اخبار روز : با تایید رهایی زندانیان طالبان از سوی لویه جرگه، مذاکرات بین‌الافغانی تا ‘سه روز’ دیگر شروع می‌شود

 

اخبار روز :

با تایید رهایی زندانیان طالبان از سوی لویه جرگه، مذاکرات بین‌الافغانی تا ‘سه روز’ دیگر شروع می‌شود

.

توضیح تصویر،محمد اشرف غنی به حاضرین در تالار گفت که بحث آنها دشوار خواهد بود، ولی او باور دارد که لویه جرگه تصمیم درست خواهد گرفت.

لویه جرگه مشورتی به منظور بحث روی رهایی زندانیان گروه طالبان روز جمعه ۱۷ اسد/مرداد در کابل برگزار شد. محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان در این جرگه گفت که گروه طالبان متعهد شده است که در صورت رهایی زندانیان این گروه، تا سه روز دیگر مذاکرات بین‌الافغانی را آغاز کنند.

در این لویه جرگه حدود ۳۲۰۰ تن از جمله ۷۰۰ زن، از سراسر افغانستان شرکت دارند. ریاست لویه جرگه را عبدالله عبدالله، رئیس عالی شورای مصالحه به عهده دارد.

این جرگه بنا به فراخوان محمداشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان برگزار شده و در دو روز روی آزادی زندانیان گروه طالبان بحث خواهد کرد.

برگزاری لویه جرگه از سوی رئیس مجلس نمایندگان خلاف قانون خوانده شده بود، اما روز گذشته نمایندگان حکومت در جلسه روئسای کمیسیون‌های پارلمان به سوالات نمایندگان پاسخ داده و پس از آن هیات اداری پارلمان اعلام کرد که “اختلاف رفع شده” و اکثریت نمایندگان در جرگه شرکت خواهند کرد.

گروه طالبان در واکنش به برگزاری لویه جرگه با نشر اعلامیه گفته است که “طلبیدن جرگه برای چنین موضوع کوچک و عادی، و آن هم در چنین فرصت حساس و کوتاه، چیزی است که مردم از پیش می دانستند که هدف آن رهایی ۴۰۰ تن زندانیان نه، بلکه هوس تمدید قدرت نامشروع، گسترش جنگ، جلوگیری از صلح و تخریب پروسه(روند) مذاکرات بین الافغانی است.”

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا از برگزاری لویه جرگه استقبال کرده و گفته که شرکت کنندگان لویه جرگه “آخرین موانع برای آغاز گفتگوهای بین‌الافغانی” را بر می‌دارند.

او افزوده که “ما می‌دانیم که آنها در مورد آزادی سریع زندانیان باقیمانده در فهرست طالبان، آخرین مانع برای آغاز مذاکرات بین الافغانی، تصمیم می‌گیرند. طالبان تعهد کرده‌اند که پس از آزادی به موقع این زندانیان، با تیم ملی که نمایانگر قوت و تنوع جمهوری اسلامی افغانستان است وارد مذاکره خواهند شد.”

۴۰۰ زندانی و مشکل مذاکرات بین‌الافغانی

محمد اشرف غنی، روز (جمعه ۱۰ اسد/مرداد) در جریان سخنرانی‌اش به مناسبت عید قربان در ارگ اعلام کرده بود که رهایی ۴۰۰ زندانی گروه طالبان که فهرست آنها قبلا به دولت سپرده شده، در صلاحیت او نیست و در مورد آنها، لویه جرگه باید تصمیم بگیرد. لویه جرگه امروز، به همین منظور فراخوانده شد.

رهایی پنج هزار زندانی طالبان در مقابل آزادی یک هزار زندانی دولت از نزد این گروه، بخشی از توافقنامه صلح آمریکا با طالبان است که به تاریخ دهم حوت/اسفند سال گذشته امضا شد.

پیش از این دولت افغانستان اعلام کرده بود که ۵۹۲ زندانی گروه طالبان را به دلیل داشتن “اتهام‌های سنگین” رها نمی‌کند و از گروه طالبان خواسته است تا فهرست جدیدی از زندانیان خود را به دولت افغانستان بدهد.

اما گروه طالبان بر رهایی تمامی افرادی اصرار کرد که فهرست آن‌ها از قبل به دولت افغانستان داده شده است. این گروه تاکید کرده تا زمانی که تمامی زندانیان آن‌ها رها نشوند، مذاکرات بین‌الافغانی آغاز نمی‌شود.

واکنش‌ها به برگزاری لویه جرگه

صلاح‌الدین ربانی، رهبر حزب جمعیت اسلامی در صفحه رسمی فیسبوک‌اش برگزاری لویه جرگه را “نمایشی” خوانده و آنرا در حضور نهادهای قانونمند مردمی، کار خلاف قانون عنوان کرده است.

این در حالی است که عطا محمد نور، رئیس اجرای جمعیت اسلامی از برگزاری لویه جرگه حمایت کرده است.

مارشال عبدالرشید دوستم،رهبر جنبش ملی افغانستان از برگزاری لویه جرگه استقبال کرده و در ادامه گفته است”هر چند ۴۶۰۰ زندانی بدون مشورت با مردم رها گردیده اند”، اما او امیدوار است که اعضای لویه جرگه در مورد رهایی ۴۰۰ تن، نظر مساعد ارائه دهند.

اما نهادهای حقوق بشر و سازمان عفو بین‌الملل ابراز نگرانی کرده اند. سازمان عفو بین‌الملل گفته که در روند صلح افغانستان باید قربانیان مورد توجه قرار گیرند و کمیسیون حقوق بشر افغانستان خواستار شفافیت، توجه به حقوق قربانیان و ضمانت‌ها برای عدم آسیب دوباره زندانیان رها شده به غیرنظامیان شده است.

.

توضیح تصویر،امرالله صالح، معاون اول رئیس جمهوری برگزاری لویه جرگه از سوی رئیس جمهوری را اقدام “شجاعانه” عنوان کرد.

شماری از مردم هم برگزاری لویه جرگه را در حالی که بحران ویروس کرونا دامنگیر افغانستان است، اتلاف وقت و پول می‌دانند. بودجه ۳۳۰ میلیون افغانی (حدود ۴.۳ میلیون دلار)، مورد انتقاد بسیاری از کابران شبکه‌های اجتماعی قرار گرفته است.

امرالله صالح، معاون اول رئیس جمهور غنی در واکنش به انتقادها در مورد بودجه برگزاری لویه جرگه در صفحه فیسبوک‌اش نوشته که آقای غنی فردا (امروز جمعه ۱۷ اسد) دلیل این اقدام “بزرگ و شجاعانه” را با وضاحت شرح خواهد داد.

