اخبار: انجام دومین آزمایش موشکی کره شمالی ظرف یک هفته

انجام دومین آزمایش موشکی کره شمالی ظرف یک هفته

Missile launchحق نشر عکسAFP
Image captionموشک ها پس از طی مسافتی 250 کیلومتری در دریای ژاپن افتادند

خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی به نقل از مقام های نظامی این کشور گزارش می دهد که کره شمالی دو موشک بالستیک را از ساحل شرقی شلیک کرده است.

بنابه این گزارش ستاد مشترک ارتش کره جنوبی گفت که این پرتاب ها صبح روز چهارشنبه به وقت محلی از شبه جزیره هودو انجام شد.

براساس این گزارش موشک ها پس از رسیدن به ارتفاع ۳۰ کیلومتری و طی مسافتی ۲۵۰ کیلومتری به دریای ژاپن افتادند. ستاد مشترک کره جنوبی گفت که موشک ها “نوعی متفاوت از مدل های قبلی بودند.”

وزیر دفاع ژاپن گفت که هیچ موشک بالستیکی به حریم این کشور وارد نشده است. کره شمالی تاکنون در مورد آن اظهار نظر نکرده است.

به گفته ستاد مشترک کره جنوبی، کره شمالی هفته پیش دو موشک کوتاه‌برد شلیک کرده بود.

گزارش شد که آن دو موشک پس از رسیدن به ارتفاع ۵۰ کیلومتری پس از طی مسافتی ۴۳۰ کیلومتری به دریای ژاپن – همچنین معروف به دریای شرقی – افتادند.

کره شمالی نسبت به برنامه تمرین های مشترک نظامی کره جنوبی و آمریکا که به طور سالانه برگزار می شود ابراز خشم کرده است.

پیونگ یانگ هشدار داده بود که این اقدام می تواند بر از سر گیری گفت و گوها بر سر خلع سلاح اتمی اثر بگذارد.

عکسی از کیم جونگ اون در روز 23 ژوئیه 2019 بعد از به آب انداختن یک زیردریایی در نقطه ای نامعلومحق نشر عکسEUROPEAN PHOTOPRESS AGENCY
Image captionعکسی از کیم جونگ اون در روز ۲۳ ژوئیه ۲۰۱۹ بعد از به آب انداختن یک زیردریایی در نقطه ای نامعلوم

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و آقای کیم در روژه ۳۰ ژوئن دیداری از پیش برنامه ریزی نشده در منطقه غیرنظامی میان دو کره داشتند و آنجا موافقت کردند گفت و گوها را از سر گیرند.

پس از آن مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا گفت که گفت و گوها در سطح کاری در ماه ژوئیه شروع خواهد شد، هرچند معلوم نیست پیشرفتی در این زمینه به دست آمده باشد.

اما کره شمالی با محکوم کردن برنامه مانور نظامی آمریکا و کره جنوبی آن را “نقض روح” بیانیه مشترکی که آقای کیم سال پیش در سنگاپور با دونالد ترامپ امضا کرده بود خواند.

آقای کیم سال پیش گفت که کره شمالی آزمایش های اتمی را متوقف خواهد کرد و دیگر موشک های بالستیک قاره پیما پرتاب نخواهد کرد.

با این حال به نظر می رسد فعالیت اتمی این کشور ادامه دارد و تصاویر ماهواره ای که ماه گذشته از سایت اصلی هسته ای کره شمالی تهیه شد تحرکاتی را در آنجا نشان داد و به این ترتیب گمان می رود که این کشور ممکن است در حال بازپردازی مواد رادیواکتیو برای تولید سوخت بمب باشد.

 

آمریکا تعلیق تحریم‌ها علیه پنج بخش از برنامه هسته‌ای ایران را ‘تمدید می‌کند’

برجامحق نشر عکسGETTY IMAGES
Image captionدونالد ترامپ در جلسه‌ای با حضور مایک پومپئو و جان بولتن و استیو منوچین بازگرداندن تحریم‌هایی را بررسی کرده که به شرکت‌های چینی و اروپایی و روسی اجازه همکاری در فعالیت‌های هسته‌ای غیر نظامی ایران را می‌داده

روزنامه واشنگتن پست در گزارشی اعلام کرد ایالات متحده آمریکا قصد دارد در این هفته‌ تعلیق تحریم‌ها علیه پنج بخش از برنامه هسته‌ای ایران را تمدید کند.

