اخبار :ظریف و مکرون پیشنهادهای ایران و فرانسه درباره اجرای برجام را به بحث گذاشتند

 

ظریف و مکرون پیشنهادهای ایران و فرانسه درباره اجرای برجام را به بحث گذاشتند

ظریفحق نشر عکسGETTY IMAGES

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، می‌گوید در دیدار با امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، پیشنهادهای متقابل بین دو کشور به بحث گذاشته شده است.

آقای ظریف دیدارش با آقای مکرون را “سازنده و خوب” خوانده و گفته این دیدار ادامه مکالمه‌های تلفنی روسای جمهور ایران و فرانسه بوده است.

او گفت: “فرانسه در مورد نحوه اجرای برجام و گام‌هایی که نیاز است طرفین بردارند پیشنهادی را به ایران ارائه کرد و ما نیز در این زمینه پیشنهادی را ارائه کردیم برای این که اجرای برجام به صورت کامل انجام شود.”

با خروج آمریکا از توافق هسته‌ای، ایران اجرای تعهداتش در این خصوص را کاهش داده است. قدرت‌‎های اروپایی خواهان حفظ برجام هستند اما ایران می‌گوید اقدام‌های عملی آنها کافی نیست.

امانوئل مکرون در آستانه نشست رهبران گروه ٧ اعلام کرد پیشنهادهایی برای کاهش تنش میان ایران و آمریکا دارد و آقای ظریف برای بررسی این پیشنهاد به پاریس سفر کرد.

آقای مکرون در مسائل مختلفی چون تعرفه‌های تجاری و سیاست‌های محیط زیستی با دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، اختلاف نظر دارد. تصمیم آمریکا برای خروج از برجام و بازگرداندن تحریم‌ها هم یکی از این موارد است.

به گزارش رسانه‌های ایرانی آقای ظریف پس از ملاقات با آقای مکرون گفت: “اکنون اجلاس جی هفت در حال برگزاری است، فرصتی برای آقای مکرون و سایر اعضای اروپایی ۴+۱ است تا با سایر اعضای جی هفت صحبت کنند.”

وزیر خارجه ایران می‌گوید نتیجه بستگی به اجرای تعهداتی دارد که قدرت‌های اروپایی پس از خروج آمریکا از برجام به ایران داده‌اند.

آقای ظریف در عین بررسی پیشنهادهای جدید بر این موضع مقام‌های ایرانی تاکید کرده است که برجام توافقی نیست که ایران حاضر به مذاکره دوباره بر سر آن باشد.

بانک جهانی برنامه مشورتی حمایت پس از صلح در افغانستان را راه‌اندازی کرد

.حق نشر عکسGETTY IMAGES
Image captionکارگری در هرات برگ‌های زعفران را برداشت می‌کند، ۱۳ نوامبر ۲۰۱۸

بانک جهانی با نشر بیانیه‌ای از راه‌اندازی برنامه مشورتی در حمایت از تداوم صلح در افغانستان خبر داده است. این برنامه در حمایت از تداوم رشد اقتصادی این کشور و فرصت‌های تازه پس از رسیدن به توافق با طالبان خوانده شده است.

بانک جهانی در بیانیه مطبوعاتی که روز گذشته (چهارشنبه ۳۰ اسد/مرداد) در این زمینه منتشر کرد می‌گوید بعد از مشورت با دست‌اندرکاران جامعه جهانی و افغانستان، درصدد برآمده تا دامنه مشورت‌هایش را گسترش دهد. کنفرانس وزیران کشورهای تمویل کننده افغانستان (۲۷-۲۸ نوامبر ۲۰۱۸) در ژنو، به بانک جهانی وظیفه سپرده بود که طرح حمایتی پروژه‌های توسعه اقتصادی پس از توافق صلح در افغانستان را روی دست بگیرد.

هنری کرلی، مدیر بخش افغانستان در بانک جهانی در باره اهداف این برنامه مشورتی می‌گوید: “اول، می‌خواهیم نشان دهیم که توافق صلح می‌تواند منافع اساسی به همه افغان‌ها برساند و به نفع تمامی جوانب درگیر است. دوم، می‌خواهیم اصول و موضوع‌هایی را شناسایی کنیم که راهنمای تصمیم‌ها در ارتباط با توافق باشد. و آخر، هدف ما فراهم‌آوری ایده‌های واقعی در باره ارتقاء یا تدوین برنامه‌هایی برای تداوم صلح و درک فرصت‌های تازه اقتصادی در افغانستان است.”

کرلی خاطرنشان می‌سازد که این مشورت‌ها به زمان مهم برای افغانستان رسیده و می‌گوید: “اگرچه بانک جهانی به ندرت تحلیل‌های تکنیکی فراهم می‌کند و در روند صلح دخالت ندارد. اولویت ما، برنامه‌ریزی برای آینده افغانستان است. دورنمای صلح در صورتی ارتقا می‌یابد که شرایط مساعد اقتصادی و فرصت‌های شغلی برای آنهایی فراهم شود که در غیر آن سلاح به دست می‌گیرند.”

آقای کرلی می‌گوید: “درنظر گرفتن دیدگاه‌های مردم برای موثریت برنامه‌ریزی حیاتی است. ”

افغانستان
Image captionبانک جهانی اعلام کرده که رشد اقتصادی افغانستان با چالش جدی مواجه است و این کشور شاهد کمترین میزان رشد اقتصادی در میان کشورهای جنوب آسیا است

بنا به ارزیابی‌های بانک جهانی، افغانستان همزمان با رفتن به سمت خوداتکایی باید به صلح دست یابد. تداوم کمک‌های بین‌المللی پس از توافقات سیاسی صلح مهم است.

