اخبار روز : روحانی: اگر این دولت نبود ایران برجام را می‌شکست

روحانی: اگر این دولت نبود ایران برجام را می‌شکست

حسن روحانیحق نشر عکسIRNA
Image captionحسن روحانی درباره فشارهای داخلی برای شکستن برجام از سوی ایران: نمی‌خواهم بیش از این مسئله را باز کنم چون این کار را به مصلحت نمی‌دانم

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، حفظ توافق هسته‌ای (برجام) و جلوگیری از نقض آن از طرف ایران را از دستاوردهای دولت خود خوانده و گفته است:” اگر این دولت نبود برجام از سوی ایران شکسته می‌شد.”

آقای روحانی شنبه شب در دیدار با روزنامه‌نگاران گفت که در پرونده برجام دولت او طوری عمل کرده که اجازه ندهد ایران محکوم شود و در عوض به گفته او آمریکا به دلیل خروجش از برجام از سوی کشورهای جهان “مقصر” شناخته شده است.

رئیس جمهور ایران این مسئله را “باعث افتخار” دولت خود دانست و گفت: “هیچ‌کس نمی‌تواند در این افتخار تردید کند.”

آقای روحانی توضیح بیشتری درباره فشارهای داخلی برای خروج از برجام نداد و گفت که نمی‌خواهد بیش از این مسئله را باز کند چون این کار را به مصلحت نمی‌داند.

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، در ماه‌های اخیر بارها امکان مذاکره با آمریکا را رد کرده و درباره برجام و اعتماد به آمریکا و اروپایی با لحنی انتقادی سخن گفته است.

آقای خامنه‌ای هفته گذشته درتازه‌ترین سخنرانی خود گفت: “من به برجام به آن صورتی که عمل و محقق شد، خیلی اعتقادی نداشتم و بارها نیز به خود مسئولان این کار از جمله به آقای رئیس‌جمهور و وزیر محترم امور خارجه این مطلب را گفتیم و موارد زیادی را به آنها تذکر دادیم.”

ایران حدود سه هفته پیش اعلام کرد که در واکنش به خروج آمریکا از برجام و ناکافی بودن اقدامات اروپایی‌ها بعضی تعهدات خود را در قبال برجام کاهش می‌دهد.

بعد از خروج آمریکا از این توافق و بازگرداندن تحریم‌های ایران و در پی آن افزایش فشار اقتصادی، گروهی از منتقدان دولت و محافظه‌کاران ماندن ایران در برجام را “بی‌فایده و بی‌معنی” می‌دانند.

آقای روحانی در حالی از عملکرد دولت خود در این زمینه دفاع می‌‎کند که توافق برجام با خروج آمریکا با مشکلات زیادی روبرو شده و کشورهای اروپایی حاضر در این توافق هم به دلیل “کارشکنی در اجرای تعهداتشان” مورد انتقاد دولت و مقام‌های ایران هستند.

آیت‌الله خامنه‌ایحق نشر عکسKHAMENEI.IR
Image captionرهبر ایران: من به برجام به آن صورتی که عمل و محقق شد، خیلی اعتقادی نداشتم

“همه‌پرسی بن‌بست‌شکن است

آقای روحانی در سخنان تازه خود بار دیگر به امکان برگزاری همه‌پرسی بر اساس قانون اساسی اشاره کرده و آن را “بن‌بست‌شکن” خوانده است.

او گفته که در سال ۱۳۸۳، در سال‌های ابتدایی مذاکرات ایران با اروپایی‌ها بر سر برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی، از آیت‌الله خامنه‌ای خواسته که موضوع هسته‌ای به آرای مردم گذاشته شود.

به گفته آقای روحانی در آن زمان رهبر ایران با این پیشنهاد موافقت کرده “اما در مورد زمان اجرای آن مطلبی عنوان نشد و پس از آن هم دولت تغییر کرد و روند به شکل دیگری ادامه یافت.”

رئیس جمهوری ایران برای دومین بار در یک هفته اخیر به موضوع اختیارات رئیس جمهوری ایران در شرایط اقتصادی فعلی که آن را “شرایط جنگ” خوانده صحبت کرده است.

او بار دیگر با اشاره به این که رهبر ایران از او خواسته که “فرماندهی” اقتصادی” را در شرایط فعلی به دست بگیرد گفت: “باید در نظر داشته باشیم که شرایط جنگ با شرایط عادی تفاوت دارد و در ۸ سال دفاع مقدس تمام اختیارات در شورای عالی پشتیبانی جنگ جمع شده بود و امام راحل تمام این اختیارات را به این شورا محول کرده بود.”

افزایش فشار اقتصادی به مردم انتقادها از دولت را افزایش داده و گفته‌های اخیر آقای روحانی نشان می‌دهد که او از این که در این شرایط “اختیارات کافی” ندارد ناراضی است.

راننده چینی به خاطر خاراندن صورتش جریمه شد

لیو برای خاراندن صورتش در حین رانندگی جریمه شدحق نشر عکسSINA WEIBO
Image captionلیو برای خاراندن صورتش در حین رانندگی جریمه شد

مردی در شرق چین پس از آن که دوربین هوشمند کنترل ترافیک او را در خودرویش در حال خاراندن صورتش دید، برگه جریمه دریافت کرد.

این مرد چینی که با نام لیو معرفی شده هفته پیش در جینان در استان شاندونگ در شرق چین در حال رانندگی بود و در حین عبور از برابر یک دوربین نظارتی صورتش را خاراند.

او بلافاصله پیامکی دریافت کرد که به او می‌گفت قوانین را به خاطر داشتن موبایل در حین رانندگی نقض کرده است. عکس این مرد در حین ارتکاب “جرم” هم برایش فرستاده شده بود.

به او گفته شد دو امتیاز از گواهینامه‌اش کاسته خواهد شد و باید جریمه‌ای بالع بر ۷ دلار (۵۰ یوآن) بپردازد.

این مرد در شبکه اجتماعی ویبو نوشت: “افرادی را دیدم که به خاطر رانندگی و لمس همزمان پای دیگران با شماتت مواجه شده‌اند اما امروز صبح به خاطر لمس صورتم گفتند قوانین را نقض کرده‌ام.”

او تصویر دوربین نظارتی را هم که برایش فرستاده شده بود منتشر کرد و گفت برای حل موضوع تلاش می‌کند..

