اخبار : دیوان عالی هند به نفع هندوها رای داد، مسلمانان در محل دیگری مسجد بسازند

دیوان عالی هند به نفع هندوها رای داد، مسلمانان در محل دیگری مسجد بسازند

هندوهاحق نشر عکسEPA

دادگاه عالی هند حکم داده است که یک مکان مقدس مورد مناقشه در آیودیا باید به هندوها داده شود.

هندوها خواهان ساخت معبدی در این محل هستند.

این پرونده، که برای دهه‌ها مایه اختلاف شدید میان هندوها و مسلمانان بوده، بر سر مالکیت این زمین است.

دیوان عالی هند گفته است باید زمین دیگری به مسلمانان برای ساخت مسجد داده شود.

هندوها بر این باورند که این مکان محل تولد لرد رام یکی از خدایان آنهاست. مسلمانان هم می‌گویند آنها برای نسل‌ها در این محل عبادت کرده‌اند.

مسجد بابری در قرن هفدم میلادی در این مکان بنا شد اما در سال ۱۹۹۲ مورد حمله هندوها قرار گرفت و تخریب شد.

در پی تخریب مسجد بابری بارها میان هندوها و مسلمانان درگیری خشونت آمیزی رخ داد که در نتیجه آن نزدیک به دو هزار نفر جان خود را از دست دادند.

روز گذشته و پیش از صدور حکم امروز، پلیس هند صدها نفر را به خاطر ترس از خشونت‌های احتمالی بازداشت کرد.

هزاران نیروی پلیس به محل اعزام شده‌اند و مغازه‌ها تا روز دوشنبه تعطیل خواهند بود.

شبکه‌های اجتماعی به دقت زیر نظر قرار دارند و نیروهای پلیس در توییتر در پاسخ به برخی توییت‌ها، از کاربران می‌خواهند که آن را حذف کنند.

رهبران سیاسی هند خواهان آرامش در کشور شده‌اند.

مسلمانان هند اقلیت بزرگی را که بیش از ۱۷۰ میلیون نفر است تشکیل می‌دهند. برخی تحلیلگران معتقدند از زمان روی کار آمدن دولت ملی‌گرای هندوی بی جی پی در سال ۲۰۱۴، هندوهای افراطی بی‌پرواتر از قبل شده‌اند.

مناقشه برسر چیست؟

مسجدی که در قرن ۱۶ میلادی ساخته شده در مرکز مناقشه‌ای است که سال ۱۹۹۲ ویران شدنش به دست هندوها به شورش و مرگ نزدیک به ۲۰۰۰ نفر منجر شد.

بسیاری از هندوها بر این باورند که مسجد بابری روی ویرانه‌های معبد هندوها ساخته شده، معبدی که پیشتر به دست مسلمانان ویران شده بود.

مسلمانان می‌گویند تا سال ۱۹۴۹ زمانی که هندوها مجسمه رام را در این مسجد گذاشتند در آن عبادت می‌کردند.

هندوها و مسلمانان در چند دهه گذشته بارها بر سر کنترل این محل مذهبی به دادگاه مراجعه کرده‌اند.

در سال ۲۰۱۰ یک دادگاه در هند رای داده بود که این مکان باید میان هندوها، مسلمانان و یک گروه مذهبی دیگر تقسیم شود.

ترامپ دعوت پوتین برای شرکت در رژه روز پیروزی در مسکو را بررسی می‌کند

پوتین و ترامپحق نشر عکسGETTY IMAGES

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا گفته است در حال بررسی دعوت ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه برای شرکت در رژه روز پیروزی در بهار سال آینده است.

هر سال در ۹ مه، که مصادف با سالگرد پیروزی بر آلمان نازی است، رژه نظامی در مسکو برگزار می‌شود.

ولادیمیر پوتین رژه نظامی ۹ مه را که سنت زمان شوروی سابق بود، در دوران ریاست‌جمهوری‌اش احیا کرده است.

آقای ترامپ در کاخ سفید به خبرنگاران گفت که او در حال بررسی و مطالعه چنین دعوتی است. امسال هفتاد و پنجمین سالگرد پیروزی بر آلمان نازی است.

رئیس‌جمهوری آمریکا گفته است مراسم رژه، “دقیقا در میانه فصلی سیاسی” است و به همین خاطر “مطمئن نیست که قادر به انجام چنین سفری خواهد بود یا نه.”

او گفته است “اگر بتواند، دوست دارد به چنین سفری برود.”

نوامبر سال بعد انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا برگزار می‌شود و آقای ترامپ در حال حاضر تنها کاندیدای حزب جمهوریخواه است. هنوز رقیب نهایی او از حزب دموکرات مشخص نیست.

او از اکنون سفرها و برنامه‌های تبلیغاتی‌اش را آغاز کرده است.

رژه نظامی بخشی از مراسم پیروزی نیروهای متفقین بر آلمان نازی است. روسیه اغلب از این رویداد برای نمایش دستاوردهای جدید نظامی خود استفاده می‌کند.

آخرین باری که یک رئیس‌جمهوری آمریکا از روسیه بازدید کرد، در سال ۲۰۱۳ بود. در آن سال باراک اوباما، رئیس‌جمهوری پیشین در نشست اقتصادی گروه بیست در سن پترزبورگ شرکت کرد. جورج دبلیو بوش در سال ۲۰۰۵ در رژه نظامی ۶۰ سالگی پیروزی بر آلمان نازی حضور داشت.

آقای ترامپ و آقای پوتین چندین بار در نشست‌های بین‌المللی ملاقات کرده‌اند.

پومپئو: ما نگران عدم همکاری کافی ایران با آژانس هستیم

اراکحق نشر عکسAFP

Image captionایران تا کنون در چهار گام از تعهدات خود در توافق هسته‌ای کاسته است

مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریكا، رفتار ایران با بازرس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را زشت و برای ایجاد ارعاب” خوانده و آن را مورد انتقاد قرار داده است.

آقای پومپئو در بیانیه‌ای گفته است ایران باید به بازرسان آژانس اجازه دهد وظایف خود را بدون هیچ گونه محدودیت و مانعی انجام دهند.

ایران روز چهارشنبه اعلام کرد که هفته گذشته یکی از بازرسان آژانس را به دلیل “نگرانی از احتمال همراه داشتن مواد مشکوک” از ورود به تأسیسات هسته‌ای نطنز منع کرده و این بازرس با ناتمام گذاشتن مأموریتش به وین بازگشته است.

کاظم غریب‌آبادی، نماینده ایران در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، پس از پایان نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به خبرنگاران گفت که ایران در این زمینه “دغدغه‌های امنیتی” دارد.

کورنل فروتا، دبیر کل موقت آژانس در واکنش گفت این اتفاق نباید می‌افتاد و افزود که آژانس به رایزنی با ایران برای روشن شدن موضوع ادامه می‌دهد.

آقای پومپئو گفته است “ایالات متحده کاملا از فعالیت‌های نظارتی و راستی آزمایی آژانس در ایران پشتیبانی می‌کند و ما نگران عدم همکاری کافی ایران هستیم.”

وزیر امور خارجه آمریکا گفته است “باید به بازرسان آژانس اجازه داده شود که کارهای حیاتی خود را بدون مانع انجام دهند. ما از ایران می‌خواهیم که فورا کلیه مسائل مفتوح با آژانس را حل و فصل کرده و اختیارات و مصونیت بازرسان آژانس را رعایت کند.”

