اخبار روز : آمریکا دو عضو پارلمان لبنان را به خاطر ‘پیشبرد اهداف ایران’ تحریم کرد

اخبار روز :   آمریکا دو عضو پارلمان لبنان را به خاطر ‘پیشبرد اهداف ایران’ تحریم کرد

حزب اللهحق نشر عکسTWITTER.COM/USTREASURY
Image captionوزارت خزانه‌داری آمریکا سه عضو ارشد حزب‌الله را به پیشبرد اهداف ایران و آسیب به منافع لبنان متهم کرده است

آمریکا دو نماینده پارلمان لبنان از حزب‌الله و یک عضو ارشد این گروه را به اتهام تضعیف حاکمیت دولت لبنان و فعالیت به نیابت از سوی جمهوری اسلامی ایران تحریم کرده است.

مورگان اورتاگوس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در نشست خبری خود گفت که سه عضو سیاس و امنیتی ارشد حزب‌الله لبنان به خاطر “کمک به رژیم ایران در تلاش برای تضعیف حق حاکمیت لبنان” هدف تحریم‌های ضد تروریستی ایالات متحده قرار گرفته‌اند. خانم اورتاگوس گفت که “این مقامات از موقعیت خود برای قاچاق اقلام غیرمجاز به داخل لبنان و آسیب به نهادهای مالی به منظور کمک به حزب‌الله در تلاش جهت دور زدن تحریم‌های ایالات متحده علیه فراهم کنندگان تسهیلات و تامین‌کنندگان مالی این گروه تحریم شده‌اند.”

خبرهای بیشتر را در کانال تلگرام بی‌بی‌سی فارسی دنبال کنید

تحریم‌شدگان عبارتند که امین شری، محمد حسن رعد و وفیق صفا که به گفته شبکه العربیه، به ترتیب نماینده پارلمان از حزب الله، رئیس کتله الوفاء مقاومت (فراکسیون وفاداری به مقاومت) و مسئول یگان ارتباطات و هماهنگی در تشکیلات امنیتی گروه حزب‌الله هستند. اکثر اعضای فراکسیون وفاداری به مقاومت از گروه حزب‌الله هستند.

به گفته سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، تحریم این افرادبخشی از تلاش ایالات متحده “برای مقابله با نفوذ فاسد کننده حزب‌الله در لبنان و حمایت از ثبات، رفاه و حق حاکمیت این کشور است.” وی گفته است که “کارزار فشار حداکثری علیه ایران و گروه نیابتی آن، یعنی حزب‌الله، موفق به محدود کردن منابع مالی شده است که این گروه از حکومت ایران دریافت می‌کرده است.”

وی افزود که “در نتیجه، حزب‌الله که در فهرست سازمان‌های تروریستی آمریکاست، مجبور شده تدابیر شدیدی را در جهت ریاضت اقتصادی اتخاذ کند.” به گفته او، در مارس سال جاری، حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله، به خاطر کمبود منابع مالی خواستار دریافت اعانه از مردم شد.

رضایت وزارت خارجه آمریکا از تشدید تحریم ایران و ‘مشکلات مالی’ حزب‌الله لبنان

آمریکا نماینده حزب الله در ایران را تحریم کرد

رهبر حزب الله نقش داشتن در حمله موشکی به ریاض را تکذیب کرد

حمله اسرائیل به سوریه؛ ‘ده نفر در پایگاه نیروهای سوری، ایرانی و حزب‌الله کشته شدند’

حزب اللهحق نشر عکسGETTY IMAGES
Image captionصندوق حزب‌الله برای دریافت اعانه از مردم – مقامات آمریکایی گفته‌اند که فشار حداکثری بر ایران باعث کاهش حمایت مالی از حزب‌الله شده است

توییتر “سفارت مجازی ایالات متحده در ایران” هم خبر تحریم این سه عضو حزب‌الله لبنان را منتشر کرده است. در این توییتر آمده است که “وزارت خزانه‌داری آمریکا نام سه عضو حزب‌الله لبنان و نزدیک به قاسم سلیمانی را به فهرست تحریم‌ها علیه تروریسم افزود. نام این افراد محمد حسن رعد، وفیق صفا، و امین شری است.”

این نخستین بار است که آمریکا نمایندگان پارلمان لبنان از حزب‌الله را تحریم کرده است.

پارلمانحق نشر عکسGETTY IMAGES
Image captionبرای نخستین بار دو نماینده پارلمان لبنان هدف تحریم‌های آمریکا قرار گرفتند

وزارت خزانه‌داری آمریکا در اطلاعیه‌ای که در این مورد صادر کرده، گفته است که ایالات متحده از نظارت بر فعالیت‌های حزب الله لبنان غفلت نخواهد کرد.

سیگال مندلکر، معاون وزارت خزانه‌داری در امور مقابله با تروریسم و اطلاعات مالی، گفته است که “حزب‌الله عوامل خود در پارلمان لبنان را برای تسلط بر نهادهای دولتی در حمایت از منافع مالی و امنیتی خود و به منظور پیشبرد فعالیت‌های بدخواهانه ایران به کار می‌گیرد.”

در اطلاعیه بخش مقابله با تروریسم و اطلاعات مالی وزارت خزانه‌داری در مورد تحریم این سه نفر آمده است که محمد حسن رعد عضو شورای حزب‌الله، عالی‌ترین نهاد این تشکیلات است و “هدایت واحد‌های حزب‌الله در عملیات نظامی و تروریستی در خارج را برعهده دارد.”

