چه چیزی دختران را دختر می‌سازد؟

 
همه می‌دانند که دخترها با پسرها تفاوت دارند. اما چه چیزی دختران را دختر می‌سازد؟ بدن دخترها و بدن پسرها از مواد یکسانی ساخته شده است، اما این دو بدن چهار تفاوت مهم با هم دارند.
1 ــ  هورمون‌ها
استروژن نام هورمون جنسی زنانه است که باعث بیشتر تغییرهای بدن دختران در هنگام بلوغ می‌شود. چرخه‌ی ماهانه که به آن قاعدگی می‌گویند، با استروژن، پروژسترون و هورمون‌های دیگر تنظیم می‌شود. (در بدن پسرها هورمون‌های دیگری تولید می‌شود.)
2 ــ  اندام‌های جنسی
اندام‌های جنسی دختران، برعکس اندام‌های جنسی پسران، درون بدن آن‌ها جای دارد. مغز دختران هورمون‌های جنسی زنانه را می‌سازد و تخمدان‌های آن‌ها، تخمک‌ها را تولید می‌کنند. تخمدان‌ها را لوله‌هایی به زِهدان (رَحِم) وصل می‌کند. واژن (مِهبَل) مجرایی است که در انتها به رَحِم می‌رسد. تخمدان‌ها هر ماه یک تخمک آزاد می‌کنند. اگر تخمک با اسپرم مرد، بارور شود، در درون رحم به جنین تبدیل می‌شود. اگر تخمک بارور نشود، در جریان قاعدگی از بدن بیرون می‌شود. اگر جنین در رحم پدید آید، پستان‌ها آماده می‌شوند تا برای نوزداد شیر تولید ‌کنند.

3 ــ  مغز

دانشمندان از سال‌های پیش روی تفاوت‌های میان مغز دختران و پسران پژوهش می‌کنند. مغز دختران از مغز پسران کوچک‌تر است (اما بدانید که این تفاوت اندازه با هوش ارتباط ندارد.) بلوغ مغز دختران زودتر از مغز پسران آغاز می‌شود. (اما وقتی زمان بلوغ مغز پسران برسد، مغز آن‌ها سریع‌تر بالغ می‌‍شود.)
4 ــ  کروموزوم‌ها
در هر سلول بدن انسان 23 جفت کروموزوم وجود دارد که یک جفت آن کروموزوم جنسی است. کروموزوم‌های جنسی به شکل X و Y هستند. آن‌ها مشخص می‌کنند که دختر یا پسر باشید. شما یکی از این کروموزوم‌ها را از پدر و یکی دیگر را از مادر خود به ارث می‌برید. اگر دو کروموزوم X داشته باشید، شما دختر هستید. اگر یک کروموزوم X و یک کروموزوم Y می‌داشتید، شما پسر می‌شدید. اما اکنون در هر سلول خود یک جفت XX دارید. یعنی هر یک از 10 میلیون میلیون سلول بدن شما می‌دانند که شما دختر هستید!

 

Greenwood, Elinor, Cox, Alexander.100% Me. New York: DK Pub.,

 

ادامه متن را اینجا بخوانید 

Updated: اکتبر 20, 2020 — 12:47 ق.ظ