نگرانی‌های شهروندان خراسان ــ افغانستان از خروج غیرمسئولانه آمریکا ازین کشور

 


نگرانی‌های شهروندان خراسان ــ افغانستان از خروج غیرمسئولانه آمریکا
 ازین کشور

آگاهان سیاسی- نظامی و مردم افغانستان از خروج غیرمسئولانه آمریکا و وضعیت نامعلوم صلح در این کشور نگران هستند مبنی بر اینکه اگر مذاکره صلح آمریکا با طالبان به نتیجه نرسد باردیگر تشدید جنگ طالبان زندگی افغان‌ها را نابود خواهد کرد.

به گزارش ایرنا، دولت افغانستان هرچند بارها تأکید کرده است که پس از خروج نظامیان خارجی هیچ نوع فروپاشی این کشور را تهدید نمی کند و نیروهای افغان توانایی دفاع از مردم را دارند اما آگاهان سیاسی، نظامی و مردم افغانستان نگران وضعیت مبهم صلح و تشدید درگیری‌ها هستند.

حمدالله محب مشاور امنیت ملی افغانستان دیروز شنبه در نشست خبری در کابل القاعده را بزرگترین تهدید برای افغانستان و منطقه دانست و گفت که نیروهای افغان تلاش می کنند که از قدرت گرفتن دوباره آنان در این کشور جلوگیری کنند.

اما همزمان با آغاز خروج نظامیان خارجی از افغانستان، رسانه‌های غربی بار دیگر به نقل از گروه تروریستی القاعده از رابطه برادری این گروه با طالبان خبر داده و گفته اند که همکاری نزدیک با طالبان را ادامه خواهند داد.

با وجود اینکه آمریکایی‌ها بدون هیچ قید و شرطی روند خروج از افغانستان را آغاز کرده اند، اما اکنون مردم افغانستان می گویند که نگران رفتن آنها نیستند، بلکه مطمئن هستند که نظامیان آمریکایی امروز یا فردا این کشور را ترک می کردند، اما آنچه نگران ‌کننده است، خروج غیرمسئولانه آمریکایی‌ها از این کشور است.

به باور مردم افغانستان، آمریکایی‌ها با رفتن از افغانستان بار دیگر به طالبان مشروعیت داده و به آنها اطمینان دادند که اگر صلحی براساس خواسته‌های آنها تأمین نشود با جنگ به قدرت خواهند رسید.

«محمد انور رضایی» یکی از مجاهدین سابق افغانستان به ایرنا می گوید که اگرچه مردم افغانستان انتظار استقرار کامل صلح و امنیت از سوی آمریکایی‌ها در کشورشان را نداشته و ندارند، اما ترک غیرمسئولانه آنها از افغانستان و رها کردن این کشور در وضعیتی که هیچ ضمانتی برای رسیدن به صلح وجود ندارد، آنها به شدت نگران کرده است از این مبادا بار دیگر کشور دچار یک جنگ داخلی دیگر شود.

به باور وی آمریکایی‌ها در هر کشوری که پا گذاشته اند، آتشی روشن کرده که مردم آن کشورها در آن می سوزند.

وی از عراق و لیبی بعنوان نمونه هایی از این کشورها نام برد که در حال حاضر در وضعیت اجتماعی و اقتصادی بسیار بدی بسر می برند و افغان ها نیز امروزه در وضعیتی قرار گرفتند که نه تنها در کشورشان از صلح خبری نیست، بلکه با گذشت هر روز در آن جنگ نیز شدت بیشتری می یابد.

