وقتی که خوابید، این گوشی ها اطلاعات شما را منتقل می کنند

وقتی که خوابید، این گوشی ها

اطلاعات شما را منتقل می کنند

بنا به گزارش روزنامه واشنگتن پست، اپلیکیشن هایی که برروی برخی گوشی های موبایل خصوصا “آی فون”، نصب هستند، اطلاعات شخصی و خصوصی کاربران را حتی در مواقعی که گوشی آنها خاموش است، منتقل می کنند.

واشنگتن پست می نویسد:

“…ساعت ۳ صبح است. آیا می‌دانید در حالی که شما هفت پادشاه را در خواب می‌بینید، گوشی تان در حال انجام چه کاری است؟ ارسال اطلاعات به ده‌ها شرکت و موسسه که حتی نامشان را هم نشنیده‌اید.در واقع این تنها صفحه نمایش گوشی است که خاموش است، در ورای این خاموشی ردیابی مثل “آمپلیتود” شماره تلفن، ایمیل و مکان دقیق‌تان را دریافت می‌کند. یک ردیاب دیگر مثل “اپ‌بوی” اثر انگشت دیجیتال‌تان را می‌گیرد. ردیاب‌های دیگری مثل “یلپ” هر پنج دقیقه از آدرس آی‌پی شما مطلع می‌شود و …”

 

بنا به همین گزارش، شرکت “دیسکانکت” که در زمینه امنیت اطلاعات فعال است، در یک هفته ۵۴۰۰ ردیاب داخلی را که وظیفه انتقال اطلاعات از یک دستگاه موبایل را بر عهده داشته‌اند ثبت کرده است. این ردیاب‌های رصدگر، ماهانه حداقل ۱.۵ گیگابایت اطلاعات را به بیرون منتقل کرده‌اند! فرآیندهای انتقال داده همزمان باطری گوشی‌ها را مصرف می‌کنند و باعث کندی کار با صفحات اینترنتی می‌شوند.

و اینگونه است که شما همواره تحت کنترل سرویس های اطلاعاتی بیگانه هستید و خصوصی ترین اطلاعات شخصی تان در اختیار آنهاست که در هر زمانی اراده کنند، مورد استفاده قرار دهند. مانند وقتی که به یکی از کشورهای خارجی مسافرت کرده و یا می خواهید از یکی از این کشورها ویزای ورود دریافت کنید. آیا می دانید در چنین موقعیت هایی چه سوء استفاده هایی از اطلاعات سرقت شده از گوشی هایتان به عمل می آید؟ شاید برایتان تعجب انگیز باشد که با استفاده از همین اطلاعات (شاید به نظر شما بی اهمیت در گوشی موبایلتان)، علاوه بر برنامه ریزی مراکز تحلیل داده های کشورهای سازنده این گوشی ها برای مشغول کردن تان به آنچه مورد نظرشان است، برخی از کاربران وادار به جاسوسی از کشور خود شده! و برخی هم به امور خیانت بار دیگر واداشته شده اند.

اما چرا این فعالیت‌ها در شب‌هنگام انجام می‌شوند؟گفته می شود، دزدان اطلاعات گوشی شما، ترجیح می‌دهند داده‌ها مربوط به زمانی باشند که کاربر، اطلاعات روزانه خود را کاملا جمع آوری کرده باشد.

 

پاتریک جکسون، یک تحلیلگر سابق آژانس امنیت ملی آمریکا که اکنون در شرکت “دیسکانکت” کار می‌کند، به واشنگتن پست می‌گوید:

“این اطلاعات شما است. چرا باید از تلفن همراه شما بیرون برود؟ چرا باید توسط کسانی که نمی‌دانید قرار است چه کار با این اطلاعات بکنند جمع آوری شوند؟”

Updated: ژوئن 4, 2019 — 12:47 ق.ظ