خبر اخراج بازرس آژانس همزمان با اعلام کاهش بیشتر تعهدات ایران در قبال برجام بود. ادامه کاهش تعهدات ایران در برجام در مرحله چهارم با فعالیت‌های مربوط به غنی‌سازی اورانیوم در سایت فردو در جنوب تهران همراه بود.

ایران می‌گوید عقب‌نشینی گام به گام از برجام در چارچوب توافق برجام و در واکنش به خروج آمریکا از برجام، بازگشت تحریم‌ها و عمل نکردن اروپایی‌ها به تعهداتشان است.

پدافند ارتش ایران پهپاد ‘کشور خارجی’ را در ماهشهر سرنگون کرد

عکس آرشیوی از خبرگزاری تسنیمحق نشر عکسTASNIM

Image captionعکس آرشیوی از خبرگزاری تسنیم

یک پهپاد در آسمان بندر ماهشهر در جنوب استان خوزستان با شلیک پدافند هوایی ارتش ایران سرنگون شده است.

سرتیپ علیرضا صباحی فرد، فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش ایران ساقط کردن این پهپاد را تائید کرده و گفته است این پهپاد “متجاوز قبل از رسیدن به اماکن حساس” توسط سامانه‌های بومی نیروی پدافند هوایی ارتش منهدم شده است.

غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان به خبرگزاری ایرنا گفته است یک پهپاد “ناشناس” در نخستین ساعات اولیه بامداد امروز، ۱۷ آبان وارد حریم شهرستان ماهشهر شد که پدافند ارتش آن را سرنگون کرد.

او گفته است این پهپاد “به طور قطع” مربوط به کشورهای خارجی است.

وزارت دفاع آمریکا گفته است این پهپاد متعلق به این کشور نبوده است. خبرگزاری رویترز می‌گوید دولت اسرائیل از اظهارنظر در این باره خودداری کرده است.

پدافند قرارگاه جنوب غرب ارتش در ماهشهر ، “پس از شناسایی یک پرنده ناشناس” در آسمان بندر ماهشهر، آن را ساقط کرده است.

آقای شریعتی گفته است لاشه این پهپاد در نیزارهای اطراف ماهشهر سقوط کرده است.

بندر ماهشهر، یکی از قطب‌های صنعت پتروشیمی ایران محسوب می‌شود.

منابع خبری ایران گفته‌اند سامانه موشکی مرصاد مستقر در بندر ماهشهر یک فروند پهپاد را ساقط کرده است.

سامانه پدافند موشکی میان‌برد مرصاد، نسخه ارتقا یافته سامانه آمریکایی هاک-یک است.

شبکه العالم می‌گوید اهالی شهر بندر امام خمینی گفته‌اند صدای شدید شلیک‌ موشک را شنیده‌اند.

خرداد امسال یک فروند پهپاد آر-کی گلوبال هاک فرماندهی مرکزی آمریکا – سنتکام – هنگام پرواز بر فراز تنگه هرمز با شلیک موشک زمین به هوا ایران سرنگون شد.

سپاه پاسداران انقلاب گفت که این پهپاد را در فضای ایران هدف قرار داده ولی آمریکا پرواز آن را در آسمان ایران را تکذیب کرد.

چند هفته بعد آمریکا نیز گفت پهپاد ایرانی را در تنگه هرمز سرنگون کرده است. ایران این ادعای آمریکا را رد کرد.

سرور دانش: ستادها نباید در امور کمیسیون‌های انتخاباتی دخالت کنند

مراسم تجلیل از مصطفی کاظمیحق نشر عکسDANISH FACEBOOK

Image captionمصطفی کاظمی عضو مجلس نمایندگان، وزیر تجارت و صنایع و از رهبران جهادی افغانستان بود

سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید هیچ ستاد انتخاباتی نباید در امور داخلی کمیسیون‌های انتخاباتی مداخله یا آنان را تحت فشار قرار دهد.

آقای دانش، امروز در دوازدهمین سالگرد کشته شدن سید مصطفی کاظمی، رئیس پیشین کمیسیون اقتصادی مجلس نمایندگان افغانستان گفت: “هیچ کسی این حق را ندارد که به انتخابات به عنوان یک ابزار ببیند و نباید کسی یا تیمی کمیسیون‌های انتخاباتی را تحت فشار قرار بدهند یا در امور داخلی آنان دخالت بکنند یا بخواهند نظر خاصی را به آنها تحمیل کنند.”

آقای دانش که معاون دوم دسته انتخاباتی “دولت‌ساز” به رهبری اشرف غنی، رئیس جمهور کنونی افغانستان نیز است، تاکید کرد که همه دسته‌های انتخاباتی حق دارند که شکایات انتخاباتی‌شان را به صورت مستند و قانونی ارائه کنند.

او تصریح کرد که تیم “دولت ساز” به تصامیم کمیسیون‌های انتخاباتی احترام می‌گذارد و نتایج انتخابات را خواهد پذیرفت و از دیگر دسته‌های انتخاباتی نیز خواست تا به تصامیم کمیسیون‌های انتخاباتی احترام بگذارند.

افغانستانحق نشر عکسVPO2

بازشماری آرای بیش از هشت هزار محل رای‌دهی

در همین حال کمیسیون انتخابات افغانستان می‌گوید که به منظور تامین شفافیت انتخابات ریاست جمهوری (ششم میزان/مهر) آرای بیش از هشت هزار محل رای‌دهی بازشماری خواهند شد. روندی که از چند روز به اینسو همواره به تاخیر می‌افتد و کمیسیون انتخابات از زمان آغاز آن اطلاعی نداده است.

روند بازشماری آرا که قرار بود چند روز پیش آغاز شود، موضوع اختلافی میان تیم‌های انتخاباتی است. تیم دولت ساز به رهبری محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری کنونی خواهان آغاز فوری این روند است اما تیم ثبات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان تاکید دارند که نخست تصفیه کامل آرا صورت گرفته و سپس این روند آغاز شود. این تیم در مرحله تصفیه آرا خواهان باطل شدن نزدیک به ۳۰۰ هزار رای هستند که به گفته آنها معتبر نیستند.

این در حالی است که کمتر از یک هفته دیگر به زمان اعلام نتیجه ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان باقی مانده و کمیسیون شکایات انتخاباتی افغانستان هشدار داده که اعلام نتایج ابتدایی انتخابات نباید دوباره به تاخیر بیفتد.

محمد قاسم الیاسی، منشی و سخنگوی کمیسیون شکایات انتخابات روز گذشته ضمن ابراز نگرانی از احتمال تاخیر دوباره در اعلام نتایج انتخابات گفت در صورت تاخیر دوباره اعلام نتایج، کمیسیون شکایات انتخابات با کمیسیون انتخابات در چارچوب قانون برخورد خواهد کرد.

اما حبیب‌الرحمان ننگ، رییس دارالانشای این کمیسیون به بی‌بی‌سی گفت که این نهاد تلاش می‌کند تا (۲۳ عقرب/آبان) زمان تعین شده برای اعلام نتیجه ابتدایی انتخابات، روند بازشماری آرای ۸۴۹۴ محل را تکمیل کند.

افغانستانحق نشر عکسAFP

دوازدهمین سالگرد کشته شدن مصطفی کاظمی

مصطفی کاظمی، رئیس پیشین کمیسیون اقتصادی مجلس نمایندگان افغانستان در پانزدهم عقرب/آبان ۱۳۸۶ در یک انفجار مرگبار در ولایت بغلان کشته شد. در آن انفجار به شمول آقای کاظمی ۷۵ نفر دیگر از جمله شش عضو پارلمان و ۶۰ دانش آموز نیز کشته شدند. هیچ گروهی مسئولیت این رویداد را برعهده نگرفت.

