اخبار فوری : بنی گانتس مامور تشکیل کابینه اسرائیل می شود

بنی گانتس مامور تشکیل کابینه اسرائیل می شود

بنی گانتس از فرماندهان سابق اسراییل استحق نشر عکسPHOTOSHOT
Image captionبنی گانتس از فرماندهان سابق اسراییل است

رییس جمهوری اسرائیل قصد دارد دوشنبه از بنی گانتس، رقیب بنیامین نتانیاهو بخواهد دولت جدید این کشور را تشکیل دهد.

در حالی از بنی گانتس به عنوان نخست وزیر جدید اسرائیل نام برده می شود که تلاش بنیامین نتانیاهو برای تشکیل دولت جدید پس از برگزاری دو انتخابات در سال گذشته ناموفق بود و حزب لیکود به رهبری او نتوانست در انتخابات اخیر به اکثریت دست پیدا کند.

هنوز مشخص نیست که حزب آبی و سفید به رهبری آقای گانتس بتواند موفق به تشکیل دولت ائتلافی شود.

او سال گذشته نیز مامور تشکیل کابینه شده بود ولی نتوانست از حمایت لازم برخوردار شود.

نامزدی آقای گانتس برای تشکیل دولت جدید اسرائیل پس از آن اعلام شد که حزب راست افراطی اسرائیل خانه ما به رهبری آویگدور لیبرمن و فهرست مشترک احزاب عرب از نخست وزیری آقای گانتس حمایت کردند.

پس از اعلام حمایت این دو، روون ریولین، رییس جمهوری اسرائیل از آقای گانتس به عنوان گزینه نخست برای تشکیل دولت پس از انتخابات دوم مارس نام برد.

دفتر رییس جمهوری اسرائیل یکشنبه اعلام کرد:‌ پس از رایزنی با احزاب در کنست، ۶۱ نماینده بنی گانتس را توصیه کردند … در حالی که ۵۸ عضو مجلس نخست وزیر کنونی آقای بنیامین نتانیاهو را توصیه کردند.

مجلس اسرائیل ۱۲۰ عضو دارد و تشکیل دولت به حمایت ۶۱ عضو آن نیاز دارد.

حزب لیکود به رهبری آقای نتانیاهو در انتخابات دو هفته پیش، ۳۶ کرسی به دست آورده بود.

آقای نتانیاهو که ۷۰ سال سن دارد، باسابقه ترین نخست وزیر اسرائیل است.

محاکمه او به اتهام ارتشاء و کلاهبرداری قرار بود سه شنبه آغاز شود که به علت تمهیدات صورت گرفته برای مقابله با شیوع ویروس کرونا عقب افتاد.

آمریکا نرخ بهره بانکی را به نزدیک صفر کاهش داد

اقدام بانک مرکزی آمریکا در هماهنگی با دیگر کشورها صورت گرفته استحق نشر عکسGETTY IMAGES
Image captionاقدام بانک مرکزی آمریکا در هماهنگی با دیگر کشورها صورت گرفته است

بانک مرکزی آمریکا برای مقابله با تبعات اقتصادی گسترش ویروس کرونا نرخ پایه بهره بانکی را در این کشور به نزدیک صفر رسانده و از یک بسته محرک های اقتصادی به ارزش ۷۰۰ میلیارد دلار خبر داده است.

این کار در هماهنگی با بریتانیا، ژاپن، منطقه یورو و سوییس صورت گرفته است.

بر اساس بیانیه بانک مرکزی آمریکا، نرخ بهره به محدوده صفر تا ۰.۲۵ درصد کاهش یافته است.

از سوی دیگر، بانک مرکزی آمریکا از خریداری اوراق قرضه با هدف تزریق نقدینگی به بازار خبر داده است.

بانک مرکزی آمریکا با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: “شیوع ویروس کرونا به جوامع آسیب زده و فعالیت اقتصادی بسیاری از کشورها را مختل کرده است.”

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا از این اقدام بانک مرکزی ایالات متحده استقبال کرده است.

بانک مرکزی آمریکا دو هفته پیش هم نرخ بهره بانکی را به اندازه نیم درصد کاهش داده بود.

ویروس کرونا؛ محدودیت‌ شدید رفت و آمد برای میلیون‌ها نفر در سراسر اروپا

ویروس کروناحق نشر عکسEPA
Image captionدر سراسر ایتالیا قرنطینه اعلام شده و مردم تنها اجازه دارند برای خرید مواد غذایی، دارو و رفتن سر کار از خانه خارج شوند

تدابیر دولت‌ها برای مقابله با گسترش ویروس کرونا، میلیون‌ها نفر را در سراسر اروپا با محدودیت‌ شدید رفت و آمد روبرو کرده است.

