اخبار : کشورهای اروپایی برنامه موشکی ایران را مغایر مصوبه شورای امنیت دانستند

کشورهای اروپایی برنامه موشکی ایران را مغایر مصوبه شورای امنیت دانستند

شورای امنیتحق نشر عکسGETTY IMAGES
Image captionکشورهای اروپایی خواسته‌اند نامه مشترک آنها در جلسه شورای امنیت برای بررسی پیشرفت قطعنامه لغو تحریم‌های هسته‌ای ایران مطرح شود

کشورهای اروپایی عضو برجام گفته‌اند که بخشی از برنامه موشکی ایران مغایر مصوبه شورای امنیت در لغو تحریم‌های هسته‌ای است.

نمایندگان آلمان، بریتانیا و فرانسه – سه کشور اروپایی عضو برجام – در نامه مشترکی به آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، گفته‌اند که “اقدامات ایران برای ساخت موشک‌های بالستیک قادر به حمل کلاهک اتمی مغایر قطعنامه شماره ٢٢٣١ شورای امنیت است.” این نامه تاریخ ٢١ نوامبر سال جاری – حدود دو هفته پیش – را دارد اما تازه در دسترس قرار گرفته است.

این قطعنامه در پی دستیابی ایران و پنج قدرت جهانی به توافق هسته‌ای – برجام – در سال ٢٠١٥ صادر شد و با تایید محتوای این توافق، تحریم‌های بین‌المللی هسته‌ای علیه ایران را لغو کرد. بخشی از قطعنامه شماره ٢٢٣١ به برنامه موشکی ایران اختصاص دارد که در آن صراحتا این کشور از دنبال کردن برنامه موشکی قادر به استفاده در حملات اتمی منع شده است.

نمایندگان سه کشور اروپایی از دبیرکل خواسته‌اند تا در گزارش بعدی خود به شورای امنیت در مورد پیشرفت اجرای قطعنامه ٢٢٣١، محتوای نامه این سه کشور را نیز گزارش کند.

به گزارش خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در آمریکا، در نامه کشورهای اروپایی به یک فیلم ویدیویی اشاره شده که در روز ٢٢ آوریل سال جاری در رسانه‌های اجتماعی منتشر شد. این فیلم آزمایش نوع جدیدی از موشک میان‌برد شهاب-٣ را نشان می‌داد که، به گفته این سه کشور، دارای تجهیزات MARV بود. این اصطلاح برای موشک‌هایی به کار می‌رود که کلاهک آنها قادر به هدف‌یابی مستقل زمینی است. در این نامه آمده است که بوستر شهاب-٣ که در این فیلم آزمایش آن نشان داده شد از نوعی است که از لحاظ فنی می‌تواند برای حمل و پرتاب کلاهک هسته‌ای به کار رود.

تصویر
Image captionنامه نمایندگان سه کشور شامل تصاویر و جزئیات فنی موشک‌های مورد نظر آنهاست

در نامه مشترک سه کشور اروپایی علاوه بر آزمایش شهاب-٣ در آوریل سال جاری، سه مورد دیگر از برنامه‌های موشکی ایران نیز ذکر و مغایر قطعنامه ٢٢٣١ شورای امنیت اعلام شده است.

این موارد عبارتند از موشک برکان-٣ که یک موشک میان‌برد با سوخت مایع است و پرتاب آن در روز ٢ اوت سال جاری توسط حوثی‌های تحت حمایت ایران در یمن اعلام شد. این موشک نوع پیشرفته تر موشک قیام-١ است. حوثی‌های یمن در موارد متعدد از موشک برای حمله به اهدافی در داخل خاک عربستان استفاده کرده‌اند.

عربستان سعودی و آمریکا حکومت ایران را متهم می‌کنند که بر خلاف قطعنامه شورای امنیت در ممنوعیت ارسال تسلیحات برای حوثی‌ها، عمل می‌کند اما مقامات ایران گفته‌اند که شبه‌نظامیان حوثی توانسته‌اند به طور مستقل به فناوری تولید و پرتاب موشک و ماهواره دست یابند.

برجامحق نشر عکسALEXANDER SHCHERBAK
Image captionوزیران خارجه کشورهای باقیمانده در برجام – سه کشور شکایت کننده از باقیماندگان در توافق هستند

همچنین روز ٢٤ ژوئیه سال جاری، ایران یک موشک بالستیک را مورد آزمایش قرار داد که که بیش از یکهزار کیلومتر پرواز کرد و رسانه‌های خبری آن را آزمایش موشک میان‌برد شهاب-٣ گزارش کردند. در روز ٢٩ اوت نیز ایران در صدد آزمایش یک موشک برای حمل ماهواره سفیر برآمد که موفقیت آمیز نبود. به گفته نمایندگان سه کشور اروپایی، نظر کارشناسان سازمان ملل این بوده است که فناوری و مواد مورد استفاده در این موشک به موشک‌های قادر به حمل کلاهک هسته ای شباهت بسیار داشت.

قرار است شورای امنیت سازمان ملل در جلسه روز ١٩ دسامبر پیشرفت در اجرای قطعنامه ٢٢٣١ را بررسی کند. در جلسه سال گذشته، وزیر خارجه آمریکا از اعضای شورا خواست که برنامه ایران در زمینه موشک‌های قادر به حمل کلاهک هسته ای را تحریم کنند.

از زمان آغاز به کار دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، دولت آن کشور برنامه‌های موشکی ایران را مورد انتقاد قرار داده و در مواردی، آن را مغایر تعهدات این کشور در چارچوب قطعنامه ٢٢٣١ و دست کم خلاف “روح” برجام دانسته بود. دولت آمریکا با تاکید بر لزوم مذاکرات هسته‌ای جدید با ایران به منظور دستیابی به “توافقی بهتر” از برجام، گفته بود که چنین توافقی از جمله باید شامل برنامه موشکی ایران باشد.

مقامات ایرانی گفته اند که برنامه موشکی آنان مشمول ممنوعیت‌های مندرج در این قطعنامه نمی‌شود. آنان برنامه موشکی خود را “دفاعی” دانسته و تا کنون تاکید داشته‌اند که به هیچوجه در مورد آن مذاکره نخواهند کرد.

نامه کشورهای اروپایی عضو برجام به دبیرکل سازمان ملل در حالی منتشر می‌شود که اقدامات اخیر دولت ایران در کاهش تعهداتش در برجام با ابراز نگرانی بعضی مقامات این کشورها مواجه شده است. از جمله اخیرا وزیر خارجه فرانسه هشدار داد که این اقدامات می‌تواند مبنای شکایت علیه ایران و ارجاع آن به شورای امنیت شود.

طبق قطعنامه ٢٢٣١، ارجاع شکایت در مورد نقض برجام به شورای امنیت می‌تواند به بازگشت تحریم‌های لازم الاجرای بین‌المللی علیه ایران منجر شود.

‘انبار مخفی موشک ایران در عراق’

موشک ذوالفقار از موشک‌های کوتاه‌برد ساخت ایران است.حق نشر عکسTASNIM NEWS

Image captionموشک ذوالفقار از موشک‌های کوتاه‌برد ساخت ایران است.

رسانه های آمریکا از به نقل از مقام‌های این کشور از افزایش تهدید ایران علیه منافع واشنگتن در خاورمیانه خبرداده‌اند و گفته‌اند ایران مخفیانه در عراق یک زرادخانه از موشک‌های کوتاه‌برد خود ایجاد کرده است.

به گزارش روزنامه نیویورک تایمز ایران “با استفاده از ادامه هرج و مرج در عراق” زرادخانه ای مخفی از موشک های کوتاه برد خود در عراق راه انداخته است.

نیویورک تایمز به نقل از مقام های نظامی و امنیتی آمریکا این کار را بخشی از تلاش های ایران برای اعمال نفوذ و ایجاد ارعاب در خاورمیانه خوانده است.

الیسا سولتکین، نماینده دموکرات مجلس آمریکا از میشیگان به این روزنامه گفته است” کسی به این که در سال گذشته ایران موشک‌های بالستیک خود را به عراق برده تا بتواند خشونت را در منطقه بگستراند به اندازه کافی توجه نمی‌کند.”

به گفته این نماینده مجلس آمریکا هرج و مرج و نابسامانی در دولت مرکزی عراق ایران را در بهترین موقیعت برای سوءاستفاده از ناآرامی‌ها در عراق قرار داده است.

خانم سولتکین از کارشناسان سابق خاورمیانه سی.آی.ای، سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا بوده که در عراق نیز فعالیت داشته است. او همچنین عضویت در تیم امنیت ملی جورج دبلیو بوش و باراک اوباما روسای جمهوری سابق آمریکا را در کنار سمت‌های مدیریتی مختلف در پنتاگون در کارنامه خود دارد.

مقام‌های امنیتی آمریکا به این روزنامه گفته‌اند این زرادخانه  تهدیدی برای اسراییل و عربستان سعودی، متحدان آمریکا در منطقه است.

همزمان روزنامه وال استریت ژورنال خبرداده که دولت آمریکا در حال بررسی گسترش حضور نظامی خود در خاورمیانه است.

براساس این گزارش افزایش بیش از ده فروند کشتی و سایر سخت افزارهای نظامی در کنار ۱۴ هزار نیروی نظامی تازه در قالب این طرح در حال بررسی است که به گفته مقام های آمریکایی برای مقابله با نفوذ ایران در خاورمیانه خواهد بود.

وال استریت ژورنال گفته است انتظار می رود رییس جمهوری آمریکا تا قبل از پایان سال جاری در این زمینه تصمیم گیری کند.

جان رود، معاون سیاست دفاعی پنتاگون روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت هنوز تصمیمی درباره افزایش نیرو در خاورمیانه گرفته نشده است.

معاون وزیر دفاع آمریکا نیز بدون توضیح درباره شواهد ادعایی پنتاگون گفته است آمریکا “به طور خصوصی” نشانه‌ها و علایم صریحی را به ایران فرستاده تا به دولت این کشور بگوید چنین حمله ای در صورت وقوع چه تبعاتی خواهد داشت.

در همین حال در آخرین ساعات چهارشنبه شب، آلیسا فرح، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا در حساب توییتری خود خبر وال استریت ژورنال را اشتباه خواند و نوشت ” آمریکا برای مقابله با ایران ۱۴ هزار نیرو به خاورمیانه نمی فرستد.”

“موشک‌های بالستیک با توانایی حمل کلاهک هسته‌ای”

در تحولی دیگر خبرگزاری آسوشیتدپرس خبر داده که فرانسه، آلمان و بریتانیا در نامه‌ای مشترک به دبیرکل سازمان ملل متحد نوشته‌اند ایران موشک‌های بالستیک با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای تولید کرده است.

به گزارش این خبرگزاری، نمایندگان این سه کشور در سازمان ملل متحد، با ارجاع به تصاویر منتشر شده در ماه آوریل از سیستم موشکی شهاب، از دبیرکل این سازمان خواسته‌اند شورای امنیت را در جریان این فعالیت‌ها و ناسازگاری آن با قطعنامه این نهاد در ارتباط با برجام بگذارد.

روز سه شنبه شبکه خبری سی ان ان نیز از تهدید احتمالی تازه ‌ای از سوی ایران علیه منافع آمریکا در منطقه خبر داده بود.

سال گذشته خبرگزاری رویترز از انتقال تعدادی موشک کوتاه برد از ایران به عراق خبر داده بود.

