اخبار روز : آمریکا خواستار تعویق برگزاری مراسم سوگند غنی شد’

 

آمریکا خواستار تعویق برگزاری مراسم سوگند غنی شد’

افغانستانحق نشر عکسGETTY IMAGES
Image captionغنی و عبدالله در دو انتخابات گذشته افغانستان رقیب انتخاباتی بوده اند

خبرگزاری رویترز گزارش داده که آمریکا از آقای غنی خواسته تا دومین مراسم سوگندش را “به دلیل وجود نگرانی از شعله ور شدن اختلاف‌ها به تعویق اندازد.”

به نوشته رویترز منابع قابل اعتماد به این خبرگزاری گفته‌اند که زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان که اکنون در کابل است از آقای غنی خواسته است که برنامه تحلیف را به تعویق اندازد.

قرار بود که مراسم تحلیف محمد اشرف غنی روز پنجشنبه آینده برگزار شود و دیروز تیم عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان نیز اعلام کرد که او نیز در روز پنجشنبه همزمان با محمد اشرف غنی مراسم تحلیف برگزار خواهد کرد.

قبل از این یک منبع در ریاست اجرایی افغانستان نیز به بی‌بی‌سی گفت بود که زلمی خلیل‌زاد تلاش دارد تا زمان رسیدن به یک راه حل سیاسی، هر دو مراسم تحلیف به تعویق افتد.

بعد از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، آقای عبدالله این نتیجه را “غیرقانونی” خواند و گفت او پیروز این انتخابات است و “حکومت همه‌شمول” تشکیل خواهد داد.

با افزایش تنش‌ها بعد از اعلام نتایج انتخابات، تلاش‌های تازه‌ای برای حل مشکل آغاز شده است. روز گذشته حامد کرزی رئیس جمهوری پیشین، عبد رب الرسول سیاف، یکی از رهبران پیشین جهادی و زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان با آقای عبدالله و غنی دیدار کردند.

عبدالله همزمان با غنی مراسم تحلیف برگزار می‌کند؛ دیدار چهره‌های سیاسی با دو طرف

 

حق نشر عکسGETTY IMAGESImage captionآقای عبدالله نتیجه نهایی انتخابات افغانستان را “غیرقانونی” خوانده است

پس از اعلام تشکیل کمیسیونی برای برگزاری مراسم تحلیف از سوی محمد اشرف غنی که به عنوان برنده انتخابات افغانستان از سوی کمیسیون انتخابات اعلام شده است، رقیب انتخاباتی او عبدالله عبدالله نیز اعلام کرد که کمیسیونی را برای آمادگی مراسم تحلیف خودش به عنوان رئیس‌جمهوری تعیین کرده است.

پس از اعلام شدن نتیجه نهایی انتخابات افغانستان در روز سه‌شنبه (۲۹ دلو/بهمن) آقای عبدالله عبدالله، رقیب انتخاباتی آقای غنی که نظر به این نتایج در جایگاه دوم قرار گرفت ،این نتیجه را “غیرقانونی” خواند و گفت او پیروز این انتخابات است و “حکومت همه‌شمول” تشکیل خواهد داد.

همایون همایون، از اعضای تیم عبدالله امروز (دوشنبه، ۵ حوت/اسفند) به بی‌بی‌سی گفت که مراسم تحلیف آقای عبدالله تا سه روز دیگر یعنی در روز پنجشنبه پیشرو در قصر سپیدار برگزار خواهد شد.

دیروز آقای غنی نیز اعلام کرد که مراسم تحلیف او در پنج روز آینده برگزار خواهد شد.

آقای همایون افزود که این کمیسیون به منظور تنظیم مسائل مربوط به مراسم تحلیف از جمله دعوت افراد مورد نظر ایجاد شده است.

او گفت که از تمامی سفارت‌خانه‌های کشورهای خارجی که با این دسته انتخاباتی روابط دیپلوماتیک دارند نیز در این مراسم دعوت خواهد شد.

کمیسیون تحلیف آقای عبدالله می‌گوید پس از برگزاری این مراسم، “رئیس جمهوری کشور (عبدالله عبدالله) به تعیین کابینه و تقرر والی‌ها خواهد پرداخت”.