در اسپانیا که پس از ایتالیا بیشترین مبتلایان را در اروپا داشته، شهروندان کامل قرنطینه شده‌اند و فقط به آنها اجازه داده می‌شود برای خرید مواد غذایی و دارو یا رفتن سر کار، خانه را ترک کنند.

تاکنون ۲۸۸ نفر در اسپانیا به دلیل ابتلا به کرونای ۲۰۱۹ جان خود را از دست داده‌اند. تنها در ۲۴ ساعت گذشته، دو هزار ابتلای جدید گزارش شده که شمار مبتلایان را به ۷۷۵۳ نفر رسانده است.

در همین حال گزارش شده آلمان قصد دارد از فردا (دوشنبه ۱۶ مارس) مرزهایش را با فرانسه، اتریش و سویس ببندد.

فرانسه که پیشتر دستور تعطیلی رستوران‌ها، بارها و سینماها را داده بود، حال قصد دارد سفر را به موارد ضروری محدود کند، با این حال فرانسه انتخابات محلی خود را برگزار کرده است. تاکنون ۴۴۶۹ ابتلا در این کشور تایید شده و ۹۱ نفر هم جان خود را از دست داده‌اند.

در اتریش گردهمایی‌های بیشتر از پنج نفر ممنوع شده است و مدارس و اکثر فروشگاه‌ها از فردا تعطیل می‌شوند.

ویروس کرونا
کرونا
کرونا ویروسحق نشر عکسGETTY IMAGES

در رومانی شمار مبتلایان به ۱۲۳ نفر رسیده و قرار است از فردا در این کشور وضعیت اضطراری اعلام شود.

نخست وزیر جمهوری چک هم به دولت پیشنهاد قرنطینه کل کشور را داده است. این کشور قبلا مرزهایش را بسته بود. شمار مبتلایان در چک به ۲۳۱ نفر رسیده ولی تاکنون کسی جان خود را از دست نداده است.

در ایتالیا تاکنون ۲۱۱۵۷ مبتلا شده و ۱۴۴۱ نفر جان باخته‌اند. از دوشنبه گذشته قرنطینه عمومی در این کشور اعمال شده است.

سازمان بهداشت جهانی دو روز پیش اروپا را “کانون” همه گیری عمومی ویروس کرونای ۲۰۱۹ معرفی کرد.

رئیس این سازمان از دولت‌ها خواست برای جان شهروندانشان اقداماتی جدی در پیش بگیرند.

روحانی: اقدامات دولت علیه کرونا افتخارآفرین است

در تصاویری که از جلسه منتشر شده همه اعضا به جز حسن روحانی از ماسک و دستکش استفاده کرده‌اندحق نشر عکسPRESIDENT.IR
Image captionدر تصاویری که از جلسه منتشر شده همه اعضا به جز حسن روحانی از ماسک و دستکش استفاده کرده‌اند

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، گفته است که اقدامات دولت در مقابله با ویروس کرونا “افتخارآفرین است”.

آقای روحانی این سخنان را در جلسه پیگیری، هماهنگی و پشتیبانی اقدامات ملی برای مقابله با کرونا اظهار کرده ، که قرار است مصوبات ستاد کلی مبارزه با کرونا را پیگیری کند. وب سایت ریاست جمهور ایران گفته جلسه “در حضور آقای روحانی تشکیل شده است”.

در تصاویری که از این جلسه منتشر شده همه اعضا به جز آقای روحانی از ماسک و دستکش استفاده کرده‌اند و شرکت‌کنندگان با فواصل زیادی از هم نشسته‌اند.

آقای روحانی در این جلسه گفته “چه اشکالی دارد رسانه‌ها برای مردم تبیین کنند که توانمندی‌ها و اقدامات این دولت در مقابله با کرونا با وجود فشارهای حداکثری آمریکا و تأثیرات ضدانسانی تحریم‌ها تا همین حالا هم نسبت به دیگر کشورها افتخارآفرین بوده است؟ اینها مردم را نسبت به دولت و نظام‌شان دلگرم و امیدوار می‌کند”.

پیشتر آقای روحانی در هفتمین روز اعلام رسمی شیوع کرونا در ایران با مخالفت با تعطیلی مدارس و دانشگاه ها گفته بود که از روز دهم اسفند همه چیز عادی خواهد شد. رئیس جمهور ایران گفته بود که “دشمنان می‌خواهند کشور را به بهانه ویروس به تعطیلی بکشانند”.

دولت آقای روحانی از سوی افکار عمومی با انتقاد رو به رو است که آمار دقیق مبتلایان و جان باختگان را اعلام نمی‌کند و برای قرنطینه قم و تعطیلی کسب و کارها که در قطع چرخه شیوع ویروس موثر است، اقدامات به موقع انجام نداده است.

این در حالیست که ‌مقام های ارشد دولتی پنهان کاری در آمار رد کرده و آیت الله علی خامنه‌ای از “صداقت” مقام های مسئول تمجید کرده است.