لیو تصویر دوربین نظارتی را هم که برایش فرستاده شده بود منتشر کردحق نشر عکسSINA WEIBO
Image captionلیو تصویر دوربین نظارتی را هم که برایش فرستاده شده بود منتشر کرد

روزنامه گلوبال تایمز گفته است مقام‌های این استان جریمه آقای لیو را لغو کرده و به او گفته‌اند که دوربین‌ نظارتی به طور خودکار حرکات راننده را شناسایی کرده و عکس می‌گیرد و برای همین خاطر خاراندن صورت این راننده را به عنوان حرف زدن با موبایل برداشت کرده است.

برخی کاربران اینترنت به شوخی گفته‌اند جای قرار گرفتن دست راننده نشان می‌دهد او قطعا موبایلی در دست داشته است. برخی کاربران هم نگرانی خود را از حجم نظارتی که روی مردم وجود دارد ابراز کرده‌اند.

۱۷۰ میلیون دوربین نظارتی در چین وجود دارد و قرار است تا یک سال دیگر (۲۰۲۰)، ۴۰۰ میلیون دوربین دیگر نصب شود.

دولت آلمان به دنبال افزایش یهودستیزی به یهودیان در مورد پوشیدن کیپا هشدار داد

مرد یهودیحق نشر عکسGETTY IMAGES
Image captionسال پیش افزایش چشمگیری در موارد یهودی‌ستیزی در آلمان ثبت شد

دولت آلمان از یهودیان این کشور خواسته است تا از پوشیدن کلاه کیپا (یارمولکا) در ملا عام خودداری کنند.

فلیکس کلاین، مسئول امور یهودی‌ستیزی دولت آلمان به دنبال افزایش یهودستیزی در این کشور به یهودیان آلمان هشدار داده در نقاطی از کشور از پوشیدن این کلاه سنتی خودداری کنند.

آقای کلاین گفته است دیدگاه او در این مورد به نسبت گذشته “تغییر کرده است.”

او گفته است دیگر نمی‌تواند به یهودیان بگوید که همیشه این کلاه را به سر داشته باشند.

سال پیش افزایش چشمگیری در موارد یهودی‌ستیزی ثبت شد.

آمار رسمی نشان داد که ۱۶۴۶ مورد جرم ناشی از نفرت علیه یهودیان در سال ۲۰۱۸ صورت گرفته که نشان‌دهنده افزایش ده درصدی بود.

حملات جسمی به یهودیان نیز در همین مدت افزایش داشت و از ۳۷ مورد به ۶۲ مورد رسید.

کاتارینا بارلی، وزیر دادگستری آلمان به روزنامه هاندلسبلات گفته است افزایش جرایم یهودستیزی در این کشور “مایه شرمساری” است.

سال پیش شورای مرکزی یهودیان آلمان گفته بود که یهودیان باید در شهرهای بزرگ آلمان نهایت احتیاط را (در پوشیدن کیپا) به خرج دهند.

فلیکس کلاین اینترنت و شبکه‌های اجتماعی را از جمله دلایل افزایش موارد یهودستیزی دانسته و خواهان آن شده تا ماموران پلیس، معلمان و وکلا در زمینه یهودستیزی آموزش ببینند تا بدانند چه مواردی یهودستیزانه است و چه مواردی یهودستیزانه نیست.

چرا یهودستیزی رو به افزایش است؟

گروه‌های یهودی هشدار داده‌اند که افزایش محبوبیت گروه‌های دست راستی به یهودستیزی و نفرت از سایر اقلیت‌ها در اروپا دامن می‌زند.

از سال ۲۰۱۷ به این سو حزب آلترناتیو برای آلمان یکی از احزاب اصلی مخالف در این کشور بوده است. این حزب علنا با مهاجرت مخالف است اما داشتن باورهای یهودستیزانه را رد می‌کند. اما چندین اظهارنظر از سوی سیاستمداران این گروه در باره هلوکاست (کشتار یهودیان) با انتقادهای وسیعی مواجه شده است.

سال پیش یک نظرسنجی از یهودیان اروپا صورت گرفت و بسیاری از آنها نگرانی خود را از یهودستیزی در اروپا اعلام کردند..

قاتلان مهسا در کابل به سی سال زندان محکوم شدند

متهمان قتل مهسا احمدیحق نشر عکسMOI
Image captionاین دو نفر به اتهام قتل مهسا به ۳۰ سال زندان محکوم شدند

یک دادگاه در کابل دو نفر از افرادی را که متهم به قتل یک دختر شش ساله در این شهر بودند، هر کدام به سی سال زندان محکوم کرد.

مهسا، دختر شش ساله‌ای بود که حدود چهار ماه قبل در کابل ربوده و بعد کشته شد. قتل او واکنش‌های گسترده‌ای را در پی داشت و گروهی خواهان اعدام قاتلان او شده بودند.

جسد مهسا که پدرش صراف است، یک شب بعد از ربوده‌شدنش پیدا شد.

پلیس کابل گفته بود که ربایندگان مهسا، همسایه‌های او در ناحیه یازدهم شهر کابل در محله “۳۱۵ خیرخانه” بودند که ساعاتی پس از ربودن این دختر، در یک تماس تلفنی، برای رهایی او خواستار ۳۰۰ هزار دلار از خانواده‌اش شده بودند، اما وقتی خانواده او به پلیس اطلاع داد، ربایندگان همان شب این دختر را کشتند و جسدش را در یک جوی آب انداختند.

این دادگاه ابتدایی امروز، یکشنبه (پنجم جوزا/ خرداد) به صورت علنی در حوزه دوم قضایی شهر کابل برگزار شد.

قاضی برای هریک آنان “مطابق قانون جزای افغانستان” حکم ۳۰ سال حبس تنفیذی صادر کرد.

در قانون جزای افغانستان آمده که” شخصی که دیگری را اختطاف کند….و اگر منجر به مرگ شود، به مجازات قتل عمد، محکوم می‌گردد.”

افغانستان
Image captionصرافان کابل برای دادخواهی قتل مهسا دست به اعتصاب زدند

قاضی دادگاه گفت که به دلیل اینکه متهمان زیر ۱۸ سال سن دارند بر اساس ماده ۱۱۴ قانون جزا به اعدام محکوم نمی‌شوند.

در قانون جزای افغانستان آمده، شخصی که سن ۲۰ سالگی را تکمیل نکرده باشد، به اعدام محکوم نمی‌شود.

قاضی دادگاه گفته که این حکم قطعی نبوده و طرفین می‌توانند درخواست تجدید نظر کنند.

