اخبار : طالبان در مسکو: آماده از سرگیری مذاکرات صلح با آمریکا هستیم

طالبان در مسکو: آماده از سرگیری مذاکرات صلح با آمریکا هستیم

افغانستانحق نشر عکسGETTY IMAGES

در پی لغو مذاکرات صلح میان دولت آمریکا و نمایندگان گروه طالبان، یک هئیت مذاکره‌کننده طالبان از قطر به مسکو رفته است. نمایندگان این گروه در مصاحبه با رسانه‌های روسیه گفته‌اند که هنوز مایل به آوردن صلح در افغانستان از طریق مذاکره هستند.

شیر محمد عباس استانکزی، از اعضای دفتر سیاسی طالبان در قطر که رهبری این هیئت را بر عهده دارد در مصاحبه با تلویزیون دولتی روسیه گفته که جنگ بر آن‌ها (طالبان) تحمیل شده است. او افزوده که با این حال هنوز این گروه علاقمند به آوردن صلح در افغانستان از طریق مذاکره است.

آقای استانکزی گفت: “متاسفانه هر زمانی که ما به یک توافق نهایی رسیده‌ایم، مذاکرات از سوی آمریکا لغو شده است.”

او گفته که در زمان ریاست جمهوری بارک اوباما نیز دو بار توافقاتی این چنینی متوقف شده بودند.

رسانه‌های مسکو گفته‌اند که این هیئت با ضمیر کابلوف، فرستاده ویژه مسکو در امور افغانستان دیدار کرده‌ است. ضمیر کابلوف پیش از این به رسانه‌های این کشور گفته بود که مذاکرات صلح می‌توانست راه را به سوی مصالحه ملی به حل بحران افغانستان باز کند.

این دیدار در حالی صورت می‌گیرد که قرار بود هفته گذشته دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در کمپ دیوید با رییس جمهوری افغانستان و رهبران گروه طالبان دیدار کرده و توافق آمریکا و طالبان را نهایی کند اما روز یکشنبه آقای ترامپ از لغو این دیدار خبر داد.

او گفت قید مذاکره با طالبان را زده است، چون آنها با حمله‌ای دیگر، غیرنظامیان و یک سرباز آمریکایی را در آستانه این دیدار کشته‌اند.

افغانستانحق نشر عکسREUTERS
Image captionحدود ده روز قبل آقای ترامپ برنامه دیدار با رهبران گروه طالبان در واشنگتن را لغو کرد

در همین حال صدیق صدیقی، سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان می‌گوید که سفر رهبران طالبان به کشورهایی مثل روسیه یا چین “شکست قطعی سیاسی” آنان را نشان می‌دهد.

آقای صدیقی امروز در یک نشست خبری گفت: آدرس اصلی صلح را طالبان گم کرده‌اند. آدرس اصلی صلح مردم افغانستان و پروسه صلح افغانستان است که توسط دولت رهبری و مدیریت شود. این تلاش‌های شماری از رهبران طالبان به باور ما نتیجه نخواهد داد.

او همچنین تاکید کرد که دولت افغانستان تلاش‌های مرتبط با روند صلح را متوقف کرده و اولویت برای دولت افغانستان در حال حاضر برگزاری انتخابات ریاست جمهوری پیش‌رو است.

مذاکرات آمریکا و طالبان که برای ده ما در دوحه پایتخت قطر در جریان بود، شامل دولت افغانستان نمی‌شد چون طالبان این دولت را نامشروع می‌دانند.

ریاست جمهوری ایران: آیت‌الله خامنه‌ای طرح صادق لاریجانی را که ایراد فراوانی داشت، تایید کرد

از راست صادق لاریجانی، حسن روحانی و آیت الله علی خامنه‌ایحق نشر عکسLEADER.IR
Image captionاز راست صادق لاریجانی، حسن روحانی و آیت الله علی خامنه‌ای. ریاست جمهوری می گوید نقشی در

ریاست جمهوری ایران در اطلاعیه‌ای اعلام کرده است که آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران طرح صادق لاریجانی برای برگزاری دادگاه مفاسد اقتصادی را تایید کرد که “ایرادهای فراوانی به آن وارد بود”.

روابط عمومی دفتر ریاست جمهوری ایران این اطلاعیه را در پاسخ به برنامه تلویزیونی “بدون توقف” منتشر کرده که در آن “شورای عالی هماهنگی اقتصادی” به ریاست آقای روحانی را در تایید این طرح دخیل دانسته بود. این اطلاعیه می گوید در برنامه تلویزیونی “گفته شد که در این شورا طرح دادگاه‌های جدید علیه اخلال اقتصادی بدون در نظر گرفتن قوانین مربوط به آیین دادرسی به رهبری پیشنهاد داده شد و ایشان موافقت کردند، که این هم کاملا برخلاف واقع است”.

ریاست جمهوری در این اطلاعیه که در پایگاه اطلاع رسانی دولت منتشر شده، موضوعات مطرح شده را “شامل ابهام‌آفرینی، اتهام و دروغ علیه دولت” خوانده و تلویحا مسئولیت اقدامات صورت گرفته متوجه صادق لاریجانی و آقای خامنه ای کرده است.

