اخبار روز : پوتین از آمادگی روسیه برای کاهش تولید نفت گفت

اخبار روز :

پوتین از آمادگی روسیه برای کاهش تولید نفت گفت

پوتینحق نشر عکسREUTERS

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، در نشستی ویدئویی با مقام‌های نفت و انرژی این کشور، شیوع ویروس کرونا و سیاست عربستان سعودی را عامل سقوط قیمت نفت دانست و برای کاهش سطح تولید ابراز آمادگی کرد.

آقای پوتین گفت روسیه حاضر است علاوه بر اوپک با آمریکا هم برای تنظیم بازار نفت همکاری کند.

پیش از این دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، ابراز امیدواری کرد که روسیه و عربستان تولید نفتشان را پایین بیاورند.

سقوط قیمت نفت در روزهای اخیر به قدری بود که به پایین‌ترین سطح در نزدیک دو دهه اخیر رسید.

ولادیمیر پوتین امروز در جلسه‌اش با مقام‌های دولتی و مدیران شرکت‌های نفتی گفت می‌توان در مجموع تولید نفت خام را تا ۱۰ میلیون بشکه در روز، معادل ۱۰ درصد تولید جهانی، پایین آورد.

آقای پوتین گفت مقصر وضعیت کنونی عربستان سعودی است که می‌خواهد با ریختن نفت ارزان در بازار، رقبای تولیدکننده نفت شیل را از میدان به در کند.

او گفت: “متاسفانه شرکای ما در عربستان سعودی حاضر به تمدید توافقمان با همان شرایط قبلی نشدند و در عمل از آن بیرون رفتند و تخفیف‌های چشمگیری روی نفتشان دادند.”

چند هفته پیش وزیران نفت اوپک پیشنهاد کردند که در ازای کاهش تولید ۵۰۰ هزار بشکه‌ای دیگر تولیدکنندگان، اوپک هم روزانه یک میلیون بشکه از تولیدش کم کند اما روسیه با این پیشنهاد موافقت نکرد.

پس از آن بازار نفت شاهد روندی بوده که کارشناسان آن را جنگ قیمت میان روسیه و عربستان قلمداد کرده‌اند.

هزینه استخراج نفت شیل، که روشی نامعمول برای بهره‌برداری از نفت خرده‌سنگ‌هایی به خصوص است، گران تمام می‌شود و برآورد می‌شود که با قیمت‌های کنونی استخراج نفت شیل دیگر صرفه اقتصادی نداشته باشد و متوقف شود.

بیشترین ذخایر نفت شیل در آمریکا است که به بزرگترین تولیدکننده نفت جهان تبدیل شده و از عربستان سعودی پیشی گرفته است.

 

واکنش ظریف به هشدار ترامپ: ایران به آغازگران جنگ درس‌هایی می‌دهد

ظریفحق نشر عکسREUTERS

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در واکنش به هشدار شب گذشته دونالد ترامپ گفت “ایران هیچ جنگی را آغاز نمی‌کند، اما به آن‌ها که این کار را می‌کنند، درس‌هایی می‌دهد”.

ساعاتی پیش، با انتشار گزارش‌هایی از سفر اسماعیل قاآنی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران به پایتخت عراق، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، در شبکه توییتر هشدار داده بود که اگر ایران اقدامی علیه آمریکا بکند ‘بهای سنگینی’ خواهد پرداخت.

آقای ترامپ پیش از آن نیز در یک نشست خبری گفته بود اطلاعات دقیقی به دست او رسیده که گروه های طرفدار ایران در عراق در حال تدارک حمله ای علیه آمریکا بوده‌اند، که او ایران را مسئول آن اقدام می‌داند.

اکنون محمدجواد ظریف در صفحه توئیتر خود در یادداشتی خطاب به دونالد ترامپ از او خواست که فریب آتش‌افروزان را نخورد.

وزیر خارجه ایران به آمریکا هشدار داد که کشورش “دوستانی دارد” و “برخلاف آمریکا که به طور مخفیانه دروغ گفته، تقلب کرده و ترور می‌کند، ایران فقط آشکارا، اقداماتی دفاعی دارد”.

روز گذشته نیز ایران نسبت به تحرکات نظامی آمریکا در عراق هشدار داده بود.

در روزهای گذشته جنگ لفظی مقام‌های ایرانی و آمریکایی درباره عراق شدت گرفته است.

این تنش‌ها به ویژه به دنبال درگیری میان نیروهای آمریکا و شبه‌نظامیان شیعی وابسته به ایران از جمله کتائب حزب‌الله بالا گرفت.

