اخبار روز: بزرگترین پیمان تجارت آزاد جهان میان ۱۵ کشور آسیا و اقیانوسیه؛ چند جانبه‌گرایی یا صف آرایی علیه منافع آمریکا؟

بزرگترین پیمان تجارت آزاد جهان میان ۱۵ کشور آسیا و اقیانوسیه؛ چند جانبه‌گرایی یا صف آرایی علیه منافع آمریکا؟

 

بزرگ‌ترین پیمان تجارت آزاد جهان امروز در یک نشست از راه دور به میزبانی ویتنام، امضا شد. این توافق بین چین، ژاپن، کره جنوبی، استرالیا و نیوزیلند و ۱۰ کشور جنوب شرق آسیاست و امضاکنندگان، در مجموع، ۳۰ درصد اقتصاد جهان را در دست دارند. این پیمان – که ‘همکاری اقتصادی جامع منطقه‌ای’ یا آرسی‌ای‌پی نام گرفته – بیشتر عوارض گمرکی صادرات و واردات کالاها بین این کشورها را حذف می‌کند. چین این پیمان را یک پیروزی مهم برای چندجانبه‌گرایی توصیف کرده است.

 

 

معاون رئیس جمهوری افغانستان: دستگاه قضایی باید تروریستان را به صورت علنی محاکمه کند

منبع تصویر،ARG

امرالله صالح، معاون اول رئیس جمهوری افغانستان، از قوه قضائیه این کشور خواست تا “تروریست‌های دستگیر شده” را به طور علنی تحت پیگرد قانونی قرار دهد.

دفتر امرالله صالح اخیراً اعلام کرد که عاملان حمله به دانشگاه کابل و همین طور عاملان ترور برخی از نظامیان افغان را بازداشت کرده است.

آقای صالح که اخیراً مسئولیت و مدیریت برقراری امنیت در پایتخت را به عهده گرفته، روزانه گزارش‌های نسبتا مفصلی در صفحه رسمی فیسبوک خود منتشر می‌کند. جلسه‌ای به همین منظور و تحت رهبری او روزانه ساعت شش و نیم بامداد به وقت محلی، برگزار می‌شود.

او امروز یک‌شنبه، ۲۵ عقرب/آبان در صفحه فیسبوک‌ خود نوشت که انتظار دارد قوه قضاییه به نمایندگی از شرکت کنندگان این نشست، این کار را انجام دهد. او در ادامه گفته که در جریان دادرسی باید از خانواده‌های “شهدا” نیز به عنوان شاهد دعوت شود.

معاون نخست ریاست جمهوری از مردم خواسته که در این فراخوان بپیوندند ” تا ساحه برای تروریست تنگ شده و نابود گردند.”

در ماده ۱۲۸ام قانون اساسی افغانستان نیز آمده که “در محاکم افغانستان، محاکمه به صورت علنی دایر می‌گردد و هر شخص حق دارد با رعایت احکام قانون در آن حضور یابد.”

عبدالسبحان مصباح، معاون اتحادیه حقوق‌دانان افغانستان، نیز می‌گوید بر اساس قانون اساسی و قانون اجرات جزایی افغانستان اصل بر آن است که دادگاه‌ها باید به منظور تامین عدالت و شفافیت به صورت علنی برگزار شود.

اما او گفت در صورتی که بحث اخلاقی، حفظ اسرار خانوادگی و یا هم بحث امن و نظم عامه مطرح باشد، نظر به لزوم‌دید قاضی در قضایای مشخص، دادگاه‌ها به صورت سری برگزار می‌شود.

اما دادگاه عالی افغانستان تا کنون به این خواست آقای صالح پاسخ نداده است.

منبع تصویر،SUPREME COURT AFG

“قوه قهریه سایه در حمایت از قانون‌گریزها”

از سویی هم معاون اول رئیس جمهوری افغانستان گفته که از سال‌ها به این سو “یک قوه قهریه سایه و زیرزمینی در حمایت از قانون‌گریزها در کابل شکل گرفته است.”