در طرحی که سال گذشته صادق لاریجانی رئیس وقت قوه قضائیه ایران به آیت الله خامنه ای ارائه کرد، پیشنهاد کرده بود که در رسیدگی به پرونده “مفاسد اقتصادی”، دادگاه تجدیدنظر حذف و حکم دادگاه اولیه علیه متهمان بی کم و کاست و فورا به اجرا گذاشته شود.

در این نامه خواسته شده بود که دادگاه تجدیدنظر برای متهمان به اعدام در پرونده های اقتصادی هم حذف شود و فقط دیوان عالی کشور ده روز فرصت داشته باشد از نظر شکلی روند دادگاه منجر به صدور حکم اعدام را بررسی کند.

بر اساس اطلاعیه روابط عمومی ریاست جمهوری ایران، آیت الله علی خامنه ای در پاسخ به نامه صادق لاریجانی تمامی خواسته های او را تایید کرد و به قوه قضائیه اجازه داد که روند تجدیدنظر را از دادگاه پرونده های اقتصادی از جمله تجدیدنظر در احکام اعدام را متوقف کند.

دست کم سه متهم پرونده های اقتصادی با حکمی که آیت الله خامنه ای به صادق لاریجانی داده بود، بدون دسترسی به دادگاه تجدیدنظر در مدت کوتاهی پس از صدور حکم اعدام و ده ها نفر بدون فرصت تجدیدنظرخواهی زندانی شدند.

درخواست صادق لاریجانی از آیت الله خامنه ای از سوی برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی دور زدن قوانین و از دید برخی از حقوقدان ها نقض فاحش قانون اساسی جمهوری اسلامی خوانده شده بود اما هیچ فرد و گروهی در ایران به طور مستقیم آیت الله خامنه ای که این مجوز را صادر کرده بود، هدف انتقاد قرار نداده بود.

در اطلاعیه روابط عمومی ریاست جمهوری ایران تشکیل “شورای عالی هماهنگی اقتصادی” هم که تصمیمات آن با انتقادهای مجلس رو به رو بود، متوجه آیت الله علی خامنه ای شده است.

در این اطلاعیه گفته شده که این شورا با پیشنهاد رئیس‌جمهور به رهبری تشکیل نشده “بلکه رهبری معظم انقلاب شخصاً در مورد ایجاد چنین تشکیلات جدیدی تصمیم گیری کرد”.

این شورا پس از خروج آمریکا از توافق اتمی با قدرت های جهانی موسوم به برجام و بازگشت همه تحریم های ایالات متحده از سوی آیت الله خامنه ای تاسیس شد. سران سه قوه در این شورا عضویت دارند و در آن تصمیماتی اتخاذ می کنند که پیش از این به مصوبه مجلس و تایید شورای نگهبان احتیاج داشت.

برخی از نمایندگان مجلس گفته اند که این شورا، تصمیمات و مصوبات مجلس شورای اسلامی از جمله قانون بودجه کشور را نادیده می گیرد و عملا مجلس را بی اعتبار کرده است.

مقام های دولتی از آیت الله خامنه ای نقل کرده اند که او به این شورا برای عبور کشور از بحران اقتصادی و فشار تحریم قدرت ویژه داده و اختیار خود برای تایید تصمیم های آن را به طور مشترک به رئیس جمهور، رئیس مجلس شورای اسلامی و رئیس قوه قضائیه تفویض کرده است.

در اطلاعیه ریاست جمهوری ایران تشکیل "شورای عالی هماهنگی اقتصادی" هم که تصمیمات آن با انتقادهای مجلس رو به رو بود، متوجه آیت الله علی خامنه ای شدهحق نشر عکسDOLAT.IR
Image captionدر اطلاعیه ریاست جمهوری ایران تشکیل “شورای عالی هماهنگی اقتصادی” هم که تصمیمات آن با انتقادهای مجلس رو به رو بود، متوجه آیت الله علی خامنه ای شده

از متن اطلاعیه روابط عمومی ریاست جمهوری ایران:

این متن در پایگاه اطلاع رسانی دولت منتشر شده است: “برنامه بدون توقف حدود ساعت ۲۰ تا ۲۰ و ۳۰ دقیقه شامگاه پنجشنبه بیست و یکم شهریورماه از شبکه ۳ سیما پخش شد که در این راستا روابط عمومی ریاست جمهوری در خصوص مطالب کذب مطرح‌شده در این برنامه با انتشار اطلاعیه‌ای تصریح کرد:

۱) گفته شد که «شورای عالی هماهنگی اقتصادی» با پیشنهاد رئیس‌جمهور به رهبری تشکیل شده که صحت ندارد. پیشنهاد از طرف رئیس جمهور یا دولت نبوده، بلکه رهبری معظم انقلاب شخصاً در مورد ایجاد چنین تشکیلات جدیدی تصمیم گیری نمودند.

۲) گفته شد که در «شورای عالی هماهنگی اقتصادی» دو قوه مقننه و قضائیه به دولت کمک می‌کنند و هر چه نظر رئیس جمهور باشد، آن دو قوه هم حمایت می‌کنند، که به هیچ عنوان واقعیت ندارد. مطالب لازم در شرایط تحریم فعلی مطرح می‌شود و هر مورد که نظرات سه قوه به اتفاق تصویب شود و مخالف قانون نباشد اجرا می‌شود، و در سایر موارد نیز در صورت موافقت رهبر معظم انقلاب ابلاغ می‌شود.

