اخبار روز : کنفرانس امنیتی مونیخ؛ شرکت ایران و حضور کره شمالی برای نخستین بار

 

اخبار روز : کنفرانس امنیتی مونیخ؛ شرکت ایران و حضور کره شمالی برای نخستین بار

کره شمالی که تاکنون به کنفرانس امنیتی مونیخ دعوت نشده بود، این بار در آن شرکت می‌کند. به گفته رئیس این کنفرانس، زمان برداشتن چنین گامی فرا رسیده است. محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران هم در این کنفرانس شرکت خواهد کرد.

    
کره شمالی برای نخستین بار در کنفرانس امنیتی مونیخ شرکت می‌کند. ظریف هم در این کنفرانس شرکت خواهد کردکنفرانس امنیتی مونیخ در سال ۲۰۱۹ میلادی

کره شمالی امسال یکی از نمایندگان خود را به مونیخ آلمان برای شرکت در کنفرانس امنیتی اعزام خواهد کرد. محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران نیز به نمایندگی از جمهوری اسلامی در این کنفرانس شرکت می‌کند.

به گفته ولفگانگ ایشینگر، رئیس این کنفرانس امنیتی، انتظار می‌رود که کیم سون گیونگ، معاون وزیر خارجه کره شمالی، به نمایندگی از پیونگ‌یانگ در این معتبرترین دیدار کارشناسان امنیتی جهان که از ۱۴ تا ۱۶ فوریه آینده (۲۵ تا ۲۷ بهمن) در مونیخ برگزار می‌شود، شرکت کند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

طبق گفته ایشینگر، همچنین انتظار می‌رود که محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران نیز از شرکت‌کنندگان در کنفرانس امنیتی مونیخ باشد.

اعلام شده است که از ایالات متحده نیز در کنار مایک پمپئو و مارک اسپر، به ترتیب وزیر خارجه و وزیر دفاع، نانسی پلوسی سخنگوی مجلس نمایندگان و از مخالفان سرسخت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در کنفرانس امنیتی مونیخ شرکت خواهد کرد.

ظرفیت کامل کنفرانس

کنفرانس امنیتی مونیخ در سال جاری میلادی برای ۵۶مین بار برگزار خواهد شد. تاکنون سران ۱۸ کشور، رؤسای ۱۲ دولت و ۷۰ وزیر خارجه و دفاع از کشورهای مختلف شرکت خود در این کنفرانس را اعلام کرده‌اند.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

ولفگانگ ایشینگر گفت: «تمایل به شرکت در کنفرانس بیش از هر زمانی است. ولی ما در سال‌های گذشته هم از ظرفیت در نظر گرفته شده برای این نشست عبور کرده بودیم.»

به همین دلیل، به گفته ایشینگر برگزارکنندگان نمی‌خواهند بیش از این اجازه افزایش شمار شرکت‌کنندگان در کنفرانس امنیتی مونیخ را بدهند.

میزگردی با شرکت کره شمالی و جنوبی و آمریکا؟

به گفته ایشینگر، این نخستین باری است که کره شمالی به کنفرانس امنیتی مونیخ دعوت می‌شود. این دیپلمات ارشد که از جمله سفیر پیشین آلمان در واشنگتن نیز بوده، در خصوص دلیل دعوت از پیونگ‌یانگ برای شرکت در کنفرانس مزبور گفت: «من معتقدم، وقتی کره شمالی و جنوبی با یکدیگر درباره تنش‌زدایی مذاکره کرده و حتی ترامپ شخصا با رهبر کره شمالی دیدار می‌کند، چنین دعوتی نمی‌تواند غلط باشد. تازه در هر حال ما با کره شمالی روابط دیپلماتیک داریم.»

ولفگانگ ایشینگر، رئیس کنفرانس امنیتی مونیخ: ایران در کنفرانس شرکت خواهد داشتولفگانگ ایشینگر، رئیس کنفرانس امنیتی مونیخ: ایران در کنفرانس شرکت خواهد داشت

ترامپ در ژوئیه گذشته در مرز کره شمالی و جنوبی با کیم جونگ اون دیدار کرد و به عنوان نخستین رئیس جمهوری آمریکا بر خاک کره شمالی پا گذاشت.

ولفگانگ ایشینگر نیز در همان سال گذشته بررسی دعوت از کره شمالی را برای شرکت در کنفرانس امنیتی مونیخ آغاز کرده بود.

ایشینگر می‌گوید: «فکر کنم اینک دیگر زمان برای برداشتن چنین گامی فرا رسیده است.». رئیس کنفرانس امنیتی مونیخ می‌گوید، حال برایش قابل تصور است که نمایندگان کره شمالی و جنوبی و نیز آمریکا را در چارچوب میزگردی دور هم جمع کند.

شرکت ظریف

ولفگانگ ایشینگر ایران را نیز با وجود اوج‌گیری کم‌سابقه تنش‌ها در منطقه خلیج فارس به کنفرانش امنیتی مونیخ دعوت کرده است. او می‌گوید: «این به نوعی تبدیل به سنت ما شده و من از آن عدول نخواهم کرد. پس ایران هم شرکت خواهد داشت.»

این در حالی است که طبق برخی گزارش‌ها، آمریکا اواسط دی‌ماه گذشته از صدور ویزا برای شرکت ظریف در اجلاسی در سازمان ملل در نیویورک خودداری کرده بود.

وزیر خارجه ایران در واکنش به این خبر گفته بود: «آنچه ما خبر داریم این است که وزیر خارجه آمریکا در تماس با دبیر کل سازمان ملل متحد گفته است که ما فرصت نداشتیم برای محمدجواد ظریف ویزا صادر کنیم و ویزا صادر نخواهیم کرد و دبیرکل هم در پاسخ گفتند که این حق ایران است که در این اجلاس شرکت کند.»

حضور مرکل هنوز قطعی نیست

آنه‌گرت کرامپ-کارن‌باوئر، رئیس حزب دمکرات مسیحی آلمان، امسال برای نخستین بار به عنوان وزیر دفاع این کشور در کنفرانس امنیتی مونیخ شرکت خواهد کرد. هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان نیز مثل همیشه در آن حضور دارد. گرچه هم فرانک‌والتر اشتاین‌مایر رئیس جمهوری و هم آنگلا مرکل صدراعظم آلمان از دعوت‌شدگان هستند، اما ایشینگر شرکت قطعی آنها در کنفرانس را اعلام نکرده است.