به گفته وی، یک طرف قضیه به خاطر حل بعضی از دعاوی حقوقی به جای مراجعه به پلیس و یا دادستانی “به یک سلاح‌دار زورمند و یا سرگروپ گروه‌های جنایت‌پیشه” مراجعه می‌کند تا با ایجاد ارعاب و ترس طرف مقابل را وادار به تسلیمی و تمکین سازد.

او در ادامه گفته که نگهبانان شماری از شخصیت‌های سیاسی و یا وکلا نیز با اخذ باج و رشوت دست به ترساندن طرف‌های دعوای حقوقی می‌زنند.

در افغانستان تا کنون جلسه‌های دادگاه‌هی برخی از مقام‌های دولتی متهم به فساد به صورت علنی برگزار شده اما محاکمه افراد متهم به انجام “اعمال تروریستی” کمتر به صورت علنی برگزار شده است.

عملکرد دستگاه‌ قضایی افغانستان در سال‌های گذشته با انتقاداتی همراه بوده است.

با آزادی هزاران زندانی طالبان از زندان های افغانستان ، دولت و دستگاه قضایی این کشور همواره مورد انتقاد مردم قرار داشته است که در جهت محاکمه مجرمان جنگی تعلل و تصامیم غیرقانونی صورت گرفته و دولت بدون ارجاع به بخش حق العبدی قربانیان مصحلت های سیاسی خود را ارجحیت داده است. به همین خاطر برخی از خانواده های قربانیان حملات انتحاری در افغانستان خواستار ارجاع پرونده های جنایات جنگی به دادگاه‌های بین‌المللی شده‌اند.

در ماه ژوئیه سال جاری میلادی، دیده‌بان شفافیت افغانستان بر اساس یک نظرسنجی اعلام کرد که وجود فساد اداری در نظام قضایی دولت و محاکم غیررسمی از جمله فساد در محاکم طالبان، از اعتماد مردم نسبت به مراجع قضایی در این کشور کاسته است.

 

 

 

والی فاریاب: طالبان از پهپاد و اسلحه دوربین‌دار استفاده می‌کنند

منبع تصویر،GETTY IMAGES

توضیح تصویر،

والی فاریاب در شمال افغانستان می‌گوید طالبان از پبهاد و اسلحه دوربین دار استفاده می‌کنند

مقامات محلی در شمال افغانستان می‌گویند که طالبان اخیراً از هواپیماهای کوچک بدون سرنشین (پهپاد) جاسوسی برای هدف قرار دادن نیروهای افغان در ولایت فاریاب، پکتیا استفاده می‌کنند.

آنها می‌گویند که طالبان اکنون از سلاحی به نام “بزبزک” که دارای دوربین است، استفاده می‌کنند. این نوع اسحله دارای دوربین های شب‌نما است و توانایی نشانه‌گیری از راه دور و تک تیراندازی را دارا است.

در همین حال گزارش‌هایی در مورد استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین طالبان در مناطق دیگر افغانستان نیز گزارش شده است.

طالبان هنوز در این باره واکنشی نشان نداده است، اما مقامات افغانستان می گویند که نیروهای امنیتی توانسته‌اند با استفاده از فن آوری پیشرفته‌ترحملات پهپادهای طالبان و سلاح‌های تک تیر انداز پیشرفته آنه را خنثی کنند.

تا هنوز مشخص نشده است که طالبان تجهیزات جدید نظامی را از کجا و چگونه بدست می‌آورند.

نقیب الله فائق، والی ولایت فاریاب، در شمال افغانستان به بی بی سی گفته است که پهباد‌های مورد استفاده گروه طالبان ظرفیت فیلم‌برداری در شب را دارد که توسط آن پست‌های نظامی دولتی را شناسایی می‌کنند.

آقای فائق می‌گوید طالبان در نبردهای مسلحانه خود در ولسوالی قیصار و خواجه سبز پوش از این پهباد ها استفاده کرده‌اند. او می‌گوید که طالبان در شب و با استفاده از این فن‌آوری موقعیت‌های نظامی را تشخیص و سپس توسط اسلحه “بزبزک” و خمپاره مورد هدف قرار می‌دهند.

