مرکز خبرنگاران افغانستان: در دو دهه گذشته بیش از صد خبرنگار کشته شده‌اند

مرکز خبرنگاران افغانستان: در دو دهه گذشته بیش از صد خبرنگار کشته شده‌اند
حق نشر عکسSOCIAL MEDIAImage captionبیشتر از 109 خبرنگار و کارمند رسانه‌ای در دو دهه گذشته (دوره حامد کرزی واشرف غنی احمدزی) در افغانستان کشته شده‌اند که 15 نفر آنان زنان هستند
مرکز خبرنگاران افغانستان در تازه ترین گزارش خود به مناسبت روز جهانی “پایان دادن به معافیت از مجازات جرایم علیه خبرنگاران” نوشته که در دو دهه گذشته بیشتر از ۱۰۹ خبرنگار و کارمند رسانه‌ای در افغانستان کشته شده‌اند که ۱۵ نفر آنان زنان هستند.
این نهاد افزوده که علاوه براین تعداد دو خبرنگار افغان در پاکستان نیز کشته شده‌اند. براساس این گزارش از این تعداد فقط در مورد شش نفر آنان عدالت به طور کامل و نسبی تامین شده است.
در گزارش مرکز خبرنگاران افغانستان آمده که از این تعداد خبرنگار و کارمند رسانه که در افغانستان به علاوه دو نفری که در پاکستان کشته شده‌اند، ۹۴ نفر آنان شهروند افغان و ۱۷ نفر شهروند کشورهای خارجی هستند.
مرکز خبرنگاران افغانستان درباره عاملان این قتل‌ها گفته که طالبان عامل کشتن ۵۰ نفر، گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) عامل کشتن ۲۹ نفر، افراد مسلح غیرمسئول عامل قتل ۲۵نفر، نیروهای ناتوی مستقر در افغانستان عامل قتل سه خبرنگار، اعضای خانواده یا بستگان خبرنگاران نیز باعث کشته شدن سه تن و پلیس ملی افغانستان نیز به کشتن یک تن مظنون و متهم است.
ادامه متن را اینجا بخوانید