صدراعظم آلمان در کنفرانس امنیتی سال گذشته مونیخ شرکت کرده و نطق او نیز مورد توجه بسیار قرار گرفته بود. یوآخیم گاوک نیز آخرین رئیس جمهوری آلمان بود که در سال ۲۰۱۴ میلادی در کنفرانس امنیتی مونیخ شرکت کرد.

وانگ یی، وزیر خارجه چین نیز از شرکت‌کنندگان در این کنفرانس خواهد بود. او که قرار بود اکتبر گذشته به آلمان بیاید، سفر خود را به برلین لغو کرد. لغو این سفر پس از دیدار سپتامبر گذشته وزیر خارجه آلمان در برلین با یوشوا وونگ، از رهبران جنبش دموکراسی‌خواهی در هنگ‌کنگ، اعلام شد.

 

واکنش‌ها به اظهارات تلویحی اشرف غنی که ‘ایرانی‌ها زبان دری را دزدیده‌اند’

واکنش‌ها به اظهارات تلویحی اشرف غنی که ‘ایرانی‌ها زبان دری را دزدیده‌اند’

اظهارات چند روز پیش اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در مورد خاستگاه زبان فارسی دری واکنش‌های شماری از زبان‌شناسان و کاربران شبکه‌های اجتماعی افغان و ایرانی را به دنبال داشته است.

آقای غنی که اخیرا در سخنرانی موسوم به ‘گفتمان تاریخ، فرهنگ و هویت ملی’ با دانشجویان در ارگ ریاست جمهوری صحبت می‌کرد، در بخشی از صحبت‌هایش به اهمیت زبان‌های مروج در افغانستان پرداخت و افغانستان را مهد زبان فارسی دری خواند و به نوعی ایرانیان را به ‘دزدی’ این زبان متهم کرد.

او گفت: “افغانستان مهد زبان دری (فارسی) است. ایران پهلوی زبان بود که ما کل ادبیات زبان دری را انکشاف دادیم. حالا می‌آیند و می‌گویند ایران شرقی. ای برادر دزدی هم حد دارد.”

دری نام دیگر زبان فارسی است که در قانون اساسی افغانستان در کنار زبان پشتو یکی از دو زبان رسمی این کشور است.

شماری از کاربران افغان با تاکید بر اینکه زبان فارسی‌ دری زبان مشترک کشورهای افغانستان، ایران و تاجیکستان است، اظهارات آقای غنی در مورد “دزدی زبان فارسی از سوی ایرانی‌ها” را “نادرست” خوانده و گفته‌اند استفاده از اصطلاح “دزدی” در این مورد “در شان رئیس جمهوری افغانستان” نیست.

اسماعیل حسن‌پور، یکی از این کاربران نوشته: “زمین‌دزدی شنیده بودیم ولی تا حالا زبان‌دزدی نشنیده بودم.”

واکنش‌ها

شماری از کاربران افغان هم از اظهارات آقای غنی دفاع کرده و آن را اقدامی در راستای حفظ ارزش‌های تاریخی و فرهنگی افغانستان خوانده‌اند. اجمل محب، یکی از این کاربران نوشته که “براساس واقعیت‌های تاریخی افغانستان زادگاه زبان پارسی دری است.”

واکنش ها

شماری از کاربران ایرانی هم از آقای غنی انتقاد کرده و آن را ناشی از “بی‌تفاوتی مسئولان ایرانی” خوانده‌اند. نادر پاشا یکی از این کاربران نوشته “مسئولان ما که خواب باشند، یکی شاعر ما را به اسم خودش ثبت می‌کند، یکی سازمان را و یکی هم خاکمان را.”

واکنش‌ها

در این میان واکنش کاظم کاظمی، شاعر و نویسنده افغان مقیم مشهد و عضو علمی برون‌مرزی فرهنگستان زبان و ادب فارسی در ایران بیشتر مورد توجه قرار گرفت.

بی‌بی‌سی فارسی به سراغ آقای کاظمی رفت و دیدگاه او را در مورد اظهارات آقای غنی پرسید. آقای کاظمی گفت که نیمی از صحبت آقای غنی درست است و نیمی دیگر آن دقیق نیست.

او گفت: “اینکه افغانستان مهد زبان فارسی دری است درست است. البته من با به کار بردن دری به تنهایی موافق نیستم. بلکه در موقعی که مخصوصا با همزبانان دیگر صحبت می‌کنیم، باید نام مشترکی که آن‌ها هم به کار می‌برند، را به کار ببریم. یا می‌گوییم فارسی، یا فارسی دری.”

آقای کاظمی افزود: “قسمتی که آقای غنی گفتند افغانستان مهد و کانون زبان فارسی دری است، به این معنی که این زبان در افغانستان ریشه بسیار کهن و قدیمی دارد درست است. منتها اگر از این منظر این را معنی کنیم که این زبان منحصر به افغانستان است و دیگران در این زبان حقی ندارند به هیچ وجه دقیق و درست نیست. به این دلیل که کانون زبان فارسی تنها افغانستان نبوده، بلکه این زبان در خراسان بالیده که فقط بخشی از آن در افغانستان است.”

کاظم کاظمی گفت: “مسئله دیگر اینکه کانون چیزی بودن به معنی اینکه انسان برای همیشه صاحب حق باشد، در مورد زبان و پدیده‌های فرهنگی دقیق نیست. بسیاری‌ها در هندوستان، پاکستان و حتی چین و آسیای صغیر به زبان فارسی صحبت می‌کنند و آثار بسیار ارزشمندی تولید کرده‌اند. هر کسی در هر جایی از قلمرو زبان فارسی که به زبان فارسی صحبت می‌کند، می‌تواند یکی از صاحبان این زبان باشد. انحصار زبان درست و دقیق نیست.”

