اخبار : سپاه یک کشتی حامل ‘سوخت قاچاق’ را در خلیج فارس توقیف کرد

اخبار :

آمریکا ورود بدون ویزا برای بازدیدکنندگان از کره شمالی را لغو کرد

  • فرودگاهحق نشر عکسGETTY IMAGESImage captionشهروندان کشورهای ثالث در صورت سفر به کره شمالی از معافیت از ویزای ورود به آمریکا محروم خواهند شد

شهروندان کشورهای دارای توافق لغو روادید (ویزا) سفر به آمریکا در صورت بازدید از کره شمالی اجازه استفاده از این توافق را نخواهند داشت. این وضعیت پیش از این شامل بازدیدکنندگان از ایران و چند کشور دیگر شده بود.

همزمان کره شمالی به آزمایش موشکی جدیدی دست زده و در مورد برگزاری مانور مشترک آمریکا و کره جنوبی به این دو کشور هشدار داده است.

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده است که شهروندان سی و هشت کشوری که دارای توافقنامه لغو ویزای ورود به آمریکا هستند اگر از سال ۲۰۱۱ به این سو به کره شمالی سفر کرده باشند باید برای ورود به آمریکا ویزا دریافت کنند. طبق قانون “بهبود شرایط لغو روادید و جلوگیری از سفر تروریستی” مصوب سال ۲۰۱۵ میلادی افرادی که از سال ۲۰۱۱ به هفت کشور ایران، عراق، سودان، سوریه، لیبی، سومالی و یمن سفر کرده یا دارای تابعیت مضاعف این کشورها باشند امکان استفاده از “برنامه لغو ویزا” برای کشورهای طرف توافق را ندارند.

سایر شهروندان این کشورها اجازه دارند بدون اخذ ویزا به مدت نود روز برای دیدار گردشگری یا تجاری به آمریکا سفر کنند.

خبرهای بیشتر را در کانال تلگرام بی ‌بی‌ سی فارسی دنبال کنید

مانورحق نشر عکسGETTY IMAGES
Image captionدولت کره شمالی مانورهای مشترک کره جنوبی و آمریکا را تهدیدی علیه موجودیت خود تلقی می‌کند

در زمان تصویب این قانون، مقامات آمریکایی گفتند هدف از آن را نظارت بر ورود کسانی به آمریکاست که ممکن است در سفر به کشورهای مذکور در این قانون با گروه‌های تروریستی ارتباط بر قرار کرده باشند. طبق این قانون، کارکنان نهادهای بین‌المللی، اعضای سازمان‌های غیردولتی و روزنامه‌نگاران مشمول این محدودیت نمی‌شوند و همچنان اجازه ورود بدون روادید به آمریکا را دارند.

مقامات وزارت خارجه آمریکا گفته‌اند که به اجرا گذاشتن این قانون نتیجه منطقی اعلام کره شمالی به عنوان “دولت حامی تروریسم” در سال ۲۰۱۷ است اما مشخص نیست که به چه دلیل اجرای آن تا کنون به تعویق افتاده بود.

در حالیکه شمار بازدیدکننگان خارجی از کره شمالی بسیار محدود است و از کره شمالی به عنوان کشوری “انزواطلب” نام برده می‌شود، تصمیم اخیر دولت آمریکا می‌تواند انگیزه سفر خارجیان به کره شمالی را کاهش بیشتری دهد. این تصمیم به خصوص برای شهروندان کره جنوبی اهمیت دارد که مایل به سفر به کره شمالی جهت مبادلات تجاری یا دیدار با اعضای خانواده‌های خود هستند. آمریکا از سال ۲۰۰۸ برنامه لغو روادید را در مورد کره جنوبی به اجرا گذاشته است.

به گفته مقامات کره جنوبی، بین سال های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۹ حدود سی و پنج هزار شهروند این کشور به کره شمالی سفر کردند.

شهروندان کشورهای ایران، لیبی، سومالی، سوریه، یمن، کره شمالی و برخی مقامات ونزوئلا برای اخذ ویزای ورود به ایالات متحده هم با محدودیت شدید مواجه هستند. مقامات آمریکایی گفته‌اند که دولت‌های این کشورها مایل یا قادر نیستند با دولت آمریکا در مورد سوابق متقاضیان ویزای ورود به آمریکا همکاری اطلاعاتی کنند.

موشکحق نشر عکسGETTY IMAGES
Image captionپخش خبر آزمایش موشکی کره شمالی از تلویزیون کره جنوبی – کره شمالی بر فناوری پیشرفته و ماهیت “تاکتیکی” موشک‌های آزمایش شده تاکید داشته است

هشدار کره شمالی

تصمیم آمریکا به اجرایی کردن قانون مصوب سال ۲۰۱۵ در مورد کره شمالی در حالی اعلام شده که در روزهای اخیر، دولت کره شمالی مواضع تندتری نسبت به آمریکا اتخاذ کرده است.

به گفته منابع کره جنوبی، امروز سه‌شنبه، ۱۵ مرداد (۶ اوت) کره شمالی بار دیگر دست به آزمایش موشکی زد. این چهارمین آزمایش موشکی کره شمالی طی دو هفته اخیر است و ظاهرا در واکنش به تصمیم آمریکا و کره جنوبی برای برگزاری مانورهای مشترک در کره جنوبی صورت گرفته است. منابع خبری کره شمالی ضمن تاکید بر فناوری پیشرفته این موشک‌ها، گفته‌اند که آنها از نوع موشک‌های کوتاه برد یا “تاکتیکی” بوده‌اند. دوسال پیش، آزمایش‌های موشک‌های بالستیک برد بلند کره شمالی باعث تنش شدید در روابط این کشور و آمریکا شد.

