اخبار روز : اصیلا وردک: ‘فاحشه’ خطاب کردن زنان معترض به رهایی طالبان قابل قبول نیست

 

اصیلا وردک: ‘فاحشه’ خطاب کردن زنان معترض به رهایی طالبان قابل قبول نیست

اصیلا
توضیح تصویر،اصیلا وردک

در دومین روز نشست لویه جرگه مشورتی صلح، اصیلا وردک، رئیس یکی از کمیته‌های این نشست در یک سخنرانی گفت که عاملان برخورد فیزیکی با بلقیس روشن باید عذرخواهی کنند.

خانم روشن در روز نخست این لویه جرگه به خاطر اعتراض در جریان سخنرانی رئیس‌جمهوری افغانستان، در حالی که از تالار بیرون می‌شد، از سوی یک زن مورد حمله فیزیکی قرار گرفت و نقش زمین شد.

سخنرانی خانم وردک در روز بعدی نشست در این مورد را برخی مردان معترض قطع کردند، شماری از جا بلند شدند و داد و فریاد سر دادند و برای مدتی نظم نشست را به هم زدند.

در حالی که مسئولان برگزاری این نشست پیوسته از شرکت‌کنندگان می‌خواستند که “به جاهای خود بنشینند و نظم را رعایت کنند”، یکی از معترضان خود را پشت نزدیک تربیون رساند و تمام زنانی را که از بلقیس روشن حمایت کرده بودند، “مفسد” خواند و ناسزا گفت.

لحظه

توضیح تصویر،لحظه‌ای که آقای ایقاظ پشت تربیونی آمد که خانم اصیلا سخنرانی می‌کرد

اصیلا وردک در گفت‌وگوی اختصاصی با بی‌بی‌سی می‌گوید:

“یک نفر به نام مولوی ایقاظ، نماینده قندهار سر استیژ آمد و به گوشم گفت که من نماینده طالبان قندهار هستم. حرف‌های بسیار رکیک و زشت زد که من نمی‌توانم آن‌ها را به زبان بیاورم. او گفت هرکسی که از بلقیس روش حمایت می‌کند فاسد و فاحشه است”.

خانم وردک با ناامیدی می‌گوید که همه تماشاچی بودند، “هیچ‌کسی، از هیأت مذاکره‌کننده گرفته تا هیأت اداری جرگه، گروه‌های امنیتی و محافظان نمایندگان، مانع آقای ایقاظ نشدند و او توانست با استفاده از این پلتفرم به تمام زنان افغانستان توهین کند.”

برخورد دوگانه با زن و مرد ”

بلقیس روشن، نماینده ولایت فراه در پارلمان، در گذشته‌ نیز به داشتن صراحت‏ لهجه‏ و قاطعيت در گفتار و اعتراض شهرت داشت، اما اعتراض او در جریان سخنرانی اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در این لویه جرگه که منجر به برخورد فیزیکی و بیرون کشیدن او از تالار شد، مانند بمبی میان کاربران افغان در شبکه‌های اجتماعی ترکید.

موج عظیمی از او حمایت کردند و از زنی که به وی تاخته بود خواستار عذرخواهی از او شدند. تا جایی که عبدالله عبدالله، رئیس لویه‌جرگه نیز برخورد فیزیکی با خانم روشن را “خلاف موازین قبول ‌شده” خواند و گفت: همه افراد حق دارند تا بدون توهین به دیگران ابراز نظر کنند.

بیشتر افراد برخورد زنی که خانم روشن را از عقب هل داد و به زمین زد، نکوهش کردند. اما آنچه خشم بسیاری‌ از زنان و مردان افغان را در داخل و خارج از کشور برانگیخت، اظهارات مولوی نور محمد ایقاظ، نماینده قندهار در این جرگه بود.

افغانستان

توضیح تصویر،آقای غنی در این مراسم از تصمیم نمایندگان قدردانی کرد

خانم وردک می‌گوید: “او آمد و در زیر زنخ (چانه) من در تالار لویه جرگه الفاظی را به کار برد که شایسته من نیست آنها را تکرار کنم. او می‌توانست مرا با سیلی بزند، می‌توانست مرا لت کند، واقعا بسیار خطرناک بود. هرکس دیگر می‌بود شوکه می‌شد. این وضعیت برای زنان افغانستان بسیار نگران کننده ‌است. یک کسی روی استیژ می‌آید و تمام زنان را تحقیر و توهین می‌کند اما هیچ‌کسی به وی چیزی نمی‌گوید، مانع وی نمی‌شود و به وی اجازه می‌دهند بیاید و از پلتفرم جرگه برای توهین تمام زنان افغانستان استفاده کند.”

