اخبار روز : پزشکان: شاید تا فردا بتوان دونالد ترامپ را از بیمارستان مرخص کرد

 

اخبار روز : پزشکان: شاید تا فردا بتوان دونالد ترامپ را از بیمارستان مرخص کرد

منبع تصویر،REUTERS

توضیح تصویر،

دکتر شون کانلی

پزشکان بیمارستان نظامی والتر رید که دونالد ترامپ به دلیل ابتلا به کرونا در آن بستری است می‌گویند شاید تا فردا بتوان او را مرخص کرد. آنها تاکید کردند که حال آقای ترامپ خوب است و فقط علائم خفیفی دارد و شاید از فردا بتوان درمان او را در کاخ سفید پیگیری کرد.

در کنفرانس خبری امروز دکتر شون کانلی، پزشک شخصی رئیس جمهوری آمریکا به نمایندگی از تیم پزشکی او گفت آقای ترامپ در دو روز گذشته دو بار دچار کاهش اکسیژن‌رسانی شده است، یک بار به زیر ۹۴ و یک بار به زیر ۹۳ درصد.

دکتر کانلی گفت با اینکه آقای ترامپ تنگی نفس نداشته و اصرار داشته که به اکسیژن نیازی ندارد از روی احتیاط به او اکسیژن داده شده است.

از دکتر کانلی سوال شد چرا پیشتر استفاده از اکسیژن را مطرح نکرده بود: “من سعی داشتم روحیه بالای تیم پزشکی را نشان دهم، اصل موضوع این است که حال او خیلی خوب رو بهبود است.”

دکتر کانلی گفت علائم حیاتی رئیس‌جمهور آمریکا طبیعی و رو به بهبودند و او تب هم ندارد.

توضیح ویدئو،

ترامپ و کرونا؛ پزشکان می‌گویند امیدوارند رئیس جمهوری آمریکا بزودی از بیمارستان مرخص شود

دکتر کانلی همچنین گفت بجز داروی ضدویروس رمدسیویر، برای آقای ترامپ دگزامتازون هم تجویز شده است.

او در باره نتیجه اسکن قفسه سینه آقای ترامپ توضیحی نداد اما اینکه دگزامتازون تجویز شده می‌تواند احتمال مشکل ریوی را مطرح کند.

دگزامتازون نوعی کورتون (استروئید) است که معلوم شده در موارد شدید کرونا مانع از واکنش بیش از حد سیستم ایمنی می‌شود که می‌تواند کشنده باشد.

در سه روز گذشته به نقل از مقام‌های مطلع گزارش‌های ضد و نقیضی در باره وضعیت بیماری آقای ترامپ منتشر شده بود.

منبع تصویر،REUTERS

توضیح تصویر،

آقای ترامپ در حال کار در اتاق کنفرانس بیمارستان

آقای ترامپ دیشب ویدئویی در توئیتر منتشر کرد و در آن گفت “خیلی حالش بهتر است” و “امتحان واقعی” در چند روز آینده خواهد بود. او از هوادارانش و کسانی که در مقابل بیمارستان اردو زده‌اند تشکر کرد.

همسر آقای ترامپ، ملانیا، نیز به کرونا مبتلا شده و در کاخ سفید تحت درمان است.

پس از ابتلای آقای ترامپ، شمار اطرافیان او که به کرونا مبتلا شده‌اند مرتب بیشتر شده و به نُه نفر رسیده است.

حداقل هفت نفر که هفته پیش در مراسمی با حضور آقا و خانم ترامپ در کاخ سفید شرکت داشتند به کرونا مبتلا شده‌اند. در این مراسم بیشتر حاضران ماسک نداشتند و فاصله اجتماعی رعایت نمی‌شد.

از آقای ترامپ که ۷۴ سال دارد به دلیل کم‌خطر شمردن همه‌گیری کرونا و بی‌اعتنایی به ماسک و فاصله‌گذاری اجتماعی بشدت انتقاد شده است.

فعالیت انتخاباتی آقای ترامپ پس از ابتلایش به کرونا متوقف شده اما مایک پنس معاون او که آزمایش کرونایش منفی بوده است به تبلیغات انتخاباتی ادامه می‌دهد.

جو بایدن رقیب آقای ترامپ در انتخابات هم آزمایش کرونایش منفی بوده است و فعالیت انتخاباتی‌اش ادامه دارد.

انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا سی روز دیگر برگزار می‌شود.