دولت کره شمالی همواره نسبت به مانورهای مشترک آمریکا و کره جنوبی حساسیت داشته و آن را نشانه تمرین آمریکا و کره جنوبی برای تهاجم به کره شمالی معرفی کرده است. پس از اولین دیدار دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، و کیم جونگ-اون، رهبر کره شمالی در ژوئن سال ۲۰۱۸، آمریکا و کره جنوبی مانورهای مشترک خود را لغو کردند.

روز سه‌شنبه، خبرگزاری رسمی کره شمالی بیانیه “سخنگوی وزارت خارجه” این کشور را منتشر کرد که در آن آمده است: “با وجود هشدارهای مکرر ما، دولت‌های ایالات متحده و کره جنوبی بالاخره مانور نظامی مشترک خود را که هدف آن جمهوری دموکراتیک خلق کره (کره شمالی) است آغاز کرده‌اند.”

کیم و ترامپحق نشر عکسGETTY IMAGES
Image captionدر فراز و نشیب روابط رسمی کره شمالی و آمریکا کیم و ترامپ همچنان بر حفظ “روابط دوستانه” خود تاکید داشته‌اند

در این بیانیه برگزاری این مانور به منزله نقض آشکار بیانیه مشترک رهبران آمریکا و کره شمالی در ژوئن سال ۲۰۱۸ و اعلامیه‌های مشترک کره شمالی و کره جنوبی در پی ملاقات رهبران دو کشور دانسته شده است. سخنگوی وزارت خارجه کره شمالی مقامات آمریکا و کره جنوبی را متهم کرده است که “با خدعه می‌کوشند اجرای این مانور را توجیه کنند اما ماهیت تهاجمی آن نه می‌تواند مخفی بماند و نه رفع و رجوع شود.”

این بیانیه دولت آمریکا را متهم می‌کند که تسلیحات پیشرفته‌ای را در کره جنوبی مستقر کرده و می‌افزاید که “همه اینها نشان می‌دهد که مقامات ایالات متحده و کره جنوبی اراده سیاسی لازم را برای به اجرا گذاشتن تعهدات خود برای بهبود روابط با کره شمالی ندارند و همچنان ما را به صورت دشمن نگاه می‌کنند.”

سخنگوی وزارت خارجه کره شمالی گفته است که مقامات آمریکا و کره جنوبی به خوبی می‌دانند که برگزاری مانور مشترک “باعث واکنش تند ما می‌شود” و گفته است که بهتر این است که کره جنوبی از هر اقدامی که باعث تشدید تنش در منطقه شود خودداری ورزد.

این بیانیه در عین حال تاکی می‌کند که “در موضع ما برای حل و فصل اختلافات از طریق گفتگو تغییری ایجاد نشده اما تا زمانی که حرکات نظامی خصمانه ادامه داشته باشد تحرک دیپلماتیک نامشهود خواهد بود.”

پس از آغاز دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ در آمریکا، کره شمالی به یک رشته آزمایش‌های موشکی و هسته‌ای دست زد که واکنش تند ایالات متحده را در پی آورد. در حالیکه ادامه تنش در روابط بین دو طرف به تهدید متقابل به استفاده از بمب اتمی و ناسزاگویی شخصی رهبران دو کشور نیز منجر شده بود، در ژانویه سال ۲۰۱۸، رهبر کره شمالی برای رفع تنش با کره جنوبی و آمریکا ابراز تمایل کرد.

در چارچوب ابتکار کیم جونگ-اون، ملاقات‌هایی بین او و رئیس جمهوری کره جنوبی صورت گرفت و در ژوئن همان سال نخستین ملاقات رهبر کره شمالی و رئیس جمهوری آمریکا در سنگاپور انجام شد که نتیجه آن بیانیه‌ای شامل ابراز علاقه به رفع تنش و بهبود و گسترش روابط بود.

با وجود ابراز تمایل و آمادگی رهبران دو کشور به پیگیری این بیانیه، روند مذاکرات بین دو طرف بسیار کند بوده و نتیجه چشمگیری نداشته است. در ماه فوریه سال جاری، آقایان کیم و ترامپ برای بار دوم در پایتخت ویتنام دیدار کردند اما این دیدار بدون نتیجه پایان یافت.

با وجود مواضع تند و در مواردی خصمانه‌ای که منابع دولتی کره شمالی گهگاه علیه آمریکا اتخاذ کرده‌ و در رسانه‌های دولتی آن کشور منعکس شده، دونالد ترامپ و کیم جونگ-اون ضمن تبادل نامه‌هایی، ضمن تاکید بر دوستی شخصی، بر تعهد به پیگیری روند حل اختلافات از راه گفتگو تاکید داشته‌اند. در ماه ژوئن امسال نیز رئیس جمهوری آمریکا و رهبر کره شمالی در منطقه حایل بین دو کره با یکدیگر دیدار کردند و بر دوستی دوجانبه خود تاکید نهادند.

 

اوباما از آمریکاییان خواست نابردباری نژادی را رد کنند

اوباماحق نشر عکسGETTY IMAGES
Image captionاوباما

باراک اوباما، رئیس جمهوری قبلی آمریکا، از آمریکاییان خواسته است با “کلام نفرت، ترس و نابردباری نژادی” را از زبان هر کدام از رهبرانشان که باشد مردود بدانند.

آقای اوباما از فرد خاصی نام نبرد اما اظهارات او پس از آن منتشر شد که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری، در صدد بر آمد تا این انتقاد را رد کند که اظهارات او در مخالفت با مهاجرت خارجیان باعث برانگیختن نابردباری نژادی شده است.