این اطلاعیه در مورد امین شری گفته است که او به عنوان رابط سیاسی و مالی حزب‌الله، از موقعیت خود برای وارد کردن فشار بر نهادهای مالی لبنان جهت دریافت کمک برای این گروه بهره‌برداری کرده است. وزارت خزانه‌داری آمریکا گفته است که “به نشانه عدم تمایز بین فعالیت سیاسی و نظامی حزب‌الله، کافی گفته شود که شری علنا در کنار قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ظاهر شده است.” این اطلاعیه یادآوری می‌کند که قاسم سلیمانی در سال ۲۰۱۱ به خاطر ارتباط با نیروی قدس تحریم شد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا وفیق صفا را نیز متهم کرده است که رابط بین حزب‌الله و نیروهای امنیتی لبنان است و همچنین در زمینه استفاده از بنادر و سایر مبادی ورودی به لبنان برای وارد کردن اقلام غیرمجاز و همچنین فراهم آوردن تسهیلات برای مسافرت اعضای حزب‌الله فعالیت می‌کند.

در واکنش به تحریم این سه نفر، علی فیاض، یکی دیگر نمایندگان حزب‌الله در پارلمان لبنان، اقدام آمریکا را “توهین به تمامی مردم لبنان” و به منزله تضعیف حق حاکمیت این کشور توصیف کرده و از دولت لبنان خواسته است موضعی محکم در برابر ایالات متحده اتخاذ کند.

علی حسن خلیل، وزیر دارایی لبنان از امل اسلامی، که یک حزب مرتبط با شیعیان لبنان است نیز اقدام آمریکا را نکوهش کرده و گفته است که “توجیهی برای تشدید تحریم‌ها وجود ندارد.”

حزب اللهحق نشر عکسHOME.TREASURY.GOV
Image captionامین شری و قاسم سلیمانی – در وبسایت وزارت خزانه‌داری آمریکا
رعدحق نشر عکسHOME.TREASURY.GOV
Image captionمحمد حسن رعد، نماینده پارلمان و رئیس فراکسیون وفاداری به مقاومت
صفاحق نشر عکسHOME.TREASURY.GOV
Image captionوفیق صفا نماینده پارلمان از حزب الله

قدرت‌های اروپایی خواستار ‘تشکیل فوری’ کمیسیون مشترک برجام شدند

اتحادیه اروپاحق نشر عکسGETTY IMAGES

سه کشور اروپایی عضو توافق هسته ای با ایران موسوم به برجام همراه با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، خواستار بازگشت جمهوری اسلامی ایران به تعهدات خود در برجام و برگزاری فوری کمیسیون مشترک شده اند.

بریتانیا، فرانسه و آلمان شرکای اروپایی توافق هسته ای برجام هستند که مورد حمایت اتحادیه اروپا قرار دارد.

ایران طی روزهای اخیر اعلام کرده ذخایر اورانیوم این کشور و غلظت غنی سازی اورانیوم تولیدی آن از میزان تعیین شده در توافق برجام فراتر رفته و آژانس بین المللی انرژی اتمی هم این موضوع را تایید کرده است. رسانه های ایران هم امروز هجدهم تیرماه (نهم ژوئیه) گزارش داده بودند که محمدجواد ظریف در نامه ای به فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا را جزئیات تصمیم ایران در کاهش تعهدات اتمی اش، به طور رسمی مطلع کرده است.

دو روز پیش از این اتحادیه اروپا در بیانیه ای از جمهوری اسلامی ایران خواسته بود که اجرای مفاد توافق هسته‌ای را بیشتر از این کاهش ندهد و دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا هم از اقدام ایران انتقاد کرد اما این اولین بار است که طرف های اروپایی برجام، خواستار تشکیل “کمیسیون مشترک” شده اند.

کمیسیون مشترک که می تواند در سطح وزرای خارجه کشورهای عضو توافق هسته ای تشکیل شود، به اختلاف طرفین درباره اجرای برجام می پردازد. این کمیسیون اختیار دارد تا اجرا نشدن مفاد توافق هسته ای را به شورای امنیت ارجاع کند تا این شورا درباره ادامه لغو تحریم های اتمی علیه ایران تصمیم گیری کند.

بیانیه امروز قدرت های اروپایی عضو توافق هسته ای، می گوید درخواست تشکیل کمیسیون مشترک ضرورتا به معنی به اجرا گذاشتن بازگشت تحریم های بین المللی علیه ایران نیست.

در تحولی دیگر در روز سه شنبه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در دیدار با تمیم بن حمد بن خلیفه آل ثانی، امیر قطر گفت: “ایران خیلی کارهای بدی می‌کند و بهتر است که خیلی مواظب باشد.”

با اجرای برجام، در برابر عقب نشینی ایران از برخی از جنبه های برنامه اتمی، تمامی تحریم های شورای امنیت سازمان ملل علیه جمهوری اسلامی لغو و تحریم های یکجانبه اتحادیه اروپا و ایالات متحده هم رفع شد اما آمریکا سال گذشته از این توافق خارج شد.

با خروج ایالات متحده آمریکا از توافق برجام، همه تحریم های این کشور علیه جمهوری اسلامی ایران از سر گرفته شد. دولت دونالد ترامپ همزمان با خروج از برجام اعلام کرد “فشار حداکثری” را با تصویب تحریم های بیشتر علیه حکومت ایران دنبال خواهد کرد تا رفتار جمهوری اسلامی به حالت “عادی” در بیاید.

ایران تا یک سال پس از خروج آمریکا از برجام به اجرای کامل تعهدات هسته ای خود در این توافق ادامه داد اما در سالگرد خروج آمریکا اعلام کرد که شصت روز به طرف های باقی مانده در برجام فرصت می دهد بحران فروش نفت تحریم شده و مبادلات مالی محدود شده مرتبط با آن را حل کند.