انفجار پس از آن رخ داد که وزیر پیشین اقتصاد افغانستان با شماری از نمایندگان پارلمان از جمله آقای کاظمی برای افتتاح یک پروژه اقتصادی به ولایت بغلان در شمال رفته بود و گروه‌ عظیمی از دانش آموزان و مردم محل به استقبال آنان در کارخانه قند بغلان مرکزی ‘صف کشیدند.

در پی این انفجار گروه طالبان اعلام کردند که دستی در آن نداشته‌اند و دولت هیاتی برای تحقیق به محل فرستاد اما معلوم نشد که حمله کار چه کسانی بود.

تاکنون هم مشخص نیست که کار این هیات به کجا رسید و نتیجه تحقیقات آنها چه بود.

آقای کاظمی پس از سقوط طالبان عهده‌دار وزارت تجارت افغانستان شد و در کابینه‌های دولت موقت و انتقالی افغانستان در این سمت‌ها باقی ماند.

او همچنین در نخستین انتخابات پارلمانی افغانستان به عنوان نماینده مردم کابل به پارلمان افغانستان راه یافت و پس از آن ریاست کمیته اقتصادی مجلس نمایندگان و همچنین ریاست گروه پارلمانی موسوم به گروه استقلال را به عهده گرفت.

آقای کاظمی در کنار این رییس کمیته سیاسی و سخنگوی جبهه ملی افغانستان بود که در آن رهبران احزاب مجاهدین و همچنین افرادی از احزاب کمونیستی پیشین حضور داشتند.

خبرهای بیشتر را در کانال تلگرام بی‌بی‌سی فارسی دنبال کنید

مصطفی کاظمیحق نشر عکسGETTY IMAGES

Image captionمصطفی کاظمی به همراه ۷۵ نفر دیگر در یک حمله انتحاری کم‌سابقه در بغلان کشته شد

نگرانی دبیرکل سازمان ملل از برخورد با معترضان عراقی؛ تظاهرات در کویت

گوترشحق نشر عکسEPA
Image captionگوترش در مورد نحوه برخورد با تظاهرکنندگان در عراق ابراز نگرانی کرده و خواستار “رسیدگی جدی” به اتهام خشونت ماموران علیه مرده شده است

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل نسبت به نحوه مقابله با تظاهرات اعتراضی در عراق ابراز نگرانی کرده و در کویت، تجمعی در اعتراض به فساد در این کشور برگزار شده است.

با ادامه تظاهرات اعتراضی در عراق و گزارش‌های حاکی از استفاده از گلوله جنگی علیه تظاهرکنندگان، دبیرکل سازمان ملل با صدور بیانیه‌ای گفته است که “گزارش‌های حاکی از ادامه استفاده از مهمات جنگی علیه تظاهرکنندگان نگران کننده است.” وی با تاکید بر حق همگان برای برخورداری از آزادی تجمع و برگزاری تظاهرات اعتراضی، خواستار آن شده است که خشونت علیه تظاهرکنندگان “به شکلی جدی” مورد بررسی قرار گیرد و بار دیگر “مذاکره معنادار بین دولت و تظاهرکنندگان” را توصیه کرده است.

تظاهرات اعتراضی در عراق از اوایل ماه اکتبر آغاز شد که برخورد خشونت آمیز ماموران دولتی را به همراه داشت. تظاهرکنندگان نسبت به شرایط ناگوار اقتصادی معترض بوده و دولت و تشکل‌های حامی آن را به بی‌کفایتی و فساد متهم می‌کردند. پس از چند روز آرامش نسبی، دور جدید تظاهرات از چند هفته پیش آغاز شده است. گزارش‌هایی از اعتراض تظاهرکنندگان به ارتباط حکومت‌های ایران و عراق و حمایت ایران از برخی تشکل‌های سیاسی و نظامی هم منتشر شده است. چندی روز پیش کنسولگری ایران در کربلا مورد حمله تظاهرکنندگان قرار گرفت که تلفاتی هم برجای گذاشت.

آیت‌الله علی خامنه‌ای این تظاهرات را توطئه خارجی برای مخدوش کردن روابط بین حکومت‌های ایران و عراق معرفی کرده است.

در جریان بیش از یک ماه تظاهرات در عراق، دست کم دویست و شصت تن کشته و نزدیک به ده هزار نفر زخمی شده‌اند. اکثر قربانیان از تظاهرکنندگان هستند که بسیاری از آنان هدف اصابت گلوله جنگی قرار گرفته‌اند.

خبرهای بیشتر را در کانال تلگرام بی‌‌بی‌سی فارسی دنبال کنید

عراقحق نشر عکسREUTERS
Image captionتظاهرات اعتراضی عراق بیش از یک ماه است که ادامه داشته و تلفات سنگینی برجای گذاشته است

اگرچه تظاهرات جنبه فرقه‌ای ندارد، اما عمدتا در مناطق شیعه‌نشین جنوب و شرق این کشور متمرکز بوده است. حکومت عراق از زمان سقوط صدام حسین تحت تسلط احزاب و تشکل‌های شیعی قرار داشته و درگذشته، دولت این کشور به تبعیض علیه اقلیت سنی متهم شده است. حدود شش سال پیش، برخی شهرهای سنی‌نشین شاهد تظاهرات ضددولتی بود که با شدت و خشونت سرکوب شد.

طی ساعات گذشته، تظاهرات اعتراضی در بغداد عمدتا در میدان تحریر این شهر متمرکز بوده است اما از صبح امروز، پنجشنبه، ١٦ آبان (٧ نوامبر) گروه‌هایی از تظاهرکنندگان به سوی پل‌های منتهی به ساحل غربی دجله حرکت کرده‌اند.

ام قصرحق نشر عکسREUTERS
Image captionتظاهرکنندگان مانع از فعالیت بندر ام قصر عراق شده‌اند

در روزهای اخیر، تظاهرکنندگان در صدد بوده اند از پل الجمهوریه، که به منطقه سبز بغداد منتهی می‌شود، عبور کنند اما نیروهای امنیتی مستقر روی پل مانع شده‌اند. منطقه سبز بغداد محل استقرار بسیاری از دفاتر و ادارات دولتی و سفارتخانه‌های خارجی است و به شدت از آن مراقبت امنیتی می‌شود. روز گذشته، گروهی از معترضان در صدد عبور از چند پل دیگر برآمدند که با برخورد نیروهای امنیتی و شلیک گلوله جنگی مواجه شدند که تعدادی زخمی برجای گذاشت.

در روزهای اخیر، گروهی از معترضان مسیر دسترسی به بندر ام قصر، که بندر اصلی عراق برای واردات مواد غذایی است را مسدود کرده‌اند. امروز مقامات بندری گفتند که تظاهرکنندگان این محل را ترک کرده‌اند هرچند در مورد دلیل آن توضیحی ندادند. به گفته آنان، فعالیت عادی بندر از سر گرفته شده است. با اینهمه، ساعاتی پیش رسانه‌های خبری گفتند که تظاهرکنندگان بار دیگر به این محل بازگشته و مانع از ادامه فعالیت بندر شده‌اند.