تمدید تعلیق این تحریم‌ها از سوی آمریکا به روسیه، چین و اروپا امکان می‌دهد در بخش‌های غیرنظامی برنامه هسته‌ای ایران همکاری و فعالیت کنند.

گفته می‌شود تعلیق این بخش از تحریم‌ها برای آینده توافق هسته‌ای با ایران (برجام) “سرنوشت‌ساز” به شمار می‌آید و در صورت لغو این معافیت موجودیت برجام می‌تواند به خطر بیفتد.

آمریکا این بخش از تحریم‌ها علیه ایران را از سال ۲۰۱۵ و به دنبال توافق هسته‌ای ایران با کشورهای ۱+۵ به تعلیق درآورده بود.

بر اساس این گزارش، هفته گذشته، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری در جلسه‌ای با حضور مایک پومپئو، وزیر امور خارجه و جان بولتن، مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری و استیو منوچین وزیر دارایی آمریکا به بررسی این موضوع پرداخته بود.

گفته می‌شود مایک پومپئو و جان بولتن به دنبال بازگرداندن این بخش از تحریم‌ها بودند اما استیو منوچین وزیر دارایی آمریکا با این تصمیم مخالف است.

واشنگتن پست در گزارش خود نوشته که آقای منوچین هشدار داده که اگر تعلیق این بخش از تحریم‌ها علیه ایران تمدید نشود، آمریکا ناچار است شرکت‌های روسی، چینی و اروپایی را تحریم کند که بنابر توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ اجازه یافته بودند در برنامه هسته‌ای ایران مشارکت کنند.

واشنگتن پست نوشته شش مقام آمریکایی که نخواستند نامشان فاش شود این گزارش را تأیید کرده‌اند.

سخگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به سوال خبرگزاری رویترز از اظهار نظر در این باره خودداری کرده است.

وزیر خارجه آمریکا در ماه مه امسال پنج مورد از هفت مورد تحریم‌های علیه برنامه هسته‌ای ایران را به مدت ۹۰ روز تعلیق کرده بود.

گفته می‌شود وزارت دارایی آمریکا زمان بیشتری را برای بررسی تأثیر بازگرداندن این تحریم‌های بر شرکت‌های خارجی فعال در تأسیسات هسته‌ای ایران درخواست کرده است.

پس از خروج آمریکا از برجام در اردیبهشت سال ۱۳۹۷، این کشور تحریم‌های گسترده‌ای را علیه ایران به اجرا گذاشت.

یک سال پس از خروج آمریکا، ایران نیز اعلام کرد که به صورت گام به گام تعهداتش در برجام را کاهش خواهد داد که تا به امروز در دو مرحله این اقدام را انجام داده است.

تنش‌ها در منطقه خلیج فارس در یک ماه اخیر نیز افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته است و ایران پس از به اجرا در آمدن تحریم‌های نفتی از سوی آمریکا یک پهپاد تجسسی آمریکایی را سرنگون کرد.

 

 

ایران به برخورد ‘غیر قابل پذیرش’ با مسافران ایرانی

در فرودگاه مسکو اعتراض کرد

 

سفارت ایران در روسیه در اطلاعیه‌ای شیوه رفتار با بعضی از مسافران ایرانی در یکی از فرودگاه‌های مسکو را “غیر قابل پذیرش” خوانده و از مقام‌های روسیه خواسته “احترام شهروندان ایرانی” را حفظ کنند.

 

اطلاعیه سفارت ایران در مسکو در شش بند صادر شده که پنج بند اول شامل توصیه‌هایی به شهروندان ایران برای سفر به روسیه و بند آخر حاوی اعتراض به نحوه برخورد با مسافران ایرانی است.

 

در این بند گفته شده که سفارت ایران “ملاقات‌های متعدد با مقامات مختلف روسیه در وزارت امور خارجه این کشور و دیگر نهادهای ذیربط” داشته و در “چندین یادداشت اعتراض‌آمیز، مراتب اعتراض و گله‌مندی خود را اعلام کرده است.”

 

در این اطلاعیه به جزییات و چگونگی برخورد با ایرانی‌ها در فرودگاه مسکو اشاره‌ای نشده است.