ویروس
Banner

دولت ایران همچنین به دلیل اینکه توقف پرواز هواپیماها به چین را رعایت نکرد با انتقادشهروندان ایرانی و کاربران شبکه های اجتماعی مواجه است. ایران نه تنها محدودیت پرواز هواپیما به چین را رعایت نکرد که با جا به جایی مسافران چینی در خارج از این کشور و انتقال آنها به چین از طریق تهران، متهم است که در شیوع ویروس “نقش اساسی” داشته است.

رضا ملک‌زاده، معاون وزارت بهداشت ایران، به تازگی گفته است برای مقابله با شیوع کرونا این وزارتخانه “چندین جلسه در دولت مطرح کرد” اما “واقعا نتوانستیم به موقع از این حمایت برخوردار شویم که مرزها را به طور کامل ببندیم. ارتباطات اقتصادی و تعداد زیاد ایرانیانی که در چین بودند و تعداد دانشجویان ایرانی که در چین بودند باعث این موضوع شد”.

آیت‌الله علی خامنه‌ای در ارتباط با شیوع کرونا، احتمال “حمله بیولوژیکی” را مطرح کرده و از سرلشکر پاسدار محمدحسین باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح خواسته “قرارگاه بهداشتی و درمانی مقابله با کرونا” تشکیل دهد.

آقای خامنه‌ای هفته پیش از آن شیوع بیماری کووید-۱۹ ناشی از ویروس کرونا را “بلایی” خواند که “آنچنان بزرگ نیست” و گفت: “من نمی‌خواهم مسئله را خیلی کوچک فرض کنم اما آن را خیلی بزرگ هم نکنیم، این مسئله مدتی نه چندان طولانی برای کشور وجود خواهد داشت و سپس رخت برمی‌بندد.”

سه روز بعد از اعلام رسمی اولین موارد ابتلا در قم، آقای خامنه‌ای در یک سخنرانی در تهران بدون نام بردن از ویروس گفت اعلام شیوع آن با هدف تحت تاثیر قرار دادن انتخابات مجلس و ایجاد مانع برای رای دادن مردم در قم بوده است.

تاکنون شماری از مقام های جمهوری اسلامی ایران به ویروس کرونا مبتلا شده و برخی از آنها جان خود را از دست داده اند.

گزارش شده است که اسحاق جهانگیری معاون رئیس جمهور به این ویروس ابتلا پیدا کرده و در حال درمان است. پیش از این معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده هم به ویروس مبتلا شده بود بود اما بهبود یافت.

وزارت بهداشت ایران از مردم خواسته در خانه ها بمانند تا دوره اوج شیوع ویروس کرونا سپری شود

اشرف غنی دستور آزادی ۵ هزار زندانی طالبان را صادر کرد

اشرف غنیحق نشر عکسGETTY IMAGES
Image captionمحمد اشرف‌غنی دیروز، دوشنبه ۱۹ اسفند، رسما سوگند یاد کرد

محمد اشرف‌غنی، رئیس جمهوری افغانستان یک روز پس از مراسم تحلیف دستور رسمی برای آزادی ۵ هزار زندانی طالبان را صادر کرد.

این یکی از شروط اصلی توافق‌نامه صلح میان آمریکا و طالبان بود که هفته گذشته به امضای طرفین رسید اما آقای غنی ضمن مخالفت با آن گفته بود هیچ‌کس نمی‌تواند دولت افغانستان را مجبور به چنین کاری کند و ضمنا از نظر او آزادی این حجم زندانی زمان‌بر و نیازمند مرحله‌بندی است.

در حکم صادره از سوی آقای غنی که عصر سهشنبه، ۲۰ اسفند، منتشر شد آمده که در مرحله اول آزادی ۱۵۰۰ زندانی طالبان ظرف چهار روز آینده آغاز می‌شود و روزانه ۱۰۰ زندانی طالبان پس از گذراندن مراحل اداری آزاد خواهند شد.

در این حکم آمده که همه زندانیان پیش از آزادی باید در یک تعهد نامه کتبی تضمین دهند که دیگر “به صفوف جنگ” باز نخواهند گشتد و همچنین از همه آنها مشخصات بیومتریک گرفته خواهد شد.

صدیق صدیقی، سخنگوی ارگ کابل جزئیات این حکم را در شبکه اجتماعی توییتر منتشر کرده و از آن به عنوان “فرمان عفو مجازات و رهایی” یاد کرده که به مناسبت آغاز مذاکرات میان دولت افغانستان و گروه طالبان صورت گرفته است.

آغاز مذاکرات بین‌افغانی از امروز، یعنی سه شنبه ۲۰ اسفند-دهم مارس، یکی دیگر از مفاد توافقنامه ۲۹ فوریه میان آمریکا و طالبان بود.