احمد سعیدی آگاه سیاسی نیز در صفحه فیسبوک خود نوشته است که آمریکایی با ترک این کشور ارمغان و یادگارهایی که برای مردم افغانستان بجا گذاشته اند چیزی جز فربه کردن طالبان، افزایش تنش های قومی، سپردن سرنوشت سیاسی و فرهنگی افغانستان بدست پاکستان و کشورهای دیگر نیست.
وی، تبدیل افغانستان به لجنزاری از فساد، سپردن کار به اشخاص نااهل و نابکار، دور ساختن مردم افغانستان از ملت شدن و تبدیل آنها به اقوام و نام های مختلف و متفرق را از دیگر دستاوردهای حضور آمریکاییان در کشورشان توصیف کرد و گفت: ازدیاد کشت و تولید مواد مخدر و معتاد شدن بیش از ۳ میلیون نفر در افغانستان، افزایش کشتار، زخمی، معلول و معیوب شدن مردم بی‌گناه در این کشور از دیگر دستاوردهای آمریکایی ها در افغانستان است.

وی در صفحه خود نوشته است: این از نتایج دو دهه حضور آمریکا در افغانستان است، هرچند می دانیم که حضور آمریکایی ها صدها مشکل دیگر را هم بوجود آورده و خواهد آورد.

حتی فرمانده ارتش آمریکا نیز به تازگی در سنای آن کشور از احتمال بروز ناآرامی ها های داخلی پس از خروج نظامیان خارجی از افغانستان سخن به میان آورد و نیز از احتمال فروپاشی ارتش، بروز جنگ داخلی و قدرت گرفتن دوباره القاعده شدیدا ابراز نگرانی کرده است.

در حالی که سرنوشت صلح افغانستان مبهم است دیروز شنبه مشاور امنیت ملی افغانستان از طالبان خواست که برای آزادی زندانیان خود به دولت مراجعه کند.

اما «محمد داود عابدی» از افراد نزدیک به طالبان در گفت وگوی تازه ای به روز نامه طلوع نیوز افغانستان می گوید که بزودی فرصت آن فرا می رسد تا  ۷ هزار زندانی دیگر طالبان نیز آزاد شوند و نام رهبران آنها نیز از فهرست سیاه حذف خواهد شد.

وی می گوید که تصمیم شرکت در نشست اخیر ترویکا در دوحه قطر گرفته شده است و دولت افغانستان نمی تواند مانع آزادی زندانیان طالبان شود، زندانیانی که احتمال بازگشت آنها به میدان جنگ پس از آزادی از زندان منتفی نیست.

 

خروج سخت دولت بایدن از افغانستان

بزرگترین سورپرایز سیاست خارجی مربوط به 100 روز نخست ریاست جمهوری جو بایدن، تصمیم او برای عمل به وعده ای بود که روسای جمهور قبل از او نتوانستند عملی کنند: خارج شدن کامل آمریکا از افغانستان.

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه آکسیوس، جو بایدن رئیس جمهور آمریکا مسیر رسیدن به یک افغانستان با ثبات بدون حضور سربازان آمریکایی در این کشور را در نظر گرفته و استدلال کرده که اکنون مشخص است که با حضور آنها در این کشور چنین مسیری وجود ندارد.

همچنان که ضرب الاجل ارائه شده از سوی دولت دونالد ترامپ برای اول مه به منظور خارج شدن از افغانستان بدون هیچ گونه اعلامیه ای از سوی بایدن سر رسید، تاخیر در اجرای این خروجی که احتمالا همراه با همه احتیاط های معمول مربوط به حمایت از فرآیند دیپلماتیک و پاسخ به شرایط میدانی است، اجتناب ناپذیر شد.

یک مقام حوزه خاور میانه به آکسیوس گفت، چالش بایدن این بوده که آمریکایی ها را متقاعد کند که دارد خارج میشود و طالبان را متقاعد کند که حاضر به ماندن است.

بنا براین سورپرایز بیانیه اواسط آوریل بایدن مربوط به چارچوب زمانی و اعلام خروج همه سربازان آمریکایی تا 11 سپتامبر آتی نبوده بلکه مربوط به این است که این کار چقدر قطعی باشد.

یک مقام ارشد دولتی تاکید کردک این یک کار مبتنی بر شرایط نیست. هیچ نیروی ضدتروریسمی در پشت سر باقی نخواهد ماند. بعد از 20 سال، آمریکا خارج می شود.