۳) گفته شد که در این شورا طرح دادگاه‌های جدید علیه اخلال اقتصادی بدون در نظر گرفتن قوانین مربوط به آیین دادرسی به رهبری پیشنهاد داده شد و ایشان موافقت کردند، که این هم کاملاً برخلاف واقع است.

رئیس قوه قضائیه وقت طرحی را در جلسه مطرح کردند که ایرادهای فراوانی به آن طرح در همان جلسه مطرح شد.

پس از آن جلسه، رئیس قوه قضائیه وقت، طرح‌شان را مستقیم برای رهبری فرستادند و معظم‌له نیز تأیید کردند.”

جولیان آسانژ با وجود اتمام دوران محکومیت آزاد نمی‌شود

محکومیت آقای آسانژ روز ۲۲ سپتامبر (۱۰ روز دیگر) به اتمام می‌رسدحق نشر عکسAFP/GETTY
Image captionمحکومیت آقای آسانژ روز ۲۲ سپتامبر (۱۰ روز دیگر) به اتمام می‌رسد

با حکم قاضی دادگاهی در بریتانیا جولیان آسانژ، بنیان‌گذار سایت افشاگر ویکی‌لیکس با وجود نزدیک شدن به اتمام دوران محکومیتش آزاد نخواهد شد، چرا که دادگاه بیم آن دارد که آقای آسانژ در حالی که پرونده درخواست استردادش در جریان است متواری شود.

دوران ۲۰ ماهه محکومیت آقای آسانژ به جرم نادیده گرفتن قرار وثیقه، تا چند روز دیگر (۲۲ سپتامبر) به اتمام خواهد رسید.

اما قاضی دادگاه وست‌مینیستر روز جمعه، ۱۳ سپتامبر، گفت “دلایل محکمی” وجود دارد که اگر آقای آسانژ تا چند روز دیگر آزاد شود، دوباره متواری خواهد شد.

جولیان آسانژ که شهروند استرالیا است از سوی آمریکا متهم به درز اطلاعات محرمانه دولتی است و دادستانی ایالات متحده رسما درخواست استرداد او را به بریتانیا تسلیم کرده است.

پس از دریافت این درخواست از سوی دولت بریتانیا، ساجد جاوید، وزیر کشور در ماه ژوئن گذشته اعلام کرد نخستین جلسه بررسی درخواست استرداد آقای آسانژ برای روز ۲۵ ماه فوریه سال آینده (۲۰۲۰) تعیین شده است.

آسانژحق نشر عکسGETTY IMAGES
Image captionجولیان آسانژ نزدیک به یک دهه از ساختمان سفارت اکوادور در لندن خارج نشد

جولیان آسانژ به اتهام نقض قوانین مربوط به قرار وثیقه و متواری شدن به جای حاضر شدن در برابر قاضی، در ماه آوریل گذشته به تحمل ۵۰ هفته زندان محکوم شد و از آن زمان در ندامتگاه بلمارش در جنوب شرقی لندن زندانی است.

او ابتدا در سال ۲۰۱۲ و در پی شکایتی مربوط به آزار و اذیت جنسی در سوئد تحت تعقیب قرار گرفت و کمی بعد در لندن بازداشت شد اما با قرار وثیقه موقتا آزاد شد و در همان ایام به سفارت اکوادور در لندن پناهنده شد.

همان جایی که چند ماه پیش و پس از لغو امتیاز شهروندی اکوادور دوباره بازداشت شد.

حوثی‌های یمن مسئولیت حمله به تاسیسات نفتی عربستان را برعهده گرفتند

حمله پهپادی به یک پالایشگاه و میدان نفتی در عربستان سعودی

سخنگوی وزارت کشور عربستان سعودی از حمله پهپادی به مجموعه پالایشگاهی بزرگ بقیق و میدان نفتی حقل خريص متعلق به شرکت آرامکو در این کشور خبر داد.

براساس بیانیه این مقام حکومتی عربستان، آتش در پالایشگاه مهار شده اما اشاره‌ای به عاملان این حمله پهپادی نشده است.

پیش از این منابع مختلف خبری گزارش کرده بودند که در پالایشگاه بقیق آتش سوزی رخ داده و صدای تیراندازی در اطراف آن به گوش می‌رسد.

دومین حمله پهپادی به میدان نفتی حقل خريص نیز موجب آتش گرفتن این سکوی استخراج نفت شده بود.

سخنگوی شبه نظامیان جنبش انصارالله(حوثی‌ها) یمن اعلام کرد که این گروه مسئول این حملات بوده و با ۱۰ پهپاد این حملات را انجام داده‌اند.

سخنگوی نظامی حوثی‌ها در گفت‌گو با شبکه تلویزیونی المسیره که متعلق به این شبه نظامیان بوده و از بیروت پخش می‌شود این خبر را داده است.