به گفته برخی ناظران، یکی از نکات قابل توجه در تظاهرات کنونی، تغییر در نحوه برخورد دولت با معترضان است. در دور اول تظاهرات، ماموران امنیتی به شدت عمل متوسل شدند و حتی گزارش‌هایی از کشته شدن تظاهرکنندگان توسط تک تیراندازان عضو گروه‌های شبه‌نظامی شیعه وابسته به ایران منتشر شد. مقامات دولتی عراق صدور دستور تیراندازی به سوی معترضان را تکذیب کردند و وعده دادند این موضوع را مورد بررسی و عاملان خشونت علیه معترضان را تحت پیگرد قرار خواهند داد.

با وجود گستردگی تظاهرات در دور دوم، برخورد نیروهای امنیتی با معترضان نسبتا معتدل‌تر بود هر چند به نظر می‌رسد که در روزهای اخیر، این رویه تا حدودی تغییر یافته بود. مشخص نیست که آیا این تغییرات نتیجه دستورات مشخص از سوی مقامات دولتی است یا بخش‌هایی از نیروهای امنیتی بر اساس ارزیابی خود تصمیم‌گیری و اقدام می‌کنند.

مجلسحق نشر عکسREUTERS
Image captionجلسه پارلمان کویت – گروهی از معترضان کویتی با متهم کردن دولت به کوتاهی در مبارزه با فساد خواستار کناره‌گیری رئیس مجلس شده‌اند

تظاهرات کویت

به گزارش رسانه‌های خبری کویت، شامگاه گذشته چند صد نفر هم با تجمع در برابر پارلمان این کشور آنچه را که تعلل دولت در مقابله با فساد می خواندند مورد انتقاد قرار دادند و خواستار اقدام جدی در این زمینه شدند.

آنان از رئیس مجلس خواستند تا از سمت خود کناره‌گیری کند. پیشتر، چند تن از نمایندگان مجلس کویت رئیس مجلس را به فساد متهم کرده بودند.

این تجمع به دعوت یکی از نمایندگان سابق پارلمان کویت برگزار شد که از طریق رسانه‌های اجتماعی، از مردم دعوت کرده بود برای وارد کردن فشار بر حکومت جهت اقدام جدی علیه فساد دست به تظاهرات بزنند.

تظاهرکنندگان گفته‌اند که حرکت اعتراضی آنان وابسته و تحت رهبری احزاب یا گروه‌ها و شخصیت‌های سیاسی نیست بلکه حرکتی مردمی و خودجوش برای تغییر است.

با وجود بالا بودن سطح زندگی مردم کویت، برخی از آنان دولت را به کوتاهی در ارائه خدمات در زمینه مسکن، آموزش و پرورش و بهداشت و مقابله با سوء‌استفاده و فساد در تشکیلات دولتی متهم می‌کنند.

معمولا در کویت، تظاهرات اعتراضی به تحولات سیاسی و تغییر دولت منجر می شود.

وزارت خارجه پاکستان ادعای بدرفتاری با سفیر افغانستان در اسلام‌آباد را رد کرد

افغانستانحق نشر عکسAFP

وزارت خارجه پاکستان با رد ادعای دولت افغانستان مبنی بر بدرفتاری نظامیان ‘آی‌اس‌آی’ با سفیر افغانستان در اسلام‌آباد گفته انتظار دارد “نمایندگان خارجی هنجارها و اصول رایج دیپلماتیک را رعایت کنند.”

دو روز قبل وزارت خارجه افغانستان گفت که سازمان اطلاعات نظامی پاکستان (آی‌اس‌آی) سفیر افغانستان در اسلام‌آباد را احضار کرده و نظامیان این سازمان با او “رفتار نادرست” کرده‌اند. این وزار‌ت‌خانه در اعلامیه‌ای گفت نسبت به این برخورد ابراز نگرانی می‌کند و “اعتراض شدید” دارد و رفتار آی‌اس‌آی را “خلاف موازین و عرف دیپلماتیک” خواند.

گران هیواد، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان امروز نیز در یک نشست خبری تاکید کرد که عاطف مشعل، سفیر این کشور در اسلام آباد ‘مورد بد رفتاری قرار گرفته که خلاف عرف دیپلوماتیک است.’

در اعلامیه وزارت خارجه پاکستان که روز گذشته ( سه‌شنبه۱۴ عقرب/آبان) منتشر شد، آمده است که ‘دولت پاکستان ضمن تقدیم مراتب احترام خود، انتظار دارد که نمایندگان خارجی هنجارها و اصول رایج دیپلماتیک را رعایت کنند.’

همزمان، سفارت پاکستان در کابل دو روز قبل اعلام کرد که خدمات کنسولی خود را به دلایل امنیتی در پایتخت افغانستان متوقف کرده است.

در اعلامیه این سفارتخانه جزئیات بیشتری در این مورد ارائه نشده بود ولی وزارت خارجه پاکستان گفته بود که کاردار (شارژ دافر) سفارت افغانستان در اسلام آباد را احضار و از آزار و اذیت کارمندانش در افغانستان به او خبرداده و گفته که درباره امنیت دیپلمات‌هایش در کابل و سایر نمایندگی‌های پاکستان در این کشور نگرانی دارد.

این نهاد افزوده بود که کارمندان و دیپلمات‌های پاکستانی در کابل در دو روز گذشته مورد آزار و اذیت قرار گرفته و خودروی آنان زمانی‌که به سمت سفارت می‌رفته، توسط یک موتورسوار صدمه دیده است.

در اعلامیه تازه وزارت خارجه پاکستان یکبار دیگر ضمن ابراز نگرانی از آزار و اذیت کارمندان این کشور در افغانستان از دولت این کشور خواسته شده تا برای تامین امنیت دیپلمات‌هایش در افغانستان اقدامات لازم را انجام دهد.

افغانستانحق نشر عکسEMBASSY OF PAKISTAN

در همین حال سفارت پاکستان در کابل پس از متوقف ساختن خدمات کنسولی‌اش در افغانستان امروز اعلام کرد که در دوره توقف خدمات کنسولی این سفارت، تنها درخواست‌ ویزای بیمارانی که نیاز فوری به درمان دارند را می‌پذیرد.

سفارت پاکستان در مرداد/اسد امسال صدور ویزا برای شهروندان افغانستان را محدود و اعلام کرده بود که تنها برای سالمندان، بیماران، زنان و بازرگانان ویزا صادر خواهد کرد.

در آن زمان، این سفارت از دولت افغانستان خواسته بود که “علیه باندبازی و اخاذی‌هایی که در بیرون از کنسولگری از متقاضیان ویزا صورت می‌گیرد، اقدام کند.”

سفارت پاکستان در کابل روزانه صدها مراجعه کننده دارد و اخذ ویزای این کشور به دلیل تجمع شمار زیادی از مراجعین همواره با چالش‌هایی همراه بوده است.

چندی قبل وزارت داخله/کشور افغانستان یک سرباز پلیس را به اتهام ضرب و شتم چند نفر از متقاضیان ویزا در جلوی سفارت پاکستان بازداشت کرد.

خبرهای بیشتر را در کانال تلگرام بی‌‌بی‌سی فارسی دنبال کنید

پرونده آزار و اذیت جنسی زنان در اداره‌های دولتی افغانستان مستند شده است

افغانستانحق نشر عکسAIHRC
Image captionکمیسیون حقوق بشر افغانستان گفته که هشت مورد را تاکنون مستند سازی کرده است

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان اعلام کرده که بررسی و مستند کردن شکایت‌هایی درباره آزار و اذیت جنسی زنان در اداره‌های دولتی به ویژه ارگ ریاست جمهوری افغانستان را تکمیل کرده و به زودی به دادستانی افغانستان تحویل خواهد داد.