دولت ایران در آن زمان این خبر را تکذیب کرد.

خبرگزاری رویترز در آن زمان اعلام کرده بود که موشک‌های منتقل شده به عراق از نوع زلزال، فتح-۱۱۰ و ذوالفقار است که برد آنها بین ۲۰۰ تا ۷۰۰ کیلومتر است که اگر این موشک‌ها به مناطق جنوبی و غربی عراق منتقل شود، ریاض، پایتخت عربستان سعودی، و شهر تل اویو در اسرائیل در برد آنها قرار می‌گیرند.

نیروی قدس – واحد برون مرزی سپاه پاسداران – دارای پایگاه‌هایی در این مناطق عراق است و به گزارش رویترز، سه منبع مورد استناد گفته‌اند که قاسم سلیمانی، فرمانده این نیرو، نظارت بر انتقال موشک‌ها را برعهده دارد.

پیش از این هم کشورهای غربی حکومت ایران را متهم کرده بودند که موشک و فناوری ساخت خود را در اختیار سوریه و سایر متحدان جمهوری اسلامی، از جمله حوثی‌های یمن و حزب‌الله لبنان قرار داده است. کشورهای سنی همسایه ایران و اسرائیل هم نسبت به فعالیت‌های برون مرزی جمهوری اسلامی ابراز نگرانی کرده و آن را تهدیدی برای امنیت خود دانسته‌اند.

منابع اطلاعاتی غربی و عراقی سال گذشته به خبرگزاری رویترز گفته‌ بودند تاسیسات تولید موشک در منطقه زعفرانیه، واقع در شرق بغداد، و جرف الصخر در شمال کربلا و همچنین در بخشی از کردستان عراق ایجاد شده است. این مناطق تحت تسلط شبه‌نظامیان شیعه از جمله کتائب (گردان‌های) حزب‌الله قرار دارند. در زمان صدام حسین، تاسیساتی برای تولید قطعات موشک در زعفرانیه ایجاد شده بود و به نوشته رویترز، از حدود دو سال پیش، گروه‌های شیعه با کمک ایران این مراکز را بازسازی و فعال کرده‌اند.

ترامپ ترودو را ‘دو رو’ خواند

ترامپ و ملانیا و ترودوحق نشر عکسREUTERS

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، پس از انتشار ویدئویی از گفتگوهای رهبران کانادا، فرانسه و بریتانیا درباره او ، جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا را به “دورویی” متهم کرده است.

بنگاه خبررسانی کانادا ویدئوی کوتاهی منتشر کرد که در آن به نظر می‌رسد جاستین ترودو حین صحبت با نخست وزیر بریتانیا و ، رئیس جمهوری فرانسه، آقای ترامپ را مسخره می‌کند.

این ویدئو از ضیافت شامی در کاخ باکینگهام گرفته شده که در حاشیه سفر رهبران جهان به لندن برای شرکت در نشست ناتو برگزار شد.

دونالد ترامپ در واکنش به این ویدئو درباره جاستین ترودو گفت: “او دو رو است. راستش ترودو آدم خوبی است و من او را آدم خوبی می‌دانم.”

نشست سران پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، در حالی در هفتادمین سالگرد ایجاد این ائتلاف امنیتی در لندن برگزار شد که اختلافات داخلی تا جایی پیش رفته که رئیس جمهور فرانسه گفت این سازمان دچار مرگ مغزی شده است.

در ویدئویی که بنگاه خبررسانی کانادا منتشر کرده آقایان ترودو، مکرون، جانسون و همچنین مارک روته، نخست‌وزیر هلند و شاهزاده آن، دختر ملکه بریتانیا حضور دارند و درباره کنفرانس خبری دونالد ترامپ صحبت می‌کنند.

مهمانی کاخ باکینگهامحق نشر عکسAFP
Image captionبه نظر می‌رسد رهبران حاضر در ویدئوی منتشرشده از اینکه فیلمبرداری می‌شوند آگاه نبودند

در ابتدای ویدئو آقای جانسون از آقای مکرون می‌پرسد: “برای همین بود که دیر رسیدی؟”

آقای ترودو در این میان می‌گوید: “دیر رسید برای اینکه او همین طوری یک کنفرانس خبری ۴۰ دقیقه‌ای برگزار می‌کند.”

بعد به نظر می‌رسد آقای مکرون ماجرایی را تعریف می‌کند، که البته به دلیل هیاهوی پس‌زمینه صدای او واضح نیست.” آقای ترودو در حالی که بسیار جذب صحبت شده می‌گوید: “آره آره… اعلام کرد.. {نامشخص}… فک تیمش افتاده بود روی زمین.”

به نظر می‌رسد اشاره گفتگوها به دونالد ترامپ و کنفرانس‌های خبری طولانی اوست.

روحانی از پخش اعترافات تلویزیونی بازداشت‌شدگان اعتراض‌های اخیر خبر داد

حسن روحانی خبر داده که اعترافات تلویزیونی برخی از دستگیرشدگان اعتراضات اخیر پخش خواهد شدحق نشر عکسIRNA
Image captionحسن روحانی خبر داده که اعترافات تلویزیونی برخی از دستگیرشدگان اعتراضات اخیر پخش خواهد شد

رئیس جمهور ایران به اعتراضات اخیر در ایران که پس از افزایش قیمت بنزین آغاز و از سوی حکومت سرکوب شد اشاره کرده و خبر داده اعترافات تلویزیونی “آنها که سازمان‌یافته در این اغتشاشات آمده ا‌ند پخش خواهد شد”.

حسن روحانی گفته این افراد “بیش از دو سال برای این کار برنامه‌ریزی کرده بودند، سال گذشته در مقطعی می‌خواستند کاری انجام دهند که زمان مناسب نبود امسال می خواستند در مقطع دیگر که با زمان مناسب ندیدند بیشتر در فکر آخر دی و بهمن و نزدیک انتخابات در این ایام برنامه ریزی کرده بودند وقتی این مسئله اعلام شد آنها با دستور اربابانشان از خارج که الان زمانش فرا رسیده و آن را اجرا کنید آمدن بیرون بنابراین باید با آنها برخورد شود”.

او از قوه قضائیه خواسته “اگر کسی تخلف کرده است اگر کسی وابسته و نفوذی است به پرونده اش رسیدگی شود ولی افرادی که در این زمینه جرم و گناهی نداشتند یا کم بوده باید با رافت با آنها برخورد کنیم تا آزاد شوند”.

آقای روحانی پیش از این نیز در واکنش به اعتراضات خیابانی اخیر گفته بود که مردم فریب “تلاش سرویس‌های بیگانه و تروریستی” را نمی‌خورند. به گفته او اگرچه “آشوبگران” کم تعداد بودند اما “سازمان‌یافته، برنامه‌ریزی شده و مسلح بودند که کاملا بر اساس برنامه طراحی شده از سوی ارتجاع منطقه، صهیونیست‌ها و آمریکایی‌ها اقدام کردند”.

او همچنین با هشدار به معترضان گفته بود که در صورت ایجاد راه‌بندان “خوشبختانه آنقدر سیستم مانیتور و دوربین داریم که خودرو، پلاک آن و راننده مشخص می شود”.

پیشتر هم عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران خواستار پخش اعتراف‌های تلویزیونی عاملان اصلی اعتراض‌ها شده‌ بود.

محمود صادقی نماینده مجلس ایران در خصوص سخنان آقای رحمانی فضلی مبنی بر پخش اعترافات تلویزیونی دستگیر شدگان حوادث اخیر گفته بود: “صرف نظر از طرح ‘ممنوعیت پخش اعترافات از طریق رسانه‌های دیداری و شنیداری ‘ طبق آئین دادرسی کیفری محدودیت و ممنوعیتی وجود دارد مبنی بر این که تا اتهام افراد ثابت نشده است نباید مشخصات متهمان را منتشر کرد.”

چندی پیش، پخش مصاحبه مازیار ابراهیمی، از متهمان پرونده ترور دانشمندان هسته‌ای از بی‌بی‌سی فارسی که در آن گفت اعترافات پخش شده از او در صداوسیما جمهوری اسلامی ایران، همگی تحت فشار و شکنجه بوده و واقعیت نداشته، واکنش‌های زیادی را در مجلس، دولت و دیگر نهادهای حکومتی ایران برانگیخت. این متهمان را وزارت اطلاعات بازداشت کرده بود.

در جریان همین واکنش‌ها برخی نمایندگان مجلس از تلاش‌ برای تهیه این طرح و ارائه آن به مجلس خبر دادند. این طرح که “ضبط و پخش” اعترافات دستگیرشدگان را “ممنوع” می‌کند، باید در کمیسیون‌های مرتبط مجلس بررسی شود و در صورت تصویب در کمیسیون، به صحن علنی مجلس خواهد رفت.

ایران در هفته‌های گذشته صحنه اعتراضات گسترده در شهرهای مختلف بوده است. این اعتراضات پس از آن برپا شد که بنزین به طور ناگهانی سهمیه بندی شد و قیمت آن افزایش یافت. سازمان عفو بین الملل می گوید بیش از دویست نفر در جریان سرکوب اعتراضات کشته شده اند اما رقم قربانیان قطعا بیش از این تعداد است.

درباره ابعاد اعتراضات صورت گرفته در ایران سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس از دستگیری ۷ هزار نفر خبر داده و عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور ایران حضور ۷۰۰ هزار نفر در اعتراضات را تایید کرده است. و در همین رابطه یدالله جوانی معاون سیاسی سپاه پاسداران، گفته از ۳۱ استان ایران در ۲۹ استان، سپاه و نیروهای امنیتی و مسلح با معترضان درگیر بوده اند.

در این باره محمدجعفر منتظری دادستان کل کشور آمار اعلام شده توسط مقام های جمهوری اسلامی ایران را به نهادهای خارجی نسبت داده و گفته “خوشبختانه افراد خارج از کشور هیچ دسترسی به اطلاعات و آمار ندارند به همین دلیل آنها آمارهای مختلفی می‌دهند که هیچ کدام از آنها اعتبار ندارد”.

سازمان عفو بین‌الملل می گوید آیت‌الله خامنه‌ای با “اشرار” خواندن معترضان مجوز سرکوب گسترده آنها را صادر کرد.

سازمان ملل: نیازمندان به کمک‌های فوری بشردوستانه در افغانستان ۵۰ درصد افزایش یافته

افغانستان

اداره هماهنگی کمک‌های بشری سازمان ملل متحد در افغانستان (اوچا) می‌گوید که براساس تخمین سازمان‌های بشر دوستانه بیش از ۹ میلیون شهروند افغان در سال پیشروی میلادی به کمک‌های اضطراری نیاز خواهند داشت.

شمار نیازمندان به کمک‌های فوری در افغانستان در سال ۲۰۱۹ شش میلیون ۳۰۰ هزار نفر بوده است.

این نهاد در آستانه سال جدید میلادی از افزایش مشکلات و نیازمندی مردم در سراسر افغانستان ابراز نگرانی کرده و می‌گوید که خواستار کمک ۷۳۲ میلیون دلاری از منابع تمویل کننده بین‌المللی برای رسیدگی به مشکلات افغانان نیازمند در سال ۲۰۲۰ میلادی شده‌ است.

توبی لینزر، مسئول این اداره امروز چهارشنبه (۱۳ قوس/میزان) در یک نشست خبری در کابل به خبرنگاران گفت سازمان ملل در این شرایط دشوار در کنار مردم افغانستان قرار خواهد داشت.

