اخبار روز : افزایش فروش آنلاین ‘داروهای تقویت‌ جنسی’ در افغانستان

اخبار روز :  افزایش فروش آنلاین ‘داروهای تقویت‌ جنسی’ در افغانستان

  • نوید محمدی
  • بی‌بی‌سی

۵ ساعت پیش

توضیح تصویر،

چهار قرص وایاگرا در کابل به صد افغانی (حدود یک و نیم دلار) فروخته می‌شود

فروش آنلاین داروهای محرک جنسی در افغانستان افزایش بی‌سابقه‌ای یافته است در حالی که این داروها را بسادگی می‌توان از داروخانه‌ها، سوپرمارکت‌ها و حتی دست‌فروشان نیز تهیه کرد.

وزارت صحت عامه/ بهداشت افغانستان می‌گوید فروش آنلاین این داروها مجاز نیست و با فروشگاه‌های اینترنتی‌ای که آدرس مشخص نداشته باشند، برخورد قانونی می‌کند.

دولت می‌گوید آماری از مصرف سالانه این داروها ندارد چون بیشترشان قاچاق هستند.

بازار شلوغ “پل خشتی” در مرکز شهر کابل از مکان‌هایی است که انواع داروهای تقویت‌کننده و محرک جسنی از جمله قرص وایاگرا، داروهای تزریقی، پماد و انواع اسپری در دسترس است.

وایاگرا که نام اصلی آن سیلدنافیل یا قرص اس.دی.اف است، شناخته‌ترین و پرفروش‌ترین آنها است. در این بازار چهار قرص وایاگرا به صد افغانی (حدود یک و نیم دلار) فروخته می‌شود.

فروشندگان این داروها بیشتر کودکانند. آنها می‌گویند مشتریان‌شان بین ۳۰ تا ۴۵ ساله‌اند.

توضیح ویدئو،

تصمیم صورتی؛ ویاگرا برای زنان مصر آزاد شد

عوارض جانبی

به مشکل جوانی را پیدا کردم که گفت از این داروها استفاده کرده است. او گفت: “با معلوماتی که در مورد داروی وایاگرا داشتم، خواستم از آن استفاده کنم. راهنمای استفاده پشت قوطی بود، مطابق آن عمل کردم. حس خوش و لذت‌بخشی بود.”

این جوان ۲۵ ساله اما می‌گوید استفاده بیشتر از این دارو مشکلاتی را برایش به بار آورد: “زمانی که تاثیرات دارو از وجودم دور شد، فردایش سردرد، جان (بدن) درد شدید و شرایط (حال) ناخوشی داشتم.”

حالا فروش داروهای جنسی راهش را به بازارهای آنلاین باز کرده و ده‌ها صفحه در شبکه‌های اجتماعی برای فروش این داروها ایجاد شده است. مشتری می‌تواند در کوتاهترین زمان داروی مورد نظرش را درِ منزل دریافت کند.

فروشندگان آنلاین به آسانی حاضر به گفتگو نیستند. مسئول یکی از این فروشگاه‌ها به شرط افشا نشدن نامش گفت از تمام اجناسی که برای فروش در فیسبوک تبلیغ می‌کند، داروهای محرک جنسی بیشترین مشتری را دارند.

او می‌گوید که در کابل دارو را به آدرس مشتریان می‌رساند ولی در ولایت‌ها دارو را به رانندگان می‌دهد، مشتریان یا پول را به راننده می‌دهند یا به حسابش حواله می‌کنند.

این فروشنده آنلاین می‌گوید که پیش از شیوع کرونا و قرنطینه، روزانه هشتاد هزار افغانی (بیش از هزار دلار) فروش داشته است.

فروشگاه‌های آنلاین غیرقانونی ‘بسته می‌شوند’

اکمل سمسور، سخنگوی وزارت صحت عامه افغانستان گفت فروشگاه‌های آنلاین که داروی تقویت جنسی می‌فروشند مجوز قانونی ندارند و کار آنان خلاف قانون است.

به گفته او اداره ملی تنظیم دارو و محصولات بهداشتی با هماهنگی وزارت مخابرات تلاش دارد که صفحاتی را که غیرقانونی کار می‌کنند، ببندد.