سخنگوی نظامی حوثی‌ها در شبکه تلویزیونی المسیرهحق نشر عکسMEHR
Image captionسخنگوی نظامی حوثی‌ها در شبکه تلویزیونی المسیره وابسته به جنبش انصارالله یمن

وی همچنین اذعان داشته که در آینده نیز ممکن است چنین حملاتی تکرار شود.

به گفته سخنگوی نیروهای حوثی این حملات با “همکاری برخی در داخل خاک عربستان” انجام گرفته است.

شبه نظامیان حوثی یمن مورد حمایت ایران بوده و اخیرا سخنگوی این گروه به ایران سفر کرده بود و با آیت‌الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی دیدار کرده و پیام رهبر حوثی‌ها را به وی منتقل نمود.

در سال‌های اخیر و پس از ورود ائتلاف عربی به رهبری عربستان در جنگ یمن، نیروهای حوثی حملات مختلفی به عربستان سعودی کرده‌اند که در برخی از آنها از پهپاد استفاده شده است.

حملات چگونه اتفاق افتاده است؟

در ساعت ابتدایی بامداد امروز(شنبه ۱۴ سپتامبر)‌ انفجار مهیب در پالایشگاه بقیق و پس از آن در میدان نفتی حقل خریص بوقوع پیوست.

بنابر اعلام رسانه‌های عربستان از ساعت ۴ صبح به وقت محلی تیم امنیتی شرکت آرامکو تلاش خود برای مهار آتش‌سوزی در هر دو محل حادثه دیده را آغاز نمود که در نهایت به گفته منابع رسمی سعودی هر دو تحت کنترل قرار گرفته است.

مجموعه پالایشگاهی بقیق و میدان نفتی حقل خريص در شرق عربستان سعودی واقع شده است.

در تصاویر ویدیویی منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، صدایی شبیه به تیراندازی در اطراف این پالایشگاه هنگام وقوع انفجارها به گوش می‌رسید.

یکی از ساکنان نزدیک این پالایشگاه به خبرگزاری رویترز گفته که “با صدای مهیب انفجار از خواب بیدار شدم و همه ترسیده بودند و صدای انفجارهای متعدد به گوش می‌رسید”.

مجموعه پالایشگاهی بقیقحق نشر عکسREUTERS
Image captionمجموعه پالایشگاهی بقیق

بقیق در ۶۰ کیلومتری جنوب غربی ظهران قرار دارد. ظهران بزرگترین مجموعه پالایشگاهی دنیاست که بیشترین صادرات نفت عربستان در خلیج فارس را نیز انجام می‌دهد.

پالایشگاه بقیق و میدان نفتی حقل خريص متعلق به شرکت نفتی آرامکو عربستان است. این پالایشگاه در سال ۲۰۰۶ هدف یک حمله ناموفق از طرف نیروهای شبه نظامی القاعده قرار گرفته بود.

آرامکو، شرکت ملی نفت عربستان و تحت مالکیت دولت این کشور است.

بر اساس داده‌هایی که شرکت ملی نفت عربستان، آرامکو منتشر کرده، درآمد این شرکت در سال ۲۰۱۸ میلادی ۲۲۴ میلیارد دلار بوده است.

سال گذشته (۲۰۱۸) شرکت آرامکو روازنه حدود ۱۳.۶ میلیون بشکه نفت تولید کرد که این میزان از تولید شرکتهای نفتی بزرگی مانند رویال داچ شل و بی پی بریتانیا بالاتر بود.

واکنش‌ها به لغو دیدار ترامپ با طالبان؛ غنی: اول پایان خشونت‌ها بعد صلح؛ طالبان: آمریکا ضرر می‌کند

طالبانحق نشر عکسGETTY IMAGES/BBC
Image captionملا عبدالغنی برادر، رئیس دفتر طالبان در قطر، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا و محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان

در پی اعلام دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا مبنی بر توقف گفتگوهای صلح آمریکا با طالبان و لغو دیدار او با رهبران طالبان و رئیس‌جمهوری افغانستان در این مورد، گروه طالبان در اولین واکنش رسمی‌شان گفته است این تصمیم آقای ترامپ “بیشتر از همه به ضرر آمریکا تمام خواهد شد”. همچنین محمد اشرف غنی گفته است صلح با طالبان زمانی صورت می‌گیرد که خشونت‌ها متوقف شود.

در اعلامیه گروه طالبان آمده که این تصمیم “اعتبار آمریکا را زیانمند” و “تلفات جانی و مالی آمریکا را بیشتر و نقش آمریکا را در تعامل سیاسی متزلزل معرفی می‌کند.”

در اعلامیه گروه طالبان با اشاره به تصمیم آقای ترامپ آمده: “تاوان این کار او بیش از هر کسی به خود آمریکا می‌رسد، اعتبار آمریکا را زیانمند و موقف (موضع) آن را در قبال صلح دیگر هم برای جهان روشن ساخت، تلفات جانی و مالی آمریکا را بیشتر و نقش آمریکا را در تعامل سیاسی متزلزل معرفی می‌کند.”

در بیانیه این گروه آمده است که خروج از مذاکرات صلح، نشانه “عدم بلوغ و بی‌تجربگی” طرف آمریکایی است.

طالبان گفتند که برای “مذاکرات بین‌الافغانی” در ۲۳ سپتامبر آماده بوده‌اند.