۲۲ اسفند، یک روز بعد از کشته شدن دو نظامی آمریکایی و یک بریتانیایی عضو ائتلاف ضد داعش در حمله موشکی به پایگاه تاجی عراق، وزارت دفاع آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد ارتش این کشور به تاسیسات گروه شبه‌نظامی کتائب حزب الله در عراق حمله کرده است.

روزنامه وال استریت ژورنال به نقل از منابع خود در دولت آمریکا نوشته است که واشنگتن ظرف دو هفته گذشته درباره عملیات احتمالی ای که گمان می‌کند ایران در حال تدارک آن است به طور فزاینده اطلاعاتی دریافت کرده است. یک مقام ناشناس به این روزنامه گفته است: “ما انتظار داریم به زودی اتفاقی بیفتد”.

ظرف چند روز گذشته اعلام شد که پنتاگون در حال تهیه طرح نابودی کتائب حزب‌الله است.

اسماعیل قاآنی، جانشین قاسم سلیمانی شده است که سه ماه پیش در حمله پهپادی آمریکا در بغداد کشته شد. گفته می‌شود هدف آقای قاآنی از سفر به بغداد ایجاد همگرایی میان گروه‌های مختلف شیعه است.

آمریکا اخیرا برای محافظت از نیروهای خود در برابر حملات احتمالی ایران و متحدانش، در برخی پایگاه‌های عراق سامانه ضدموشکی پاتریوت مستقر کرده است.

 

مبادله زندانیان طالبان و دولت افغانستان؛ هیات طالبان ‘مهمان سفارت قطر’ در کابل هستند

زندانیان طالبان
Image captionدر ماه جوزا/خرداد سال گذشته، دولت افغانستان حدود ۹۰۰ زندانی طالبان را از زندان‌های این کشور آزاد کرد

تیم‌های فنی حکومت افغانستان و گروه طالبان برای رهایی زندانیان دو طرف با هم در کابل دیدار کرده‌اند.

جاوید فیصل، سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان امروز چهارشنبه ۱۳حمل/فروردین در یک پیام ویدئویی گفته در این دیدار در مورد رهایی زندانیان صحبت شده و قرار شده این بحث ادامه داشته باشد.

به گفته او، در این نشست نماینده سازمان جهانی صلیب سرخ نیز حاضر بوده است.

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در دوحه نوشته که میزبانی هیات ۳ نفری طالبان را سفارت قطر در کابل به عهده دارد و دیدارها با حضور نمایندگان کمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ انجام می‌شود.

روز گذشته طالبان تایید کرد که هیات سه نفره آنها برای پیشبرد روند آزادی زندانیان‌شان به کابل رسیده است.

ذبیح الله مجاهد، از سخنگویان طالبان دیدار هیات‌شان با نمایندگان حکومت را تایید کرده و می‌گوید امیدوارند رهایی زندانیان‌شان تا دو سه روز بعد آغاز شود.

پیش از این دیدار رو در رو، نمایندگان دو طرف سه نشست از طریق کنفرانس ویدئویی داشتند. در دومین نشست، طرفین توافق کرده بودند که رهایی زندانیان از ۳۱ مارس یعنی روز گذشته آغاز شود اما گفته شد که مشکلات در هماهنگی برای سفر هیات طالبان به کابل سبب تاخیر در این روند شد.

طالبان گفته بود که برای تصدیق زندانیان خود یک هیات را به زندان بگرام خواهند فرستاد تا رهایی زندانیان‌شان مطابق فهرست داده شده انجام شود.

شورای امنیت ملی افغانستان نیز پس از این توافق گفته بود که آزادی زندانیان مطابق با فرمان محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری این کشور صورت خواهد گرفت.

قرار بود روز گذشته نخست صد نفر از زندانیان طالبان با درنظرداشت سن، وضعیت بهداشتی و آسیب پذیری آنها در برابر ویروس کرونا رها شوند.

رهایی زندانیان طالبان

رهایی پنج هزار زندانی طالبان از سوی دولت و یک هزار زندانی دولت از سوی طالبان، بخشی از توافقنامه صلح طالبان و آمریکا بود که به تاریخ دهم حوت/اسفند به امضا رسید. قرار بود این روند در ده روز پس از امضای این توافقنامه عملی شود.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان نخست اعلام کرد که هیچ تعهدی به رهایی این زندانیان ندارد. او تاکید کرد که این موضوع می‌تواند شامل روند گفت‌وگوهای صلح شود و بعدا با به میان آمدن اعتماد بین طرفین، عملی شود.

اما او در روز مراسم تحلیف خود اعلام کرد که به شیوه‌ای دست یافتند که رهایی این زندانیان می‌تواند کاهش خشونت‌ها را به دنبال داشته باشد و به زودی فرمان رهایی آنها را صادر خواهد کرد.