منبع تصویر،FARYAB.IDLG

توضیح تصویر،

نقیب الله فائق، والی ولایت فاریاب در شمال افغانستان به بی بی سی گفته است که پهباد های مورد استفاده گروه طالبان ظرفیت فیلم‌برداری از طرف شب را دارد

نقیب‌الله فائق والی ولایت فاریاب افغانستان نیز می‌گوید که طالبان این پهباد ها و اسلحه جدید را از پاکستان به افغانستان وارد می‌کنند. دولت افغانستان طی سال‌های گذشته پاکستان را به حمایت از طالبان متهم می کند اتهاماتی که از سوی اسلام آباد بارها رد شده است.

پیشتر در چند مورد نظامیان آمریکایی، ایران را نیز به تجهیز نظامی طالبان متهم کرده است.

گروه طالبان هموارده این ادعا ها را رد کرده‌اند.

از زمان امضای توافقنامه میان آمریکا و طالبان در ماه فبروری (فوریه) سال روان میلادی در دوحه، گروه طالبان با توقف حملات خود علیه نیروهای خارجی، حملات تهاجمی خود در برابر نیروهای دولتی افغانستان را افزایش داده اند.

کارشناسان نظامی و دولت افغانستان اذعان کرده اند که در این مدت تاکتیک های عملیاتی طالبان نیز در بمگذاری های کنار جاده‌این و قتل های هدفمند شخصیت های این کشور تغیر کرده است.

مقامات می‌گویند استفاده از پهباد و تک تیراندازهای دوربین دار بخشی از تجهیزات جدیدی است که گروه طالبان توسط آن نیروهای دولتی را هدف قرار میدهند. آنها ادعا می‌کنند که این گروه این تسلیحات را از پاکستان بدست می‌آورند.

براساس گزارش‌ها گروه طالبان در شمار دیگری از ولایت‌های افغانستان نیز از پهباد از جمله ولسوالی زرمت و میرزکی ولایت پکتیا استفاده کرده‌اند.

مقامات محلی گفته اند در اثر حملات این پهباد ها پنج پلیس محلی در ولایت پکتیا مورد هدف قرار گرفته و مجروح شده اند.

در ولایت قندوز نیز مسئولین محلی تاکید کرده اند که در اثر پرتاب بمب‌های کوچک توسط این پهباد‌ها ۴ تن از محافظان والی این ولایت کشته و ۹ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

همزمان رحمت‌ الله اندر، سخنگوی مشاور امینت ملی افغانستان استفاده از این پهپادها وتسلیحات را بی‌اثر خوانده است. آقای اندر گفته است دولت در جهت خنثی سازی این نوع حملات طالبان تدابیری گرفته‌ و تا کنون چندین فروند از این نوع پهباد ها را سرنگون و ضبط کرده‌اند.

با وجود تماس بی بی سی ، سخنگوی طالبان در این زمینه تا هنوز ابراز نظر نکرده است.

پیشتر امرالله صالح، معاون نخست ریاست جمهوری افغانستان در مورد استفاده اسلحه “بزبزک” در صفحه فیس‌بوک خود نوشته بود و گفته بود که دولت برای خنثی سازی این نوع تسلیحات اقدام کرده است.

 

 

 

 

 

 

 

 

دولت ایران: از اول آذر تردد بین شهرها ممنوع خواهد شد

 

منبع تصویر،MEHR

علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران پس از نشست هیات دولت در جمع خبرنگاران اعلام کرد “تعطیلی گسترده از شنبه اول آذر اجرایی می‌شود. در این تعطیلی گسترده حتی نسبت به خروج از شهرها سختگیری خواهد شد و تردد از شهر به شهر ممنوع خواهد بود”.

به گفته سخنگوی دولت “در این تعطیلی گسترده صرفاً تولید کنندگان و تامین کنندگان کالاها و تولیدات مورد نیاز و ضروری مشغول فعالیت خواهند بود”.