نمایندگان طالبان نیز خواستار تداوم کمک‌های جامعه جهانی پس از توافق صلح در افغانستان شده‌اند.

برخی ناظران روند صلح افغانستان نیز معتقدند که آمادگی بانک جهانی در نتیجه فضای خوش‌بینی به توافقات صلح در آینده نزدیک است.

بنا به ارزیابی‌های بانک جهانی، تداوم کمک‌های جامعه جهانی به بهبود شاخص‌های اقتصادی و اجتماعی از جمله دسترسی به بهداشت و آموزش، کاهش مرگ و میر اطفال، افزایش طول عمر، افزایش درآمد سرانه، کارکرد نهادهای حکومت و دسترسی به خدمات زیربنایی انرژی و ارتباطات کمک کرده است. اما، افغانستان همچنان به‌شدت به حمایت خارجی وابسته است، کمک‌های بین‌المللی هنوز حدود سه چهارم نیازهای خدماتی، زیرساخت‌ها و امنیت در این کشور را پرداخت می‌کند.

.حق نشر عکسGETTY IMAGES
Image captionچوپان افغان در حال ساختن سرپناه، مزار شریف، ۵ اوت ۲۰۱۹

بانک جهانی توصیه می‌کند که “تداوم سرمایه گذاری در خدمات اولیه و زیرساخت‌ها برای توسعه اقتصادی و خوداتکایی افغانستان حیاتی است. ترکیب محیط کاری سالم و آموزش‌دیده با گسترش زیربناها می‌تواند شرایط آغاز و بهبود کسب و کار را ایجاد کند. رشد بخش خصوصی می‌تواند درآمد مالیاتی را فراهم کرده و اتکای زیاد فعلی افغانستان به کمک‌های خارجی را کاهش دهد”.

در گزارش بانک جهانی درباره اصولی که برای بهبود شرایط پس از توافق صلح در نظر گرفته شود، آمده است که “دادن سیگنال تغییر” و بهبود زندگی پس از دستیابی به صلح و حمایت از تساوی و ادغام برای اطمینان از بهره‌مندی براساس نیازها و نه ارتباطات سیاسی و بودن در گروه‌های مسلح باید در نظر گرفته شود، در غیر آن شواهد نشان می‌دهد که ممکن است سبب نارضایتی و فساد شود.

همچنین در نظر داشت ایجاد فرصت‌ها برای جوانان و زنان و ارتقای ثبات اجتماعی، دقت برای پیش‌گیری از ایجاد منازعه و تشدید شکاف‌های اجتماعی مهم است.

امضاکنندگان نامه درخواست استعفای آیت‌الله خامنه‌ای به ‘براندازی’ متهم شدند

امضاکنندگان نامه درخواست استعفای رهبر ایران پس از آن بازداشت شدند که در حمایت از کمال جعفری یزدی یکشنبه مقابل ساختمان دادگستری مشهد تجمع کرده بودندحق نشر عکسSOCIAL MEDIA
Image captionبرخی از امضاکنندگان نامه درخواست استعفای رهبر ایران پس از آن بازداشت شدند که در حمایت از کمال جعفری یزدی مقابل ساختمان دادگستری مشهد تجمع کرده بودند

اداره کل اطلاعات مشهد و استانداری خراسان رضوی در اظهاراتی مشابه ۱۲ نفر از امضا کنندگان نامه درخواست استعفای آیت‌الله خامنه‌ای را مرتبط با سازمان‌های امنیتی خارجی و “برانداز” دانستند.

بیانیه اداره اطلاعات و بیانیه استانداری خراسان رضوی تاکید کرده‌‎اند که بازداشت امضا کنندگان این نامه ارتباطی با نامه به آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران ندارد.

اداره اطلاعات مشهد در بیانیه خود نوشته که دستگیرشدگان اخیر در مشهد از “جریانات ضد انقلاب خارج نشین خط می‌گرفتند” و ماموریت‌شان “طراحی و اجرای توطئه و فتنه جدیدی بوده که این توطئه با حضور عوامل نفوذی کشف و خنثی شد”.

برخی امضاکنندگان نامه درخواست استعفای رهبر ایران پس از آن بازداشت شدند که در حمایت از کمال جعفری یزدی یکشنبه ۲۰ مرداد، مقابل ساختمان دادگستری مشهد تجمع کرده بودند. این تجمع با حمله نیروهای امنیتی به خشونت کشیده شد و شماری از تجمع‌کنندگان بازداشت شدند.

کمال جعفری یزدی از مجروحان جنگ ایران عراق و از امضا کنندگان بیانیه موسوم به ۱۴ نفر به اتهام “توهین به رهبری” به ۱۳ سال حبس محکوم شد. او اخیرا به علت سکته‌ مغزی در بخش آی‌سی‌یو بستری شده است.

اداره کل اطلاعات مشهد نوشته بازداشت‌شدگان “با تحریک احساسات اقشار مختلف جامعه به ویژه ایثارگران و جانبازان انقلاب اسلامی و تحریک اقوام و مذاهب ضمن برپایی تجمعات اعتراضی قصد داشتند با همکاری رسانه‌ها و شبکه‌های ماهواره‌ای معاند، به تدریج فضای جامعه را ملتهب کنند”.

این نهاد همچنین مدعی شده که بازداشتی‌ها “در آستانه انتخابات مجلس شورای اسلامی قصد داشتند با برقراری ارتباط برنامه‌ریزی شده با نامزد‌های منتقد فضا را برای ایجاد آشوب و درگیری‌های داخلی” پیش ببرند.

