اخبار روز : جمعیت؛ حزب چهره‌های سیاسی افغانستان، مشکلش چیست؟ مریم امانبی‌بی‌سی

اخبار روز :    جمعیت؛ حزب چهره‌های سیاسی افغانستان، مشکلش چیست؟

.

صلاح‌الدین ربانی، سرپرست حزب جمعیت اسلامی دو روز پیش در یک اقدام بی‌سابقه و غیرمنتظره از سوی شماری از اعضای رهبری جمعیت اسلامی از رهبری حزب کنار گذاشته شد. جلسه در خانه عطامحمد نور، رئیس اجرایی جمعیت برگزار شده بود.

صلاح‌الدین ربانی، بعد از کشته شدن برهان‌الدین ربانی در سال ۲۰۱۱، توسط شورای رهبری جمعیت به عنوان “سرپرست” جمعیت اسلامی تا برگزاری کنگره حزب برگزیده شده بود.

در این جلسه به جز از صلاح الدین ربانی و احمدضیا مسعود، یکی از چهره‌های برجسته جمعیت و عضو خانواده آقای ربانی، بیشتر چهره‌های سرشناس حزب حضور داشتند.

به گفته آقای نور از میان ۶٢ عضو برحال شورای رھبری جمعیت اسلامی، ۴۷ تن آنان به‌ صورت حضوری و یا غیرحضوری موافقت خود را با تصمیم جمعی اعلام کردند.

در واکنش به این جلسه، آقای ربانی نیز در بیانیه‌ایی که در صفحه فیسبوکش نشر شد، این تصمیم را رد کرد و گفته که برخی از اعضای هیات رهبری را که در جلسه دیروز شرکت داشتند، به “سوء استفاده از نام و نشان این حزب” متهم کرده و عضویت آنها را به حالت “تعلیق” درآورده است.

دلیل کنار گذاشتن ربانی از رهبری جمعیت چه بود؟

در روزهای اخیر گزارش‌هایی از مخالفت آقای ربانی با امضای توافقنامه سیاسی میان عبدالله عبدالله و محمد اشرف غنی منتشر شده بود.

صلاح‌الدین ربانی و حزب جمعیت از حامیان اصلی عبدالله عبدالله در انتخابات ۲۰۱۹ بودند.

یک عضو شورای رهبری جمعیت که در آن جلسه نیز شرکت داشت و نخواست نامش برده شود به بی‌بی‌سی دلایل برکناری آقای ربانی را مخالفت او با برگزاری کنگره، عدم حمایت او از شورای عالی مصالحه به رهبری عبدالله و تمکین نکردن آقای ربانی از تصامیم جمعی شورای رهبری حزب برشمرد.

آقای ربانی در واکنش به برکناری خود بیانیه مفصلی صادر کرده و از جمله تاکید کرد که کمیته‌ای را برای برگزاری کنگره حزب معرفی خواهد کرد.

خلیل هدف، استاد دانشگاه و عضو دیگر شورای رهبری جمعیت که با این روند برکناری موافق نبوده است، می‌گوید: تفاوت دیدگاه‌ها در سطوح بالای رهبری در رابطه با تعامل با محمد اشرف غنی دلیل اصلی تنش‌ها بوده، ولی این طرز کنارگذاشتن قابل پیش‌بینی نبود. او ‌‌برگزار نشدن کنگره حزب را “ناراحت کننده” می‌داند ولی می‌گوید در شرایط کنونی کشور برگزاری چنین کنگره‌ای دشوار است. اولویت‌های کشور صلح و امنیت است.

برخی حامیان آقای ربانی، مشکل اصلی را چهره‌های قدیمی این حزب می‌دانند که مانع نوگرایی، اصلاحات و حضور جوانان و زنان در رهبری این حزب شده است.

آقای ربانی دو هفته پیش در زمان افتتاح دفتر مرکزی جمعیت در کابل گفت “نسل امروز و دانش‌آموخته افغانستان می‌خواهد بداند که جمعیت اسلامی یک جریان کاملا ایدیولوژیک و متعلق به دوره جنگ سرد است و یا یک حزب سیاسی امروزی؟”

جمعیت اسلامی چه حزبی است؟

سابقه جمعیت اسلامی به سال ۱۳۵۲ و جمعی از “جوانان مبارز مسلمان” متشکل از استادان و دانشجویان دانشگاه‌های کابل می‌رسد. برهان الدین ربانی حزب جمعیت را در سال ۱۳۵۵ در تبعید تاسیس کرد و تا آخر عمرش رهبر بلامنازع این حزب باقی ماند.