رهبران ارشد در پنتاگون نیز بر اساس گزارشها علیه این رویکرد در پشت درهای بسته استدلال کردند. فرماندهان ارشد سابق همچون دیوید پترائوس نیز این کار را به صورت علنی انجام دادند.

بایدن در سخنرانی خود به استدلالهای مخالف نظیر این که آمریکا دارد اهرمش را رها می کند یا یک پیروزی در اختیار دشمنانش قرار می دهد اشاره کرده و آنها را به عنوان “دستورالعمل حفظ سربازان آمریکایی برای مدت نا محدود در افغانستان” توصیف و رد کرد.

 

شهر در دستان طالبان

شرق : براساس توافق دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا و طالبان، نیرو‌های آمریکایی باید خاک افغانستان را ترک می‌کردند. با ورود جو بایدن به کاخ سفید، زمان اجرائی‌شدن خروج تا ۱۱ سپتامبر امسال تمدید شد تا واشنگتن و کابل بتوانند در این فرصت چهار‌ماهه، مذاکرات چند‌جانبه با طالبان را به سرانجام برسانند و وضعیت امنیتی افغانستان را بهبود ببخشند. اما از ماه‌ها قبل طالبان برای خروج نیرو‌های خارجی از افغانستان لحظه‌شماری می‌کند و به‌نظر می‌رسد که خلاف وعده‌هایی که در مذاکرات برای به‌رسمیت‌شناختن دولت افغانستان داده، دوباره قصد دارد تمام این کشور را زیر سلطه خود بگیرد.

طالبان از سال گذشته با خروج بخشی از نظامیان آمریکایی از افغانستان، تعداد ایست‌های بازرسی خود در نقاط مهم افغانستان را گسترش داده است و از روز گذشته که روند رسمی و چهار‌ماهه خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان آغاز شده، طالبان در غیاب یک نیروی امنیتی مقتدر در دولت مرکزی کابل، کنترل خود بر تمامی شهر‌های افغانستان را گسترش می‌دهد.

به گفته مقام‌های رسمی افغانستان، ده‌ها ایستگاه بازرسی موقت طالبان در حال حاضر در بزرگراه‌های اصلی منتهی به کابل ایجاد شده و تعدادی ایستگاه بازرسی دائمی طالبان هم در امتداد بزرگراه اصلی شمال به جنوب کشور مستقر شده‌اند. بسیاری از این ایستگاه‌های دائمی جدید، ایستگاه‌های بازرسی هستند که از‌سوی نیرو‌های دولتی افغانستان رها شده‌اند. چنین اتفاقاتی این نگرانی را تشدید می‌کند که در نتیجه عقب‌نشینی ایالات متحده و ناتوانی نیرو‌های نظامی و امنیتی افغانستان، گسترش نفوذ طالبان سراسر خاک این کشور را در‌بر بگیرد.

ایستگاه‌های بازرسی طالبان نمایشی نمادین از ناتوانی نیرو‌های امنیتی و نظامی افغانستان است. طالبان که به چیزی کمتر از حضور کامل در قدرت و اجرای شریعت اسلام راضی نمی‌شوند، این پست‌های بازرسی را در امتداد بزرگراه‌ها ایجاد می‌کنند تا از این طریق، امکان تأمین نیرو و ارائه خدمات را از دولت مرکزی سلب کرده و باعث بی‌اعتمادی مردم به دولت شوند تا مسیر برای قدرت‌یافتن دوباره آن‌ها باز شود.

این تحولات در حالی رخ می‌دهد که واشنگتن‌پست به نقل از مقام‌های دولت افغانستان که نخواستند نامشان فاش شود، خبر داد نیرو‌های ناتو از پنجشنبه گذشته خروج خود از افغانستان را آغاز کرده‌اند. از طرف دیگر، نیرو‌های آمریکایی هم باید تا بیستمین سالگرد حملات ۱۱ سپتامبر تعداد نظامیان خود در افغانستان را به صفر برسانند.