کابل هر ازگاهی شاهد حادثه‌های خونین و تکان‌دهنده از این دست بوده است، ولی “زجرکش شدن” یک دختر‌ شش ساله واکنش‌های گسترده را در شبکه‌های اجتماعی در پی‌داشت.

کاربران شبکه‌های اجتماعی در افغانستان، در آن زمان کارزار عدالت‌خواهی برای مهسا راه‌اندازی کردند. آنها خواهان محاکمه سریع ربایندگان او شدند و برخی هم خواهان اعدام قاتلان او شده بودند.

در همین حال صرافان شهر کابل نیز برای او دادخواهی کردند و خواهان رسیدگی به پرونده او و محافظات از خانواده‌های صرافان این کشور شدند.

اعتصاب صرافان افغانستان در اعتراض به نا‌امنی

م

رهبر حزب‌الله لبنان، ‘معامله قرن’ را رد کرد

رهبر حزب‌الله در اجتماع علنی حاضر نمی‌شود و سخنرانی‌هایش را به شکل ویدئویی انجام می‌دهدحق نشر عکسMEHR
Image captionرهبر حزب‌الله در اجتماع علنی حاضر نمی‌شود و سخنرانی‌هایش را به شکل ویدئویی انجام می‌دهد

حسن نصرالله رهبر گروه “حزب‌الله” لبنان، در یک سخنرانی تلویزیونی، “معامله قرن” را که قرار است به عنوان پیشنهاد آمریکا برای حل مساله فلسطین مطرح شود رد کرد و خواستار مقابله با این پیشنهاد شد.

رهبر حزب الله در این سخنرانی که از شبکه تلویزیونی المنار لبنان – وابسته به این گروه – پخش شد گفت که کنفرانس ماه آینده که قرار است در بحرین برگزار شود، نخستین گام برای “معامله قرن” است.

به گفته مقام‌های آمریکایی در روز ۲۵ ژوئن، کنفرانسی با عنوان “از صلح تا آبادانی” در منامه پایتخت بحرین برگزار خواهد شد که در آن مقدمات طرحی برای پیشرفت و توسعه اقتصادی منطقه رونمایی خواهد شد.

“معامله قرن” عنوان طرح صلح پیشنهادی دولت دونالد ترامپ است که هنوز اطلاعاتی درباره جزئیات آن منتشر نشده، اما با هدف پایان دادن به مناقشه اسرائیل و فلسطین تهیه شده است. به نوشته برخی رسانه‌های اسرائیلی قرار است در جریان کنفرانس منامه، کمکی چند ده میلیارد دلاری برای سرمایه‌گذاری در سرزمین‌های فلسطینی جمع‌آوری شود.

اما حسن نصرالله در سخنرانی خود گفت که اسکان دادن دائمی فلسطینی‌های مهاجر در لبنان بخشی از این طرح است که باید با آن مخالفت کرد. او گفت که بازگشت فلسطینی‌های مهاجر به سرزمین‌شان، حقی است که باید به رسمیت شناخته شود.

مساله وضعیت فلسطینیان مهاجر در کنار چگونگی مرزهای فلسطین و اسرائیل و همچنین اختلاف بر سر حاکمیت شهر بیت‌المقدس از جمله اختلافات بنیادین برای رسیدن به صلح هستند.

انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس با مخالفت شدید تشکیلات خودگردان فلسطینی روبه‌رو شد. فلسطین بیت‌المقدس شرقی را پایتخت خود می‌داندحق نشر عکسGETTY IMAGES
Image captionانتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس با مخالفت شدید تشکیلات خودگردان فلسطینی روبه‌رو شد. فلسطین بیت‌المقدس شرقی را پایتخت خود می‌داند

رهبر حزب‌الله همچنین گفت که “تحولات منطقه خلیج و فشار بر جمهوری اسلامی ایران” با طرح معامله قرن مرتبط است.

واشنگتن می‌گوید با هدف تغییر رفتار ایران در منطقه، محدودتر کردن برنامه‌های هسته‌ای و موشکی و همچنین بهبود وضعیت حقوق بشر در ایران، استراتژی “فشار حداکثری” بر حکومت ایران را در پی گرفته است.

کار تهیه طرح “معامله قرن” در حالی از سوی مقامات آمریکایی دنبال می‌شود که در پی انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به بیت‌المقدس، تشکیلات خودگردان فلسطینی به رهبری محمود عباس ارتباط خود را با واشنگتن قطع کرده است.

در این مدت همچنین به رسمیت شناختن الحاق بلندی‌های جولان به اسرائیل توسط کاخ سفید با انتقاد گسترده کشورهای عربی روبه‌رو شد. بلندی‌های جولان بر اساس قوانین بین‌المللی متعلق به کشور سوریه است.

افتتاح سفارت آمریکا در بیت المقدس؛ مرگ ده‌ها فلسطینی معترض

حسن نصرالله که به مناسبت سالگرد روز خروج اسرائیل از جنوب لبنان در سال ۲۰۰۰ میلادی سخن می‌گفت، با اشاره به اتفاقی که در بلندی‌های جولان افتاد، خروج اسرائیل را یک پیروزی بزرگ برای لبنان توصیف کرد.

گروه حزب‌الله لبنان که به عنوان یک گروه شبه‌نظامی مسلح در این کشور فعال است و در کابینه ائتلافی حال حاضر نیز مشارکت دارد از سوی برخی از کشورهای جهان از جمله آمریکا و بریتانیا به عنوان یک گروه تروریستی شناخته می‌شود.

بریتانیا پیش از این بین شاخه سیاسی حزب الله که در پارلمان و دولت حضور دارد و شاخه نظامی آن، تفاوت قائل می‌شد. اما این وضعیت در سال جاری میلادی تغییر کرد.

منار جام در مسیر سیل؛ دولت افغانستان گفته نجاتش می‌دهد

منار جامحق نشر عکسMUSTAFA MASTOOR
Image captionوزیر اقتصاد افغانستان با همرسانی این عکس گفته که کار جدی برای نجات آن جریان دارد

مصطفی مستور، وزیر اقتصاد افغانستان همراه با عکسی که ظهر امروز، شنبه چهارم جوزا/خرداد نشر کرده، گفته که کار جدی برای نجات اثر باستانی منار جام جریان دارد اما توضیح نداده است که دقیقا چه اقداماتی برای جلوگیری از تخریب آن روی دست گرفته شده است.

اداره محلی ولایت غور چند روز قبل از ساکنان اطراف منار جام در این ولایت خواسته بود برای نجات منار جام از خطر سیل دست به کار شوند.