شبنم صالحی، یکی از اعضای کمیسیون حقوق بشر افغانستان به بی‌بی‌سی گفت دبیرخانه ویژه‌ای که برای این کار ایجاد شده بود در سه ماه گذشته هشت شکایت را مستند و پرونده‌های مربوطه را تکمیل کرده است.

او گفت که تمام هشت مورد به انواع آزار و اذیت جنسی زنان ارتباط داشته که در سطوح مختلف دولت رخ‌ داده است.

بعد از نشر گزارش‌هایی درباره آزار و اذیت زنان در نهادهای دولتی و حتی ارگ ریاست جمهوری افغانستان، محمد اشرف غنی رئیس جمهوری در اسد/مرداد ماه امسال حکمی را برای ایجاد دبیرخانه ویژه جهت بررسی این اتهام‌ها در نهادهای دولتی صادر کرد. در این فرمان کمیسیون حقوق بشر افغانستان مامور این کار شد.

در این فرمان به دادستانی افغانستان نیز دستور داده شد که رسیدگی به پرونده ارجاعی از طرف دبیرخانه ویژه را در اولویت کاری خود قرار دهد.

کمیسیون حقوق بشر افغانستان جزئیات این پرونده را نشر نکرده و مشخص نیست که شکایت‌ها در چه سطحی مطرح شده است و چه کسانی در آنها دخیل بوده‌اند

در خرداد/جوزای امسال ژنرال حبیب‌الله احمدزی، مشاور سابق رئیس جمهوری افغانستان، در مصاحبه با تلویزیون خصوصی خورشید اظهار داشت که شماری از وزیران دولت، مشاوران رئیس جمهوری و نمایندگان مجلس در “ترویج فحشا” در ارگ “نقش دارند”. او همچنین مدعی شد که برخی از زنان “براساس روابط” به مجلس نمایندگان راه یافتند.

بعد از نشر این گزارش‌ها موجی از اظهارات و اتهامات در مورد آزار و اذیت جنسی در بالاترین سطوح دولت افغانستان به راه افتاد. مقام‌های رسمی هر گونه خطایی را انکار کردند اما تحقیق بی‌بی‌سی از زبان زنان حاکی از وجود چنین اذیت‌وآزار‌هایی بوده است.

افغانستانحق نشر عکسHABIBULLAH AHMADZAI/FB
Image captionحبیب الله احمدزی، مشاور سابق رئیس جمهوری افغانستان در مصاحبه با تلویزیون خصوصی خورشید مدعی شد که شماری از وزیران، مشاوران آقای غنی و نمایندگان مجلس در “ترویج فحشا نقش دارند”.

خبرساز ترین مورد در باره آزار و اذیت جنسی زنان در نهادهای دولتی “سوء استفاده جنسی” از اعضای تیم ملی فوتبال افغانستان بود. در گزارشی که در روزنامه گاردین منتشر شد، مسئولان فدراسیون فوتبال افغانستان به “سوء استفاده جنسی” از اعضای تیم ملی فوتبال زنان متهم شدند.

این موضوع باعث شد که در میزان/مهر امسال فدراسیون بین‌المللی فوتبال (فیفا) سید علیرضا آقازاده، دبیرکل فدراسیون فوتبال افغانستان را به دلیل شکایات مربوط به آزار جنسی بازیکنان تیم ملی فوتبال زنان این کشور از حضور در تمامی فعالیت‌های مرتبط با فوتبال برای پنج سال محروم کند.

فیفا با انتشار اعلامیه‌ای گفت که تحقیقات در مورد سید آقازاده مرتبط با شکایاتی است که پیشتر از سوی شماری از بازی‌کنان تیم فوتبال بانوان افغانستان علیه کرام الدین کریم صورت گرفته بود.

فدراسیون جهانی فوتبال در ماه ژوئن/جون سال روان میلادی، کرام الدین کریم، رئیس پیشین فدراسیون فوتبال افغانستان را در پیوند با پرونده آزار جنسی زنان مقصر شناخت و او را به محرومیت دایمی از فعالیت در حوزه فوتبال و حدود یک میلیون دلار جریمه محکوم کرد.

شکایات بازیکنان تیم فوتبال زنان افغانستان در مورد سوء استفاده جنسی به سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۸ برمی‌گردد.

مطالب بیشتر را در کانال تلگرام بی‌بی‌سی فارسی دنبال کنید

استیضاح ترامپ؛ سفیر احضار شده به کنگره ‘حرفش را پس گرفت’

گوردون ساندلند از منصوبان سیاسی آقای ترامپ در وزارت خارجه استحق نشر عکسREUTERS
Image captionگوردون ساندلند از منصوبان سیاسی آقای ترامپ در وزارت خارجه است

گوردون ساندلند، سفیر آمریکا در اتحادیه اروپا با ارسال نامه‌ای به کنگره بخشی از شهادت مفصل ماه پیش خود را “پس گرفته” است. آقای ساندلند قبلا انکار کرده بود که هیچ گاه درباره مشروط بودن کمک نظامی آمریکا به اوکراین با مقام‌های این کشور سخن گفته باشد اما اکنون می‌گوید “یادش آمده” که چنین گفتگویی را با یکی از دستیاران رئیس‌جمهوری اوکراین داشته است.

اصلاحیه‌ای سه صفحه‌ای آقای ساندلند که روز سه‌شنبه (پنجم نوامبر) منتشر شد از آن جهت اهمیت دارد که کاخ‌سفید از زمان آغاز تحقیقات استیضاح مکررا تکرار کرده‌اند که آقای ترامپ هیچ “بده بستان سیاسی” با همتای اوکراینی خود نداشته و هرگز تلاش نکرده با متوقف کردن پرداخت کمک نظامی به این کشور، دولت ولودیمیر زلنسکی را برای تحقیق درباره فساد ادعایی علیه رقیب انتخاباتی خود (جو بایدن) تحت فشار قرار دهد.

تحقیقات استیضاح که مجلس نمایندگان کنگره آمریکا از ماه گذشته آن را آغاز کرده به دنبال بررسی این اتهام است که آیا دونالد ترامپ با سوء استفاده از قدرت خود در پی تاثیرگزاری بر نتایج انتخابات سال آینده بوده است؛ آن هم با فراهم کردن زمینه مداخله یک دولت خارجی.

گوردون ساندلند که از منصوبان سیاسی آقای ترامپ در دستگاه دیپلماسی آمریکا محسوب می‌شود و تا پیش دریافت حکم سفیری کشورش در اتحادیه اروپا سابقه سیاسی نداشته در نامه اصلاحیه خود آورده که “اکنون به یاد می‌آوردم که در جلسه یکم سپتامبر به آقای یرمیک گفتم که به احتمال زیاد پرداخت کمک نظامی به اوکراین روی نخواهد داد مگر آغاز تحقیقات مبارزه با فساد که طی چند هفته گذشته بارها درباره‌اش حرف زده‌ایم علنا اعلام شود.”

این در حالی است که وی در جلسه ۱۰ ساعته شهادت خود برابر کنگره انکار کرده بود که هیچ انگیزه سیاسی پشت معطل گذاشتن این کمک نظامی وجود داشته است.

به همین علت هم رسانه‌های آمریکایی روز سه‌شنبه نوشتند که آقای ساندلند تنها پس از آن اظهارات خود را پس گرفته که چندی دیپلمات دیگر طی چند هفته گذشته به کنگره گفته‌اند که در این باره به آقای ساندلند حتی تذکر داده‌اند.