 

دو روز پیش گزارشی به نقل از شاهدان عینی در سایتی به نام “پرسش” منتشر شد که حاکی از “برخورد ناشایست و موهن پلیس مسکو با مسافران ایرانی” بود.

 

“شرایط شبه بازداشت”

در این گزارش گفته شده مسافرانی که روز شنبه پنج مرداد با پرواز ماهان وارد فرودگاه‌ ونوکووای مسکو شده‌اند “با تحمل پنج ساعت شرایط شبه بازداشت، توقیف گذرنامه‌ها، بازجویی‌های غیر متعارف و رفتار توهین‌آمیز ماموران فرودگاه” روبرو شده‌اند.

 

بنا بر این گزارش ماموران فرودگاه هنگام بررسی پاسپورت مسافران ایرانی “گذرنامه اکثر آنها را توقیف و آنها را به سالنی محصور فرستاده‌اند و سپس بعد از رفتارهایی تحقیرآمیز… به صورت تک‎‌تک از همه آنها بازجویی کرده‌اند.”

 

به نوشته این گزارش “شاهدان و مسافران و گردشگران ایرانی می‌گویند این رفتار همواره با مسافران ایرانی در فرودگاه مسکو صورت گرفته و می‌گیرد.”

 

نحوه بازرسی بدنی زنان ایرانی در فرودگاه تفلیس ‘بررسی می‌شود’

قشقاوی: گزارشی مبنی بر بی‌احترامی با زنان ایرانی در تفلیس ارایه نشده است

شکایت پناهجویان ایران از ‘بدرفتاری’ پلیس ترکیه

پناهندگی در صربستان؛ داستان پناهجویان ایرانی

هشدار به مسافران ایرانی

سفارت ایران در مسکو در اطلاعیه‌ای که روز سه‌شنبه هشت مرداد منتشر کرده به مسافران ایرانی هشدار داده است که “طبق قوانین روسیه، صدور ویزا برای شهروندان دیگر کشورها به معنای ایجاد حق برای آنان جهت ورود به خاک روسیه نیست.”

 

از این مسافران خواسته شده که ” گذرنامه معتبر، روادید معتبر، رزرو هتل به تعداد روزهای روادید و بلیط برگشت به کشور” را با خود داشته باشند.

 

در این اطلاعیه همچنین به شهروندان ایرانی توصیه شده “از تردد به مناطق شمالی و جنوبی روسیه که شائبه خروج غیرقانونی آنان از مرزهای روسیه وجود دارد، خودداری کنند.”

 

سفارت ایران در مسکو همچنین از مسافران ایرانی خواسته زمانی که “در فرودگاه‌های روسیه مورد سوال قرار می‌گیرند که با چه هدفی به روسیه سفر کرده‌اند باید به نوع روادید صادر شده در گذرنامه خود دقت کنند.”

 

 

ناخدای نفتکش توقیف‌شده ایران: نشستن هلی‌کوپتر بریتانیایی روی عرشه بسیار خطرناک بود

 

ناخدای گریس ۱ : نیروهای ویژه بریتانیایی بعد از ورود به کشتی از خدمه خواستند زانو بزنند و سلاحشان را به سوی آنها نشانه رفتند

ناخدای کشتی حامل نفت ایران که از سوی نیروهای بریتانیایی در تنگه جبل‌الطارق توقیف شده، به بی‌بی‌سی گفت که خدمه این نفتکش در یک “بازی سیاسی ” گرفتار شده‌اند.

او جزییاتی از توقیف کشتی ارائه داده و فرود هلی‌کوپتر نظامی بریتانیا روی عرشه در هنگام توقیف کشتی را “بسیار خطرناک” خوانده است.

ناخدای کشتی گریس ۱ تبعه هند است که بعد از توقیف کشتی در جبل‌الطارق بازداشت و سپس با قرار وثیقه آزاد شد.

نفتکش گریس ۱ روز چهار ژوییه (۱۳ تیر) با فرود هلی‌کوپتر نیروهای ویژه بریتانیایی روی عرشه توقیف شد. بریتانیا می‌گوید مقصد این کشتی بندر بانیاس سوریه بوده در حالی که این کشور مشمول تحریم‌های نفتی اتحادیه اروپا است.