او روز بعد فرمانی را صادر کرد که زندانیان طالبان در چند مرحله و بعد از تضمین دادن از این که دوباره به جنگ نمی‌روند، رها شوند اما طالبان این را نپذیرفته و گفتند به اساس توافقنامه‌شان با آمریکا خواهان رهایی یکجای و بدون قید و شرط زندانیان‌شان هستند.

قرار بود همزمان با رهایی زندانیان در ظرف ده روز پس از امضای توافق صلح آمریکا و طالبان، گفت‌وگوهای صلح بین‌الافغانی نیز آغاز شود اما با تاخیر در رهایی زندانیان، این روند نیز به تعویق افتاد.

جزئیات فرمان غنی در مورد رهایی زندانیان طالبان

فرمان آقای غنی برای رهایی پنج هزار زندانی طالبان به تاریخ ۲۰ اسفند/حوت یک روز پس از مراسم تحلیفش صادر شد.

در این فرمان آمده که در مرحله اول و قبل از آغاز مذاکرات بین الافغانی، رهایی ۱۵۰۰ زندانی طالبان، روزانه صد زندانی با توجه به سن، وضعیت صحی و مدت حبس باقیمانده‌شان آغاز خواهد شد.

آقای غنی گفته که همه زندانیان پیش از آزادی باید در یک تعهدنامه کتبی تضمین دهند که دیگر به صفوف جنگ بازنخواهند گشت و از همه آنها مشخصات بیومتریک گرفته خواهد شد.

به اساس فرمان آقای غنی، بعد از آغاز و در جریان مذاکرات مستقیم میان حکومت و طالبان، هر دو هفته به تعداد ۵۰۰ تن زندانی طالبان که مجموعا به ۳۵۰۰ نفر می‌رسد مشروط به این که سطح خشونت‌ها به طور چشمگیر کاهش یابد، رها گردند.

 

حسن روحانی: روند شیوع ویروس کرونا در تمام استان‌ها نزولی است

روحانیحق نشر عکسIRNA

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در جلسه امروز هیات دولت اعلام کرد “خوشبختانه روند شیوع ویروس کرونا در همه استانها بدون استثنا از دیروز سیرنزولی داشته است و این برای من خوشحال کننده بود که مسیری که پزشکان و متخصصان و مردم انتخاب کردند یک مسیر درستی بوده است”.

حسن روحانی گفت “عبور از پیک هم در اکثر استان‌ها مربوط به روزهای اول فروردین می‌شود. آمار نشان می‌دهد که در استان‌های مختلف دوم فروردین، سوم فروردین از پیک عبور کردند و شرایط نزولی آغاز و شروع شد”.

آقای روحانی با دفاع از عملکرد دولت خویش در جریان شیوع کرونا گفت “ایران از تجربه کشورهای دیگر برای مقابله با کرونا استفاده کرد اما مدل قرنطینه چین را اجرا نکرد. از مدل اروپایی هم پیروی نکرد بلکه طرح متخصصان کشور را پیاده کرد.”

او همچنین به نقل از محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی از کاهش ۸۰ درصدی سفرهای نوروزی در روزهای اول فروردین خبر داد.

ویروس
Banner

به گفته رئیس جمهوری ایران “مسافرت مردم توسط قطار ۹۴ درصد، اتوبوس ۷۵ درصد، هواپیما ۷۰ درصد کاهش پیدا کرده است”.

آقای روحانی همچنین گفت که با شروع مرحله دوم فاصله گذاری اجتماعی در هشتم فروردین که در آن ترددهای بین شهری محدود شد، مجددا ۳۰ درصد مسافرت‌ها کاهش یافت.

او همچنین بار دیگر از عدم قرنطینه شهرها دفاع کرد و گفت روش چین در قرنطینه در هیچ کشوری اجرا نشد.

منتقدان می‌گویند عدم قرنطینه و کنترل رفت آمد شهرها و استان‌هایی که کانون‌های اولیه شیوع کرونا بودند، سبب شد ویروس به سرعت در ۳۱ استان ایران پخش شود. شماری از نمایندگان مجلس نیز خواستار قرنطینه تهران، گیلان و قم شده بودند.

منتقدان از جمله وزرای پیشین بهداشت در بیانیه‌ای اقدامات اولیه دولت ایران برای مقابله با کرونا را ناکافی خوانده و خواستار سخت‌گیری‌های بیشتر در ترددها و سفرهای بین شهری شده بودند.

بنابر آمار رسمی وزارت بهداشت، تا روز گذشته، ۱۲ فروردین، ۲ هزار و ۸۹۸ نفر بر اثر ابتلا به ویروس جدید کرونا در ایران جان‌باخته‌اند و ۴۴ هزار و ۶۰۶ مبتلا شده‌اند.