برهان الدین ربانی، بنیانگذار جمعیت اسلامی دانش آموخته الازهر مصر و متمایل به جریان فکری اخوان المسلمین بود. او در افغانستان به رهبری جریان “اسلام میانه‌رو و معتدل” معروف بود.

این حزب که بیشتر به “جمعیت” معروف است، از احزاب فراگیر و قدرتمند جهادی بود که در زمان تهاجم شوروی سابق در ولایت‌های مختلف می‌جنگید.

خاستگاه اصلی حزب جمعیت در میان تاجیکان افغانستان است، ولی این حزب از ابتدای تاسیس شماری از چهره‌های سیاسی فرماندهان اقوام پشتون و ازبک را نیز زیر چتر حزب با خود داشته است.

جمعیت اسلامی در دهه ۱۳۶۰ خورشیدی با ساختار منظم سیاسی در تبعید در پاکستان و فرماندهان قدرتمند نظامی تاجیک، پشتون و ازبک بود.

.حق نشر عکسRABANI/FACEBOOK

فرماندهان جهادی پشتون مانند ملا نقیب الله در قندهار، انور جگدلک در شمال کابل، اسماعیل طارق در لغمان و فضل الله لوگر و فرماندهان ازبک از جمله قاضی یاسین در جوزجان مطلب بیگ و پیران قل در تخار عضو جمعیت بودند.

احمدشاه مسعود، فرمانده معروف جهادی و مقاومت علیه طالبان که در سال‌ ۲۰۰۱ کشته شد، فرمانده عمده نظامی جمعیت اسلامی بود.

در ۸ ثور ۱۳۷۲ مجاهدین پیروزمندانه وارد کابل شدند. احمدشاه مسعود زودتر بخش‌های عمده پایتخت را در اختیار خود گرفت و حزب جمعیت تبدیل به حزب حاکم شد.

جمعیت در ائتلاف با شمار دیگری از احزاب جهادی “دولت اسلامی افغانستان” را تشکیل دادند. ولی شماری دیگر از احزاب جهادی از جمله حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار و حزب وحدت اسلامی به رهبری عبدالعلی مزاری جمعیت را به انحصار قدرت متهم کرده و علیه آن جنگیدند.

در این جنگ‌ها که به “جنگ‌های داخلی” موسوم است، شهر کابل خسارت زیادی دید و هزاران نفر کشته و زخمی شدند.

جمعیت در انتخابات‌های ریاست جمهوری چه موضعی داشت؟

در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۰۴، ۲۰۰۹، ۲۰۱۴، و در آخرین انتخابات ۲۰۱۹ اعضای جمعیت اسلامی به دسته‌های مختلف انتخاباتی پیوستند.

در سال‌های اخیر پس از مرگ برهان‌الدین ربانی، سکان جمعیت بیشتر دست چهره‌های جدیدی قرار گرفت که الزاما از حمایت وسیع درون حزبی برخوردار نبودند که روند زد و بندهای سیاسی را افزایش داد. ولی هیچ‌گاه تنش های درون حزبی به کنار گذاشتن رهبری حزب نرسیده بود.

.حق نشر عکسGETTY IMAGES

موضع جمعیت در روند صلح افغانستان چیست؟

جمعیت اسلامی از روند صلح حمایت کرده و خود را طرف اصلی گفتگو می‌داند. برهان‌الدین ربانی در زمانی که ریاست شورای عالی صلح را برعهده داشت توسط یک مهاجم انتحاری که خود را حامل نامه رهبری طالبان معرفی کرده بود، کشته شد.

در روند کنونی آمادگی برای گفتگوهای صلح با طالبان، صلاح الدین ربانی موضع متفاوت و سخت‌تر از عبدالله عبدالله در پیش گرفته است.

به گفته آقای هدف، صلاح‌الدین ربانی پیش از رسیدن عبدالله به رهبری شورای عالی مصالحه، حدود به ۶ ماه قبل، آقای منصور را به عنوان نماینده جمعیت در گفت‌‌‌و‌گوهای صلح معرفی کرده بود. اما بعد از امضای توافقنامه سیاسی عبدالله و غنی، آقای ربانی می‌خواست در مورد نمایندگی حزب جمعیت در گفتگوهای صلح بازنگری شود.

یک عضو دیگر شورای رهبری جمعیت گفت عضویت خالد نور، پسر عطامحمد نور در هیات مذاکره کننده به‌ نمایندگی از حزب جمعیت نیست.

بنا به این منبع، شمار زیادی از جمعیتی‌ها در هیات مذاکره حضور خواهند داشت، ولی نمایندگی این حزب مربوط به آقای منصور خواهد بود.