معاون استانداری: هنوز اعتراف نکرده‌اند که قصدشان انتخابات بوده

همزمان با بیانیه اداره کل اطلاعات، حسن جعفری، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی در گفتگو با ایسنا گفت: “اقدام و طراحی آن‌ها در مرحله بازجویی است و هنوز اعترافی نکردند که هدفشان کاندیدا‌ها و انتخابات بوده است. آن‌ها قصد ایجاد ناامنی داشتند”.

این اخبار در حالی منتشر می‌شود که نزدیکان امضاکنندگان نامه می‌گویند آنها به خاطر نامه تحت فشارند.

در موارد قبلی نیز نویسندگان نامه‌های انتقادی به آیت‌الله خامنه‌ای با زندان و فشار نهادهای امنیتی مواجه بوده‌اند.

امضاکنندگان این نامه که تعدادی از فعالان مدنی‌ و سیاسی در داخل ایران هستند، خرداد امسال خواهان استعفای رهبری جمهوری اسلامی و تغییر قانون اساسی ایران شده بودند.

اما به عقیده معاون سیاسی و امنیتی استانداری خراسان رضوی “افرادی که هفته گذشته در مشهد دستگیر شدند با خارج کشور مرتبط بوده و قصد براندازی داشتند و دستگیری آنها هیچ ارتباطی با نامه آنان به رهبری ندارد”.

نویسندگان نامه پس از انتشار آن احضار شده بودند.

محمد نوری‌زاد، محمد ملکی، هاشم خواستار، گوهر عشقی ، عباس واحدیان‌شاهرودی، حوریه فرج‌زاده ، کمال جعفری‌یزدی، محمد مهدوی‌فر، جواد لعل‌محمدی، رضا مهرگان، محمدرضا بیات، محمد کریم‌بیگی، زرتشت احمدی‌راغب و محمدحسین سپهری، امضا کنندگان این نامه بودند.

پومپئو: توانسته‌ایم جلوی فروش ۲.۷ میلیون بشکه نفت ایران را بگیریم

نفتکش ایرانحق نشر عکسGETTY IMAGES

مایک پومپئو، وزیرخارجه آمریکا مدعی شده که تحریم‌های نفتی کاخ‌سفید علیه صادرات نفت ایران توانسته جلوی فروش دو میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه از نفت این کشور را بگیرد. این در حالی است که ایران مدعی است همچنان قادر است نفت خود را بفروشد.

وزیرخارجه آمریکا که این سخنان را در گفتگو با شبکه تلویزیونی ام‌اس‌ان‌بی‌سی طرح کرده گفته به کارآیی بازگرداندن تحریم‌ها علیه تهران یقین دارد و مطمئن است که کاخ‌سفید می‌تواند به استراتژی خود در این زمینه ادامه دهد.

اشاره آقای پومپئو به راهبرد “به صفر رساندن صادرات نفت ایران” است که دولت دونالد ترامپ از ماه مه گذشته پیش گرفته است.

آقای ترامپ بعد از خروج یک جانبه دولت آمریکا از توافق هسته‌ای میان شش قدرت جهانی و ایران که به برجام موسوم شده است، از نوامبر سال گذشته تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران را از سر گرفته است.

با وجود این، بسیاری از کشورهای وارد کننده نفت از ایران از ماه نوامبر تا ماه مه گذشته فرجه‌ای شش ماهه دریافت کرده بودند که همزمان با ادامه خرید نفت از ایران، به دنبال جایگزین کردن منابع خرید انرژی بروند.

بر همین اساس، واشنگتن با توقف صدور معافیت‌ها در ماه مه امسال اعلام کرد که با توجه به مخالفت ایران برای مذاکره هسته‌ای مجدد با آمریکا، بنا دارد با “به صفر رساندن” صادرات نفت این کشور، علاوه بر قطع منابع مالی تهران، فشار مضاعفی علیه مقام‌های این کشور وارد کند تا آنها وادار به گفتگو با واشنگتن شوند.

راهکاری که با وجود تاثیر چشمگیر بر صادرات نفت ایران، هنوز نتوانسته این کشور را به گفتگوی مستقیم با کاخ‌سفید متقاعد کند.

ترامپ می گوید ایرانی ها می خواهند مذاکره کنند ولی نمی دانند چه بکنندحق نشر عکسREUTERS

Image captionترامپ می گوید ایرانی ها می خواهند مذاکره کنند ولی نمی دانند چه بکنند

ترامپ: ایران می‌خواهد مذاکره کند اما نمی‌داند چه کند

پیش از اظهارات امروز آقای پومپئو، دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا هم گفته بود فشار تحریم‌های نفتی بر ایران بیشتر از انتظار آمریکا بوده است.

او همچنین بار دیگر تکرار کرد که ایران در پی مذاکره با آمریکاست ولی نمی‌داند چه بکند.

آقای ترامپ روز گذشته، دوشنبه ۱۹ اوت، در پاسخ به سوالی درباره رفع توقیف از نفتکش ایرانی در جبل الطارق، بدون اشاره به این کشتی گفت: “ایران می‌خواهد مذاکره کند. آنها فقط نمی‌دانند چه بکنند. آنها مردمان مغروری هستند… اقتصاد ایران در حال سقوط است. تورم به شدت بالاست. وضعشان بد است. آنها نفت نمی‌فروشند. ما تحریمشان کردیم و نفت کمتری می‌فروشند. یعنی کمتر از آن چه فکر می‌کردیم.”

