آیا خسرو انوشیروان مردم بلوچستان را قتل عام کرد؟

 

آیا خسرو انوشیروان مردم بلوچستان را قتل عام کرد؟

از سوی بردیا خادمی

 

 

آیا خسرو انوشیروان ده هزار از مردم بلوچستان را قتل عام کرد؟ آیا همچین چیزی هم به گفته شاهنامه فردوسی تاکید شده است؟

Formularbeginn

Formularbeginn

 

درود بر شما

خسرو انوشیروان ساسانی پس از به تخت نشستن ، با شورش هایی در مرزهای ایران روبرو می شود . انوشیروان برای سرکوب این شورشها به رویارویی با آنها می پردازد و در یک لشکرکشی آلانان را از پیش و روی بر می دارد . سپس به هندوستان رفته و در آنجا نیز به پیروزی هایی دست می یابد . در هنگام بازگشت از هندوستان انوشیروان را از شورش گیلان و بلوچان آگاه می کنند که وی با خشم بسیار بلوچان را سرکوب می کند . چنانکه در شاهنامه آمده است :

چن آگاه شد لشکر از خشم شاه / سوار و پیاده ببستند راه

ازیشان فراوان و اندک نماند / زن و مرد جنگی و کودک نماند !

از گزارش شاهنامه چنین برداشت می شود که این سرکوب بسیار سنگین بوده است ، چنانکه گله های گوسپند بلوچان بی چوپان مانده است !

اینگونه رفتار درخور انوشیروان بوده است زیرا او یک پادشاه میانه رو نبوده و ستمهای فراوانی روا داشته است . همانند همین رفتار را انوشیروان پس از این رویداد با گیلانیان نیز از خود نشان می دهد .

پیشنهاد می شود جستارهای زیر را بخوانید :

http://www.mehremihan.ir/iranian-history/3780

http://www.mehremihan.ir/iranian-stories/79-shahnameh-stories/3280

http://www.mehremihan.ir/iranian-stories/79-shahnameh-stories/2739

 

Formularende

12 اسفند 1397 از سوی شهریار آریاب

 

Formularbeginn

درود هم میهن فرهیخته

این یک دروغ بزرگ است که انوشیروان  با شهروندان خویش چنین رفتاری کرده باشد ، باید میان افسانه و تاریخ روشن جدایی آشکار در نگر آورد ، باید تاریخ را از دید یک راستگو و درستکاری چون کریستین سن نویسنده ایران در زمان ساسانیان  خواند و بررسی کرد .

انوشیروان در سرکوب شورش ها تنها به آشوبگران پرداخته و هرگز کاری با زن و فرزندان آنان نداشته بلکه هموارهه در آسایش مردمان سرزمین خویش همواره کوشا و نستوه بوده است.

Formularende

 

مهر 1398 از سوی مرزبان (146 تراز)

Formularbeginn

دوستی که میگوید باید از کریستن سن شنید که راستگوست ناخواسته فردوسی را دروغگو مینماید – اما فردوسی شاعر است و تاریخش نیز قابل اعتماد اما نباید توصیف شعری را  بخش تاریخی ان شمرد –
کما اینکه منظور از فردوسی بلوچان مکران نیست بلوچ کرد دیلمی نامهایی بود که به عشایر کوچرو گفته  میشد – در ثانی در اخبار تاریخی بخوانید که در ان سال پاره ای از عشایر به به شهر ری و دیگر شهرها حمله کردند و انوشیروان برای سرکوب ان عده از یاغیان حمله کرد اینکه در  هر منطقه ای اتفاق میافتد  اینکه  هربار عده ای مغرض افکار را بازی بدهند که انگار ظلم از طرف یک حاکم پارسی بر اقلیتها بوده بسیار خنده دار و مضحک است کما اینکه  حد اقل تا قرن هفتم هجری تمام  اریاییهای ایران خود را  پارسی میشمردند  و این از کتب تاریخی کاملا مشخص هست  زبانی که امروز  زبان رسمی کشور است زبان پارسی دری تنها یک شاخه از پارسی است  و ندانستن چنین چیزهای پیش پا افتاده باعث شده که گمان شود یک قوم تافته جدا بافته است و دیگری با او فرق دارد در ایران بجز عربها و ترکمانها هیچ غیر پارسی  دیگری نیست و  پارسی بودن ربطی به  استان فارس و یا زبان پارسی دری ندارد  حد اقل نگاهی به کتابهای  صدر اسلام  بیندازید ببنید چگونه از سند و سوریه و  دربند و اران و سغد و اذربایجان چگونه همه خود را پارسی میخواندند دور از نقل قول این و ان –

Formularende

 

Updated: نوامبر 25, 2019 — 7:43 ق.ظ