افغانستانحق نشر عکسESMAEIL MALEK MOHAMMADI
Image captionکاظم کاظمی، شاعر مهاجر افغانستانی مقیم مشهد

به گفته آقای کاظمی: “معمولا کسانی شایستگی انتصاب به یک زبان را بیشتر دارند که برای آن زبان بیشتر کار کرده‌اند و آن زبان را بیشتر گسترش می‌دهند و به آن زبان آثار علمی و ادبی ایجاد می‌کنند. بسیاری از سخنوران در جاهایی دیگر کارهایی را در این زبان انجام دادند، بسیار با عظمت که در ایران و افغانستان کسی انجام نداده است.”

او می‌گوید: “در عصر حاضر هم حقیقت این است که در ایران زمانی‌که مردم ایران و افغانستان جدا بودند، هم مردم ایران آثار بیشتری در این زبان تولید کردند، هم از لحاظ ادبیات شعر و داستانی، متون پژوهشی، کتاب‌های تاریخ زبان فارسی و هم از لحاظ کارهایی که برای زبان فارسی انجام شده است.”

او گفت: “همچنین فرهنگ‌های فارسی بسیار بزرگ در ایران ایجاد شده. فرهنگ معین، لغت‌نامه که زمینه نوشتن یک نمونه شبیه آن را در افغانستان دولت مردان فراهم نکردند. وقتی دولتمردان عملا در زمینه زبان فارسی کم کاری کردند، به نظر من درست نیست که خودشان را وارث این زبان هم بدانند.”

آقای کاظمی افزود: “اما در این اواخر صحبت‌های خوبی از طرف آقای غنی در مورد زبان فارسی شنیده‌ایم. اینکه ایشان بعضی تحقیقات و پژوهش‌های ادبی را که در این زبان نوشته شده به آن اشاره کردند و بعضی از کتاب‌هایی که در ایران نوشته شده را در صحبت هایشان معرفی کردند. اینکه به سهم ایران در این زبان مشترک اشاره کرده‌اند کارسازتر بوده است.”

چرا ویروس کرونا موجب سقوط بهای نفت شده؟

ابعاد سقوط بهای نفت صنعت انرژی را شوکه کرده استحق نشر عکسGETTY IMAGES
Image captionابعاد سقوط بهای نفت صنعت انرژی را شوکه کرده است

احتمال دارد بزرگترین کشورهای تولید کننده نفت به عنوان ابزاری برای مقابله با پیامدهای شیوع ویروس کرونا، تولید نفت را کاهش دهند.

در حالی که درخواست برای اقدام جهت حمایت از بهای نفت افزایش می‌یابد، انتظار می‌رود نمایندگان سازمان اوپک و سایر کشورهای بزرگ تولید کننده نفت تشکیل جلسه دهند.

از ماه ژانویه تا کنون بهای نفت ۲۰درصد کاهش یافته و به پایین ترین سطح در یک سال اخیر رسیده است.

دلیل سقوط جهانی قیمت نفت

شیوع ویروس کرونا سبب شد تعطیلات چینی‌ها به مناسبت سال نو قمری در بسیاری از نقاط چین تمدید شود و محدودیت‌های مسافرتی به اجرا گذاشته شود. در نتیجه کارخانه‌ها، ادارات و مغازه ها همچنان بسته باقی مانده‌اند.

این تدابیر سبب می‌شود که چین که بزرگترین وارد‌کننده نفت است و به طور معمول حدود ۱۴میلیون بشکه نفت در روز مصرف می‌کند، برای سوخت ماشین‌‌آلات، وسایل نقلیه و تولید روشنایی به نفت مراتب کمتری نیاز داشته باشد.

از آنجا که هواپبماهای سراسر جهان پروازهای خود به چین را به حالت تعلیق درآورده‌اند و محدودیت‌های مسافرت در داخل این کشور هم اعمال شده، شیوع ویروس کرونا احتمالا در تقاضا برای سوخت هواپیماها تاثیر زیادی خواهد داشت.

اخیرا خبرگزاری بلومبرگ اعلام کرد که از مصرف روزانه نفت در چین ۲۰ درصد یعنی معادل کل نفت مورد نیاز ایتالیا و بریتانیا کاسته شده.

در نتیجه این کاهش، سینوپک که به دولت چین تعلق دارد و بزرگترین پالایشگاه نفت در آسیاست، مقدار نفت خام برای پالایش در این پالایشگاه را روزانه ۶۰۰ هزار بشکه یا ۱۲ درصد کاهش داده، یعنی بالاترین میزان کاهش در متجاوز از یک دهه.

ابعاد سقوط بهای نفت صنعت انرژی را شوکه کرده است. فیل فلین، کارشناس نفت در شیکاگو می‌گوید: “تا حالا شاهد کاهش بهای نفت در این حد و به این سرعت نبوده‌ایم.”

اثر شیوع ویروس کرونا در اقتصاد جهانی

سقوط فاحش تقاضا برای نفت، نشانه روشنی از کاهش فعالیت‌های بازرگانی در چین و بیانگر این است که رشد اقتصادی این کشور که هم اکنون در پایین ترین سطح سه دهه گذشته است، کُندتر خواهد شد.

ژنگ مینگ، اقتصاددان در اندیشکده آکادمی علوم اجتماعی چین که از حمایت دولت برخوردار است، می‌گوید ممکن است به دلیل اپیدمی ویروس کرونا میزان رشد اقتصادی سالانه کشور در سه ماه اول سال جاری میلادی به زیر پنج درصد برسد.

چین دومین اقتصاد بزرگ دنیا و کلید موتور رشد اقتصاد جهان است. هر تاثیر منفی در این کشور به طور مسلم در سراسر دنیا اثر خواهد گذاشت.

کریستالینا جورجیوا، رئیس صندوق بین المللی پول، می‌گوید احتمال دارد شیوع ویروس کرونا دست کم برای مدت کوتاه آهنگ رشد اقتصادی جهان را آهسته‌تر کند؛ ولی هشدار داد هنوز خیلی زود است که برای آینده دورتر پیش بینی کرد: “ما باید سرعت اقداماتی را که برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا به عمل می‌آید و این که تا چه حد این اقدامات موثر است را ارزیابی کنیم.”

تولید کنندگان نفت چه کار خواهند کرد؟

بنا بر گزارشات، بزرگترین تولید کنندگان نفت در جهان به منظور افزایش بهای نفت، سرگرم بحث و گفتگو جهت کاهش بیشتر تولید نفت هستند که علاوه بر کاهش تولیدی خواهد بود که از سال ۲۰۱۶ رعایت می‌شود.