جنگ ۲۰ ساله غرب با طالبان در افغانستان، نه‌تن‌ها این گروه را تضعیف نکرده، بلکه اقدامات اخیر نشان می‌دهد طالبان در انتظار آن است که با قطع پشتیبانی نیرو‌های خارجی از نیرو‌های امنیتی افغانستان، فشار خود برای پیروزی نظامی را افزایش دهد. ناتوانی دولت افغانستان برای حفظ کنترل خود بر بزرگراه‌های اصلی این کشور به ماه‌های گذشته مربوط نمی‌شود؛ این چالش دولت از آغاز احیای مجدد طالبان در سال ۲۰۰۵ وجود داشته و اکنون با کاهش تعداد سربازان آمریکایی در این کشور، اوضاع به‌طور مداوم وخیم‌تر هم می‌شود.

ایالات متحده، پس از حمله به افغانستان در سال ۲۰۰۱ و سرنگونی حکومت طالبان، بزرگراه‌های افغانستان را به عنوان کلید برقراری امنیت و ثبات اقتصادی در اولویت قرار داد و نزدیک به سه میلیارد دلار برای تعمیر و نوسازی آن‌ها هزینه کرد. اما اکنون بزرگراه‌های افغانستان برای بسیاری از افغان‌ها از خطرناک‌ترین مناطق کشور به‌شمار می‌آیند.

از زمانی که آمریکا پس از توافق با طالبان، تعطیلی پایگاه‌های نظامی خود در سراسر افغانستان را آغاز کرد، ناگهان نیرو‌های افغان خود را در وضعیتی بحرانی دیدند. با پشتیبانی کمتر ایالات متحده، پلیس و سربازان افغانستان نمی‌توانند حتی به میزان فعلی بر خاک افغانستان تسلط داشته باشند. نیرو‌های امنیتی و نظامی افغانستان برای جبران ناتوانی‌ها و کاستی‌های خود و برای محافظت از مراکز پرجمعیت، تمرکز خود را بر شهر‌ها گذاشتند و بخش وسیعی از مناطق روستایی افغانستان و راه‌های منتهی به آن‌ها را بدون محافظت رها کردند.

هم‌زمان با این عقب‌نشینی، طالبان هم تعداد نیرو‌ها و تمرکز بر قلمروی تحت کنترل خود را دو برابر کرد و مناطق ناامنی را که پیش از این تحت کنترل نظامیان دولت بود، با خشونت تحت سلطه خود گرفت و به این ترتیب بر قلمروی خود افزود تا در مذاکرات هم اهرم فشار قدرتمندتری داشته باشد. به گفته مقام‌های محلی، با توقف حملات هوایی ارتش آمریکا به مواضع طالبان، آن‌ها توانستند ایستگاه‌های بازرسی دائمی را در بزرگراه‌ها و مناطق مختلف ایجاد کنند و صد‌ها شبه‌نظامی خود را برای گشت‌زنی و مقابله احتمالی با نیرو‌های دولتی به اطراف بفرستند.

با‌این‌حال، نیرو‌های طالبان نگاهی هم به مناطق تحت کنترل دولت کابل دارند و مدتی است یک‌سری حملات نظامی را با هدف محاصره مناطق تحت کنترل دولت در بسیاری از مناطق کشور آغاز کرده‌اند. مقام‌های آمریکایی هم برای جلوگیری از افزایش خشونت قصد دارند تا قبل از ۱۱ سپتامبر و سر‌رسیدن موعد خروج، توافق صلح میان گروه طالبان و دولت افغانستان را به نتیجه برسانند؛ اما هنوز هیچ پیشرفت درخور توجهی حاصل نشده است.

