اخبار روز : سه انفجار در شهر کابل تعدادی کشته و زخمی به جا گذاشته است

اخبار روز :

سه انفجار در شهر کابل تعدادی کشته و زخمی به جا گذاشته است

افغانستانحق نشر عکسREUTERS
Image captionوزارت‌ داخله افغانستان گفته که در نتیجه این سه انفجار ۱۱ غیر نظامی کشته و ۴۵ نفر دیگر زخم برداشته‌اند.

وزارت داخله/کشور افغانستان تایید کرده که صبح امروز دو انفجار در منطقه چهارراه ملی بس در حوزه شانزدهم و یک انفجار دیگر در منطقه “دسپیچری” در حوزه نهم امنیتی شهر کابل رخ داده است. این وزارت‌خانه گفته که در نتیجه این سه انفجار ۱۱ غیر نظامی کشته و ۴۵ نفر دیگر زخم برداشته‌اند.

وحید الله مایار، سخنگوی وزارت بهداشت افغانستان، در صفحه توییترش نوشته که تاکنون در نتیجه انفجارهای امروز شهر کابل ۱۰ کشته و ۴۱ زخمی به بیمارستان‌ها منتقل شده‌اند. او افزوده؛ در میان کشته شدگان ۵ زن و یک کودک نیز شامل هستند.

نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت کشور افغانستان می‌گوید که در حمله اول که حوالی ساعت هشت صبح امروز پنجشنبه (۳ اسد/مرداد) رخ داده، مهاجم انتحاری سوار بر موترسایکل (موتورسیکلت) بوده و خودرو مینی‌بوس (کاستر) حامل تعدادی از کارمندان وزارت معدن را مورد قرار داده است.

وزارت کشور افغانستان دقایقی پس از آن انفجار دوم در همین ساحه و انفجار سومی ناشی از منفجر شدن یک خودروی بمب‌گذاری شده را در حوزه نهم شهر کابل را تایید کرد.

گروه طالبان مسئولیت انفجار سومی در حوزه نهم شهر کابل را پذیرفته و گفته که کاروان نیروهای خارجی را مورد حمله قرار داده است. این گروه افزوده؛ انفجار حوزه شانزدهم شهر کابل ربطی به طالبان ندارد.

تاکنون هیچ گروهی مسئولیت دو انفجار در حوزه شانزدهم امنتی شهر کابل را به عهده نگرفته است.

افغانستانحق نشر عکسREUTERS
Image captionوزارت بهداشت افغانستان گفته که در میان کشته شدگان ۵ زن و یک کودک نیز شامل هستند.

حدود یک هفته قبل نیز در نتیجه انفجار انتحاری در جلو دانشگاه کابل هشت دانشجو کشته و ده‌ها نفر دیگر زخم برداشتند.

نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت کشور افغانستان گفته بود که معلومات ابتدایی این نهاد نشان می‌دهد این انفجار از سوی گروه طالبان انجام شده، اما گروه طالبان گفته بود هیچ ربطی با این رویداد ندارد.

دو سال قبل از امروز نیز در یک انفجار در منطقه دهبوری، درحوزه سوم امنیتی شهر کابل دست‌کم ۳۰ نفر کشته و ۵۰ نفر زخم برداشتند.

یک خودرو بمب گذاری شده نوع تویوتا مینی‌بس کارمندان وزارت معدن را مورد حمله قرار داده بود. گروه طالبان مسئولیت حمله را به عهده گرفته و مدعی شده بودند که خودرو حامل کارمندان ریاست ۴۰ امنیت ملی افغانستان بوده که مسئولیت تحقیق از شورشیان را به عهده دارد.

اما بعدا مشخص شد که اغلب کشته شدگان آن رویداد کارمندان وزارت معدن، مغازه‌داران و عابران بودند. براساس اعلامیه وزارت معدن افغانستان در آن حمله ۱۵ نفر از کارمندان این وزارت که اغلب شان تحصیلات عالی داشتند، در میان کشته شدگان بودند.

پس از آن فهرستی در شبکه‌های اجتماعی همرسانی شد که نشان می‌داد که ۱۰ نفر از کارمندان وزارت معدن افغانستان مدرک کارشناسی، دو نفر کارشناسی ارشد(ماستری) و دو نفر دیگر نیز تحصیلات ابتدایی و دیپلم داشته‌اند.

در این فهرست، سه کارمند زخمی شده نیز دارای مدرک کارشناسی اعلام شدند.

افغانستانحق نشر عکسMOMP
Image captionفهرست قربانیان حمله دو سال قبل که توسط وزارت معدن افغانستان اعلام شده بود.

حمله انتحاری دهبوری کابل واکنش سازمان عفو بین‌الملل، دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان (یوناما)، ماموریت “حمایت قاطع” ناتو، سفارت آمریکا در افغانستان را در پی داشت.

سازمان عفو بین‌الملل با نشر خبرنامه‌ای با وحشتناک خواندن آن رویداد گفته بود که هدف قراردادن عمدی افراد غیرنظامی براساس قوانین بین‌المللی جنایت جنگی تلقی می‌شود.

 

حمله طالبان به دو پاسگاه پلیس در ولایت تخار

افغانستانحق نشر عکسTAKHARMEDIAOFFICE
Image captionدر این رویداد ۱۶ سرباز کشته و ۴ نفر دیگر زخم برداشته‌اند

مقام‌های محلی ولایت تخار در شمال شرق افغانستان می‌گویند که گروه طالبان شب گذشته به دو پاسگاه پلیس در ولسوالی اشکمش این ولایت حمله کرده‌اند. مسئولین محلی کشته شدن ۱۶ پلیس و زخمی شدن ۴ نفر دیگر را تایید کرده‌اند، اما شورای ولایتی تخار می‌گوید در این حمله ۳۲ نفر کشته و ۷ نفر دیگر زخم برداشته‌اند.

عبدالقیوم قانع، ولسوال اشکمش، امروز پنجشنبه (۳ اسد/مرداد) به زلمی آشنا خبرنگار بی‌بی‌سی گفته که گروه طالبان حوالی ساعت ۱۰ شب گذشته به دو پاسگاه در مناطق “خواجه بندگشا” و “قره تپه” در ولسوالی اشکمش حمله کردند و درگیری ساعت ۴ صبح امروز پایان یافته است.

محمد اعظم افضلی، منشی شورای ولایتی تخار به بی‌بی‌سی گفته در این درگیری ۳۲ نفر از نیروهای دولتی کشته و ۷ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

آقای افضلی افزوده؛ طالبان تاهنوز در این پاسگاه‌ها حضور دارند و اجساد شماری از نیروهای امنیتی نزد این گروه باقی مانده است.

گروه طالبان مسئولیت این حمله را به عهده گرفته است.

تخار در شمال افغانستان ولایتی هم‌مرز با تاجیکستان است و گروه‌های مسلح مخالف دولت از جمله گروه طالبان در چند ولسوالی این ولایت به شمول اشکمش فعالیت دارند. این ولایت در ماه‌های اخیر شاهد درگیری شدید میان شورشیان و نیروهای دولتی بوده است.

در سال جاری مناطق “خواجه بند گشا” و “قره تپه” ولسوالی اشکمش شاهد چندین درگیری بوده است. سه هفته قبل گروه طالبان بر مرکز این ولسوالی حمله کرده بودند و این پاسگاه‌ها برای چند روز در محاصره جنگجویان طالب بود.

