهد شد.

راداکین اظهارداشت که این ناو هواپیمابر ملکه الیزابت را می‌توان با تمام تدارکات آن در یک فضای امن در اقیانوس هند قرار داد تا جنگنده‌ها از آنجا از روند خروج امن نیروها حمایت کنند.

پیش از این نیز منابعی در وزارت دفاع آمریکا خبر دادند که ناو «رونالد ریگان»، تنها ناو  هواپیمابر آمریکا در اقیانوس آرام، به همراه کشتی‌های جنگی همراه آن برای خروج مصون نیروهای آمریکایی و ناتو به دریای عمان منتقل می‌شود.

«وال‌استریت ژورنال» هفته گذشته به نقل از منابعی در وزارت دفاع آمریکا نوشت که این ناو بندر خانگی خود را در ژاپن ترک کرده و قرار است 4 ماهه آینده را در دریای عمان سپری کرده و جایگزین  ناو هواپیمابر «دوایت آیزنهاور» شود.

براساس این گزارش، ظاهراً ماموریت ناو رونالد ریگان تا 11 سپتامبر، یعنی تاریخ تعیین شده برای خروج کامل نظامیان آمریکایی از افغانستان، پایان خواهد یافت.

گفتنی است که پیش از این نیز آمریکا به بهانه خروج از افغانستان  6 فروند بمب‌افکن B-52 را در قطر مستقر کرده بود، 12 فروند F-18 را به منطقه اعزام کرده و چند سامانه موشکی را نیز از کویت به افغانستان آورد.

براساس تازه‌ترین گزارش‌های رسمی منتشر شده از روند خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان، تاکنون معادل 160 بار هواپیما C-17 از افغانستان خارج شده و بیش از 10 هزار قطعه تجهیزات نیز برای تخریب به آژانس تدارکات دفاعی آمریکا در افغانستان سپرده است.

براساس بیانیه فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا (سنتکام)، تاکنون در مجموع حدود 16 تا 25 درصد از روند خروج کامل نظامیان آمریکایی از افغانستان تکمیل شده است.

 

پيامدهاي خروج آمريکا و متحدانش از افغانستان براي کشورهاي اروپايي چه خواهد بود؟

آخرین گروه از نظامیان ناتو در حالی چند ماه دیگر خاک افغانستان را ترک خواهند کرد که آینده این کشور با وجود گذشت نزدیک به 20 سال از زمان سرنگونی حکومت طالبان به دست آمریکا و متحدانش در هاله ای از ابهام قرار دارد.
به گزارش خبرگزاری آریا به نقل از یورونیوز،انفجارهای اخیر در مقابل مدرسه ای دخترانه در غرب کابل را می توان نمادی از چالش های امنیتی پیش روی افغانستان پس از خروج کامل نظامیان آمریکا و نیروهای ناتو دانست. در این انفجارها بیش از 200 نفر که اکثر آنها دختران دانش آموز بودند کشته و مجروح شدند.
یکی از وظایف اصلی نیروهای خارجی پس از سرنگونی طالبان در سال 2001 میلادی شکل دهی به ساختار امنیتی دولت نوپای افغانستان و تقویت نیروهای افغان برای مقابله با چالش های امنیتی در این کشور در دوران پس از خروج نظامیان آمریکا و متحدان این کشور بود. امری که قرار بود زمینه را نیز برای خروج نیروهای خارجی فراهم کند.
هرچند هنوز دامنه تاثیر خروج نظامیان آمریکا و متحدانش بر وضعیت امنیتی افغانستان مشخص نیست اما بی شک این رویداد آزمونی سرنوشت ساز برای دولت افغانستان و نهادها و مسئولان امنیتی این کشور خواهد بود.

چالش افزایش شمار مهاجران افغان برای قدرت‌های اروپایی
یکی از تاثیرات احتمالی افزایش بی ثباتی در افغانستان یا حتی فروپاشی دولت این کشور در برابر گسترش نفوذ طالبان می تواند افزایش میزان مهاجرت از افغانستان باشد. قاره اروپا به احتمال زیاد یکی از مقصدهای اصلی پناهجویان در این وضعیت خواهد بود.
تاکنون حدود دو میلیون و 500 هزار نفر از شهروندان افغانستان به امید امنیت بیشتر و آینده ای بهتر از کشورشان به قاره اروپا مهاجرت کرده اند. جیمی شی، سخنگوی پیشین سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) بر این باور است که افزایش ناآرامی ها در افغانستان می تواند منجر به مهاجرت تعداد بیشتری از شهروندان افغان شود.
او که اکنون در اندیشکده «چتم هاوس»، مستقر در لندن مشغول به کار شده است در گفتگو با یورونیوز گفت: «احتمالا اگر طالبان قدرت را به دست گیرد تعداد زیادی از افغان ها مایل به زندگی تحت سلطه این گروه نخواهند بود. از دیدگاه اروپایی این یک نگرانی جدی محسوب می شود.»
جیمی شی ضمن اشاره به جا به جایی چهار میلیون نفر از جمعیت 36 میلیون نفری افغانستان تاکید می کند که تنها جنگ منجر به مهاجرت افغان ها نشده است. وی اظهار داشت: «اروپا از حدود یک دهه پیش شاهد افزایش شمار مهاجران افغان بود. بسیاری از آنها از مناقشه نظامی گریخته بودند اما بسیاری از آنها نیز به دلایل اقتصادی مهاجرت را انتخاب کردند زیرا نرخ بیکاری در افغانستان بنا به آمار بانک جهانی 25 درصد است. میزان فقر نیز از 36 درصد به 47 درصد افزایش یافته است.»