دونالد ترامپ در سخنرانی خود برای تسلیت کشته شدن سی و یک نفر در اثر تیراندازی افراد مسلح در خلال روزهای اخیر خواستار تقویت قوانین نظارت بر مالکیت اسلحه نشد. شماری از منتقدان آزادی حمل سلاح در آمریکا ضعف قوانین کنونی را عامل خشونت مسلحانه در این کشور می دانند.

آقای ترامپ در سخنان خود به شدت هرگونه عقیده ای بر مبنای نژادپرستی، تبعیض و برتری نژادی سفید پوستان را به شدت تقبیح کرد.

او همچنین گفت که لازم است قوانین آمریکا تغییر کند و به نهادهای مسئول اجازه اقدامات پیشگیرانه علیه افرادی را بدهد که احتمال دارد دست به اقدام خشونت آمیز بزنند.

تیراندازی دیتون اوهایو؛ مهاجم خواهر خود و هشت نفر دیگر را کشت

شمار قربانیان تیراندازی ال‌پاسو تگزاس به ۲۰ نفر رسید

 

آیت‌الله آصف محسنی، روحانی پرنفوذ شیعه افغان درگذشت

SSCA/FBحق نشر عکسSSCA/FB
Image captionمحمد آصف محسنی

آیت‌الله محمد آصف محسنی، رئیس شورای علمای شیعه و از پرنفوذ ترین روحانیان افغانستان در ۸۴ سالگی به دلیل بیماری درگذشت.

محمد جواد محسنی، نوه آقای محسنی به بی‌بی‌سی گفت که آیت‌الله محسنی در اثر بیماری که یک سال پیش دچارش شده بود، امروز (دوشنبه، ۱۴ اسد/مرداد) حوالی هشت شب به وقت محلی در کابل درگذشت.

او موسس حزبی به‌ نام “حرکت اسلامی افغانستان” بود که از جریان‌های جهادی شیعه به حساب می‌آمد و علیه اشغال شوروی می‌جنگید.

آصف محسنی شاید نخستین فرد در میان روحانیون شعیه افغانستان باشد که رسما لقب آیت‌الله را کسب کرده است.

درجه آیت‌الله در دانش‌های مذهبی مبتنی بر فقه جعفری عالی‌ترین درجه است که روحانی برخوردار از آن حق اجتهاد و نوشتن رساله را برای پیروان خود دارد.

او سال‌ها یک روحانی منتقد جمهوری اسلامی ایران به حساب می‌آمد ولی بعدها رابطه نزدیکی با ایران برقرار کرد.

محمد آصف محسنی کی بود؟

محمد آصف محسنی فرزند محمد میرزا محسنی در ۵ ثور/اریبهشت سال ۱۳۱۴ خورشیدی (۱۹۳۶ میلادی) در شهر قندهار در جنوب افغانستان زاده شد.

او تحصیلات ابتدایی را در قندهار شروع کرد و سپس در سال ۱۹۴۹ میلادی همراه با پدرش به پاکستان رفت و در شهر کویته پاکستان مرکز ایالت بلوچستان زبان اردو را آموخت و تحصیلات خود را ادامه داد.

در سال ۱۳۳۰ خورشیدی کارمند اتاق تجارت قندهار شد اما برای فراگیری علوم دینی، این شغل را رها کرد و به تحصیل پرداخت. سپس به ولسوالی (شهرستان) جاغوری رفت و به مدت یک سال در یک حوزه علمیه ادبیات و منطق را فرا گرفت.

در سال ۱۳۳۲خورشیدی به نجف در عراق سفر کرد و در مدت دو و نیم سال دروس مذهبی سطوح در آنجا به پایان برد.

سپس به دروس خارج فقه، رجال و حدیث و اصول پرداخت و نزد آیت‌الله سید محسن حکیم و سید ابوالقاسم خویی و آیت‌الله شیخ حسین حلّی و آیت‌الله سید عبدالاعلی سبزواری به شاگردی پرداخت.

SSCA/FBحق نشر عکسSSCA/FB
Image captionمحمد آصف محسنی فرزند محمد میرزا محسنی در ۵ ثور/اریبهشت سال ۱۳۱۴ خورشیدی (۱۹۳۶ میلادی) در شهر قندهار در جنوب افغانستان زاده شد

آصف قندهاری

در دهه دموکراسی که از سال ۱۳۴۲ هجری خورشیدی در افغانستان با تصویب قانون اساسی آغاز می‌شود آقای محسنی افکاری نزدیک به حاکمیت ابراز می‌کرد و از حرام دانستن ورود در صحنه سیاست و نامشروع بودن تجاوز به حریم شاه که به عقیده او “ظل‌الله” بود، سخن می‌گفت.

او پس از ۱۲ سال تحصیل در نجف به زادگاهش قندهار بازگشت و در یک مدرسه مذهبی در شهر قندهار با لقب “شیخ محمد آصف قندهاری”، به تدریس علوم دینی پرداخت و سپس حسینیه بزرگ قندهار و مدرسه علمیه آن شهر را بنیان نهاد.

محسنی به دنبال کودتای چپگرایان در هفت ثور افغانستان را ترک و به سوریه رفت و چند ماهی در شهر دمشق به تدریس علوم حوزوی پرداخت.

او سپس به ایران رفت و در ماه حمل/فروردین سال ۱۳۵۷خورشیدی با جمعی از روحاناون افغانستان مقیم حوزه علمیه قم، حزب حرکت اسلامی افغانستان را تشکیل داد. حزب حرکت اسلامی مجموعه‌ای از گروه‌های کوچکی بود که رهبری آنها را آقای محسنی در دست گرفت و عملا به “جهاد” علیه نیروهای ارتش سرخ و حاکمیت طرفدار آن پیوست.