شروط طالبان: خروج از فهرست سیاه و آزادی زندانیان

منصور احمد‌خان، سفیر پاکستان در افغانستان، خبر داده مقام‌های ارشد آمریکایی، چینی، روسی و پاکستانی رایزنی‌های خود را در دوحه، پایتخت قطر، آغاز کرده‌اند تا «راهی برای پیشبرد روند صلح افغانستان» و خروج از بن‌بست فعلی در آستانه کنفرانس صلح افغانستان در استانبول ترکیه کشف کنند. این نشست در حالی برگزار می‌شود که از ماه سپتامبر ۲۰۲۰ تاکنون، هیچ پیشرفت درخور توجهی در مذاکرات دولت افغانستان و طالبان حاصل نشده است. «محمد نعیم»، سخنگوی طالبان نیز در یک پست توییتری اعلام کرد نمایندگان سیاسی طالبان روز جمعه با نمایندگان ویژه‌ای از ایالات متحده، چین، روسیه و پاکستان دیدار کردند. به گفته این سخنگوی طالبان، در این جلسه بحث آزادی زندانیان باقی‌مانده طالبان و حذف نام رهبران این گروه از لیست سیاه سازمان ملل متحد و فهرست افراد تحت تعقیب ایالات متحده، مورد بحث قرار گرفت. به گفته نعیم، همه طرف‌ها توافق کردند کار عملی را برای پایان‌دادن به تحریم‌ها علیه رهبران طالبان آغاز کنند. ده‌ها نفر از اعضای ارشد طالبان همچنان به دلایل اقدام ها‌ی تروریستی در فهرست تحریم‌های سازمان ملل متحد قرار دارند و بیش از هفت هزار عضو این گروه در زندان‌های دولت افغانستان به‌سر می‌برند. پیش از این، یک مقام پاکستانی که نخواست نامش فاش شود، گفته بود اعضای این گروه چهارگانه سعی می‌کنند طالبان را برای حضور در کنفرانس استانبول که انتظار می‌رود بعد از عید فطر برگزار شود، متقاعد کنند. پیش از این، اعضای طالبان به دلیل موافقت‌نکردن با دو شرط آن‌ها مبنی‌بر حذف نام رهبران این گروه از لیست سیاه و آزادی زندانیان، از شرکت در نشست استانبول که در ماه گذشته میلادی برنامه‌ریزی شده بود، خودداری کردند.

 