بیشتر بخوانید

ترامپ: کاهش فروش نفت ایران بیشتر از انتظار ماست

همزمان گزارش‌های متعددی طی چند ماه گذشته منتشر شده که از تلاش ایران برای دور زدن تحریم‌ها و صادرات نفت خود تحت عناوین دیگر حکایت دارد.

دو هفته پیش اطلاعاتی که یک شرکت ردیابی نفتکش در اختیار روزنامه فایننشال تایمز آمریکا قرار داده بود نشان می‌داد که چین به خرید نفت از ایران ادامه می‌دهد.

بیشتر بخوانید

موسساتی که نفتکش‌ها را ردیابی می‌کنند، می‌گویند ایران همچنان با استفاده از روش‌های غیرمعمول در تلاش است نفت خود را به خریداران برساند. البته تا اینجا چین به عنوان خریدار اصلی نفت ایران در دوران تحریم معرفی شده و هنوز مشخص نیست که هند و ترکیه هم بعد از پایان صدور معافیت‌های آمریکا از ایران نفت خریده باشند.

صادرات نفت ایران از آبان پارسال با بازگشت تحریم‌های آمریکا رو به کاهش گذاشت. اردیبهشت امسال بعد از آنکه آمریکا اعلام کرد دیگر معافیت خرید نفت از ایران را تمدید نمی‌کند، حجم صادرات ماهانه ایران باز هم کمتر شد تا آنکه شرکت ردیابی نفتکش‌های کپلر، اعلام کرد در ماه ژوئیه، ایران تنها حدود ۴۰۰ هزار بشکه را به قصد صادرات بار نفتکش‌های خود کرده که بخش عمده آن بدون خریدار مانده است. این آمار نشان می‌دهد که فروش نفت ماهانه ایران نسبت به ماه مشابه پارسال نزدیک به ۹۰ درصد کاهش یافته است. نمودار زیر این کاهش را نشان می‌دهد.

صادرات* ماهانه نفت خام ایران

ستون‌های قرمز حجم صادرات بعد از بازگشت تحریم‌های آمریکا را نشان می‌دهد

* محموله نفت خام (ومیعانات گازی) که برای صادرات بار نفتکش‌ها شده است

منبع: کیپلر (Kpler)

بیشتر بخوانید

مقام‌های دولت ایران هم طی چند ماه گذشته بارها مدعی شده‌اند که تلاش آمریکا برای به صفر رساندن صادرات نفت این کشور “ناکام خواهد ماند”.

بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران دو ماه پیش گفته بود: “شرایط امروز از دوران جنگ سخت تر است، زیرا زمان جنگ مشکلی در صادرات نفت نداشتیم و تنها صدام واحدهای ما را هدف قرار می‌داد، ضمن آنکه پول نفت را می‌گرفتیم اما الان این فرایند به سختی انجام می‌شود”.

بیشتر بخوانید

وزیر نفت ایران: نمی‌توانیم به اسم ایران نفت صادر کنیم

آقای زنگنه یک ماه بعد از این اظهارات و در اوایل ماه ژوییه گذشته اظهار امیدواری کرده بود که وضعیت صادرات نفت خام ایران بهبود یابد.

وزیر نفت ایران در گفتگو با تلویزیون این کشور گفته بود: “با همه توان تلاش می‌کنیم و قبلا هم به شوخی گفته‌ام که اگر دوستانمان در داخل بگذارند، از عهده دشمنانمان بر می‌آییم… در حال حاضر برای ما میزان بشکه‌های صادراتی مهم‌تر از قیمت نفت است.”

خبرهای بیشتر را در کانال تلگرام بی‌بی‌سی فارسی دنبال کنید.

اشرف غنی در صدسالگی استقلال افغانستان: انتقام هر قطره خون مردم خود را می‌گیریم

ارگحق نشر عکسARG

Image captionاشرف غنی در مراسم استقلال

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان امروز (۲۸ اسد/مرداد) در مراسم گرامیداشت از صدمین سالگرد استقلال افغانستان از بریتانیا، پای منار استقلال در محوطه وزارت دفاع افغانستان اکلیل/تاج گل گذاشت و گفت: “انتقام قتل عام شهروندان و هر قطره خون مردم خود را خواهیم گرفت”.

پس از این مراسم، رئیس‌جمهوری افغانستان در مراسم افتتاح قصر بازسازی‌شده دارالامان شرکت کرد و با یادآوری رویداد انتحاری روز شنبه (۲۶ اسد/مرداد) در مراسم عروسی گفت: “طالبان با انکار از دست داشتن در این حمله از بار ملامتی شانه خالی کرده نمی‌توانند، تهداب این چنین کشتار و قتل‌های بی‌رحمانه را آنان نهاده‌اند. طالبان بارها این چنین حملات ظالمانه، وحشیانه و بی‌رحمانه را در مساجد، مکاتب و اماکن عامه انجام داده‌اند و مسئولیت آن را نیز به دوش گرفته‌اند.”

آقای غنی در سخنرانی‌اش گفت برای احترام به قربانیان این رویداد جشنی که قرار بود به مناسبت صدمین سالروز استرداد استقلال کشور، برگزار شود به تعویق افتاده است. او گفت: “دشمن با ریختاندن خون افراد ملکی(غیرنظامی)، برگزاری مراسم شاندار(مجلل) ما را به تعویق انداختند.”

استقلال افغانستان چگونه بدست آمد؟

او افزود: “من امروز یکجا با ملت به گلیم غم نشسته‌ام، با جدیت تعهد می‌کنم که داعش و تروریستان را ریشه‌کن کرده و حامیان آنان را همین گونه، به گلیم غم می‌نشانیم.”