علی ربیعی همچنین اعلام کرد که “امروز همچنین علاوه بر تعطیلی گسترده بحث افزایش تست نیز مطرح و مقرر شد سازمان برنامه و بودجه، بودجه‌ها را در اختیار وزارت بهداشت قرار دهد تا تست به صد هزار نفر برسد”.

تصمیم دولت ایران مبنی بر تعطیلی گسترده در حالی اعلام می‌شود که روز گذشته بر خلاف برخی از انتظارها، ستاد ملی مقابله با کرونا به ریاست حسن روحانی، طرح تعطیلی دو هفته‌ای تهران را تصویب نکرد.

افزایش موارد ابتلا

محدودیت‌های تازه‌ در واقع واکنشی به سیر سعودی شیوع کرونا در ایران است.

وزارت بهداشت ایران امروز اعلام کرده است که بیش از ۱۲ هزار و ۵۰۰ مورد ابتلای جدید به ویروس کرونا را در یک روز شناسایی کرده است. این بالاترین آمار ثبت شده موارد ابتلا در این کشور طی یک شبانه روز است.

بنابر گفته مقامات ایرانی حدود ۴۶۰ نفر نیز در ۲۴ ساعت گذشته جان خود را از دست داده‌اند که رقم کل جان‌باختگان در ایران را بر اساس اعلام رسمی مقامات این کشور، به ۴۱ هزار نفر می‌رساند. با این حال آمار اصلی مبتلایان و جان‌باختگان ویروس کرونا در ایران بسیار بیشتر از آمار دولتی و رسمی اعلام شده است و این کشور بیش از هر کشور دیگری در خاورمیانه شاهد شیوع ویروس کووید ۱۹ بوده است.

منبع تصویر،TEHRANPICTURE

در روزهای گذشته بسیاری از مسئولان ایران محدودیت‌ها را کافی نمی‌داستند. از جمله سعید نمکی وزیر بهداشت گفته بود “اجرای محدودیت‌ها از اول آذرماه، گرچه دیر است اما مغتنم است”. او گفته برخی مسئولان علت این تاخیر را “ایجاد پیش‌نیازها و ضرورت‌ها” عنوان کرده‌اند.

پیش از این محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران نیز در جلسه امروز این شورا به صورت تلویحی از تصمیم حسن روحانی مبنی بر مخالفت با تعطیلی انتقاد کرد و گفت که “پیشنهاد تعطیلی تهران کاملا پخته و کارشناسی شده است، از رئیس جمهور می‌خواهیم که آن را اجرا کند”.

آقای هاشمی گفت “احتمال رسیدن به آمار هزار کشته کرونایی در روز وجود دارد”.

توضیح ویدئو،

آمار بی‌سابقه ابتلا به کرونا در ایران؛ بیش از ۱۲۵۰۰ نفر در یک شبانه روز

به دنبال سخنان رئیس جمهوری سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا هم اعلام کرده بود که سه سطح هشدار در نظر گرفته شده است: سطح۳، قرمز؛ سطح۲، نارنجی؛ سطح ۱؛ زرد.

بنابر اعلام ستاد ملی مقابله با کرونا “اگر شهرستانی در سطح ۳ باشد، به جز مشاغل ضروری و‌ تامین‌کننده امنیت و مایحتاج ضروری، بقیه تعطیل خواهند شد؛ تهران، اغلب مراکز استان‌ها و حدود ۱۰۰شهر دیگر مشمول این محدودیت‌ها می‌شوند”.

تعطیلی ده‌ها واحد صنفی

در روزهای گذشته، نهادهای ناظر از تعطیلی ده‌ها واحد صنفی و باشگاه ورزشی به خاطر عدم رعایت قوانین مرتبط به کرونا خبر دادند.

اما رئیس شورای شهر تهران گفته است “محدودیت‌هایی که در هفته گذشته توسط ستاد ملی کرونا، ایجاد شد عملا تاثیر جدی در کاهش تردد و رفتار مردم ایجاد نکرده‌است”.