آقای صالح در ادامه نوشت: من منتظر بودم انتقاد بر ارقام نجومی دیگر صورت بگیرد. به گفته معاون اول رئیس جمهوری دولت افغانستان سالانه ۴ هزار و ۲۰۰ میلیون افغانی را صرف حفاظت و تامین امنیت رجال برجسته می‌کند که به گفته او شماری از این رجال بیشتر از نصف وقت خود را در “تضعیف نظام” به مصرف می‌رسانند.

نماینده مجلس پس از اعتراض مورد خشونت قرار گرفت

بلقیس روشن، نماینده مجلس، در جریان سخنرانی محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در آغاز لویه جرگه، اعتراض کرد و گفت؛ “باج‌دهی به طالبان وحشی خیانت ملی” است.

آقای غنی در پاسخ به خانم روشن گفت که او باج‌ده نیست و خانم روشن باید همکاران خود در لویه جرگه را قناعت دهد، تصمیم از اعضای لویه جرگه خواهد بود.

تصاویر نشان می‌دهد که خانم روشن در حال خروج از تالار است، و خانمی به سرعت او را تعقیب کرده و به شدت به زمین پرتش می‌کند. تا هنوز هویت زنی که خانم روشن را پرت کرده، مشخص نشده است.

آمریکا ۱۲ هزار نیروی نظامی خود را از آلمان خارج می‌کند

آلمان میزبان بیشترین تعداد سربازان آمریکایی در اروپاست

آلمان میزبان بیشترین تعداد سربازان آمریکایی در اروپاست

دونالد ترامپ می گوید از آنجا که آلمان به افزایش هزینه‌های نظامی خود توجه نکرده، آمریکا ۱۲ هزار نیروی نظامی خود را که در این کشور مستقر هستند فراخواهد خواند. آمریکا خروج این سربازان از خاک آلمان را جابجایی “استراتژیک” خوانده است.

به گفته مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا که چهارشنبه، ۲۹ ژوئیه، در واشنگتن صحبت می‌کرد، ۶۴۰۰ نفر از این نظامیان به آمریکا برگردانده می شوند و ۵۶۰۰ نفرشان هم در دیگر کشورهای عضو ناتو چون بلژیک و ایتالیا مستقر خواهند شد.

بر این اساس، تعداد نظامیان آمریکایی مستقر در آلمان به ۲۵۰۰۰ نفر کاهش خواهد یافت.

به گفته آقای اسپر، هدف از این کار تقویت نظامی ناتو در منطقه دریای سیاه است.

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا مدت‌هاست که خواهان کاهش حضور نظامی کشورش در آلمان است ولی منتقدان او می‌گویند کاهش توان نظامی ایالات متحده در آلمان در نهایت به نفع روسیه است.

۲۲ عضو جمهوری‌خواه کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا در نامه‌ای به آقای ترامپ هشدار داده‌اند که کاهش تعهد آمریکا به امنیت نظامی اروپا به سیاست‌های تهاجمی روسیه کمک می‌کند.

مقام های ارشد آلمان هم به این تصمیم واکنش نشان داده و آن را نگران کننده خوانده‌اند.

با این حال آقای ترامپ گفته: “ما دیگر نمی‌خواهیم مثل احمق‌ها جلوه کنیم. ما نیروهایمان را در آنجا (آلمان) کاهش می‌دهیم، علت هم ساده است؛ چون آنها از عهده مخارج خودشان بر نمی‌آیند.”

آقای ترامپ در سه سال گذشته بارها از اعضای ناتو انتقاد کرده و از آنها خواسته که بودجه بیشتری برای این سازمان دفاعی که تمرکزش بر اروپا است، اختصاص دهند. او می‌گوید اعضای ناتو دیگر نباید به آمریکا وابسته بمانند و هزینه‌های گزاف حضور نظامی در اروپا را روی شانه‌های ایالات متحده بگذارند.

اختلاف‌نظر بین اعضای ناتو بر سر این است که قرار شده همه اعضای ناتو تا سال ۲۰۲۴ قدر مشارکت خود در هزینه‌های ناتو را به اندازه ۲ درصد میزان درآمد ناخالص ملی (جی‌دی‌پی) خود کنند اما آلمان و چند کشور دیگر اروپایی هنوز میزان بودجه نظامی خود را به این میزان نرسانده‌اند.

با این حال، مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا به هنگام اعلام این تصمیم، از لحن متفاوتی نسبت به آقای ترامپ استفاده کرد و خروج نیروهای نظامی آمریکا از آلمان را به عنوان بخشی از اهداف وسیع‌تر کشورش برای تغییر در نحوه استقرار سربازان آمریکایی در منطقه خواند.

او گفته که این اقدام یک “تغییر مثبت و بسیار استراتژیک” بوده است که به گفته او “بدون تردید به دستیابی به اصول بنیادین ناتو یعنی بازدارندگی روسیه کمک خواهد کرد”.

خروج نیروهای آمریکایی از آلمان و استقرار آنها در کشورهای دیگر اروپایی چندین میلیارد دلار هزینه روی دست پنتاگون خواهد گذاشت و همزمان از میزان حضور آمریکا در آلمان ۲۵ درصد خواهد کاست.

آن طور که مارک اسپر گفته قرار است یک اسکادران از جنگنده‌های آمریکایی به ایتالیا بروند و بخشی از سربازان هم به لهستان منتقل شوند.

آقای ترامپ بارها از میزان مشارکت مالی کشورهای اروپایی در ناتو انتقاد کرده است

توضیح تصویر،آقای ترامپ بارها از میزان مشارکت مالی کشورهای اروپایی در ناتو انتقاد کرده است

این تصمیم آمریکا با انتقاد مقام‌های آلمان هم روبرو شده به طوری که رئیس کمیته امور خارجه آلمان گفته این اقدام “اتحاد اعضای ناتو را تضعیف” خواهد کرد.

مارکوس سودر، رئیس دولت ایالت باواریا هم ضمن اظهار تاسف از این تصمیم گفته: “سنگینی این اقدام بر روابط آلمان و آمریکا” تاثیر خواهد گذاشت.

در واشنگتن، پایتخت آمریکا هم سیاستمداران از هر دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات از این تصمیم انتقاد کرده‌اند. جک رید، سناتور دموکرات آن را “شلیک به خود و در تضاد با منافع امریکا” خوانده است.