در ماه‌های اخیر طالبان با حمله و تصرف چند ولسوالی در این ولایت صدها خانواده را مجبور به ترک خانه‌های‌شان و فرار به مرکز این ولایت کرده بودند.

 

هند خواهان آزادی خدمه هندی کشتی‌های توقیف شده در ایران شد

ریاححق نشر عکسAFP
Image captionسپاه گفته بود کشتی ریاح حامل یک میلیون لیتر “سوخت قاچاق” بوده است

وزارت امور خارجه هند تائید کرده که ایران ۹ خدمه هندی کشتی ریاح را آزاد کرده و از این کشور خواسته تا سه خدمه دیگر این کشتی را آزاد کند.

سپاه پاسداران هفته پیش کشتی ریاح را در جنوب جزیره لارک در خلیج فارس به دلیل آنچه قاچاق سوخت، خواند توقیف کرد.

سپاه در بیانیه‌ای اعلام کرد این “شناور خارجی” حامل یک میلیون لیتر “سوخت قاچاق” بوده است.

ایران روز گذشته ۹ خدمه هندی این کشتی را آزاد کرد اما هنوز چندین تبعه دیگر هند که در این کشتی و کشتی استینا ایمپرو کار می‌کردند، در ایران هستند.

وزارت امور خارجه هند گفته است کشتی ریاح ۱۲ خدمه هندی داشته است که ۹ نفر آنها به زودی به هند بر می‌گردند. دلیل این که چرا سه نفر باقی‌مانده آزاد نشده‌اند، گفته نشده است.

هند از جمله خریداران عمده نفت ایران بوده و تا قبل از تحریم‌های نفتی اخیر آمریکا، روزانه بین ۴۵۰ تا ۴۸۰ هزار بشکه نفت از ایران وارد می‌کرد. اما پس از پایان دوران معافیت‌های نفتی، هند به واردات نفتی خود از ایران پایان داده است.

راویش کومار، سخنگوی وزارت امور خارجه هند گفته است سفارت این کشور در ایران از مقام‌های مسئول خواسته است تا سایر اتباع هندی را آزاد کنند.

ایران طی روزهای گذشته اجازه داد تا مقام‌های سفارت هند در ایران با ۱۸ خدمه هندی نفتکش بریتانیایی استینا ایمپرو دیدار کنند.

سپاه پاسداران در ابتدا گفته بود این نفتکش را به خاطر آنچه رعایت نکردن قوانین و مقررات بین‌المللی دریایی خواند، در تنگه هرمز توقیف کرده است اما مقام‌های ایرانی بعدا گفتند این نفتکش با یک شناور صیادی ایران برخورد داشته است.

این نفتکش ۲۳ خدمه دارد. ۱۸ نفر آنها هندی هستند و پنج خدمه دیگر از کشورهای روسیه، فیلیپین و لتونی.

شرکت استینا بالک، مالک نفتکش توقیف شده بریتانیایی در ایران گفته است که برای اولین بار از زمان توقیف این کشتی توانسته با خدمه آن تماس مستقیم برقرار کند. این شرکت گفته حال این افراد “خوب” است.

تصویر ورود نیروهای ایرانی به نفتکش بریتانیا

موضوعات مرتبط

 

پومپئو: آماده ام به تهران بروم تا با مردم صحبت کنم

مایک پمپئوحق نشر عکسREUTERS
Image captionپمپئو می گوید آیت الله خامنه ای و قاسم سلیمانی هدف اصلی تحریم های ایران هستند

مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا می گوید آماده است به تهران برود تا مردم ایران را از سیاست خارجی ایالات متحده مطلع کند.

آقای پومپئو در مصاحبه با شبکه تلویزیونی بلومبرگ گفت از چنین سفری استقبال می کند تا بتواند حقیقت را برای مردم ایران بازگو کند.

او چنین سفری را به دیدارهای محمد جواد ظریف، همتای ایرانی خود از نیویورک و مصاحبه با رسانه های آمریکایی تشبیه کرد.

آقای پومپئو گفت: اگر تصمیم این باشد، خوشحال می شوم به آنجا بروم… دوست دارم بروم ولی نه برای تبلیغات بلکه برای گفتن حقیقت به مردم ایران درباره عملکرد رهبران این کشور و آسیبی که به آن وارد کرده اند.

آقای ظریف اواخر تیر ماه برای شرکت در نشست شورای اجتماعی اقتصادی سازمان ملل متحد به نیویورک سفر کرد ولی مقام های آمریکایی تردد او را در این شهر به مقر سازمان ملل، دفتر نمایندگی ایران، اقامتگاه سفیر ایران و فرودگاه جان اف کندی محدود کردند.

با این حال، آقای ظریف طی اقامت در نیویورک با چندین رسانه آمریکایی مصاحبه کرد.

مایک پومپئو همچنین در مصاحبه با شبکه بلومبرگ، نقش آقای ظریف را در سیاست خارجی ایران رد کرد.

مایک پومپئو گفت: اختیار آقای ظریف از فردی که ساکن کره ماه است، بیشتر نیست… آیت الله (خامنه ای) تصمیم گیرنده اصلی در ایران است.

به گفته آقای پومپئو هدف اصلی تحریم های آمریکا، تغییر رفتار آیت الله خامنه ای و قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران است.

آقای پومپئو گفت: سپاه پاسداران و قاسم سلیمانی از ظرفیت انجام همه رفتارهای نادرست برخوردارند، مانند توقیف نفتکش ها و رفتار زیانبار در تنگه ها.

به گفته آقای پومپئو هدف از تحریم ها این است که این دو نفر را متقاعد کنند تا حکومت ایران رفتاری عادی داشته باشد و مردم این کشور بتوانند یک زندگی عادی داشته باشند.

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا پیش تر از آمادگی خود برای گفت و گو با مقام های ایرانی خبر داده بود ولی مقام های ایرانی خواستار لغو تحریم ها پیش از هرگونه مذاکره ای شده اند.

آقای ترامپ هفته گذشته به خبرنگاران گفت که برای توافق با ایران عجله ندارد.

گاهشمار تنش ها در خاورمیانه

۲۲ اردیبهشت: انفجار چهار نفتکش در بندر فجیره امارات

۲۴ اردیبهشت: حمله پهپادی حوثی‌ها به خط لوله نفت کلیدی شرق به غرب عربستان

۲۳ خرداد: حمله به یک نفتکش ژاپنی و یک نفتکش نروژی در دریای عمان، همزمان با دیدار تاریخی رهبران ژاپن و ایران

۲۹ خرداد: حمله راکتی به ساختمان دفاتر شرکت‌های نفتی بین‌المللی در بصره عراق

۳۰ خرداد: سرنگونی پهپاد تجسسی آمریکا توسط سپاه در تنگه هرمز

۱ تیر: بمبگذاری خط لوله پالایشگاه بانیاس سوریه و اختلال در صادرات نفت ایران

۳ تیر: تحریم پنج فرمانده مناطق عملیاتی سپاه در خلیج فارس

۱۲ تیر: نگرانی وزیر نفت ایران از توقیف نفتکش ایرانی که برای تعمیر و با درخواست کمک به جده عربستان رفته بود

۱۳ تیر: توقیف نفتکش ایرانی گریس ۱ در جبل الطارق به اتهام نقض تحریم اتحادیه اروپا علیه سوریه