پیشینه اختلافات در جمعیت به کجا می‌رسد؟

چندین حزب سیاسی از جمعیت اسلامی افغانستان در سالهای آغازین جدا و به صورت جریان‌های مستقل به فعالیت ادامه داده اند، از جمله حزب اسلامی حکمتیار که پیش از آغاز سال‌های جهاد از این حزب جدا شد.

جمعیت شاهد چند دستگی سیاسی در دو دهه گذشته بوده است. اعضای جمعیت که به نمایندگی از این حزب و دولت اسلامی به رهبری برهان الدین ربانی در کنفرانس بن (۲۰۰۱) شرکت کرده بودند، مواضعی اتخاذ کردند که سایر اعضای جمعیت و از جمله شخص برهان الدین ربانی را ناراضی ساخت، دامنه آن نارضایتی تاهنوز شنیده می‌شود. صلاح الدین ربانی نیز در بیانیه روز گذشته از آن به “سازشنامه بن” یاد کرد.

اما، آقای هدف، تکثر دیدگاه‌ها و فرهنگ حاکم آزادی عمل ولی در عین حال پابند بودن به ارزش‌های مشترک را در حزب جمعیت نقطه قوت این حزب می‌داند و باور دارد که مشکل کنونی هم گذراست.

جایگاه عبدالله عبدالله در حزب جمعیت چیست؟

عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی، نامزد اصلی حزب جمعیت اسلامی در انتخابات‌های ریاست جمهوری ۲۰۱۴ و ۲۰۱۹ بود.

اما، در فهرست ۶۴ نفری اعضای شورای رهبری جمعیت که در سال ۱۳۹۶ اعلام شد، نام ‌عبدالله عبدالله به چشم نمی‌خورد.

در انتخابات ۲۰۱۴ او از حمایت کتله بزرگی از چهره‌های اصلی جمعیت اسلامی مانند صلاح‌الدین ربانی، عطامحمد نور که آن زمان والی قدرتمند بلخ بود، محمدیونس قانونی، معاون اول رئیس جمهوری پیشین برخوردار بود.

حامیان پیشین آقای عبدالله از جمله عطا محمد نور، از حامیان اصلی‌اش، او را به ناتوانی و کم‌کاری متهم کرده‌اند اما صلاح‌الدین ربانی در انتخابات ۲۰۱۹، همچنان هوادار آقای عبدالله باقی ماند.

به گفته آقای هدف، جمعیت به عنوان حامی اصلی آقای عبدالله انتظار داشت که او از تصمیم جمعی جمعیت پیروی کند، اگر هم نکرده بود با گفت‌وگوهای بیشتر باید حل مشکل می‌شد.

رابطه امرالله صالح، معاون اول رئیس جمهوری و جمعیت چیست؟

امرالله صالح، معاون اول رئیس جمهور در دوران مقاومت تحت فرماندهی احمدشاه مسعود و در چتر سیاسی جمعیت اسلامی فعالیت می‌کرد. ولی او در ۱۹ سال گذشته از طرف این حزب، فرد مطرح نبوده است.

آقای صالح بعد از استعفا از ریاست امنیت ملی در سال ۲۰۱۰، نهادی به اسم “روند سبز افغانستان” را ایجاد کرد که بیشتر شامل جوانان است و در ۱۰ سال گذشته به عنوان فعال سیاسی به نمایندگی از این نهاد فعالیت کرده است.

جریان روند سبز به رهبری آقای صالح در سال ۲۰۱۴ از حامیان اصلی عبدالله عبدالله بود، ولی در انتخابات ۲۰۱۹ تغییر جهت داد و آقای صالح به عنوان معاون اول ریاست جمهوری در کنار آقای غنی قرار گرفت.

عطا محمد نور: صلاح الدین ربانی و احمدضیا مسعود حزب جمعیت را در انحصار گرفته‌اند

فیسبوک احمد ضیا مسعودحق نشر عکسZIA MASOUD FACEBOOK
Image captionصلاح الدین ربانی (چپ)، فرزند برهان‌الدین ربانی و احمدضیا مسعود، معاون پیشین رئیس جمهوری (راست) داماد آقای ربانی هستند

عطا محمد نور، والی پیشین بلخ و رئیس اجرایی حزب جمعیت مدعی است که صلاح الدین ربانی و احمدضیا مسعود، معاون پیشین رئیس جمهوری افغانستان و شوهر خواهر صلاح الدین ربانی “قدرت حزب جمعیت را در انحصار گرفته و کسی دیگر را به کار کردن نمی‌گذارند.”