میت رامنی، سناتور جمهوری‌خواه را ” اشتباهی بزرگ” و “سیلی زدن به صورت یک دوست و متحد” ارزیابی کرده است.

حضور آمریکا در آلمان به پیامدهای جنگ جهانی دوم باز می گردد که طی آن آمریکا و متفقین با شکست آلمان نازی و متحدین، به استقرار نیروهای نظامی در اروپا تصمیم گرفتند.

آلمان تاکنون میزبان بیشترین نیروی نظامی در اروپا بوده است و پس از آن هم به ترتیب ایتالیا، بریتانیا و اسپانیا قرار دارند .

البته برخی از نیروهای آمریکایی در اروپا به ماموریت‌های غیر مرتبط با ناتو هم مشغولند و تعداد این پرسنل نظامی هم بنا بر ماموریت‌ها و تحرکات نظامی آنها در سطح اروپا متغیر و سیال است.

راستی‌آزمایی؛ آیا ماهواره ایران از پایگاه آمریکا در قطر تصویربرداری کرده است؟

تصویر گوگل
توضیح تصویر،سمت راست: تصویر ادعایی ماهواره نور – سمت چپ: تصویر گوگل در سال ۲۰۱۶ (۱۳۹۵)

خبرگزاری تسنیم، مرتبط با سپاه پاسداران، تصاویری ماهواره‌ای از پایگاه هوایی العدید آمریکا در قطر منتشر کرده و مدعی شده که این تصاویر را ماهواره نور در جریان مانور روزهای اخیر رصد کرده است.

بررسی‌های بی‌بی‌سی نشان می‌دهد که تصویرهای منتشر شده در رسانه‌های ایران، از نظر کیفیت و جزئیات، شبیه عکس‌هایی است که شرکت گوگل از پایگاه العدید در سال ۲۰۱۶ میلادی منتشر کرده است. این عکس‌ها به صورت رایگان از طریق اپلیکیشن گوگل ارث در دسترس است.

برای مقایسه تصویر‌های بالا را که رسانه‌های ایران مدعی شده‌اند ماهواره نور از پایگاه العدید گرفته، با تصویری که گوگل از رصد دسامبر ۲۰۱۶ میلادی (آذر ۱۳۹۵) منتشر کرده مقایسه کنید.

شباهت دو تصویر در زاویه نگاه از مدار زمین و جزئیات مشخص است. این تصویرها را ماهواره‌های شرکت ماکسار در اختیار گوگل قرار داده‌اند. این شرکت صاحب ماهواره‌هایی در رده تجاری و علمی است که در حال حاضر قادرند با دقت چند متر از سطح زمین تصویربرداری کنند.

سمت راست: تصویرهای ادعایی ایران از پایگاه آمریکا در قطر. سمت چپ: تصویر ماهواره‌ای گوگل از این پایگاه در سال ۱۳۹۵ شباهت جزئیات دو تصویر قابل توجه است
توضیح تصویر،سمت راست: تصویرهای ادعایی ایران از پایگاه آمریکا در قطر. سمت چپ: تصویر ماهواره‌ای گوگل از این پایگاه در سال ۱۳۹۵ شباهت جزئیات دو تصویر قابل توجه است

همچنین تصویرهای ماهواره‌ای روزهای اخیر که به دست بی‌بی‌سی رسیده نشان می‌دهد که شکل قرار گرفتن هواپیماها در پایگاه هوایی العدید آمریکا در قطر، ارتباطی با تصویرهای منتشر شده در رسانه‌های ایران ندارد.

علاوه بر آن تصویرهای ماهواره‌ای نشان می‌دهد که شرایط جوی روزهای ششم و هفتم مرداد (روزهای مانور) باعث شده تصویر واضحی از پایگاه هوایی آمریکا در قطر برداشته نشود.

تصویرهای بالا تنها تصویرهایی هستند که در روزهای اخیر از پایگاه آمریکا در قطر رصد شده‌اند
توضیح تصویر،تصویرهای بالا تنها تصاویری است که در روزهای اخیر از پایگاه آمریکا در قطر رصد شده‌اند

رهبر طالبان: طرف‌های داخلی موانع گفت‌وگوهای صلح را بی‌درنگ بردارند

 

 سرزمین آریان :  بقول عبدالرب سیاف که گفته بود  : ” ملا محمد عمر رهبر گروه طالبان هم در زمانش بمناسبت روز عید چنین پیامها را بنشر می سپرد. اما متأسفانه که متن همه ای این پیامها در ارگ ریاست جمهوری افغانستان نوشته می شود  سپس بنام طالبان در رسانه ها بنشر سپرده   می شود . ”  امگان دارد که این سیاست دوروی یک سکه (یکی بودن طالبان وارگ )در همچو پیامها نیز اعمال گردد.
هبت الله آخوندزاده
Image captionهبت‌الله آخوندزاده پس از کشته شدن ملا اختر منصور، رهبر پیشین طالبان در حمله هواپیماهای آمریکایی، رهبری این گروه را به عهده گرفت

هبت‌الله آخوند زاده، رهبر گروه طالبان، در پیامی در آستانه عید قربان، خطاب به طرف‌های داخلی از آنها خواسته که “موانع” بر سر راه گفت‌وگوهای صلح بین‌الافغانی را “بی‌درنگ” بردارند.

او در این پیام به روند تبادل زندانیان بر اساس موافقتنامه صلح این گروه با آمریکا اشاره کرده و گفته که نباید در این روند تاخیر به میان می‌آمد، زیرا عملی شدن آن هم اعتماد را به میان می‌آورد و هم راه صلح را کوتاه می‌کند.

او گفته است: “طرفهای داخلی موانع را از سر راه گفت‌وگوهای بین‌الافغانی بی درنگ بردارند و به جای تقسیم منافع کوتاه مدت، مصالح علیای کشور را ترجیح دهند تا افغانها میان خود به از بین بردن عوامل موجود بالقوه داخلی جنگ، اعاده صلح دایمی به کشور و نظام آینده اسلامی به تفاهم برسند.”

پیشتر نیز سهیل شاهین، از سخنگویان دفتر سیاسی گروه طالبان در قطر در توییتر گفته بود که در صورت رهایی همه زندانی‌هایی که فهرست آنها به دولت داده شده، این گروه حاضر است بعد از عید قربان گفت‌وگوهای بین‌الافغانی را آغاز کند.

شرط طالبان برای آغاز این گفت‌وگوها رهایی تمام پنج هزار زندانی است.

رهایی پنج هزار زندانی طالبان در بدل رهایی یک هزار زندانی دولت از نزد این گروه، بخشی از توافقنامه صلح آمریکا با طالبان است که به تاریخ دهم حوت/اسفند سال گذشته امضا شد.