به گفته برخی از فعالان مدنی، با بلقیس روشن به سرعت برخورد صورت گرفت و سعی شد او را از جلسه به بیرون بی‌اندازند.

خانم وردک می‌افزاید:”این وضعیت را واقعا مایوس کننده یافتم، به جز از یکی دو نفر، هیچ‌کسی از حکومت از من دلجویی نکرد. یک مرد در کنار من ایستاده بود و دشنام می‌داد و در تالار حدود چهل الی ۴۵ مرد دیگر با هم درگیر شدند و حتی لباسهای هم را پاره کردند. من از حکومت می‌خواهم مولوی ایقاظ را وادار کند از تمام زنان افغانستان عذرخواهی کند و تحت پیگرد قانونی قرار بدهد. در غیر آن صورت هیچ زنی دیگر جرئت نخواهد داشت در هیچ‌جایی آواز خود را بلند کند.”

هر زنی که صدا بلند می‌کند فاحشه خطابش می‌کنند ”

حمید احسان، از فعالان شبکه‌های اجتماعی که ویدیوهای زیادی در حمایت از زنان افغان دارد، با خانم وردک هم‌عقیده است.

او در واکنش به اظهارات مولوی ایقاظ در یکی از ویدیوهایش می‌گوید:”هر زنی که (در افغانستان) صدا بلند کرد، به او فاحشه خطاب می‌کنند. فرخنده را آتش زدند، فاحشه خطابش کردند.. زن در هر مقام و منزلتی که است، وقتی صدا بلند کند سرکوب می‌شود. در خانه و در بیرون (برای تحقیر) به زنان فاحشه خطاب می‌شود.”

احسان
توضیح تصویر،حمید احسان، کنشگر شبکه‌های اجتماعی

در همین زمینه نیلوفر لنگر، فعال اجتماعی می‌گوید: “زمانی که سخنگوی وزارت شهرسازی و مسکن بودم، در آپارتمانی در کابل زندگی می‌کردم که صاحب آن هم در آن ساختمان می‌زیست. راننده‌ جوانی صبح‌ها مرا به دفتر می‌برد و شام به خانه‌ام می‌رساند. صاحب خانه با وصف اینکه آدم تحصیل‌کرده و دنیا دیده‌ا‌ی بود، همواره با نگاه تحقیرآمیز به من نگاه می‌کرد. چندین بار شنیدم که به همسر و حتی همسایه‌ها می‌گفت که این زن فاحشه است، از صبح تا شام در وزارت در کنار ده‌ها مرد کار می‌کند، به خدا معلوم که چه می‌کند. باری هم شنیدم که به همسرش می‌گفت از این زن دوری کن او یک فاحشه است. زنی که از خانه برآمد و پایش به دفتر رسید، دامنش دیگر پاک نیست.”

“در جرگه مصونیت نداشتیم”

منیژه رامزی، استاد دانشگاه و یکی از شرکت‌کنندگان این نشست مشورتی می‌گوید که کاربرد چنین الفاظ زشت و رکیک از زبان مولوی ایقاظ در چنین نشست مهم و بزرگ نشان می‌دهد که “جامعه افغانستان یک جامعه مردسالار است، تربیت خانوادگی بسیار ضعیف است. مردان خود را دارای حاکمیت سیاسی و اجتماعی می‌دانند و نمی‌خواهند این حاکمیت را با زنان تقسیم کنند.”

رامزی
توضیح تصویر،منیژه رامزی، استاد دانشگاه

خانم رامزی افزود: “حکومت افغانستان باید با این مرد جدی برخورد کند، ما که در جرگه مصونیت نداشته باشیم، چه چیزی آینده ما را پس از انجام مذاکرات صلح تضمین میکند؟ من از نهادهای مدافع حقوق زنان جدا می‌خواهم که از این موضوع سطحی نگذرند و آن را به شکل درست پیگیری کنند. این مرد باید از تمام زنان افغانستان عذرخواهی کند.”