ناخدای این نفتکش به بی‌بی‌سی گفته است که نیروی به کار گرفته شده در توقیف کشتی “غیرضروری” بوده و او درباره احتمال این که کشتی خلافی مرتکب شده هیچ اطلاعی نداشته است.

به گفته ناخدای گریس ۱ پلیس هنگام عبور کشتی از تنگه جبل‌الطارق از طریق ارتباط رادیویی از آنها خواسته که وارد کشتی شود و خدمه کشتی هم نردبان را برای سوار شدن ماموران باز کرده‌اند.

اما آن طور که ناخدای کشتی به بی‌بی‌سی گفته ناگهان یک هلی‌کوپتر نظامی در اقدامی “بسیار خطرناک” روی عرشه کشتی فرود آمده و نیرو پیاده کرده است.

به گفته ناخدا نیروهای ویژه بریتانیایی بعد از ورود به کشتی از خدمه خواسته‌اند که زانو بزنند و سلاحشان را به سوی آنها نشانه رفته‌اند.

او شیوه و شدت عملیات را “بیش از حد لازم” توصیف کرده است.

مقام‌های جبل‌الطارق می‌گویند شواهدی که آنها در دست دارند کاملا با روایتی که ناخدا ارائه داده در تناقض است.

 

نفتکش گریس ۱ همچنان در جبل‌الطارق توقیف است

توقیف نفتکش گریس ۱ باعث ایجاد تنش شدید دیپلماتیک میان ایران و بریتانیا شد. ایران این کار را “دزدی دریایی” خواند اما بریتانیا گفت که بر اساس قواعد اتحادیه اروپا نفتکش را توقیف کرده است.

بیست روز بعد از توقیف کشتی حامل نفت ایران، سپاه پاسداران یک نفتکش با پرچم بریتانیا را هنگام عبور از تنگه هرمز توقیف کرد.

ایران علت توقیف این نفتکش را رعایت نکردن قوانین و مقررات دریایی عنوان کرد اما بریتانیا آن را اقدامی غیرقانونی و تلافی‌جویانه خواند.

دامینیک راب، وزیر خارجه جدید بریتانیا، ایده آزادی متقابل نفتکش‌های توقیف شده را رد کرده و گفته “مسئله این نیست که نوعی معامله پایاپای انجام شود. موضوع اصلی، قوانین بین‌المللی و رعایت مقررات سیستم حقوق بین‌المللی است و این همان چیزی است که ما روی آن تاکید داریم.”

این در حالی است که پیش از آن چند مقام ارشد ایران احتمال آزادی نفتکش بریتانیایی در صورت رها کردن کشتی حامل نفت ایران را مطرح کرده بودند.

 

تیم ملی فوتبال زیر ۱۶ سال افغانستان، ایران را شکست داد

بازیکنان افغانستان با لباس قرمز و ایران با لباس سفید به زمین رفتند

تیم ملی فوتبال زیر ۱۶ سال افغانستان در سومین دیدارش در بازی‌های قهرمانی مرکز آسیا، تیم ملی فوتبال زیر ۱۶ سال ایران را یک بر صفر شکست داد.

با این پیروزی تیم ملی فوتبال زیر ۱۶ سال افغانستان با کسب ۷ امتیاز در ردیف دوم جدول قرار گرفته است.

تیم ملی زیر ۱۶ سال تاجیکستان، میزبان بازی‌ها، در مقام اول جدول قرار دارد.

ذکریا حسینی، در دیدار تیم ایران و افغانستان، زننده تک گل این مسابقه بود و او تاکنون توانسته که در سه دیدار سه گل به نام خود ثبت کند.

قرار است که ملی‌پوشان افغانستان امروز سه‌شنبه با تیم ازبکستان بازی کند وپنج‌نشبه نیز مقابل تاجیکستان، میزبان این بازی‌ها به میدان برود.

در دیدار ایران و افغانستان که روز گذشته انجام شد، دیپلمات‌های دو کشور در تاجیکستان در ورزشگاه مرکزی شهر دوشنبه حضور داشتند.

تیم‌های افغانستان و ایران در تاجیکستان به مصاف هم رفتند

افغانستان تاکنون توانسته ترکمنستان را یک بر صفر مغلوب کند و با قیرقیزستان هم به تساوی دو – دو رسیده است.