در حالی که ویروس کرونا به بهای نفت لطمه زده، ایران که از اعضای اوپک است علنا خواستار اتخاذ تدابیری برای حمایت از قیمت نفت شده است.

این درخواست در حالی به عمل آمده که گفته می‌شود اعضای اوپک به اتفاق روسیه در جلسه‌ای که این هفته تشکیل می‌شود در باره کاهش تولید نفت بین ۵۰۰ هزار تا یک میلیون بشکه در روز صحبت خواهند کرد.

مارگارت ینگ، از بازارهای سی ام سی، گفت انتظار بازار این است که تولید روزانه ۵۰۰ هزار بشکه کاهش یابد ولی اضافه کرد: “اگر وضعیت وخیم تر شود حتی کاهش بیشتر را منتفی نمی‌دانیم.”

ماموریت ناسا و اروپا برای کسب اطلاعات بیشتر از خورشید

آژانس فضایی اروپا با مشارکت ناسا به زودی ماموریتی را شروع خواهد کرد که ما را قادر می‌کند تا اطلاعات‌مان درباره خورشید متحول شود. قرار است که ناسا فضاپیمایی به نزدیکی خورشید بفرستد تا از سطح آن تصویربرداری کند.

 

بالاگرفتن درگیری میان اسرائیل و فلسطینیان؛ ۳ کشته ظرف ۲۴ ساعت

راننده خودرویی که نظامیان اسرائیلی را در بیت المقدس یر گرفت از صحنه متواری شدحق نشر عکسEPA
Image captionراننده خودرویی که نظامیان اسرائیلی را در بیت المقدس یر گرفت از صحنه متواری شد

تنش‌ها میان نیروهای نظامی و امنیتی اسرائیل و معترضان فلسطینی که از چند روز پیش و پس از علنی شدن طرح موسوم به معامله قرن از سوی دونالد ترامپ آغاز شده رو به افزایش است به طوری که تنها ظرف ۲۴ ساعت گذشته ۳ فلسطینی کشته شده‌اند.

اسرائیل هم از مجروح شدن ۱۲ پلیس در بیت المقدس خبر داده و گفته این واقعه طی یک حمله با خودرو از سوی فلسطینیان روی داده است.

در رویدادی دیگر هم یک افسر پلیس اسرائیل و یک سرباز ارتش این کشور در جریان دو تیراندازی که یکی در بیت المقدس و دیگری در کرانه باختری رود اردن روی داده زخمی شده‌اند.

همزمان حملات هوایی اسرائیل به نیروهای حماس در نوار غزه شدت گرفته و در برابر هم از راکت پراکنی از غزه به سوی خاک اسرائیل گزارش‌هایی مخابره شده است.

تشکیلات فلسطینی طرح “معامله قرن” دونالد ترامپ که خمورد حمایت اسرائیل هم قرار گرفته را قویا رد کرده و همه روابط دیپلماتیک خود با واشنگتن را قطع کرده است.

مقام‌های تشکیلات فلسطینی می‌گویند این طرح به هیچ وجه قابل توجه نیست. در طرح معامله قرن آقای ترامپ که داماد او جرد کوشنر در تهیه آن نقش اصلی را ایفا کرده نقاط پراکنده و محدودی را که کاملا در محاصره خاک اسرائیل است به فلسطینیان برای تشکیل سرزمین مستقل پیشنهاد می‌دهد در حالی که آنها را حق تشکیل نیروی مستقل نظامی محروم می‌کند و بیت المقدس را هم به طور کامل به عنوان پایتخت اسرائیل شناسایی می‌کند.

تداوم اعتراض ساکنان غزه به ‘معامله قرن’

در برابر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل که باید یک ماه دیگر برای سومین بار در انتخابات از پست خود دفاع کند، این طرح را به غایت ستوده و آن را مقدمه‌ای برای الحاق بخش‌های بزرگی از مناطق اشغالی به خاک اسرائیل قرار داده است؛ از جمله مناطقی در کرانه باختری رود اردن و بلندی‌های جولان که سال گذشته از سوی آمریکا به عنوان خاک اسرائیل شناسایی شد.

سخنگوی محمود عباس، رئیس تشکیلات فلسطینی هشدار داده که طرح دونالد ترامپ “موجب شکل‌گیری تنش‌های تازه شده چرا که تلاش دارد اطلاعات نادرستی را به فلسطینیان بقبولاند.”

نبیل ابو رودینه، سخنگوی تشکیلات فلسطینی گفته: “ما مکررا هشدار داده‌ بودیم هر طرحی که حداقل مطالبات و حقوق فلسیطینیان را در نظر نگیرد و زمینه ساز صلحی عادلانه و پایدار نشود یقینا به تنش نظیر آنچه امروز شاهد آن هستیم ختم خواهد شد.”

در همین حال، حماس که کنترل نوار غزه را در دست دارد گفته: “مقاومت و درگیری میان مردم ما در کرانه باختری و همچنین مقاومت آنها در قلب بیت المقدس اشغالی، پاسخی است به طرح ویرانگر ترامپ.”

بنیامین نتانیاهو که روز پنجشنبه، ششم فوریه، با نیروهای امنیتی در کرانه باختری دیدار می‌کرد در انتقاد از اظهارات محمود عباس گفته: “این چیزها کمکی به شما نمی‌کند، نه چاقو زدن، نه بار خودرو زیرگرفتن، نه تک‌تیراندازها و نه تحریک و تهییج‌ها… ما از هر آنچه لازم باشد برای حفظ امنیت خود استفاده خواهیم کرد تا مرزهای خود را مشخص و آینده خودمان را تضمین کنیم. ما این اقدامات را با شما یا بدون شما انجام خواهیم داد.”

سخنان نخست وزیر اسرائیل در حالی بیان شد که امروز، پنجشنبه ششم فوریه، سربازان و نیروهای پلیس اسرائیل در سه حمله مجزا هدف قرار گرفتند که در مجموع به زخمی و مجروح شدن 12 نفر از آنان منجر شده است.