این اظهارات در حالی بیان می‌شود که چهار روز پیش در پاسخ به پیام توییتری طالبان درخصوص روند رها سازی زندانیان این گروه، حکومت افغانستان گفت که موضع دولت در مورد زندانیان گروه طالبان تغییر نکرده و آنها نزدیک به ۶۰۰ زندانی طالبان را که ملاحظات جرمی دارند، رها نخواهند کرد. براساس گزارشها دولت افغانستان تاکنون بیش از ۴۴۰۰ زندانی این گروه را رها کرده است.

دولت افغاستان پیش از این پیام‌های رهبر طالبان را “بی ارزش” خوانده بود اما تاکنون واکنشی به این پیام تازه نشان نداده است.

دولت افغانستان، طالبان را متهم به زیر پا کردن توافقنامه صلح با آمریکا کرده و گفته که این گروه بر خلاف تعهدش خشونت‌ها را پس از امضای این سند افزایش داده است.

دولت به جای زندانیانی که تاکنون رها نکرده، خواهان فهرست جدید شده اما طالبان این خواست را رد کرده و دولت آن را بهانه طلبی مبنی بر عدم صلح خواهی این گروه خوانده است.

افغانستانحق نشر عکسGETTY IMAGES
Image captionرهبر طالبان خطاب به جنگجویانش گفته که این گروه به آستانه حاکمیت نظام اسلامی رسیده

رهبر طالبان در پیام جدید خود از آمریکایی‌ها نیز خواسته در تطبیق (اجرای) این سند جدیت، سرعت و تدبیر به کار گیرند. او گفته طالبان در عملی کردن این توافقنامه متعهد بوده و آمریکا نیز باید به آن متعهد باشد.

رهبر طالبان، طول کشیدن روند ده روز رهایی زندانیان در چهار ماه، باقی ماندن نام اعضای طالبان در فهرست سیاه، ادامه حملات هوایی و بمباران را خلاف این توافقنامه خوانده و گفته این حرکات به سود هیچکسی نیست و مشکلات ایجاد می‌کند.

او همچنین خطاب به جنگجویانش گفته که این گروه به آستانه حاکمیت نظام اسلامی رسیده و اگر رسیدن به اهداف‌شان؛ “استقلال کشور و حاکمیت نظام خالص اسلامی” از راه گفت‌وگو و مفاههمه امکان داشته باشد، آنها آماده‌اند.

رهبر طالبان در این پیام همچنین به احتیاط با جان غیرنظامیان، کمک به حل و فصل منازعات مردمی، تامین امنیت شاهراه ها برای تجار و تامین زمینه برای تعلیم و تربیت اشاره کرده است.

او همچنین گفته که مخالف انحصار قدرت است و تمام اقوام و اقشار افغانستان به یکدیگر نیاز دارند و برخورداری از حقوق و امتیازات زندگی حق هر فرد این ملت است.

اما او برخلاف پیام عیدی رمضانش این بار هیچ اشاره‌ای به حضور وحقوق زنان نکرده است.

عزاداری محرم در ایران محدود شد؛ ثبت بالاترین شمار جانباختگان کرونا در یک روز

کرونا در ایرانحق نشر عکسEPA

ستاد ملی مبارزه با کرونا با انتشار پروتکلی بهداشتی اعلام کرد “برگزاری مراسم عزاداری عمومی در فضا‌های سربسته صرفاً در ایام مشخص شده و ساعات محدود و در مساجد، حسینیه‌ها و تکایایی مجاز است که به تشخیص کارگروه استانی دارای شرایط مناسب بهداشتی و مدیریتی هستند”. وزارت بهداشت هم اعلام کرد “نظر قاطع این وزارتخانه این است که مراسم پر جمعیت در محرم ممنوع باشد، بویژه در محیط های سربسته که قاطعانه و محکم با آن مخالفت می کنیم”.

امروز کمیته اطلاع رسانی ستاد ملی مبارزه با کرونا در اطلاعیه شیوه نامه‌های بهداشتی برگزاری مراسم عزاداری محرم را منتشر کرده و از مردم، سخنرانان و مسئولان هیات‌های مذهبی خواسته آن را رعایت کنند.

این اخبار در حالی منتشر می‌شود که با فوت ۲۳۵ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در ایران رکورد شکست.

به دنبال موج دوم شیوع کرونا در ایران، دولت برخی محدودیت‌ها را بازگرداند اما برگزاری مراسم محرم مجاز شمرد.

از تصمیم دولت ایران برای برگزاری مراسم عزاداری محرم انتقاد شده است. به ویژه اینکه آمار روزانه کرونا در ایران نشانی از فروکش کردن موج تازه شیوع ندارد و ۲۵ استان ایران در وضعیت قرمز یا هشدار هستند.

با این حال، احمد مروی، تولیت آستان قدس امروز گفت موضع حسن روحانی رئیس‌جمهوری در خصوص برگزاری مراسم عزاداری با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، بسیار خوب بود. او گفته “امروز عده‌ای چه در خارج از کشور و چه در داخل به دنبال ایجاد دوگانگی میان عزاداری و سلامت هستند که امر بسیار خطایی است”.

آقای روحانی دوم مرداد اعلام کرد از مراسم محرم نمی‌توان چشم‌پوشی کرد.

ایران از نظر میزان شیوع کرونا و میزان مرگ در میان کشورهای خاورمیانه بدترین وضعیت را دارد و تا کنون حدود ۱۶ هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند و مجموع مبتلایان نیز به بیش از ۲۹۳ هزار رسیده است. امروز در ایران سخنگوی وزارت بهداشت گفت: تاکنون ۲۹۶ هزار و ۲۷۳ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۲۳۵ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۱۶ هزار و ۱۴۷ نفر رسیده است.

وزارت بهداشت: برگزاری مراسم پرجمعیت در محرم ممنوع است

با این حال علیرضا رئیسی معاون بهداشت می‌گوید “نظر قاطع وزارت بهداشت این است که برگزاری مراسم پر جمعیت در محرم ممنوع باشد، بویژه در محیط های سربسته که قاطعانه و محکم با آن مخالفت می کنیم”.

او تاکید کرده “درباره اینکه مراسم چگونه برگزار شود، هنوز هیچ چیز قطعی نشده است”.

او گفته “در مورد ایام عرفه، عید قربان و محرم قطعا اگر مراسمی هم برگزار شود اصلا و به هیچ وجه به شکل قبل نخواهد بود و کاملا محدود خواهد بود. باید یاد بگیریم از فضاهای مجازی استفاده کنیم و خیلی از مراسم ها را در خانه خودمان انجام دهیم”.