این منار در روستای جام در حدود ۷۰ کیلومتری مرکز غور و در مسیر رودخانه قرار دارد. جاری شدن سیل در روزهای گذشته باعث شده که آب به دیوار اطراف منار آسیب بزند.

دولت افغانستان قبلا هیأتی متشکل از باستان‌شناسان و نماینده یونسکو را به ولایت غور فرستاد تا وضعیت منار جام را بررسی‌ کنند.

عدم توجه دولت به این بنای تاریخی، باعث واکنش‌های انتقادی گسترده در شبکه‌های اجتماعی افغانستان شده‌ است.

افغانستان
Image captionمنار جام در کنار رودخانه‌ کوچکی قرار دارد

چرا منار جام اهمیت دارد؟

منار جام که کهن ترین منار خشتی جهان خوانده می‌شود از شاهکارهای معماری غوری‌ها است.

این بنا در فهرست میراث‌های فرهنگی جهان ثبت شده اما همواره شکایت از عدم توجه کافی دولت برای محافظت از آن ابراز شده است.

این منار ۶۴ متر ارتفاع دارد که هشتصد سال پیش ساخته شده و مهمترین شاهکار معماری دوره غوریان به حساب می‌آید.

یونسکو چندین سال است از دولت افغانستان می‌خواهد برای جلوگیری از تخریب منار دیوار استنادی محکمی دور آن بسازد.

افغانستان
Image captionیونسکو خواستار توجه دولت به این منار شده بود

منار جام در زمان پادشاهی سلطان غیاث‌الدین، (۵۵۸-۵۹۹ هجری) از بزرگترین پادشاهان سلسله غوری، ساخته شده که گفته می‌شود از آن برای ساخت منار مشابهی در دهلی هند الگوبرداری شده است.

بالا گرفتن رقابت‌ها بر سر پست نخست‌وزیری بریتانیا

از سمت راست بالا: بوریس جانسون، جرمی هانت، استر مکوی و روی استیوارت تاکنون اعلام آمادگی کردند

رقابت برای انتخاب رهبر جدید حزب محافظه‌کار پس از آن که ترزا می اعلام کرد که ماه آینده از سمتش کناره گیری می‌کند، آغاز شده است.

برنده این رقابت نه تنها رهبر حزب بلکه نخست‌وزیر آینده بریتانیا هم خواهد شد.

خانم می روز گذشته ( جمعه ۲۴ مه/۳ خرداد) اعلام کرد که در هفتم ژوئن (دو هفته دیگر) از رهبری حزب محافظه‌کار استعفا می‌دهد و پس از انتخاب یک رهبر جدید مقام نخست‌وزیری را به او واگذار می‌کند.

قرار است روند انتخاب رهبر جدید یک هفته پس از استعفای خانم می آغاز شود.

با آنکه نمی‌توان گفت رقابت درون حزبی برای انتخاب رهبر جدید دقیقا چقدر طول می‌کشد، اما کارشناسان می‌گویند احتمالا در پایان ژوئیه، حدود دو ماه دیگر رهبر جدید حزب محافظه‌کار مشخص خواهد شد.

تاکنون پنج نفر برای رقابت در این زمینه اعلام آمادگی کردند.

جرمی هانت، وزیر خارجه

روی استیوارت، وزیر توسعه بین‌المللی

بوریس جانسون، وزیر سابق امور خارجه

استر مکوی، وزیر سابق کار و امور بازنشستگی

مت هنکاک، وزیر بهداشت

ترزا می استعفایش را اعلام کرد

ترزا می: قربانی راه برگزیت

ترزا می در صورت تصویب توافقنامه خروج برگزیت استعفا می‌دهد

چگونه برگزیت در احزاب بریتانیا جنگ داخلی به راه انداخت

ترزا میحق نشر عکسEPA
Image captionترزا می

البته گفته شده شماری دیگر هم در صدد شرکت در این رقابت هستند از جمله سر گراهام بردلی که رئیس سابق کمیته ۱۹۲۲ (مجمع نمایندگانی که مقام دولتی ندارند) بود.

امبر راد، وزیر کار و امور بازنشستگی ضمن رد شرکت در این رقابت گفت: “من فکر نمی‌کنم که الان وقت من باشد.”

روز گذشته مایکل گوو، وزیر محیط زیست و از کاندیداهای احتمالی دیگر، از هر گونه اظهارنظری در مورد شرکت در این رقابت خودداری کرد.

نمایندگان محافظه کار تا دهم ژوئن ( کمتر از سه هفته دیگر) می‌توانند برای شرکت در این رقابت اعلام آمادگی کنند.

هر عضو حزب محافظه کار تا زمانی که حمایت دو نماینده پارلمان را داشته باشد، می‌تواند در این رقابت‌ها شرکت کند.

کاندیداها در چندین مرحله رای گیری شرکت کرده و سرانجام رای گیری نهایی بین دو کاندیدای باقیمانده در ماه ژوئیه برگزار می‌شود.

برنده این رای‌گیری به رهبری حزب انتخاب شده و نخست‌وزیر می‌شود.

براساس آمار مارس سال گذشته، حزب محافظه کار ۱۲۴ هزار عضو دارد.

این اولین بار است که نخست‌وزیر مستقیما با رای اعضای حزب محافظه کار انتخاب می‌شود.

نمودار انتخاب رهبر حزب محافظه کار

قاضی فدرال آمریکا ‘به طور موقت’ جلوی ساخت دیوار ترامپ را گرفت

ساخت دیوار میان آمریکا و مکزیک یکی از وعده‌های اصلی آقای ترامپ در انتخابات سال ۲۰۱۶ بود که تا کنون محقق نشده استحق نشر عکسAFP
Image captionساخت دیوار میان آمریکا و مکزیک یکی از وعده‌های اصلی آقای ترامپ در انتخابات سال ۲۰۱۶ بود که تا کنون محقق نشده است

یک قاضی فدرال آمریکا به طور موقت مانع از استفاده از بودجه وزارت دفاع این کشور برای ساختن دیوار میان آمریکا و مکزیک شده است.

این قاضی، حکم قضایی برای مسدود کردن استفاده از یک میلیارد دلار پول وزارت دفاع برای ساخت دیوار در آریزونا و تگزاس داده است. دلیل صدور این حکم این بوده که کنگره مجوز چنین برداشتی را صادر نکرده است.

دونالد ترامپ اوائل سال جاری با اعلام وضعیت اضطراری گفت نیاز به ۶.۷ میلیارد دلار برای ساخت دیوار دارد و احداث این دیوار را از مسایل امنیت ملی آمریکا دانست.