 

روزنگارهای پزشکی از شیوع کرونا: چرا به اقلام بیمارستانی دستبرد می‌زنند؟

جان رایتحق نشر عکسVICTOR DE JESUS
Image captionجان رایت به مردم این پیام را می دهد که باید در خانه بمانند

۲۹ مارس ۲۰۲۰:

شیوع ویروس کوید-۱۹ کارکنان خط مقدم خدمات پزشکی را با چالش هایی جدی مواجه ساخته است از جمله کمبود تجهیزات، بیمار شدن پزشکان و پرستاران و حتی دزدانی که در صدد ورود و سرقت اقلام مهم بیمارستانی هستند. در اولین بخش از یادداشت های پزشکان، دکتر جان رایت در مورد آمادگی بیمارستان “رویال اینفرمری” در شهر برادفورد بریتانیا گزارش می دهد.

در پی اجرای محدودیت شدید رفت و آمد در بریتانیا، این بیمارستان نیز به منظور محدود کردن انتقال ویروس به اقدامات مشابهی دست زد.

هجده در ورودی در این بیمارستان یکصد و بیست هزار متری بسته شد و در حال حاضر، همه باید از در ورودی اصلی بیمارستان رفت و آمد کنند. کارکنان بیمارستان باید کارت شناسایی خود را نشان بدهند و به بیماران اجازه آوردن همراه داده نمی شود حتی اگر برای درمان سرطان به بیمارستان مراجعه کرده باشند.

با اینهمه، کوتاه مدتی پیش از آنکه مردم بریتانیا در روز پنجشنبه گذشته از پنجره ها یا در برابر در خانه هایشان برای تشویق وسپاس از کارکنان سازمان ملی خدمات درمانی کف بزنند، یک مرد مشغول پوشیدن لباس مخصوص پزشکان بود. او سپس کوشید با بلوف زدن، نگهبان در ورودی را قانع کند تا بدون دیدن کارت شناسایی، به او اجازه ورود بدهد اما وقتی با مقاومت نگهبان و خطر دستگیری روبرو شد، فرار را بر قرار ترجیح داد.

Two nurses wearing hospital scrubsحق نشر عکسJOHN WRIGHT
Image captionبه دلیل سرفت اقلام پزشکی توسط افرادی ملبس به اونیفورم کادر درمانی، این لباس ها اکنون در محلی امن نگهداری می شود

پیش از آن، سرقت روپوش و ماسک جراحی و تجهیزات حفاظتی پزشکی و مواد ضدعفونی کننده از بیمارستان گزارش شده بود. احتمالا این مرد هم در پی سرقت این اقلام و شاید هم دارو بود. “مِل پیکاپ” رئیس مجتمع های بیمارستانی برادفورد، مطلع شده است که به خاطر شیوع ویروس کرونا، کمبودهایی در عرضه مواد مخدر در سطح شهر دیده می شود. او گفته است که “معتادان احتیاج دارند به مواد مورد نیاز خود دست پیدا کنند، بنابراین وقتی که به مواد نیاز دارند، کجا بهتر از بیمارستان برای دستیابی به این مواد یا مواد مشابه؟”

نتیجه اینکه در حال حاضر، لازم شده که اونیفورم کارکنان بیمارستان در محلی امن نگهداری و در محل هم قفل شود.


John Wrightحق نشر عکسJOHN WRIGHT

پرفسور جان رایت، پزشک و متخصص اپیدومولوژی، رئیس موسسه تحقیقات بهداشتی برادفورد است. او در جریان شیوع بیماری های همه گیر در سراسر جهان از جمله وبا، اچ آی وی و ابولا در قاره آفریقا به طبابت پرداخته است. طی دو هفته آینده، او در مورد نحوه برخورد بیمارستان محل کارش، یعنی رویال اینفرمری برادفورد، برای بی بی سی گزارش تهیه می کند.


از آنچه که در ایتالیا روی داده می توانیم پیش بینی کنیم که کوید-۱۹ در برادفورد هم بر مردم تاثیر مشابهی خواهد گذاشت. در برادفورد، همانند ایتالیا، همخانگی چند نسل اعضای یک خانواده به خصوص در میان جمعیت پاکستانی تبار شهر رواج دارد. پاکستانی تباران بیش از یکسوم جمعیت برادفورد را تشکیل می دهند و از لحاظ ژنتیکی، بیشتر در معرض ابتلای به بیماری های قلبی و دیابت قرار دارند، یعنی شرایطی که ابتلای به کوید-۱۹ را به ویژه خطر آفرین می کند. برادفورد دارای محله های دارای ساکنان کم درآمدتر است که در میان آنان، امراض ریوی ناشی از سیگار کشیدن شیوع بیشتری دارد.