اخبار مرتبط

با وجود این، آقای غنی آقای روز شنبه (۱۵حوت/اسفند) در مراسم گشایش سال جدید کاری شورای ملی افغانستان گفته بود رهایی زندانیان طالبان باید براساس یک روند شفاف و راه‌کار واضح صورت گیرد که مردم افغانستان مطمئن شوند تا بعد از رهایی آنها تغییر مثبت و آتش بس کامل را شاهد خواهند بود.

جزییات حکم اشرف‌غنی چیست؟

ارگ کابل، عصر سه‌شنبه جزئیات حکم رئیس جمهوری درباره نحوه آزادی این ۵ هزار زندانی طالبان را چنین اعلام کرد:

  • ماده اول. محبوسین که با استفاده ازین فرمان رها می‌گردند مکلف به ارایه تعهد کتبی مبنی بر عدم برگشت آنان به صفوف جنگ می‌باشند. رهایی محبوسین مندرج این فرمان، بعد از تکمیل پروسه بایومتریک آنان صورت می‌گیرد.
  • ماده دوم. عفو مجازات و رهایی تعداد (۱۵۰۰) یک هزار و پنچصد تن محبوس مربوط به گروه طالبان به نشانه حسن نیت از محبس و توقیف خانه پروان سر از تاریخ ۲۴ حوت سال روان آغاز می گردد. در هر روز ۱۰۰ تن از محبوسین مربوط به گروه طالبان با در نظرداشت سن، وضعیت صحی و مدت حبس باقیمانده رها گردند.
  • ماده سوم. بعد از آغاز و در جریان مذاکرات مستقیم میان هیات تعیین شده از جانب جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان، در هر دو هفته به تعداد ۵۰۰ تن محبوس مربوط به گروه طالبان که مجموع شان به ۳۵۰۰ تن می رسد، مشروط به اینکه سطح خشونت ها به طور چشمگیر کاهش یابد، رها گردند.
  • ماده چهارم. دفتر شورای امنیت ملی مسئولیت تطبیق این فرمان را به عهده دارد.

آمریکا امیدوار است با آغاز مذاکرات بین‌افغانی خشونت در این کشور متوقف و افغانستان به سوی صلح حرکت کند اما بسیاری از ناظران پس از برگزاری دو مراسم تحلیف همزمان که آقایان غنی و عبدالله روز گذشته در مرکز کابل برگزار کردند، نگران قدرت و توانایی تیم مذاکره کننده ارگ در برابر طالبان‌اند.

در همین حال، زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان دقایقی بعد از صدور حکم آقای غنی مبنی بر آزادی ۵ هزار زندانی طالب، در توییتر نوشت که طالبان هم در برابر متعهد شده‌اند که ۱۰۰۰ از نیروهای دولتی را آزاد کنند. او در ادامه این توییت گفته با وجود “این پیشرفت‌ها، هنوز خشونت از سوی طالبان در سطح بسیار بالایی” ادامه دارد.

با بالا گرفتن بحث مذاکرات صلح افغانستان با طالبان پس از امضا شدن توافقنامه صلح آمریکا با این گروه بسیاری از فعالان نگران بازگشت طالبان به قدرت و محدود شدن حقوق زنان هستند. چرا که طالبان در زمان حاکمیت شان قوانین سختگیرانه‌ای در برابر زنان داشتند و گزارش‌های متعددی از نقض گسترده حقوق زنان از سوی طالبان وجود داشته است.

کلینتونحق نشر عکسREUTERS
Image captionخانم کلینتون خواستار سهم زنان افغان در مذاکرات صلح با طالبان شده است

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه پیشین آمریکا، امروز، سه شنبه ۲۰ اسفند، در نشستی در مقر سازمان ملل متحد با اشاره به مذاکرات صلح افغانستان با طالبان گفت زنان افغان باید در این مذاکرات سهم داشته باشند و حقوق آنها نباید نادیده گرفته شود.

خانم کلینتون که در نشست “روند بین‌الافغانی صلح: زمانی حیاتی برای زنان افغان” در نیویورک حرف می‌زد همچنین گفت زنان افغان امروز بیم آن را دارند که نه تنها حقوق‌شان در مذاکرات با طالبان نادیده گرفته شود بلکه دستاوردهایی که آنها در سالهای گذشته به دست آورده‌اند به یکباره برای “صلحی که ادامه دار نخواهد بود” از بین برود.

این نشست از سوی دفتر نمایندگی بریتانیا در سازمان ملل و همچنین نمایندگی افغانستان در سازمان ملل امروز برگزار شد. در این نشست در کنار شماری از فعالان حقوق زنان از افغانستان، نمایندگانی از کشورهای مختلف نیز شرکت کرده بودند.

Updated: مارس 16, 2020 — 2:00 ق.ظ