۲۰ تیر: طرح ادعای” تلاش ناکام سپاه برای توقیف یک نفتکش بریتانیایی” از طرف مقام‌های آمریکایی

۲۳ تیر: توقیف نفتکش ریاح توسط سپاه با طرح اتهام قاچاق سوخت

۲۷ تیر: ادعای ترامپ درباره سرنگونی یک پهپاد سپاه پس از نزدیکی آن به ناو آمریکایی، تکذیب آن از طرف ایران

۲۸ تیر: توقیف نفتکش بریتانیایی استینا ایمپرو توسط سپاه با ادعای “نقض قوانین دریانوردی”

 

پومپئو به غنی: استراتژی ترامپ تغییری نکرده است

غنی-پومپئوحق نشر عکسGETTY IMAGES
Image captionپومپئو در تماس تلفنی با غنی در مورد عدم تغییر استراتژی آمریکا در مورد افغانستان به او اطمینان داده است

مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در تماس تلفنی با اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان گفته که هیچ تغییری در استراتژی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در مورد جنوب آسیا از جمله تعهد این کشور مبنی بر خروج براساس شرایط از افغانستان ایجاد نشده است.

سفارت آمریکا در کابل شب گذشته با نشر اعلامیه‌ای گفت که در این تماس تلفنی دو طرف توافق کرده‌اند که زمان برای تسریع تلاش‌ها برای پایان دادن به جنگ افغانستان از راه مذاکره فرا رسیده است.

این تماس تلفنی پس از اظهارات جنجال برانگیز دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در مورد افغانستان صورت گرفته است.

آقای ترامپ سه روز قبل در دیدار با عمران خان نخست وزیر پاکستان در واشنگتن در خصوص استراتژی کشورش در افغانستان گفت که اگر آمریکا بخواهد، در جنگ افغانستان ظرف یک هفته پیروز خواهد شد.

رئیس جمهوری آمریکا در مورد نحوه دستیابی به این پیروزی افزود: “نمی‌خواهم ده میلیون نفر را بکشم. افغانستان ممکن است از صفحه روزگار محو شود. نمی‌خواهم آن راه را بروم.”

او افزوده بود که کشورش بزرگترین بمب غیرهسته‌ای را در افغانستان انداخته است و افزود که نیازی نیست آمریکا برای پایان جنگ در آن کشور به چنان راهی برود.

این اظهارات آقای ترامپ واکنش‌ ارگ، چهره‌های سیاسی و مردم افغانستان در شبکه‌های اجتماعی را در په همراه داشت.

پس از آن دولت افغانستان خواستار توضیح واشنگتن در مورد گفته‌های رئیس جمهوری این کشور شد.

ارگ ریاست جمهوری با نشر اعلامیه‌ای گفته بود که “ملت افغانستان به هیچ قدرت خارجی اجازه تعیین سرنوشت خویش را نداده و نخواهد داد.”

در ادامه اعلامیه سفارت آمریکا آمده که آقای پومپئو ژنرال جوزف دانفورد، رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا و زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ ویژه‌ این کشور برای صلح افغانستان را به منظور بحث در مورد گام‌های بعدی مسیر صلح و جزئیات آن به کابل فرستاده است.

ژنرالف جوزف دنفورد، رییس ستاد مشترک آمریکا روز گذشته با اشرف غنی دیدار کرد. در این دیدار دو طرف در مورد مبارزه با تروریسم، صلح افغانستان و اهمیت منافع مشترک میان دو کشور گفت‌وگو کردند.

چند روز قبل زلمی‌ خلیل‌زاد، نماینده ویژه آمریکا در سفری به کابل با رهبران حکومت وحدت ملی دیدار و گفت‌وگو کرد. به اساس اعلامیه ارگ ریاست جمهوری آقای خلیلزاد برای مدتی در کابل خواهد ماند.

 

 

دو اسرائیلی ‘مرتبط با مافیا’ در مکزیک به ضرب گلوله کشته شدند

آلون آزولی ۴۱ ساله و بنیامین یشورون سوچی ۴۴ ساله روز چهارشنبه در رستورانی در این مرکز خرید جلوی چشم مشتریان کشته شدندحق نشر عکسAFP
Image captionآلون آزولی و بنیامین یشورون سوچی در رستورانی در مرکز خرید جلوی چشم مشتریان کشته شدند

دو اسرائیلی که ظن آن می‌رود با مافیا ارتباط داشتند در یک مرکز خرید لوکس در مکزیکوسیتی به ضرب گلوله کشته شدند.

زنی با کلاه‌گیس بلوند مظنون به کشتن این دو است.

آلون آزولی ۴۱ ساله و بنیامین یشورون سوچی ۴۴ ساله روز چهارشنبه در رستورانی در این مرکز خرید، جلوی چشم مشتریان کشته شدند.

زن ضارب تلاش کرد از محل بگریزد اما بازداشت شد. او به پلیس گفته است این جنایت “احساسی” بوده است.

اما پلیس که در حال تحقیق در باره این باره است، احتمال “تسویه حساب‌های” درونی گروه‌های رقیب تبه‌کاری را مطرح کرده است.

یولیسس لارا، سخنگوی دادستانی مکزیکوسیتی در مصاحبه با خبرنگاران جنایت بر مبنای انگیزه احساسی را رد کرده است.

سفارت اسرائیل در مکزیک گفته است هر دو فرد کشته شده دارای سابقه جنایی در اسرائیل و مکزیک بودند.

رسانه‌های اسرائیلی گفته‌اند بنیامین یشورون سوچی فرد سرشناسی در میان گروه‌های تبه‌کار اسرائیل است.

منابع پلیس به سایت یدیعوت اخرونوت گفته‌اند که “بدون شک، دستور ترور این دو را یک اسرائیلی دیگر داده بود.”

تصاویر دوربین‌های مداربسته لحظه بازداشت فرد مظنون را نشان می‌دهد

اما زن مظنون که در رسانه‌های مکزیک نام او اسپرانزا اعلام شده، به پلیس گفته است او به این دو مرد پس از برقراری رابطه عاشقانه در شبکه اجتماعی که ظاهرا به شکست منجر شد حمله کرده است.

او در حین فرار از محل جرم بازداشت شد. رسانه‌های مکزیک گفتند او تلاش کرده بود لباس‌هایش را عوض کند تا کسی او را نشناسد.

پلیس در حال بررسی ارتباط احتمالی این جرم با قاچاق مواد مخدر، فروش تسلیحات و پولشویی است. پلیس می‌گوید این زن احتمالا سه همدست داشته است.

در همین حال گفته شده یک مرد مسلح، یک مامور پلیس را در برابر مرکز خریدی که این جرم در آن روی داده زخمی کرده است.

 

 

ارگ ریاست جمهوری افغانستان: واشنگتن درباره سخنان ترامپ توضیح دهد

 

افغانستانحق نشر عکسARG/GETTY IMAGES
Image captionترامپ: نمی‌خواهم ده میلیون نفر را بکشم. افغانستان ممکن است از صفحه روزگار محو شود.

ارگ ریاست جمهوری افغانستان در واکنش به سخنان دیروز دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا نوشته که کابل “با درنظرداشت روابط همه جانبه میان دو دولت همکار از مجرای دیپلماتیک و دولتی خواهان صراحت و توضیحات از جانب واشنگتن در مورد اظهارات رئیس جمهور ترامپ است.”