می دانیم که یک سونامی در راه است.

Staff at Bradford Royal Infirmaryحق نشر عکسJOHN WRIGHT

در حال حاضر، پانزده تخت در بخش مراقبت های ویژه – آی سی یو – بیمارستان وجود دارد که در شرایط عادی کافی است اما پیش بینی شده است که در اوج شیوع کرونا در شهر، ممکن است مجبور به درمان تا پانصد بیمار باشیم. بنابراین باید فورا دست به کار شویم. یکی از بخش های بیمارستان که بلا استفاده مانده بود تغییر کاربری می یابد.

به گفته دکتر “دِبی هومر”، مسئول برنامه ریزی مراقبت از مبتلایان به کوید-۱۹، رویارویی با ابعاد آنچه که در شرف وقوع است بی شباهت به گذر از مراحل مختلف سوگواری نبوده است. او می افزاید: “در ابتدا نوعی شوک وارد می شود و بعد شخص وارد مرحله انکار می شود و پس از آن است که واقعیت را می پذیرد. به عنوان کارکنان بخش مراقبت های ویژه، ما وارد مرحله قبول واقعیت شده ایم.”

ما همچنین اقداماتی را برای تامین تجهیزات حفاظتی کادر درمانی انجام داده ایم. ذخیره ماسک جراحی ما کافی است اما از لحاظ ماسک های پرسنلی و پوشش حفاظتی صورت ذخایر ما کافی نیست.

دکتر “تام لوسون” برای خرید ماسک های صنعتی به فروشگاه سکروفیکس – فروشنده تجهیزات و سایر اقلام صنعتی – مراجعه کرد و مقادیری ماسک صنعتی خرید. بعد با استفاده از پرینتر سه بعدی که در گاراژ خانه اش داشت، راهی برای نصب فیلتر پزشکی روی این ماسک های پیدا کرد. یکی دیگر از همکاران هم توانست دو هزار عینک حفاظتی که مورد استفاده کارگران ساختمانی است خریداری کند.

دکتر "تام لوسون" و یکی از ماسک های تغییر داده شدهحق نشر عکسJOHN WRIGHT
Image captionدکتر “تام لوسون” و یکی از ماسک های تغییر داده شده

دکتر “مایکل مک‌کو”، متخصص بیهوشی، به بررسی راه هایی برای ضدعفونی کردن ماسک حفاظتی پرداخته تا بتوان از آنها دوباره استفاده کرد. برای این منظور، او با کارخانه ویتاکر، تولید کننده نوشیدنی الکلی جین در یورکشایر تماس گرفت. آقای ویتاکر، صاحب کارخانه شخصا به تلفن او جواب داد و گفت که برای این منظور می شود جین ۹۶ درجه خلوص را رقیق کرد.

دکتر مک‌کو بعدا گفت که این کارخانه دار اظهار داشت که از اهداء این مقدار جین به ما خوشحال خواهد شد و افزود که مشغول بررسی امکان تولید و تحویل الکل طبی است و اینکه آیا امکان دارد کارخانه به تولید مواد ضد عفونی کننده مبادرت ورزد، که کمک بزرگی بود و در حال حاضر ما مشغول یافتن جای امنی برای انبار کردن اقلام اهدایی این کارخانه هستیم.

متاسفانه ظرف هفته گذشته، هم دبی هومر و هم مایکل مک‌کو به خاطر کرونا خود را ایزوله کرده اند.

یکی از ماسک های تام لوسون بعد از ضدغفونی شدن در الکل ارسالی کارخانه تولید نوشیدنی جینحق نشر عکسJOHN WRIGHT
Image captionیکی از ماسک های تام لوسون بعد از ضدغفونی شدن در الکل ارسالی کارخانه تولید نوشیدنی جین

دبی بعد از ظهر روز ۲۰ مارس و درست چند ساعت قبل از اجرای آزمایشی عملیات مقابله با شیوع کوید-۱۹ به من تلفن کرد و گفت که عوارض ملایم ناشی از ابتلای به این ویروس را احساس می کند و برای احتیاط، در نظر دارد به خانه برود. ما هنوز آزمایش کارکنان بیمارستان جهت تشخیص ابتلای به کرونا را شروع نکرده بودیم اما با توجه به نقش پر اهمیت او و شرایط ویژه ای که وجود داشت، تصمیم گرفتیم که استثنا قایل شویم و روز شنبه از او آزمایش کوید-۱۹ و سایر ویروس های رایج در این فصل انجام شد.

روز دوشنبه، متخصص میکروب شناسی بیمارستان تلفن کرد و خبر غیر منتظره را داد: نتیجه آزمایش مثبت بود.