ایران طی این مدت ذخایر اورانیوم خود را به بیشتر ۳۰۰ کیلو سقف تعیین شده در برجام رساند. با پایان مهلت شصت روزه، ایران اعلام کرد که هنوز از منافع اجرای توافق هسته ای برخوردار نشده و با ادامه مشکل فروش نفت و مبادلات مالی آن، گام دوم خود در کاهش تعهدات اتمی اجرایی می کند. در این گام، غلظت غنی سازی اورانیوم ایران از ۳.۶۷ که برجام مجاز دانسته بود تا سقف ۵ درصد افزایش یافت.

جمهوری اسلامی ایران با تعیین مهلت شصت روزه دیگری اعلام کرده در صورتی که مشکل فروش نفت و دریافت پول آن همچنان باقی باشد، در گام سوم، غنی سازی ۲۰ درصدی را از سرخواهد گرفت.

با افزایش اختلافات، نماینده دیپلماتیک رئیس جمهور فرانسه عازم تهران شده و قرار است روز چهارشنبه (نوزدهم تیرماه، دهم ژوئیه) با دریابان علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران برای یافتن راه حل کاهش اختلافات مذاکره کند.

دو نظامی ایرانی در مناطق مرزی ولایت فراه افغانستان بازداشت شدند

افغانستانحق نشر عکسFMIC
Image captionمقام‌های دولتی ولایت فراه در جنوب غرب از بازداشت دو نظامی ایرانی در منطقه مرزی این ولایت خبر داده‌اند.

مقام‌های دولتی ولایت فراه در جنوب غرب افغانستان از بازداشت دو نظامی ایران در منطقه مرزی این ولایت خبر داده‌اند.

فاروق بارکزی، سخنگوی والی فراه، امروز چهارشنبه (۱۹ تیر/سرطان) به بی‌بی‌سی گفت که این نظامیان ایرانی، با یک موتر/خودرو و یک قبضه مسلسل سنگین دوشکا، دو روز قبل پس از ورود به خاک افغانستان در منطقه مرزی ولایت فراه از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

خبرهای بیشتر را در کانال تلگرام بی‌بی‌سی فارسی دنبال کنید

تاکنون هدف از ورود این دو نظامی ایرانی به خاک افغانستان مشخص نیست.

آقای بارکزی افزود؛ این افراد در بازداشت نیروهای امنیتی قرار دارند و تحقیقات در این مورد جریان دارد.

فراه از ولایت‌های ناامن در غرب افغانستان است و طالبان در ولسوالی‌های آن حضور گسترده دارند.

این ولایت در همسایگی با ولایت‌های هرات، نیمروز، غور و هلمند قرار دارد و با ایران همرز است.

مقام‌های افغانستان و فرماندهان نظامی آمریکا و ناتو در افغانستان بارها ایران را متهم کرده‌اند که از طالبان حمایت کرده و برای این گروه تجهیزات نظامی و آموزش فراهم می‌کند.

عارف شاه جهان، والی پیشین فراه در ماه ژانویه سال گذشته در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی گفت که ایران و روسیه از طالبان در این ولایت حمایت می‌کنند، تجهیزات نظامی روسی در اختیار آنها می‌گذارند و جنگجویان این گروه را در داخل خاک ایران در مرز با فراه آموزش‌های نظامی می‌دهند.

افغانستان
Image captionفراه از ولایت‌های ناامن در غرب افغانستان است و طالبان در ولسوالی‌های آن حضور گسترده دارند.

حدود دو سال قبل نیز مقام‌های ارتش افغانستان از دستیابی به “مستندات” حمایت نظامی و تسلیحاتی ایران از گروه طالبان در غرب افغانستان خبر داده بودند.

ژنرال شریف یفتلی در گفت‌وگویی با بی‌بی‌سی گفته بود که اسنادی به دست دارد که نشان می‌دهد ایران سلاح و تجهیزات نظامی در اختیار گروه طالبان در غرب افغانستان قرار می‌دهد.

 

 

 

 

قطعنامه کنفرانس بین‌الافغانی: طرف‌های درگیر زبان تهدید و انتقام‌جویی را کنار بگذارند

افغانستانحق نشر عکسGETTY IMAGES
Image captionکنفرانس “بین‌الافغانی صلح” در روزهای ۱۶ و ۱۷ سرطان/ تیر در شهر دوحه قطر برگزار و بامداد امروز شرکت کننده قطنامه خود را نشر کردند

گروه طالبان و چهره‌های سیاسی و اجتماعی افغانستان که در نشستی زیر نام “کنفرانس بین‌الافغانی صلح” برای گفت‌وگو درباره صلح افغانستان شرکت کرده بودند، در قطعنامه پایانی خود به توافق رسیدند که طرف‌های درگیر جنگ به جای به کارگیری ادبیات تهدید، انتقام‌جویی و جنگ‌طلبانه در بیانات رسمی خویش، از “زبان ملایم” استفاده کنند.

سومین “نشست بین‌الافغانی صلح” به در روزهای ۱۶ و ۱۷ سرطان/ تیر در شهر دوحه قطر برگزار شد و بامداد امروز (سه‌شنبه، ۱۸ سرطان/تیر) شرکت‌کنندگان قطعنامه خود را منتشر کردند.

در بخشی از این قطعنامه آمده است که “مردم افغانستان قربانیان اصلی جنگ هستند”. این شرکت‌کنندگان از مذاکرات جاری میان آمریکا و طالبان در قطر برای پایان دادن “جنگ تحمیلی” در افغانستان اعلام حمایت کردند و آنرا موثر خواندند.