معاون بهداشت اضافه کرد “با وجود ارادت بالایی که به ایام محرم داریم اما اگر شرایط رعایت نشود ما دچار مشکل خواهیم شد. اگر هر کار که میخواهیم انجام دهیم و بگوییم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی خطر کنترل می‌شود، نم‌یشود چون پروتکل یک عصای جادویی نیست”.

محرم چگونه برگزار خواهد شد؟

بنابر شیوه‌نامه کمیته اطلاع رسانی ستاد ملی مبارزه با کرونا، برگزاری مراسم عزاداری عمومی در فضا‌های سربسته مجاز است اما به ساعات و مکان‌های مشخص محدود خواهد بود.

بنابر این پروتکل، مراسم باید در مکان‌هایی برگزار شود که به تایید کارگروه‌های استانی رسیده است.

در عین حال از مسئول برگزاری مراسم تعهد گرفته می‌شود.

پذیرایی در جریان برگزاری مراسم عزاداری نیز ممنوع اعلام شده است.

رشته گزارش کرونا

 

ایران به نجیب مایل هروی تابعیت داد

افغانستان

توضیح تصویر،به گفته محمد تقی هاشمی نجیب مایل هروی پس از خواندن سوگند نامه و انجام آزمون تابعیت، مراحل قانونی این فرآیند را طی نموده است

محمدتقی هاشمی، مدیر کل امور اتباع خارجی استانداری خراسان رضوی گفته که ایران به استاد “نجیب مایل هروی” شاعر و نویسنده برجسته افغان تابعیت داده است.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) آقای هاشمی گفته که اعطای تابعیت ایران به این “هنرمند” افغان مقیم ایران پنجم اسد/مرداد با تلاش و همکاری تمامی وزارتخانه‌های مرتبط صورت گرفته است.

این مقام ایرانی گفته که نجیب مایل هروی پس از خواندن سوگند نامه و انجام آزمون تابعیت، مراحل قانونی این فرآیند را طی نموده و اسناد تابعیتی او نیز در ماه‌های آینده صادر خواهد شد.

مدیر کل امور اتباع خارجی استانداری خراسان رضوی گفته که علاوه بر آن مسائل مرتبط با سند مالکیت آپارتمان و بیمه بازنشستگی آقای هروی نیز مورد پیگیری قرار گرفته است.

در جوزای/خرداد امسال شهاب مایل هروی، فرزند نجیب مایل هروی به بی‌بی‌سی گفته بود که در اعتراض “به تبعیض دولت ایران علیه پدرش” در برابر نمایندگی وزارت خارجه ایران در مشهد خودسوزی کرده است.

او در آن زمان گفته بود که یک ماه پیش به دلیل “رفتار تحقیرآمیز دولت ایران با پدرش، عملی نشدن وعده‌های دولت، ندادن شهروندی به پدرش پس از ۴۹ سال زندگی در ایران و ندادن مسکن مصوبه هیات وزیران” خود را آتش زد.

آقای هاشمی گفته که “بازتاب حمایت ایران از نخبگان و فرهیختگان افغانستانی ساکن ایران در سطح رسانه‌های داخلی و خارجی هر گونه سیاه نمایی و فضاسازی شبکه‌های خبری مغرض را کمرنگ خواهد نمود.”

خط

اعطای تابعیت ایرانی به چه معناست؟

وقتی به فردی تابعیت یک دولت و کشور داده می شوند به معنی آن است که شهروند دارای اسناد هویتی آن کشور می‌شوند و از تمام حقوق و تکالیفی که قانون معین کرده برخوردار می‌شوند. وقتی شخصی به تابعیت ایران در می‌‌آید به معنی آن است که شناسنامه ایرانی می‌گیرد، می‌تواند تقاضای گذرنامه ایرانی کند، در ایران به طور قانونی زندگی، تحصیل و کار کند. در انتخابات شرکت کند، املاک و مستغلات در ایران به نام خود بخرد و دارای همه حقوقی شود که یک ایرانی باید برخوردار باشد. در برابر تکالیفی هم مقابل دولت دارد.

خط

هروی ده ها اثر در ادبیات فارسی در کارنامه دارد

توضیح تصویر،هروی ده ها اثر در ادبیات فارسی در کارنامه دارد

زندگی نامه نجیب مایل هروی

نجیب مایل هروی متولد سال ۱۳۲۹ شهر هرات است.

او دوره دبستان و دبیرستان (تحصیلات ابتدایی و متوسطه) را در شهر کابل به پایان رساند. چنانچه از خود او نقل قول شده است:

“بنده به روایت مادرم در سال ۱۳٢۱ و به روایت پدرم در سال ۱۳٢٩ شمسی در شهر خمام متولد شدم، مسلماً روایت پدرم ارجح است. آوان کودکی را در هرات گذراندم. شهری از خراسان که در تاریخ فرهنگ فارسی، شهر شناخته‌شده‌ای است. در مکتب‌خانه‌های هرات آموختن را شروع کردم و در پی مهاجرت پدر به پایتخت افغانستان – از سن شش سالگی – بنده هم از هرات منتقل شدم و تحصیل را در مدارس کابل دنبال کردم.”

آقای هروی در سال ۱۳۴٩ خورشیدی، در انجمن تاریخ کابل به امور فرهنگی مشغول شد و در آن زمان آموزش نسخه‌شناسی را از پدرش فراگرفت. سپس، در سال ۱۳۵۰، برای ادامه تحصیل عازم ایران شد.

نجیب مایل هروی از محققان عرفان و ادبیات فارسی و اهل هرات است و از ۱۳۵۰ تاکنون ساکن ایران

توضیح تصویر،نجیب مایل هروی از محققان عرفان و ادبیات فارسی و اهل هرات است و از ۱۳۵۰ تاکنون ساکن ایران

از او نقل قول شده است:” بعد به‌خاطر مقاله‌ای که در سال ۵۰ در کابل منتشر کردم، چنین مقدر شد که بنده کار دانشگاهی و تحصیلات خود را در زمینۀ زبان و ادبیات فارسی در ایران دنبال کنم.”

او در سال ۱۳۵۰ وارد دانشگاه فردوسی مشهد شد و از سال ۱۳۵٧ تا ۱۳٦۰ نیز به فهرست‌برداری در کتابخانه آستان قدس رضوی مشغول شد. پس از آن، شروع به کارهای تحقیقاتی برای تهران کرد. اما زمانی که بنیاد پژوهش‌های اسلامی تأسیس شد، در سال ۱۳۶۵، به این بنیاد پیوست و به پژوهش در زمینه نسخه‌شناسی پرداخت. این همکاری در زمینه نسخه‌شناسی، کتاب‌شناسی و تصحیح متون و تدریس در همین زمینه‌ها سال‌ها ادامه داشت.