آقای هاشمی می‌گوید “با کاهش ساعات فعالیت اصناف و سیستم حمل و نقل عمومی، فقط موجب افزایش ازدحام که عامل تشدید شیوع کروناست فراهم شده‌است”.

روز گذشته نیز انتشار تصاویری از ازدحام جمعیت در یک حراجی یک مغازه پوشاک در شهرک غرب تهران خبر ساز شده بود. این مغازه اعلام کرده بود زمان این حراج قبل از ساعت ١٨ عصر خواهد بود. اکنون معاونت انتظامی استاندار تهران هم در واکنش به این خبر از پلمپ یکماه این واحد صنفی خبر داده است.

پیشتر اعلام شده بود به جز مشاغل ضروری شامل کسب و کارها به مدت یکماه از ۲۰ آبان تا ۲۰ آذرماه از ساعت ۱۸ تا صبح فردای آن روز تعطیل می‌شود.

علاوه بر این، در تهران محدودیت‌های تازه‌ای وضع شده که بر این اساس تردد در این شهر از ساعت ۲۱ روز شنبه ۲۴ آبان منع خواهد شد.

اختلاف وزارت بر سر سفر هوشمند

منبع تصویر،TEHRANPICTURE

همزمان علی اصغر مونسان، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از ارائه طرحی به وزارت بهداشت با عنوان “سفر هوشمند” خبر داد و گفت “سفر در قالب تور و تحت نظارت کامل این وزارتخانه و با رعایت تمام پروتکل‌های بهداشتی پیشنهادی است که می‌تواند انجام شود”.

این پیشنهاد اما با مخالفت ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت مواجه شد. آقای حریرچی با انتقاد از طرح “سفر هوشمند گفت “هرنوع تجمعی بالای ۱۵ نفر خلاف پروتکل است و باید منع شود که شامل سفر هم می‌شود. هر نوع سفری احتمال ابتلا به ویروس کرونا را بالا می‌برد”.

وزارت بهداشت به تازگی از کلیه سازمان‌های مسئول خواسته تا از تاریخ ۲۸ آبان‌ماه از هر گونه جابه‌جایی مسافر بدون دریافت نتیجه تست کرونا اجتناب کنند.

منبع تصویر،TEHRANPICTURE

بنابر آمار رسمی، در مجموع تا کنون ۴۱ هزار و ۴۹۳ نفر به دلیل ابتلا به کرونا جان خود را از دست دادند. تعداد کل مبتلایان هم ۷۶۲ هزار و ۶۸ نفر اعلام شده است.

نتایج پیمایش ملی کووید – ١٩ نشان می‌دهد که حدود پنج میلیون نفر، معادل هفت و نیم درصد ایرانیان بالای ۱۵ سال، بر اساس خوداظهاری به درجاتی از بیماری کرونا مبتلا شده‌اند.

طبق تحقیقات مستقل بی‌بی‌سی و همچنین به گفته برخی مقام‌های ارشد نظام پزشکی و وزارت بهداشت ایران، آمار واقعی دو تا سه برابر است.

اخیرا نتایج هشتمین پیمایش ملی کووید – ١٩ نشان می‌دهد که حدود پنج میلیون نفر، معادل هفت و نیم درصد ایرانیان بالای ۱۵ سال، بر اساس خوداظهاری به درجاتی از بیماری کرونا مبتلا شده‌اند.

 

‘تغییر سبک خرید’ گوشت و مرغ در ایران

 

تجربه مخاطبان بی‌بی‌سی؛ افزایش قیمت اقلام خوراکی در ایران

روزنامه همشهری نوشته که “سبک خرید” در ایران تغییر کرده و خرید گوشت و مرغ به ده روز اول ماه محدود شده است.

این روزنامه در گزارشی به نقل از تعدادی از فروشندگان مواد پروتئینی در تهران نوشته است: “در بیست روز باقی‌مانده هر ماه به دلیل بالا بودن قیمت‌ها و کاهش قدرت خرید مردم،‌ بازار سوت و کور است.”