خبرهای بیشتر را در کانال تلگرام بی‌بی‌سی فارسی دنبال کنید

افغانستانحق نشر عکسKARIM JAAFAR
Image captionروزنامه اطلاعات روز نوشته که انار کلی هنریار(سمت راست) به نسخه قطعنامه در مورد حقوق اقلیت‌های دینی و مذهبی اعتراض کرد و تمام اشتراک کنندگان بندی را در ماده پنجم در مورد اقلیت‌های مذهبی و دینی به تصویب رساند

شرکت‌کنندگان گفته‌اند که دستیبابی به صلح با توجه به نکاتی که شامل تحقق “صلح پایدار، سراسری و با عزت – که خواست تمام مردم افغانستان می‌باشد – در مذاکرات فراگیر میان افغان‌ها ممکن و میسر است”.

در بخش دیگری از این قطعنامه بر حاکمیت نظام اسلامی، تامین عدالت اجتماعی و سیاسی، تامین حقوق اساسی شهروندی، وحدت ملی، استقلال و حفظ تمامیت ارضی تاکیده شده است.

زلمی خلیلزاد،نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان در صفحه توییتر خود رسیدن شرکت‌کنندگان در این نشست به نقاط مشترک را تبریک گفته و افزوده است که “نیمه شب گذشته است و کنفرانس بین‌الافغانی برای صلح در فضای مثبت اختتام یافته است”.

شرکت‌کنندگان در این نشست گفته‌اند که معتقدند برای پایان دادن به بحران و جنگ افغانستان “تفاهم بین‌الافغانی میان سطوح مختلف جامعه در کشور ضرورت مبرم پنداشته” می‌شود و علاوه بر آن شرکت کنندگان خواستار “حمایت جامعه جهانی و کشورهای منطقه و عناصر داخلی” برای تحقق این هدف شدند.

در این نشست بر مصونیت و حفاظت از مردم در برابر آسیب‌های جنگ تاکیده شده و طرف‌های مذاکره گفته‌اند که برای کاهش “عواقب ناگوار” جنگ باید اقداماتی صورت گیرد.

این اقدامات عبارتند از “رهایی بی‌قید و شرط زندانیان کهن‌سال، معلول و بیمار”، “تضمین امنیت تمام موسسات عام‌المنفعه از قبیل نهادهای دینی و مذهبی، شفاخانه‌ها(بیمارستان‌ها)، موسسات تعلیمی (آموزشی) و تحصیلی ملکی (غیر نظامی)، بازارها، بندهای آب گردان(سدها) و محلات کار در سراسر کشور”؛ “تضمین امنیت موسسات تعلیمی از قبیل مکاتب، مدارس، دانشگاه‌ها و سایر موسسات تعلیمی؛ تعهد به حفظ جان، مال، عزت و منازل رهایشی (مسکونی) مردم؛ و تلاش برای تقلیل تلفات ملکی(غیرنظامیان) به حد صفر.”

در روزهای گذشته دو حمله خونین در کابل و غزنی توسط طالبان انجام شد که دست کم ۱۰۰ دانش آموز در این دو حمله زخمی شدند و روز گذشته صدها دانش‌آموز در شهر غزنی به دلیل ترس از انفجار از حضور در کلاس‌های درس خوداری کردند.

در بخش‌های دیگر این قطعنامه بر تامین حقوق زنان “در عرصه‌های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، تعلیمی و فرهنگی در چارچوب ارزش‌های اسلامی” و همچنین تامین حقوق اقلیت‌های مذهبی تاکید شده است.

افغانستانحق نشر عکسHUW EVANS PICTURE AGENCY
Image captionزنان نیز در ترکیب هیأت افغان در نشست قطر حضور داشتند

اشتراک‌کنندگان در کنفرانس توافق کرده‌اند که نقشه راه صلح باید بر اساس موازینی همانند “نظام اسلامی در افغانستان، آغاز روند صلح همزمان با تکمیل شرایط لازم، نظارت از تطبیق مواد موافقتامه صلح، اصلاحات لازمه، حفظ و تقویه‌ نهادهای اساسی، تاسیسات دفاعی و سایر نهادی‌های ملی که ملکیت همه افغان‌ها است” استوار باشد.

علاوه بر آن طرف‌های مذاکره بر بازگشت و جابه‌جایی مجدد مهاجران و بی‌جاشدگان جنگ‌های داخلی تاکید کرده‌اند. همچنین گفته شده درباره شرایط جدید همکاری و چگونگی ادامه روابط با کشورهای کمک‌کننده گفته باید بحث شود، توافقات صلح افغانستان در یک کنفرانس بین‌المللی تایید شود، ضمانت عدم مداخله‌ از کشورهای منطقه و سایر کشورها در امور افغانستان در یک نشست بین‌المللی گرفته شود.

این سومین نشست “بین‌الافغانی” با شرکت چهره‌های سیاسی و اجتماعی افغانستان و گروه طالبان بوده است. نشست اول در ١٦ دلو (بهمن) سال گذشته و نشست دوم در ۷ جوزا (خرداد) امسال در شهر مسکو پایتخت روسیه برگزار شد.

در نشست قبلی ٢٤ نفر از چهره‌های سیاسی افغانستان با هیأت ١٢ نفری طالبان به ریاست ملا عبدالغنی برادر، دیدار کردند.

افغانستانحق نشر عکسGETTY IMAGES
Image captionاین سومین نشست بین الافغانی صلح است

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: ایران از سقف غنی‌سازی برجام عبور کرد

حق نشر عکسGETTY IMAGES

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امروز در بیانیه‌ای اعلام کرد که ایران سقف غنی‌سازی اورانیوم را که در توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ تعیین شده بود را نقض کرده است.