طالبان همچنین تاکید کرده‌اند که به چیزی کمتر از خروج کامل نیروهای آمریکایی قانع نخواهند شد و به جنگ ادامه خواهند داد.

قرار بود آقای ترامپ امروز با رهبران طالبان و رئیس‌جمهوری افغانستان به طور جداگانه، در کمپ دیوید در آمریکا دیدار کند اما تصمیم به لغو این اجلاس گرفته است.

بیشتر بخوانید: لغو دیدار ترامپ با طالبان؛ اشرف غنی: صلح با طالبان زمانی صورت می‌گیرد که خشونت‌ها متوقف شود

واکنش‌ها

در واکنش به این خبر، عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان در صفحه رسمی فیسبوکش نوشته: “ما به زمینه‌‌ای که برای نشست مشترک در کمپ‌ دیوید مساعد گردیده بود به عنوان یک فرصت نگاه می‌کردیم، اما متاسفانه تلاش‌های صلح برخلاف خواست و آرزوی مردم افغانستان، به دلیل افزایش خشونت‌ها و حملات دهشت‌افگنانه از سوی طالبان و عوامل دیگر سبوتاژ‌گردید.”

حامد کرزی، رئیس جمهوری پیشین افغانستان در صفحه فیسبوکش نوشته است: “اکنون که مذاکرات متوقف شده به این معنی نیست که تلاش‌های مردم افغانستان هم متاثر شود؛ برعکس این تلاش‌ها باید بیشتر از قبل تسریع یابد.”

کرزیحق نشر عکسHAMID KARZAI/FB

رحمت الله نبیل، رئیس‌ پیشین امنیت ملی افغانستان نوشته است:”موضع ما در قبال این توافقنامه جعلی صلح از روز اول مشخص بود. وقتش رسیده که طالبان قدم به جلو بگذارند، به خون‌ریزی پایان دهند، اعلام آتش‌بس کنند و گفت‌وگوهای مستقیم با طرف افغانستان را شروع کنند.”

لطیف پدرام، رهبر حزب کنگره ملی افغانستان نوشته است: “زیاد جوگیر نشوید، این توییت آخرین ترامپ نخواهد بود. ترامپ توییت دیگری خواهد نوشت و وضعیت را گونه‌ دیگری تغییر خواهد داد. تنها چیزی که میان آمریکا و طالبان منتفی نیست «گفتگو» است.”

همچنین تواب غورزنگ، مشاور وزارت ترانسپورت و سخنگوی سابق شورای امنیت ملی افغانستان در توییتی نوشته است: “یک که اصرار داشت رئیس‌جمهور آمریکا او را نامزد وزارت خارجه یا مشاور امنیت ملی آمریکا کند و به جای آن افغانستان را به پاکستان و طالبان تسلیم کند، به زودی طرحش مشخص شد و حالا کارنامه‌اش در حال پایان یافتن است. دیدگاه‌های حمد الله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان درباره شیوه مذاکرات او سزاوار تحسین است”

آقای محب گفته بود، آقای خلیلزاد، مذاکره‌کننده ارشد آمریکا با طالبان در پی منافع شخصی‌اش در این مذاکرات است.

Presentational grey line

واکنش‌ها در آمریکا

سام فرزانه – بی‌بی‌سی – واشنگتن

انتقادها به نزدیکی زمان دیدار دونالد ترامپ با رهبران طالبان و سالگرد حملات یازدهم سپتامبر چنان در آمریکا بالا گرفته که وزیر خارجه این کشور در روز یکشنبه با پنج مجله خبری تلویزیونی در آمریکا مصاحبه کرد تا از موضع دولت دفاع کند. همان‌طور که گروهی از افغان‌ها به رسمیت شناختن طالبان را توهینی به خون‌های ریخته می‌دانند، گروهی از آمریکایی‌ها هم می‌پرسند چطور نمایندگان گروهی که دستش به خون مردم و سربازان آمریکا آلوده است برای دیدار با رئیس جمهوری دعوت شده‌اند؟

مایک پومپئو، پاسخ‌هایی برای پرسش‌هایی از این دست آماده کرده بود. او گفت که تصمیم برای دیدار را خود آقای ترامپ گرفته و قصدش این بود که “چشم در چشم رهبران طالبان شود تا ببیند می‌تواند به توافقی دست پیدا کند یا نه.” آقای پومپئو همچنین گفت که رئیس جمهوری آمریکا اگر احساس کند تصمیمی منجر به بهبود وضعیت مردم کشورش می‌شود از آن دریغ نمی‌کند. حتی اگر آن تصمیم، دیدار با طالبان باشد. خط دفاعی دیگر وزیر خارجه آمریکا این بود که پیشتر هم “افراد بدی” به کمپ دیوید رفته‌اند و نتایج خوبی از آن حاصل شده است. اشاره‌ای به دیدار یاسر عرفات و ایهود باراک در دوره بیل کلینتون که به توافق منجر نشد.