او گفت: ” از آنجا که به زودی سال ۲۰۲۰ فرا می‌رسد، متاسف هستم این موضوع را گزارش می کنم که میزان نیازمندی بالا رفته است. ما تخمین می‌کنیم که ۹.۴ میلیون نفر در سراسر افغانستان به کمک اضطراری و کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند. به این معنی که یک نفر از هر چهار نفر یا یک چهارم کل نفوس نیازمند کمک‌های اضطراری و کمک‌های بشردوستانه هستند. برای رسیدگی به نیازمندی این تعداد افراد، ۷۳۲ میلیون دالر نیاز خواهد بود. من برای تامین این رقم از سوی منابع تمول کننده بین المللی برای افغانستان به شدت تلاش خواهم کرد.”

این اداره تاکید کرده که در نبود صلح و ادامه جنگ، نیازمندی مردم به کمک‌های اضطرای بیشتر شده است.

افغانستانحق نشر عکسSHAH MARAI

Image captionاین اداره تاکید کرده که در نبود صلح و ادامه جنگ، نیازمندی مردم به کمک‌های اضطرای بیشتر شده است.

این نهاد تصریح کرده در حالی که در سال ۲۰۲۰ جنگ افغانستان وارد چهلمین سال می‌شود، چالش‌هایی مانند ناامنی، فقر، بیکاری، بیجا شدن از محل سکونت به دلیل جنگ و خشک سالی همچنان پابرجاست.

براساس آمار سازمان ملل در سال ۲۰۱۹ نزدیک به چهارصد هزار نفر به دلیل جنگ از محل سکونت‌شان بیجا شده‌اند، روندی که در برخی ولایات هنوز هم ادامه دارد.

در همین حال متضررین جنگ و آفات طبیعی و بیجاشدگان داخلی در شمال، غرب و مرکز افغانستان می‌گویند به‌رغم دریافت کمک‌های ابتدایی، هنوز هم تغییری در زندگی‌ آنان نیامده و همچنان نیازمند کمک هستند.

بر اساس آمار سازمان ملل متحد میزان نیازمندی برای کمک به افراد نیازمند در مقایسه به سال گذشته دو برابر افزایش یافته است. این نهاد می‌گوید در سال ۲۰۱۹ میلادی ۶.۳ میلیون نفر به کمک‌های اضطراری نیاز داشتند که از این جمله بیش از چهار میلیون نفر کمک‌های سازمان‌های بشردوستانه را دریافت کردند.

ناتو کمیسیون انتخابات افغانستان را به اعلام نتایج مقدماتی تشویق کرد

نکیلاس کی نماینده غیرنظامی ناتو در افغانستان
Image captionنیکلاس کی می‌گوید اولویت کنونی بازشماری آرا، اعلام نتایج و پذیرفته شدن آن از سوی نامزدان انتخابات افغانستان است

نیکلاس کی، نماینده غیرنظامی ناتو در امور افغانستان، در گفتگوی ویژه با بخش فارسی بی‌بی‌سی، کمیسیون انتخابات افغانستان را به اعلام نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری تشویق کرد. او همچنین از نامزدان و فعالان سیاسی خواست به تصمیم کمیسیون احترام بگذارند.

انتخابات ریاست جمهوری در ششم مهر/میزان برگزار شد.

آقای کی که به سوال‌های کسرا ناجی پاسخ می‌داد گفت هیچ‌کدام از افغان‌هایی که او دیده است، خواهان وقوع بحران و بی‌ثباتی در نتیجه انتخابات نیستند. او هم‌چنین شایعات در مورد تشکیل حکومت موقت را نادرست خواند و گفت اعتماد مردم به شمرده شدن رای شان و سعی کمیسیون انتخابات برای بازشماری و جداکردن آرای پاک از ناپاک برای آینده دموکراسی در این کشور بسیار اهمیت دارد.

جنجال انتخابات افغانستان؛ ادامه اعتراض‌ها و پیشنهاد تشکیل دولت ائتلافی

واکنش کمیسیون انتخابات به تظاهرات کابل؛ قبل از بررسی‌ نمی‌توان آرا را باطل کرد

وقتی از او پرسیده شد ناتو چه می‌تواند بکند تا طرف‌های مختلف را وادار کند که به نتایج انتخابات احترام بگذارند گفت: “در نهایت این افغان‌ها هستند که باید مسئولیت‌های سیاسی خود را چنان که مردم می‌خواهد، به نمایش بگذارند. هیچ یک از افغان‌هایی که من دیده‌ام نمی‌خواهند شاهد هیچ نوع بحران سیاسی و بی‌ثباتی باشند. خیلی مهم است که اهل سیاست با کمیسیون مستقل انتخابات بنشینند، اگر نگرانی هست مطرح شود و به آن پاسخ داده شود و زمانی که کمیسیون تصمیم خود را می‌گیرد نامزدان و سیاسیون آن را محترم بشمارند.”

نماینده غیرنظامی ناتو در افغانستان گفت انتخابات پارلمانی سال گذشته و انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۴ با ادعاهای تقلب و نیز موارد واقعی تقلب و فساد همراه بود.

“حالا این مسئله برای آینده دموکراسی در افغانستان خیلی مهم است. افغان‌ها باید اطمینان داشته باشند که وقتی رای می‌دهند رای شان شمرده می‌شود و تنها آرای پاک و شفاف شان شمرده می‌شود و من مطمئنم که کمیسیون مستقل انتخابات در حال حاضر چنین می‌کند. آرا بازشماری و بازبینی می‌شوند تا افغان‌ها به نتایج اعتماد داشته باشند و من امیدوارم نتایج به زودی منتشر شود.”

کسرا ناجی در حال گفتگو با نیکلاس کی
Image captionنماینده غیرنظامی ناتو در افغانستان به سوال‌های کسرا ناجی پاسخ می‌داد

او در پاسخ به این سوال که اگر انتخابات نتیجه مطلوبی در پی نداشته باشد، آیا برنامه‌ای برای تشکیل حکومت موقت روی دست هست یا نه گفت: “اولویت این است که آرا بازشماری و بازبینی شوند آنگاه نتایج اعلام شود و مورد قبول قرار بگیرد. باور من این است که چنین خواهد شد و البته برنده انتخابات دولت نو را تشکیل خواهد داد.”

آقای کی در ادامه گفت “در این مرحله اصلا درست نیست در مورد حکومت موقت حرف زده شود، چنین چیزی در قانون اساسی و قانون انتخابات پیش بینی نشده است و در فارسی دری ضرب‌المثل معروفی است که می‌گوید آب را نادیده نباید موزه/پوتین را از پا کشید.”

نشست سران ناتو امروز برگزار خواهد شد

ناتوحق نشر عکسCHRIS J RATCLIFFE
Image captionدبیرکل ناتو از چالش ها و فرصت های جدید سخن گفته است

نشست سران و رهبران ناتو امروز در لندن برگزار خواهد شد. دیروز رهبران و مقامات ناتو وارد لندن شدند و در اظهارنظرهای خود به انتقاد از یکدیگر پرداختند. قرار است امروز این اجلاس رسما آغاز به کار کند.

خبرنگار بی بی سی می گوید روز گذشته سران و رهبران کشورهای عضو ناتو که وارد لندن شده بودند به اظهار نظر درباره این سازمان و آینده آن پرداختند. اظهارنظرهای آنان شامل انتقاد از یکدیگر هم بود.

روز گذشته ینس استولتنبرگ،دبیرکل ناتو گفت که این سازمان با چالش های جدیدی مواجه است که از جمله شامل چین می شود. او افزود که این وضعیت فرصت هایی را هم برای ناتو ایجاد کرده است.

دستور کار نشست ناتو بر مقابله تروریسم، کنترل تسلیحاتی و روابط با روسیه تمرکز دارد و بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا گفته است که عوامل وحدت ناتو بیش از عوامل تفرقه است.

پست توییتر از @P_Salahshouri: مردم صدای اعتراضشان را رساندند اما با گلوله و بازداشت، جواب کوچک و بزرگ را دادند. عده‌ای تخریب‌گر در کنار مردمی که فقط به وضع معیشت خویش معترض بودند، قرار داده شدند.قلع و قمع مردم، با جنگ‌جهانی و کربلای۴ مقایسه شد. به نام دین، دستور ذبح و شکنجه مردم در سیمای غیرملی صادر شد. کپی‌رایت تصویر @P_Salahshouri@P_SALAHSHOURI

این اظهارات فرمانده کل سپاه با انتقاد مهدی کروبی، از رهبران معترضان در سال ١٣٨٨هم مواجه شد که آن را “سفیهانه” خواند.

آقای کروبی گفت صحبت‌های فرماندهان سپاه “شعله‌های خشم و نفرت ملت را دوچندان می‌کند” و از این که رجال سیاسی و جریان‌های موثر” در مواجهه با رویدادهای اخیر سکوت کرده‌اند، اظهار شگفتی کرد.

افزایش ناگهانی قیمت بنزین، باعث اعتراض‌های گسترده در ایران شد و مقام‌های ایران یک روز پس از آغاز این اعتراضات، دسترسی شهروندان این کشور به اینترنت را قطع کردند.

یدالله جوانی، معاون سیاسی سپاه پاسداران روز گذشته گفت ابعاد اعتراضات اخیر از وقایع سال ۱۳۸۸ و ۱۳۹۶ “گسترده‌تر بوده است.”

سازمان‌های حقوق بشری در پی موج بازداشت‌های اخیر از این وضعیت ابراز نگرانی‌ کرده‌اند.

 

هزاران تن از هواداران عبدالله در کابل علیه ‘تقلب انتخاباتی’ تظاهرات کردند

هواداران عبدالله عبدالله در خیابان‌های کابل در اعتراض به ‘قانون شکنی انتخاباتی’

راهپیمایی هواداران ستاد انتخاباتی “ثبات و همگرایی” به رهبری عبدالله عبدالله، نامزد ریاست جمهوری افغانستان در اعتراض به آنچه “قانون‌شکنی از سوی کمیسیون انتخابات” خواندند، در کابل به پایان رسید.

هزارها تن از هواداران این ستاد انتخاباتی حوالی ساعت ۸ صبح امروز (۸ قوس/آذر) در نزدیکی ارگ ریاست جمهوری افغانستان تجمع کرده بودند.

در قطعنامه نهایی این راهپیمایی آمده است که “تیم تقلب، کمیسیون انتخابات و جامعه بین‌المللی نباید صدای حق‌طلبانه ملت افغانستان را دست‌کم بگیرند.”

هرچند این ستاد از تیم مشخصی به طور صریح نام نبرده اما از اظهارات پیشین آقای عبدالله و اتهاماتی که به ستاد دولت ساز ‘ به رهبری اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان داشته، مشخص می‌شود که اشاره‌‌اش به این دسته انتخاباتی است.

افغانستانحق نشر عکسABDULLAH FACEBOOK

ستاد ثبات و همگرایی ‘ در قطعنامه‌ای که صادر کرده گفته که کمیسیون انتخابات باید به جای “تمکین به خواست‌ها و مطالبات یک تیم انتخاباتی، به مسیر قانونی برگردد.”

کمیسیون انتخابات افغانستان قبلا ادعاها در مورد حمایت از یک تیم مشخص را رد کرده و گفته تنها معیار عملکرد آن قانون اساسی و قوانین انتخاباتی افغانستان است.