قدرت نظامی آمریکا در حال افول است

عبدالباری عطوان تحلیلگر مسائل منطقه ای در مقاله‌ای به بررسی اقدام آمریکا برای خروج نظامیان خود از افغانستان پرداخته و می‌نویسد که آمریکا از امروز خروج رسمی حدود 3500 نفر از نیروهای خود را بعد از اینکه 2500 نفر از این نیروها در افغانستان کشته شده و 24 هزار نفر زخمی شدند، آغاز کرد. این در حالی بود که آمریکا دو تریلیون دلار در این جنگ هزینه کرده بود. خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان نه تنها اعتراف به شکست و پایان دادن به طولانی‌ترین جنگ در تاریخ آمریکا به شمار می‌رود، بلکه به معنای اعلام آمادگی برای ورود به جنگ های جدید در شرق آسیا و شمال اروپا نیز هست.
ژنرال لوید اوستن، وزیر جنگ آمریکا دیروز در بازدید از مقر فرماندهی نظامیان آمریکا در هاوایی واقع در اقیانوس آرام در اظهارات مطبوعاتی که اصطلاحات و کلمات آن با دقت فراوان انتخاب شده بود، تاکید کرد: ما در حال آمادگی برای درگیری احتمالی در آینده هستیم که دیگر مانند جنگ‌های سنتی نیست که وزارت دفاع را تا مدت طولانی به فرسایش بکشاند.
ژنرال اوستن در این اظهارات از چین و روسیه به عنوان دو دشمن اصلی آمریکا نام نبرده و به این موضوع نیز اشاره نکرد که خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان به صورت اجباری و در نتیجه شکست در این کشور برای مقابله با این دشمنان است که توانمندی‌های آنها روز به روز افزایش پیدا می کند. اما اقدام وی برای اعزام کشتی‌های جنگی و ناوهای هواپیمابر به دریای سیاه که منطقه نفوذ روسیه به شمار می رود و همچنین دریای چین جنوبی که منطقه نفوذ ارتش آزادیبخش چین است، سیگنال مشخصی در خصوص میدان‌های مبارزه نظامی و سیاسی آینده آمریکا است. باید به این نکته توجه کرد که خاورمیانه در هر شرایطی جزو این عرصه‌های مبارزه قرار ندارد.
نگرانی روزافزون آمریکا از ائتلاف روسیه و چین است که روز به روز قدرت خود را افزایش می‌دهد و تمامی فشارها و فریب‌های آمریکا برای توقف آنها به بن‌بست خورده است. این کشورها همچنان به عرض اندام نظامی خود ادامه می‌دهند و سلاح های جدید و پیشرفته ای را رونمایی می‌کنند که نشان دهنده برتری رعب آور آنها در این عرصه بوده و باعث می شود نقش جدید این کشورها در موازنه قدرت در تمام جهان تثبیت شود.
عطوان در ادامه این مقاله به برخی ابعاد تحول نظامی و استراتژیک روسیه و چین که باعث تغییر در موازنه‌های قدرت و قواعد درگیری‌ها در عرصه رقابت بر سر زعامت و سردمداری جهان شده، اشاره و آنها را در موارد زیر برمی‌شمارد:
اول: چین برای اولین‌بار از جنگنده‌های جی 20 خود رونمایی کرده که مجهز به سیستم جنگ الکترونیکی بسیار قوی بوده و قدرت فرماندهی و کنترل ناوگانی از هواپیماهای بدون سرنشین را دارد. بنابر اعلام مجله «Ordnance Industry Science Technology » عملکرد این جنگنده به نحوی است که سیستم‌های دفاع هوایی دشمن را از بین می‌برد.
دوم: چین همچنین کشتی‌ها وناوهای هواپیمابر آبی و خاکی خود را به دریای چین اعزام کرده، ناوهایی که 40 هزار تن وزن دارند و در حد و اندازه‌های ناوهای هواپیمابر اروپایی نظیر شارل دوگل فرانسه هستند و می‌توانند 20 جنگنده و 20 بالگرد و ده‌ها تانک و خودروهای زرهی و سامانه‌های دفاع موشکی ضد هوایی پیشرفته را در خود حمل کنند.
سوم: روسیه نیز اخیرا از سلاح های جدید خود در عرصه‌های زمینی، دریایی و هوایی رونمایی کرده که به زودی به مرحله بهره‌برداری خواهد رسید. از جمله این تسلیحات زیردریایی های هسته‌ای و موشک‌های بالستیک بسیار پیشرفته است که برد آن به 18 هزار مایل می‌رسد. یکی از این موشک‌ها موشک اس 28 یا «سارمات» است که غیر قابل رهگیری است و سرعت آن 15 هزار مایل در ساعت است. این موشک هسته‌ای «روز قیامت» لقب گرفته و قابلیت حمل 16 کلاهک جنگی سنتی یا هسته ای را دارد. روزنامه انگلیسی «سان» در این زمینه می نویسد که خطر واقعی این موشک در توانمندی آن برای عبور از هر نوع سامانه دفاعی در جهان از جمله سامانه‌های آمریکایی است. قدرت تخریب این موشک نیز باعث تخریب منطقه‌ای در وسعت تگزاس می‌شود که دومین ایالت بزرگ آمریکا از نظر مساحت به شمار می رود.
چهارم: دست برتر رسمی چین نسبت به آمریکا در مورد بالا بودن تعداد ناوشکن‌های این کشور به میزان صد فروند و برتری هواپیماهای «سو 34» روسیه نسبت به اف 35 یا شبح آمریکایی در شرایطی رقم خورده که بمب‌افکن های غول پیکر «تو 160 » روسیه نیز بنا بر اعلام تحلیلگران مسائل نظامی در غرب نسبت به «بی 52 » همتای آمریکایی این غول‌های هوایی برتری دارند. علاوه بر اینکه سامانه دفاع موشکی اس 500 روسیه نیز سامانه بسیار پیشرفته است.
عطوان در ادامه این مقاله خود اینگونه نتیجه‌گیری می‌کند که برتری نظامی آمریکا در برابر ائتلاف روسیه و چین که قدرت روز افزونی داشته و یک قدرت هسته‌ای نظیر کره شمالی نیز به آن اضافه شده و احتمالا ایران نیز به آنها خواهد پیوست، در حال افول است. شاید این نکته راز عقب‌نشینی های گسترده آمریکا در برابر ایران در مذاکرات هسته‌ای و احتمال بازگشت این کشور به احیای توافق برجام و عقب نشینی یک‌جانبه از افغانستان باشد، آن هم در شرایطی که واشنگتن با فشار روز افزونی در جهت اخراج نیروهای این کشور از عراق مواجه است.
ائتلاف جدید روسیه و چین به کلی از ائتلاف جماهیر شوروی سابق که رقیب دیرینه آمریکایی‌ها بوده، متفاوت است؛ چرا که این ائتلاف مبتنی بر قواعد قدرتمند و مستحکم اقتصادی و تکنولوژی علمی و نظامی پیشرفته و برتری ملموس در جنگ سایبری است. تازه‌ترین نمودهای این برتری را می‌توان در حمله سایبری به 40 موسسه امنیتی و اقتصادی غربی مشاهده کرد که 3 ماه قبل صورت گرفت و 30 مورد از آنها موسسات آمریکایی را هدف قرار داد.
این تحلیلگر مسائل راهبردی منطقه در پایان تاکید می‌کند: ما با ژنرال اوستن موافق هستیم که جنگ‌های آینده متفاوت خواهد بود و شباهتی به جنگ‌های کلاسیک نخواهد داشت، مهمترین وجه اختلاف این جنگ‌ها نیز این است که آمریکا دیگر دست برتر نظامی و اقتصادی را نظیر سده گذشته نخواهد داشت. نیروهای ناتو نیز که به رهبری آمریکا و برای ترساندن رقبای این کشورها تشکیل شده، در آستانه فروپاشی و شکست قرار دارد. همین موضوع اندکی خوش‌بینی به ما می‌دهد که طی سالهای گذشته از ظلم و استبداد آمریکا همواره در رنج بوده‌ایم.