او در مصاحبه با علی حسینی، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در کابل گفت که جمعیت مخالف میراثی شدن قدرت است و افزود که آقای ربانی برای دو ماه سرپرست انتخاب شده بود و اعضای حزب برای نه سال حوصله کردند و در این مدت آقای ربانی برای جمعیت “هیج کاری نکرده و حتی کمیته‌های فعال شده را ملغی و دفتر حزب را از یک ساختمان بزرگ به یک مکان کوچک انتقال داد.” به گفته او کاری هم که شده چند نفر حزب به صورت انفرادی انجام داده است.

صلاح‌الدین ربانی، سرپرست حزب جمعیت اسلامی سه روز پیش در یک اقدام بی‌سابقه و غیرمنتظره از سوی شماری از اعضای رهبری جمعیت اسلامی از این سمت کنار گذاشته شد. این جلسه در خانه عطامحمد نور، رئیس اجرایی جمعیت برگزار شده بود.

آقای ربانی این اقدام را دسیسه علیه حزب جمعیت خوانده، آن را رد کرده و عضویت آقای نور و شماری دیگر از اعضای حزب را به حالت تعلیق درآورده است.

آقای مسعود نیز این اقدام را رد کرده، آقای عطا و متحدان او را “انشعاب‌گر و دلالان قدرت” خوانده و جلسه کنارگذاشتن صلاح‌الدین ربانی در منزل آقای نور را “توطئه مشترک حکومت متقلب و این گروه تسلیمی” خوانده است.

او می‌گویدحزب جمعیت اسلامی افغانستان می‌گوید برای برگزاری کنگره تلاش دارد ولی به دلیل وضعیت امنیتی در کشور به‌زودی ممکن نیست.

آقای مسعود می‌گوید: “عطا محمد نور در تلاش گرفتن ریاست این حزب است.” او در گفتگو با خلیل نوری، خبرنگار بی‌بی‌سی مدعی شد که آقای عطا در هماهنگی با حکومت دست به چنین اقداماتی زده است. آقای مسعود می‌گوید این حزب هیچ نماینده‌ای در هیأت مذاکره کننده گفتگوهای بین الافغانی با طالبان ندارد.

او گفت که آقای عطا و سایر افراد بدون مشوره با رهبری جمعیت گفتند که کنگره دایر شود و باید حزب مشارکت سیاسی با حکومت داشته باشد و در روند صلح شرکت کنند. او افزود: “ما حکومت را غیر مشروع می‌دانیم و به روند صلح نیز زیر پرچم این دولت نمی‌رویم.”

آقای نور گفت که دلیل برکناری صلاح الدین ربانی از سرپرستی حزب جلوگیری از انشعاب درحزب، سوء مدیریت و عدم برگزاری کنگره این حزب بود.

او گفت که بعد از کشته شدن برهان الدین ربانی، اعضای حزب جمعیت، صلاح الدین ربانی را در سال ۲۰۱۱ برای مدت دو ماه به عنوان سرپرست تعیین کردند. به گفته آقای نور، ربانی در این مدت “یکبار هم نیت برگزاری کنگره حزب را نداشته و برای مشورت با نخبگان و گرفتن مشروعیت حزب جمعیت قدمی نبرداشته است.”

آقای نور مدعی شد که اعضای اصلی شورای رهبری جمعیت ۹ نفر هستند. سه نفر از آنان همانند برهان الدین ربانی، مارشال محمد قسیم فهیم، و کسی به نام فقیه زنده نیستند ولی شش نفر از بنیانگذاران حزب جمعیت زنده هستند که اسماعیل خان، عطا محمد نور، عنایت الله شاداب، عبدالستار مراد و واقف حکیمی شامل آن است.

آقای نور مدعی است که صلاح الدین ربانی در ۹ سال گذشته برای حزب کاری نکرده استحق نشر عکسGEN.NOOR
Image captionآقای نور مدعی است که صلاح الدین ربانی در ۹ سال گذشته برای حزب کاری نکرده است

صلاح الدین ربانی روز گذشته ( جمعه ۱۲ سرطان/ تیر) در واکنشی که در صفحه فیسبوکش نشر شد، برخی از اعضای هیأت رهبری را که در جلسه برکناری او از سرپرستی شرکت داشتند، به “سوء استفاده از نام و نشان این حزب” متهم کرده و عضویت آنها را به حالت “تعلیق” درآورد.

در این بیانیه آقای ربانی گفته که عضویت عطامحمد نور، محمد یونس قانونی، کلیم الله نقیبی، عبدالحفیظ منصور، عبدالشکور واقف حکیمی، سید عنایت الله شاداب و عبدالستار مراد را در جمعیت اسلامی به حالت تعلیق در می‌آورد.

آقای نور درباره تصمیم این اعضا درباره کنار گذاشتن آقای ربانی گفت که این اعضا برای نجات جمعیت از پارچه شدن و جلوگیری از انشعات جمعیت، تصمیم گرفتند آقای ربانی سرپرست موقت باشد.