به نظر می‌رسد که آقای ترامپ قصد داشته با توافق یا قرار گرفتن در عکسی در کمپ دیوید خود را در رده روسای جمهوری پیشین قرار دهد که از این اقامتگاه استفاده دیپلماتیک کرده بودند. قصد دیگرش هم این بود که بالاخره به یکی از وعده‌های سیاست بین‌المللی خود عمل کند. آقای ترامپ که وعده خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان را داده بود و می‌گفت که چین را مجبور به تغییر سیاست‌های اقتصادی می‌کند و قول داده بود که به توافقی با کره شمالی دست پیدا کند و به قراردادی محکم‌تر با ایران برسد، نیاز دارد که تا پیش از انتخابات بالاخره یکی از اینها را در فهرست کارهای انجام شده‌اش قرار دهد.

Presentational grey line
پومپئوحق نشر عکسREUTERS
Image captionمایک پومپئو: رئیس جمهوری آمریکا اگر احساس کند تصمیمی منجر به بهبود وضعیت مردم کشورش می‌شود از آن دریغ نمی‌کند

واکنش‌ها محدود به سیاستمداران افغانستان نبوده است بلکه از قشرهای مختلف افغانستان به توقف گفت‌وگوهای صلح آمریکا با طالبان واکنش نشان داده‌اند.

از جمله آریانا سعید، آواز خوان معروف افغان در بخشی از واکنشش نوشته است: “این توافق یک توهین بزرگ به تمام نیروهای امنیتی ما و قربانی‌های این قهرمانان واقعی افغانستان بود! لغو امضا شدن این توافق و لغو مذاکرات یک جانبه (بدون نظرداشت خواست‌های اکثریت هموطنان ما) میان آمریکا و دشمنان انسانیت پیروزی بزرگی برای یک افغانستان متحد است.”

افغانستانحق نشر عکسSOCIAL MEDIA
Image captionآریانا سعید، آوازخوان افغان

کاوه جبران، نویسنده در صفحه فیسبوکش نوشت: “چه حقارتی بیشتر از این که یک توییت سرنوشت خلقی را آباد کند و دل‌ مردمی را شاد. سرنوشتی به این اعتبار، به بی‌اعتباری همان توییت است. سبک، ناپایدار و هر لحظه قابل حذف.”

افغانستانحق نشر عکسSOCIAL MEDIA
Image captionکاوه جبران، نویسنده

وژمه فروغ، فعال حقوق زن در صفحه توییترش نوشته:”افغانستان باید ازین فرصت استفاده حد اعظمی نماید. تمام سیاسیون سیالی و شریکی را یکطرف‌ بگذارند، بالای طرح به دیل مصالحه کار کنند و به امریکا و جهان پیشکش کند. انتخابات درست مدیریت شود، نهاد های امنیتی بهتر کار کنند، شرکای جهانی مجبور میشود که حمایت کند.”

افغانستانحق نشر عکسSOCIAL MEDIA
Image captionوژمه فروغ، فعال حقوق زن

حمله همزمان طالبان به دو ولسوالی ولایت تخار

افغانستانحق نشر عکسTAKHARMEDIAOFFICE
Image captionمقامهای محلی از حمله همزمان طالبان به دو ولسوالی تخار خبر می‌دهند

منابع محلی و ساکنان محل در ولایت تخار در شمال شرق افغانستان می‌گویند که طالبان بامداد امروز، دوشنبه( ۱۸ سنبله/میزان) به مرکز ولسوالی خواجه غار و ینگی قلعه این ولایت حمله کرده و جنگ اکنون ادامه دارد.

فرمانده پلیس ولایت تخار با تایید حمله طالبان به ولسوالی خواجه غار و ینگی قلعه گفته که این حمله ساعت یک بامداد امروز بر پاسگاه‌های پلیس در ولسوالی‌های ینگی قلعه و خواجه غار آغاز شده، ولی نیروهای امنیتی این حمله را دفع کرده‌اند.

در خبرنامه پلیس که امروز منتشر شد، ادعا گردیده که فرمانده واحد سرخ طالبان در این درگیری کشته شده‌است و نیروهای کمکی نیز به محل رسیده‌اند.

محمد عمر، ولسوال خواجه غار گفته که جنگ اکنون در اطراف ساختمان‌های مقر ولسوالی و فرماندهی پلیس جریان دارد. به گفته او بخش‌های زیادی از شهر خواجه غار به تصرف طالبان در آمده است.

او اعزام نیروهای کمکی به محل را رد کرد و گفت که تاکنون شش سرباز افغان کشته و یا زخمی شده‌اند.

طالبان نیز مدعی است که مرکز ولسوالی خواجه غار را تصرف و جنگ در ولسوالی ینگی قلعه ادامه دارد.

افغانستانحق نشر عکسDASHT E ARCHI
Image captionطالبان شب گذشته موفق به تصرف مرکز ولسوالی دشت ارچی شدند

روز گذشته طالبان موفق به تصرف ولسوالی دشت ارچی در همسایگی ولسوالی خواجه غار شدند. طالبان بارها از مسیر ولسوالی دشت ارچی به ولسوالی خواجه غار حمله کرده‌اند. ولسوالی خواجه غار به دلیل قرار گرفتن در مسیر شش ولسوالی دیگر و از طرف دیگر به دلیل هم مرز بودن با کشور تاجیکستان، از اهمیت ویژه برخوردار است.