ستاد انتخاباتی “دولت‌ساز” به رهبری اشرف غنی هم قبلا گفته است به هر تصمیمی که کمیسیون انتخابات اتخاذ کند، احترام می‌گذارد و ستاد انتخاباتی آقای عبدالله را متهم کرده که نتیجه انتخابات افغانستان را به گروگان گرفته است.

افغانستانحق نشر عکسDR ABDULLAH ABDULLAH FACEBOOK

ثبات و همگرایی ‘ در قطعنامه پایانی تظاهرات امروز بر ابطال ۳۰۰هزار رای بدون اطلاعات بیومتریک تاکید کرده و هشدار داده که در غیر این صورت “مسئولیت بحران سیاسی- انتخاباتی و پیامدهای آن، به اعضای کمیسیون انتخابات برمی‌گردد.”

خلیلی و محققحق نشر عکس.
Image captionکریم خلیلی، رئیس شورای عالی صلح افغانستان و محمد محقق، معاون ریاست اجرایی افغانستان نیز در تظاهرات امروز شرکت داشتند

این ستاد انتخاباتی هشدار داده که اگر کمیسیون انتخابات و دیگر نهادهای ذیدخل به خواسته‌های این تیم پاسخ ندهد “از تمام گزینه‌های مشروع، صلح‌آمیز و مردمی برای به کرسی نشاندن رای و اراده واقعی مردم” کار خواهد گرفت.

شب گذشته عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی دولت افغانستان و از نامزدان ریاست جمهوری در صفحه رسمی فیسبوکش هدف از این راهپیمایی را ” دفاع از مردم‌سالاری، علیه انحراف و قانون‌شکنی کمیسیون مستقل انتخابات و تقلب و تقلب‌سالاران” عنوان کرد.

تظاهرات کابل

با آنکه گارنیزیون کابل محل تجمع معترضان را منطقه “چمن حضوری” تعیین کرد؛ معترضان اما طبق اعلامیه این تیم در منطقه‌ای “فواره‌ آب” در نزدیکی ارگ ریاست جمهوری افغانستان تجمع کردند.

باطل کردن سه‌صد هزار رای که به باور تیم ثبات و همگرایی معتبر نیستند، مهمترین خواست تیم انتخاباتی آقای عبدالله است. این دسته انتخاباتی در روزهای گذشته بارها کمیسیون انتخابات را به دستور گرفتن از یک تیم انتخاباتی متهم کرد.

کمیسیون انتخابات اما گفته که تنها پس از روند بازشماری و تفتیش می‌تواند در مورد سرنوشت ۳۰۰هزار تصمیم بگیرد و کمیسیون نمی‌تواند این آرا را بدون تکمیل روند تفتیش و بازشماری باطل کند.

به گفته کمیسیون روند تفتیش آرا در ۲۷ ولایت تمام شده ولی این روند به دلیل اعتراض حامیان آقای عبدالله در ۷ ولایت تاکنون انجام نشده است.

تطاهرات کابل به حمایت عبدالله عبداللهحق نشر عکسEPA

جنجال انتخابات بر سر کدام آرا است؟

تیم ثبات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله که مخالف اصلی روند بازشماری آرا است، پیش از این اعلام کرده بود که خواهان باطل شدن نزدیک به ۳۰۰ هزار رای است.

به اساس گفته‌های اعضای این تیم، این آرا شامل ۱۳۷ هزار رای قرنطینه شده است که بدون اطلاع تیم‌های انتخاباتی وارد محاسبه نهایی آرای معتبر شده، بیش از صد هزار رای ثبت شده در خارج از زمان قانونی انتخابات (هفت صبح تا پنج بعد از ظهر ششم میزان/مهر) و بیش از پنجاه هزار رای ثبت شده با تصاویر تکراری و یا عکس‌های گرفته شده از روی عکس می‌باشد.

کمیسیون انتخابات می‌گوید تفاوت آرا در محاسبه نهایی به دلیل تفاوت در آرای ثبت شده در کارت حافظه و آرای ثبت شده در دستگاه‌های بیومتریک است. همچنین این نهاد آرای ثبت شده در زمان خارج از جریان برگزاری انتخابات را یک مشکل فنی خوانده است. کمیسیون در مورد آرا با تصاویر مشابه توضیحی نداده است.

تظاهرات در کابلحق نشر عکسEPA

همچنین شماری از ستادهای انتخاباتی و نهادهای ناظر انتخاباتی اعتراض شان را به بازشماری نزدیک به ۲۵۰۰ محل رای‌دهی اعلام کرده بودند که کمیسیون گفته پس از بازشماری، آرای ۱۱۷۹ محل باطل شده و محلات باقی مانده در ولایاتی است که حامیان آقای عبدالله اجازه بازشماری و تفتیش آرا در آنها نداده‌‎اند.

به گفته آنها دستگاه‌های بیومتریک آنها و یا حافظه دستگاه‌های آنها تاکنون ناپدید است و به اساس یکی از فیصله‌های اخیر کمیسیون شامل روند بازشماری آرا گردیده است.

بسیاری از تیم‌های انتخاباتی تاکید دارند که شمارش این آرا کاملا مخالف قانون و فیصله کمیسیون مبنی بر معتبر بودن آرای بیومتریک است.

اما کمیسیون تاکید دارد که آنها هنوز در مورد معتبر یا نامعتبر بودن این آرا تصمیم نگرفتند و تنها برای بررسی سرنوشت این آرا، آنها را شامل بازشماری کردند.

تظاهرات در حمایت از عبداللهحق نشر عکسEPA

خبرهای بیشتر را در کانال تلگرام بی‌‌بی‌سی فارسی دنبال کنید

سفر غیرمنتظره ترامپ؛ ‘آمادگی طالبان برای آتش‌بس و کاهش عمده سربازان آمریکایی’

دونالد ترامپ در سفر غیرمنتظره‌اش به افغانستان از برنامه‌اش برای کاهش نیروهای آمریکایی خبر داد.حق نشر عکسAFP
Image captionدونالد ترامپ در سفر غیرمنتظره‌اش به افغانستان از برنامه‌اش برای کاهش نیروهای آمریکایی خبر داد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در سفری غیرمنتظره به افغانستان رفته و در جمع نظامیان آمریکایی در بگرام از آمادگی طالبان برای توافق آتش بس خبر داده است.

کاخ سفید اعلام کرده که آقای ترامپ حدود دو ساعت در افغانستان خواهد بود تا مراسم روز شکرگزاری را میان سربازان آمریکایی بگذارند.

آقای ترامپ در بگرام گفت: “طالبان می‌خواهند به توافقی برسند، خواهیم دید که آیا می‌توانند به توافقی برسند یا نه. اگر برسند که رسیدند، اگر نه هم که خب نرسیدند. اشکالی ندارد.”

او گفت آمریکا می‌خواسته با طالبان به توافقی برسد، اما به این دلیل که آنها یک سرباز آمریکایی را کشتند، آمریکا از توافق عقب کشید.

رئیس جمهور آمریکا گفت در شش ماه اخیر پیشرفت بزرگی در مذاکرات به دست آمده و طالبان هم آتش‌بس می‌خواهد.

او همچنین تاکید کرد که گفت نیروهایش در افغانستان را “به طور عمده” کاهش خواهد داد اما شمار دقیقی از سربازانی که می‌خواهد در افغانستان نگه دارد ارائه نکرد.

اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان هم در کنار آقای ترامپ حاضر شده است. آقای ترامپ از اشرف غنی، همتای خود در افغانستان برای صحبت دعوت کرد و رئیس جمهور افغانستان در سخنانی از “اوج فداکاری” سربازان آمریکایی در کشورش تشکر کرده است.

افغانستانحق نشر عکسGETTY IMAGES
Image captionاشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان هم در کنار آقای ترامپ حاضر شده است

ارگ ریاست جمهوری افغانستان نیز با نشر اعلامیه‌ای گفته که در این دیدار، رئیس جمهور ترامپ “از پیشرفت‌های نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان در مبارزه با تروریسم ستایش و شکست داعش را در شرق افغانستان” به آقای غنی تبریک گفته است.

همچنین براساس این اعلامیه دو طرف تاکید کردند که “اگر طالبان متعهد به یک موافقتنامه صلح هستند، باید آتش بس را قبول کنند.”

چند ساعت قبل از سفر آقای ترامپ، ژنرال مارک مایلی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا نیز از احتمال رسیدن به یک توافق صلح با گروه طالبان در آینده نزدیک خبر داد.

او این اظهارات را در اولین سفرش به افغانستان ابراز کرده و گفته که اکنون بیش از هر زمان دیگری فرصت دست یافتن به یک نتیجه موفقیت‌آمیز از مذاکرات صلح در افغانستان وجود دارد و “ممکن است در آینده نزدیک اتفاق بیفتد”

حدود سه ماه قبل، پس از حمله خونین طالبان در کابل که در آن ۱۲ نفر از جمله یک سرباز نیروهای آمریکایی کشته شد، آقای ترامپ گفتگو با طالبان را منتفی اعلام کرد.

بعد از آن طالبان خواستار از سرگیری دوباره مذاکرات شد ولی در این مدت دیداری در این زمینه میان دو طرف انجام نشد، ولی اکنون نشانه‌های از سرگیری مجدد آن وجود دارد.

در چند روز گذشته هم خبرهایی از احتمال از سرگیری گفتگوهای صلح میان نمایندگان دو طرف مطرح شده است.

خبرهای بیشتر را در کانال تلگرام بی‌‌بی‌سی فارسی دنبال کنید

کمیسیون انتخابات افغانستان: آرای بررسی‌نشده باطل اعلام نمی‌شود

افغانستانحق نشر عکسIEC

Image captionخانم نورستانی تاکید کرد که تنها آرای دارای اطلاعات بیومتریک معتبر است

حوا علم نورستانی، رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان می‌گوید هیچ نامزدی توقع نداشته باشد که آرای انتخابات ریاست جمهوری که بررسی‌نشده، خلاف احکام قانون انتخابات باطل اعلام شود.

خانم نورستانی، امروز (پنجشنبه ۷ قوس/آذر) در یک نشست خبری گفت که تنها آرای دارای اطلاعات بیومتریک برای این کمیسیون قابل اعتبار است و روند بازشماری آرا نیز مطابق قانون و طرزالعمل این کمیسیون انجام می‌شود.

باطل شدن ۳۰۰هزار رای یکی از مهمترین خواست‌های دسته انتخاباتی “ثبات و همگرایی” به رهبری عبدالله عبدالله است. همچنین هواداران این نامزد ریاست جمهوری و شمار دیگری از نامزدان مانع روند بازشماری آرا در هفت ولایت شده‌اند.

خانم نورستانی تصریح کرد که روند بازشماری آرا در ۲۶ ولایت تکمیل شده است و نتایج بازشماری آرای ۲۵ ولایت به مرکز جمع‌بندی این کمیسیون منتقل شده است.

او از دسته‌های انتخاباتی معترض خواست تا مانع روند بازشماری آرا نشوند.

اما مولانا عبدالله، یکی از اعضای این کمیسیون در این نشست گفت براساس جز ۱۹ ماده ۴ قانون انتخابات افغانستان، اعلام نتایج ابتدایی انتخابات بدون بازشماری کامل آرا غیر قانونی است.

او تاکید کرد که در چنین شرایطی تنها آرای قسمی محلاتی که نیاز به بازشماری ندارند قابل اعلام است.