جشنی که به تاخیر افتاد

دولت افغانستان برای تجلیل از صدمین سالگرد استقلال افغانستان ترتیبات ویژه‌ای را در نظر گرفته بود. قرار بود عصر امروز آقای غنی با شماری از چهره‌های سیاسی افغانستان در قصر دارالامان دیدار کند و صدمین سالگرد استقلال افغانستان با برپایی برنامه‌های ویژه ساز و سرود جشن گرفته شود.

اما روز گذشته دولت افغانستان اعلام کرد که به دلیل حادثه خونین روز شنبه مراسم رسمی جشن دارلامان را به زمان دیگری به تعویق انداخته است.

دارالامانحق نشر عکسARG

Image captionقصر دارالامان پس از بازسازی امروز افتتاح شد

در انفجار انتحاری روز شنبه در یک سالن عروسی در کابل دست‌کم ۶۳ نفر کشته و ۱۸۲ نفر غیر نظامی زخمی شدند.

گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) با انتشار خبرنامه‌ای مسئولیت این حمله را به عهده گرفته و گفته است که شیعیان را هدف قرار داده است.

رئیس جمهوری افزود: “جامعه جهانی نباید در مقابل این گونه اعمال وحشیانه و ضد بشریت خاموشی اختیار کند، بلکه آنان باید بخاطر ردیابی لانه‌های تروریستان و محکوم نمودن اعمال آنان، در کنار افغان‌ها بایستند.”

آقای غنی در میان گفته‌هایش با اشاره به این رویداد خونین از مردم افغانستان خواست”عناصر داعشی” را در محل زندگی و کارشان افشا کنند تا ریشه این گروه از افغانستان برکنده شود.

یونان بعد از هشدار آمریکا: ایران درخواستی برای ورود نفتکش خود نداده

نفتکش آدریان دریاحق نشر عکسAFP

Image captionنفتکش آدریان دریا ۱ هنگام توقیف با نام گریس ۱ شناخته می‌شد

دولت یونان اعلام کرده است که ایران درخواستی برای پهلو گرفتن نفتکش آدریان دریا در بنادر یونان نداده است.

پیشتر آمریکا درباره هر گونه کمک به نفتکش ایرانی و پذیرش آن به یونان هشدار داده بود.

آدریان دریا ۱ که پیشتر با نام گریس ۱ شناخته می‌شد، شامگاه یکشنبه ۱۸ اوت (۲۷ مرداد) بعد از حدود یک ماه و نیم توقیف در آب‌های جبل‌الطارق، این تنگه را ترک کرد.

اطلاعات مربوط به ردیابی کشتی‌ها مقصد این نفتکش را بندر کالاماتا در سواحل جنوبی پلوپونز یونان و زمان رسیدن به مقصد را روز ۲۶ اوت ( ۴ شهریور) نشان می‌داد.

اما وزیر تجارت دریایی یونان امروز سه‌شنبه به خبرنگاران گفت “هیچ گونه درخواست رسمی برای ورود نفتکش ایرانی به بندری در یونان ارائه نشده است. ما مسیر این کشتی را دنبال می‌کنیم و با وزارت خارجه در تماس هستیم.”

مقام‌های یونان می‌گویند بر اساس استانداردهای کشتیرانی، کشتی‌ها ۴۸ ساعت قبل از ورود برای پهلو گرفتن درخواست می‌دهند.

کیریاکوس میتسوتاکیسحق نشر عکسAFP

Image captionخبرنگاران می‌گویند شیوه برخورد با نفتکش ایرانی آزمونی بزرگ برای دولت کیریاکوس میتسوتاکیس خواهد بود که ماه گذشته میلادی به نخست وزیری یونان رسید

آمریکا گفته بود که “موضع قاطع” خود را در قبال نفتکش ایرانی که حدود دو میلیون بشکه نفت خام حمل می‌کند، به دولت یونان اطلاع داده است.

خبرنگاران می‌گویند این موضوع آزمونی بزرگ برای دولت کیریاکوس میتسوتاکیس خواهد بود که ماه گذشته میلادی به نخست وزیری یونان رسید و از نظر سیاسی متمایل به غرب است.

نفتکش آدریان دریا روز چهارم ژوییه با ورود نیروهای ویژه بریتانیایی در آب‌های جبل‌الطارق توقیف شد.

جبل‌الطارق منطقه‌ای خودگردان با دولتی محلی در جنوب اسپانیاست که تحت حاکمیت بریتانیا اداره می‌شود.

بریتانیا گفت که این نفتکش به این دلیل توقیف شده که در حال انتقال نفت به بندری در سوریه بوده، در حالی که سوریه مشمول تحریم‌های اتحادیه اروپا است.

جبل‌الطارق هم اعلام کرد آزادی کشتی با این شرط صورت گرفته که نفتکش به سوریه نرود.

ایران از ابتدای توقیف نفتکش همواره تاکید کرده که مقصد این کشتی سوریه نبوده است.

بلافاصله بعد از صدور حکم رفع توقیف این کشتی دادگاهی فدرال در آمریکا حکم به توقیف آن با دلایلی متفاوت داد اما جبل‌الطارق این درخواست را رد کرد.

تهران درباره هر گونه اقدام آمریکا علیه نفتکش خود هشدار داده و گفته چنین اقدامی پیامدهای جدی به دنبال خواهد داشت.