یکی از شاخص‌ترین آنها سرهنگ الکساندر ویندمن، عضو ارشد کمیته امنیت ملی کاخ‌سفید بود که دو هفته پیش در کنگره گفت: “من به سفیر ساندلند گفتم که اظهارات او مبنی بر تقاضای تحقیق از جو بایدن و پسر او (در جلسه با اوکراینی‌ها) نامناسب بوده است چرا که چنین تحقیقاتی هیچ ارتباطی با مساله امنیت ملی ندارد”.

بیشتر بخوانید

۴۰۰ میلون دلار کمک نظامی که در کانون تحقیقات استیضاح قرار گرفته از سوی کنگره آمریکا برای کمک به دولت اوکراین در جنگ داخلی شرق این کشور (که روسیه حامی طرف دیگر آنست) در نظر گرفته شده بود.

به همین علت هم اکنون سه کمیته متمرکز بر تحقیقات استیضاح به دنبال اثبات این فرضیه-اتهام هستند که آیا آقای ترامپ با دستور به توقف پرداخت آن قصد داشته از دولت اوکراین به نفع خود در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده استفاده کند؟ انتخاباتی که جو بایدن یکی از قوی‌ترین نامزدهای احتمالی آنست.

آقای ساندلند که پیش از انتصاب از سوی آقای ترامپ به هتل‌داری در شمال‌غرب آمریکا شهرت داشت از حامیان مالی مراسم تحلیف و ادای سوگند آقای ترامپ در ژانویه سال ۲۰۱۷ است و آن طور که گزارش شده او مبلغ یک میلیون دلار به حساب ستاد برگزارکننده این مراسم واریز کرده بوده است.

انتظار می‌رود اصلاحیه امروز آقای ساندلند به دموکرات‌ها اجازه دهد که بر منطق پشت تحقیقات استیضاح بیشتر تکیه کنند هر چند کاخ‌سفید، ساعتی پس از انتشار محتوای این نامه در بیانیه‌ای آن را “سندی دیگر بر غیرقانونی و بدون پشتوانه بودن تحقیقات استیضاح خواند” .

اضطراری بودن شرایط اقلیمی زمین ‘غیرقابل ‌تردید است’

droughtحق نشر عکسAFP

گروهی شامل یازده هزار دانشمندان از اطراف جهان بر تحقیقاتی مهر تایید زده اند که می گوید زمین از نظر اقیمی با وضعیت اضطراری روبروست.

این مطالعه که بر داده های جمع آوری شده در ۴۰ سال اخیر استوار است می گوید دولت ها در رسیدگی به این بحران کوتاهی کرده اند.

این مطالعه می گوید بدون اعمال تغییرات عمیق و ماندگار، جهان با “رنج غیرقابل بیان انسانی” روبرو خواهد شد.

محققان می گویند وظیفه اخلاقی آنها حکم می کند در مورد ابعاد این تهدید هشدار دهند.

این مطالعه در روزی منتشر شد که داده های ماهواره ای نشان داد ماه پیش گرمترین اکتبر از زمان ثبت رکوردها بود.

با این حال این گروه از محققان گفتند که محض اندازه گیری دمای سطح زمین برای درک خطرات واقعی گرمایش کافی نیست.

نویسندگان این گزارش طیفی از داده ها که می گویند معرف “مجموعه ای از علائم حیاتی تغییرات اقلیمی در ۴۰ سال گذشته” را به صورت گرافیکی منتشر کرده اند.

این نشانگرها شامل رشد جمعیت انسان و حیوانات، تولید سرانه گوشت، نابودی سطح جنگل ها در جهان و همچنین میزان مصرف سوخت های فسیلی می شود.

در برخی زمینه ها پیشرفت هایی مشاهده شده است. برای نمونه، تولید انرژی های پاک به طور قابل توجهی رشد کرده است، به طوری که مصرف انرژی خورشیدی و بادی طی یک دهه ۳۷۳ درصد بالا رفته است، با این حال همچنان ۲۸ بار کوچکتر از میزان مصرف سوخت های فسیلی در سال ۲۰۱۸ بود.

محققان می گویند که بیشتر این نشانه های حیاتی در جهت غلط حرکت می کنند و نشانه وضعیتی اضطراری در زمین هستند.

دکتر توماس نیوسام از دانشگاه سیدنی گفت: “وضعیت اضطراری یعنی اینکه اگر اقدام نکنیم یا با کاهش تصاعد دی اکسید کربن، کاهش تولید دام، کاهش اختصاص زمین برای زراعت و کاهش مصرف سوخت های فسیلی، به تاثیر تغییرات اقلیمی واکنش نشان ندهیم، آثار آن احتمالا شدیدتر از آن خواهد بود که تاکنون تجربه کرده ایم.”

“این می تواند باعث شود بخش هایی از زمین غیرقابل سکونت شود.”

solar windحق نشر عکسGETTY IMAGES

تفاوت این گزارش با گزارش های دیگر چیست؟

این مطالعه بسیاری از هشدارهایی که قبلا از جمله توسط “آی پی سی سی” صادر شده را منعکس می کند.

نویسندگان مقاله تازه سعی می کنند یک تصویر گرافیکی روشن و ساده از طیف گسترده تر نشانگرهایی که می تواند جدی بودن این هشدارها و ناکافی بودن واکنش ما به آن را نزد افکار عمومی و دولت ها به کرسی بنشاند ارائه کنند.

تفاوت این است که این گزارش نشان می دهد هرچند اوضاع ممکن است بد باشد، اما ناامیدکننده نیست. محققان شش ناحیه را به نمایش می گذارند که برای ایجاد تغییرات ملموس در آن باید فورا دست به کار شد.

اینها شامل:

انرژی: سیاستمداران باید با اعمال مالیات کافی بر کربن باعث انصراف از مصرف سوخت های فسیلی شوند. سوبسید شرکت های تولیدکننده این سوخت ها باید قطع شود و روش های حفاظت گسترده از محیط زیست اجرا شود.

آلاینده های کم دوام: اینها شامل متان، هیدروفلوروکربن ها و دوده می شود. محققان می گویند که محدود کردن اینها به طور بالقوه می تواند در کوتاه مدت روند گرمایش را طی چند دهه آینده ۵۰ درصد کاهش دهد.

طبیعت: پایان دادن به صاف کردن نواحی طبیعی برای کشاورزی، قطع جنگل های گرمسیری، نابودی علفزارها و مانگروها (زیستگاه های آبرفتی درختان). همه اینها در جذب دی اکسید کربن هوا نقش دارند.

مواد غذایی: محققان می گویند تغییرات عمده در رژیم غذایی برای روی آوردن به مصرف بیشتر گیاهان و کاهش محصولات حیوانی لازم است. کاستن از مواد زائد غذایی هم ضروری است.

اقتصاد: روش های رایج اقتصادی که بر سوخت های کربنی تکیه دارد باید جایگزین شود و نگرش غالب در مورد رشد تولید ناخالص ملی و افزایش رفاه باید تغییر کند.

جمعیت: جمعیت جهان که هر روز ۲۰۰ هزار نفر به آن اضافه می شود باید تثبیت شود.

آمازونحق نشر عکسGETTY IMAGES

Image captionپایان دادن به قطع جنگل ها از توصیه های فوری این گزارش است

امضاکنندگان کیستند؟

حدود یازدها هزار محقق از رشته های مختلف از ۱۵۳ کشور جهان این تحقیقات را تایید کرده اند.