متخصصان می‌گویند کار اصلی داروهایی مثل وایاگرا در مردان، افزایش جریان خون عضو تناسلی است که ممکن است باعث بهبود عملکرد جنسی در برخی افراد شود اما سردرد، مشکل تنفسی، سرگیجه، کاهش بینایی و ‌آبریزش از بینی از عوارض جانبی آنها هستند.

ولی خان احمدزی، متخصص بیماری‌های داخلی می‌گوید استفاده سرخود از داروهای تقویت جنسی بدون تجویز پزشک خطرناک است و می‌تواند مرگبار باشد.

آقای احمدزی می‌گوید که شاید بعضی از بیماران از رفتن پیش پزشک شرم دارند. این افراد داروها را خودسر از بازار، سوپر مارکت یا داروخانه می‌خرند. این کار خطرهایی دارد و ممکن است سبب سکته مغزی و قلبی و حتی نابینایی شود.

او به افرادی که بیماری‌ قلبی دارند توصیه کرد بدون مشورت با پزشک از این داروها استفاده نکنند زیرا ممکن مرگ را در پی‌داشته باشد.

وزارت صحت عامه می‌گوید از میان داروهای محرک جنسی تنها قرص‌های سیلدنافیل (وایاگرا) و تادالافیل (وایاگرای طولانی‌اثر) مجوز فروش دارند و این نیز باید زیر نظر پزشک باشد.

این وزارت می‌گوید بزودی اداره‌ای را برای جمع‌آوری داروهای چاق ‌کننده، لاغر ‌کننده، تقویت جنسی و سایر داروهای غیرقانونی ایجاد خواهد کرد.

 

 

 

 

تماس کوتاه’ نوید افکاری با خانواده: شکنجه شده‌ایم

توضیح تصویر،

برادران افکاری از راست حبیب (محکوم به ۲۷ سال زندان) ، نوید (دو بار اعدام) و وحید افکاری (محکوم به ۵۴ سال زندان)؛ هر سه آنها به ۷۴ ضربه شلاق هم محکوم شده‌اند

بر اساس گزارش‌ها نوید افکاری، کشتی‌گیر ایرانی که به همراه دو برادر زندانی خود در شیراز از روز پنج‌شنبه به مکانی نامعلوم منتقل شده بود، “با خانواده تماس گرفته” و از وضعیت خود خبر داده است.

مهدی محمودیان، فعال سیاسی در توییترش نوشته که نوید افکاری در “تماس کوتاه” خود گفته که به همراه دو برادرش در یک محل نگهداری می‌شوند. بر اساس این گزارش آقای افکاری همچنین توضیح داده که در زندان کتک خورده‌ و باید به پزشک قانونی برودند اما مسئولان زندان از تحویل برگه شکایت “خودداری” کرده‌اند.

حسن یونسی، وکیل پرونده خانواده افکاری، گفته بود که هر سه برادر از روز پنج‌شنبه از زندان به مکان‌های نامعلومی منتقل شده‌اند و از وضعیت آنها اطلاعی در دسترس نیست.

خانواده افکاری مقابل زندان تجمع کرده بودند.

پرونده این سه برادر مورد توجه افکار عمومی قرار گرفته و خبرساز شده است تا جایی که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، هم خواستار لغو حکم اعدام نوید افکاری شده است.

این سه برادر در جریان اعتراض‌های مرداد ماه ۱۳۹۷ بازداشت شده‌اند. نوید افکاری سنگری به اتهام قتل حسن ترکمان کارمند حراست اداره آبفای شیراز و محاربه به “دو بار اعدام” محکوم شده‌ است. وحید افکاری سنگری هم به ۵۴ سال زندان و حبیب افکاری سنگری به ۲۷ سال زندان محکوم شده‌اند.

دستگاه قضائی ایران متهم است که در این پرونده “ناعادلانه” برخورد کرده و “با شکنجه‌های سنگین” برادران افکاری را به اعتراف علیه یکدیگر مجبور کرده تا جایی که یکی از آنها در زندان دست به خودکشی زده است.

برنامه ۲۰:۳۰ تلویزیون ایران هم که با نهادهای امنیتی ارتباط نزدیک دارد، فیلمی را پخش کرده که در آن ماموران امنیتی نوید افکاری را به محل قتل برده‌اند تا “اعتراف کند” چطور مقتول را “کشته است.”