دونالد ترامپ دیروز، دوشنبه (۳۱ سرطان/تیر) در دیدار با عمران خان نخست وزیر پاکستان در واشنگتن در خصوص استراتژی کشورش در افغانستان گفت که اگر آمریکا بخواهد در جنگ با افغانستان در ظرف یک هفته پیروز خواهد شد.

آقای ترامپ در مورد نحوه دستیابی به این پیروزی افزوده بود: “نمی‌خواهم ده میلیون نفر را بکشم. افغانستان ممکن است از صفحه روزگار محو شود. نمی‌خواهم آن راه را بروم.”

آقای ترامپ گفته بود که کشورش بزرگترین بمب غیرهسته‌ای را در افغانستان انداخته است و افزود که نیازی نیست آمریکا برای پایان جنگ در آن کشور به چنان راهی برود.

کوتاه مدتی پس از سقوط رژیم طالبان در افغانستان، نیروهای طالبان فعالیت مسلحانه خود علیه دولت افغانستان را آغاز کردند و رهبری نیروهای خارجی مقابله با آنان برعهده آمریکا بوده است. عملیات طالبان هنوز هم ادامه دارد و در این مدت تلفاتی را به نیروهای دولتی افغانستان و همچنین نیروهای خارجی کمک به افغانستان از جمله آمریکاییان وارد کرده است.

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان در صفحه توییتر خود نوشته که سخنان آقای ترامپ در دیدار دیروزش با عمران خان، تصریح این سخن است که هیج راه حل نظامی برای جنگ افغانستان وجود ندارد و صلح باید از راه گفتگوهای سیاسی بدست بیاید. پاکستان نیز وعده داده که تمام تلاشش را برای دستیابی به صلح انجام دهد. او افزوده که خودش نیز به کابل رسیده است.

در خبرنامه ارگ ریاست جمهوری که امروز، سه‌شنبه( اول اسد/ مرداد) نشر شد، آمده “افغانستان یکی از کهن‌ترین ملت – دولت‌های دنیا است که در طول تاریخ از بحران‌های متعدد عبور نموده ‌است. ملت افغانستان به هیچ قدرت خارجی اجازه تعیین سرنوشت خویش را نداده و نخواهد داد.”

در ادامه این خبرنامه آمده که مشارکت و همکاری افغانستان با جهان و به خصوص با آمریکا “بر مبنای منافع متقابل و احترام متقابل است. ما از همکاری آمریکا برای آوردن صلح حمایت می‌نماییم، اما سرنوشت اساسی کشور ما در جلسات سران دول خارجی بدون حضور زعامت افغان‌ها تعیین شده نمی‌تواند.”

ارگ ریاست جمهوری افزوده که افغانستان “با صلابت و ابهت در صحنه سیاست دنیا باقی خواهد ماند.”

این سخنان آقای ترامپ واکنش‌های زیادی را در میان کاربران شبکه اجتماعی افغانستان ایجاد کرده است.

احمد سعیدی، نویسنده و تحلیل‌گر افغانستان نوشته که “تهدید به محو افغانستان از روی زمین چه معنی دارد؟ وقتی تمام فرصت‌ها برای ساختن افغانستان، قربانی اهداف غلط و اشتباه یک مجموعه‌ای تمامیت‌خواه و انحصار طلب در درون نظام می‌شود، نتیجه همین است که دونالد ترامپ گستاخانه به فکر محو افغانستان کشتن ده میلیون انسان دیگر است.”

میثم وحیدی در صفحه توییترش نوشته که “ما افغان‌ها در یک توهم تاریخی قرار داریم. سخنان ترامپ در کنفرانس خبری با عمران خان را باید بارها شنید و بازهم بارها تعریف استقلال را هم خواند. شاید روزی بیدار شده و مفهوم آزادی و ملت شدن را بفهمیم.”

وزارت اطلاعات ایران: تعدادی از جاسوسان سازمان سیا به اعدام محکوم شده‌اند

وزارت اطلاعات

مدیر کل ضد جاسوسی وزارت اطلاعات ایران از شناسایی و دستگیری “۱۷ جاسوس تربیت‌یافته سازمان اطلاعاتی آمریکا (سیا)” در اواخر بهار سال ۱۳۹۸ خورشیدی خبر داده است.

به گزارش رسانه‌های ایران این مقام ارشد اطلاعاتی – که نامی از او برده نشده- در یک نشست خبری گفته است معاونت ضد جاسوسی وزارت اطلاعات “در تاریخ ۲۸ خرداد سال جاری موفق به انهدام یک شبکه جاسوسی مرتبط با سازمان اطلاعاتی آمریکا شد.”

به گفته این مقام “احکام این جاسوسان صادر شده و برخی به عنوان مفسد فی‌الارض اعدام می‌شوند.”

این مقام اطلاعاتی گفته است که افراد دستگیر شده در “مراکز حساس و حیاتی” و همین طور “بخش خصوصی مرتبط با این مراکز به عنوان پیمانکار یا مشاور” مشغول به کار بوده‌اند.

به گفته مدیر کل ضد جاسوسی وزارت اطلاعات این مراکز شامل “حوزه‌های اقتصادی، هسته‌ای، نظامی و سایبری” است.

او گفته هیچ یک از ۱۷ فرد دستگیر شده “اتباع کشورهای خارجی نبوده‌اند” و “به صورت سلولی در ایران فعالیت می‌کردند و هیچکدام از این افراد با دیگری ارتباطی نداشتند.”

نشست خبری مدیر کل ضد جاسوسی وزارت اطلاعات ایران در حالی برگزار می‌شود که روز یکشنبه ۳۰ تیر، محمود علوی، وزیر اطلاعات، از پخش “مستندی درباره شناسایی و دستگیری جاسوسان آمریکایی” در ایران خبر داده بود.

تیزر این مستند که قرار است امروز دوشنبه (۲۲ ژوئیه/۳۱ تیر) از تلویزیون ایران پخش شود، در خبرگزاری فارس منتشر شده است.

آقای علوی گفته بود: “در زمینه‌های زیادی جاسوسان آمریکایی و جاسوسان سرویس‌های بیگانه را در مراکز حساس مختلف شناسایی کردیم و آنان را پس از دستگیری به دستگاه قضا تحویل دادیم.”

بیست روز پیش سخنگوی قوه قضاییه ایران از تقاضای صدور حکم اعدام برای متهمانی خبر داد که “در مراکز نظامی مشغول جاسوسی” بوده‌اند.

غلامحسین اسماعیلی این متهمان را بخشی از یک “شبکه جاسوسی آمریکا” معرفی کرد و گفت که آنها در نیمه دوم سال ۱۳۹۷ خورشیدی شناسایی شده‌اند.

بیشتر بخوانید: تقاضای حکم اعدام برای متهمان به ‘جاسوسی در مراکز نظامی ایران’

توقیف نفتکش‌ها؛ جلسه کبرا به ریاست نخست وزیر بریتانیا تشکیل می‌شود

نفتکش استینا ایمپروحق نشر عکسEPA
Image captionنفتکش استینا ایمپرو متعلق به شرکت استینا بالک در بندرعباس

جلسه کبرا، کمیته اضطراری دولت بریتانیا، امروز دوشنبه ۲۲ ژوییه (۳۱ تیر) در ارتباط با توقیف یک نفتکش بریتانیایی از سوی ایران در تنگه هرمز، به ریاست ترزا می، نخست وزیر بریتانیا تشکیل می‌شود.