نجیب مایل هروی نویسنده، پژوهشگر، نسخه‌شناس، ویراستار و مردم‌شناس است، که رشته اصلی‌اش عرفان اسلامی است و از او به عنوان یکی از محققان شایسته در نقد و تصحیح متون کلاسیک نام گرفته شده است که با تألیف، تصحیح و بررسی بیش از ۳۰ کتاب ارزشمند و نگارش صدها مقاله، به این مهم پرداخته است.

از آثار مهم نجیب مایل هروی می‌توان به “برگ بی برگی: یادنامه استاد رضا مایل هروی”، “این برگ های پیر، مجموعه ۲۰ اثر چاپ ناشده فارسی از قلمرو تصوف”، “مذکر احباب”، “مقامات جامی، گوشه‌های از تاریخ فرهنگی و اجتماعی خراسان در عصر تیموریان”، “کتاب‌آرایی در تمدن اسلامی”، “تاریخ نسخه‌پردازی و تصحیح انتقادی نسخ خطی”، “شرح فصوص الحکم شیخ اکبر محیی الدین ابن عربی” و ده ها اثر از این دست نام برد.

 

طلای جهانی به بالاترین نرخ خود

در طول تاریخ رسید

  • حق نشر عکسGETTY IMAGESImage captionپیش از امروز بالاترین نرخ ثبت شده طلا به سپتامبر سال ۲۰۱۱ برمی‌گشت؛ در آن زمان قیمت هر اونس طلا تا ۱۹۲۱ دلار هم بالا رفت

با افزایش تقاضا در بازارهای جهانی، قیمت طلا به حد بی‌سابقه‌ای افزایش یافته است.

در معاملات اولیه امروز دوشنبه (۶ مرداد) در بازارهای آسیایی قیمت هر اونس طلا به ۱۹۴۳ دلار رسید که بالاترین رقم ثبت شده برای این فلز ارزشمند است هر چند با ادامه معاملات این رقم کمی کاهش یافته است.

پیش از امروز بالاترین نرخ ثبت شده طلا به حمله یازده سپتامبر سال ۲۰۱۱ برمی‌گشت؛ در آن زمان قیمت هر اونس طلا تا ۱۹۲۱ دلار هم بالا رفت اما حالا این رکورد شکسته شده است.

قیمت سکه بهار آزادی (طرح جدید) هم در ایران که در هفته‌های گذشته به دلیل افزایش نرخ دلار افزایش یافته بود امروز به حدود یازده میلیون و سیصد هزار تومان رسیده است.

افزایش قیمت طلا عمدتا در زمان بی‌ثباتی اقتصادی اتفاق می‌افتد که تقاضا برای این سرمایه‌گذاری امن سنتی بالا می‌رود.

یکی از مهم‌ترین دلایل این قیمت تاریخی به تنش دیپلماتیک اخیر چین و آمریکا برمی‌گردد.

در ماه‌های اخیر، این دو کشور بارها بر سر مسائل مختلف اختلاف پیدا کرده‌اند و اکنون کنسولگری‌های طرف دیگر را تعطیل می‌کنند، دولت آمریکا دستور به تعطیلی کنسولگری چین در شهر هیوستون تگزاس داده است و چین هم به تلافی‌ کنسولگری آمریکا در شهر چنگدو را تعطیل کرده است.

این مقابله به مثل کم‌سابقه است حکایت از بدتر شدن روابط چین و آمریکا دارد.

به غیر از این تنش دیپلماتیک، عوامل دیگری هم در افزایش قیمت طلا سهیم‌اند؛ از جمله کاهش نرخ برابری دلار در برابر ارزهای عمده و همچنین نگرانی درباره اقتصاد جهانی در پی شیوع کرونا.

این عدم‌قطعیت اقتصادی تقاضای خرید طلا را افزایش داده و از ابتدای سال جاری میلادی حدود ۲۵ درصد بر قیمت آن افزوده است.

پیش‌بینی رشد اقتصادی در جهان

بانک جهانی

بعضی از فعالان بازار سرمایه بر این باورند که وضعیت بی‌ثبات کنونی ممکن است قیمت هر اونس طلا را تا پایان سال ۲۰۲۰، تا بیش از ۲۰۰۰ دلار افزایش دهد؛ بخصوص آنکه معلوم نیست ثبات چه زمانی به اقتصاد برگردد چرا که همه‌گیری کرونا همه بازارها را متاثر کرده است.

تاکنون نزدیک به ۱۶ و نیم میلیون نفر در جهان به کرونا مبتلا شده‌اند و بیش از ۶۵۰ هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند در حالی که موج دوم بیماری در بعضی کشورها آغاز شده است.

بانک جهانی در گزارشی که ماه پیش درباره چشم‌انداز اقتصاد جهان در سال جاری میلادی (۲۰۲۰) منتشر کرد به تفصیل به تاثیر منفی شیوع کرونا بر اقتصاد کشورهای مختلف دنیا پرداخت.

این گزارش تخمین زده اقتصاد جهان در سال ۲۰۲۰ حدود ۵/۲ درصد کوچک شود که آن را بزرگترین رکود اقتصادی طی دهه‌های گذشته دانسته است.

پیش‌بینی بانک جهانی این است که در سال ۲۰۲۱ میلادی اقتصاد جهان با خروج از رکود، ۴/۲ درصد رشد ‌کند.

 

زیبا و معصومانه؛ درگذشت اُلیویا دی‌هاویلند در ۱۰۴ سالگی

حق نشر عکسGETTY IMAGESImage captionاُلیویا دی‌هاویلند در بر باد رفته

اُلیویا دی‌هاویلند، یکی از آخرین ستارگان عصر طلایی هالیوود، در ۱۰۴ سالگی درگذشت.

او دوبار برندۀ اسکار بهترین بازیگر زن برای فیلم‌های “هر کسی برای خودش” (میچل لایزن، ۱۹۴۶) و “وارثه” (ویلیام وایلر، ۱۹۴۹) شده بود و یک بار هم شیرطلایی بهترین بازیگر زن جشنواره ونیز را برای فیلم “گودال مار” (آناتول لیتواک، ۱۹۴۸) به دست آورده بود.