 

نیویورک تایمز از دستور ترامپ برای حمله به مناطق غیرنظامی پرده برداشت

روزنامه نیویورک تایمز نوشت: کاخ سفید اسنادی را  فاش کرده که نشان می دهد دونالد ترامپ رئیس جمهوری پیشین آمریکا در سال ۲۰۱۷ به طور مخفیانه  مقرراتی را با هدف عملیات «اقدام مستقیم» ضد تروریستی در خارج از محدوده مناطق جنگی در کشورهایی همچون افغانستان و سوریه صادر کرده است.

به گزارش یکشنبه ایرنا، این روزنامه آمریکایی می افزاید: هر چند دولت بایدن بخش هایی از این سند فاش شده را سانسور کرده اما بخش های قابل رویت آن گواه آن است که در دولت ترامپ، فرماندهان میدانی می توانستند درباره حملاتی تصمیم گیری کنند که در محدوده مجموعه مقرراتی در خصوص «اصول عملیاتی» بود که این اصول شامل این مساله می شد که باید «تقریبا» مطمئن می شدند که در جریان عملیات غیرنظامیان کشته نمی شوند.

با این حال این مقررات دوران ترامپ استثناهایی نیز قائل بود و بیان می کرد «در صورت ضرورت» می تواند این اصول را تغییر داد.

دولت بایدن در اولین روز روی کار آمدن، این مقررات را تعلیق  و سیاستی را اعمال کرد که حمله هدفمند به خارج از مناطق جنگی در افغانستان، عراق و سوریه توسط سیا و ارتش باید ابتدا به تایید کاخ سفید برسد.

به گفته مقامات، بررسی های انجام شده در دولت بایدن نشان می دهد که مقررات دولت ترامپ درباره حمله به برخی از کشورها اغلب استثناهایی نیز در شرط «نزدیک به اطمینان» درباره فقدان تلفات غیرنظامی قائل بود. این شرط برای زنان و کودکان اعمال می شود اما اجازه می داد درباره غیرنظامیان مرد بزرگسال استاندارد پایین تری اعمال شود به گونه ای که به شرط «اطمینان معقول» این حمله به چنین اهدافی امکان پذیر بود.