ساکنان ولسوالی دشت ارچی قبلا به بی‌بی‌سی گفته بودند که جنگجویان گروه طالبان شب شنبه گذشته(۱۶ شهریور/سنبله) وارد مرکز ولسوالی دشت ارچی شده و کنترل کامل این ولسوالی را بدست گرفتند.

انعام الدین، رحمانی سخنگوی پلیس قندوز نیز تایید کرده که نیروهای امنیتی از مرکز ولسوالی دشت ارچی عقب نشینی کرده‌اند. به گفته او دو طرف درگیری تلفات داشته‌اند، ولی جزئیات آن مشخص نیست.

ولسوالی دشت ارچی از ناامن‌ترین و مهمترین ولسوالی ولایت قندوز است. این ولسوالی در چهار سال گذشته چندین بار میان نیروهای دولتی و شورشیان دست به دست شده است.

وزیر خارجه افغانستان و مشاوران غنی به دلیل تخلف انتخاباتی جریمه شدند

از راست به چپ: شاه حسین مرتضوی مشاور رئیس جمهور، صلاح الدین ربانی، وزیر امور خارجه و حمید‌الله فاروقی رئیس دانشگاه کابل به دلیل تخلف انتخاباتی جریمه شده‌اندحق نشر عکسSOCIAL MEDIA
Image captionاز راست: شاه حسین مرتضوی مشاور رئیس جمهور، صلاح الدین ربانی، وزیر امور خارجه و حمید‌الله فاروقی رئیس دانشگاه کابل

کمیسیون ولایتی رسیدگی به شکایات انتخاباتی کابل اعلام کرد که وزیر امور خارجه، رئیس دانشگاه کابل و مشاوران محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان را به دلیل تخلف انتخاباتی به پرداخت جریمه نقدی و محروم شدن از حق رای دادن محکوم کرده است.

انیسه امیری، از اعضای کمیسیون شکایات انتخاباتی به بی‌بی‌سی گفت که شاه حسین مرتضوی، مشاور ارشد رئیس جمهوری افغانستان در امور فرهنگی، صلاح الدین ربانی، وزیر خارجه افغانستان، عبدالرحیم عزیزی، مشاور رئیس جمهور غنی و حمیدالله فاروقی رئیس دانشگاه کابل به دلیل تخلفات انتخابات به پرداخت جریمه نقدی محکوم شده‌اند.

براساس اعلام کمیسیون شکایات انتخاباتی صلاح الدین ربانی، وزیر خارجه افغانستان به پرداخت ۱۵ هزار افغانی به دلیل شرکت در مبارزات انتخاباتی تیم “ثبات و همگرایی” به رهبری عبدالله عبدالله محکوم شده است.

خانم انیسه امیری افزود که آقای مرتضوی به دلیل استفاده از شبکه‌های اجتماعی و حضور در نشست‌های انتخاباتی تیم “دولت ساز” به رهبری محمد اشرف غنی به ۱۵ هزار افغانی جریمه و محرومیت از حق رایش محکوم شده است.

او اضافه کرد که آقای عزیزی نیز به دلیل شرکت در یک نشست انتخاباتی تیم “دولت ساز” و سخنرانی در آن نشست به پرداخت ۱۵ هزار افغانی جریمه نقدی محکوم و او نیز از حق رایش محروم شده است.

حمیدالله فاروقی نیز به دلیل شرکت در یک نشست انتخاباتی آقای غنی به پرداخت ده هزار افغانی جریمه نقدی محکوم شده است.

افغانستانحق نشر عکسIECC
Image captionکمیسیون شکایات انتخاباتی افغانستان از مردم خواسته که این تخلفات را به شماره ۱۳۲ گزارش دهند

براساس قانون انتخابات کارمندان دولتی حق ندارند از امکانات دولتی به نفع و یا علیه نامزد خاص استفاده کنند و در زمان ماموریت از کاندید مشخص به صورت رسمی حمایت کنند.

قبل از این رئیس جمهوری افغانستان با صدور فرمانی دستور داده بود که مقامات، منسوبین و کارمندان نهادهای دولتی اعم از ادارات غیرنظامی، دفاعی و امنیتی، اعضای شورای ملی، قضات و منسوبین دادگاه عالی مکلف‌اند تا از مداخله در روند انتخابات خودداری ورزند.

در این فرمان آمده که مقامات، منسوبین و کارمندان نهاد‌های دولتی نمی‌توانند از منابع دولتی در روند انتخابات به نفع یا ضرر یک یا چند نامزد استفاده نمایند.

شاه حسین مرتضوی به بی‌بی‌سی گفت که او از طریق شبکه‌های از تصمیم کمیسیون شکایات انتخاباتی در مورد خود آگاه شده و نمی‌داند حقیقت دارد یا نه.

آقای مرتضوی افزود که حق رای از حقوق اساسی یک شهروند است. قانون انتخابات و قانون اساسی به این موضوع صراحت دارد. تنها محکمه با صلاحیت می‌تواند یک شهروند را از حق رای محروم کند.

به اساس قانون انتخابات افغانستان، تصمیم کمیسیون شکایات انتخاباتی در رسیدگی به شکایات و اعتراضات نهایی است.

