چه مقدار زعفران در روز توصیه می‌شود

چه مقدار زعفران در روز توصیه می‌شود

از آن‌جا که گیاه زعفران خواص بسیاری برای سلامتی افراد دارد، مسلما طریقه مصرف آن، حتی برای سلامتی، زیبایی و شادابی انسان‌ها مهم و تاثیر گذار است. چرا که بعضی از افراد فکر می‌کنند که وقتی زعفران را به مقدار زیاد مصرف کنند، تاثیرات مهم زعفران هم بیشتر خواهد بود. اما این تصور بسیار غلط است. زیرا مصرف بیش از حد این ماده مقوی و انرژی زا سبب می‌شود تا نتیجه ناگواری مثل مضرات زعفران به سلامتی شما زیان و آسیب جدی برساند. در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا طرز صحیح استفاده از زعفران و مقدار مصرف زعفران در روز را به طور کامل بیان کنیم.

 

چرا باید طرز صحیح استفاده از زعفران را یاد داشته باشیم؟

چه مقدار زعفران در روز توصیه می‌شود

در مقاله‌های قبلی، از تاثیرات زعفران در هفته‌های آخر بارداری، خواص زعفران برای غلظت خون، خواص زعفران برای زنان و تاثیر زعفران بر یبوست به طور کامل صحبت کردیم، اما همه این نتایج منوط به استفاده صحیح از زعفران است. اگر خیلی اصرار دارید تا مصرف بیش از اندازه زعفران در طول یک شبانه روز یا در هر نوبت داشته باشید، شما را با یک حقیقت ناخوشایند و اما سودمند آشنا می‌کنیم.

 

شاید تا به حال نشنیده بودید که مصرف 1 گرم زعفران موجب استفراغ و حالت تهوع می‌شود. درست است که بیان کردیم تاثیر زعفران بر تهوع مثبت است. اما به شرطی که شما بتوانید طرز صحیح استفاده از زعفران را بکار بگیرید! پس غیر از خواص مهم زعفران، مقدار مصرف مجاز زعفران در روز هم در میزان تاثیرات این گیاه بسیار مهم است که هر خانم خانه دار و سرآشپزی باید این نکته را به طور کامل بداند.

 

چه مقدار زعفران در روز مصرف کنیم

در حالت کلی با در نظر گرفتن استانداردها، میزان مصرف مجاز زعفران به اندازه 0.1 گرم در هر روز برای یک فرد می‌باشد. لازم است بدانید که این مقدار از زعفران دقیقا معادل با 10 الی 15 رشته است و شما می‌توانید در هر روز تا سقف 15 رشته زعفران را در زعفران را برای تهیه و مصرف شربت زعفران و ترکیب زعفران و عسل بکار ببرید.

 

در خصوص مقدار مجاز مصرف زعفران در روز باید بدانید که این استاندارد برای اکثر انسان‌ها قابل تطبیق است. اما ممکن است بدن شما توانایی هضم این مقدار زعفران را در روز نداشته باشد. به هر حال، توصیه می‌کنیم تا ابتدا نیاز بدن خود را به مقادیر مختلف زعفران بشناسید و سپس اقدام به مصرف روزانه زعفران بپردازید. برای پی بردن به این نکته، یک مثال ساده می‌زنیم. فرض کنید که امروز مهمانی دارید و می‌خواهید دمنوش زعفرانی درست کنید. همچنین تصمیم دارید تا پلو زعفرانی هم مصرف کنید. بالاخره این یک مهمانی است و چندین ساعت بیشتر دور هم نیستید. برای اینکه حواس‌تان به مقدار مجاز زعفران هم باشد، کافی است به تعداد افراد مهمانی، برای هر نفر روی 15 رشته زعفران حساب باز کنید. اما مطمئن باشید که مقدار مصرف زعفران روزانه حتی برای مهمانی هم کمتر از این حالت خواهد بود.

 

روش صحیح مصرف زعفران در هر نوبت

همان طور که بیان کردیم، خوردن یک گرم زعفران در روز برای هر انسانی خطراتی را به دنبال خواهد داشت. علاوه بر این، خاطر نشان کردیم که میزان مصرف صحیح زعفران در هر روز 0.1 گرم می‌باشد. حال ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که این 0.1 گرم زعفران را در یک نوبت هم می‌شود مصرف کنید یا خیر.