 

دونالد ترامپ تبرئه‌ در سنا را جشن گرفت و به مخالفان حمله کرد

ترامپ با تیتر: "ترامپ تبرئه شد"حق نشر عکسGETTY IMAGES
Image captionدونالد ترامپ در سخنان روز پنجشنبه کلمه تبرئه را واژه ای “خوشگل” خواند

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا یک روز بعد از تبرئه در سنای آمریکا از اتهامات استیضاح، در جمعی در کاخ سفید به مخالفانش تاخته است.

آقای ترامپ گفت: “اذعان می کنم که در زندگی ام اشتباهاتی کرده ام… اما نتیجه نهایی این است” و با این حرف خبر اول امروز روزنامه واشنگتن را به حاضران نشان داد: “ترامپ تبرئه شد.”

او گفت: “این دوره برای ما جهنمی بود، منصفانه نبود. ما هیچ کار اشتباهی نکردیم. این کار (آنها) شرورانه و آمیخته به فساد بود.”

او پیشتر از کسانی که در محاکمه استیضاح با استناد به ایمان مذهبی علیه او رای دادند انتقاد کرد.

آقای ترامپ در “اتاق شرقی” کاخ سفید که پر از هوادارانش و مقام های کابینه بود گفت: “حالا این کلمه خوشگل را داریم. هرگز فکر نمی کردم اینقدر خوب به نظر برسد… به آن می گویند ‘تبرئه کامل’ .”

آقای ترامپ در ماه دسامبر براساس دو اتهام سوءاستفاده از قدرت و کارشکنی علیه کنگره در مجلس نمایندگان استیضاح شده بود، اما روز چهارشنبه بعد از دو هفته محاکمه بدون احضار شهود از سوی جمهوری خواهان در سنا تبرئه شد.

آقای ترامپ همچنین به تحقیقات گذشته وزارت دادگستری درباره احتمال تبانی کمپین ۲۰۱۶ او با کرملین حمله کرد. “همه اش مزخرف بود. این اتفاق هرگز نباید برای هیچ رئیس جمهور دیگری بیافتد.”

لحن رئیس جمهور آمریکا در روز پنجشنبه نشان می داد که او نسبت به وفاداری حزب جمهوری خواه به خود پیش از انتخابات ماه نوامبر مطمئن است.

اظهارات امروز آقای ترامپ تفاوت زیادی با سخنرانی بیل کلینتون در سال ۱۹۹۹ بعد از تبرئه در سنا داشت، زمانی که بعد از استیضاح در کنگره عمیقا از مردم آمریکا عذرخواهی کرد.

آقای کلینتون در آن سخنرانی گفت: “می خواهم دوباره به مردم آمریکا بگویم که چقدر از رفتار و گفتارم که باعث این رویدادها شد متاسفم و چقدر از بار سنگینی که این تحولات بر دوش کنگره و مردم آمریکا گذاشته متاسفم.”

آقای ترامپ در پایان سخنانش در کاخ سفید از خانواده اش به خاطر آنکه مجبور شده اند این “مخمصه ساختگی و زننده” را تحمل کنند پوزش خواست.

جمهوری خواهان کاخ سفید را پر کردندحق نشر عکسGETTY IMAGES
Image captionطرفداران ترامپ در کاخ سفید

حمله تلویحی به سناتور رامنی

او پیشتر در روز پنجشنبه در جریان “صبحانه دعای ملی” که یک رویداد سالانه است که با حضور نمایندگان دو حزب در واشنگتن برگزار می شود از “مخمصه وحشتناک” استیضاح حرف زد.

او ادامه داد: “از کسانی که از ایمان خود برای توجیه آنچه که می دانند اشتباه است استفاده می کنند دل خوشی ندارم.”

“همینطور از کسانی که می گویند ‘برای شما دعا می کنم’ درحالی که می دانند حقیقت ندارد خوشم نمی آید.”

سناتور میت رامنی که پیرو دین “مورمون” است روز چهارشنبه با ذکر اعتقادات عمیق مذهبی خود تنها جمهوری خواهی شد که به گناهکار بودن آقای ترامپ رای داد.

آقای رامنی پیش از آن رای گفته بود آقای ترامپ “در سوءاستفاده هولناک از اعتماد عمومی گناهکار است.”

او گفت: “… فاسد کردن انتخابات برای ماندن در قدرت احتمالا بدترین و ویرانگرترین نوع نقض سوگندی است که (صاحبان قدرت) یاد می کنند”.

نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان هم در ماه دسامبر با ذکر آموزه های کاتولیک گفته بود برای آقای ترامپ دعا می کند.

خانم پلوسی در رویداد روز پنجشنبه در واشنگتن در واکنش به اظهارات آقای ترامپ به خبرنگاران گفت: “او برای همیشه استیضاح شده، صرف نظر از اینکه چه می گوید و کدام تیترها را با خود حمل می کند. استیضاح شما همیشگی است. این زخمی نیست که بتوانید پاک کنید.”

 

 

 

 

 

 

ویروس کرونا: اطلاعات غلط درباره ویروس به سرعت پخش می‌شود

بخش مانیتورینگ

بی‌بی‌سی

 

ویروس کرونا تا روز دوشنبه، سوم فوریه، جان بیش از ۳۶۰ نفر را گرفته است.

 

تعداد موارد تایید شده ابتلا به این ویروس به بیش از ۱۷ هزار نفر رسیده است و جاهایی مثل هنگ کنگ سفر به چین را به منظور جلوگیری از پخش بیشتر آن ممنوع کرده‌اند.

 

اما این ویروس تنها چیزی نیست که در چین و فرای مرزهای این کشور شیوع پیدا کرده است، اطلاعات غلط هم در حال پخش شدن است.

 

تئوری‌های توطئه متعددی از زمان شیوع این ویروس ساخته شده است و ویدیوهایی هم از سوپ خفاش دست به دست می‌شود.

 

بخش مانیتورینگ بی‌بی‌سی منشاء این ادعاها و تئوری‌ها را بررسی می‌کند.