«بازدارندگی از آن سوی افق»
موضوع مهاجرت تنها یکی از دغدغه های احتمالی قدرت های اروپایی پس از خروج نیروهای ناتو از افغانستان خواهد بود. یکی دیگر از چالش های پیش رو برای قدرت های اروپایی تعیین راه و روشی برای ادامه حمایت از افغانستان پس از خروج نیروها است. هرچند آمریکا و ناتو از زمان آغاز ماموریت «تعلیمات، کمک، مشورت» تنها چند هزار نیرو در افغانستان داشتند اما نقش آنها در بزنگاه های امنیتی در جلوگیری از سقوط شهرهای اصلی این کشور حیاتی بود.
جیمی شی در این باره گفت: «اگر دیگر حضور امنیتی دائم در کشور نداشته باشید ادامه کنترل طالبان، به حاشیه راندن آنها و حفظ تسلط دولت مرکزی بر شهرهای افغانستان بسیار دشوارتر خواهد بود.»
وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا روز دوشنبه گذشته در بروکسل درباره نحوه حمایت از دولت افغانستان پس از خروج نیروهای ناتو گفتگو کردند. هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان همزمان با این نشست ضمن اشاره به انفجارها در برابر مدرسه «سیدالشهداء» در غرب کابل گفت: «اکنون پس از حملات وحشتناک روزهای اخیر اهمیت تاکید بر اینکه افغانستان و دولت این کشور همچنان می توانند بر روی حمایت اروپا حساب کنند دوچندان شده است.»
با این حال ساز و کار چنین حمایتی همچنان تحت بررسی قرار دارد. جیمی شی بر این باور است که حمایت قدرت های اروپایی می تواند مشابه سیاستی باشد که وی آن را «بازدارندگی از آن سوی افق» می نامد. سیاستی که به گفته او اسرائیل به شکلی موثر آن را پیاده کرده است.
جیمی شی با اشاره به مثال اسرائیل گفت: «آنها نیروهای ثابتی در لبنان، عراق، سوریه و به ویژه ایران ندارند اما توانایی زیادی در شناسایی تهدیدها از آن سوی مرزها دارند تا به این ترتیب آنها را با استفاده از حملات هوایی، عملیات پهپادی و خرابکاری علیه مثلا کشتی های ایرانی که برای حماس سلاح حمل می کنند، خنثی کنند.»
او در ادامه اظهار داشت: «سوال بزرگ برای آمریکا و ناتو اینجاست که آیا قادر به پیاده کردن نوعی از “بازدارندگی از آن سوی افق” در منطقه خواهند بود یا خیر.»
جیمی شی افزود: «به این ترتیب اگر خطر فروپاشی دولت افغانستان به دلیل عدم دستیابی به توافق بر سر تقسیم قدرت پیش بیاید و اگر یک شهر بزرگ در آستانه سقوط به دست طالبان باشد این نیروی آن سوی افق به سبک اسرائیلی آن می تواند به سرعت وارد عمل شود تا موازنه قوا را تغییر دهد.»
نیک رنولدز، تحلیلگر و کارشناس جنگ افزارهای زمینی در اندیشکده «آر یو اس آی» در لندن نیز معتقد است که حمایت ها از افغانستان می تواند به شکل آموزش بخش خاصی از نیروهای امنیتی افغانستان مانند پرسنل نیروی هوایی در خارج از کشور ادامه پیدا کند.

سطح تعامل قدرت‌های اروپایی با آمریکا و لزوم «واقع‌نگری»
تصمیم جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا برای خروج تمام نیروهای این کشور از افغانستان تا پیش از روز 11 سپتامبر متحدان واشنگتن در ناتو را در مقابل عمل انجام شده قرار داده است.
نیک رنولدز در این باره می گوید: «تمام کشورهای عضو ناتو برای استقرار [در افغانستان] به ویژه از نظر تجهیزاتی، محافظت از نیروها و شبکه امدارسانی به آمریکا متکی هستند.»
وی افزود: «بدون شبکه آمریکا واقعا ناتو گزینه ای برای ماندن در افغانستان به صورت مستقل از آمریکا نداشت.»
نیک رنولدز همچنین بر این باور است که فارغ از موافقت یا مخالفت هر کشور با خروج از افغانستان همه این کشورها تصمیمی «عمل گرایانه» اتخاذ کرده اند تا همبستگی بین اعضای ناتو حفظ شود.
جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز پنجشنبه گذشته گفت که پس از تصمیم آمریکا «ما باید با شرایطی که پیش خواهد آمد روبرو شویم.»
عالی ترین مقام دیپلماتیک اتحادیه اروپا افزود: «خشونت در افغانستان در حال افزایش است و این واضح است که اتحادیه اروپا نمی تواند وقتی آمریکا از افغانستان خارج شد باقی بماند.»
او در همین راستا خواستار «اتخاذ تصمیم هایی مثبت برای رویارویی با واقعیت» از سوی کشورهای اروپایی شد.