او گفت که سندی در دست دارد که صلاح الدین ربانی برای دو ماه به عنوان سرپرست حزب جمعیت انتخاب شده بود تا زمینه برگزاری کنگره را فراهم کند. به گفته آقای نور با رسیدن ماه سنبله/ شهریور امسال ۹ سال می‌شود که آقای ربانی سرپرست این حزب است.

به گفته او براساس اساسنامه جمعیت، ریاست این حزب چهار سال است. او گفت که تصمیم گرفته شده، جمعی بوده تا این حزب از این وضعیت بیرون شود.

در این جلسه به برکنار آقای ربانی همه رای دادندحق نشر عکسGEN.NOOR
Image captionدر این جلسه ظاهرا اکثریت شورای رهبری حزب جمعیت به برکنار آقای ربانی رای دادند

آقای نور گفت که بارها اعضا تاکید کرده بودند که تصمیم در حزب جمعی باشد، جمعیت از وضعیت موجود بیرون بیاید، در تصامیم افغانستان جمعیت حرف اول را بزند و در نظام و قدرت باید دخیل باشد، جمعیت مشروعیت نظام را زیر سئوال نبرد و در روند صلح دخیل باشد که “همه موارد را صلاح الدین رد کرد.”

او مدعی شد که اعضا خواستار اصلاحات در جمعیت هستند و برگزاری کنگره را خواستارند که آقای ربانی” اصلا علاقه ندارند کنگره دایر شود.” او گفت به دعوت اعضا، آقای ربانی در جلسه نیامد و در اساسنامه حزب آمده که تا زمان برگزاری کنگره مسن ترین فرد رئیس موقت باشد و کنار گذاشتن آقای ربانی نیز براساس، اساسنامه جمعیت بوده است.

به گفته آقای نور در روز جلسه ۴۷ الی ۴۸ نفر حضور داشتند که ۷۵ درصد اعضای حزب را تشکیل می‌دهند، آنان به اتفاق آرا در یک اتاق روشن مواد اعلام شده را تصویب کردند. او گفت که عنایت الله شاداب رئیس موقت جمعیت تا زمان برگزاری کنگره حزب است و آقای ربانی نیز می‌تواند در این کنگره شرکت کند.

 

واکنش وزارت خارجه به هشدار احمدی‌نژاد درباره ‘قرارداد مخفیانه با یک دولت خارجی’: همکاری با چین دشمن‌هایی دارد

حق نشر عکسMEHRNEWSImage captionدولت ایران مفاد این سند را هنوز به طور رسمی و علنی منتشر نکرده است. اما سخنگوی وزارت خارجه می‌گوید “احساس می‌کنم سند به گونه‌ای است که در آینده به‌طور کامل منتشر شود”.

عباس موسوی، سخنگوی وزرات امور خارجه ایران، با اشاره تلویحی به اظهارات محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور سابق این کشور، درباره “قرارداد ۲۵ ساله مخفیانه” ایران با یک کشور خارجی گفت “طبیعی است که همکاری‌های راهبردی ایران و چین دشمن‌هایی داشته باشد“.

سخنگوی وزارت خارجه ایران با دفاع از این توافق گفته سند همکاری‌های جامع و راهبردی ۲۵ ساله ایران و چین “افتخارآمیز و به نفع روابط راهبردی دو کشور است”.

اخیرا محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور پیشین ایران در سخنرانی خود در گیلان درباره یک قرارداد ۲۵ ساله “پنهان” و “دور از چشم ملت ایران” با یک کشور خارجی هشدار داده بود. او گفته بود “هر قراردادی که مخفیانه و بدون در نظر گرفتن خواست و اراده ملت ایران با طرف‌های خارجی منعقد شود و برخلاف منافع کشور و ملت باشد، معتبر نیست و ملت ایران آن را به رسمیت نخواهد شناخت”.

اما اکنون عباس موسوی می‌گوید “این موضوع جدید نیست. در سفر رئیس‌جمهوری چین به تهران آنجا اعلام شد. همکاری‌های دو کشور راهبردی است و سندی هم در آنجا امضا شد. یکی از بندهای آن سند، داشتن برنامه همکاری‌های راهبردی است که در سفر سال قبل ظریف به پکن، پیش‌نویس سند به چینی‌ها داده و تبادل نظر شد”.

دولت ایران مفاد این سند را هنوز به طور رسمی و علنی منتشر نکرده است. اما سخنگوی وزارت خارجه می‌گوید “احساس می‌کنم سند به گونه‌ای است که در آینده به‌طور کامل منتشر شود”.

