کلیک‌باز: فریب دوربین‌های ترافیک با تی‌شرت

کلیک‌باز: فریب دوربین‌های ترافیک با تی‌شرت

این هفته از تی‌شرت‌هایی می‌گوییم که هکرها برای فریب دوربین‌های ترافیکی طراحی کرده‌اند، یکی از آخرین ویدیوهای جعل عمیق را نشانتان می‌دهیم و از ممنوعیت برخی از مدل‌های مک‌بوک پرو در پرواز خواهیم گفت.

تی‌شرت‌های فریبنده

حق نشر عکسADVERSARIAL FASHION / KATE ROSE

کیت رز کارشناس حرفه‌ای امنیت دیجیتال و طراح لباس، تی‌شرت‌هایی را طراحی کرده که زمینه پارچه‌شان می‌تواند سامانه تشخیص شماره پلاک خودرو (ALPR) را به اشتباه بیندازد.

این سامانه‌ها با بررسی مداوم خودروهایی که در خیابان تردد می‌کنند، از آنهایی که قوانین را رعایت نکرده‌اند، عکس می‌گیرند تا همراه با نامه جریمه، به نشانی راننده ارسال شود.

این سامانه‌های ناظر در بسیاری از نقاط آمریکا از باجه‌های تلفن عمومی گرفته تا خودروهای پلیس نصبند، اما کارشان بیش از دوربین تله سرعت است.

وقتی در حال تردد هستید، آنها پلاک‌ها را می‌خوانند، مکان GPS و اطلاعات مالک خودرو، همچنین تاریخ و زمان را ضبط می‌کنند.

بنابر ادعای eff این سامانه‌ها فقط یک فناوری مقابله با جرم و جنایت به حساب نمی‌آیند. آنها به پلیس امکان می‌دهند تا مسافرت و حتی رفت و آمد مردم به نقاط حساسی چون مراکز بازپروری و درمانگاههای ویژه مهاجران را رصد کنند.

تی شرت فریبندهحق نشر عکسADVERSARIAL FASHION / KATE ROSE

طراحی‌های رز این روند را مختل می‌کند. او الگوهای تکراری را روی پارچه‌های مختلف آزمایش کرد تا به اندازه کافی به پلاک واقعی شبیه‌تر شوند، به شکلی که سامانه‌های تشخیص پلاک به اشتباه بیفتند و تصویر پلاک روی تی‌شرت را هم ذخیره کنند. او می‌گوید: “شما با پوشیدن این طراحی‌ها در خیابان، کمک می‌کنید تا داده‌های به‌دردنخور به سامانه‌های نظارتی ارائه شوند. این کنش در مقیاس وسیع می‌تواند کاربرد آنها را کاهش دهد و استفاده از آنها را گران‌تر کند”.

خانم رز در سخنرانی خود در همایش اخیر هکرها در دفکان اضافه کرد: “من فکر می‌کنم مهم است که روش‌هایی ممکن برای عدم سازگاری با سامانه‌های نظارتی را آزمایش کنیم. من لباس را به عنوان اولین گام در دسترس در این راه می‌پسندم. هک کردن اساساً کاری است در راستای دموکراتیک کردن و تغییر شکل دادن سامانه‌ها و دستگاه‌هایی که همه از آنها استفاده می‌کنیم”.

جعل عمیق ترسناک‌تر می‌شود

جعل عمیق می‌توانند چهره‌ای را جایگزین چهره‌ای دیگر در ویدیو کند. اما افزایش ناگهانی تعداد و کیفیت ویدیوهای جعل عمیق، بسیاری را نگران کرده است.

هفته پیش Ctrl Shift Face، ویدیوی جدیدی از کمدین آمریکایی بیل هیدر منتشر کرد که در واقع اعمال فناوری جعل عمیق روی مصاحبه تلویزیونی او با دیوید لترمن در سال ۲۰۰۸ بود.

این ویدیو تغییر چهره را کمی متفاوت‌تر از ویدیوهای جعل عمیق پیشین انجام می‌داد.

بیل هیدر در این گفت‌وگو به افراد مشهور مختلفی از جمله تام کروز و ست روگان اشاره می‌کند و می‌بینیم که در ویدیوی دستکاری‌شده با فناوری جعل عمیق، چهره‌اش به تدریج تغییر کرده و به افراد مذکور تبدیل می‌شود.

این ویدیو اگرچه مطمئناً سرگرم‌کننده به نظر می‌رسد اما در عین حال بسیار ترسناک است. فناوری پشت جعل عمیق در حال پیشرفت است و تنها کمی زمان نیاز است تا شاهد سوءاستفاده از آن برای دروغ‌پراکنی و پخش اخبار نادرست باشیم.

دی‌جی فضایی

با یک دی‌جی فوق‌العاده که با سرعت بیش از ۲۷ هزار کیلومتر بر ساعت دور زمین می‌چرخد آشنا شوید.

لوکا پارمیتانو فضانورد ایتالیایی از ایستگاه بین‌المللی فضایی برای سرنشینان یک کشتی تفریحی پر از سرنشین در دریای مدیترانه، موسیقی نواخت.

چیزی که این رویداد را هیجان‌انگیزتر می‌کرد این بود که به طور زنده در فیسبوک پخش می‌شد.

این فضانورد پیش از شروع به نواختن، در پیام خود گفت که موسیقی زبانی جهانی است و ادامه داد: «من دی‌جی نیستم اما سعی می‌کنم خود را از حاشیه امنم خارج کنم».

او برای پخش کارهای خود از تبلت استفاده کرد.

لوکا پارمیتانو از شرایط کم‌وزنی برای نمایش بهره گرفت و در حالت‌های مختلف از جمله وضعیتی کاملا وارونه نواخت.

ممنوعیت پروازی برخی مدل‌های مک‌بوک پرو

مک بوکحق نشر عکسGETTY IMAGES

اداره حمل و نقل هوایی فدرال ایالات متحده (FAA) حمل دستگاه‌های مشخصی از لپ‌تاپ‌های مک‌بوک پرو (AAPL.O) را در پرواز ممنوع اعلام کرد.

این ممنوعیت پس از آن اعلام شد که شرکت اپل برای جمع‌آوری این دستگاه‌ها به خاطر احتمال آتش‌سوزی باتری‌ فراخوان داده بود.

به گزارش رویترز سخنگوی این سازمان در بیانیه‌ای اعلام کرد: “FAA از فراخوان باتری‌هایی که در برخی لپ‌تاپ‌های اپل مک‌بوک پرو استفاده شده آگاه است”.

سخنگوی این سازمان در بیانیه‌ای که با ایمیل فرستاد شده افزود که آنها “به خطوط هوایی درباره این فراخوان هشدار داده‌اند”.

اپل اعلام کرده که در ماه ژوئن تعداد محدودی از دستگاه‌های ۱۵ اینچی MacBook Pro را به خاطر این که باتری‌هایشان مستعد گرم شدن بیش از حد بوده‌اند، جمع‌آوری کرده است. این دستگاه‌ها بین سپتامبر ۲۰۱۵ تا فوریه ۲۰۱۷ فروخته شده بودند.