ساخت دیوار میان آمریکا و مکزیک یکی از وعده‌های اصلی آقای ترامپ در انتخابات سال ۲۰۱۶ بود که تا کنون محقق نشده است.

نزدیک به ۲۰ ایالت آمریکا به همراه گروه‌هایی چون اتحادیه آزادی‌های مدنی علیه تصمیم آقای ترامپ برای اعلام وضعیت اضطراری برای دور زدن کنگره اقامه دعوا کرده‌اند.

قرار بود ساخت دیوار در این دو ایالت آمریکا از این هفته آغاز شود.

سی‌ان‌ان می‌گوید به رغم حکم صادر شده آقای ترامپ می‌تواند بودجه ساخت دیوار را از جای دیگری تامین کند.

آقای ترامپ در ابتدا “تضمین” کرده بود که مکزیک هزینه ساخت این دیوار را خواهد پرداخت اما مکزیک تاکید کرده که به هیچ‌وجه زیر بار چنین هزینه ای نخواهد رفت.

 

ترامپ با ذکر ‘تهدید ایران’ و بدون تائید کنگره، میلیاردها دلار سلاح به عربستان می‌فروشد

دونالد ترامپ و مایک پومپئوحق نشر عکسGETTY IMAGES
Image captionمایک پومپئو گفته است فعالیت‌های ایران، “تهدیدی بنیادین” برای ثبات در خاورمیانه و امنیت آمریکا در داخل و خارج این کشور است

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا اجازه فروش میلیاردها دلار سلاح به عربستان سعودی را بدون کسب مجوز از کنگره و به دلیل “تهدید ایران” صادر کرده است.

آقای ترامپ به استناد یک قانون فدرال که کمتر تا کنون مورد استفاده قرار گرفته مجوز این قرارداد ۸ میلیارد دلاری را بدون تائید آن از سوی کنگره آمریکا صادر کرده است.

آقای ترامپ، تنش‌ها با ایران را یک وضعیت اضطراری اعلام کرده و با استناد به آن این قرارداد فروش سلاح را تائید کرده است.

این اقدام با انتقاد گروهی از سیاستمداران آمریکایی مواجه شده که از آن هراس دارند این سلاح‌ها علیه شهروندان غیرنظامی به کار گرفته شوند.

تنش‌ها میان ایران و آمریکا طی هفته‌های اخیر شدت گرفته و آمریکا ناوهای جنگی، سیستم پاتریوت و بمب‌افکن‌های بی-۵۲ خود را به منطقه اعزام کرده است.

شماری از اعضای حزب دموکرات آمریکا، آقای ترامپ را به دور زدن کنگره متهم کرده‌اند. فروش سلاح از جمله بمب‌های هدایت شونده و سایر انواع بمب‌ها باید با مجوز کنگره باشد و در صورت طرح این قرارداد فروش در کنگره، شدیدا با فروش این سلاح‌ها به عربستان مخالفت می‌شد.

گزارش شده که قرار است سلاح‌هایی به امارات و اردن نیز فروخته شوند.

مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا روز جمعه کنگره را از تصمیم دولت برای فروش سلاح به عربستان باخبر کرد.

او در نامه‌ای که در رسانه‌های آمریکا به طور وسیعی انعکاس داشته، گفته است “فعالیت بدخواهانه ایرانی‌ها” نیازمند “فروش فوری” این سلاح‌هاست.

آقای پومپئو گفته است فعالیت‌های ایران، “تهدیدی بنیادین” برای ثبات در خاورمیانه و امنیت آمریکا در داخل و خارج این کشور است.

او گفته است “انتقال سلاح‌ها باید به سرعت انجام شود تا با ماجراجویی بیشتر ایرانی‌ها در خلیج (فارس) و خاورمیانه مقابله شود.”

این اقدام دولت آقای ترامپ با مخالفت سریع دموکرات‌ها مواجه شد.

سناتور رابرت منندز که در کمیته روابط خارجی سنا حضور دارد آقای ترامپ را متهم کرد که “همکاری با دولت‌های مستبد را ترجیح می‌دهد.”

خبر فروش سلاح پس از اعلام اعزام ۱۵۰۰ نیروی نظامی به خاورمیانه منتشر شد.

پاتریک شاناهان، کفیل وزارت دفاع آمریکا ارسال این نیروها و تجهیزات دفاعی را به کنگره این کشور اطلاع داد و گفت اعزام نظامیان آمریکایی برای تقویت نیروها “در مقابل تهدید مداوم نیروهای ایرانی، از جمله سپاه پاسداران و وابستگانش” انجام می‌شود.

مقام‌های آمریکایی می‌گویند تحرکات این کشور، در پاسخ به تهدیدهایی بوده که نهادهای اطلاعاتی آمریکا از تحرکات ایران برداشت کرده‌اند. آمریکا جزئیات چندانی در این باره نداده است و ایران می‌گوید این اقدامات آمریکا “جنگ روانی” است.

 

 

 

ترامپ خطاب به ایران: دیگر هرگز ایالات متحده را تهدید نکن

حق نشر عکسGETTY IMAGES

در تازه ترین نشانه تنش میان آمریکا و ایران، دونالد ترامپ در توییتی به ایران هشدار داده هرگز کشورش را تهدید نکند.

رئیس جمهور آمریکا بعد از ظهر یکشنبه به وقت واشنگتن در توییتر نوشت: “اگر ایران جنگ می خواهد، این رسما پایان کارش خواهد بود. دیگر هرگز ایالات متحده را تهدید نکن!”.

معلوم نیست آقای ترامپ به سخنان کدام مقام ایرانی اشاره دارد اما پیشتر فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت بود که “دشمنان ایران اراده جنگ ندارند، از جنگ می ترسند.”

سرلشکر حسین سلامی، فرمانده سپاه پاسداران، گفت ایران به دنبال جنگ نیست اما در “آمادگی کامل” قرار دارد.

آقای سلامی حدود یک ماه پیش از سوی آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران به عنوان فرمانده سپاه منصوب و جایگزین سرلشکر محمدعلی جعفری شد.

پیش از این آیت‌الله خامنه‌ای پیش‌بینی کرده بود که جنگی رخ نخواهد داد و هم‌زمان امکان هر گونه مذاکره با آمریکا را هم رد کرده بود.

حکومت ایران خروج آمریکا از برجام و بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران را دلیل بی‌اعتمادی به ایالات متحده و بی‌نتیجه بودن مذاکره با این کشور می‌داند.

