در گزینش نیروی انسانی بهتر است به مهارتهای افراد توجه کنیم ، یا به ویژگیهای فردی شان؟ نویسنده : دکترعلی جمشیدی

در گزینش نیروی انسانی بهتر است به مهارتهای افراد توجه کنیم ، یا به ویژگیهای فردی شان؟

نویسنده : دکترعلی جمشیدی

اکثر مدیران در جست و جوی نیروی انسانی ماهر هستند. نیروی انسانی که دارای سوابق و مهارتهای عملی مفید باشد. این مدیران معمولا از نبود نیروی کار ماهر در بازار ناله می کنند. در واقع بهتر است  بگوییم، این مدیران چون مهارت مدیریت نیروی انسانی را  ندارند، یعنی نمی توانند خوب گزینش کنند، خوب آموزش دهند و فرهنگ سازمانی را خوب مدیریت کنند، به دنبال نیروی انسانی ای هستند که نیاز به هیچ آموزش و سیستم انگیزشی و … نداشته باشد و از بدو استخدام با انگیزه و مهارت بالایی کار خود را شروع کند و به سازمان هم وفادار باشد. بگذارید خیال شما را راحت کنم. چنین نیرویی در بازار کار هرگز یافت نخواهد شد.

حال سوال این است که در گزینش نیرو بهتر است به مهارتهای شغلی آنها امتیاز بیشتری بدهیم و یا به ویژگیهای شخصیتی شان؟ ارزیابی مهارتهای شغلی کار ساده تری است ، بنابراین مدیران نیز به مهارت ها و سوابق افراد نگاه می کنند.

اما چرا در سازمان ها تعارض و چالش های بین کارگر و کارفرما یا مدیران با نیروی انسانی بسیار زیاد است؟ به طور خلاصه، اگر شما هم با این چالش مواجه هستید، بهتر است به این نکته دقت نمایید که مهارتهای شغلی افراد،  قابل ارتقا و یادگیری است، اما ویژگی های شخصیتی افراد مانند صداقت، مسئولیت پذیری، اعتماد به نفس، انضباط شخصی و … در دوران کودکی شکل می گیرد و در سنین بالا چندان قابل توسعه نیست.

درواقع ما باید نگرش ها را استخدام کنیم و مهارت ها را با آموزش و با دستورالعمل های سازمانی ارتقا دهیم. قرارنیست ما نیرو کار بدون مهارت را استخدام کنیم، خیر، ما از بین افرادی که دارای شرایط مشابهی هستند، افرادی را استخدام می کنیم که دارای صداقت و مسئولیت پذیری بالا باشند. تصور کنید فردی دارای مهارت شغلی بسیار بالا است  اما صداقت پایینی دارد.

این فرد برای سازمان یک فاجعه خواهد بود، حال فردی را تصور کنید که صداقت بالا و مهارت شغلی پایینی دارد. این فرد یک نیروی کار بالقوه است که با آموزشهای خوب می تواند به یک نیروی وفادار تبدیل شود. بنابراین توصیه ما این است که در فرایند گزینش، از آزمون ها و پرسشنامه های استاندارد جهت ارزیابی ویژگی های شخصیتی افراد به خصوص مسئله صداقت و مسئولیت پذیری استفاده نمایید.

Updated: آگوست 10, 2020 — 12:14 ق.ظ