 

مذاکرات صلح افغانستان؛ ‘میانجی گری برخی از کشورها برای حل اختلاف

منبع تصویر،GETTY IMAGES

منابعی در هیأت مذاکره‌کننده دولت افغانستان به بی‌بی‌سی تایید کرده‌اند که برخی کشورهای عضو گروه حامی صلح افغانستان برای رفع “اختلاف موجود میان هیات طالبان و دولت” دست به کار شده‌اند.

به گفته آن‌ها، نمایندگان این کشورها برای یافتن راه حل با هیأت‌های دو طرف در تماسند.

همزمان، یک عضو هیأت مذاکره کننده دولت افغانستان به سجاد محمدی، خبرنگار بی‌بی‌سی در کابل گفت آن‌ها طرح‌های بدیل‌شان را در مورد دو ماده اختلافی طرزالعمل کاری مذاکرات به هیأت طالبان ارائه کرده و منتظر پاسخ هستند.

این در حالی است که اعضای هیأت مذاکره کننده دولت و هیأت طالبان در نخستین روز دیدارشان فیصله کردند که به جز دو طرف، طرف سومی به عنوان تسهیل کننده و میانجی در جریان مذاکرات حضور نداشته باشد.

با آنکه حدود سه هفته از مراسم افتتاحیه مذاکرات صلح افغانستان گذشته اما دو طرف نتوانسته‌اند روی طرزالعمل کاری مذاکرات به توافق برسند. از یک هفته به اینسو هم هیچ نشستی میان گروه تماس که وظیفه بحث روی طرزالعمل مذاکرات را دارد، برگزار نشده است.

هیأت‌های دولت و طالبان بن‌بست در مذاکرات را تایید نمی‌کنند اما می‌گویند این وضعیت نشان دهنده “رکود” در بحث‌ها است.

دو عضو هیات مذاکره کننده دولت افغانستان به بی‌بی‌سی گفتند که برای بیرون رفت از حالت رکود کنونی، نمایندگان این کشورها تلاش‌ها را آغاز کرده و با دو طرف دیدارهایی داشته‌اند.

آنان درباره جزییات این دیدارها و اینکه آیا تاهنوز نتایجی در پی داشته و یا نه، چیزی نگفتند.

هرچند عملا و به صورت رسمی طرف سوم و میانجی در مذاکرات حضور ندارد اما از همان روزهای آغاز، گروهی متشکل از نمایندگان کشورهای قطر، آلمان، ناروی، ازبکستان و اندونیزیا در دوحه به هدف کمک به روند مذاکرات صلح افغانستان تحت نام گروه کشورهای حامی صلح افغانستان شکل گرفته است.

شریفه زرمتی، یک عضو هیات مذاکره کننده دولت افغانستان به بی‌بی‌سی گفت آنان توقع داشتند که طرزالعمل کاری در جریان یک روز نهایی شود.

به گفته خانم زرمتی حالا هیات افغانستان منتظر پاسخ طالبان به طرح‌های بدیل ارایه شده از سوی آنان است.

از سویی هم زلمی خلیل زاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان پس از قطر به تاجکستان رفته تا در مورد روند صلح افغانستان با مقام‌های این کشور گفتگو کند.

دو روز قبل زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان نیز در سفرش به دوحه با نمایندگان هر دو طرف دیدار و گفتگو کرد.

آقای خلیلزاد برای بحث و گفتگو در مورد روند صلح افغانستان از دوحه به دوشنبه پایتخت تاجکستان رفته است.

در حال حاضر در دوحه همه تلاش‌ها برای نهایی سازی طرزالعمل مذاکرات و رفتن به سوی اجندا و بحث‌های اصلی است.

اما پیش از این منابعی در هیات افغانستان گفته بودند که از دو مورد اختلافی روی مورد مبنا مذهبی مذاکرات پیشرفت‌هایی میان دو طرف صورت گرفته اما طالبان در مورد اصل بودن توافقنامه آمریکا و طالبان در مذاکرات همچنان پافشاری دارند.

 

درگیری قره‌باغ؛ گردابی که پای همسایگان را هم به وسط معرکه می‌کشد

 

درگیری‌های قره‌باغ تنها به آذربایجان و ارمنستان ختم نمی شود. آنچه در این منطقه می گذرد زیر ذره بین دیگر قدرت‌های منطقه است، از ترکیه، که آشکارا از آذربایجان حمایت می‌کند، تا ایران و روسیه که خواهان آتش بس و انجام مذاکرات شده‌اند. از گزارش‌های ارسال سلاح و نیروی نظامی از ترکیه به آذربایجان گرفته، تا گزارش‌هایی از ارسال سلاح از ایران به ارمنستان. گزارش‌هایی که طرف‌های درگیر رد می‌کنند.