آقای مولانا گفت: “کمیسیون انتخابات مکلف است تا تمام آرای انتخابات ریاست جمهوری ششم میزان را جمع بندی کرده و نتایج ابتدایی را اعلام کند. و پس از رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی نتیجه نهایی اعلام شود.”

در همین حال بنیاد انتخابات شفاف افغانستان (تیفا) می‌گوید یافته‌های این نهاد نشان می‌دهد که روند انتخابات ریاست جمهوری “با چالش‌های جدی تخنیکی و مدیریتی” مواجه است که می‌تواند سلامت این روند را “خدشه‌دار‌” بسازد.

این نهاد امروز با نشر اعلامیه‌ای تاکید کرده که کمیسیون انتخابات نباید نتایج ابتدایی انتخابات را بدون تکمیل روند شمارش آرا و “اتمام کارهای تخنیکی” اعلام کند.

افغانستان

‘کمیسیون انتخابات به دستور یک تیم انتخاباتی عمل می‌کند’

در روزهای گذشته دسته انتخاباتی “ثبات و همگرایی” به رهبری عبدالله عبدالله، که خواستار باطل شدن حدود ۳۰۰هزار رای، قبل از بازشماری است، کمیسیون انتخابات را به دستور گرفتن از یک تیم انتخاباتی متهم کرد.

او هرچند از دسته انتخاباتی مشخصی به طور صریح نام نگرفت، اما از اظهاراتی که پیش از این داشته و اتهاماتی که به تیم دولت‌ساز به رهبری اشرف غنی وارد کرده، مشخص می‌شود که ظاهرا اشاره‌اش به این دسته انتخاباتی است.

آقای عبدالله روز گذشته در صفحه رسمی فیس‌بوک خود نوشت: “کمیسیون انتخابات به دستور یک تیم انتخاباتی عمل می‌کند، استقلال‌شان زیرسوال رفته و نتیجه کارشان مشروعیت ندارد. اگر کمیسیون انتخابات به مسیر قانونی برنگردد، مسئولیت عواقب کار به دوش کمیسیون و آنانی خواهد بود که کمیسیون را به مسیر خلاف قانون ترغیب کردند!”

اعتراض آقای عبدالله به این کمیسیون در حالی صورت می‌گیرد که برای اولین بار در افغانستان اعضای دو کمیسیون انتخاباتی به اساس رای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری تعیین شده‌اند و تمام نامزدها در انتخاب این اعضا نقش داشتند.

آقای عبدالله همچنین تاکید کرده که آنها از هر وسیله قانونی، مشروع و صلح‌آمیز، برای جلوگیری از روی کارآمدن حکومت تقلبی استفاده خواهند کرد و گفته هیچ چیزی جلوی “خواست مشروع مردم” را نخواهد گرفت.

باطل کردن سیصد هزار رای که به باور تیم ثبات و همگرایی معتبر نیستند، مهمترین خواست تیم انتخاباتی آقای عبدالله است. اعضای این تیم گفته اگر به خواست آنها تا روز شنبه رسیدگی نشود اعتراضات گسترده‌ای به راه خواهند انداخت.

افغانستانحق نشر عکسDR. ABDULLAH ABDULLAH

Image captionتیم ثبات و همگرایی به کمیسیون انتخابات هشدار داد

جنجال انتخابات بر سر کدام آرا است؟

تیم ثبات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله که مخالف اصلی روند بازشماری آرا است، اعلام کرده که آنها خواهان باطل شدن نزدیک به ۳۰۰ هزار رای هستند.

این آرا به اساس گفته‌های اعضای این تیم، شامل ۱۳۷ هزار رای قرنطین شده است که بدون اطلاع تیم‌های انتخاباتی وارد محاسبه نهایی آرای معتبر شده، بیش از صد هزار رای ثبت شده در خارج از زمان قانونی انتخابات (هفت صبح تا پنج بعد از ظهر ششم میزان/مهر) و بیش از پنجاه هزار رای ثبت شده با تصاویر تکراری و یا عکس‌های گرفته شده از روی عکس می‌باشد.

کمیسیون انتخابات می‌گوید تفاوت آرا در محاسبه نهایی به دلیل تفاوت در آرای ثبت شده در کارت حافظه و آرای ثبت شده در دستگاه‌های بیومتریک است. همچنین این نهاد آرای ثبت شده در زمان خارج از جریان برگزاری انتخابات را یک مشکل فنی خوانده است. کمیسیون در مورد آرا با تصاویر مشابه توضیحی نداده است.

طالبان: ملابرادر و جواد ظریف در تهران دیدار کردند

افغانستانحق نشر عکسGETTY IMAGES

Image captionطالبان گفته که برادر و ظریف در تهران دیدار کرده‌اند

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی گروه طالبان در قطر اعلام کرده که هیأتی گروه طالبان به ریاست ملا برادر آخند، معاون این گروه و رئیس دفتر قطر به تهران سفر کرده است. ایران نیز این دیدار را تایید کرده است.

او در صفحه رسمی توییتر خود نوشته که این هیأت در تهران با مقام‌های ارشد ایران از جمله جواد ظریف، وزیر خارجه ایران دیدار کرده است.

آقای شاهین افزوده که در این دیدار موضوعاتی همانند روند صلح و مشکلات مهاجرین افغان مقیم ایران بطور مفصل بحث شده است.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان نیز گفته که ملابرادر آخند زاده روز گذشته ( سه‌شنبه،پنجم قوس/آذر) به تهران سفر کرده است.

در خبرنامه سخنگوی طالبان نیز آمده که دو طرف در مورد “راه‌های حل مسالمت آمیز معضل افغانستان” و روند جاری به تفصیل صحبت کرده‌اند.

طالبان افزوده که مقام‌های ایرانی برای حفظ روابط بهتر با مردم افغانستان ابرازامیدواری کردند و برای حل مشکلات مهاجرین افغان در این کشور تعهداتی نمودند.

این اولین بار نیست که اعضای طالبان از ایران دیدار می‌کنند. بعد از لغو مذاکرات صلح میان آمریکا و طالبان، هیأت دیگری از سوی این گروه به ریاست عبدالسلام حنفی از اعضای دفتر سیاسی طالبان در قطر ۲۵ سنبله/ شهریوربه ایران سفر کرد.

در تهران، خبرگزاری جمهوری اسلامی – ایرنا – گفت که در ملاقات وزیر خارجه این کشور با هیئت طالبان، طرف ایرانی برای گسترش همکاری‌های اقتصادی و فرهنگی با کشور و مردم افغانستان بر اساس منافع مشترک همسایگی ابراز آمادگی کرده است.

ایرنا به نقل از منابع وزارت خارجه گفته است که این دیدار “در راستای تلاش‌های جمهوری اسلامی برای بازگشت صلح و ثبات به افغانستان انجام شد و مهمترین هدف آن ترغیب طرف‌های افغان به گفت و گوهای بین الافغانی، تشویق به یافتن راه حل مسائل از طریق گفت و گو، حمایت از تمام نیروهای افغان برای یافتن فصل مشترک همکاری در بیرون رفتن نیروهای خارجی و امنیت افغانستان پس از خروج نیروهای خارجی” صورت گرفت.

به گفته وزارت خارجه “جمهوری اسلامی ایران همواره بر لزوم نقش آفرینی گروه‌های افغانستانی با مشارکت و محوریت دولت این کشور برای گفت و گو و حل مشکلات افغانستان و تامین امنیت تاکید کرده است.”

پیش از این، برخی منابع و مقامات افغانستان حکومت ایران را به حمایت و کمک مخفیانه به گروه طالبان متهم کرده‌اند.

وزارت خارجهحق نشر عکسETEMADONLINE

Image captionهیأت طالبان با مقام‌های ارشد وزارت خارجه ایران دیدار کرده است

هدف این سفر صحبت درباره روند صلح افغانستان، تحولات اخیر، پیشرفت و مصونیت پروژه های اقتصادی ایران در افغانستان از عملیات طالبان و راهکارهای صلح پایدار اعلام شده بود.

این سفر هیأت طالبان با واکنش تند دولت افغانستان همراه بود، صدیق صدیقی، سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان از این رفتار تهران انتقاد کرده و گفته بود که “میزبانی ازین گروه، خلاف تمام اصول و روابط میان کشورهاست.”

طالبان قبل از این نیز از ایران دیدار کرده بودند. تهران بارها اعلام کرده که مقام‌های کابل از قبل درباره این دیدارها اطلاع داشتند. تمایل ایران به آوردن صلح در افغانستان دلیل این گفتگوها خوانده شده است.

خبرهای بیشتر را در کانال تلگرام بی‌بی‌سی فارسی دنبال کنید

طالبان و آمریکا و در آستانه امضاء موافقتنامه صلح بودند که حمله خونین گروه طالبان در کابل منجر به کشته شدن ۱۲ نفر از جمله یک سرباز آمریکایی شد. بعد از این حمله دونالد ترامپ مذاکره با طالبان را متوقف و بعد اعلام کرده که مذاکره با طالبان مرده است.

اخیرا یک منبع گروه طالبان به بی‌بی‌سی گفته که تلاش‌ها برای از سرگیری مذاکرات آمریکا و گروه طالبان مجددا از سر گرفته شده است.

به گفته این منبع زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا برای صلح افغانستان با نمایندگان گروه طالبان در کشور قطر دیدار کرده ‌است.

پیشتر دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در گفتگوی اختصاصی با شبکه فاکس نیوز آمریکا گفته بود که “بر روی یک توافق با طالبان کار می‌کنیم، ببینیم چه می‌شود.”

او در این مصاحبه افزوده بود که دفعه قبل آمریکا و طالبان به توافق نزدیک شده بودند، “اما طالبان فکر می‌کردند که کشتن مردم کار درستی است. آنها گمان می‌کردند که با این کار می‌توانند از موضع قدرت مذاکره کنند.”

دو افشاگر ‘سوءاستفاده جنسی از کودکان در لوگر’ از توقیف امنیت ملی افغانستان آزاد شدند

.
Image captionاحسان الله حمیدی و موسی محمودی دو فعال حقوق کودکان در توقیف امنیت ملی افغانستان بودند

دو فعال مدنی ولایت لوگر از توقیف اداره امنیت ملی افغانستان آزاد شدند. موسی محمودی و احسان الله حمیدی، فعالان مدنی ولایت لوگر هفته گذشته از سوی اداره امنیت ملی افغانستان توقیف و ویدئوهای “اعتراف و عذرخواهی” آنان نشر شده بود که با واکنش گسترده روبرو شد.

نعیم نظری، معاون کمسیون حقوق بشر افغانستان امروز (چهارشنبه ۶ قوس/آذر) به بی‌بی‌سی گفت که این دو فعال مدنی قبل از ظهر امروز آزاد شدند.

موسی محمودی و احسان‌الله حمیدی روز ۲۱ نوامبر در حالی که به ملاقات سفیر اروپا می‌رفتند از سوی اداره امنیت ملی افغانستان بازداشت شده بودند.

این دو نفر با روزنامه گاردین و شبکه طلو‌ع‌نیوز در مورد وجود “حلقه‌ای از کودک‌آزاران” در این ولایت مصاحبه کرده بودند. آن‌ها گفته‌اند بیش از صد ویدیو از سوءاستفاده جنسی از حدود ۵۵۰ کودک و نوجوان در شش مکتب ولایت لوگر را در اختیار داشتند.