عباس موسوی همچنین با رد “گمانه‌زنی‌ رسانه‌ها درباره مفاد این سند” گفت “همکاری‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی و… در این سند وجود دارد که پس از نهایی شدن منتشر می‌شود”.

او علت تدوین این سند را نگاه راهبردی با دوستان خود و تلاش برای رابطه دراز مدت دانست.

برنامه ۲۵ ساله همکاری‌های جامع ایران و چین چیست؟

دولت پیش‌نویس این برنامه را هفته گذشته با حضور رئیس‌جمهور ایران تصویب کرد و به وزارت خارجه مأموریت داد تا با طرف چینی درباره جزئیات برنامه به توافق برسد و متن اصلی را برای امضا بین دو کشور آماده کند.

سال گذشته، پیش از مطرح شدن تصویب این برنامه، اخباری درباره سرمایه‌گذاری ۴۰۰ میلیارد دلاری چین در بخش انرژی ایران منتشر شد، هرچند مقام‎‌های ایران به طور رسمی چیزی در این باره نگفته بودند.

نشریه پترولیوم اکونومیست چاپ بریتانیا در مطلبی در سوم سپتامبر ۲۰۱۹ مدعی شد که در سفر محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، به چین، قراردادی بین دو طرف امضا شده که مفاد آن از عموم پنهان نگه داشته شده است.

در مطلب پترولیوم اکونومیست گفته شده بود که بر اساس این قرارداد، چین در طول چند سال و به طور عمده در پنج سال اول ۲۸۰ میلیارد دلار در بخش انرژی، نفت و گاز ایران سرمایه‌گذاری می‌کند و ۱۲۰ میلیارد دلار هم در بخش زیرساخت‌های حمل و نقل و جاده‌ها سرمایه‌گذاری خواهد کرد.

بنابر این گزارش‌ها، در سند قید شده است که نفت و گاز ایران به طور توافقی از قبل به چین فروخته می‌شود اما چین می‌تواند پول محصولات خریداری شده را با دو سال تاخیر پرداخت کند.

 

 

تجمع بزرگ طالبان’ در ولایت سرپل هدف حمله هوایی قرار گرفت

حق نشر عکس209.SHAHINImage captionسپاه ۲۰۹ شاهین گفته که دراین نشست معاون خودخوانده گروه طالبان نیز حضور داشته است

مقام‌های نظامی و منابع محلی در ولایت سرپل در شمال افغانستان می‌گویند که یک تجمع بزرگ گروه طالبان را در روستای “کته قلعه” ولسوالی “سوزمه قلعه ولایت سرپل هدف حمله هوایی قرارداده‌اند. به گفته این مقام‌ها در این تجمع رهبران محلی طالبان حضور داشتند.

قول اردو/سپاه ۲۰۹ شاهین در شمال با همرسانی عکس‌هایی از این حمله در صفحه رسمی فیسبوک خود نوشته که در آن تجمع “ملا مزمل، معاون خود خوانده وزارت دفاع طالبان نیز حضور داشته است.”

صبغت‌الله پهلوانزداه، ولسوال سوزمه قلعه به بی‌بی‌سی گفت که روستای مورد حمله زیر کنترل طالبان است و یک تجمع بزرگ طالبان که به احتمال زیاد جلسه سران طالبان در بخش شمال بوده هدف قرار گرفته است.

او گفت که بعد از این حمله مسیر این منطقه بر روی تردد افراد و خودروها مسدود شده و طالبان به خودروهایی که از این منطقه به دیگر مناطق می‌رفتند اجازه خروج از ولسوالی را نمی‌دهند.

حق نشر عکس209.SHAHINImage captionاین حمله شب گذشته انجام شده است

آقای پهلوانزاده افزود که شبکه مخابراتی نیز اکنون قطع شده و از شمار تلفات گروه طالبان اطلاعی در دست نیست. او می‌گوید که از سرنوشت ملا مزمل هم که براساس گزارش‌ها در این نشست شرکت داشت، اطلاعی در دست نیست.

ذبیح الله امانی، سخنگوی والی سرپل نیز در گفتگو با بی‌بی‌سی، انجام این حمله را تایید کرد و گفت که یک نشست بزرگ طالبان شب گذشته در روستای کته قلعه برگزار شده بود که هدف قرار گرفته است.

او گفت که گزارش‌های ابتدایی می‌رساند که به افراد گروه طالبان تلفات زیاد وارد شده است.

هرچند که تاکنون آمار رسمی از تلفات طالبان در این حمله هوایی نشر نشده ولی برخی منابع گفته‌اند که ده‌ها جنگجوی گروه طالبان در این حمله کشته شده‌اند.