آژانس در بیانیه‌ خود نوشت که بازرسانش تایید کرده‌اند غنی‌سازی اورانیوم ۲۳۵ در ایران در غلظتی بالاتر “بالاتر از ۳.۶۷ درصد” انجام گرفته است.

ساعاتی پیش از این بیانیه ایران اعلام کرده بود که در واکنش به خروج یک‌طرفه آمریکا ار توافق هسته‌ای، غنی‌سازی را به ۴.۵ درصد رسانده است.

بلافاصله پس از اعلام آژانس مبنی بر عبور ایران از سقف غنی‌سازی اورانیوم در برجام، روسیه در بیانیه‌ای که در وب‌سایت وزارت خارجه این کشور منتشر شده، خواستار واکنش “آرام” بین‌المللی به این اقدام ایران شده است.

مایک پنس معاون رئیس جمهور آمریکا گفت که کمپین فشار “رفتار زیانبار ایران را عوض خواهد کرد و رژیم ایران را برای اقدامات ویرانگرش پاسخگو خواهد کرد.”

او قول داد آمریکا “هرگز اجازه نخواهد داد ایران به سلاح اتمی دست یابد.”

اتحادیه اروپا روز دوشنبه گفت که “شدیدا نگران” تصمیم ایران برای تخطی از سقف غنی سازی اورانیوم براساس برجام است و از تهران خواست از این تصمیم برگردد.

مایا کوتسیانچیچ سخنگوی اتحادیه اروپا به خبرنگاران گفت: “ما قویا ایران را ترغیب می کنیم کلیه فعالیت هایی که با تعهدات در برجام ناسازگار است را متوقف و معکوس کند.”

او افزود: “ما شدیدا نگران اعلامیه ایران در پایان هفته در مورد شروع غنی سازی اورانیوم ورای سقف ۳.۷ درصد هستیم.”

او گفت اتحادیه اروپا پیش از تصمیم گیری در مورد گام بعدی خود منتظر گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی خواهد ماند و با سایر امضاکنندگان برجام رایزنی خواهد کرد.

یک منبع آگاه اتحادیه اروپا به خبرگزاری فرانسه گفت: “وضعیت در داخل برای آنها (ایران) خیلی دشوار است. مایحتاج اولیه آنها درحال اتمام است. آنها مایلند توافق را حفظ کنند، اما می خواهند از مزایایی که قولش را دریافت کرده اند بهره‌مند شوند.”

چین هم روز دوشنبه “زورگویی یک جانبه” آمریکا را علت بالا گرفتن بحران مربوط به برنامه اتمی ایران دانست.

گنگ شوانگ سخنگوی وزارت خارجه چین گفت “واقعیات نشان می دهد که زورگویی یک طرفه به یک تومور رو به وخامت بدل شده است” و افزود: “فشار حداکثری آمریکا بر ایران علت ریشه ای بحران اتمی ایران است.”

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، ابراز عقیده کرد که تصمیم تازه ایران نه به حفظ توافق اتمی کمک خواهد کرد “نه فواید اقتصادی ملموس برای مردم ایران را تضمین خواهد کرد.”

ناامیدی معاون اول رئیس جمهوری ایران از فرصت به اروپا

حق نشر عکسISNA

در حالی که گزارش شده است که مشاور دیپلماتیک امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، قرار است به زودی به ایران بیاید، اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری ایران از اجرای تعهدات اروپا در “برجام” ابراز ناامیدی کرده است.

همزمان عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه این کشور، نیز گفته جمهوری اسلامی گام سوم کاهش تعهدات برجامی را “محکم‌تر بر خواهد داشت” و بهروز کمالوندی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران نیز در همین خصوص گفته است که از گزینه‌های این گام، “غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم” است.

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری ایران با اشاره به تماس تلفنی اخیر روسای جمهوری ایران و فرانسه گفت “گاهی اوقات در مذاکرات تلفنی که سران کشورهای مختلف با رئیس جمهور کشورمان دارند، خطاب به ایشان اصرار می‌کنند که شما یک هفته یا چند روز به ما فرصت دهید تا تعهدات خود را اجرایی کنیم. ما ۱۴ ماه است به شما فرصت داده‌ایم در یک هفته قرار است چه اتفاقی بیفتد”.

یک شب پیش از اعلام جمهوری اسلامی مبنی بر بالا بردن سطح غنی‌سازی اورانیوم و کاهش تعهدات خود در توافق هسته‌ای، امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه در تماس تلفنی با همتای خود حسن روحانی، خواستار خویشتن‌داری ایران در برجام شده بود. در پایان این گفت‌وگوی تلفنی دو طرف درباره رسیدن به تفاهمی برای رفع اختلافات بر سر اجرای توافق هسته ای برجام، تا پیش از پایان تیرماه موافقت کرده‌اند.

ایران روز گذشته (یکشنبه ۷ ژوئیه/۱۶ تیر) اعلام کرد که که با زیر پا گذاشتن یکی از تعهداتش در برجام، از این پس سطح غنی‌سازی اورانیوم را افزایش خواهد داد. در همین خصوص آقای کمالوندی در یک کنفرانس خبری اعلام کرد که در ادامه اقدامات ایران، کشورش “فعلا غنی‌سازی پنج درصد را اجرا می‌کند.” ایران می‌گوید در اعتراض به نقض برجام توسط آمریکا و تحریم‌های شدید علیه تهران دست به این اقدام زده است.