سازمان عفو بین‌الملل نسبت به توقیف این فعالان حقوق کودکان به شدت اعتراض کرده و خواستار رهایی فوری آنان شده بود.

معاون کمیسیون حقوق بشر افغانستان اضافه کرد تحقیقی که در مورد سوء‌استفاده جنسی از کودکان در این ولایت انجام شده فردا در جلسه شورای عالی حاکمیت قانون در ارگ ریاست جمهوری از سوی این کمیسیون مطرح خواهد شد.

او اضافه کرد: “بعد از آن نشست می‌توانیم یک تصور دقیق‌تر بدهیم که بالاخره مساله به کجا کشانده می‌شود و چه کارهایی در این مورد روی دست گرفته می‌شود.”

افغانستانحق نشر عکسGETTY IMAGES

خبر بازداشت فعالان حقو کودکان، واکنش‌های گسترده‌ای را در میان کاربران شبکه‌های اجتماعی، نهادهای مدنی و حتی مجلس نمایندگان افغانستان به همراه داشت.

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان روز گذشته در چند توئیت پی‌هم به انگلیسی نوشت: “وقتی امروز در مورد این رویداد خبر شدم، فورا از اداره امنیت ملی خواستم که تحقیق در این مورد را متوقف کند. وظیفه اصلی نیروهای امنیتی محافظت از جامعه مدنی و مدافعان حقوق بشر است.”

ریاست امنیت ملی افغانستان اعلام کرده بود که انتشار گزارش تحقیقی آقای محمودی در مورد سوء استفاده جنسی از کودکان در مکاتب ولایت لوگر در شرق افغانستان باعث “اغتشاش افکار عامه، خطر برهم خوردن نظم و امن عامه و مواجه شدن چندین تن به تهدیدات جدی امنیتی گردیده است.”

جان بس، سفیر آمریکا نیز دیروز در صفحه توییترش با بازنشر ویدیویی که اداره امنیت ملی از این دو نفر منتشر کرده، نوشت: “از این شیوه‌‌ اعتراف‌گیری به سبک شوروی سابق عمیقاً ناراحت شدم. گرفتن اعتراف به اجبار از فعالان جامعه مدنی که هدف‌شان محافظت از کودکان افغان است، ترسناک است.”

در آن ویدیو این دو نفر ادعاهای امنیت ملی را تایید و “عذرخواهی” می‌کنند.

ماجرا از کجا آغاز شد؟

محمد موسی محمودی، مسئول یک نهاد مدنی در لوگر، قبل از بازداشت شدن به بی‌بی‌سی گفته بود که پس از نشر و پخش ویدیوهایی از تجاوز جنسی بر کودکان و دریافت چندین شکایت از کودکان و خانواده‌ها در این ولایت به این تحقیق پرداخته‌اند.

آقای محمودی گفت: در پی این تحقیق ۵۵۰ مورد از اتهام آزار و اذیت جنسی کودکان ثبت و از این میان ۱۶۵ مورد تثبیت شدند.

او تاکید کرده بود که این ۱۶۵ مورد شامل قضایای تجاوز جنسی تا تهدید و درخواست نامشروع از این کودکان بود.

به گفته آقای محمودی این نهاد از میان ۱۶۵ مورد، ۲۵ مورد شامل آزار و اذیت جنسی کودکان در شش مکتب/مدرسه در مرکز این ولایت می‌شد.

به گفته او تحقیق این نهاد در ۶ مکتب پسرانه در مرکز این ولایت و محلات کاری کودکان صورت گرفته است.

آقای محمودی گفته بود: “این تحقیق به شکل فوکس گروپ، مصاحبه‌های رو در رو و مصاحبه‌های تلفنی با کودکان متضرر و شاکی انجام شده بود.” او اضافه کرد که این نهاد در پی آن است تا با وسیع ساختن دامنه این تحقیق به یک حقیقت کلی برسد.

به گفته او ۲۵ خانواده پس از افشا شدن هویت این کودکان ولایت لوگر را ترک کرده‌اند. او همچنین مدعی شد که هفت کودک دیگر هم یا خودکشی کرده‌اند یا هم از سوی خانواده‌هایشان به قتل رسیده‌اند.

آقای محمودی می‌گوید “دقیق گفته نمی‌توانیم دلیل مرگشان چه بوده؛ چون خانواده‌های‎شان معمولا بیماری را دلیل مرگ این کودکان عنوان می‌کنند، اما تحقیق ما نشان می‌دهد که مرگ این کودکان طبیعی نبوده است.”

آقای محمودی در ادامه گفت: مشکل است که بگوییم چه کسانی در حلقه سوء استفاده‌گران قرار دارند. دولت باید پیدا بکند که چه کسانی در این حلقه دست دارند.

عذرخواهی تیک‌تاک، از نوجوان افغان – آمریکایی بابت لغو حسابش

خانم عزیز گفته که قصدش آگاهی‌‌رسانی درباره مسلمانان اویغور بوده استحق نشر عکسTICTOK

Image captionخانم عزیز گفته که قصدش آگاهی‌‌رسانی درباره مسلمانان اویغور بوده است

تیک‌تاک، از نوجوان افغان – آمریکایی بابت لغو حسابش عذرخواهی کرد. حساب فیروزه عزیز بعد از انتشار فیلمی در انتقاد از سیاست‌های چین در قبال اقلیت اویغور در تیک‌تاک معلق شده بود.

صاحب تیک‌تاک شرکتی چینی است. آنها گفته‌اند که تعلیق حساب خانم فیروز را لغو کرده‌اند. به گفته آنها حساب او به دلیل خطایی که ربطی به چین نداشته معلق شده بود.

آنها همچنین گفته‌اند که به دلیل اشتباه انسانی فیلم خانم فیروز یک ساعت در روز پنجشنبه از دسترسی خارج شده بود.

فیروزه عزیز هفده ساله‌ است. او در فیلمی کوتاه که به ظاهر درباره آرایش کردن و فر دادن مژه بود، از سیاست‌های چین در قبال اقلیت اویغور انتقاد کرده بود.

تیر مژگان؛ انتقاد نوجوان آمریکایی از چین

او در آن فیلم بعد از چند ثانیه صحبت درباره فرمژه، از مخاطبان می‌خواهد که از گوشی‌های تلفن خود استفاده کرده و بگردند و بخوانند چه بر سر اویغورها آمده است. خانم فیروز می‌گوید که این گروه از مردم چین در آستانه «هولوکاستی دیگر» قرار دارند.

انتشار اسناد جدیدی نشان می‌دهد که دولت چین برای اعتراف، تغییر دین و زبان اویغورها آنها را به اردوگاه‌هایی ویژه می‌فرستد. چینی‌ها این اخبار را کذب می‌دانند.

یک شرکت چینی مالکیت تیک‌تاک را در دست دارد. این شرکت، اپلیکیشن مشابهی دارد که در درون چین کار می‌کند. این شرکت بارها تاکید کرده که قوانین نظارتی درون چین را برای مدیریت اپلیکیشن‌هایی که خارج از چین هستند به کار نمی‌برد.

خانم عزیز در حساب توییترش نوشته که عذرخواهی تیک‌تاک را نمی‌پذیرد. به گمان او پذیرفتنی نیست که همزمان با انتشار سه فیلم انتقادی، حسابش را به خاطر فیلمی دیگر که او در حساب پیشینش منتشر کرده بود ببندند.

فیروزه عزیز با گوشی تلفنش پیشتر حساب دیگری در تیک‌تاک داشته که جلویش گرفته شده بود. بعدا او در حسابی جدید فیلم‌های انتقاد به چین را منتشر کرده بود.

او در گفت‌وگویی که با بی‌بی‌سی داشته گفته است که باز هم به صحبت کردن درباره اویغورها در هر جایی که بتواند از اینستاگرام و توییتر گرفته تا تیک‌تاک ادامه می‌دهد.

او گفته که از تیک‌تاک نمی‌ترسد.

جدال فیسبوکی دو تیم پیشتاز انتخابات افغانستان؛ “شرف به بینی نیست به انسانیت است

حق نشر عکسAMRULLAHSALEHImage captionآقای صالح در انتخابات سال ۲۰۱۴ از حامیان آقای عبدالله بود ولی اکنون در تیم مخالف او قرار گرفته است

جدال دو تیم پیشتاز انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در شبکه‌های اجتماعی بر سر یک بحث “نژادپرستانه” بالا گرفته و واکنش‌های گسترده در میان کاربران این شبکه‌ها به دنبال داشته است.

این جنجال زمانی آغاز شد که روز گذشته، امرالله صالح، معاون تیم انتخاباتی محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در صفحه فیسبوک خود از یک گفت‌وگو در یک نشست خصوصی اعضای تیم انتخاباتی ثبات و همگرایی نوشت.

او در این نوشته مدعی شد که یکی از اعضای ارشد تیم ثبات و همگرایی که رهبری آن را عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان به عهده دارد، در یک نشست که وکلای مجلس نمایندگان، سنا و چند مقام دولتی حاضر بودند، زمانی که روی راه اندازی تظاهرات بحث شده، گفته: “حق هزاره به اندازه بینی‌اش است. وقتی خدا بینی تقسیم می‌کرد نوبت هزاره که رسید برایش بینی کوچک داد و گفت دلت می‌گیری یا که بی بینی می‌باشی.”

آقای صالح در نوشته‌اش این مکالمات را “نژادپرستانه و تعصب انگیز” خواند و گفت اگر دادستانی و دادگاه خواسته باشند او حاضر است برای پیگیری عدلی قضیه صدای این گفت‌وگو را در اختیار آنها قرار دهد.

این نوشته او به سرعت با واکنش کاربران شبکه‌های اجتماعی رو به رو شد. بسیاری خود او را متهم به نژادپرستی کردند و شماری هم به حمایت او تیم ثبات و همگرایی را. شمار زیادی از کاربران نیز از او خواهان منتشر کردن فایل صوتی این گفت‌وگو و مشخصات و نام گوینده این نقل قول شدند و شماری نیز شنود یک نشست خصوصی و چگونگی رسیدن این جزئیات را به آقای صالح زیرسوال بردند.

حق نشر عکسSOCIAL MEDIAImage captionواکنش رسمی آقای عبدالله

محمد محقق، رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان و از افراد بانفوذ در بین مردم هزاره که از شرکای انتخاباتی آقای عبدالله است، در واکنش به این نوشته آقای صالح، گفت: “شرف به بینی نیست شرف به اخلاق و انسانیت است. تو به فکر خودت باش که بعد از این همه خوش خدمتی به چند تایی پشه حساب هستی… به گمانم دو تایی پشه.”

صالح در پاسخ، محقق را “پیش کسوت سیاست همیشه ناکام” خواند و گفت برایش عفت کلام و درک ادبیات سیاسی آرزو دارد.

کمی بعدتر اعلامیه‌ای از سوی تیم ثبات و همگرایی در صفحه فیسبوک آقای عبدالله عبدالله، منتشر شد.

در این اعلامیه سخنان آقای صالح “شرم آور و تاسف بار” خوانده شد و گفته شد که هدفش نفاق افکنی است.

تیم ثبات و همگرایی، رهبری تیم دولت ساز (محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان) را متهم کرده که در پنج سال گذشته حکومتش، با عملکردهای “ناعادلانه و ناسنجیده” اعتماد میان اقوام این کشور را متزلزل ساخته است.