طالبان تاکنون در این باره واکنشی نشان نداده است.

حق نشر عکس209.SHAHINImage captionمنابع محلی گفته که بعد از این حمله طالبان ارتباط این روستا را با اطراف قطع کرده است

با توجه به اینکه هم دولت افغانستان و هم طالبان مخالف اعلام کرده‌اند که برای نشست بین الافغانی آمادگی دارند، اما در روزهای اخیر سطح خشونتها در این کشور افزایش یافته است.

شورای امنیت ملی افغانستان هفته پیش اعلام کرده که طالبان در یک هفته با انجام ۴۲۲ عملیات نظامی در ۳۲ ولایت این کشور خونین‌بارترین هفته را در ۱۹ سال گذشته رقم زده‌اند. طالبان کشته شدن این تعداد سرباز را رد کرده و آنرا “تبلیغات دولت” خوانده‌اند.

در صفحه رسمی فیسبوک این شورا دوشنبه دوم سرطان/ تیر آمده بود که در این عملیات‌ها، ۲۹۱ نیروی امنیتی افغانستان کشته شده‌اند که با این حساب به طور متوسط تلفات روزانه نیروهای امنیتی افغانستان دستکم به ۴۱ سرباز در روز می‌رسد. شورای امنیت ملی افغانستان در همین حال از زخمی شدن ۵۵۰ سرباز دیگر در این مدت نیز خبر داده و افزوده است که ۱۴۸ غیر نظامی هم در این عملیات‌های طالبان کشته و زخمی شده‌اند.

این نهاد افزوده که گروه طالبان با همه تعهدات‌اش و “با وجود حسن نیت از سوی دولت به ریختن خون افغان‌های مسلمان” ادامه داده و این گروه “در تعهدات شان ناکام مانده‌اند و هیچ‌گونه حسن نیتی برای صلح نشان نداده است.”

 

اعتراض جامعه مدنی به اقدامات سرپرست بانک مرکزی افغانستان

حق نشر عکسAFGCENTRALBANKImage captionآقای احمدی بتازگی به عنوان سرپرست بانک مرکزی گماشته شده است

شماری از اعضای جامعه مدنی افغانستان به اقدامات اخیر سرپرست بانک مرکزی افغانستان اعتراض کرده‌اند و آن را “پرسش برانگیز” خوانده‌اند.

اجمل احمدی که به تازگی به عنوان رئیس بانک مرکزی گماشته شده است، قبل از این سمت سرپرست وزارت صنعت و تجارت بود. او چند روز پیش چهار کارمند ارشد بانک مرکزی را با “اتهام فساد اداری” از برکنار کرد.

گروه کاری مشترک نهادهای مدنی افغانستان همچنین گماشته شدن آقای احمدی به این سمت را “سیاسی” خوانده و گفته‌اند که او چنین اقداماتی را در حالی انجام می‌دهد که سرپرست و هنوز از مجلس نمایندگان رای اعتماد نگرفته است.

در اعلامیه نهادهای مدنی آمده که رئیس بانک مرکزی افغانستان یاید غیر سیاسی بوده و همه اقدام‌هایش در رابطه به بانک مرکزی، تضمین کننده استقلال آن باشد.

اعضای این نهادهای مدنی گفته‌اند که معتقدند برای تعیین رئیس بانک مرکزی باید روند شفاف توسط رئیس جمهور در پیش گرفته شود.

هفته گذشته بانک مرکزی افغانستان با انتشار اعلامیه‌ای گفته بود که براساس تصویب اخیر شورای عالی بانک مرکزی چهارکارمند ارشد این بانک که متهم به فساد در هفت پرونده هستند از کار برکنار و پرونده آنان به دادستانی برای بررسی بیشتر فرستاده شده است.

اعضای جامعه مدنی افغانستان میگویند که رئیس جمهوری افغانستان صلاحیت انتخاب رئیس بانک مرکزی این کشور را دارد ولی فرد انتخاب‌شده باید از مجلس نمایندگان رای تایید بگیرد.

اجمل احمدی از افراد نزدیک به محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان است. اقدامات آقای احمدی در زمانی که وزیر صنعت و تجارت بود نیز چندین بار خبر ساز شد.

در آخرین مورد تنش زیادی میان او و مجلس نمایندگان افغانستان ایجاد شد. این مجلس حتی یکبار بودجه وزارت آقای احمدی را در یک جلسه علنی بی‌اعتبار شناخت. نمایندگان دلیل این تصمیم را حاضر نشدن آقای احمدی در نشست‌های استجوابی این مجلس خواندند.