در این جلسه قرار است درباره امنیت کشتیرانی در منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز بحث شود و خانم می تازه‌ترین گزارش‌ها را در ارتباط با وضعیت موجود و گزینه‌های پیش روی دولت بریتانیا دریافت می‌کند.

پیشتر رسانه‌ها گزارش داده بودند که دولت بریتانیا در حال بررسی مجموعه‌ای از اقدامات تنبیهی از جمله مسدود کردن بعضی اموال ایران به تلافی توقیف نفتکش استینا ایمپرو است.

انتظار می‌رود جرمی هانت، وزیر امور خارجه بریتانیا، امروز در پارلمان این کشور درباره اقدامات “دیپلماتیک و اقتصادی” بریتانیا در قبال ایران صحبت کند.

روز یکشنبه وزارت امور خارجه بریتانیا تایید کرد که آقای هانت با وزرای خارجه فرانسه و آلمان صحبت کرده که هر دو اقدام ایران را محکوم کرده‌اند.

بریتانیا، فرانسه و آلمان سه کشور اروپایی امضاکننده توافق هسته‌ای ایران (برجام) هستند.

فایل صوتی مکالمه سپاه پاسداران با ناو بریتانیایی پیش از توقیف نفتکش استینا ایمپرو

به گفته وزارت خارجه بریتانیا هر دو وزیر خارجه با آقای هانت هم‌نظر بوده‌اند که باید از هر گونه افزایش تنش خودداری شود اما هم‌زمان رفت و آمد امن کشتی‌ها در تنگه هرمز را اولویت کشورهای اروپایی دانسته‌اند.

روز جمعه ۱۹ ژوییه نیروی دریایی سپاه پاسداران نفتکش استینا ایمپرو را که با پرچم بریتانیا در حال عبور از تنگه هرمز بود توقیف کرد. ایران دلیل توقیف را رعایت نکردن قوانین دریایی خوانده اما بریتانیا می‌گوید این اقدام غیر قانونی و تلافی‌جویانه بوده است.

روز چهارم ژوییه (۱۳ تیر) نیروی دریایی بریتانیا نفتکش گریس ۱ را که حامل نفت ایران بود، در تنگه جبل‌الطارق توقیف کرده بود.

بریتانیا می‌گوید این نفتکش به این دلیل توقیف شده که در راه بندر بانیاس در سوریه بوده در حالی که سوریه مشمول تحریم‌های نفتی اتحادیه اروپا است. اما ایران توقیف نفتکش گریس ۱ را غیر قانونی خوانده است.

جرمی هانتحق نشر عکسGETTY IMAGES
Image captionجرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا، امروز در پارلمان اقدامات دولت بریتانیا در قبال ایران را تشریح می‌کند

توقیف نفتکش ‘در سایه تحولات سیاست داخلی بریتانیا

مقام‌های دولتی بریتانیا گزارش‌ رسانه‌ها را که گفته‌اند دولت به دلیل وضعیت سیاسی داخلی، به موضوع توقیف نفتکش بریتانیایی توجه لازم را نداشته رد کرده‌اند.

رای‌گیری برای انتخاب رهبر جدید حزب محافظه‌کار بریتانیا و جانشین خانم می امروز دوشنبه به پایان می‌رسد و انتظار می‌رود روز سه‌شنبه نخست وزیر جدید بریتانیا معرفی شود.

در این رای‌گیری جرمی هانت با بوریس جانسون، وزیر خارجه پیشین رقابت می‌کند. بر اساس نظرسنجی‌ها آقای جانسون شانس اصلی تصدی پست نخست وزیری است.

فیلیپ هموند، وزیر خزانه‌داری بریتانیا که تایید کرده در صورت نخست وزیر شدن بوریس جانسون از مقامش کناره‌گیری می‌کند گفته است که دولت با متحدان خود در آمریکا و اروپا در ارتباط با اقدامات ایران در چند ماه گذشته در ارتباط مدام بوده است.

توبیاس الوود، معاون وزیر دفاع بریتانیا هم گفته است که روزانه کشتی‌های بریتانیایی صدها مایل دریایی در آبراه‌های جهان طی می‌کنند و “غیرممکن است که بتوان برای هر کشتی یک اسکورت گذاشت.”

در ایران کمال خرازی، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی ضمن انتقاد شدید از بریتانیا گفته است: “امیدواریم که انگلیسی‌ها نفتکش ایرانی را آزاد کنند و طی شدن فرآیند قانونی در ایران هم منجر به آزادی نفتکش انگلیسی شود.”

نقشه

فیلیپ هموند: بریتانیا تردد کشتی‌هایش در خلیج فارس را زیر نظر داشت

Stena Imperoحق نشر عکسSTENA BULK
Image captionبریتانیا می گوید استینا ایمپرو روز جمعه درحالی که در آب های عمان بود توسط ایران ضبط شد

فیلیپ هموند وزیر خزانه‌داری بریتانیا به بی‌بی‌سی گفته است که دولت بریتانیا پیش از توقیف نفتکشی که با پرچم این کشور حرکت می کرد، تردد در آب های خلیج فارس را زیر نظر داشته است.

او اضافه کرد که بریتانیا درحال همکاری نزدیک با آمریکا و متحدان اروپایی خود در واکنش به اقدام ایران است.

اما لین دانکن اسمیت، رهبر سابق حزب محافظه کار، گفت که ضبط استینا ایمپرو یک “ناکامی عمده” برای بریتانیاست.

استینا ایمپرو روز جمعه توسط سپاه پاسداران در یک خط مهم کشتیرانی در خلیج فارس توقیف شد.

اچ ام اس مونتروز، ناومحافظ نیروی دریایی بریتانیا، از یورش باخبر شد و فورا سعی کرد مداخله کند اما فاصله اش با استینا ایمپرو بیش از آن بود که موفق شود. این ناومحافظ یک هفته پیشتر مانع ضبط نفتکش بریتانیایی هریتج در آب های منطقه شده بود.

از سوی دیگر وزیر خارجه ایران گفته که فقط “مصلحت گرایی و دور اندیشی” از تنش میان ایران و بریتانیا خواهد کاست.

تلویزیون دولتی “پرس تی‌وی” گزارش می دهد که ۲۳ خدمه این نفتکش که هندی، روس، لتونیایی و فیلیپینی هستند اکنون برای “پرس و جو” از کشتی خارج شده اند.

متن مکالمات رادیویی ناو جنگی بریتانیا و نیروهای سپاه پیش از توقیف نفتکش

بریتانیا در نامه تازه ای به شورای امنیت تکرار کرده که نفتکش بریتانیایی هنگام تماس قایق‌های ایرانی و توقیف، در آب‌های عمان بوده و گفته است که ایران در هر صورت اجازه نداشته که راه نفتکش استینا ایمپرو را سد کند.

در این نامه تاکید شده که بریتانیا به دنبال تقابل با ایران نیست، اما در عین حال “تهدید کشتیرانی” در آب‌های بین‌المللی را “غیر قابل قبول و بشدت تنش‌زا” خوانده است.

Philip Hammondحق نشر عکسGETTY IMAGES
Image captionفیلیپ هموند: بریتانیا درحال همکاری نزدیک با آمریکا و متحدان اروپایی است

اظهارات سیاستمداران بریتانیایی

آقای هموند در گفت و گویی با برنامه اندرو مار در بی بی سی گفت که بریتانیا “همه راه های موجود دیپلماتیک” برای حل این مساله را دنبال خواهد کرد.