در این اعلامیه این اظهارات “استراتیژی جنگ روانی و برخورد استخباراتی” خوانده شده و آمده که “باور ما این است که ویژگی‌های فیزیولوژیکی و اندازه صورت و بینی مشکل ساز نیست. آنچه مشکل ساز است اندازه شعور واخلاق انسانی انسان است.”

آقای صالح این اعلامیه را “اغوا کننده” خوانده و بار دیگر ادعا کرده ثبوتی که در دست دارد شامل ساعت‌ها حرف و برنامه‌ریزی است.

او گفته: “اگر ثبوت وجود نمی‌داشت این قدر دست و پاچه و مضطرب نمی‌شدید … حالا که شما بحث ثبوت‌های ما را دروغ و شرم آور خواندید، سر از فردا دیده شود که آیا ثبوت وجود دارد یا خیر.”

آقای صالح وعده سپرده که به زودی فایل صوتی آنچه را که ادعا کرده، منتشر کند. کاربران شبکه‌های اجتماعی نیز در کمپینی خواستار منتشر شدن این فایل شده و خواهان برخورد عدلی و قضایی با گویندگان اصلی این سخنان گردیده که به باور آنها ممکن یکی از اعضای تیم ثبات و همگرایی باشد یا خود آقای صالح.

حق نشر عکسSOCIAL MEDIAImage captionاین پست آقای صالح واکنش زیادی را در پی‌داشت

تیم‌های انتخاباتی افغانستان پیش از این نیز جدال‌هایی در شبکه‌های اجتماعی با یکدیگر داشتند و در نوشته‌هایشان یکدیگر را متهم ساخته بودند اما این بحث تازه، افزون بر خود آنها، بسیاری از کاربران دیگر را نیز برافروخته است.

برخورد قانونی با تبعیض در افغانستان

بحث‌های قوم گرایانه در افغانستان بی‌پیشینه نیست اما برخورد قانونی با عاملان آن چیز تازه‌ای در این کشور است.

حدود سه سال پیش، درز یک سند غیر رسمی تحت عنوان “کارهایی که باید انجام شود” که گفته ‌شد منسوب به آقای ثواب‌الدین مخکش، معاون پیشین اداره “نظارت و ارزیابی کل اداره امور ریاست جمهوری افغانستان” بود و از سوی او در یک گروه تلگرامی نشر شد، به رسانه‌ها درز کرد.

این سند که امضا و مهری نداشت، حاوی رهنمودهایی بود مبنی بر اینکه چگونه می‌شود کارمندان بیشتری از قوم پشتون را در بخش‌های مختلف و افراد “مورد اعتماد” را در بخش‌های کلیدی اداره امور ریاست جمهوری جابه‌جا کرد.

پرونده آقای مخکش در نهادهای عدلی و قضایی دنبال شد و او به اتهام “نقض تساوی قومی و مذهبی” به دو سال حبس تعلیقی محکوم گردید.

دادستانی کل افغانستان گفته بود که این نخستین پرونده در نوع خودش است که در نهادهای عدلی و قضایی افغانستان مورد بررسی قرار می‌گیرد.

انتخابات افغانستان

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به تاریخ ششم میزان/مهر برگزار شد. پس از برگزاری انتخابات هر دو تیم؛ تیم ثبات و همگرایی و تیم دولت ساز، خودشان را پیروز اعلام کردند.

اما با گذشت تقریبا دو ماه هنوزنتایج ابتدایی انتخابات اعلام نشده و مشخص نیست دقیقا چه وقت اعلام خواهد شد.

در این مدت هر دو تیم یکدیگر را به تقلب متهم کرده‌اند. آنها در بحث بازشماری بخشی از آرا نیز با یکدیگر اختلاف دارند؛ روندی که اکنون با بن بست رو به رو شده و مانع اعلام نتایج ابتدایی شده است.

بازشماری آرا به دلیل مخالفت اکثریت تیم‌های انتخاباتی به خصوص تیم انتخاباتی آقای عبدالله در هفت ولایت این کشور آغاز نشده اما تیم انتخاباتی آقای غنی از این روند حمایت کرده است.

 

 

پیروزی چشمگیر مخالفان در انتخابات هنگ کنگ

حق نشر عکسREUTERS

گزارش ها حکایت از آن دارد که مخالفان دموکراسی خواه در انتخابات شورای شهر هنگ کنگ پیروزی چشمگیری داشته اند.

بنا بر گزارش رسانه های محلی، از ۲۴۱ حوزه که نتایج مقدماتی آن اعلام شده، ۲۰۱ کرسی به نامزدهای مخالفان رسیده است و نمایندگان طرفدار چین فقط ۲۸ کرسی کسب کرده اند.

شورای هنگ کنگ ۴۲۵ کرسی دارد و حدود ۱۰۰۰ نامزد برای راهیابی به آن رقابت کردند. اکثریت کرسی های شورا تا به حال در اختیار نمایندگان طرفدار چین بوده است.

بنا بر آمار اعلام شده، حدود ۷۱ درصد شهروندان واجد شرایط یعنی بیش از دو میلیون و ۹۰۰ هزار نفر رای داده اند؛ این رقم در انتخابات سال ۲۰۱۵ میلادی ۴۷ درصد بود.

هنگ کنگ در پنج ماه گذشته شاهد اعتراضات ضد دولتی گسترده ای بوده است.

ناظران معتقدند که این انتخابات به عنوان آزمایشی برای سنجش میزان حمایت از کری لم، مدیر اجرایی هنگ کنگ، است که به محدود کردن آزادی های شهروندان به نفع دولت مرکزی در چین متهم است.

کری لم از برگزاری آرام رای گیری های روز یکشنبه استقبال کرده است.

بنا بر گزارش ها، برخی چهره های سرشناس از جمله جونیوس هو، از نمایندگان معروف طرفدار چین، در انتخابات روز یکشنبه شکست خوردند.

حق نشر عکسAFPImage captionکری لم از برگزاری آرام رای گیری های روز یکشنبه استقبال کرده است

از جمعیت ۷ میلیون نفری هنگ کنگ، حدود ۴ میلیون نفر برای رای دادن در انتخابات ثبت نام کرده‌اند.

گروه های حامی دموکراسی از معترضان خواسته بودند که مانع از برگزاری انتخابات نشوند. مقام های امنیتی هم هشدار داده بودند که در صورت بروز اخلال در نظم عمومی، انتخابات را لغو خواهند کرد.

هرچند ماموران پلیس در بیرون شماری از مراکز رای گیری مستقر شده بودند، حضور آنها شدید و محسوس نبود.

 

اعتراض‌های ایران؛ چه کسی مسئول خشونت‌هاست؟

امید منتظریبی‌بی‌سی

حق نشر عکسFARSImage captionبسیج مدتی است یگان‌های امنیتی تشکیل داده و یکم آذر پس از اعتراضات، در حضور جانشین فرمانده کل سپاه مانور داد

بنابر آخرین برآوردها، دستکم ۱۱۵ نفر در اعتراضات اخیر کشته‌ شده‌اند و برخی ساختمان‌های عمومی آسیب دیده‌اند. حکومت مسئولیت اعمال خشونت‌ را متوجه معترضان دانسته. در مقابل، در تصاویر مخابره شده معترضان از شلیک مستقیم پلیس و استفاده از سلاح جنگی خبر می‌دهند. چه کسی مسئول اعمال خشونت‌هاست؟ دولت یا معترضان؟ آیا شهروندان و حکومت از مسئولیت یکسانی برخوردارند.

۲۳ بهمن ۱۳۵۷، درست یک روز پس از پیروزی انقلاب، آیت‌الله خمینی، رهبر انقلاب از مردم خواست تا اسلحه‌هایی که با تصرف پادگان‌ها و کلانتری‌ها به دست آورده‌اند به مساجد تحویل بدهند تا در اختیار کمیته‌ها گذاشته شود.

او به واقع، مطابق تعریفی عام از دولت عمل کرد که در مطالعات سیاسی بر سر آن توافق وجود دارد: دولت یعنی انحصار ابزار خشونت.

مدتی بعد آیت‌الله خمینی و هوادرانش برای مقابله با گروه‌هایی از اپوزیسیون به کردستان و ترکمن صحرا هجوم بردند و طولی نکشید که بسیاری از جریان‌های منتقد حکومت تازه تاسیس جمهوری اسلامی حذف و سرکوب شدند.

شاید همین اهمیت “حق انحصار ابزار خشونت و قدرت نظامی” بود که در بهار سال ۱۳۶۰، آیت‌الله خمینی را ناچار ساخت تا برای برکناری ابولحسن بنی‌صدر از ریاست جمهوری، ابتدا او را از فرماندهی کل قوا برکنار کند.

از آن زمان تا کنون، فرمانده کل نیروهای مسلح در دست رهبر ایران قرار گرفت که عملا نظارتی بر آن وجود ندارد.

حق نشر عکسGETTY IMAGESImage captionدر وهله نخست، مسئولیت هر خشونتی متوجه دولت است که حق انحصاری ابزار خشونت را بر عهده دارد

اما همان قدر که حکمرانی با حق انحصاری استقاده از ابزار خشونت گره می‌خورد، این حق مسئولیت و تکالیف بیشتری نیز بر دوش حکومت می‌گذارد.

حکومت علاوه بر رعایت حقوق شهروندان، مسئول حفاظت از جان شهروندان و برقراری امنیت هم هست. در عین حال، حکومت موظف است برای برقراری امنیت، به طور متوازن و متناسب از زور و ابزار خشونت استفاده کند.

سازمان عفو بین‌الملل اخیرا در بیانیه خود درباره اعتراضات به گرانی قیمت بنزین گفته در جریان اعتراضات، “حکومت ایران عامدانه و مرگبار از سلاح گرم استفاده کرده و به طور نامتناسبی به زور متوسل شد.”

در بسیاری از ویدیوهای منتشر شده از اعتراضات، ماموران پلیس مستقیم به جمعیت تیراندازی می‌کنند. همچنین در تصاویر، شماری از کشته‌شدگان از ناحیه سر مورد اصابت گلوله قرار گرفته‌اند.

دولت صدها بانک و ساختمان دولتی در این اعتراضات به آتش کشیده شده یا تخریب شدند. رسانه‌های داخلی در ایران به نقل از دولت گزارش داده‌اند این آسیب‌ها دستکم در سه روز اول ۲۳۳۳ میلیارد تومان خسارت زده است.

بر مبنای قوانین بین‌المللی، حتی اگر ادعای دولت ایران مبنی بر آسیب زدن به اموال عمومی درست باشد، استفاده از سلاح تنها در “شرایط دفاع مشروع و محافظت از افراد در مقابل خطر فوری مرگ یا جراحت خطرناک” موجه است و نه پرتاب سنگ، تخریب اموال عمومی و آتش زدن ساختمان‌های دولتی.

این در حالی است که نهادهای ناظر و شاهدان عینی تایید می‌کنند که حکومت ایران از گلوله جنگی علیه معترضان استفاده کرده است.

به نظر می‎‌رسد حکومت ایران در جریان این اعتراضات عملا بدون اعلام رسمی، وضعیت اضطراری اعلام کرده است. بر اساس قانون اساسی جمهوری اسلامی، اعلان چنین وضعیتی که در آن آزادی‌های شهروندی محدود می‌شود، نیاز به تصویب مجلس شورای اسلامی دارد.