گزارشگر این برنامه بر روی تصاویر می‌گوید که نوید افکاری با میل خودش و “بدون شکنجه” توضیح داده که چطور مقتول را کشته است.

در این فیلم برای رد ادعای شکنجه به صحبت‌های حمیدرضا جمشیدی اردکانی، وکیل تسخیری که قوه قضاییه برای متهمان گرفته بود، استناد می‌شود. اما بابک پاک‌نیا، وکیل دادگستری در ایران در توییترش نوشته که نوید افکاری در جریان دادرسی خود از آقای جمشیدی اردکانی شکایت کرده بود.

اما حسن یونسی، وکیل برادران افکاری می‌گوید که اعتراف‌ها تحت شکنجه گرفته شده است و برادران افکاری در طول بازجویی و حتی دادگاه کوتاهی که داشته‌اند، به وکیل خود دسترسی نداشته‌اند.

فرنوش امیرشاهی، خبرنگار بی‌بی‌سی با توضیح ابهامات و تضادهایی که در برنامه تلویزیونی “اعتراف‌های” نوید افکاری بوده، می‌گوید یکی از اهداف پخش این فیلم این است که حکم صادر شده را در میان طرفداران حکومت توجیه کند.

توضیح ویدئو،

علت پخش اعترافات تلویزیونی نوید افکاری چیست؟

مازیار ابراهیمی که پیشتر ماجرای اعتراف اجباری خود در تلویزیون ایران را تعریف کرده و توضیح داده بود که چطور تحت فشار بوده تا به قتل دانشمندان هسته‌ای اعتراف کند، فیلم پخش شده را “کپی سناریوی” فیلم اعترافات خود می‌داند.

او با انتشار فیلمی توضیح داده تصویری که از نوید افکاری در محل قتل و هنگام توضیح جزئیات گرفته شده شبیه همان چیزهایی است که متهمان دروغین قتل دانشمندان هسته‌ای ایران که با او زندانی بوده‌اند، در نقاط مختلف تهران مجبور به ضبط مقابل دوربین شده‌اند.

رد شدن از پست Twitter, 1

پایان پست Twitter, 1

در فیلم همچنین توضیحات وکیل تسخیری قوه قضاییه پخش می‌شود که تایید می‌کند برادران افکاری شکنجه نشده‌اند. ادعایی که وکیل منتخب برادران افکاری رد می‌کند.

حسن یونسی، وکیل برادران افکاری می‌گوید فیلمی که ماموران امنیتی نشان می‌دهند و با استناد به آن می‌گویند نوید افکاری روی موتور منتظر قتل بوده، مربوط به روز قتل نیست.

او خواستار رسیدگی دوباره به پرونده شده است.

بهیه نامجو، مادر برادران افکاری هم از دستگاه قضایی خواسته که فقط اجازه بدهند یک دادگاه عادلانه بار دیگر اتهام پسرانش را بررسی کند.


ادامه اعتراض‌ها به نخست‌وزیری نتانیاهو در اسرائیل

شهر بیت المقدس و چندین شهر دیگر در اسرائیل دیشب بار دیگر شاهد اعتراض هزاران نفر به دولت این کشور و شخص بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل بود. معترضان با پلیس درگیر شدند. تعدادی در جریان این اعتراض‌ها زخمی و بازداشت شدند. مواردی که این معترضان را به خیابانها و درگیری با پلیس کشاند از پرونده فساد مالی آقای نتانیاهو تا مدیریت ویروس کرونا را در بر می‌گرفت.

سیاوش اردلان گزارش می‌دهد.

 

تاریخ شروع مذاکرات دولت افغانستان و طالبان اعلام می‌شود

در آستانه مذاکرات بین‌الافغانی، گروه طالبان اعلام کرده که نخستین نشست مشترک تیم مذاکراتی این گروه با اعضای دفتر سیاسی آن در قطر برگزار شده است. طالبان گفته ملا عبدالغنی برادر، معاون این گروه، رئیس و اعضای جدید تیم مذاکره کننده را معرفی و وظایف‌شان را مشخص کرده است. بر اساس تغییرات تازه، مولوی عبدالحکیم حقانی، ریاست هیئت مذاکره‌کننده طالبان را به جای محمد عباس استانکزی برعهده گرفته است.

علی حسینی گزارش می‌دهد

 

Updated: سپتامبر 7, 2020 — 12:49 ق.ظ