او گفت که تحریم هایی، از جمله تحریم های مالی، پیشاپیش علیه ایران وجود داشته و معلوم نیست چه تحریم های تازه ای را بتوان اعمال کرد.

آقای هموند که گفته در صورت نخست وزیر شدن بوریس جانسون از این پست کنار خواهد رفت اضافه کرد: “البته که ما همه گزینه ها را بررسی می کنیم.”

اما آقای دانکن اسمیت به بی‌بی‌سی گفت که سوالاتی در مورد عملکرد دولت مطرح است.

او گفت که ضبط دو هفته قبل نفتکش حامل نفت ایران در جبل الطارق باید اخطاری برای محافظت از کشتی های بریتانیایی در خلیج فارس می بود.

عکس آرشیوی از قایق های سپاه در بندر عباسحق نشر عکسAFP
Image captionعکس آرشیوی از قایق های سپاه در بندر عباس در سال ۲۰۱۲

این نماینده پارلمان گفت خبردار شده که آمریکا پیشنهاد کمک هایی برای حفاظت از کشتیرانی در منطقه ارائه کرده بود اما دولت بریتانیا آن را نپذیرفت.

او افزود: “این یک ناکامی عمده است و دولت باید فورا به این اتهام پاسخ دهد.”

در مقابل توبیاس الوود، وزیر دفاع، به شبکه اسکای گفت که نیروی دریایی کوچکتر از آن است که از منافع بریتانیا در همه جهان را حفاظت کند اما در حراست از کشتی هایش غفلت نکرده است.

جرمی هانت وزیر خارجه پیشتر گفته بود که ایران این موضوع را “مقابله به مثل” می بیند اما “این این بسیار دور از واقعیت است.”

بعضی مقام های ایرانی از جمله رهبر ایران بعد از ضبط “گریس ۱” در جبل الطارق که از ایران به سوریه نفت می برد نسبت به تلافی آن هشدار داده بودند. بریتانیا می گوید این نفتکش را به ظن نقض تحریم های سوریه ضبط کرده. آقای هانت گفته است در صورتی که ایران اطمینان دهد گریس ۱ برای سوریه نفت نمی برد آزادی آن را تسهیل خواهد کرد.

ریچارد برگن، وزیر دادگستری دولت سایه حزب کارگر، گفت که بریتانیا نباید “وردست” دونالد ترامپ باشد و اخطار داد که مناقشه ای تحت حمایت آمریکا با ایران از جنگ عراق بدتر خواهد بود.

واکنش ایران

محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران در توییتی نوشت که بریتانیا “باید به کمک رسانی به تروریسم اقتصادی آمریکا پایان دهد.”

او گفت که ایران امنیت در خلیج فارس و تنگه هرمز را تضمین می کند و پافشاری کرد که اقدام علیه استینا ایمپرو “حفظ مقررات دریانوردی بین المللی بود.”

سفیر ایران در بریتانیا هم علیه تنش بیشتر به بریتانیا هشدار داد.

حمید بعیدی نژاد در توییتی نوشت: “این اقدامی خطرناک و نامعقول در یک زمان حساس در منطقه است. با این حال ایران محکم و آماده سناریوهای مختلف است.”

بیشتر بخوانید:

Stena Imperoحق نشر عکسERWIN WILLEMSE

نفتکش چقدر “بریتانیایی” است؟

کشتی ها باید حتما با پرچم یک کشور تردد کنند اما این پرچم لزوما نباید پرچم صاحب نفتکش باشد.

استینا ایمپرو تحت مالکیت یک شرکت سوئدی است و خدمه اش بریتانیایی نیستند.

ریچارد مید از نشریه “لویدز لیست” می گوید اما این پرچم بریتانیایی کشتی است که از نظر نمادین و سیاسی مهم است.

او گفت: “به طور تاریخی این یعنی بریتانیا مسئول حفاظت از کشتی است.”

یکی از بستگان یک خدمه هندی نفتکش که نخواست نامش فاش شود به بی بی سی گفت که شرکت سوئدی به خوبی آنها را در جریان تازه ترین تحولات نگاه داشته.

او گفت که آنها پس از ملاقاتی با مقام های شرکت در عصر روز یکشنبه نسبت به تلاش های دیپلماتیک برای آزادی کشتی احساس اطمینان می کنند.

 

 

 

متن مکالمات رادیویی ناو جنگی بریتانیا و نیروهای سپاه پیش از توقیف نفتکش

تصویر ورود نیروهای ایران به نفتکش بریتانیایی

نوار صوتی مکالمات رادیویی ناو جنگی بریتانیا و نیروهای سپاه پاسداران ایران پیش از توقیف نفتکش “استینا ایمپرو” به دست آمده است.

نیروهای سپاه پاسداران روز جمعه (۱۹ ژوئیه) وارد نفتکش بریتانیایی “استینا ایمپرو” شدند. ایران گفته است این نفتکش را به خاطر آنچه رعایت نکردن قوانین و مقررات بین‌المللی دریایی خواند، در تنگه هرمز توقیف کرده است.

اولین صدای این نوار صوتی از آن نیروهای سپاه است که از نفتکش می‌خواهد مسیر حرکت خود را تغییر دهد.

رسانه‌های ایران روز گذشته تصاویری منتشر کردند که لحظه ورود نیروهای ایرانی به نفتکش بریتانیایی را نشان می‌دهد.

در این ویدیو، مردان مسلح نقابدار با طناب از هلی‌کوپتر پایین می‌روند و نفتکش توسط قایق‌های تندرو محاصره شده است.

ناتو توقیف نفتکش بریتانیایی توسط ایران را محکوم کرد

از آخوندک در خلیج فارس تا ‘دزدی دریایی’ در جبل‌الطارق

قایق‌های سپاه به نفتکش بریتانیایی نزدیک شدند

نوار صوتی مکالمات رادیویی میان دو طرف به دست شرکت امنیت دریایی بریتانیایی “دریاد گلوبال” رسیده است و تام بیتمن، خبرنگار بی‌بی‌سی در بندر فجیره، به این نوار صوتی گوش داده است.

۱- کشتی ایرانی (احتمالا به نفتکش): اگر به دستورات توجه کنید، در امنیت خواهید بود. مسیر خود را فورا به درجه سه شش صفر تغییر دهید

این احتمالا شناور گشتی سپاه پاسداران است که به نفتکش بریتانیایی می‌گوید مسیر حرکت خود را تغییر دهد. پس از آن، تماس ناو جنگی اچ‌ام‌اس مونتروز شنیده می‌شود.

۲- ناو جنگی اچ‌ام‌اس مونتروز به نفتکش: از ناو جنگی فاکس‌تروت ۲۳۶ به کشتی “استینا ایمپرو”. تاکید می‌کنم که شما در حال عبور ترانزیت از یک تنگه بین‌المللی رسمی هستید. طبق قوانین بین‌المللی، عبور شما نباید مختل، مسدود و با مانع مواجه شود.

 

کشتی ایرانی در پاسخ می‌گوید که می‌خواهد از “استینا ایمپرو” بازرسی کند.