بحران سیاسی در ایتالیا؛ نخست‌وزیر استعفا می‌کند

جوزپه کونته (راست) در حالی از ماتئو سالوینی انتقاد می‌کرد که آقای سالوینی کنارش نشسته بودحق نشر عکسEPA

Image captionجوزپه کونته (راست) در حالی از ماتئو سالوینی انتقاد می‌کرد که آقای سالوینی کنارش نشسته بود

جوزپه کونته، نخست وزیر ایتالیا، پس از حمله‌ای شدید به ماتئو سالوینی، وزیر کشور، به سنای ایتالیا گفت که استعفا خواهد کرد.

آقای کونته گفت ماتئو سالوینی “با بی‌مسئولیتی” و برای “منافع شخصی و حزبی” یک بحران سیاسی تازه در ایتالیا ایجاد کرده است.

او گفت آقای سالوینی کارکرد دولت را مختل کرده و افزود “من از این فرصت استفاده می‌کنم تا استعفایم را تقدیم رئیس جمهوری کنم.”

آقای سالوینی، رهبر حزب دست‌راستی و ضد مهاجرت “لیگ شمال” از پارلمان ایتالیا در خواست رای عدم اعتماد به آقای کونته را ایتالیا را داده است.

ماتئو سالوینی رهبر حزب لیگ شمال (لیگ) است که در ائتلاف با حزب پنج ستاره دولت ائتلافی تشکیل داده و دو حزب توافق کردند که آقای کنته که یک حقوقدان مستقل بود را به نخست‌وزیری انتخاب کنند.

آقای سالوینی همچنین گفته که دیگر نمی‌تواند به ائتلاف با حزب پنج ستاره ادامه دهد.

آقای کونته امروز در سنای ایتالیا گفت حزب لیگ شمال پس از موفقیتش در انتخابات پارلمان اروپا به دنبال ایجاد بستری است برای برگزاری انتخابات در ایتالیا.

در انتخابات پارلمان اروپا در ایتالیا که ماه مه برگزار شد، لیگ شمال ٣٤ درصد و حزب پنج ستاره ١٧ درصد آرا را به دست آوردند.

پیش از اعلام استعفای آقای کونته، لوئیجی دی مایو، رهبر حزب پنج ستاره در فیسبوک نوشت امروز “روزی است که لیگ باید به اشتباهاتش برای زمین زدن همه چیز و ایجاد یک بحران دولتی در نیمه ماه اوت پاسخ دهد.”

او گفت که کار با آقای کونته برایش افتخاری بوده است.

اشاره ترامپ به امکان ملاقات با رهبر چین پیرامون اعتراضات هنگ‌کنگ

عکس آرشیوی از دیدار رهبران آمریکا و چینحق نشر عکسREUTERS

Image captionعکس آرشیوی از دیدار رهبران آمریکا و چین

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به امکان ملاقات با شی جین‌پینگ، رئیس جمهور چین، برای بحث درباره بحران عمیق سیاسی که هنگ کنگ را فراگرفته اشاره کرده است.

آقای ترامپ در توییتی گفت مطمئن است که آقای شی می تواند “به سرعت و به صورتی انسان دوستانه” به اعتراضات هنگ کنگ رسیدگی کند.

او نوشت که آقای شی “یک رهبر بزرگ است که در میان مردم خود از احترام زیادی برخوردار است.”

او این توییت را با این عبارت به پایان برد: “ملاقات شخصی؟”.

اظهارات آقای ترامپ پس از آن مطرح می شود که هنگ کنگ برای چندین هفته شاهد تظاهرات دمکرسی خواهانه بوده است.

در همین حال جان بولتون، مشاور امنیت ملی دولت آمریکا، به چین هشدار داد در هنگ کنگ “آهسته” گام بردارد “چون آمریکایی ها (حوادث) میدان تیان‌آنمن را فراموش نکرده اند.”

او به “صدای آمریکا” گفت که تکرار سرکوب نظامی اعتراضات دانشجویی در سال ۱۹۸۹ “اشتباه بزرگی” خواهد بود.

پیشتر چین درگیری های خشونت‌بار در اعتراضات عمومی هنگ کنگ را به عنوان “رفتاری نزدیک به تروریسم” محکوم کرد؛ اظهاراتی که نشانه سخت تر شدن موضع چین مقابل معترضان است.

سه شنبه بعد از چند روز اعتراضات مسالمت آمیز در فرودگاه بین المللی هنگ کنگ، درگیری هایی میان معترضان و پلیس روی داد.

تظاهرات روز چهارشنبه در شام شویی پو که با گاز اشک آور پلیس روبرو شدحق نشر عکسREUTERS

Image captionتظاهرات روز چهارشنبه در شام شویی پو که با گاز اشک آور پلیس روبرو شد

در تصاویر ویدئویی ماموری دیده می شود که سلاح خود را به روی معترضانی نشانه می رود که او را با باتوم خودش می زنند.

این دومین بار در یک هفته اخیر است که مقام های چینی عملکرد تظاهرکنندگان در هنگ کنگ را به رفتار تروریستی تشبیه می کنند.

دولت آمریکا پیشتر گفت که “عمیقا نگران گزارش ها از حرکات نیروهای شبه نظامی در مرز هنگ کنگ است” و چین را ترغیب کرد به خودمختاری گسترده هنگ کنگ احترام بگذارد.

با این حال بیشتر تحلیلگران بر این نظرند که در این مقطع مداخله نظامی مستقیم چین هنوز نامحتمل است.

این مستعره سابق بریتانیا دارای موقعیت ویژه است به طوری که نظام حقوقی و قضایی مستقل خود را دارد و شهروندان آن از آزادی ها و حقوقی برخوردارند که در خاک اصلی چین وجود ندارد. با این حال بسیاری از فعالان بر این باورند که این موقعیت اکنون در خطر است.