دونالد ترامپ که یک سال پیش آمریکا را از برجام خارج کرد می‌گوید به دنبال توافق تازه‌ای با ایران است و از مقام‌های جمهوری اسلامی خواسته با او تماس بگیرند.

در روزهای اخیر رسانه‌های آمریکایی به نقل از مقام‌های ارشد دولتی گزارش داده‌اند که آقای ترامپ تاکید کرده که خواهان جنگ با ایران نیست.

جنگ لفظی دو کشور درحالی است که تنش ها در عراق هم در حال افزایش بوده است.

ساعاتی قبل ارتش عراق گفت موشکی به منطقه سبز، منطقه بشدت حفاظت شده مرکز بغداد شلیک شده است. این منطقه محل استقرار ادارات دولتی و سفارت‌خانه‌ها و کنسولگری‌ها است.

به گفته ارتش عراق این موشک به ساختمانی متروکه در نزدیکی سفارت آمریکا اصابت کرده اما به کسی آسیبی نرسید. در بیانیه ارتش عراق نوع موشک کاتیوشا اعلام و گفته شده جزئیات بیشتر بعدا اعلام می‌شود.

آمریکا هفته پیش کارمندان غیرضروری خود را از سفارت بغداد و کنسوگری‌ در اربیل کردستان عراق خارج کرد.

این کشور دو هفته پیش هم اعلام کرد در واکنش به افزایش تحرکات ایران در عراق و سوریه ناوگروه آبراهام لینکلن را به منطقه می‌فرستد.

حق نشر عکسUS NAVAL FORCES CENTRAL COMMAND/5TH FLEET

هشدار عربستان

از سوی دیگر در روز یکشنبه عادل جبیر، وزیر خارجه عربستان، گفت که کشورش جنگ نمی خواهد اما در دفاع از خود مقابل ایران مکث نخواهد کرد.

او یک هفته پس از آن اظهار نظر می کرد که چهار نفتکش – شامل دو نفتکش سعودی – در آنچه ادعا می شود حمله ای خرابکارانه بوده در آب های ساحلی امارات متحده عربی هدف قرار گرفتند.

هفته پیش همچنین شبه نظامیان حوثی مورد حمایت ایران در یمن با هواپیمای بدون سرنشین به یک خط لوله نفت در عربستان حمله کردند.

به گزارش آسوشیتدپرس آقای جبیر گفت: “پادشاهی عربستان خواهان جنگ در منطقه نیست و در این راستا تلاش می کند… اما در همین حال، اگر طرف مقابل جنگ را برگزیند، پادشاهی عربستان با همه قوا و عزم راسخ خواهد جنگید و از خود، شهروندان و منافعش دفاع خواهد کرد.”

همزمان ملک سلمان، پادشاه این کشور، خواستار نشست سران کشورهای عرب در روز ۳۰ مه در مکه برای بحث درباره تحولات اخیر از جمله حمله اخیر به خط لوله نفت عربستان شده است.

عربستان حمله به آن خط لوله را به ایران نسبت داده، اما حوثی ها می گویند حمله ربطی به ایران نداشته است.

این خط لوله ۱۲۰۰ کیلومتری می‌تواند روزانه پنج میلیون بشکه نفت را از مناطق نفت‌خیز در شرق عربستان، به بندری در غرب عربستان و در کرانه دریای سرخ منتقل کند. خط لوله شرق به غرب به عربستان این امکان را می‌دهد که مسیری به جز تنگه هرمز را برای انتقال نفت خود استفاده کند.

آقای جبیر گفت: “ما خواهان صلح و ثبات در منطقه هستیم، اما دست بسته نمی ایستیم تا ایران به حملاتش ادامه دهد. ایران باید این را بفهمد. توپ در زمین ایران است.”

یک روزنامه سعودی نزدیک به حکومت ریاض اخیرا در سرمقاله ای خواستار حملات هدفمند آمریکا به ایران در واکنش به “نقش ایران” در حمله به تاسیسات نفتی عربستان شد.

ترامپ به شدت بر خطر جنگ افزوده

از سوی دیگر انتقاد دمکرات ها از دولت آقای ترامپ به خاطر افزایش تنش با ایران ادامه دارد.

آدامه شیف، رئیس دمکرات کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا، روز یکشنبه به شبکه سی‌بی‌اس گفت که موضع‌گیری های دولت ترامپ مقابل ایران شانس رویارویی با این کشور را بالا برده است.

با این حال آقای شیف گفت که شواهد اطلاعاتی نشان دهنده تهدید فزاینده از سوی ایران است اما به گفته او این نتیجه “قابل پیش بینی” رفتار کاخ سفید در دامن زدن به تنش هاست.

او گفت که تصمیم های دولت “ما را به جایی رسانده که شانس رویارویی خیلی بیشتر شده.”

دو سیاستمدار دیگر حزب دمکرات که برای کسب نامزدی این حزب در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ تلاش می کنند هم به سیاست آقای ترامپ در مورد ایران تاخته اند.

تولسی گابارد، عضو مجلس نمایندگان، به شبکه ای‌بی‌سی گفت که آقای ترامپ “ما را در یک مسیر خطرناک جنگ با ایران پیش می برد.”

او گفت: “او می گوید جنگ نمی خواهد اما اقدامات او و دولتش، افرادی مثل جان بولتون و مایک پومپئو گویای داستان کاملا متفاوتی است. آنها زمینه را برای جنگ با ایران آماده می کنند، جنگی خیلی پرهزینه تر، خیلی ویرانگرتر و خطرناک تر از جنگی که در عراق دیدیم.”

بنابه گزارش ها خانم گابارد بعد از حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ در گارد ملی ثبت نام کرد و دو بار به منطقه خاورمیانه اعزام شده است.

ست مولتون، دیگر نامزد رقابت های درونی حزب دمکرات، که او هم قبلا افسر سپاه تفنگداران دریایی آمریکا بوده و چهار دوره به عراق اعزام شده در گفتگو با ای‌بی‌سی در مورد خطر جنگ هشدار داد: “اشتباه نکنید، این دقیقا چیزی است که جان بولتون می خواهد اتفاق بیافتد. وقتی یک فرمانده ضعیف کل قوا رئیس جمهور آمریکا باشد، جهان جای خیلی خطرناکی می شود.”