۳- کشتی ایران به مونتروز: به فاکس‌تروت ۲۳۶ از شناور گشتی دریایی: قصدی برای رویارویی وجود ندارد و می‌خواهم کشتی را به دلایل امنیتی بازرسی کنم.

هشدار دیگری از سوی ناو جنگی بریتانیا که سرعتش را برای رسیدن به محل بیشتر کرده داده می‌شود اما در نهایت سروقت به محل نمی‌رسد.

ناو مونتروز به طرف ایرانی: شما نباید مسیر کشتی “استینا ایمپرو” را مختل، مسدود و با مانع مواجه کنید. لطفا تائید کنید که قصدی برای نقض قوانین بین‌المللی با تلاش برای ورود غیرقانونی به کشتی ندارید.

به این هشدار توجهی نشد و تلویزیون ایران بعدا صحنه ورود نیروهای سپاه به کشتی را نشان داد.

بریتانیا می گوید «ایران راه خطرناکی» انتخاب کرده

 

 

حکم ۳۰ سال زندان برای عاملان قتل مهسا از سوی دادگاه استیناف تایید شد

 

حق نشر عکسMOI

دادگاه استیناف کابل حکم مجازات ۳۰ سال زندان برای عاملان قتل مهسا را تایید کرد.

در جلسه‌ دادگاه استیناف کابل که امروز یکشنبه (۳۰ سرطان/تیر) برگزار شد، هیئت قضایی این دادگاه حکم‌ دادگاه ابتدایی که ۳۰ سال زندان برای هر یک از عاملان قتل مهسا بود را تایید کرد.

دادگاه ابتدایی عاملان قتل مهسا در ۵ جوزا/ خرداد سال جاری به صورت علنی در حوزه دوم قضایی شهر کابل برگزار شده بود.

مهسا، دختر شش ساله‌ای بود که حدود هفت ماه قبل در کابل از سوی دو جوان ربوده و پس از آن کشته شد. قتل او واکنش‌های گسترده‌ای را در پی داشت و گروهی خواهان اعدام قاتلان او شده بودند.

جسد مهسا که پدرش صراف است، یک شب بعد از ربوده‌ شدنش پیدا شد.

پلیس کابل گفته بود که ربایندگان مهسا، همسایه‌های او در ناحیه یازدهم شهر کابل در محله “۳۱۵ خیرخانه” بودند که ساعاتی پس از ربودن این دختر، در یک تماس تلفنی، برای رهایی او خواستار ۳۰۰ هزار دلار از خانواده‌اش شده بودند، اما وقتی خانواده او به پلیس اطلاع داد، ربایندگان همان شب این دختر را کشتند و جسدش را در یک جوی آب انداختند.

شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی در افغانستان در آن زمان با راه‌اندازی هشتگ “قاتلان مهسا را اعدام کنید”، خواهان محاکمه سریع ربایندگان او شده بودند.

صرافان شهر کابل نیز دست به اعتصاب زدند و خواستار دادخواهی از “قتل مهسا و سایر قربانیان خانواده صرافان” این کشور شدند و از دولت افغانستان خواستند تا ربایندگان مهسا را “اعدام” کنند.

Image captionصرافان کابل برای دادخواهی قتل مهسا دست به اعتصاب زده بودند

اما در دادگاه ابتدایی قاضی برای هر یک از متهمان “مطابق قانون جزای افغانستان” حکم ۳۰ سال حبس تنفیذی را صادر کرده بود.

در قانون جزای افغانستان آمده که” شخصی که دیگری را اختطاف کند….و اگر منجر به مرگ شود، به مجازات قتل عمد، محکوم می‌گردد.”

قاضی دادگاه گفت که به دلیل اینکه متهمان زیر ۱۸ سال سن دارند بر اساس ماده ۱۱۴ قانون جزا به اعدام محکوم نمی‌شوند.

در قانون جزای افغانستان آمده، شخصی که سن ۲۰ سالگی را تکمیل نکرده باشد، به اعدام محکوم نمی‌شود.

اعتصاب صرافان افغانستان در اعتراض به نا‌امنی

کابل هر ازگاهی شاهد حادثه‌های خونین و تکان‌دهنده از این دست بوده است، ولی “زجرکش شدن” یک دختر‌ شش ساله واکنش‌های گسترده را در شبکه‌های اجتماعی در پی‌داشت.

در فروردین/حمل سال جاری دادستانی کل افغانستان گفت که یک هزار و ۳۳ نفر در پیوند به قضایای آدم‌ربایی در سه سال اخیر در افغانستان بازداشت شده‌اند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

بانک جهانی: رشد اقتصادی افغانستان با چالش جدی مواجه است

Image captionبانک جهانی اعلام کرده که رشد اقتصادی افغانستان با چالش جدی مواجه است و این کشور شاهد کمترین میزان رشد اقتصادی در میان کشورهای جنوب آسیا است

بانک جهانی اعلام کرده که رشد اقتصادی افغانستان با چالش جدی مواجه است و این کشور شاهد کمترین میزان رشد اقتصادی در میان کشورهای جنوب آسیا است.

این نهاد در تازه‌ترین گزارش خود آورده که با وجود بهبود در سیاستهای اتخاذ شده‌، رشد اقتصادی افغانستان در سال ۲۰۱۸ حدود دو درصد بوده است. بانک جهانی افزوده که این کاهش در میزان رشد اقتصادی، سبب افزایش سطح فقر و مانع بهبود شرایط زندگی مردم شده است.

در گزارش این نهاد تصریح شده که اوضاع مبهم سیاسی، چالش‌‌های امنیتی و خشکسالی مداوم در این کشور از دلایل رشد بطی و کند اقتصاد افغانستان است.

هینری کرالی، نماینده بانک جهانی در افغانستان گفته: “افغانستان در حال حاضر علاوه بر پیامدهای ناشی از خشکسالی با چالش‌های امنیتی، پیچیدگی اوضاع سیاسی در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری و کاهش قابل ملاحظه کمک‌های امنیتی روبرو است. هر یک از این چالش‌ها می‌تواند به مثابه یک مانع بزرگ در برابر رشد اقتصادی کشور قرار گیرد که متاسفانه افغانستان با تمام این موانع همزمان مواجه است”.

قرار پیش‌بینی بانک جهانی، میزان رشد اقتصادی افغانستان در سال ۲۰۲۰ میلادی به ۳.۲ درصد و در سال ۲۰۲۱ میلادی به ۳.۵ درصد افزایش خواهد یافت.

بربنیاد یافته‌های این گزارش، افغانستان دارای ظرفیت بالقوه برای دستیابی به میزان بلند رشد تحت شرایط خاص است.

در این گزارش آمده که دست یافتن به یک توافق سیاسی با طالبان می‌تواند منفعت اقتصادی بزرگی را برای افغانستان در قبال داشته باشد.

حق نشر عکسTHE WORLD BANKImage captionبانک جهانی گفته که دست یافتن به یک توافق سیاسی با طالبان می‌تواند منفعت اقتصادی بزرگی را برای افغانستان در قبال داشته باشد.

حدود یکسال قبل نیز بانک جهانی با نشر یک گزارش گفته بود که احتمال افزایش بی‌ثباتی سیاسی پس از انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری پیش‌رو ممکن است بر رشد اقتصادی افغانستان تاثیر منفی بگذارد.