 

نسل تازه ویروس کرونا چیست و چقدر خطرناک است؟

ویروس کرونا؛ چطور می‌شود یک شهر را قرنطینه کرد؟

ماسک صورت جلوی انتقال ویروس را می‌‌گیرد؟

 

گمانه‌زنی‌ها درباره منشاء ویروس کرونا از همان ابتدای امر در فضای مجازی آغاز شد. همزمان با شیوع این ویروس کشنده در شهر ووهان، اوضاع با انتشار ویدیوهای متعددی که ادعا می‌شد چینی‌ها را در حین خوردن سوپ خفاش نشان می‌دهند بدتر شد.

 

یکی از این ویدیوها زن چینی خندانی را نشان می‌دهد که خفاش پخته‌ای را در دست دارد و می‌گوید که مزه‌اش “عین گوشت مرغ” است. انتشار این ویدیو موجی از عصبانیت را در فضای مجازی به همراه داشت و بعضی از کاربران شیوع این ویروس را با عادات غذایی چینی‌ها مرتبط دانستند.

 

اما این ویدیو نه در ووهان ضبط شده بود و نه حتی در چین. تصاویری که در این ویدیو دیده می‌شود متعلق به سال ۲۰۱۶ است و فردی که در آن دیده می‌شود ونگ منگیون، مجری معروف برنامه‌های مسافرتی، است که به جزایر پالائو در غرب اقیانوس آرام سفر کرده بود.

 

ظهور مجدد این ویدیو در شبکه‌های اجتماعی همزمان بود با شناسایی موارد جدید ابتلا به این ویروس در استان ووهان در اواخر سال گذشته.

 

در پی واکنش منفی فضای مجازی، خانم منگیون عذرخواهی کرد و گفت “قصدش صرفا نشان دادن سبک زندگی مردم محلی” به بینندگان بوده است و خبر نداشته است که خفاش می‌تواند ناقل این ویروس باشد. ویدیوی او حالا از دسترس خارج شده است.

 

گمان می‌رود که این ویروس جدید از راه فروش غیرقانونی حیوانات وحشی در یکی از بازارهای حیوانات وحشی ووهان به انسان منتقل شده باشد. با اینکه تحقیقات اخیر در چین نشان می‌دهد که خفاش می‌تواند منشاء احتمالی این ویروس باشد، مصرف سوپ خفاش چندان در این کشور متداول نیست و تحقیقات درباره منشاء دقیق این ویروس ادامه دارد.

 

روز دوشنبه، سوم فوریه، انتشار تحقیقات یک ویروس شناس چینی در نشریه علمی نیچر، ادعاها درباره آنفولانزا و سینه پهلوی ناشی از ویروس کرونا و ارتباط آن با خفاش‌های فروش رفته در یکی از بازارهای محلی شهر ووهان را دوباره قوت بخشید.

 

شیوع “برنامه‌ریزی‌شده”

همزمان با تایید نخسین مورد ابتلا به این ویروس در ایالات متحده، چندین سند ثبت اختراع در توییتر و فیسبوک منتشر شد که در نگاه اول به نظر می‌رسد نشان می‌دهند که کارشناسان از سال‌ها پیش با این ویروس آشنا بوده‌اند.

 

ویروس کرونا از شهر ووهان شیوع یافت

یکی از نخستین کاربرانی که این اتهامات را مطرح کرد جوردن ساتر، سازنده مشهور تئوری‌های توطئه و کاربر یوتیوب بود.

 

او در یک رشته توییت طولانی که حالا چندین هزار بار ریتوییت شده است، متنی منتشر کرد که به سند ثبت اختراعی منتهی می‌شود که در سال ۲۰۱۵ توسط موسسه پربرایت در انگلستان درخواست شده بود.

 

موضوع این سند درمان و جلوگیری از انتقال بیماری‌های تنفسی از راه ساختن واکسنی با استفاده از نسخه ضعیف‌شده ویروس کرونا است. این متن به شکل گسترده‌ای در گروه‌های فیسبوکی نیز منتشر شده است، هرچند که غالبا به گروه‌هایی که برای ضدیت با واکسیناسیون و انتشار تئوری‌های توطئه تشکیل شده‌اند محدود مانده است.

 

این واقعیت که بنیاد بیل و ملیندا گیتس از یک طرف حامی مالی موسسه پربرایت است و از طرف دیگر به ساخت واکسنی برای این ویروس کمک مالی کرده است در نگاه جوردن ساتر به این معنی است که شیوع فعلی این ویروس بر اساس یک طرح قبلی صورت گرفته است و هدفش جذب بودجه برای تولید یک واکسن است.

 

جوردن ساتر در یکی از توییت‌هایش نوشته است “بنیاد گیتس در طول این سال‌ها چقدر پول صرف برنامه‌های واکسیناسیون کرده است؟ آیا شیوع این بیماری بر اساس یک نقشه بوده است؟ آیا دارند از رسانه‌ها استفاده می‌کنند تا مردم را از آن بترسانند؟”

 

اما سند ثبت اختراع موسسه پربرایت ربطی به این ویروس جدید ندارد. موضوع این سند، ویروس دیگری به نام آی‌بی‌وی است که به خانواده ویروس‌ کرونا تعلق دارد و ماکیان را مبتلا می‌کند.

 

در عین حال، ترزا موهان، سخنگوی پربرایت، به وبسایت بازفید گفته است که بودجه اختصاصی این موسسه به پروژه آی‌بی‌وی از محل کمک‌های بنیاد گیتس تامین نشده است.

 

توطئه “سلاح بیولوژیک”

یکی دیگر از ادعاهای بی‌پایه‌ای که در فضای مجازی پخش شده است می‌گوید که این ویروس بخشی از “برنامه جنگ بیولوژیکی مخفی” چین است و احتمالا از موسسه ویروس‌شناسی ووهان بیرون آماده است.

 

خیلی از منابع مورج این تئوری به دو مقاله پرخواننده‌ای ارجاع می‌دهند که در واشنگتن تایمز منتشر شده‌اند و در آن‌ها از یک افسر اطلاعاتی سابق اسرائیل نقل قول شده است.

 

اما در این مقاله‌ها هیچ مدرکی که این ادعا را اثبات کند دیده نمی‌شود و از قول این افسر اسرائیلی نیز نقل شده است “تا به حال هیچ سند و نشانه‌ای” مبنی بر نشت این ویروس دیده نشده است.