حق نشر عکسUS NAVAL FORCES CENTRAL COMMAND/5TH FLEET

گشت امنیتی در خلیج فارس

ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا مستقر در بحرین روز یکشنبه گفت کشورهای شورای همکاری خلیج فارس “گشت‌های امنیتی” خود را از روز شنبه در آب‌های بین‌المللی این خلیج افزایش داده‌اند و “هم ناوگان و هم گارد ساحلی کشورهای شورای همکاری در هماهنگی نزدیک با یکدیگر و نیروی دریایی آمریکا فعالیت خواهند کرد.”

ناوگان پنجم آمریکا همچنین از عملیات مشترک “گروه آماده عملیات آبی خاکی کرسارج” و “گروه ضربت ناو آبراهام لینکلن” خبر داد که جمعه و شنبه انجام شده است.

هفته پیش گزارش شد که چهار کشتی باری متعلق عربستان، امارات متحده و نروژ در حاشیه آب‌های بندر فجیره هدف “عملیات خرابکارانه” قرار گرفته‌اند اما به کسی آسیبی نرسید. ایران این اقدام را محکوم کرد و خواستار تحقیق در این باره شد.

آسوشیتدپرس از قول مقام‌های آمریکایی که نامشان فاش نشد گزارش داد که به ظن آنها ایران یا گروه‌های مورد حمایت آن برای ایجاد حفره‌های بزرگ در این چهار کشتی از مواد منفجره استفاده کرده‌اند.

خبرگزاری رویترز هم روز ۱۷ مه گزارش داد که برآورد یک شرکت بیمه نروژی از حادثه اخیر چهار نفتکش‌ در بندر فجیره امارات این است که “به احتمال زیاد” سپاه پاسداران در آن خرابکاری ادعایی دست داشته است.

هفته پیش با افزایش شدید تنش ها هم آمریکا هم ایران گفتند به دنبال جنگ نیستند. آقای ترامپ گفت قصد درگیری نظامی با ایران را ندارد اما اگر ضرورت ایجاب کند، “قطعا” بیش از ۱۲۰ هزار نیرو به منطقه می‌فرستد.

در روزهای گذشته برخی رسانه‌ها خبر دادند که سرلشگر قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس با نیروهای شبه‌نظامی در بغداد دیدار کرده و از آنها خواسته آماده “جنگ نیابتی” باشند.

این گزارش را منابع رسمی تایید نکرده‌اند اما بریتانیا در همان روز درجه خطر را برای نیروهای خود در عراق افزایش داد.

بیشتر بخوانید:

 

اصابت کاتیوشا به منطقه بشدت حفاظت شده مرکز بغداد

حق نشر عکسEPAImage captionشمشیرهای پیروزی در منطقه سبز بغداد

ارتش عراق می‌گوید موشکی به منطقه سبز، منطقه بشدت حفاظت شده مرکز بغداد شلیک شده است. این منطقه محل استقرار ادارات دولتی و سفارت‌خانه‌ها و کنسولگری‌ها است.

به گفته ارتش عراق این موشک به ساختمانی متروکه در نزدیکی سفارت آمریکا اصابت کرده اما به کسی آسیبی نرسیده است.

در بیانیه ارتش عراق نوع موشک کاتیوشا اعلام و گفته شده جزئیات بیشتر بعدا اعلام می‌شود.

در همین حال پلیس ویژه بغداد یک پرتابگر کاتیوشا را در محله صناعت پیدا کرده و اکنون این محل در محاصره پلیس است و نیروهای تخصصی برای بررسی به محل اعزام شده‌اند.

کاپیتان بین اربن سخنگو فرماندهی مرکزی آمریکا، سنتکام، در بیانیه ای در مورد حمله به منطقه سبز بغداد نوشت: ” سربازان آمریکایی یا ائتلاف (ضدداعش) در این حمله آسیبی ندیده اند و نیروهای امنیتی عراق مشغول تحقیق درباره حادثه هستند.”

در پی افزایش تنش بین آمریکا و ایران، آمریکا هفته گذشته کارمندانی که حضورشان ضروری نبود از سفارت خود در بغداد و کنسوگری‌اش در اربیل کردستان عراق خارج کرد.

آمریکا دو هفته پیش اعلام کرد در واکنش به افزایش تحرکات ایران در عراق و سوریه ناوگروه آبراهام لینکلن را به منطقه می‌فرستد.

امروز ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا مستقر در بحرین گفت کشورهای شورای همکاری خلیج فارس “گشت‌های امنیتی” خود را در آب‌های بین‌المللی این خلیج از دیروز افزایش داده‌اند و “هم ناوگان و هم گارد ساحلی کشورهای شورای همکاری در هماهنگی نزدیک با یکدیگر و نیروی دریایی آمریکا فعالیت خواهند کرد.”

ناوگان پنجم آمریکا همچنین از عملیات مشترک “گروه آماده عملیات آبی خاکی کرسارج” و “گروه ضربت ناو آبراهام لینکلن” خبر داد که جمعه و شنبه انجام شده است.

با اینکه هم آمریکا هم ایران می گویند به دنبال جنگ نیستند افزایش تنش‌ها باعث نگرانی کشورهای دیگر از جمله اتحادیه اروپا شده است.

ایران می‌گوید به دنبال جنگ نیست اما در “آمادگی کامل” قرار دارد. به گفته سرلشکر حسین سلامی، فرمانده سپاه پاسداران “دشمنان ایران” اراده جنگ ندارند و از جنگ می‌ترسند.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا هم گفته قصد درگیری نظامی با ایران را ندارد اما اگر ضرورت ایجاب کند، “قطعا” بیش از ۱۲۰ هزار نیرو به منطقه می‌فرستد.

در روزهای گذشته برخی رسانه‌ها خبر دادند که سرلشگر قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس با نیروهای شبه‌نظامی در بغداد دیدار کرده و از آنها خواسته آماده “جنگ نیابتی” باشند.

این گزارش را منابع رسمی تایید نکرده‌اند اما بریتانیا در همان روز درجه خطر را برای نیروهای خود در عراق افزایش داد.

 

 

 

 

میر رحمان رحمانی رئیس مجلس نمایندگان افغانستان شد

حق نشر عکسMIR RAHMAN RAHMANIImage captionآقای رحمانی از ولایت پروان به پارلمان راه یافته است

میر رحمان رحمانی، نماینده مردم پروان در مجلس نمایندگان افغانستان و از تاجران بزرگ این کشور به عنوان رئیس مجلس نمایندگان افغانستان انتخاب شد. در نشست امروز مجلس، شنبه (۲۸ ثور/ اردیبهشت) ۲۴۷ نماینده حضور داشتند.