روز بعد، دکتر “سام خان”، مدیر کلینیک مراقبت های فوری هم احساس بیماری کرد، و بعد دکتر مک‌کو هم مجبور شد خود را ایزوله کند چون دوست دخترش، که او هم متخصص بیهوشی است، بیمار شده بود. ظاهرا در جریان برنامه ریزی برای واکنش به ویروس کرونا، ما همدیگر را مبتلا کرده بودیم و این مشکل تا زمانی که فاصله گذاری اجتماعی را به اجرا نگذاشتیم وجود داشت.

اگر ما در این مراحل اولیه مقابله با کرونا از حضور تعداد بیشتری از همکاران کلیدی خود در بیمارستان محروم شویم، وضعیت ما فاجعه بار خواهد بود.

ما در حال حاضر با افزایش موارد ابتلا مواجه هستیم اما هنوز هم شرایط مثل آرامش قبل از توفان است. و چشم گردباد در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان خواهد بود.

ویروس

کرونا در افغانستان؛ فتوای علما: بی‌توجهی به تدابیر پیشگیرانه حرام است

افغانستانحق نشر عکسGETTY IMAGES
Image captionبیشترین موارد بیماری کرونا در افغانستان در ولایت هرات در همسایگی ایران شناسایی شده است

در حالی‌که شمار بیماران کرونا در افغانستان به ۱۹۶ نفر در ۱۸ ولایت رسیده، وزارت ارشاد، حج و اوقاف افغانستان اعلام کرده که براساس فتوا اکثریت مطلق عالمان دین در این کشور بی‌تفاوتی و نادیده گرفتن تدابیر پیشگیرانه از شیوع ویروس کرونا حرام است.

در فتوای علما آمده که برگزاری هر نوع تجمع و محافل غیرضروری ناجایز است و زمامداران مکلف هستند که جلوی آن را بگیرند.

وحیدالله مایار، سخنگوی وزارت بهداشت/صحت امروز چهارشنبه سیزدهم حمل/فروردین گفت که در ۲۴ ساعت گذشته ۲۲ مورد تازه بیماری کرونا از جمله ۱۲ مورد در ولایت هرات و ۶ مورد در کابل شناسایی شده است.

با موارد جدید شمار مبتلایان در ولایت هرات به ۱۴۳ نفر رسید و شمار مبتلایان در شهر کابل، پایتخت این کشور به ۱۲ نفر رسید که پس از هرات بیشترین مبتلایان را دارد.

به گفته آقای مایار، تنها در شهر کابل ۱۵۰۰ نمونه مشکوک در سه روز جمع آوری شده و زیر بررسی است.

اطلاعات وزارت بهداشت نشان می‌دهد که در ۲۴ ساعت گذشته اولین موارد بیماری در ولایات پکتیکا و بغلان نیز شناسایی شده و شمار ولایاتی که در آنها کرونا دیده شد، به ۱۸ رسیده است.

بیماران کرونا پیش از این در ولایات هرات، کابل، فراه، سمنگان، نیمروز، لوگر، بلخ، زابل، غزنی، بدخشان، قندهار، ننگرهار، دایکندی، کاپیسا، بادغیس، و سرپل شناسایی شدند.

آقای مایار می‌گوید که تاکنون ۲۰۸۰ نمونه مشکوک ویروس کرونا در آزمایشگاه‌های این کشور بررسی شده است.

به گفته او، تاکنون ده نفر از بیماران کرونا در این کشور مداوا شده و نمونه‌های تازه از آنها منفی بوده است.

سخنگوی وزارت بهداشت بار دیگر به مردم هشدار داد که روز به روز شمار واقعات بیماری کرونا افزایش خواهد یافت و باید تدابیر پیشگیرانه جدی گرفته شود.

ضدعفونی کردن بازارها در هراتحق نشر عکسEPA
Image captionرئیس جمهور افغانستان خواهان بسیج ملی در مبارزه با کرونا شده است

فتوای عالمان دین: بی‌توجهی به تدابیر پیشگیرانه حرام است

وزارت ارشاد، حج و اوقاف افغانستان نیز اعلام کرده که همزمان با افزایش شمار بیماران کرونا و به درخواست‌های رسمی و غیررسمی، عالمان دین فتوایی در این زمینه صادر کردند.

به اساس این فتوا اخذ تدابیر پیشگیرانه طبق هدایت کارشناسان بهداشتی، لازم بوده و بی‌تفاوتی و نادیده گرفتن این تدابیر حرام است.

در مورد برگزاری نمازهای جماعت و نمازهای جمعه، در فتوای علما، شرایطی وضع شده و آمده که اگر با امکانات دست داشته و روی دست گرفتن تدابیر لازم، جلوگیری از شیوع ویروس ممکن نباشد در چنین حالت مردم از رفتن به نماز جماعت معذور شمرده می‌شوند.