 

تا به حال صدها کاربر شبکه‌های اجتماعی این مقاله‌ها را همخوان کرده‌اند و احتمالا میلیون‌ها نفر هم از این طریق با این دو مقاله برخورد کرده‌اند.

فرودگاه‌های سراسر جهان برای جلوگیری از پخش ویروس برنامه‌های قرنطینه به اجرا گذاشته‌اند

روزنامه دیلی استار اخیرا مقاله مشابهی منتشر کرد که مدعی بود این ویروس شاید “در یک آزمایشگاه مخفی” ساخته شده باشد. این روزنامه حالا این مقاله را اصلاح کرده است و می‌گوید که هیچ مدرکی برای این ادعا وجود ندارد.

 

بی‌بی‌سی از واشنگتن تایمز خواسته است که درباره انتشار این دو مقاله روشن‌گری کند.

 

“تیم جاسوسی”

ادعای نادرست دیگری هم وجود دارد که ظهور این ویروس را با تعلیق یکی از محققان آزمایشگاه ملی میکروب‌شناسی کانادا مرتبط می‌داند.

 

سال گذشته، تلویزیون ملی کانادا گزارش کرد که دکتر شیانگو چیو، ویروس‌شناس، و همسر و تعدادی از دانشجویانش که اهل چین بودند به خاطر “تخطی از سیاست‌‌ها” از این آزمایشگاه اخراج شده‌اند. پلیس به این تلویزیون گفته بود “هیچ خطری امنیت عمومی را تهدید نمی‌کند.”

 

در گزارش دیگری عنوان شده بود که دکتر چیو به مدت دو سال و هر سال دو مرتبه از آزمایشگاه ملی ایمنی بیولوژیک ووهان که زیرمجموعه آکادمی علوم چین است بازدید می‌کرده است.

 

توییتی که تا به امروز بیش از ۱۲٫۰۰۰ بار ریتوییت شده است و ۱۳٫۰۰۰ بار هم لایک خورده است، بدون ارائه هیچ مدرکی، مدعی شده است که دکتر چیو و همسرش یک “تیم جاسوسی” بوده‌اند که “عوامل بیماری‌زا را به آزمایشگاه ووهان” می‌فرستاند، و همسرش هم “به شکل تخصصی روی ویروس کرونا تحقیق می‌کرده است.”

 

در دو گزارش تلویزیون ملی کانادا هیچ اثری از این سه ادعا دیده نمی‌شود و عبارات “ویروس کرونا” و “جاسوس” حتی یک بار هم در آن‌ها استفاده نشده است.

 

این تلویزیون در گزارش جدیدی این ادعاها را بی‌اساس خوانده است.

 

“ویدیو پرستار ووهان”

نسخه‌های مختلفی از ویدیو یک “افشاگری” که ادعا می‌شود توسط یک “دکتر” یا یک “پرستار” در استان هوبی ضبط شده است وجود دارد که میلیون‌ها بار در شبکه‌های مختلف اجتماعی دیده شده‌اند و در گزارش‌های متعدد اینترنتی به آن‌ها ارجاع داده شده است.

 

پربیننده‌ترین نسخه این ویدیو توسط یک کاربر کره‌ای در یوتیوب منتشر شده بود که به دو زبان انگلیسی و کره‌ای زیرنویس شده بود – این ویدیو حالا از یوتیوب حذف شده است.

 

بر اساس زیرنویس انگلیسی این ویدیو، زنی که ویدیو را ضبط کرده در یکی از بیمارستان‌های ووهان پرستار است. اما او شخصا هیچ ادعایی مبنی بر اینکه دکتر یا پرستار است نمی‌کند و به نظر می‌رسد که این ادعا صرفا پیش‌فرض کسانی است که نسخه‌های مختلف این ویدیو را در شبکه‌های اجتماعی قرار داده‌اند.

 

این زن که خود را معرفی نمی‌کند در مکانی نامعلوم لباس محافظ به تن دارد، اما لباس و ماسکش شبیه چیزهایی که کارمندان بیمارستانی در استان هوبی استفاده می‌کنند نیست.

 

بسته شدن راه‌های ارتباطی به دستور مقامات تایید صحت ویدیوهای ارسالی از این استان را سخت کرده است. اما ادعاهای تاییدنشده این زن درباره این ویروس جدید به این معنی است که او احتمالا نه پزشک است و نه پرستار.

 

او مدعی است که تعداد واقعی مبتلایان به این ویروس در چین ۹۰ هزار نفر است. اما آمار رسمی نشان می‌دهد که تعداد مبتلایان تاییدشده تا امروز بیش از ۶ هزار نفر است.

 

او همچین مدعی است که این ویروس “جهش دومی” هم داشته است که می‌تواند تا سقف ۱۴ نفر را آلوده کند. اما تخمین‌های اولیه سازمان بهداشت جهانی نشان می‌دهد که افراد ناقل این ویروس تنها می‌توانند بین ۱.۴ تا ۲.۵ نفر را آلوده کنند.

 

مویی شیائو، اهل ووهان و کارمند وبسایت چاینافایل، به بی‌بی‌سی گفته است “لحن این زن شبیه کسی که تجربه کار بیمارستانی دارد نیست.”

 

با اینکه محل دقیق ضبط این ویدیو مشخص نیست، احتمال دارد که این زن یکی از ساکنان عادی استان هوبی است که دارد نظرات شخصی خودش درباره این ویروس را مطرح می‌کند.

 

بادیوکائو، فعال سیاسی چینی که در حال حاضر در استرالیا مستقر است، به بی‌بی‌سی گفت “احتمال می‌دهم که او فکر می‌کند دارد حقیقت را می‌گوید. چون هیچ کس نمی‌داند حقیقت چیست. عدم وجود شفافیت باعث شده است که مردم بترسند و گمانه‌زنی شدت پیدا کند.”

 

آغاز رای‌گیری داخلی حزب دموکرات آمریکا برای انتخاب رقیب ترامپ

در اولین ایستگاه رای‌گیری درون‌حزبی دمکرات‌ها برای انتخاب نامزد این حزب در برابر دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، هواداران این حزب در ایالت آیوا دور هم جمع میشوند. در این گردهمایی‌ها، افراد پس از شنیدن استدلال نمایندگان هر کاندیدا، از نامزد مورد نظر خود حمایت می‌کنند.