اکنون آقای جهانگیری درباره چرایی کاهش گام به گام برخی تعهدات ایران در برجام گفته است: “یک سال از خروج آمریکا از برجام گذشت و ما در این مدت با چین، روسیه و اروپایی‌ها بحث کردیم و در برجام باقی ماندیم و به همه تعهدات‌مان نیز پایبند بودیم، اما طرف مقابل کمترین تعهدات خود را انجام نداد؛ طبیعی است که هر صبر کردنی، دوره‌ای دارد؛ نهایتاً بر اساس مصوبه شورای عالی امنیت ملی مقرر شد که ایران برخی از تعهدات خود را بر اساس بندهایی از برجام تعلیق کند”.

حق نشر عکسFARSImage captionعباس موسوی، سخنگوی وزارت ایران

به گفته آقای جهانگیری، به شرطی که طرف مقابل تعهدات خود در برجام را اجرا کند، ایران مجددا تمامی تعهدات خود در توافق هسته‌ای از جمله عدم نگهداری بیش از ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم و همچنین سقف ۳.۶۷ برای غنی‌سازی اورانیوم را مجددا اجرا خواهد کرد.

روز گذشته اتحادیه اروپا ضمن ابراز نگرانی شدید از افزایش غنی‌سازی اورانیوم توسط ایران از این کشور خواست تا بیش از این توافق برجام را نقض نکند.

فرانسه از این اقدام ایران انتقاد کرد؛ اگرچه به یک منبع آگاه در کاخ الیزه روز گذشته به خبرگزاری رویترز گفت که در حال حاضر، این کشور به دنبال فعال کردن گزینه “حل اختلاف برجام” که می‌تواند به تحریم ایران در سازمان ملل منجر شود، نیست. این منبع آگاه گفته است که این موضوع در این لحظه به عنوان یک گزینه مطرح نیست.

بر اساس روندی که در برجام پیش‌بینی شده، در موقعیتی ویژه اگر هر یک از طرف‌ها به تعهداتش عمل نکند، دیگر طرفین می‌توانند گزینه‌ حل اختلاف را فعال کنند.

سفر دستیار ارشد دیپلماتیک مکرون به تهران

این اظهارات معاون اول رئیس جمهوری ایران در حالی بیان می‌شود که مشاور ارشد دیپلماتیک امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه قرار است مجددا به تهران سفر کند.

ساعتی پیش، کاخ ریاست جمهوری فرانسه با تأیید این خبر، علت این سفر را تنش‌زایی از روابط ایران و آمریکا عنوان کرد.

عباس موسوی، سخنگوی وزارت ایران درباره این سفر گفته “ما نه امید و نه اعتماد به کسی و کشوری داریم، اما باب دیپلماسی باز است”.

او همچنین امروز هشدار داده که اگر طرف‌های برجامی به تعهدات خود جدی عمل نکنند و همچنان به “گفتار درمانی” اکتفا کنند، ایران گام سوم را در راستای اجرای کاهش تعهدات برجامی بعد از اتمام ۶۰ روز محکم‌تر و قاطع‌تر برخواهد داشت.

او همچنین بار دیگر تاکید کرد ایران کاهش تعهدات خود را مستند به بند ۲۶ و ۳۶ توافق هسته‌ای می‌داند. بر اساس این دو بند، جمهوری اسلامی به دلیل عدم اجرای تعهدات طرف مقابل می‌تواند تعهدات خود را کاهش دهد و این به معنای نقض برجام نیست.

غنی‌سازی ۲۰ درصدی از گزینه‌های گام سوم است

همزمان بهروز کمالوندی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، گفته در یک سال نخست پس از خروج آمریکا از برجام نیز تنها به خاطر آنچه “صبر استراتژیک” خوانده به تعهدات خود در برجام وفادار بوده است و از این پس، جمهوری اسلامی در دوره‌های ۶۰ روزه تعهدات خود را کاهش خواهد داد.

به گفته این مقام ارشد سازمان انرژی اتمی، گام‌های کاهش تعهدات برجامی ایران در بازه‌های زمانی دو ماهه تعریف شده است.

در گام نخست، ایران ۱۸ اردیبهشت اعلام کرد از سقف تعیین شده ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی شده در برجام عبور و “تولید اورانیوم را چهار برابر خواهد کرد؛ به گفته آقای کمالوند این فرایند “زمان بر” بود.

در گام دوم، ایران سطح غنی سازی را افزایش داد. رئیس سازمان انرژی اتمی می‌گوید این فرایند “زمان چندانی نمی‌برد و در فاصله چند ساعت انجام شدنی است. کارشناسان آژانس قرار است امروز [دوشنبه] نمونه‌گیری کنند که طبعاً ما از ۳ و ۶۷ صدم درصد غنی سازی عبور کرده‌ایم”.

بنابر گزارش خبرگزاری فارس آقای کمالوندی امروز گفته گام سوم کاهش تعهدات برجامی، غنی‌سازی ۲۰ درصدی است. او اعلام کرد “سوخت ۲۰ درصد اکنون مورد نیاز ما نیست، اما اگر بخواهیم آن را تولید کنیم وقتی ۳.۶۷ درصد غنی سازی را کنار گذاشته‌ایم هیچ مانع و مشکلی برای این کار نداریم”.

سخنگو و معاون سازمان انرژی اتمی ایران امروز به شرکای برجام هشدار داده و تهدید کرده است که اگر ظرف دوماه آینده خواسته های ایران مربوط به فروش نفت و امکان مبادلات مالی آن فراهم نشود، ایران غنی سازی بیست درصدی را شروع خواهد و ماشین های غنی‌سازی نسل جدیدتر خود را به کار خواهد گرفت.