قطع اینترنت، اختلال در شبکه تلفن همراه، محدودیت اطلاع‌رسانی، تعطیلی برخی از مدارس و مراکز دولتی و همچنین استفاده از قوای نظامی همچون سپاه پاسداران در برخی شهرها، همه شواهدی بودند از وضعیتی که می‌توان آن را یک وضعیت اضطراری اعلام ‌نشده، توصیف کرد.

تغییر الگوی اعتراض در ایران

در ایران هم الگوی اعتراض تغییر کرده است و خشونت حکومت نادر بوده؛ تغییری که ابتدا در دیماه سال ۱۳۹۶ ظاهر شد.

به نظر می‌رسد ایده‌های عدم خشونتی که در سال ۱۳۸۸ مطرح شده بود، دیگر جایی در اعتراض‌های اخیر ندارد.

در دو سال گذشته، عملا فعالیت نهادهای مدنی به مرور محدودتر شده است.

در سال ۱۳۹۷، با وجود اینکه شمار اعتراضات کارگری در مقایسه با ۴۰ سال گذشته به بیشترین حد ممکن رسید اما در پایان این سال، عملا فعالیت نهادهای مستقل مدنی تا حد زیادی محدود و فعالان این حوزه با احکام قضایی سنگین مواجه شدند.

طبق گزارش اتحاد بین‌المللی حمایت از کارگران در ایران، “در سال ۱۳۹۷به طور میانگین هر روز ۵/۴ اعتراض کارگری به وقوع پیوست. در سال ۱٣۹۶ این رقم حدود ۵/٣ مورد بود و در سال ۱٣۹۵ حدود ٣ مورد “.

بر اساس آمار وزارت کار، “در سال‌های ۹۴ و ۹۵ بیش از یک میلیون شکایت در اداراه کار مناطق مختلف ایران ثبت شده که بخش عمده آن در رابطه با حقوق و مزایای عقب افتاده کارگران است”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

وزارت دفاع افغانستان: اجازه خشونت در روند بازشماری آرای انتخابات را نمی‌دهیم

حق نشر عکسARGImage captionاسدالله خالد، سرپرست وزارت دفاع افغانستان

اسدالله خالد، سرپرست وزارت دفاع افغانستان، در پاسخ به نگرانی‌های بحرانی‌شدن روند بازشماری آرای انتخابات ریاست جمهوری در برخی ولایت‌های افغانستان گفت نیروهای امنیتی با بی‌طرفی کامل، اجازه به میان آمدن هیچ نوع خشونت را در این روند نمی‌دهند.

آقای خالد امروز یک‌شنبه سوم قوس/آذر در نشست زنان در نیروهای امنیتی افغانستان گفت نیروهای امنیتی ثابت کردند که “قومی، سمتی و حزبی نبوده و هیچ دخالتی در روند انتخابات ریاست جمهوری نکردند.”

آقای خالد با اشاره به نگرانی‌های مردم از احتمال به بحران رفتن روند شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری هشدار داد که اجازه هیچ خشونت را نخواهند داد.

سرپرست وزارت دفاع افغانستان گفت: “واضح می‌گوییم قسمی (همان‌گونه) که بی‌طرفی خود را ثابت کردیم به هیچ خشونتی، به هیچ نوعش که زندگی مردم را مختل بسازد، اجازه نمی‌دهیم. ما این توانایی را داریم. حق مدنی مردم به جای خود است، سیاست است این که چطور با هم جور می‌آیند اما خشونت به هیچ وجه.”

پیش از این شماری از ستادهای انتخاباتی نسبت به استفاده از نیروهای امنیتی در جنجال‌های بازشماری آرا در برخی ولایت‌ها ابراز نگرانی کردند.

حق نشر عکسIEC

درخواست همکاری نورستانی از نیروهای امنیتی

حوا علم نورستانی، رئیس کمیسیون مستقل انتخابات که در همین نشست اشتراک داشت، از نیروهای امنیتی به عنوان شرکای انتخاباتی این نهاد یاد کرد، و خواست که به حمایت و همکاری با کمیسیون انتخابات ادامه دهند تا نتایج ابتدایی زودتر اعلام شود.

او گفت: “انتظار مردم باید کوتاه شود و زود شود و همه مسایل به طور شاید و باید به پیش برود. تاجران و کسبه کاران نگران‌اند و ملت منتظرند که نتایج آرای‌شان را بدانند.”

خانم نورستانی اظهار امیدواری کرد که به زودی بن‌بست به میان آمده برای بازشماری آرا در هفت ولایت حل گردد و پس از آن نتایج ابتدایی انتخابات به زودی اعلام شود.

اعتراض هواداران برخی از دسته‌های انتخاباتی مانع بازشماری آرا در چند ولایت شده است. شماری از معترضان می‌گویند که اجازه نخواهند داد نیروهای امنیتی حتی به زور مانع اعتراض آنها شود.

فیض محمد توحیدی، عضو تیم انتخاباتی عبدالله عبدالله در ولایت تخار، جایی که معترضان در مقابل دفتر کمیسیون انتخابات خیمه تحصن زده‌اند، می‌گوید آنها تنها در صورت قبول خواست قانونی‌شان به اعتراض‌شان پایان خواهند داد.

او می‌گوید: “اگر نیروهای امنیتی بخواهند توسل به زور بکنند، تمام گزینه‌ها روی دست ما است و ما به هیچ وجه اجازه نمی‌دهیم، دیشب هم می‌خواستند با توپ و تانک و زور خیمه ما را جمع کنند اما مردم استقامت کردند و این استقامت تا وقتی ادامه دارد که کمیسیون به راه قانون بیاید.”

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در۶ میزان/مهر برگزار شد. قرار بود نتایج ابتدایی این انتخابات به تاریخ ۲۷ میزان/مهر اعلام شود اما به تاریخ ۲۳ عقرب/آبان به تعویق افتاد.

اما کمیسیون انتخابات هنوز تاریخ جدیدی را برای اعلام نتایج ابتدای اعلام نکرده است.

 

حق نشر عکسISNAImage captionسال ۱۳۹۸ که فرا رسید، به نظر می‌رسد حکومت عملا تجمع‌های کارگری، اعتراضات زنان و دراویش و دیگر گروه‌های اجتماعی را تا حد زیادی کنترل و سرکوب کرده بود

بر مبنای گزارش اتحاد بین‌المللی حمایت از کارگران در ایران، از سال ۱۳۹۶ به بعد الگوی اعتراض در ایران به مرور اعتصاب و تجمع و راهپیمایی در محل کار و سطح شهر تغییر شکل داد.

به نظر می‌رسد با بسته شدن راه برای اعتراض‌های صنفی و مدنی، عملا راه برای اعتراض‌های خشن باز شذ و الگوی اعتراضات را در ایران تغییر داد.

به عبارت دیگر سال ۱۳۹۸، واکنشی بود به بسته شدن واپسین دریچه‌های اعتراضات صنفی و مدنی در ایران.

سختگیری در خصوص برگزاری آزاد تجمع‌ها به حدی بود که در سال ۱۳۹۸ عملا نهادهای مستقل کارگری حتی برای روز کارگر نتواستند مجوز اخذ کنند و در جریان اعتراضات ده‌ها کارگر و فعال مدنی بازداشت شدند.

این موضوع حتی در بند سوم مقدمه اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز این موضوع به صراحت قید شده که اگر بشر هیچ راه دیگری علیه ستم و استبداد نداشته باشد، باید بتواند علیه ستم و استبداد “طغیان کند” و همزمان تاکید می‌کند با وجود این شورش، باید حقوق بشر فرد معترض رعایت شود.

حق اعتراض در برابر سرکوب از جمله مواردی است که برای قانون نویسان غربی در قرن‌های ۱۷ و ۱۸ میلادی مورد تاکید بود. در متمم دوم قانون اساسی ایالات متحده، با استناد به همین حق اعتراض در برابر سرکوب، به شهروندان حق حمل سلاح داده شد.

در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران اما “تشکیل اجتماعات و راه پیمایی‌ها، بدون حمل سلاح، به شرط آن که مخل به مبانی‌ اسلام نباشد آزاد است. این اصل بین حکومت ایران و منتقدانش محل اختلاف است و وزارت کشور ایران از همه گروه‌ها و احزاب خواسته تا برای برگزاری تجمعات مجوز بگیرند.

اما در چند سال‌ اخیر تشدید سختگیری‌ در خصوص اعتراضات، نه تنها به پیشگیری از این اعتراضات نینجامیده بلکه تنها زبان گفت‌وگو میان دولت و جامعه مدنی را خشن‌تر کرده است.

مشخص نیست این تغییر شکل رابطه دولت و مردم که در خشونت‌های اخیر ظاهر شده، در عمل به سرکوب اعتراضات می‌انجامد یا رادیکال شدن جنبش اعتراضی در ایران.

 

 

انتخابات افغانستان؛ ابطال آرای بیش از هزار محل رای‌دهی در نتیجه بازشماری

حق نشر عکسIECImage captionکمیسیون تاکید کرده که آرای درج ناشده در دستگاه‌های بیومتریک اعتباری نخواهند داشت

کمیسیون انتخابات افغانستان اعلام کرده که آرای ۱۱۷۹ محل رای‌دهی در نتیجه بازشماری و تفتیش آرا باطل ثابت شده است. قرار بود اعتبار برگه‌های ریخته شده در صندوق‌ها در تقریبا دو و نیم هزار محل، بازشماری و بررسی شود اما در هفت ولایت به دلیل مخالفت برخی کاندیداها از جمله عبدالله عبدالله، این روند انجام نشده است.

هر ساختمان محل برگزاری انتخابات، به معنای یک مرکز رای است که در آن با توجه به تعداد رای‌دهندگان، یک یا چند محل رای‌دهی به صورت جداگانه برای مردان و زنان برپا می‌شود.

انتخابات افغانستان؛ اعتراضات مانع بازشماری آرا در ۷ ولایت شده است

کمیسیون می‌گوید نتایج بازشماری آرای محل‌های مورد اعتراض در ۲۳ ولایت به کابل رسیده است.

موضوع این اعلامیه نتایج به دست آمده از بررسی ۱۱۹۰ محل رای است که اطلاعات مربوط به بررسی مجدد و بازشماری آرای آنها به کابل رسیده و کمیسیون می‌گوید آرای ۱۱۷۹ محل “غیر معتبر است.”

کمیسیون تاکید کرده که برگه‌های بیومتریک نشده اعتبار ندارد و نیز گفته در تصمیم‌گیری‌هایش جانبدارانه عمل نمی‌کند.

در اولین روزهای برگزاری انتخابات افغانستان ابتدا کمیسیون انتخابات اعلام کرد که از میان ۲۹ هزار و ۵۸۶ محل‌ رای در سراسر افغانستان در روز انتخابات سه هزار و ۱۸ محل مسدود بوده است.

این کمیسیون بعدا اعلام کرد که در روز انتخابات ۲۶ هزار و ۵۰۰ محل باز بوده و آرای آنها وارد سیستم مرکزی انتخابات و شرکت درملوگ شده است. براساس اعلام کمیسیون آرای ۸۲۵۵ محل تاکنون مشخص نشده و برگه‌های رای این محل‌ها باید بازشماری شود.

درملوگ یک شرکت آلمانی است که وسایل و دستگاه‌های مربوط به امور دیجیتالی انتخابات افغانستان را تهیه کرده است.

از این میان به گفته کمیسیون آرای ۲۴۲۳ محل به دلیل مشکلاتی که در دستگاه‌های بیومتریک آنها وجود داشت، وارد سیستم نشده بود.