بهمن کلباسی گزارشی می‌دهد.

 

ترکیه می‌گوید ۳۵ سرباز سوری را در خاک سوریه کشته است

همرسانی در فیسبوک همرسانی در Telegram همرسانی در توییتر همرسانی در ایمیل همرسانی

رئیس جمهور ترکیه می گوید ارتش کشورش مواضع ارتش سوریه را هدف حملات هوائی و توپخانه گرفته و این عملیات همچنین ادامه دارد. به گفته وی، تاکنون دست کم سی و پنج نظامی سوری کشته شده‌اند. این حملات به تلافی کشته شدن چهار نظامی ترکیه‌ای انجام می گیرد که دیروز در استان ادلب سوریه هدف آتش ارتش سوریه شدند.

مهرداد فرهمند گزارش می‌دهد.

 

 

 

 

برگزیت؛ بوریس جانسون می‌گوید ‘نیازی نیست’ بریتانیا تابع قوانین تجاری اروپا باشد

 

بوریس جانسون: برگزیت اتفاق افتاده و به گذشته تعلق دارد

بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا می‌گوید “نیازی نیست” کشورش از قوانین تجاری اتحادیه اروپا پیروی کند. او خواستار روابط تجاری آزاد شبیه روابط تجاری اتحادیه اروپا با کانادا شد.

 

بریتانیا چهار روز پیش (۳۱ ژانویه ۲۰۲۰) از اتحادیه اروپا خارج شد و اکنون در دوره انتقالی برای رسیدن به معاهده تجاری با این اتحادیه است.

 

در همین حال، میشل بارنیه مذاکره کننده اروپا برای برگزیت، می‌گوید توافق بلندپروازانه‌ای که بریتانیا به دنبال آن است نیازمند شرایط برابر برای دو طرف است.

 

طبق توافقنامه تجاری اتحادیه اروپا و کانادا، تعرفه واردات بیشتر کالاها حذف شده است گرچه هنوز بازرسی گمرگی و مالیات بر ارزش افزوده وجود دارد. علاوه بر این، در خدماتی مانند بانکداری که اهمیت بیشتری برای بریتانیا دارد، بین کانادا و اروپا محدودیت‌هایی وجود دارد.

 

نخست وزیر بریتانیا در سخنان خود درباره “آزاد کردن ظرفیت‌های بریتانیا”، این احتمال را مطرح کرد که اگر مسئولان اتحادیه اروپا توافق تجاری مانند آنچه با کانادا دارند را برای بریتانیا تأیید نکنند، این کشور به قوانین سازمان تجارت جهانی بازمی گردد.

 

آقای جانسون گفت: “به ما اغلب می‌گویند که باید یکی از این دو گزینه را انتخاب کنیم، یا دسترسی کامل به بازار اروپا و در نتیجه پذیرش همه مقررات آن، یا یک موافقت تجاری بلندپروازانه که درِ بازارها را به روی ما خواهد گشود و ما را منحصر به مقررات اروپایی نخواهد کرد، مثل نمونه کانادا.”

 

“ما انتخاب خود را کرده‌ایم. می‌خواهیم یک قرارداد آزاد تجاری داشته باشیم مثل کانادا ولی اگر نتوانیم به آن برسیم، که البته بعید است، آنگاه تجارت ما با اروپا باید بر اساس توافق کنونی برگزیت با اتحادیه اروپا باشد.”

 

توافق کنونی برگزیت که ۲۴ ژانویه بین بریتانیا و اتحادیه اروپا امضا شد شرایط جدا شدن بریتانیا را از آن اتحادیه تبیین می‌کند.

 

بوریس جانسون شرط این توافق را رد کرد که کشورش باید تابع مقررات مصوب بروکسل در “رقابت تجاری، یارانه‌ها، حمایت‌های اجتماعی، محیط زیست یا هر زمینه مشابه باشد”، همانگونه که به گفته او، اروپا تابع قوانین بریتانیا نیست.

 

آقای جانسون در پاسخ به سوال خبرنگار بی‌بی‌سی که خروج از اتحادیه اروپا بدون توافق جامع موجب از دست رفتن مشاغل و فرصت‌های تجارتی خواهد شد، گفت “ما یک توافق داریم. توافق خوبی است. از اتحادیه اروپا دیگر خارج شده‌ایم.”

 

“وقتی پیش‌بینی‌های تیره و تار را می‌شنوم که قبلا هم شنیده‌ام، باید بگویم که به آنها اعتقاد ندارم.”

 

او گفت که “برگزیت اتفاق افتاده و به تاریخ پیوسته است و باید اینطور به آن نگاه کنیم.”

بارنیه، مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا، توافق تجاری بلندپروازانه با بریتانیا ممکن است ولی با شرایط خاص

شرایط برابر

میشل بارنیه مذاکره کننده اتحادیه اروپا برای برگزیت، در سخنانی در بروکسل دیدگاهی خلاف آقای جانسون را مطرح کرد.

 

به گفته او اتحادیه اروپا برای “یک توافق تجاری بسیار بلندپروازانه به عنوان ستون اصلی شراکت با بریتانیا” آماده است، توافقی که بدون تعرفه گمرگی و سهمیه بندی باشد.

 

“ولی این موضوع بستگی به موافقت بریتانیا برای تضمین‌های موثر و مشخص برای برابری شرایط” دارد تا رقابت تجاری بین دو طرف شفاف و منصفانه باشد.

 

آقای بارنیه همچنین گفت “این توافق باید شامل حق ماهیگیری برای دو طرف باشد.”

 

به گفته او همه کالاهایی که وارد اتحادیه اروپا می‌شوند باید با مقررات بهداشت و سلامت این اتحادیه هماهنگ باشند و به همین دلیل همه کالاها بازرسی خواهند شد.

 

آقای بارنیه گفت: “آیا بریتانیا رویه‌های نظارتی و اجتماعی اتحادیه اروپا را در آینده رعایت خواهد کرد یا از آن فاصله خواهد گرفت؟”

 

“پاسخ بریتانیا به این پرسش، تعیین کننده خواهد بود.”

 

 

 

Updated: فوریه 14, 2020 — 12:36 ق.ظ