همچنین در این فتوا آمده که در مناطق قرنطینه شده تنها با حضور کمترین افراد و آن هم مطمئن به سالم بودن‌شان و اخذ و رعایت کامل تدابیر پیشگیرانه نماز جماعت ادا گردد و به بقیه مردم در پایان هر اذان گفته شود که نمازهای‌تان را در خانه بخوانید.

آلمان از اولین مبادله تجاری اروپا با ایران از طریق اینستکس خبر داد

از زمان همه‌گیر شدن کرونا مقام‌های ایران بارها اعتراض کرده‌اند که تحریم‌های آمریکا مانع از رسیدن کمک‌های پزشکی لازم به ایران می‌شودحق نشر عکسREUTERS
Image captionاز زمان همه‌گیر شدن کرونا مقام‌های ایران بارها اعتراض کرده‌اند که تحریم‌های آمریکا مانع از رسیدن کمک‌های پزشکی لازم به ایران می‌شود

وزارت خارجه آلمان اعلام کرده است که که در اولین مبادله تجاری با ایران با استفاده از ساز و کار مالی اینستکس، محموله‌ای از اقلام پزشکی از اروپا به ایران صادر شده است.

این کانال مالی مدت‌ها پیش برای فراهم کردن امکان تجارت محدود با ایران با وجود محدودیت‌های ناشی از تحریم‌های آمریکا راه‌اندازی شده بود اما در عمل اجرای آن آغاز نشده بود.

وزارت خارجه آلمان در بیانیه‌ای اعلام کرد: “فرانسه، آلمان و بریتانیا تایید می‌کنند که اینستکس اولین مبادله را با موفقیت انجام داده و صادرات کالاهای پزشکی از اروپا به ایران را میسر کرده است. این اقلام اکنون به ایران رسیده است.”

وزارت خارجه آلمان در این بیانیه اینستکس را ابزاری برای فراهم کردن امکان تجارت پایدار، بلندمدت و مشروع بین ایران و اروپا با هدف حفظ برجام یا توافق هسته‌ای ایران توصیف کرده است. فرانسه، آلمان و بریتانیا سه کشور اروپایی حاضر در برجام هستند.

این سه کشور پیشتر اعلام کرده بودند که پیشنهاد کمکی پنج میلیون یورویی را برای مقابله با شیوع کرونا به ایران داده‌اند و گفته بودند که اقلام پزشکی از جمله ماسک و دستکش طبی و تجهیزات آزمایشی به ایران می‌فرستند.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم هفته گذشته از پیشنهاد کمک ۲۰ میلیون یورویی به ایران خبر داده بود.

 

تعداد کشته شدگان شیوع کرونا در اروپا از ۲۰ هزار نفر گذشت

دونالد ترامپ ساعاتی بعد از اینکه اعلام کرد نیویورک ممکن است قرنطینه شود، نظرش عوض شد به قوانین سختگیرانه رفت و آمد اکتفا کرد. در اروپا تعداد جانباختگان کرونا از ۲۰ هزار نفر گذشت، حدود نیمی از قربانیان در ایتالیا بوده‌اند. اما در ووهان چین که مرکز شیوع ویروس کرونا در جهان بود، زندگی به تدریج به حالت عادی بر می گردد.

پرهام قبادی گزارش می‌دهد.

 

کره شمالی در بحبوحه کرونا ‘دو موشک کوتاه برد’ آزمایش کرد

در حالی که تقریبا تمام کشورهای جهان درگیر کرونا هستند، کره شمالی امروز دو موشک آزمایش کرده که تصور میشود موشکهای کوتاه برد بالیستیک باشند.

ارتش کره جنوبی گفته این دو موشک که از منطقه ساحلی وونسان پرتاب شده مسافتی معادل ۲۳۰ کیلومتر را پیموده و حداکثر ۳۰ کیومتر از سطح زمین ارتفاع داشته است.

ستاد مشترک ارتش کره جنوبی در بیانیهای گفته است: “در وضعیتی که تمام دنیا به دلیل کووید ۱۹ درگیر مشکلات هستند، این اقدام نظامی کره شمالی بسیار نامناسب است؛ ما می خواهیم این کار فورا متوقف شود.”

وزارت دفاع ژاپن هم گفته است این موشکها ظاهرا از نوع بالستیک بوده و در هیچ نقطهای از این کشور یا مناطق ویژه اقتصادی آن فرود نیامده است.

پیونگ یانگ طی ماه جاری میلادی (مارس) در چهار مرحله آزمایش دست به اقدامات مشابهی زده است.