هاویلند بیش‌تر برای بازی در نقش ملانی در فیلم “بربادرفته” (ویکتور فلمینگ، ۱۹۳۹) در خاطره‌ها است، درامی دربارۀ جنگ‌های داخلی آمریکا که از نگاه “جنوب” یا ایالت‌های حامی برده‌داری روایت شده است.

در این فیلم که معمولاً از آن به عنوان اوج سینمایی سیستم استودیویی هالیوود یاد می‌شود، شخصیت او نقطۀ مقابل شخصیت اصلی فیلم یعنی اسکارلت است؛ زنی متین، فداکار، ناتوان از تظاهر یا اغوای مردان، ویژگی‌هایی که تا پایان فعالیت حرفه‌ای‌اش کمابیش از نقش‌های او انتظار می‌رفت. اما این آخرین بازماندۀ ستارگان بزرگ دهه‌های ۱۹۳۰ و ۱۹۴۰ بر خلاف بیش‌تر نقش‌های سینمایی‌اش در پشت دوربین زنی قوی، مستقل بود که با شرم و خجالت میانه‌ای نداشت.

حق نشر عکسGETTY IMAGESImage captionالیویا دی‌هاویلند و خواهرش جون فونتین (۱۹۴۸)

هاویلند از همان آغاز زنی چند فرهنگی بود. او در سال ۱۹۱۶ از پدر و مادری انگلیسی در توکیو متولد شد. خواهر کوچک‌اش که یک سال بعد از او به دنیا آمد، بعدها با نام جون فونتین یکی از موفق‌ترین ستاره‌های زن سینمای آمریکا شد و کارنامه‌اش به موازات الیویا اوج گرفت.

هاویلند در سال ۱۹۳۳ برای اولین بار روی صحنه تئاتر رفت و یک سال بعد در لوس آنجلس برای اجرای نمایش “رویای یک شب نیمه تابستان” به کارگردانی مکس راینهارد ظاهر شد. در ۱۹۳۵ در نسخۀ سینمایی همان نمایش، باز هم به کارگردانی راینهارد، برای اولین بار جلوی دوربین رفت.

به دنبال این فیلم استودیوی برادران وارنر قراردادی هفت ساله با او بست، اما یکی از اولین زنانی در تاریخ سینمای آمریکا بود که در برابر رفتار برده‌وار استودیو با بازیگران سرخم نکرد و وارد یک دعوای حقوق طولانی با استودیو شد که او را در سال‌های اوج، دو سال از بازیگری محروم کرد. هاویلند در نهایت برندۀ این دادگاه شد و استقلال‌اش را از استودیو به دست آورد.

فیلم اکشن دریایی بی‌نظیر “کاپیتان بلاد” (۱۹۳۵) از او یک ستاره ساخت. این فیلم آغاز همکاری پرثمرش با کارگردان مجارستانی تبار، مایکل کورتیز، و ستارۀ بزرگ تاسمانیایی، ارول فلین بود. او و فلین که رابطۀ عاشقانه داشتند، در هشت فیلم‌ هم‌بازی شدند از جمله کلاسیک‌های محبوبی مثل “ماجراهای رابین هود” (مایکل کورتیز، ۱۹۳۸)، “زندگی خصوصی الیزابت و اسکس” (مایکل کورتیز، ۱۹۳۹) و “آن‌ها چکمه به پا مردند” (رائول والش، ۱۹۴۱).

حق نشر عکسGETTY IMAGESImage captionالیویا دوهاویلند و جورج بوش (۲۰۰۸)

در بیش‌تر این فیلم‌ها او زنی خوش‌سیما و خوش‌قلب است که انگار از دل یک نقاشی بیرون آمده. شاید به همین خاطر، این فیلم‌ها فرصت چندانی به نشان دادن استعداد‌ها یا سایه‌روشن‌های دیگر شخصیت او نمی‌دادند. زیبایی هاویلند با نوعی سادگی توأم بود، برای همین نقش “دختر چشم‌و‌گوش بستۀ شهرستانی” را بیش‌ از حدی که باید بازی کرد. یکی از نمونه‌های مشهورترش “نگذار صبح شود” (میچل لایزن، ۱۹۴۱) است که در آن شارل بویه نقش یک ژیگولوی اروپایی سرگردان در مکزیک را بازی می‌کند که برای گرفتن اجازۀ ورود به خاک آمریکا می‌خواهد با دختری آمریکایی ازدواج کند. دختری که به تورش می‌خورد معلمی خوش‌قبل و ساده (هاویلند) است که حتی وقتی دلیل ابزار عشق مرد را می‌فهمد، حاضر به خیانت به مرد نمی‌شود و اجازه می‌دهد ازدواج وسیله‌ای برای رسیدن شارل بویه به آرزویش شود.

جالب این که فیلم در همان سالی ساخته شد که خود هاویلند تازه داشت شهروندی آمریکا می‌گرفت و فیلم‌نامه آن را کسی نوشته بود که خودش به عنوان پناهنده از مرز مکزیک وارد آمریکا شده بود، یعنی بیلی وایلدر آلمانی که مثل شخصیت بویه، زمانی در برلین ژیگولو بود.

سوء‌استفادۀ عاطفی، مضمون مهم بهترین فیلم‌های هاویلند از این دوره بود، این که زنان با وابستگی، عشق یا حتی عدم اعتماد به نفس به مردان اجازه کنترل یا به دست گرفتن سرنوشت‌شان را می‌دهند. اما در سال‌های ۱۹۴۰، هاویلند، هوشمندانه تصمیم به شکستن این تصویر آشنا اما محدود و بیش از حد تکراری گرفت.

حق نشر عکسREUTERS

در فیلم‌هایی مثل “آیینۀ تاریک” (رابرت سیودماک، ۱۹۴۶) و “گودال مار” (آناتول لیتواک، ۱۹۴۸) بازی کرد که در آن‌ها تنش بین احساسات و امیال سرکوب شدۀ جنسی با توجه به تصویر آشنای او بسیار تأثیرگذار از کار درآمد. هر دو فیلم به نوعی با بیماری‌های روانی سروکار دارند و در واقع از اولین فیلم‌های هالیوود در دورۀ بعد از جنگ‌اند که به نقش روان‌کاوی اشاره می‌کنند، اشاراتی که امروز نخ‌نما و دور از واقعیت به نظر می‌رسند.

در دهۀ ۱۹۵۰ نقش‌هایی که هاویلند پذیرفت کمک چندانی به کارنامه‌اش نکردند، اما ناگهان در سال ۱۹۶۴ بازگشتی دوباره و غیرمنتظره با فیلم “هیس هیس شارلوت عزیز” (رابرت آلدریچ، ۱۹۶۴) داشت. تأثیرگذاری فیلم در این است که هاویلند این‌بار کاملاً بر خلاف چهرۀ آشنایش، در نقشی تاریک بازی می‌کند.