مجلس نمایندگان همچنین تصویب کرده بود که اجمل احمدی را به عنوان سرپرست وزارت صنعت و تجارت به رسمیت نمی‌شناسد.

میر رحمان رحمانی، رئیس مجلس نمایندگان افغانستان گفته بود که آقای احمدی درچند ماه گذشته در نشست عمومی و کمیسیون‌های مجلس حاضر نشده و به سئوال‌های آنان پاسخ نداده است. او مدعی شد که آقای احمدی اقدام به استخدام‌های غیر قانونی کرده است.

آقای رحمانی همچنین مدعی شد که آقای احمدی قادر نیست به زبان فارسی و پشتو صحبت کند.

علاوه بر آن در زمان وزارت او حقوق ۴۱ هزار دلاری یک مشاور خارجی‌اش نیز پس از آنکه نامه اداری موافقت رئیس‌جمهوری با حقوق پیشنهادی این مشاور خارجی به شبکه‌های اجتماعی درز کرد، خبرساز شد.

 

 

 

وزارت خارجه آمریکا: سوء استفاده از کودکان و ‘بچه‌بازی’ در نیروهای امنیتی افغان وجود دارد

حق نشر عکس.Image captionدر سال‌های اخیر آگاهی و صحبت در مورد پدیده بچه‌بازی در افغانستان بیشتر شده است

وزارت خارجه آمریکا می‌گوید “گزارش‌های مداوم درباره بچه‌بازی توسط نیروهای ارتش ملی، پلیس ملی، مسئولان پلیس محلی وجود دارد، ولی هرگز افسران به‌خاطر بچه بازی در افغانستان مورد پیگرد قرار نگرفته‌اند.”

این موضوع در گزارش سالانه وزارت خارجه آمریکا به عنوان “قاچاق انسان” آمده است. وزارت داخله افغانستان گفته که این گزارش را خوانده و درباره آن واکنش نشان خواهد داد.

در گزارش آمده که وزارت‌های داخله/کشور و دفاع و ریاست امنیت ملی افغانستان همواره انکار کرده اند که از بچه‌ها استفاده کرده و یا آنانبه عنوان سرباز استخدام شده باشند.

در گزارش آمده که برخی قربانیان قاچاق مجبور به رابطه جنسی در ازای پیگیری پرونده‌ می‌شوند، یا هم اگر در صدد افشای قاچاقبران انسان برآیند، مورد تجاوز قرار گرفته و روانه بازداشتگاه‌ها می‌شوند.

در گزارش آمده که مقام‌های افغان بسیاری از قربانیان را بازداشت، زندانی و تنبیه کرده اند، از جمله قربانیانی را که برای سوءاستفاده جنسی قاچاق می‌شوند، به “جرایم اخلاقی” محکوم می‌کنند. به خاطر نبود حمایت مناسب، نهادهای غیردولتی نیز نمی‌توانند قاچاقچیان انسان را برای اجرای قانون گزارش دهند.

وزارت خارجه آمریکا گفته که حتی در جریان تهیه این گزارش، “چندین مورد” خبرهایی از بچه‌بازی در نهادهای دولتی و همچنین استخدام کودکان سرباز در افغانستان دریافت کرده است.

حق نشر عکسSTATE.GOVImage captionگزارش تازه وزارت خارجه آمریکا درباره قاچاق انسان

در گزارش آمده که براساس اذعان مقام‌های محلی، شماری از افراد پلیس، به‌ویژه فرماندهان در پاسگاه‌های دورافتاده، کودکان را برای بچه‌بازی استخدام می‌کنند.

در گزارش تازه وزارت خارجه آمریکا آمده که هنوز دولت افغانستان به حداقل استانداردها برای محو قاچاق انسان دست نیافته است.

اگرچه شماری از قاچاقچیان مورد پیگرد قرار گرفته و به محکمه کشانده شدند، از جمله دو فردی که کودکان را به منظور بچه‌بازی می‌ربودند.

چهار دوره آموزشی نیز برای افسرانی برگزار شدهکه برای مقابله با قاچاق انسان فعالیت دارند.

همچنین دولت شمار واحدهای حمایت از کودکان را در ساختار نیروهای پلیس ملی افزایش داده که مانع استخدام صدها کودک در نیروهای پلیس شده است.

وزارت خارجه آمریکا درباره ادعای قاچاق ۱۶۵ کودک در ولایت لوگر به منظور استفاده جنسی، از تحقیق دادستانی افغانستان و شناسایی ۲۰ نفر در این ارتباط یاد کرده و آورده که در هنگام تدوین این گزارش ۹ نفر بازداشت و دو نفر محکوم شده‌اند.

 

 

Updated: جولای 5, 2020 — 3:34 ب.ظ