یکی از فروشنده‌ها در منطقه تهرانسر به همشهری گفته که حتی مقدار و کیفیت خرید گوشت قرمز نیز تغییر کرده و “برخلاف گذشته اکنون کمتر خریداری برای گوشت ران، راسته و فیله گوسفندی و گوساله پیدا می‌شود. بلکه مشتریان تقاضای خرید شقه یا حداکثر سردست انواع گوشت قرمز دارند.”

در همین حال علی اصغر ملکی رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی می‌گوید قیمت دام از ابتدای آبان نزدیک به ۲۰ هزار تومان کاهش داشته است و به همین دلیل به مردم توصیه کرده در “خرید گوشت قرمز شتاب‌زده” عمل نکنند.

گزارش نهادهای رسمی می‌گوید قدرت خرید مردم در سال‌های اخیر به دلیل “جهش قیمت کالاهای اساسی” کاهش پیدا کرده است.

مرکز پژوهش‌های مجلس مهر امسال اعلام کرد در فاصله سال‌های ۹۵ تا ۹۸،‌ متوسط مصرف کالاهای اساسی کاهش قابل توجهی داشته است.

این مرکز در گزارش خود نوشت که “مصرف گوشت گوساله ۲۰ درصد و گوشت گوسفندی ۲۹ درصد از سفره خانوارها حذف شده” که در میان اقشار محروم از این هم بیشتر بوده است.

منبع تصویر،GETTY IMAGES

خروج آمریکا از توافق هسته‌ای در اردیبهشت ۱۳۹۷ و بازگشت تحریم‌ها در دو سال اخیر، قیمت مواد غذایی را افزایش داده است.

امسال تعطیلی‌های گسترده به دلیل شیوع کرونا و افزایش قیمت دلار هم بر مشکلات اقتصادی افزوده و تورم را افزایش داده است.

به گزارش مرکز آمار ایران، در سال ۱۳۹۸ متوسط هزینه کل خالص یک خانوار شهری به سالی ۴۷ میلیون و ۴۳۷ هزار و ۹۰۰ تومان رسیده که ۹۷ درصد بیشتر از سال پیش از آن بوده است.

گزارش بودجه خانوار ایرانی در سال ۹۹ هنوز منتشر نشده است.

منبع تصویر،GETTY IMAGES

دعوای مجلس و دولت بر سر اقتصاد

کارشناسان می‌گویند فساد سیستماتیک و پافشاری بر ایدئولوژی در حوزه سیاست خارجی، همچون رد لوایح اف‌ای‌تی‌اف، یکی از مهم‌ترین دلایل مشکلات اقتصادی ایران است.

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس، در نطق پیش از دستور در جلسه علنی امروز مجلس گفت معضلاتی مثل “بورس و سیاست‌های پولی و بانکی و رها کردن بازار، به پاستور و بهارستان و باب همایون و میرداماد ارتباط دارد نه به جورجیا و میشیگان و آریزونا.”

اشاره آقای قالیباف به ناهماهنگی در قوای سه‌گانه و دستگاه‌های اقتصادی و نهادهای رسمی و چشم داشتن مقام‎های ایران به نتیجه انتخابات امریکا است.

در همین حال عبدالناصر همتی رئیس بانک مرکزی در نامه‌ای به محمد باقر قالیباف، از آنچه “واردکردن بانک مرکزی به مباحث سیاسی و حاشیه‌ای” خوانده انتقاد کرده است.

او با اشاره به اینکه رئیس مجلس در جریان مشکلات کشور قرار دارد، نوشت در دو سال و نیم گذشته بانک مرکزی درمقابل فشار حداکثری دولت آمریکا، “خط مقدم جنگ اقتصادی” را مدیریت کرده و حالا از آقای قالیباف انتظار دارد “برای کمک به رویکرد بانک مرکزی در مقابله با فشارهای اقتصادی، با سیاست‌های ضدتورمی و تلاش‌ برای رونق تولید داخلی” همراه شود.

 

Updated: نوامبر 16, 2020 — 12:15 ق.ظ