مخالفت با جنگ؟

با سقوط رژیم دکتر نجیب الله و آغاز حاکمیت نخستین دولت مجاهدین در کابل، وی منشی و سخنگوی شورای رهبری دولت مجاهدین شد.

پس از وقوع جنگ‌های داخلی بین گروه‌های مجاهدین و تصرف افغانستان به وسیله گروه طالبان، آقای محسنی کابل را ترک کرد و چند سالی مقیم شهر اسلام آباد پاکستان شد.

SSCA/FBحق نشر عکسSSCA/FB
Image captionآقای محسنی مدرسه بزرگی را به نام خاتم النبیین در کابل بنا نهاده است

او مخالفت خود را با جنگ‌های داخلی افغانستان که میان گروه‌های مجاهدین در گرفت رسما اعلام می‌کرد و تلاش‌هایی را هم به منظور آشتی دادن گروه‌های درگیر انجام داد که این تلاش‌ها به نتیجه‌ای نرسید.

در سال ۱۳۷۶هجری خورشیدی از پاکستان به ایران رفت و در آنجا به تدریس خارج فقه، علم الرجال و علم کلام پرداخت و بعد از سقوط حکومت طالبان، به کابل بازگشت.

آقای محسنی عمدتا به دلیل موعظه‌ها و تاکیدش بر فراگیری دانش مدرن به وسیله زنان و مردان در میان روحانیون افغانستان شهرت دارد و از طرفدارن مهم سیاست عدم تمایزهای ذاتی میان مذهب تشیع و تسنن بود.

قانون جنجال برانگیز

به همین منظور هم مدرسه بزرگی را در کابل بنا نهاده که به مدرسه خاتم النبین معروف است.

در این مدرسه مسایل اسلامی هر دو مذهب برای دانشجویان تدریس می‌شود. علاوه بر این آقای محسنی تلویزیون خصوصی تمدن را هم در افغانستان ایجاد کرد که هدف اصلی خود از ایجاد آن را ترویج فرهنگ اسلامی می‌دانست.

آقای محسنی از روحانیون میانه رو شمرده می‌شد.

او از تهیه‌کنندگان و طرفداران سرسخت یک قانون جنجالی به نام “احوال شخیصه شیعیان” افغانستان است که تایید آن از سوی حامد کرزی، رئیس جمهوری وقت افغانستان، اعتراض‌های گسترده‌ای را در داخل و بیرون از افغانستان به همراه داشت.

نهادهای حقوق بشری و بسیاری از کشورهای غربی به تصویب این قانون اعتراض کردند و گفتند که در آن موادی وجود دارد که آزادی های زنان افغانستان را عملا نقض می‌کند.

اما این قانون با وجود طرفداری و حمایت جدی آقای محسنی، به‌ دنبال فشارهای داخلی و خارجی مورد بازنگری قرار گرفت.

مو

بریتانیا رسماً به ائتلاف نظامی آمریکا برای امنیت خلیج فارس می‌پیوندد

ناو دانکن و اچ‌ام‌اس مونتروز بریتانیا تا کنون ۴۷ کشتی تجاری را در تنگه هرمز اسکورت کرده‌اندحق نشر عکسGETTY IMAGES
Image captionناو دانکن و اچ‌ام‌اس مونتروز بریتانیا تا کنون ۴۷ کشتی تجاری را در تنگه هرمز اسکورت کرده‌اند

بریتانیا رسماً اعلام کرد به ائتلاف نظامی آمریکا برای امنیت دریایی در خلیج فارس می‌پیوندد. این خبر را دومینیک راب، وزیر امور خارجه بریتانیا اعلام کرده است.

دولت بریتانیا می گوید در این ائتلاف نظامی که با هدف تضمین امنیت کشتیرانی تجاری در خلیج فارس شکل می‌‌گیرد آماده همکاری با ایالات متحده آمریکاست.

بریتانیا گفته دیگر متحدان خود را نیز تشویق خواهد کرد تا به این ائتلاف بپیوندند.

با این حال هنوز نشانی از آن دیده نمی شود که کشورهای اروپایی دیگر قصد ملحق شدن به این ائتلاف را داشته باشند.

هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان، روز دوشنبه (۵ اوت) یک بار تاکید کرد که کشورش قصد پیوستن به یک نیروی دریایی بین المللی تحت فرماندهی آمریکا را ندارد. او گفت که آلمان خواهان تاسیس یک ائتلاف اروپایی برای تضمین امنیت کشتیرانی در خلیج فارس است.

بریتانیا پیشتر به دنبال توقیف یک نفتکش این کشور به دست سپاه پاسداران یک “ائتلاف اروپایی” تشکیل می‌دهد تا از کشتی‌هایی که از تنگه هرمز عبور می‌کنند، حفاظت کند.

در آن زمان، چند کشور اروپایی بلافاصله از این تصمیم بریتانیا حمایت کردند اما ایران تشکیل چنین ائتلافی را محکوم کرد.

بریتانیا هفته گذشته (۳۱ ژوئیه)، در جریان یک کنفرانس بین‌المللی در بحرین موافقت کرد که به یک مأموریت بین‌المللی بپیوندد تا همکاری‌های دریایی را بین کشورهای منطقه افزایش دهد. بریتانیا پیشنهاد داده تا رهبری یکی از کارگروه های دریایی را نیز بر عهده بگیرد.