در ده هفته اخیر میلیون ها هنگ کنگی در تظاهرات ضددولتی شرکت کرده اند، تا خواستار اصلاحات دمکراتیک و تحقیق درباره آنچه می گویند رفتار بی رحمانه پلیس است شوند.

درحالی که بخش بزرگی از اعتراضات در آرامش برگزار شده، شمار فزاینده ای به درگیری های خشن با پلیس منجر شده است.

پروازها در فرودگاه هنگ کنگ اکنون از سر گرفته شده استحق نشر عکسGETTY IMAGES

Image captionپروازها در فرودگاه هنگ کنگ اکنون از سر گرفته شده است

امراسم نماز عید قربان در بیت‌المقدس به خشونت کشید

حق نشر عکسAFP

اموران پلیس برای متفرق کردن جمعیت از نارنجک صوتی و شوک‌دهنده استفاده کرده است.

هزاران فلسطینی برای شرکت در نماز و جشن عید قربان در مسجدالاقصی گرد آمده بودند.

رسانه‌های اسرائیلی گزارش داد‌ه‌اند که تعدادی از نمازگزاران مسلمان و همچنین یهودیانی که برای عبادت به محل رفته بودند، زخمی شده‌اند.

گروهی از یهودیان هم تلاش کرده‌اند برای عبادت وارد “حرم شریف” یا کوه معبد” شوند که مسجدالاقصی هم در آن واقع شده است.

عید قربان امسال با مراسم “تیشا بئاو” یهودیان هم‌زمان شده و یهودیان به همین دلیل تلاش ‌کرده‌اند وارد محدوده حرم شریف شوند.

به نوشته روزنامه اسرائیلی هاآرتص پلیس اسرائیل ابتدا مانع حضور آنها شده اما بعد از “ارزیابی مجدد” اجازه داده آنها وارد مجموعه شوند.

به نوشته خبرگزاری فرانسه سیاستمداران راست افراطی در اسرائیل از تصمیم پلیس برای ممانعت از حضور یهودیان به شدت انتقاد کرده بودند.

حق نشر عکسAFP

تصمیم پلیس برای اجازه دادن به یهودیان حاضر در محل برای ورود به مجموعه، باعث بالا گرفتن تنش‌ها و منجر به درگیری‌های خشونت‌آمیز شده است. این درگیری‌ها بعد از پایان مراسم نماز عید قربان آغاز شده است.

به گفته هلال احمر ۳۷ فلسطینی در این درگیری‌ها زخمی و ۱۴ نفر از آنها به بیمارستان منتقل شده‌اند.

پلیس اسرائیل هم گفته است که چهار مامور در این درگیری‌ها مجروح شده‌اند.

مجموعه قدس شریف که مسجدالاقصی و قبه‌الصخره در آن واقع شده، حساس‌ترین مکان مقدس در مناقشه اسرائیل و فلسطینیان است.

این مجموعه سومین مکان مقدس مسلمانان و مقدس‌ترین مکان برای یهودیان محسوب می‌شود که آن را جایگاه دو معبد باستانی می‌دانند.

تعطیلات تیشا بئاو که امسال با عید قربان هم‌زمان شده در واقع یادبود ویران شدن این دو معبد باستانی به باور یهودیان است.

قدس شریف در شرق بیت‌المقدس و در منطقه‌ای واقع شده که اسرائیل بعد از جنگ شش روزه در سال ۱۹۶۷ میلادی آن را اشغال و ضمیمه خاک خود کرد. این اقدام هرگز از سوی جامعه بین‌المکلل به رسمیت شناخته نشد.

یهودیان اجازه دارند از از قدس شریف بازدید کنند اما بای جلوگیری از تنش اجازه عبادت در آن را ندارند.

عکس- خبر؛ برگزاری مراسم عید قربان در کشورهای اسلامی

امروز یکشنبه ۲۰ مرداد (۱۲ اوت)، در اکثرکشورهای مسلمان جهان از جمله افغانستان عراق، سوریه، مصر روز عید قربان جشن گرفته می‌شود. این روز در کشورهای اسلامی تعطیل است. از جمله مراسم این روز برگزاری نماز عید قربان و قربانی کردن است.

در ایران فردا (دوشنبه ۲۱ مرداد) عید قربان اعلام شده است.

حق نشر عکسREUTERSImage captionبرگزاری نماز عید قربان در موصل عراقحق نشر عکسEPAImage captionعید قربان در هرات در افغانستانحق نشر عکسAFPImage captionبشار اسد، رئیس جمهور سوریه در میان نمازگزاران در روز عید قربانحق نشر عکسREUTERSImage captionمسلمانان بوسنی در حال ذبح گوسفند در روز عید قربانحق نشر عکسEPAImage captionمسلمانان مصر در حال برگزاری نماز عید قربان در قاهرهحق نشر عکسEPAImage captionبرگزاری نماز عید قربان در صنعا، پایتخت یمنحق نشر عکسGETTY IMAGESImage captionمحمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در صف نمازگزاران عید قربان در کرانه باختریحق نشر عکسEPAImage captionبرگزاری نماز عید قربان در مرکز بغداد، پایتخت عراق

 

 

پلیس نروژ: حمله به مسجدی در اسلو احتمالا به عنوان عملی تروریستی بررسی می‌شود

حق نشر عکسAFPImage captionفردی که توانست مهاجم را خلع سلاح کند دچار جراحات اندکی شده است

پلیس نروژ گفته است تیراندازی درمسجدی درحومه اسلو، پایتخت احتمالا به عنوان “عملی تروریستی” مورد بررسی قرار گرفته می‌شود.