این فیلم پایان کارنامۀ هاویلند نبود و بعد از آن او در نقش‌های نه چندان مهم یا نقش‌های افتخاری متعدد ظاهر شد، هم از رئیس‌جمهور آمریکا مدال افتخار گرفت هم بالاترین نشان افتخار بریتانیا را از ملکه این کشور. او بقیه عمر را چنان به سلامت زیست که شاهد زندۀ بیش از یک قرن باشد.

او که از اواخر دهۀ ۱۹۵۰ شهروند فرانسه شده و در پاریس سکونت داشت، همان‌جا در خواب درگذشت.

 

 

مقامات تخار: طالبان (افغان پشتون ) به دختری نوجوان تجاوز کرده‌اند؛ …

حق نشر عکسAFPImage captionکمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان می‌گوید که اکثریت قتل زنان با توجیهات حیثیتی و ناموسی انجام می‌شود

مقامهای محلی تخار و مسولان کمیسیون حقوق بشر افغانستان در شمال‌شرق این کشور تایید کرده‌اند که “مردان مسلح” دو دختر نوجوان را در ولسوالی “خواجه غار” این ولایت از خانه‌شان بیرون کرده و یکی آنها را “مورد تجاوزگروهی” قرار داده‌اند.

ولسوال خواجه غار به بی‌بی‌سی گفته است که این حادثه در منطقه تحت کنترل طالبان رخ داده و مدعیست که این افراد “وابسته به گروه طالبان” هستند.

محمد عمر ولسوال خواجه غار به بی بی سی گفت که “سه شب پیش سه مرد مسلح طالبان در ولسوالی خواجه غار وارد یک منزل شده، دو دختر نوجوان را ازخانه بیرون کرده و بر یکی از آنها تجاوز گروهی کرده اند. “

آقای عمر گفته است که این دختران ۱۴ و ۱۶ ساله هستند.

ولسوال خواجه غار می‌گوید که افراد مسلح در حضور پدر این دختران به یکی از آنها تجاوز گروهی کرده‌اند. آقای عمر گفت یکی از دختران در هنگام این رویداد به سوی خانه همسایه شان فرار کرده و افراد مسلح به دختر کوچکتر تجاوز کرده اند.

مسولان کمیسیون حقوق بشر در زون (منطقه) شمال‌شرق نیز این رویداد را تائید کرده اند.

حق نشر عکسGETTY IMAGESImage captionخشونت علیه زنان در افغانستان هر روزه افزایش می‌یابد

حفیظ فطرت رئیس این نهاد به بی بی سی گفت که وضعیت صحی این دختران در حال حاضر خوب نیست. او گفت که “در جریان درگیری فزیکی بخشی از موی سر دختر ۱۶ ساله این خانواده از سوی طالبان کنده شده و هر دو دختر مورد لت و کوب” آنها قرار گرفته اند.

به قول آقای فطرت این دختر ۱۶ ساله در حال حاضر از نظر روانی وضعیت مناسبی ندارد و دختر کوچکتر که مورد تجاوز قرار گرفته در جا بیهوش شده بوده است.

طالبان: مرتکبین از اعضای این گروه نیستند

درهمین حال گروه طالبان این رویداد را تائید کرده اند ولی می‌گویند که مرتکبین این حادثه از اعضا گروه طالبان نیستند.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان، به بی بی سی گفت که آنها عاملین این قضیه را بازداشت کرده‌اند و پس از تحقیق آنها را محاکمه خواهند کرد.

او گفته است که” این گزارش درست نیست که افراد طالبان بالای خانه کسی حمله کرده و بر دختران آنها تجاوز کرده باشند“.

به گفته این سخنگوی طالبان این رویداد بر اساس “خصومت های شخصی” صورت گرفته است. ذبیح الله مجاهد گفت “این گونه رویداد ها اگر در ساحه تحت کنترل طالبان اتفاق بیافتد” مورد پیگرد قرار می‌گیرند. او گفته است که دشمنان طالبان در کمین هستند تا در برابر آنها “توطئه چینی” کنند.

ذبیح الله مجاهد به بی بی سی تائید کرد که این افراد تحت بازداشت آنهاست و روی موضوع تحقیق میشود.

این رویداد در ۱۵ کیلومتری مرکز ولسوالی خواجه غار اتفاق افتاده است.

زلمی آشنا خبرنگار محلی بی بی سی می گوید به دلیل عدم پوشش مخابراتی در این منطقه نتوانسته با اعضای این خانواده تماس بگیرد.

این نخستین بار نیست که در افغانستان و به ویژه ولایت تخار مردان مسلح بر یک دختر خردسال تجاوز جنسی می‌کنند.

کمیسیون حقوق بشر افغانستان پیشترهم بارها نسبت به آنچه که افزایش موارد تجاوز جنسی می خواند، ابراز نگرانی کرده است.

این کمیسیون گفته است که آمار واقعی این گونه حوادث بلند (بالا) است ولی در بسیاری از موارد خانواده ها به دلیل ترس از پیامدهای اجتماعی آن، حاضر به “افشای” این موارد نمی شوند.

چند سال پیش نیز مردان مسلح در روستایی در ولایت تخار در شمال شرق افغانستان به یک دختر دوازده ساله تجاوز کرده بودند که اعضای خانواده وی می گفتند شش تن با لباس پلیس این کار را انجام دادند.

در افغانستان خانواده های قربانیان تجاوز جنسی کم نیستند. آنها خواهان تامین عدالت هستند، اما این خواستها، در بسیاری موارد با ضعف پلیس و نهادهای عدلی و قضایی در پیگرد و مجازات عاملان تجاوز جنسی روبرو شده است.

کمیسیون حقوق بشر افغانستان به دولت این کشور توصیه کرده است که در واکنش به آزار و اذیت جنسی، فرهنگ پاسخگویی را ترویج دهد.

به گفته ناظران حقوق بشر سال‌هاست که در افغانستان کودکان غمی بزرگ را در گلو خفه کرده‌اند. حتی حرف زدن در مورد کودک‌آزاری یک تابو است و کسانی هم که تلاش کردند صدایی بلند کنند صدای شان خفه شده است.

راز آشکار افغانستان؛ مستند بی‌بی‌سی از شرم و ننگ کودک‌آزاری

 

Updated: آگوست 7, 2020 — 3:49 ب.ظ