ایران می‌گوید نفتکش بریتانیایی استنا ایمپرو که در توقیف سپاه پاسداران ایران است از مقررات دریانوردی تخلف کرده استحق نشر عکسGETTY IMAGES
Image captionایران و بریتانیا یکدیگر را به “دزدی دریایی” متهم کرده‌اند/ تصویر لحظه ورود نیروهای ایرانی به نفتکش بریتانیایی

این مأموریت دریایی قرار است هماهنگی بین نظامیان کشورهای مختلف و حمل و نقل تجاری را افزایش دهد.

بریتانیا گفته تلاش می‌شود در این ماموریت از کشتی‌هایی که در منطقه حضور دارند استفاده شود.

اما اکنون با پیوستن بریتانیا به “ائتلاف نظامی آمریکا برای امنیت دریایی در خلیج فارس”، مشخص نیست که آیا ائتلاف اروپایی جداگانه‌ای نیز تشکیل خواهد شد یا نه.

یکماه پیش آمریکا اعلام کرد به دنبال تشکیل ائتلافی است که تضمین کننده امنیت کشتیرانی در تنگه هرمز و تنگه باب المندب باشد، یکی در جوار ایران و دیگری در نزدیکی یمن.

آنگونه که بریتانیا می‌گوید این مأموریت دریایی قرار است هماهنگی بین نظامیان کشورهای مختلف و حمل و نقل تجاری را افزایش دهد.

تصمیم بریتانیا برای پیوستن به ائتلاف نظامی آمریکا برای امنیت دریایی در آب‌های جنوب ایران تنها ساعاتی پس از آن اعلام شد که محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران گفته بود “آمریکا در حوزه‌هایی که مانند حوزه نظامی ابرقدرت است نمی‌تواند ائتلاف ایجاد کند. کشورهای دیگر خجالت می‌کشند که نامشان در کنار نام آمریکا در لیست باشد”.

آقای ظریف امروز در تازه‌ترین کنفرانس خبری‌اش، ایران را مسئول برقراری امنیت در تنگه هرمز خواند.

دولت بریتانیا تا کنون ناوشکن اچ ام اس دانکن نوع ۴۵ و ناوجنگی اچ‌ام‌اس مونتروز ۲۳ را برای حفاظت از کشتی‌هایی با پرچم این کشور به آب‌های جنوب ایران اعزام کرده است.

این دو ناوجنگی تا کنون ۴۷ کشتی تجاری را در تنگه هرمز اسکورت کرده‌اند.

همزمان با پیوستن بریتانیا به ائتلاف دریایی که آمریکا پیشنهاد داده بود، این کشور گفته خود را برای کاهش تنش‌های فزاینده با ایران و همچنین حفظ توافق هسته‌ای با تهران متعهد می‌داند.

در روزهای گذشته، ایران و بریتانیا یکدیگر را به “دزدی دریایی” متهم کرده و خواستار آزادی نفتکش تحت توقیف شده‌اند.

ایران می‌گوید نفتکش بریتانیایی استنا ایمپرو که در توقیف سپاه پاسداران ایران است از مقررات دریانوردی تخلف کرده است.

پیش از توقیف این نفتکش، بریتانیا نیز به درخواست دولت جبل الطارق یک نفتکش حامل نفت ایران را در شمال قاره افریقا و در تنگه جبل الطارق توقیف کرده بوده که همچنان در توقیف است.

تنگه هرمز از شلوغ ترین گذرگاه تجاری جهان است. سالانه ۲۰ درصد از نفت جهان از این تنگه حیاتی و باریک عبور می‌کند.

ایران: خلیج فارس به حضور نظامیان اروپایی نیاز ندارد

سپاه یک کشتی حامل ‘سوخت قاچاق’ را در خلیج فارس توقیف کرد

حق نشر عکسYJC.IRImage captionشناور توقیف شده

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی (ایرنا) گزارش داده که شناور “حامل سوخت قاچاق” که سپاه پاسداران هفته گذشته توقیف کرد، عراقی است. مقامات عراقی در واکنش گفته اند که این کشتی به وزارت نفت این کشور تعلق ندارد.

روابط عمومی منطقه دوم نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز یکشنبه (۴ اوت) اعلام کرد که یک کشتی مذکور را هفته گذشته در نزدیکی جزیره فارسی در خلیج فارس توقیف کرده است.

خبرگزاری های نزدیک به سپاه از جمله تسینم و فارس در اخبار خود اشاره‌ای به کشور مالک کشتی یا پرچمی که تحت آن در حال تردد بوده است نکردند ولی ایرنا کشتی را عراقی معرفی کرده است.

ببینید: فیلم خبرگزاری ایرنا از لحظه ره گیری کشتی

وزارت نفت عراق در واکنش با صدور بیانیه ای اعلام کرده است که با شناور توقیف شده هیچ گونه ارتباطی ندارد.

بنا بر گزارش خبرگزاری رویترز مقامات عراقی گفته اند: “وزارت نفت (عراق) به بازارهای بین المللی گازوئیل صادر نمی کند.” این بیانیه می افزاید که مقامات عراقی در پی کسب اطلاعات بیشتر درباره کشتی مذکور هستند.

مقامات بندری در عراق به رویترز گفته اند شواهد حکایت از آن دارد که این شناور به شرکت خصوصی یک بازرگان تعلق دارد.

سپاه پاسداران می گوید که این شناور به بندر بوشهر منتقل شده و “با هماهنگی مسئولین قضایی به شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی استان بوشهر تحویل داده شد”.

بنا بر گزارش خبرگزاری فارس، این کشتی با ۷۰۰ هزار لیتر سوخت، “در حال انتقال این سوخت به کشورهای عربی حوزه خلیج فارس بود”.

باشگاه خبرنگاران جوان وابسته صداوسیمای ایران نیز نوشته این کشتی در “شامگاه چهارشنبه ۹ مرداد” توقیف شده و ۷ خدمه خارجی این کشتی بازداشت شده‌اند.