تمام موشکهای آزمایش شده تا کنون کوتاه برد بودهاند.

 

ترامپ: محدودیت‌های کرونا تا پایان آوریل تمدید شد، ‘بازگشت به نرمال شاید اول ژوئن

دونالد ترامپ که پیش‌تر ابراز امیدواری کرده بود محدودیت‌های کرونا را تا روز عید پاک لغو کند گفته با توجه به وضعیت فعلی و احتمال به اوج رسیدن منحنی قربانیان کووید-۱۹ تا دو هفته دیگر، تصمیم گرفته محدودیت‌های آمد و شد و فاصله‌گذاری فیزیکی را تا پایان ماه آوریل تمدید کند. رئیس‌جمهور آمریکا گفته امیدوار است اوضاع از اول ماه ژوئن بهتر و به سوی نرمال حرکت کند.

آقای ترامپ که عصر یکشنبه، ۲۹ مارس-دهم فروردین، و در قالب کنفرانس خبری روزانه کارگروه ویژه مقابله با ویروس کرونا در کاخ‌سفید سخن می‌گفت تاکید کرده: “رعایت فاصله فیزیکی رمز مقابله با کرونا است… هر چه بیشتر رعایت کنیم زودتر از این بحران عبور خواهیم کرد.”

رئیس‌جمهور آمریکا همچنین ابراز امیدواری کرده با عرضه تست‌های جدید تشخیص کرونا که گفته شده ظرف ۱۵ دقیقه جواب آن مشخص می‌شود، امدادگران و تیم‌های بهداشتی بتوانند از “کرونا جلو بزنند” و با تست‌گیری گسترده و تشخیص مبتلایان بتوانند در مهار کردن دامنه گسترش این ویروس سریع‌تر عمل کنند.

روز گذشته، شنبه، گزارش شد که سازمان دارو و غذا آمریکا به تست جدیدی که مدعی است ظرف ۱۵ دقیقه قادر به تشخیص ویروس کرونا ۲۰۱۹ در بزاق است مجوز داده است.

آقای ترامپ همچنین عصر جمعه گفت داروی ضدویروسی به طور آزمایشی بروی حدود ۱۰۰۰ بیمار کووید-۱۹ در نیویورک آزمایش شده و او امیدوار است که با مثبت بودن نتایج این آزمایش موفقیتی بزرگ در راه درمان بیماری کووید-۱۹ پیدا شود.

او خطاب به خبرنگاران که درباره زمان احتمالی لغو محدودیت‌ها پرسیده بودند گفت: “بدترین چیز این است که اعلام پیروزی کنید قبل از این که پیروز شده باشید”، او ابراز امیدواری کرد که “آمریکا از ماه ژوئن به سوی ریکاوری” و بازگشت به شرایط نرمال گام بردارد.

تمدید شرایط فوق‌العاده که آقای ترامپ پیش‌تر زمان آن را دو هفته، یعنی تا پایان مارس، اعلام کرده بود، عصر یکشنبه در حالی روی که مقام‌های تعدادی از ایالات و شهرهای آمریکا درباره کمبود تجهیزات پزشکی حیاتی در مقابله به این بیماری هشدار داده‌اند.

شهردار نیویورک گفته تجهیزات پزشکی لازم برای مقابله با شیوع کرونا از جمله دستگاه‌های تنفس مصنوعی در این شهر یک هفته دیگر تمام می‌شود.

بیل دی بلازیو، شهردار نیویورک، به شبکه خبری سی‌ان‌ان گفت وضعیت این پر جمعیت‌ترین شهر آمریکا و قلب اقتصاد این کشور مثل “زمان جنگ” است.

نیویورک به مرکز ابتلا و شیوع کووید-۱۹ در آمریکا تبدیل شده و بنابر مرکز جمع آوری آمار دانشگاه جان هاپکینز، تا روز یکشنبه بیش از ۳۳ هزار نفر در این شهر به ویروس کرونا ۲۰۱۹ مبتلا شده‌اند. این رقم یک‌چهارم آمار کل ایالات متحده است.

پیشتر اندرو کومو فرماندار نیویورک گفته بود که نقطه اوج بیماری در این ایالت دو تا سه هفته دیگر از راه خواهد رسید و از نیاز فوری این ایالت ۳۰ هزار دستگاه تنفس مصنوعی خبر داده بود.

تا عصر یکشنبه بیش از ۳۳ هزار و ۸۰۰ نفر در جهان جان خود را به دلیل ابتلا به ویروس کرونا از دست داده‌اند و تعداد موارد تاییدشده ابتلا به ۷۲۰ هزار نفر رسیده است.

 

Updated: آوریل 4, 2020 — 12:06 ق.ظ