کاهش میزان ذخایر اورانیوم غنی شده و آب سنگین و همچنین پایین نگه داشتن خلوص اورانیوم غنی سازی شده جمهوری اسلامی ایران از کلیدی‌‌ترین بخش های توافق برجام است.

این اقدام ایران می‌تواند زمینه را برای بازگشت تحریم‌های بین‌المللی که با هدف محدود کردن فعالیت هسته‌ای ایران وضع شده بود، فراهم کند.

 

صدها دانش‌آموز در غزنی به دلیل ‘ترس از انفجار’ طالبان پشتون ، مکتب نرفتند

 

Image captionوزارت آموزش و پرورش افغانستان گفته که ۸۰ درصد ساختمان این مکتب آسیب دیده است

انفجار مرگبار روز یکشبنه (۱۶ سرطان/تیر) در غزنی در جنوب افغانستان، سبب شده که صدها دانش‌آموز امروز از حضور در مکاتب/مدارس خودداری کنند.

اداره معارف/ آموزش و پرورش غزنی اعلام کرده که برای جلوگیری از فرار کودکان از کلاس درس در این شهر، برای دانش آموزان اطمینان داده‌اند که مراکز آموزش و پرورش هدف حمله نیست.

در انفجار دیروز در شهر غزنی دست‌کم ۱۲ نفر کشته و ۱۷۹ نفر از جمله ده‌ها دانش‌آموز زخمی شدند.

سازمان نجات کودکان در واکنش به انفجارهای اخیر در غزنی و کابل که در آن تعداد زیادی دانش‌آموز زخمی شدند گفت افغانستان یکی از خطرناکترین کشورها برای کودکان در جهان است. این سازمان اضافه کرده که دلیل مرگ هشت کودک از ده کودک در افغانستان انفجار است.

محمد پاکنیا، خبرنگار بی‌بی‌سی در ولایت غزنی که یک روز بعد از انفجار، از مراکز درمانی دیدار کرده، می‌گوید که برخی از کودکان زخمی هنوز از بیمارستان مرخص نشده‌اند.

Image captionمکتبی که در نتیجه انفجار صدمه دیده

به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی دانش‌آموزان در مکاتبی که دیروز در اثر انفجار صدمه دیده، حضور ندارند و تنها دیوارهای فروریخته، شیشه و پنجره‌های شکسته، کیف، کتاب و خودکار دانش آموزان که در چهار طرف پراکنده شده، دیده می‌شوند.

امیرگل، مردی که چهار فرزندش در حمله دیروز زخمی شدند، تنها مراجعه کننده این مکتب بوده است، چهار فرزند او پس از درمان از بیمارستان مرخص شده‌اند. او برای گرفتن وسایل کودکانش به مکتب آمده است.

او گفته کوچکترین فرزندش صنف/کلاس اول است، صورتش زخم برداشته و هنوز بانداژ است. امیرگل می‌گوید فرزندش اصرار دارد که دیگر به مکتب نرود.

ریاست آموزش و پرورش غزنی تایید می‌کند که حمله روز گذشته روند فعالیت مکاتب این شهر را مختل کرده و دانش آموزان کمتری امروز به کلاس درس حاضر شدند.

Image captionامیرگل و چهار فرزندش که در حمله دیروز زخمی شدند

شفیق الله قاری‌زاده، سخنگوی اداره معارف غزنی گفت که مکاتب این کشورهدف هیج یک از طرف‌های جنگ افغانستان نیست و دیروز نیز پایگاه امنیت ملی هدف بوده نه مکتب.

قرار است تا یک هفته دیگر امتحان نیم سال در بیشتر نقاط افغانستان برگزار شود و مشخص نیست که چه تعداد از دانش آموزان غزنی با توجه به ترسی که ایجاد شده به جلسه امتحان حاضر خواهند شد.

دیروز اداره امنیت ملی افغانستان اعلام کرد که یکی از مقرهای مربوط به این نهاد با یک خودرو باربری نوع “مزدا” هدف قرار گرفته است.

نوریه نزهت، سخنگوی وزارت معارف/ آموزش و پروش افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که در این انفجار “یک مکتب خصوصی که نزدیک محل انفجار بود ۸۰ درصد صدمه دیده و دو مکتب دیگر در نزدیکی محل انفجار خساره‌مند شدند”.

هفته گذشته (۱۰ سرطان/تیر) نیز در نتیجه انفجاری قوی در ناحیه شانزدهم شهر کابل، پایتخت افغانستان و حمله شورشیان در پی آن، دست‌کم چهار نفر کشته و ده‌ها نفر زخمی شده‌اند. دست کم ۵۱ نفر از زخمی‌های این رویداد دانش‌آموزان مکتب/مدرسه هستند. مسئولیت این حمله را نیز طالبان به عهده گرفت. این حمله با واکنش گسترده داخلی و بین‌المللی روبه رو شد.

Image captionدر و دیوار این مدرسه فرو ریخته است

 

ایران: برای مقابله با تحریم‌ها ‘اندروید داخلی’ طراحی کردیم

حق نشر عکسISNAImage captionبه گفته وزیر ارتباطات ایران این سیستم عامل روی گوشی ساخت شرکت ارتباط همراه گویا اروند (GLX) فعال می‌شود

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با انتشار ویدئویی در توییتر خود از طراحی سیستم عامل اندروید ایرانی ‘ خبر داده است.

در ویدئویی که آقای آذری جهرمی منتشر کرده است آمده که یک گروه دانشجویی در دانشگاه صنعتی شریف تهران برای مقابله با تحریم گوگل یک سیستم عامل طراحی کرده اند که گوگل امکان حذف آن را ندارد.