بیشتر بخوانید:

سه هفته پیش سپاه پاسداران اعلام کرده بود که نفتکشی به نام توسط قایق‌های گشتی نیروی دریایی سپاه توقیف شده است.

سپاه در بیانیه‌ای اعلام کرد که آن “شناور خارجی” حامل یک میلیون لیتر “سوخت قاچاق” بوده و ١٢ نفر “خدمه خارجی” این کشتی هم بازداشت شده‌اند.

تنش‌ها در خلیج فارس و پس از اعمال تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران در یک ماه اخیر افزایش یافته است.

جمهوری اسلامی پیش از اعمال تحریم‌های نفتی آمریکا اعلام کرده بود که در صورت عدم صدور نفت اجازه صدور نفت به کشورهای دیگر را نمی‌دهد.

در ماههای گذشته به چندین نفتکش در خلیج فارس حمله شده است که آمریکا و بریتانیا ایران را عامل این حملات معرفی کرده اما ایران این اتهام را هیچگاه نپذیرفته است.

همچنین پس از توقیف یک نفتکش ایرانی در جبل الطارق توسط نیروی‌های نظامی بریتانیا، ایران نیز اقدام به توقیف یک نفتکش بریتانیایی در ۱۹ ژوئیه در خلیج فارس نمود و رایزنی‌های دو طرف برای حل مسئله نفتکش‌ها تا به امروز بی‌نتیجه مانده است.

 

تیراندازی دیتون اوهایو؛ مهاجم خواهر خود و هشت نفر دیگر را کشت

حق نشر عکسEPAImage captionکفش های مردمی که از محل این حمله مرگبار فرار کردند

پلیس شهر دیتون ایالت اوهایوی آمریکا اعلام کرده که در واقعه تیراندازی بامداد یکشنبه در این شهر، مرد مهاجم خواهر خود را هم کشته است.

پلیس می گوید کانر استیون بتس، ۲۴ ساله، در این حمله مسلحانه خواهرش مگان بتس، ۲۲ ساله، را از پای درآورده است. این واقعه که بیرون ساختمان یک مشروبخوری رخ داد، در مجموع ۹ کشته و ۲۷ زخمی برجای گذاشت. انگیزه مهاجم هنوز روشن نیست.

پلیس می گوید ماموران در ظرف کمتر از یک دقیقه مهاجم را هدف قرار دادند و کشتند.

این تیراندازی ساعاتی پس از تیراندازی مرگبار دیگری در شهر مرزی ال پاسوی ایالت تگزاس اتفاق افتاد. تیراندازی تگزاس که مقامات امنیتی آن را “تروریسم داخلی” توصیف کرده اند، حداقل ۲۰ کشته برجای گذاشت.

گفته می شود که مهاجم سفیدپوست ۲۱ ساله که دستگیر شده است، انگیزه نژادی داشته زیرا بیانیه ای در اینترنت منتشر کرده که حمله را واکنشی به “تهاجم لاتین تبارها به تگزاس” توصیف می کند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، با خانواده قربانیان هر دو واقعه ابراز همدردی کرد. آقای ترامپ همچنین “بیماری روانی” را عامل وقوع این حوادث دانست.

این در حالیست که برخی منتقدان دونالد ترامپ از جمله بتو اورورک، نماینده پیشین کنگره از ایالت تگزاس، حملات لفظی رئیس جمهوری آمریکا به مهاجران و لاتین تبارها را عامل وقوع تیراندازی ال پاسو دانسته اند.

حق نشر عکسCBS NEWSImage captionکانر بتس در این حمله مسلحانه خواهرش مگان بتس، ۲۲ ساله، را از پای درآورد

روز یکشنبه تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی ده ها نفر در مرکز شهر دیتون را در حالی که صدای تیراندازی شنیده می‌شد، در حال دویدن در خیابان‌ها نشان داد.

پلیس در توییتی گفت که در حال تحقیق درباره این حادثه تیراندازی است و از مردم خواست که از نزدیک شدن به محل خودداری کنند. گروه های امداد در محل حادثه حضور پیدا کردند. مجروحان به چند بیمارستان‌ مختلف منتقل شده‌اند.

این حادثه در حالی صورت گرفته که روز شنبه (۳ اوت) تیراندازی دیگری در مرکز خرید شهر مرزی ال پاسو اتفاق افتاد.

آخرین خبرها از کشته شدن ۲۰ نفر در این تیراندازی و مجروح شدن دست کم ۲۶ نفر در این تیراندازی حکایت دارد.

ال پاسو در نزدیکی مرز مکزیک واقع است.

پلیس گفته مظنون این تیراندازی را که یک مرد جوان سفیدپوست است بازداشت کرده، جوانی که رسانه‌های آمریکا هویت او را پاتریک کروشس شناسایی کرده‌اند.

اخبار مرتبط:

 

برجام؛ موافقین و مخالفین استعفای روحانی چه می گویند؟

شهیر شهید ثالثروزنامه‌نگار و تحلیلگر

حق نشر عکسISNA

در سال ۱۳۹۴، دو ماه پس از امضاء توافق هسته‌ای بین ایران و پنج قدرت جهانی (برجام)، حسن روحانی، رئیس جمهور ایران که برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک به سر می‌برد، بار دیگر در خصوص رابطه ایران و آمریکا تاکید کرد که که تاکنون هر دو طرف حسن نیت نشان داده‌اند و “اگر در همین مسیر حرکت کنیم، راه برای همکاری‌های بیشتر باز خواهد شد”. وی افزود: “دو کشور باید بر حل‌وفصل مسائل موجود متمرکز شوند“.