نویسندگان می گویند که از هیچ شخص خاصی درخواست نکرده اند آن را تایید کند و به این ترتیب بعضی از بزرگترین نام های مربوط به تحقیقات اقلیمی در آن غایب هستند.

کلیه جزییات اینکه چه کسی این گزارش را تایید کرده در اینترنت در دسترس است.

دکتر نیوسام گفت: “تصاعد گازهای کربنی درحال افزایش است، دما در حال افزایش است و ۴۰ سال است از این وضع خبر داریم و کاری نکرده ایم – لازم نیست کارشناس موشک باشید تا بدانید با مشکل روبرو هستیم.”

تصمیم تازه ایران درباره سایت اتمی فردو؛ اتحادیه اروپا، روسیه و فرانسه ابراز نگرانی کردند

غنی سازیحق نشر عکسREUTERS

Image captionایران هزار و ۴۴ سانترفیوژ در مرکز اتمی فردو دارد که پس از اجرایی شدن برجام قرار بود برای غنی سازی اورانیوم استفاده نشود

ساعاتی پس از آنکه حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، اعلام کرد گازدهی به سانترفیوژهای فردو از سرگرفته می‌شود، فرانسه، بریتانیا، روسیه و اتحادیه اروپا از این تصمیم ابراز نگرانی کردند.

سخنگوی ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه گفته است مسکو علیرغم رابطه خوب با ایران با نگرانی اوضاع را تحت نظر دارد. سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم گفته اظهارات حسن روحانی درباره کاهش مجدد تعهدات ایران مایه نگرانی است.

پیش از این وزارت خارجه فرانسه با انتشار بیانیه ای از ایران خواست از تصمیم خود در غنی سازی مجدد در مرکز فردو منصرف شود و اجرای تعهدات خود در برجام را مجدد از سر بگیرد.

بیانیه وزارت خارجه فرانسه می گوید “ما به همراه آلمان و بریتانیا و سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا، بارها نگرانی عمیق خود را در مورد اقدامات اخیر ایران که در تضاد با تعهدات این کشور در قالب برجام است، اعلام کرده ایم”.

دامینیک راب، وزیر امور خارجه بریتانیا هم در واکنش به این تصمیم ایران گفته این اقدام نه تنها برجام را به خطر می‌اندازد بلکه تهدید برای امنیت ملی بریتانیا محسوب می‌شود.

آقای راب در بیانیه‌ای از ایران خواسته است که به تعهداتش در برجام پایبند بماند و فورا به وضعیت قبل از مراحل عقب‌نشینی تعهداتش برگردد.

رئیس جمهور ایران صبح امروز چهاردهم آبان (پنجم نوامبر) خبر داد که در چهارمین گام کاهش تعهدات در توافق هسته‌ای برجام، جمهوری اسلامی ایران گازدهی به سانترفیوژهای فردو از فردا آغاز می‌شود.

نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی هم خبر داده که تصمیم ایران به طور رسمی به اطلاع آژانس رسانده شده است. ایران از آژانس خواسته بازرسان این نهاد در زمان شروع گازدهی به سانترفیوژها حاضر باشند.

مرکز اتمی فردو یکی از موارد عمده اختلاف ایران و گروه ۱+۵ شامل آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین به همراه آلمان بودحق نشر عکسAFP

Image captionمرکز اتمی فردو یکی از موارد عمده اختلاف ایران و گروه ۱+۵ شامل آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین به همراه آلمان بود

مطابق توافق برجام ایران هزار و ۴۴ سانترفیوژ در مرکز اتمی فردو دارد که پس از اجرایی شدن برجام قرار بود برای غنی سازی اورانیوم استفاده نشود.

آقای روحانی گفته “ممکن است آنها سر و صدا کنند که چرا در فردو اینکار را می‌کنید و حساسیت آنها را می‌دانیم ولی در عین حال هروقت به تعهداتشان عمل کردند تزریق گاز را قطع خواهیم کرد”.

ایران می گوید تصمیم به کاهش اجرای تعهداتش به دلیل اقدام آمریکا در بازگرداندن تحریم ها و ناتوانی اروپا در تامین منافع اقتصادی است که تهران باید از آن برخوردار می شده است.

مرکز اتمی فردو یکی از موارد عمده اختلاف ایران و گروه ۱+۵ شامل آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین به همراه آلمان بود. این مرکز به عنوان پشتیبانی از کاخانه غنی سازی اورانیوم نطنز و در دل کوه های جنوب تهران در نزدیکی قم ساخته شده است.

درخواست کشورهای گروه ۱+۵ در جریان مذاکرات اتمی برچیده شدن این مرکز بود اما سرانجام پس از گفت و گوهای فشرده و طولانی، دو طرف کردند فردو از مرکز غنی سازی به مرکز تحقیق و توسعه تبدیل شود و تعداد سانترفیوژهای آن به هزار و ۴۴ ماشین کاهش پیدا کند.

مطابق توافق اتمی برجام سانترفیوژهای باقی مانده در فردو می بایست جنبه تحقیق و توسعه داشته باشد و از آن برای غنی سازی اورانیوم استفاده نشود.

رئیس جمهور ایران که امروز خبر از آغاز گازدهی به سانترفیوژهای فردو داده، گفته است که در صورت اجرای کامل تعهدات طرف های دیگر برجام، ایران هم مجددا اجرای بخش هایی از برجام را که کاهش داده، از سر می گیرد و به تعهدات خود باز می گردد.

آقای روحانی گفته “اگر راه حل درستی را یافتیم که تحریم ها برداشته شود، به راحتی بتوانیم نفت خود را بفروشیم، از پول های موجود در بانک استفاده کنیم و سایر تحریم ها در بیمه و فلزات لغو شود؛ ماهم کاملا به شرایط گذشته برمی گردیم”.

انتخابات افغانستان؛ اختلاف بر سر آغاز روند بازشماری بخشی از آرا

افغانستانحق نشر عکسGETTY IMAGES

Image captionآرای معتبر انتخابات پارلمانی افغانستان یک میلیون و ۸۰۰ هزار اعلام شده است

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گوید روند بازشماری بخشی از آرای انتخابات ریاست جمهوری این کشور فردا (سه‌شنبه، ۱۴ عقرب/آبان) آغاز خواهد شد.

این روند قرار بود امروز آغاز شود اما به دلیل آنچه مشکلات فنی گفته شد به فردا به تاخیر افتاد.

در مورد آغاز این روند میان دو تیم پیشتاز انتخاباتی این کشور اختلاف وجود دارد.

تیم انتخاباتی ثبات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی این کشور امروز با برگزاری یک نشست خبری خواهان تاخیر در این روند تا تصفیه کامل آرا شد.

نور رحمان اخلاقی از اعضای این تیم گفت قبل از آغاز بازشماری باید میزان آرای معتبر دقیقا مشخص شود و به اساس محاسبه آنها از آنچه کمیسیون انتخابات اعلام کرده حدود ۳۰۰ هزار رای باید باطل و از روند شمارش آرا خارج شود.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان به تازگی اعلام کرد که “آرای معتبر” در انتخابات ریاست جمهوری این کشور یک میلیون و هشتصد و چهل و سه هزار رای است.

اما تیم انتخاباتی دولت ساز به رهبری محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری کنونی افغانستان تاکید دارد که تاخیر در روند بازشماری آرا برای آنها قابل قبول نیست.