او تاکید کرد که مسئله صلح در آجندای برنامه‌های آقای عبدالله قرار دارد.

آقای همایون دسته انتخاباتی آقای غنی را “ناقض قانون اساسی این کشور” خوانده و تاکید کرد که هیچ راه حل سیاسی برای سهم گیری آقای غنی در قدرت وجود ندارد.

روز گذشته (یکشنبه، ۴ حوت/اسفند) محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان نیز با صدور فرمانی، کمیسیونی را موظف به برگزاری مراسم تحلیف رئیس جمهوری این کشور کرد.

در این فرمان آقای غنی، غلام بهاوالدین جیلانی، رئیس شورای ولایتی پروان و همچنین رئیس اداره مستقل ارگان‌های محلی را به ریاست این کمیسیون گماشته است. در این دستور که تاریخ صدور آن (۳ حوت/اسفند) است آمده که این کمیسیون مکلف است طی پنج روز آینده این مراسم را برگزار کند.

حق نشر عکسARGImage captionآقای غنی فرمان برگزاری مراسم تحلیف را صادر کرده است

نتیجه نهایی انتخابات افغانستان حدود پنج ماه پس از برگزاری، سه‌شنبه (۲۹ دلو/بهمن) اعلام شد. پس از اعلام شدن نتیجه ابتدایی هزاران شکایت از تیم‌های مختلف انتخاباتی به ثبت رسید و به جنجال این انتخابات افزود.

همچنین شماری از اعضای تیم آقای عبدالله در روزهای گذشته برای دو ولایت شمالی سرپل و جوزجان والی جدید فرستادند. پس از معرفی والی جدید سرپل توسط تیم ثبات و همگرایی، دفتر نمایندگی سیاسی سازمان ملل در افغانستان (یوناما) از این اقدام دسته انتخاباتی آقای عبدالله ابراز نگرانی کرد.

یوناما با نشر یک اعلامیه تاکید کرد که “بی‌نهایت از روند معرفی والی جدید ولایت سرپل نگران است.”

دیدار چهره‌های سیاسی با غنی و عبدالله

در همین حال ارگ ریاست جمهوری افغانستان از دیدار آقای غنی با حامد کرزی، رئیس جمهوری پیشین این کشور و عبدالرب رسول سیاف، از رهبران جهادی افغانستان در قصر گلخانه ریاست جمهوری خبر داده است.

حق نشر عکسARGImage captionدیدار غنی با کرزی و سیاف در ارگ

ارگ با انتشار یک اعلامیه کوتاه اگر چه به جنجال انتخابات اشاره نکرده است، نوشته است در این دیدار “روی اوضاع جاری این کشور و روند صلح بحث‌های‌ همه جانبه” صورت گرفته است.

ریاست اجرایی افغانستان نیز از دیدار آقای عبدالله با این دو چهره سیاسی در قصر سپیدار خبر داده است.

در اعلامیه ریاست اجرایی اما آمده است که در این دیدار در پیوند به “بحران ناشی از اعلام نتیجه انتخابات” و راه‌های بیرون رفت از آن، بحث و گفتگو صورت گرفته است.

حق نشر عکسCE/AFImage captionدیدار عبدالله با سیاف و کرزی

همچنین عطا محمد نور، والی پیشین بلخ و رئیس اجرایی حزب جمعیت که از متحدان آقای غنی است، نیز از دیدارش با آقای غنی در ارگ خبر داده است. آقای نور نوشته است در این دیدار “در مورد وضعیت جاری افغانستان، نتیجه انتخابات، روند صلح و تشکیل یک حکومت فراگیر و همه شمول” بحث و گفتگو کرده‌اند.

آقای نور در صفحه فیسبوکش نوشته است: ما طرفدار بحران و خشونت در کشور نیستیم مردم از بحران و خشونت خسته هستند و نیاز به صلح و همدیگر پذیری دارند. ایشان (اشرف غنی) همچنین گفت که خشونت و بحران در شرایط فعلی به پروسه صلح تاثیر منفی می‌گذارد.

حق نشر عکسARGImage captionدیدار غنی با نور

خبرهای بیشتر را در کانال تلگرام بی‌‌بی‌سی فارسی دنبال کنید

 

Updated: فوریه 25, 2020 — 11:34 ق.ظ