اما هنوز چند روزی از صحبت‌های آقای روحانی نگذشته بود که آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر ایران، هرگونه مذاکره بعدی را با آمریکا ممنوع کرد. او گفت: “مذاکره با آمریکا یعنی راه را باز کردن که اینها بتوانند در زمینه‌های اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و امنیتی کشور نفوذ کنند”. توجه به این نکته ضروری است که آقای خامنه‌ای در اینجا صحبت از اینکه چه فردی با چه نوع تفکری رئیس جمهور آمریکاست نمی‌کند. اوباما، ترامپ و یا هر فرد دیگری با هر گرایشی که رئیس جمهور آمریکا باشد. به نظر می ر‌سد که وی بطور استراتژیک معتقد است که مذاکره، راه “نفوذ” را برای آمریکا باز می‌کند و لذا ورود دولت به این وادی ممنوع است.

در نتیجه این دکترین آقای خامنه‌ای، شاید از همان ابتدا واضح بود که سرانجام برجام چه می‌توانست باشد. وقتی دو حکومت در رابطه‌ای با منتهای خصومت با یکدیگر به سر می‌برند و “برای کاهش تشنج با یکدیگر مذاکره هم نکنند”، امکان اینکه یک توافق، در یک بخشی از دعوای گسترده دو طرف پایدار باقی بماند بسیار اندک است. به عبارت دیگر حتی اگر دونالد ترامپ هم رئیس جمهور آمریکا نمی‌بود، ادامه روابط خصمانه و عدم مذاکره برای کاهش تشنج بین دو کشور، بالاخره در جائی تاثیر خود را بر برجام می‌گذاشت و آنرا ناپایدار می‌کرد.

با معلق شدن برجام، بر اثر تحریم های آمریکا وعده‌های آقای روحانی در خصوص وعده‌ بهبود شرایط اقتصادی و مهار تورم به شکست انجامید. گزارش ۴ مرداد خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) حاکی است که قیمت ها بطور متوسط نسبت تیر ماه سال پیش ۴۸ درصد و مایحتاج غذائی مردم ۷۲ درصد افزایش داشته است.

عیسی علیزاده، معاون فرهنگی جهاددانشگاهی، روز ۱۲ مرداد گفته است که نتایج یک نظرسنجی نشان می‌دهد وضعیت رضایت از زندگی مردم ایران روند کاهشی داشته است؛ میانگین نمره رضایت از زندگی (در بازه صفر تا ۱۰) از ۶.۳ در آذر ۱۳۹۴ به ۳.۶ در مهر ۱۳۹۷ رسیده است.

آقای روحانی که شرایط را رو به وخیمتر شدن می‌بیند، حدود دو ماه پیش در لفافه مسئولیت کمبود‌ها و شکست‌ برجام را متوجه مرکز قدرت دیگری کرد و گفت: “وقتی از دولت سئوال و مطالبه‌ای می‌شود باید از طرف دیگر بررسی شود که دولت چه مقدار در حوزه‌های مورد سئوال (بطور مثال در حوزه سیاست خارجی) دارای اختیار بوده است”. وی افزود: ” باید ببینیم که دولت چقدر در این حوزه‌ها اختیار دارد. باید در حد توان و در حوزه اختیارات رییس جمهوری از دولت مطالبه داشت”.

چند روزی از ایراد این سخنان نگذشته بود که وی طی سخنانی خواهان “اختیارات ویژه” شد. وی تاکید کرد که کشور در شرایط فعلی، برای مدیریت بهتر، به “تمرکز قدرت و تصمیم‌گیری” نیاز دارد. این سخنان با واکنش محافظه‌کاران و بی‌اعتنائی آقای خامنه‌ای مواجه شد.

موافقان استعفای روحانی چه می‌گویند؟

در میان اصلاح طلبان، سعید حجاریان، از نظریه‌پردازان جبهه اصلاحات، در اردیبهشت ماه، طی مقاله‌ای در نشریه “مشق نو” با عنوان “کدام اصلاح‌طلبی؟ کدام بقا؟” ضرورت استعفای آقای روحانی را از منظر منافع ملی مطرح کرد. وی نوشت: “حاکمیت دوگانه به‌طور جدی محل پرسش قرار گرفته است و شاید، تمهید ‘حاکمیت یگانه ‘ و پایان دادن به این معضل، از معبر استعفای رییس‌جمهور و برگزاری همزمان دو انتخابات (مجلس و ریاست جمهوری) در اسفندماه سال جاری بگذرد تا نتیجتا، مجلس و دولتی همسو با روسای همسوتر بر مصدر امور قرار بگیرند” .

علیرضا علوی‌تبار، تحلیلگر و دیگر چهره برجسته اصلاح‌طلب در ایران به یورو نیوز می‌گوید که “طیف وسیعی از چهره‌های سیاسی که برخی از آن‌ها در حزب کارگزاران حضور دارند … پشت پرده بحث استعفای روحانی را مطرح می‌کنند”. وی می‌گوید که آنان “معتقدند این وضع که قدرت در اختیار یک نفر باشد و پاسخگویی بر عهدۀ یک نفر دیگر، صحیح نیست و باید قدرت و مسئولیت در یک نفر جمع شود”. به عبارت دیگر ادامه وضعیت فعلی جز اینکه برای این جریان هزینه به بار آورد و نهایتا به فلج شدن آن برای مدت مدیدی بیانجامد حاصل دیگری در بر ندارد.