چشم‌انداز پیش روی ارتش افغانستان چیست؟
جیمی شی بر این باور است که خروج قدرت های غربی از افغانستان با در نظر گرفتن سوابق تاریخی می تواند هشدارآمیز باشد. او ضمن اشاره به تاریخ جنگ ویتنام گفت: «آمریکا وعده داده بود که در ویتنام باقی خواهد ماند اما وقتی کنگره بودجه را قطع کرد ارتش ویتنام جنوبی ظرف دو سال از هم فروپاشید.»
او اظهار داشت: «درسی که از این ماجرا می توان گرفت این است که ارتش ها تا وقتی به نبرد ادامه می دهند که اروپایی ها و آمریکایی ها هزینه آن را تامین می کنند.»
جیمی شی در ادامه با اشاره به عدم حضور نظامیان ناتو پس از ماه سپتامبر این پرسش را مطرح می کند که «به طور واقع بینانه شما تا چه موقع می توانید به اختصاص پول زیادی به کابل ادامه دهید؟»
وی بر این باور است که «بهتر» بود آمریکا و متحدانش چند سال دیگر در افغانستان باقی می ماندند تا روند کمک به نیروهای امنیتی افغانستان تکمیل می شد.
یکی از مقامات ناتو در پاسخ به یورونیوز اعلام کرد که قادر به ارائه جدول زمانی دقیق برای خروج نیروها از افغانستان و افشای جزئیات شمار نظامیان در این کشور نیست. این مقام رسمی ناتو در عین حال تاکید کرد که سازمان پیمان آتلانتیک شمالی در نظر دارد تا «طی چند ماه» روند خروج از افغانستان را تکمیل کند.

احتمال ادامه حضور 600 نیروی آمریکایی در افغانستان
روزنامه بریتانیایی سان در گزارشی نوشته است که آمریکا قرار است قبل از خروج کامل از افغانستان، صدها نیروی ویژه آمریکایی را در کابل مستقر کند تا مانع از سقوط پایتخت افغانستان به دست طالبان شود.
بی بی سی نوشت: به نوشته این روزنامه، یک واحد نظام ترکیه تامین امنیت فرودگاه/میدان هوایی کابل را به عهده خواهد گرفت.
روزنامه سان به نقل از منابعش که نام برده نشده، نوشته است که آمریکا در نظر دارد 600 تفنگدار نیروی دریایی را به افغانستان اعزام و آنها را مامور تامین امنیت سفارت این کشور در کابل کند. این روزنامه همچنین گفته است که سربازان بریتانیا در این زمینه به آمریکایی‌ها کمک خواهند کرد.
طبق برنامه دولت جو بایدن، آمریکا قرار است تا یازدهم سپتامبر سال جاری تمام نیروهای خود را از افغانستان خارج کند.
روزنامه سان به نقل از منابعش نوشته است: فرودگاه یک نقطه حیاتی است و بدون آن راه امنی برای ورود و خروج وجود ندارد که افراد بتوانند از آن بیرون بروند. بدون آن (فرودگاه)، کابل فرو می‌پاشد.
همزمان بن والاس، وزیر دفاع بریتانیا در پارلمان این کشور گفته است که همه گزینه‌ها را برای ادامه حمایت نیروهای افغان چه از داخل چه از بیرون آن کشور، بررسی خواهد کرد.
این در حالی است که مدتی قبل ژنرال نیک کارتر، رییس ستاد ارتش بریتانیا در مصاحبه با بی‌بی‌‎‌سی گفت خروج تمامی نیروهای ائتلاف بین‌المللی از افغانستان پس از دو دهه، ممکن است به بازگشت «جنگسالاران» بینجامد و خطر جنگ داخلی را افزایش خواهد داد.
درباره استقرار نیروهای ترکیه در کابل این منبع به سان گفته است: نیروهای ترکیه مسلمان هستند، بنابراین طالبان نمی‌توانند ادعا کنند که کافران در خاک افغانستان هستند.
او افزوده: اما ترک‌ها نمی‌خواهند که به تنهایی این ماموریت را انجام دهند و سوال اینجاست که چه کسانی به آنها کمک خواهند کرد.
یک منبع نظامی ترکیه به این روزنامه گفته که اگر افغان‌ها بخواهند که نیروهای ترکیه در افغانستان بمانند، آنها در آنجا خواهند ماند.
ترکیه 600 سرباز در چارچوب ناتو در افغانستان دارد.

 

Updated: ژوئن 1, 2021 — 1:45 ق.ظ