روز گذشته (شنبه ۱۰ اوت/ ۱۹ مرداد)، مردی در مسجد “النور” در حومه اسلو اقدام به تیراندازی کرد.

گزارش شد که یکی از افراد حاضرکه توانست تیرانداز را خلع سلاح کند، دچار جراحات اندکی شده است.

به گفته پلیس نروژ پس از بازداشت مهاجم، پلیس اقدام به بازرسی محل سکونت این فرد کرده که در آنجا جسد یک زن نیز پیدا شده است.

حق نشر عکسREUTERS

عرفان مشتاق از خادمان مسجد النور در نزدیکی اسلو، پایتخت نروژ، به یک روزنامه محلی گفته: “یکی از اعضای ما در پی تیراندازی مرد سفیدپوست مسلحی که کلاه ایمنی بر سر گذاشته بود و لباس رزمی به تن داشت زخمی شده است.”

مهاجم با جلیقه ضدگلوله و دو تفنگ و یک سلاح کمری وارد این مسجد شده بود.

پلیس گفته به نظر می‌آید مظنون به تنهایی این عمل را انجام داده است.

 

 

 

اشرف غنی : حکومت فعلی نمی‌تواند درمورد صلح تصمیم بگیرد

Image captionغنی: حکومت فعلی در مورد صلح تصمیم نمی‌گیرد

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان می‌گوید که حکومتش در آخرین روزهای پایان قانونی دوره‌اش قرار دارد و نمی‌تواند در مورد صلح تصمیم بگیرد.

آقای غنی، امروز (۲۰ اسد/مرداد) در سخنرانی‌اش پس از نماز ویژه عید قربان در جمعی از مقام‌ها و شخصیت‌های افغان در ارگ ریاست جمهوری تاکید کرد که انتخابات باید برگزار شود و یک حکومت با صلاحیت و قوی در مورد صلح افغانستان تصمیم بگیرد.

او با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری پیش‌رو گفت: “آیا یک حکومت ضعیف صلح کرده می‌تواند؟ آیا یک حکومت که در آخرین مرحله مدت قانونی‌اش باشد تصامیم سخت را گرفته می‌تواند؟ صلح قاطعیت و صلاحیت می‌خواهد.”

آقای غنی افزود که “مذاکرات بی قید و شرط، اما صلح مشروط” است و مردم افغانستان “صلح ملی می‌خواهند نه سمتی و حزبی.”

او هشدار داد که صلح نباید باعث مهاجرت‌ و فرار مغزها شود. او گفت: “زمان آن گذشته که دختران افغان شلاق می‌خوردند و کودکان از مکتب/مدرسه محروم می‌شدند.”

رئیس جمهوری غنی گفت: “صلح خواست هر افغان است اما صلحی که در آن عزت افغان‌ها باشد . صلحی نمی‌خواهیم که در آن مردم بی‌وطن شوند. صلح آمدنی است، صلحی که اکثریت مطلق افغانان می‌خواهند. با مذاکراتی که دولت افغانستان در آن حضور داشته باشد.”

آقای غنی گفت که توطئه‌هایی شنیده می‌شود که “خارجی‌ها می‌خواهند چنین و چنان شود اما در مسائل ملی تنها افغان‌ها تصمیم می‌گیرند.”

آماده‌باش برای تامین امنیت در روزهای عید

در همین حال وزارت دفاع و داخله افغانستان اعلام کرد‌ه‌اند که نیروهای دفاعی و امنیتی برای تامین امنیت شهروندان در روزهای عید به حالت “احضارات (آماده‌باش) درجه یک” قرار می‌گیرند.

نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت داخله افغانستان گفت که در روزهای عید، عیدگاه‌ها، تفریح‌گاه‌ها، پارک‌ها و جاهایی که شهروندان کشور در روزهای عید به آنجا می‌روند به‌طور جدی تامین امنیت می‌شود.

خبرهای بیشتر را در کانال تلگرام بی‌بی‌سی فارسی دنبال کنید

حق نشر عکسGETTY IMAGESImage captionوزارت دفاع و داخله افغانستان دیروز اعلام کردند که نیروهای دفاعی و امنیتی برای تامین امنیت شهروندان در روزهای عید به حالت “احضارات درجه یک” قرار می‌گیرند.

چند روز قبل ملا هبت‌الله آخندزاده، رهبر گروه طالبان نیز برخلاف پیام حدود دوماه پیشش به مناسبت عید فطر، در پیام عیدی جدیدش به راه حل صلح‌آمیز افغانستان تاکید کرد.

رهبر طالبان در پیام جدیدش گفته: “در سطح کشور امارت اسلامی نقش محوری را در موضوع صلح و آشتی ایفا می‌کند.”

سال گذشته در اولین ساعات عید قربان ارگ ریاست جمهوری افغانستان هدف حمله چند گلوله خمپاره (هاوان) قرار گرفته بود.

نجیب دانش، سخنگوی پیشین وزارت کشور/داخله افغانستان در آن زمان گفته بود که دو تا سه نفر از “تروریستان” در حوزه اول در “سرای ماهی فروشان” جابجا و از آنجا با راکت و هاوان(خمپاره) قسمت‌هایی از شهر کابل را که شامل حوزه اول، دوم، نهم و دهم می‌شود هدف قرار دادند که فقط دو نظامی افغانستان مجروح شدند.

مراد علی مراد، فرمانده گارنیزیون کابل شمار حمله کنندگان را دو نفر اعلام کرد و گفته بود که در آن حمله شش نفر شامل نظامیان و افراد عادی زخمی شدند.

گروه موسوم به دولت اسلامی(داعش) مسئولیت آن حمله را به عهده گرفته بود.