به گفته آقای علوی تبار، به غیر از این گروه، بخشی از اصلاح طلبان که افراد شاخصی مانند احمد زیدآبادی آنرا نمایندگی می‌کنند معتقدند که “دوره دورۀ … اصلاح‌طلبان نیست”. آقای علوی تبار می‌افزاید که “در واقع طیف اول، یعنی کارگزاران، می‌خواهد در حاشیۀ قدرت باشد اما طیف دوم خروج کامل از ساختار قدرت را تجویز می‌کند”.

حق نشر عکسLEADER.IR

مخالفان استعفا چه کسانی هستند و حرفشان چیست؟

جالب اینجاست که مخالفان استعفای آقای روحانی را تندرو‌های محافظه‌کار تشکیل می دهند. محاسبات آنان احتمالا بر این مبناست که تا سال ۱۴۰۰ آنقدر نارسائی‌ها انباشته می‌شود که برای مدت مدیدی جناح میانه‌رو و اصلاح‌طلب قادر به حضور موثر در صحنه سیاسی ایران نخواهند بود.

کیهان در واکنش به پیشنهاد استعفا نوشت: “چه استعفایی؟! … مگر وسط مسابقه و دست و پنجه نرم کردن با حریف می‌شود تیم را یکجا کنار گذاشت و فی‌الفور تیم جدیدی جایگزین کرد؟!” نشریه مزبور در جائی دیگر موضوع را به نقد کشیده و می‌نویسد که مدعیان اصلاحات “همین شگرد فریب مردم با وعده‌های پوپولیستی قبل از انتخابات … را پیشه خود ساخته‌اند و به جای پاسخگویی به مطالبات مردم و وعده‌های بهبود اقتصادی که می‌دهند، مدعی می‌شوند “نمی‌گذارند ما کار کنیم”! … اگر واقعاً معتقدند دولت یا مجلس اختیار ندارند، نباید وارد گود انتخابات شوند و وعده بدهند”.

احمد بخشایش اردستانی، اصولگرا، استاد دانشگاه تربیت معلم در این رابطه به یورونیوز گفته است: “روحانی باید تا سال ۱۴۰۰ سر جای خودش باشد.. .. دولت روحانی الان باری بر دوش اصلاح‌طلبان شده است و آقای حجاریان پیشنهادش برای استعفای روحانی را … مطرح کرده است تا این بار را از دوش اصلاح‌طلبان به زمین بیندازد. … سال ۱۴۰۰ نوبت تشکیل دولت اصولگرایان است ولی آقای حجاریان می‌خواهد حساب دولت روحانی را از اصلاح‌طلبان جدا کند تا اصلاح‌طلبان بتوانند یک بار دیگر سوار گردۀ مردم شوند”.

آیا روحانی استعفا خواهد داد؟

به نظر می‌رسد که بحران روابط خارجی، تحریم‌ صنعت نفت و سیستم بانکی و افزایش قیمت ها عرصه را بر آقای روحانی و دولت او تنگتر می‌کند. وضعیت بوجود آمده تا همین الان هم طبق نظر اکثر تحلیلگران اصلاح‌طلب ضربه خود را به این جریان وارد کرده است. با ادامه این روند و تشدید بحران اقتصادی شانس انتخاب یک رئیس جمهور اصلاح‌طلب و یا میانه‌رو بطور جدی کاهش خواهد یافت. با این حال بعید است که آقای روحانی استعفا دهد.

ضمن اینکه باید گفته که آقای روحانی هرگز “اصلاح‌طلب” نبوده. با نزدیک شدن آقای هاشمی رفسنجانی به اصلاح‌طلبان پس از وقایع سال ۸۸، او نیز که از پیروان آقای هاشمی به شمار می‌رفت، شاید بنا به مصلحت به این جریان پیوست. در یک اتفاق بارز که نشان دهنده تفاوت فکری آقای روحانی با اصلاح طلبان است، اوایل تیر ماه امسال، پایگاه خبری انتخاب نزدیک به میانه‌رو‌ها، از اختلاف میان آقای روحانی با معاون اول خود آقای جهانگیری پرده برداشته و نوشت: “در پی بروز مباحثه‌ای در جلسه شنبه سران قوا، روحانی خطاب به جهانگیری می‌گوید که شما و اصلاح‌طلبان به دنبال سرنگونی دولت هستید”.

از سوی دیگر، آقای روحانی علیرغم مخالفت با اصولگرایان تندرو، با بخش میانه‌روی اصولگرا که افرادی مانند علی لاریجانی آنرا نمایندگی می‌کنند رابطه حسنه و نزدیکی دارد. هر چند که با افزایش فشار بر دولت و تضعیف جدی جایگاه سیاسی روحانی در جامعه، احتمال استعفای وی وجود دارد اما با توجه به تاریخچه سیاسی آقای روحانی احتمال غالب این است که با تحمل هر مشقتی وی تا سال ۱۴۰۰ بر سر کار خود باقی بماند.

فراموش نباید کرد که در میان همه افت و خیزهای سیاسی در دوران آقای خامنه‌ای، آقای روحانی به مدت ۲۳ سال، از ابتدای تشکیل شورای عالی امنیت ملی تا زمانی که در انتخابات دوره اول ریاست جمهوری خود شرکت کرد، بدون وقفه نماینده ولی فقیه در شورای عالی امنیت ملی بود و ۱۶ سال دبیری شورای مزبور را بر عهده داشت، شغلی که شاید بتوان با اعتماد گفت که آقای خامنه‌ای در اختیار یک اصلاح‌طلب قرار نخواهد داد. آقای روحانی بیش از آنکه خارج دایره قدرت باشد در درون آن قرار دارد. اختلاف وی با آقای جهانگیری از همین دوگانگی میان او و اصلاح‌طلبان ناشی می‌شود.

 

Updated: آگوست 6, 2019 — 12:48 ب.ظ