امیلی هورن سخنگوی شورای امنیت ملی از اظهارنظر درباره این مقررات دولت ترامپ خودداری کرده است و گفت دولت قبلی باید درباره سیاست های خود پاسخگو باشد.

دولت بایدن این اسناد را به عنوان بخشی از شکایت قانون آزادی اطلاعات در اختیار اتحادیه آزادی های مدنی و روزنامه نیویورک تایمز قرار داد. دولت ترامپ از علنی کردن مقررات استفاده از حملات مرگبار علیه مظنونان تروریستی در خارج از مرزها خودداری کرده بود.

این تصمیمات دولت بایدن همزمان با خروج نیروهای آمریکای یاز افغانستان در بیستمین سالگرد حملات یازده سپتامبر اتخاذ شده است. دولت آمریکا قصد دارد اختیار حمله را در صورت هر گونه تهدید تروریستی جدید صادر کند که شامل مقرراتی درباره حملات هوایی از جمله حمله پهپادی در خارج از مناطق متعارف جنگی می شود.

کشتار هدفمند در خارج از مناطق جنگی قراردادی به یکی از ویژه های مهم جنگ بعد از حملات یازده سپتامبر تبدیل شده است و ابهاماتی قانونی و سیاسی ایجاد کرده است.

خبرگزاری اسپوتنیک درباره افشای این اسناد نوشت: به دنبال حمله یازده سپتامبر و سیاست «جنگ با تروریسم» جورج بوش رئیس جمهوری پیشین آمریکا موضوع کشتار هدفمند به عنوان بخشی از چنین سیاستی از سوی واشنگتن به کار گرفته شد.

اما این سیاست تا حد زیادی جنجال برانگیز بوده و به خاطر موضوعی است که به «تلفات جانبی» شهرت یافته است.  هر چند حملات پهپادی برای هدفگیری و شناسایی بهتر اهداف نظامی بدون به خطر انداختن جان غیرنظامیان محلی طراحی شده است اما ممکن است اشتباهاتی نیز رخ دهد و گزارش های بیشماری وجود دارد که نشان می دهد در نتیجه عملیات هدفمند تعداد زیادی از غیرنظامیان نیز کشته شده اند.

براساس گزارش دیده بان حقوق بشر و به نقل از دیگر گروه های مدافع حقوق بشر و روزنامه نگاران، حملات پهپادی آمریکا در  پاکستان، سومالی و یمن بارها باعث کشته شدن زنان و کودکان و مردان بی گناه شده بدون این که نقشی در نابودی تروریست ها داشته باشد.

 

یک سرکرده گروهک تروریستی داعش در استانبول دستگیر شد

به گزارش خبرگزاری فارس، فرماندهی پلیس استانبول امروز (یکشنبه) در اطلاعیه‌ای از دستگیری فردی موسوم به «بسیم» خبر داد و مدعی شد که وی از افراد بسیار نزدیک به «ابوبکر البغدادی» سرکرده سابق گروهک تروریستی داعش است.

به نوشته وبگاه روزنامه دیلی صاباح، در اطلاعیه پلیس آمده است که این فرد روز چهارشنبه هفته گذشته در منطقه «آتا شهیر» در بخش آسیایی استانبول و با همکاری سازمان اطلاعات ترکیه دستگیر شده است.

به گفته پلیس استانبول، این فرد در سال ۲۰۱۹ و پس از فروپاشی خلافت ادعای داعش، کمک زیادی به پنهان شدن «ابوبکر البغدادی» در استان ادلب سوریه کرده و همچنین مظنون به سازماندهی و آموزش تروریست‌های داعش در زمان حضور در سوریه و عراق و عضویت در شورای تصمیم‌گیری این گروهک است. وی تابعیت افغانستان دارد و همچنین با گذرنامه و شناسنامه جعلی وارد ترکیه شده بود.

 

Updated: می 4, 2021 — 12:08 ق.ظ