مدافعان حقوق زن در افغانستان به این باورند که قدرت و سلطه مردان بر زنان همیشه حرف اول را می‌زند و این قدرت و سلطه را طبقات حاکم از طریق قوانین، سنت، ایدئولوژی و غیره به مردان داده‌اند. آن را برای فراگیر کردن فرهنگ ضدزن در جامعه سالها استفاده کرده‌ و آن‌چنان معمول و روزمره ساخته‌اند که حتی “فاحشه” خطاب کردن زنان در نشست‌های رسمی و بزرگ، مانند جرگه مشورتی صلح به امر عادی مبدل شده‌است.

این بار اول نیست که زنان به دلیل اعتراض شان با نکوهش و بدرفتاری مردان در جرگه‌های ملی روبرو می شوند. ملالی جویا، نماینده سابق ولایت فراه در لویه جرگه قانون اساسی، در دسامبر سال ۲۰۰۳ دو دقیقه‌ فرصت خواست تا اعتراض خود را بیان کند.

.

توضیح تصویر،بلقیس روشن در لویه جرگه

برخی از شرکت کنندگان را “جنگ‌سالار و بنیادگرا” توصیف کرد و گفت: “به نظر من اینها باید محاکمه بین‌المللی و ملی شوند، اینها را اگر مردم ما ببخشند، مردم پابرهنه افغان، تاریخ هرگز نمی‌بخشد. اینها ثبت تاریخ کشور ما هستند.”

این اظهارات وی بسیاری از نمایندگان را به خشم آورد و فضای جلسه به هم خورد. او تهدید به مرگ شد و تا بالاخره سازمان ملل مسئولیت محافظتش را به عهده گرفت. خانم جویا نیز با توهین و خشونت لفظی روبرو شد، او را “ملحد و کمونیست” خواندند.

زن ستیزی آشکار

منیژه رامزی می‌گوید: “قرآن عظیم الشأن کسانی را که به زنان پاکدامن و با ایمان افترا و تهمت می‌زنند، نکوهش شدید می کند و از رحمت الهی محروم می‌سازد.”

این زنان می‌گویند تجربه نشان داده‌است که هرگاه زنی از چاردیواری خانه بیرون می‌شود و پا به عرصه‌ فعالیت‌های اجتماعی می‌گذارد، طبقات حاکم زن‌ستیز که همواره تلاش می‌کنند با قوانین، سنت و خرافه‌‌های دینی زنان را زیر سلطه خود داشته باشند، از ترفندهایی چون توهین، تحقیر، دشنام و کوچک ساختن زنان برای تنگ ساختن عرصه‌ای اجتماعی و سیاسی استفاده می‌کنند.

منیژه رامزی می‌گوید: “من به عنوان فعال مدنی و فعال حوزه حقوق زنان انتظار دارم این مرد از رفتار زشت و خشنی که در برابر زنان انجام داده، از خانم روشن، خانم وردک و از تمام زنان افغانستان عذرخواهی کند. این بی‌حرمتی که در حق ما صورت گرفته، ما را نسبت به روند صلح و حفظ ارزش‌های هجده ساله بی باور کرده است.”

تلاش فراوانی کردیم تا برای پاسخ‌گویی به این موارد مولوی نورمحمد ایقاظ را پیدا کنیم و نظر او را درباره اظهاراتش داشته باشیم اما موفق نشدیم.

 

باج دهی به طالبان وحشی ، خیانت ملی است  

 

بلقیس روشن، نماینده مردم فراه در مجلس نمایندگان افغانستان و یکی از اعضای لویه جرگه مشورتی صلح بلقیس روشن، نماینده مردم فراه در مجلس نمایندگان افغانستان و یکی از اعضای لویه جرگه مشورتی صلح در جریان سخنرانی محمد اشرف غنی رئیس جمهور این کشور در تالار لوی جرگه به پا ایستاد و با صدای بلند آقای غنی را متهم به باج‌دهی به طالبان کرد و گفت که «باج‌دهی به طالبان وحشی خیانت ملی است، نباید به این گروه باج داده شود.»

خانم روشن، در کنار فریاد اعتراضش در لویه جرگه، بر روی پارچه سفیدی نیز نوشته بود: «باج‌دهی به طالبان وحشی خیانت ملی است.» وی از رئیس جمهور غنی خواست که از جانب مردم به طالبان باج ندهد.

رئیس جمهور غنی، در پاسخ به این اعتراض بلقیس روشن گفت: «من باج بده نیستم. شما همکاران‌تان را قانع کنید. تصمیم با شما است، باید همدیگر را در این مورد قانع کنید.»