عبدالله: فرصت برای صلح از دست رفت

افغانستانحق نشر عکسCEO
Image captionآقای عبدالله گفت که امروز از صلح همانقدر فاصله داریم که سالهای قبل

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان با اشاره به تصمیم اخیر دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر لغو و توقف مداکرات صلح افغانستان با طالبان گفت که فرصت صلح در این کشور از دست رفت.

آقای عبدالله که به مناسبت هجدهمین سالگرد کشته شدن احمد شاه مسعود، رهبر نیروهای مقاومت علیه طالبان در کابل صحبت می‌کرد، گفت که “امروز همانقدر از صلح فاصله داریم که سال‌های قبل داشتیم”.

این فرمانده مجاهدین در نهم سپتامبر ۲۰۰۱ در اثر انفجار انتحاری دو نفر که خود را خبرنگاران عرب معرفی کرده بودند، کشته شد.

آقای عبدالله در این مراسم از تلاش‌های اخیر صلح افغانستان به عنوان یک فرصت یاد کرد و گفت که “شاید یک فرصت می‌بود برای باز کردن راه برای صلح و برای رسیدن به یک صلح که این فرصت هم از دست رفت.”

آقای عبدالله تاکید کرد که “جنگ برای هیج کس گوارا” نیست و “اگر به تاریخ نگاه شود قربانی‌های زیادی برای صلح داده شده است”.

همزمان سفارت بریتانیا در کابل نیز در صفحه رسمی توییتر خود نوشته که طالبان باید نشان دهند که آنان درباره صلح جدی هستند. این سفارتخانه نوشته:”در روزهای گذشته ما شاهد خبر تکاندهنده ربوده شدن و کشته شدن عبدالصمد امیری، فعال حقوق بشر و همچنین افزایش خشونت در کابل بودیم که باعث کشته شدن غیر نظامیان شد. اکنون زمان آن رسیده که خشونت‌ها کاهش یابد.”

افغانستانحق نشر عکسCEO
Image captionمراسم امسال با گذاشتن اکلیل گل در منار یاد بود مسعود همراه بود

کشته شدن یک سرباز ‘از سوی هواداران مسعود’

در اولین ساعات امروز روح الله احمدزی، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان اعلام کرد که یک سرباز نیروهای تامین امنیت کابل (اداره گارنیزیون) در چهاراهی ترافیک در غرب شهر کابل با شلیک مستقیم گلوله هواداران آقای مسعود کشته شد.

او افزوده که این سرباز در حال انجام وظیفه بود که هدف تیراندازی مستقیم عزاداران مسلح غیر مسئول قرار گرفت و جان داد.

گارنیزیون کابل بعدا اعلام کرد که در ارتباط به این حادثه ۶ فرد مسلح غیر مسئول را بازداشت و ۳۰ خودرو را متوقف کرده است.

افغانستانحق نشر عکسKABUL GARRISON
Image captionگارنیزیون کابل گفته که ۳۰ خودرو را متوقف کرده است

هر ساله مراسم بزرگداشت از آقای مسعود با حاشیه‌هایی همراه است. امسال نیز شماری از هواداران او به خیابان‌های کابل آمده و به شلیک‌های هوایی ‌پرداختند، شماری از این حرکت هواداران آقای مسعود را اعتراض به کارکردهای نظام در افغانستان تلقی می‌کنند. اما برخی از آن انتقاد می‌کنند و می‌گویند چنین کارهایی آرامش و امنیت کابل را بیشتر به هم می‌زند و مردم را نگران می‌کند.

این در حالی است که احمد مسعود، پسر احمدشاه مسعود، سه روز پیش در مراسمی در پنچشیر که به مناسبت یادبود از احمد شاه مسعود برگزار شده بود نیز از هواداران پدرش خواسته بود در روز سالگرد مرگ او نظم آرامش و امنیت را در نظر بگیرند. او گفت: “در کابل به هیچ عنوان حضور و نشان دادن سلاح قابل قبول مردم کابل، خورد و کلان کابل، پیر و جوان کابل نیست…اما هرکسی این کار را می کند از ما نیست و در مقابل او برخورد می‌شود.

افغانستان
Image captionانفجاری نیز در مسیر کاروان هواردان مسعود رخ‌داد که سه زخمی داشت

انفجار

در همین حال ساعت ۱۱:۰۵ قبل از ظهر به وقت محلی یک انفجار در مسیر کاروان سوگواران مسعود رخ‌داد. وزارت داخله/کشور افغانستان گفته که این انفجار ناشی از بمب کارگذاری شده در مسیر چهارراهی سلیم کاروان و چهارراهی شهید در ناحیه ۱۰ شهر کابل بوده که سه نفر سطحی زخمی شده‌اند.

عصر امروز نیز کابل شاهد دو انفجار دیگر بود. نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت کشور افغانستان اعلام کرد که حوالی ساعت ۱:۲۰ دو بمب کارگذاری ‌شده دیگر در خیابان پنجم تایمنی در ناحیه چهارم شهر کابل منفجر شد که تلفاتی نداشت.

او افزود که دو مین دیگر نیز توسط پلیس کشف و خنثی شد.

Updated: سپتامبر 14, 2019 — 3:09 ب.ظ