تیم ملی افغانستان سه بازی انجام داده و تاکنون دو برد و یک مساوی را در کارنامه خود دارد.

افغانستان با چهار گل زده و دو گل خورده با کسب هفت امتیاز در ردیف دوم قراردارد. سه گل افغانستان را ذکریا حسینی زده و یک گل را نیز رامین امیری وارد دروازه قرقیزستان کرده است.

براساس اعلام کنفدراسیون فوتبال آسیا ایران با کسب شش امتیاز اکنون در جایگاه سوم قرار گرفته است.

ایران با گل دیرهنگام بازیکنان افغانستان بازی را واگذار کرد

 

 

 

 

حاکم دوبی همسرش را در لندن به دادگاه می‌برد

 

شیخ محمد بن راشد آل مکتوم، حاکم دوبی و همسرش هیا، شاهدخت اردنی

شیخ محمد بن راشد آل مکتوم، حاکم دوبی و یکی از ثروتمندترین و با نفوذترین حکام خاورمیانه، امروز سه‌شنبه ۳۰ ژوئیه همسرش را در لندن به دادگاه می‌برد.

جلسه استماع دادگاه با شکایت شیخ محمد از شاهدخت هیا بر سر نگهداری و حضانت دو فرزند آنها تشکیل می‌شود.

هیا یکی از همسران شیخ محمد آل مکتوم، چند ماه پیش به همراه فرزندانش از دوبی گریخت. گفته می‌شود او از بیم جانش در لندن مخفی شده است.

فرانک گاردنر، خبرنگار بی‌بی‌سی می گوید شاهزاده هیا از خاندان سلطنتی اردن، سومین زنی است که از دربار شیخ محمد آل مکتوم فرار می‌کند.

حاکمان و خاندان سلطنتی کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس تلاش می‌کنند زندگی شخصی خود را تا حد ممکن از رسانه‌ها دور نگه دارند.

اما ماجرای فرار شاهزاده هیا و اکنون دادگاه او در لندن در رسانه‌های سرتاسر جهان بازتاب پیدا کرده است.

حق نشر عکسGETTY IMAGESImage captionشیخ محمد بن راشد آل مکتوم (چپ) میلیاردری سرشناس و از غول‌های دنیای اسب ‌سواری است و در اغلب مسابقات این رشته در بریتانیا در کنار ملکه الیزابت دیده می‌شود. در این عکس که به سال ۲۰۱۶ برمی‌گردد شاهدخت هیا درکنار او ایستاده شاهزاه هیا، خواهر ناتنی ملک عبدالله پادشاه اردن است.

او ششمین و جوان‌ترین همسر شیخ محمد است که گفته می‌شود ‌۲۳ فرزند از همسران خود دارد.

شاهزاده هیا چندی پیش ابتدا به آلمان گریخت و بعد از مدتی به لندن رفت.

شیخ محمد به تازگی شعری در اینستاگرام منتشر کرده و در آن زنی ناشناس را به “خیانت و بی‌وفایی” متهم کرده است.

شیخ محمد بن راشد آل مکتوم، ۶۹ ساله، که میلیاردری سرشناس و از غول‌های دنیای اسب‌سواری است اغلب در مسابقات این رشته در بریتانیا در کنار ملکه الیزابت دیده می‌شود.

او که ثروتش حدود چهار میلیارد دلار برآورد می‌شود، در سال ۲۰۰۴ با هیا بن حسین که اکنون ۴۵ سال دارد، ازدواج کرد.

یکی از افراد بسیار نزدیک به شاهزاده هیا گفته است که این شاهزاده اردنی به تازگی از واقعیات مربوط به بازگرداندن “اجباری” یکی از دختران شیخ محمد به دوبی خبردار شده است.

ماجراهای تلاش شیخه لطیفه برای فرار از دوبی با قایق و بازگرداندن اجباری او سال گذشته خبرساز شد.

یکی دیگر از زنان دربار شیخ محمد هم در سال ۲۰۰۱ از دوبی گریخت اما گفته می‌شود مدتی بعد در شهر کمبریج بریتانیا “دزدیده شده” و به امارات بازگردانده شده است.

 

 

 

Updated: جولای 31, 2019 — 12:47 ب.ظ