 

پاسخ به این سوال خیلی روشن است. هرگز توصیه نمی‌کنیم که 0.1 گرم مجاز از زعفران برای هر روز را در یک نوبت مصرف کنید. اگر مقاله خواص زعفران بر زخم معده را خوانده باشید، به طور کامل می‌دانید که مصرف تدریجی زعفران سبب برطرف شدن این عارضه خواهد شد. اما این خواص به این معنی نیست که 0.1 گرم میزان مجاز زعفران در هر 24 ساعت را در یک نوبت یا در یک وعده غذایی مصرف کنید. چون که مصرف یک جای این ماده می‌تواند کل گوارش شما را به خطر بیندازد و مجبور باشید تا هفته‌ها برای رفع عوارض مصرف زیاد زعفران، یک پای‌تان به بیمارستان و یک پای دیگرتان به تخت خواب‌تان باشد.

 

روش صحیح مصرف زعفران در یک ماه

همان طور که مصرف صحیح زعفران در روز به یک مقدار مشخص و مجاز آن در یک روز محدود می‌شود، برای استفاده صحیح زعفران در یک ماه نیز باید حواس‌تان به استانداردهایی باشد. برای مثال، اگر شما در یک روز، کمتر از 0.1 گرم زعفران مصرف کردید، اصلا مناسب نیست در یک روز دیگر، علاوه بر 0.1 گرم زعفران، مقادیر دیگری هم مصرف کنید! در حقیقت، منظور از کلمه “طرز صحیح استفاده از زعفران” مصرف مجاز و در حد اعتدال زعفران در طول یک روز، یک ماه و یک سال است.

 

مقدار مجاز مصرف زعفران در بارداری

بارداری از جمله زمان‌های حساسی برای خانم‌ها است که باید نسبت به مصرف مواد غذایی‌شان حساسیت‌های بخصوص و ویژه‌ای داشته باشند. برای مثال، مصرف زعفران در سه ماهه اول و سه ماهه دوم بارداری می‌تواند خطرات جدی برای سلامت مادر و چنین داشته باشد.

 

برای همین، مصرف زعفران در این بازه‌های زمانی اصلا توصیه نمی‌شود. زیرا در سه ماهه اول بارداری، اندام‌های جنین درحال تشکیل شدن هستند و مصرف بیش از اندازه زعفران در این دوران خیلی می‌تواند تاثیرات بد و منفی بر روی جنین بگذارد. برای مثال، مصرف زعفران و زرشک در پلوی زعفرانی آن هم برای حداکثر 3 نوبت در ماه، مشکل چندانی را برای سلامت جنین ایجاد نخواهد کرد. با توجه به این موضوع، مقدار مجازی برای مصرف زعفران در 3 ماه نخست بارداری وجود ندارد. اما تا آن‌جایی که می‌توانید، در این دوران بخصوص از مصرف زیاد زعفران بپرهیزید.

 

میزان مجاز مصرف زعفران در بارداری | در ماه‌های آخر بارداری به چه میزان زعفران مصرف کنیم؟

در ماه‌های آخر بارداری همه چیز فرق خواهد داشت. زیرا مصرف زعفران در ماه‌های آخر بارداری سبب سهولت در زایمان و روند آن خواهد بود. این خاصیت زعفران در حقیقت کمک خاصی به ارتجاعی شدن دیواره رحم می‌کند و زایمان را خیلی آسان‌تر خواهد کرد. البته این موضوع بدان معنا نیست که باز هم در مصرف زعفران زیاده روی کنید. حتی در ماه‌های آخر بارداری، میزان مجاز مصرف زعفران همان 0.1 گرم در هر روز و در چندین نوبت خواهد بود. این استاندارد برای ماه‌های آخر بارداری برای سهولت زایمان قابل اعمال است.

 

روش‌های مصرف زعفران

شاید این سوال برای شما هم پیش بیاید که چگونه و به چه صورت می‌توانید زعفران را به صورت خوراکی مصرف کنید. در پاسخ به این سوال باید بگوییم که شربت زعفران، دمنوش زعفران و حتی فرنی زعفرانی و شیر برنج زعفرانی از روش‌های مصرف زعفران هستند که می‌توانید با استفاده از طرز تهیه آن‌ها، میزان زعفران ساییده شده در آن‌ها را ببینید و برای خود و خانواده‌تان تهیه نمایید.

Updated: می 18, 2021 — 12:16 ق.ظ