عبدالقادر هوتخیل، ناظر تیم انتخاباتی دولت ساز در کمیسیون انتخابات به بی‌بی‌سی می‌گوید تاخیر در روند بازشماری آرا برای تیم‌های انتخاباتی و مردم افغانستان پذیرفتنی نیست.

تیم ثبات و همگرایی می‌گوید که بیش از ۱۳۷ هزار رای قرنطین‌شده بدون اطلاع به تیم‌های انتخاباتی وارد این محاسبه کمیسیون انتخابات شده که اطلاعات رای دهندگان آن “باطل، ناشناخته و مبهم” است.

افغانستانحق نشر عکسAFP

Image captionتیم عبدالله خواهان باطل شدن ۳۰۰ هزار رای است

آقای اخلاقی، ناظر تیم آقای عبدالله همچنین مدعی است که بیش از صد هزار رای دیگر که خارج از زمان برگزاری انتخابات (هفت صبح تا پنج بعد از ظهر ششم میزان/مهر) ثبت شده نیز در محاسبه نهایی کمیسیون مشمول است که باید باطل شود.

تیم ثبات و همگرایی همچنین می‌گوید اگر آرای تکراری به اساس عکس‌های مشابه در دستگاه‌های بیومتریک به اساس معیار جهانی (پنجاه درصد مشابهت) باطل شود رقم آرای باطل شده این مورد از ۴۷ هزار (با معیار ۶۵ درصد مشابهت) به بیش از صد هزار رای خواهد رسید.

اعضای این تیم همچنین خواهان روشن شدن سرنوشت آرای ثبت شده در دستگاه‌های بیومتریک گم شده، تثبیت آرای محلات رای دهی انتقال یافته و تعیین سقف آرای هر صندوق رای دهی هستند.

انتخابات افغانستان و دستگاه‌های بیومتریک

کمیسیون مستقل انتخابات به طور مشخص به انتقادهای تیم ثبات و همگرایی واکنشی نشان نداده اما گفته همه آمادگی‌ها برای آغاز روند بازشماری آرا سر از فردا گرفته شده است.

در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان از دستگاه‌های بیومتریک استفاده شد و اعلام شد که تنها آرای ثبت شده با این دستگاه‌ها معتبر هستند. مدیریت استفاده از این فناوری بر عهده شرکت آلمانی “درملاگ” بود که کمیسیون انتخابات بر اساس محاسبه این شرکت، آمار معتبر انتخابات را اعلام کرد.

قرار است پس از بازشماری بخشی از آرای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، نتیجه ابتدایی انتخابات به تاریخ ۲۳ عقرب/ آبان اعلام شود. نتایجی که به اساس تقویم انتخاباتی باید به تاریخ ۲۷ میزان/مهر اعلام می‌شد اما به تاخیر افتاد.

نتیجه نهایی نیز قرار بود بعد از رسیدگی به شکایات در ۱۶ عقرب/آبان اعلام شود که اکنون به تاخیر افتاده اما تاریخ جدید آن اعلام نشده است.

روحانی: در چهارمین گام کاهش تعهدات، گازدهی به سانترفیوژهای فردو را آغاز می‌کنیم

حسن روحانی می گوید ایران مجددا از روز پانزدهم آبان اجرای بخشی از تعهدات خود در برجام را کاهش می دهدحق نشر عکسTASNIM

Image captionحسن روحانی می گوید ایران مجددا از روز پانزدهم آبان اجرای بخشی از تعهدات خود در برجام را کاهش می دهد

حسن روحانی رئیس جمهور ایران گفته است که در چهارمین گام کاهش تعهدات جمهوری اسلامی ایران در توافق هسته ای برجام، گازدهی به سانترفیوژهای فردو از روز چهارشنبه پانزدهم آبان آغاز می شود.

مطابق توافق برجام ایران هزار و ۴۴ سانترفیوژ در مرکز اتمی فردو دارد که پس از اجرایی شدن برجام قرار بود برای غنی سازی اورانیوم استفاده نشود.

آقای روحانی گفته “ممکن است آنها سر و صدا کنند که چرا در فردو اینکار را می‌کنید و حساسیت آنها را می‌دانیم ولی در عین حال هروقت به تعهداتشان عمل کردند تزریق گاز را قطع خواهیم کرد”.

سانتریفوژ چیست و چطور کار می کند

مرکز اتمی فردو یکی از موارد عمده اختلاف ایران و گروه ۱+۵ شامل آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین به همراه آلمان بود. این مرکز به عنوان پشتیبانی از کاخانه غنی سازی اورانیوم نطنز و در دل کوه های جنوب تهران در نزدیکی قم ساخته شده است.

درخواست کشورهای گروه ۱+۵ در جریان مذاکرات اتمی برچیده شدن این مرکز بود اما سرانجام پس از گفت و گوهای فشرده و طولانی، دو طرف کردند فردو از مرکز غنی سازی به مرکز تحقیق و توسعه تبدیل شود و تعداد سانترفیوژهای آن به هزار و ۴۴ ماشین کاهش پیدا کند.

مطابق توافق اتمی برجام سانتفیوژهای باقی مانده در فردو می بایست جنبه تحقیق و توسعه داشته باشد و از آن برای غنی سازی اورانیوم استفاده نشود.

مرکز اتمی فردو یکی از موارد عمده اختلاف ایران و گروه ۱+۵ شامل آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین به همراه آلمان بودحق نشر عکسAFP

Image captionمرکز اتمی فردو یکی از موارد عمده اختلاف ایران و گروه ۱+۵ شامل آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین به همراه آلمان بود

رئیس جمهور ایران که امروز خبر از آغاز گازدهی به سانترفیوژهای فردو داده، گفته است که در صورت اجرای کامل تعهدات طرف های دیگر برجام، ایران هم مجددا اجرای بخش هایی از برجام را که کاهش داده، از سر می گیرد و به تعهدات خود باز می گردد.

آقای روحانی گفته “اگر راه حل درستی را یافتیم که تحریم ها برداشته شود، به راحتی بتوانیم نفت خود را بفروشیم، از پول های موجود در بانک استفاده کنیم و سایر تحریم ها در بیمه و فلزات لغو شود؛ ماهم کاملا به شرایط گذشته برمی گردیم”.

رئیس جمهور ایران گفته “البته تلاش آن ها این بود که قبل از امروز به یک نتیجه ای برسیم که نشد و در هفته های اخیر هم مسائلی بود که به توافق نرسیدیم؛ بنابراین ما به ناچار گام چهارم را از فردا برخواهیم داشت اما در دو ماه آینده باز فرصت مذاکره داریم و دوباره مذاکره خواهیم کرد”.

ایالات متحده آمریکا بهار سال گذشته از توافق برجام خارج شد و همه تحریم هایی که بر اساس این توافق رفع شده بود را مجددا اعمال کرد. ایران یک سال پس از خروج آمریکا، شروع به کاهش تعهدات خود در برجام کرد.

جمهوری اسلامی ایران تاکنون اعلام کرده که به سقف تعیین شده برای خلوص اورانیوم غنی شده و میزان ذخایر اورانیوم غنی شده و آب سنگین پایبند نیست و استفاده از برخی از سانترفیوژها نسل جدید را که مطابق برجام محدود شده بود، آغاز کرده است.

چند کشور اروپایی شریک توافق اتمی برجام از اقدامات پیشین ایران انتقاد کرده اند. امانوئل گروسی مدیرکل جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی گفته که اقدامات ایران باید با دقت بیشتری مورد بررسی قرار گیرد.

روال غنی سازی