اما خانم روشن، عضو لویه جرگه مشورتی صلح به حرف‌های آقای غنی گوش نداد و جمله‌اش را تحت عنوان «باج‌دهی به طالبان وحشی خیانت است.» بارها و بارها تکرار ‌کرد که نظم این نشست برهم خورد و سر انجام مسؤولین جرگه به زور او را از تالار خارج کردند. اما بعدتر ویدیوهایی که در صفحات اجتماعی منتشر شد، نشان می‌دهد که در جریان اخراج خانم روشن از تالار، از سوی یک عضو دیگر لویه جرگه بر زمین کوبیده می‌شود که این رفتار خشن با واکنش‌های تند مردم روبه‌رو گردید.

خانم روشن، پس از آن که از تالار لویه جرگه اخراج شد گفت: «من به نمایندگی مردم در این جرگه حضور یافتم و خواستم که صدای مردم را بلند کنم که کردم، اما آقای غنی حرف‌هایم را نشنید و زمانی که اعتراض کردم از طرف یک زن در داخل تالار مورد ضرب و شتم قرار گرفتم و پس از آن گارد ریاست جمهوری من را از لویه جرگه اخراج کرد که خود نیز می‌خواستم خارج شوم چون حرفم شنیده نشد.»

شماری از شهروندان افغانستان نیز خشونت به این عضو لویه جرگه را خلاف قانون اساسی و آزادی بیان می‌داند و تاکید دارند که باید حرف تک‌تک کسانی که در این لویه جرگه شرکت کرده‌اند، شنیده شود و به آن‌ها اجازه دهند که حرف دل‌شان هر چه است بگویند، نه این که مانند خانم بلقیس با خشونت از تالار اخراج شوند.

مریم حسینی، عضو جامعه مدنی این کشور است و می‌گوید:«من هم با نظر خانم بلقیس روشن موافقم که به طالبان وحشی نباید بیشتر از این باج داده شود. این گروه جز کشتار و ویرانی هیچ کاری بلد نیستند، اما زمانی که بانو روشن در مجلس اعتراض کرد، نباید صدای وی از سوی رئیس جمهور خاموش می‌شد. آقای غنی، اعتراضش را می‌شنید و پاسخ منطقی نیز ارائه می‌کرد، اما نکرد و اجازه دادند که با او خشونت شود و به زور از مجلس اخراج شد.»

بانو حسینی افزود: «در یک نظام که ادعای دموکراتیک دارد باید حرف شرین و تلخ شنیده شود و رئیس جمهورش که ادعای خدمت می‌کند، نباید اجازه دهد که شهروندانش به جرم این که صدای حق را بلند کرده‌اند خفه شوند.»

نادره رحیمی، نیز فعال مدنی است و گفت: «صدای برحق بانو بلقیس را خاموش ساختند و نباید چنین رفتاری علیه وی صورت می‌گرفت و مورد خشونت قرار می‌گرفت. واقعا متاسفم، اما به عبدالله عبدالله، ریئس این جرگه می‌گویم که باید بانو بلقیس را دوباره بخواهد و اجازه دهند که مردم بدون ترس و یا هراس دیدگاه‌شان را مطرح کنند و هر آن چه در دل دارند واضع و روشن بگوید.»

اما شاه حسین مرتضوی، مشاور ارشد فرهنگی رئیس جمهور افغانستان در واکنش به اعتراض خانم بلقیس روشن، عضو لویه جرگه مشورتی صلح گفت: «برخی از اعضای مجلس که امروز در لوی جرگه اعتراض کردند، این فرصت را به شکل بهترش در اختیار داشتند، اما نباید یک نشست مهم و ملی را قربانی رفتار شهرت‌طلبانه با رویکرد حاشیه‌سازی نماییم.»

آقای مرتضوی افزود: «آزادی بیان حق مسلم و قانونی شهروندان است، اما اخلال یک جلسه مهم و ملی نیز سوال‌برانگیز است زیرا جرگه روی موضوعات اساسی بحث و مشورت می‌کند که تا سه‌ روز دیگر احتمالا مذاکرات شروع شود، اما حاشیه‌سازی برای این فصل مهم جفای بزرگی است که نباید صورت بگیرد.»

Updated: آگوست 12, 2020 — 3:59 ب.ظ