انتخابات پارلمانی افغانستان به تاریخ ۲۸ و ۲۹ میزان/مهر سال گذشته برگزارشد و تاخیر در اعلام نتایج و ادعاهای فراوان از تقلب، از جنجال‌های این پروسه بود. قرار است انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به تاریخ ششم مهر/میزان امسال برگزار شود. کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان اعلام کرده که برگزاری این انتخابات ۱۴۹ میلیون دلار هزینه خواهد داشت که به گفته این کمیسیون ۹۰ میلیون دلار آن توسط دولت افغانستان و ۵۹ میلیون آن توسط نهادهای بین‌المللی تامین می‌شود.

دفتر بازرس ویژه‌ آمریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) سال گذشته با نشر گزارشی گفته بود که افغانستان دومین کشور بد در حفظ سرمایه‌گذاری‌های کوچک است. در گزارش سیگار آمده بود که این کشور در زمینه آغاز تجارت از رتبه ۴۲ به رتبه ۱۰۷ سقوط کرده است.

سیگار در آن گزارش به ناکامی آمریکا و متحدانش در جلب سرمایه گذاری‌های بزرگ برای بخش خصوصی افغانستان اشاره کرده بود.

 

 

زنان راه نیافته به پارلمان افغانستان، خود را در قفس زندانی کردند

حق نشر عکسDEWANIAZAIImage captionزنان راه نیافته به پارلمان افغانستان، خود را در قفس زندانی کردند

بیشتر از ده نامزد زن که نام شان در فهرست ابتدایی برندگان انتخابات درج شده بود اما در فهرست نهایی حذف شد، از چهار ماه پیش تاکنون به شیوه‌های گوناگون دست به اعتراض زده‌اند.

این معترضان امروز شنبه (۲۹ سرطان/تیر) با ساختن قفس آهنین و با رفتن در داخل آن، با یک خودرو در سطح شهر کابل تردد کردند.

این زنان معتقدند که در انتخابات مجلس نمایندگان افغانستان رای لازم را گرفته ولی رای آنان در نظر گرفته نشده و کسانی که رای کمتر از آنان داشته به پارلمان راه یافته‌اند. آنان برای رسیدگی به حق خود خواستار برگزاری دادگاه خاص هستند.

این معترضان قبل از این در نزدیکی ارگ ریاست جمهوری افغانستان با برپایی خیمه، دست به اعتصاب غذا زده و حتی یک بار لبان خود را دوخته بودند.

فرزانه فرهمند، نامزد ولایت بغلان و یکی از اعضای این تیم دوازده نفره به بی‌بی‌سی گفت که چهار ماه است به دلیل آنچه “بی‌عدالتی و حق تلفی” می‌دانند، دست به اعتراض زده‌اند.

حق نشر عکسDEWANIAZAIImage captionمعترضان عدم رسیدگی به خواست‌های شان را ‘مرگ قانون’ تلقی کرده‌اند

او گفت امروز نیز این قفس را ساخته و در داخل آن شده که اعتراض به “نبود آزادی سیاسی و اجتماعی درافغانستان است.” او مدعی است که دولت به آنان “اجازه اعتراض مسالمت آمیز نداده‌ است.”

خانم فرهمند افزود که دولت خیمه اعتراضی آنان را در نزدیکی ارگ ریاست جمهوری را برچیده و حتی لبان دوخته شده آنان را پلیس با “دنده برقی باز کرده است.”

حق نشر عکسDEWANIAZAIImage captionخانم فرهمند گفت تا زمانیکه دولت به خواست آنان رسیدگی نکند به این حرکت اعتراضی ادامه خواهند داد

نتایج انتخابات پارلمانی افغانستان که میزان سال گذشته برگزار شده بود، بعد از هفت ماه اعلام شد. اعلام نتایج نهایی این انتخابات با اعتراض‌های زیادی همراه بود.

حق نشر عکسDEWANIAZAIImage captionنامزدهای زن انتخابات پارلمانی در چهار ماه گذشته به شیوه‌های مختلفی به اعتراضات خود ادامه داده‌اند

کمیسیون انتخابات اعلام کرده که نتایج انتخابات مجلس نمایندگان افغانستان بر اساس رای مردم و به صورت شفاف اعلام شده و حق کسی ضایع نشده است.

 

 

 

 

 

 

 

 

ده میلیون نفر بالای پانزده سال در افغانستان بی‌سواد هستند

حق نشر عکسVPO2Image captionدولت افغانستان قصد دارد در ده سال آینده جمعیت باسواد را تا هفتاد درصد برساند

وزارت آموزش و پرورش (معارف) افغانستان اعلام کرده که ده میلیون نفر از جمعیت بالای ۱۵سال در این کشور سواد خواندن و نوشتن ندارند و همه ساله بر تعداد آنها افزوده می‌شود.

سردار محمد رحیمی، معاون سواد آموزی در این وزارت به بی‌بی‌سی گفت که در ۱۸ سال گذشته حدود شش میلیون نفر در برنامه‌های سواد آموزی شرکت کرده‌اند.

اداره مرکزی احصائیه (آمار) افغانستان جمعیت تقریبی این کشور را در سال جاری خورشیدی بیش از ۳۲ میلیون نفر اعلام کرد که حدود ۴۸ درصد جمعیت این کشور زیر ۱۵ سال سن دارند.

دولت افغانستان امروز شنبه( ۲۹ سرطان/تیر) از ایجاد یک گروه خبر داد که اعضای آن به صورت داوطلبانه در جهت ترویج سواد فعالیت خواهند کرد.

این گروه کاروان سواد نامیده شده که در شهرها و روستاها مردم را به فراگیری سواد تشویق می‌کند.

آقای رحیمی می‌گوید بر اساس بررسی وزارت آموزش و پرورش در ۱۴ ولایت وضعیت سواد آموزی خوب است ولی در ۲۰ ولایت دیگر مشکلات زیادی در این وجود دارد.

او گفت دولت تلاش دارد تا سال ۲۰۳۰ میلادی میزان افراد باسواد در جامعه را به ۷۰ درصد برساند.

حق نشر عکسGETTY IMAGESImage captionدر افغانستان بیشتر از ۹ میلیون نفر به مدرسه می‌روند

به گفته معاون وزارت معارف، یکی از راه‌های آموزش سواد در این کشور آموزش حرفه‌‌ است که باعث می‌شود علاقمندان به آن به عنوان راهی برای دست‌یابی به امکان اشتغال پایدار نگاه کنند.

حسین عالمی بلخی، وزیر مهاجرین افغانستان امروز گفت که از سال ۲۰۰۲ تاکنون نزدیک به ۱۰ میلیون مهاجر افغان از خارج به وطن برگشته‌اند که در دوران مهاجرت از امکان آموزش برخوردار نبوده‌اند.

او گفت میلیون‌ها نفر در میان مهاجران نیاز به سواد آموزی دارند اما امکانی برای رسیدگی به این مسئله در اختیار این وزارت نیست.

سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان در مراسمی به این مناسبت گفت که طی چهار سال گذشته حدود ۷۰ هزار کلاس سوادآموزی برگزاری شده که نزدیک به یک و نیم میلیون تن از آن استفاده کرده‌اند و ۸۷۶ هزار سواد آموز که ۵۰۸ هزار آنان زنان هستند از این کلاس‌ها فراغت حاصل کرده‌اند.

او گفت در حال حاضر ۳۹ درصد افراد بالای ۱۵ سال، باسواد هستند.

 

Updated: جولای 27, 2019 — 9:54 ق.ظ