در این ویدئو آمده: “برای اطمینان بیشتر کاربران ایرانی یک گوشی موبایل توسط شرکت جی ال ایکس تولید شده که این سیستم عامل را پشتیبانی می‌کند.”

بگذر از پست توییتر شماره از @azarijahromi

MJ Azari Jahromi

✔@azarijahromi

 

 

سالها قبل، در محله‌امان، کاسبی بود که تنها بقالی محل بود، روزهایی بی‌دلیل لجش می‌گرفت و همسایه‌ها را در فهرست سیاه فروش می‌گذاشت، بالاخره همسایه‌ دیگری هم یک مغازه زد و فهرست سیاه‌، عملا پَر!
بنده خدا، دیگه هر وقت لجش می‌گرفت، با پسرش دعوا می‌کرد 🙂
لطفا ویدئو را ببینید

۲٬۵۶۱

۱۹:۱۱ – ۱۶ تیر ۱۳۹۸

۱٬۷۱۱ نفر دارند درباره این صحبت می‌کنند

 

اطلاعات و حریم شخصی آگهی‌های توییتر

پایان پست توییتر شماره از @azarijahromi

این توییت وزیر ارتباطات ایران و خبر طراحی این سیستم عامل داخلی با واکنش زیاد کاربران توییتر رو به رو شد.

برخی از کاربران درباره کارایی چنین سیستم عاملی ابراز تردید کردند و بعضی هم با اشاره به پیامرسان سروش که به جای تلگرام طراحی شده بود و یادآوری عدم استقبال از این پیامرسان، این طرح را شکست خورده دانستند.

تعدادی از کاربران هم به مساله امنیت و اعتماد به این سیستم عامل اشاره کرده اند.

یک کاربر توییتر نوشت: “جناب جهرمی حقیقتش مشکل اینجاست که ما به گوگل اطمینان داریم ، به شما اطمینان نداریم، طراحی یک سیستم عامل داخلی و ایجاد یک پورت مستقیم داخل آن متصل به وزارت اطلاعات؟”

بگذر از پست توییتر شماره از @Drx661

The Revenant@Drx661

 

 

در پاسخ به @azarijahromi

جناب جهرمی حقیقتش مشکل اینجاست که ما به گوگل اطمینان داریم ، به شما اطمینان نداریم ، طراحی یک سیستم عامل داخلی و ایجاد یک پورت مستقیم داخل آن متصل به وزارت اطلاعات ؟

۱٬۷۹۴

۲۰:۰۰ – ۱۶ تیر ۱۳۹۸

اطلاعات و حریم شخصی آگهی‌های توییتر

۱۰۹ نفر دارند درباره این صحبت می‌کنند

 

پایان پست توییتر شماره از @Drx661

در زمان دور قبلی تحریم‌های آمریکا علیه ایران بسیاری از شرکت‌های آمریکایی به رغم اینکه محصولاتشان مستقیما مشمول تحریم‌ها نبود، به دلیل محدودیت تبادلات مالی با ایران دست به تحریم ایران زده بودند.

از جمله به دلیل همین تحریم‌ها کاربران ایرانی گوشی‌های هوشمند اپل و اندروید، نمی‌توانستند برنامه‌های جدید را مستقیما روی گوشی‌های خود نصب کنند.

نیما اکبرپور، مجری برنامه فناوری کلیک در بی‌بی‌سی می‌گوید:

“این نخستین بار نیست که صحبت از یک اندروید داخلی می‌شود.

ده سال پیش که هنوز سیستم‌عامل اندروید، زبان فارسی را پشتیبانی نمی‌کرد، یکی از مجموعه‌های اقماری دانشگاه شریف، اندرویدی داخلی عرضه کرد که در نهایت تبدیل به پروژه‌ای شکست‌خورده شد.

اندروید داخلی قرار است که روی گوشی‌های GLX نصب شود که ادعا می‌شود یک گوشی تولید ایران است و حرف و حدیث درباره داخلی بودن این گوشی نیز بسیار.

این بار اما به بهانه مشکلاتی که گوگل برای برخی از پیام‌رسان‌های داخلی پیش آورده، پروژه مشابهی در حال راه‌اندازی است. اندرویدی داخلی که تحت کنترل گوگل نتواند اپلیکیشن‌های مشکوک را از رویش حذف کند.

مشکل هم دقیقا همین جاست. چنین اندرویدی در کنترل گوگل نیست اما سکان آن در دست مجموعه دولتی یا محموعه‌ای وابسته به آن خواهد بود. چنین چیزی همواره هاله‌ای از عدم اعتماد و نگرانی‌های مربوط به حریم خصوصی و امنیت کاربران را پیرامون خود خواهد داشت. نگرانی‌هایی که علتش احتمال نظارت، رصد و شنود کاربران از طریق چنین محصولی است.”

نزدیک به دو سال پیش شرکت آمریکایی اپل به طراحان اپلیکیشن‌های ایرانی پیام داد که “بر اساس قوانین تحریم آمریکا، فروشگاه اپل نمی‌تواند میزبان و توزیع کننده اپلیکیشن‌هایی باشد که توسط شرکت‌های مرتبط با کشورهای تحت تحریم آمریکا، طراحی شده است.”

آن زمان چند اپلیکیشن ایرانی نیز از فروشگاه اینترنتی اپل حذف شد.

وزیر ارتباطات ایران آن زمان از اقدام اپل برای حذف اپلیکیشن‌های پرطرفدار ایرانی به دلیل تحریم انتقاد کرده و گفته این موضوع را پیگیری خواهد کرد.

 

 

Updated: جولای 10, 2019 — 11:22 ق.ظ