در انتخابات هیأت اداری مجلس نمایندگان افغانستان، میر رحمان رحمانی ۱۲۳ رای گرفت و رقیب او کمال ناصراصولی نیز توانست ۵۵ رای بگیرد. این روند باعث ایجاد تنش در مجلس نمایندگان شد و برای مدتی نشر زنده نشست مجلس نیز متوقف شد. در نهایت رئیس موقت مجلس نمایندگان افغانستان بعد از حدود یک ساعت اعلام کرد که آقای رحمانی به عنوان رئیس مجلس نمایندگان افغانستان انتخاب شده است.

براساس اصول وظایف داخلی، نامزدی به عنوان رئیس مجلس نمایندگان انتخاب می‌شود که ۵۰ درصد بعلاوه یک رای را بدست آورد.

در این جلسه ۱۳رای سفید و ۵۳ رای باطل نیز به صندوق انداخته شده بود. همچنین یک کاغذ سفید از صندوق‌ها بیرون آمد و دو رای نیز ناپدید بود.

در دور اول انتخابات هیأت اداری مجلس نمایندگان که روز پنجشنبه گذشته برگزار شد، میررحمان رحمانی، کمال ناصر اصولی، میرویس یاسینی و عمر نصر مجددی برای ریاست پارلمان با هم رقابت کردند و در نهایت هیچ کدام برنده نشده و آقایان رحمانی و اصولی به دور دوم راه یافتند.

انتخاب رئیس و هیأت اداری مجلس نمایندگان افغانستان همواره با چالش‌های زیادی همراه بوده است. در دور شانزدهم پس از یک ماه جدال و برگزاری چهار انتخابات، نمایندگان موفق به برگزیدن رئیس خود نشدند.

جنجال نشست امروز بر سر چه بود؟

علی‌ حسینی، بی‌بی‌سی، کابل

تعداد نمایندگانی که در نشست امروز نام‌شان به عنوان حاضر ثبت شده بود، ۲۴۷ نماینده بود. با این حساب بر اساس فرمول ۵۰درصد +۱ که مبنای انتخاب رئیس مجلس است، نامزدی برنده ‌بود که ۱۲۴ رای را به دست آورده باشد. پس از شمارش آرا مشخص شد که میر رحمن رحمانی ۱۲۳ رای گرفته است. یک رای سرنوشت‌ساز را آقای رحمانی کم داشت.

در این میان اما یک موضوع دیگر جلب توجه کرد؛ وقتی تمام رای‌ها از جمله باطل و سفید حساب شد، مشخص شد که ۲۴۴ رای در صندوق‌ها انداخته شده است. سه رای سه نماینده دیگر کجا شده است؟

با احتمال زیاد این سه نماینده که در جلسه هم حضور داشتند، پای صندوق‌های رای نرفته و در رای‌گیری شرکت نکرده بودند. این موضوع سبب اعتراض آقای رحمانی و طرفداران او شد. آن‌ها می‌گفتند فرمول پنجاه جمع یک بر اساس آرای داخل صندوق‌ها باید محاسبه شود، که با این منطق آقای رحمانی با ۱۲۳ رای، برنده می‌بود. مخالفان آقای رحمانی اما می‌گویند که بر اساس قوانین و لوایح وظایف داخلی گفته شده است که برنده فردی است که آرای پنجاه جمع یک نمایندگان حاضر در مجلس را به دست آورده باشد، که در این صورت آقای رحمانی به دست نیاورده و لذا رئیس نیست.

به نظر می‌رسد نتایج نشست امروز مجلس همچنان جنجالی باقی بماند.

در آن زمان در نهایت وقتی کسی موفق به احراز کرسی مجلس نمایندگان نشد، نمایندگان توافق کردند که برای پایان دادن به کشمکشهای قومی، نمایندگان مردم ازبک که تنها ۱۹ کرسی در پارلمان دور شانزدهم در اختیار داشتند، یک نفر را به عنوان رئیس پیشنهاد کنند که در نهایت آنان عبدالروف ابراهیمی را به عنوان رئیس مجلس نمایندگان معرفی کردند.

حق نشر عکسKAMAL NASER OSULIImage captionآقای اصولی رقیب آقای رحمانی در این انتخابات بود

رحمانی کیست؟

میررحمن رحمانی متولد سال ۱۳۴۱ خورشیدی در ولسوالی بگرام ولایت پروان در شمال کابل است.

او در رشته نظامی آموزش دیده است.

آقای رحمانی به عنوان رئیس شورای اجتماعی مردم بگرام کار کرده و در صفوف ارتش افغانستان تا درجه ژنرالی رسیده است. آقای رحمانی رئیس اتاق تجارت و صنایع ولایت پروان نیز بوده است.

او از تاجران بزرگ افغانستان به شمار می‌رود و بیشتر ثروت خود را از راه فروش خدمات حمل و نقل و قراردادهای سوخت با دولت افغانستان و نیروهای آمریکایی بدست آورده است.

او متاهل است و در دور شانزدهم نیز نماینده ولایت پروان بود و در مجلس کنونی فرزند او اجمل رحمانی نیز از ولایت کابل به پارلمان راه یافته است.

آقای رحمانی در دور اول مجلس نمایندگان عضو کمیسیون اقتصاد ملی بود.

کمال ناصراصولی، رقیب اصلی آقای رحمانی، متولد ۱۹۷۹ از ولایت خوست در جنوب شرق افغانستان است. او در لیسانس خود را در رشته حقوق گرفته و در رشته کارشناسی ارشد درس می‌خواند.

آقای اصولی فعالیت بازرگانی داشته، در نهادهای مدنی کار کرده و در دور شانزدهم نیز نماینده مجلس بود و به عنوان رئیس کمیسیون اموردینی، فرهنگی، معارف و آموزش عالی مجلس نمایندگان کار کرده است.

در روزهای اخیر اظهارات گذشته او در مورد اقوام غیرپشتون که در شبکه‌های اجتماعی به صورت گسترده دست‌بدست می‌شد و شماری از کاربران از او به شدت انتقاد می‌کردند.

 

 

 

خلیلزاد: صلح اولویت است ولی نباید مانع برگزاری انتخابات شود

Image captionزلمی خلیلزاد، فرستاده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه وزارت امور خارجه آمریکا در روند صلح افغانستان می‌گوید “صلحی که باعث ایجاد ثبات سیاسی در افغانستان شود، اولویت است. افغان‌ها قبل از همه چیز خواهان صلح هستند.”

او در توییتر خود گفته است صلح خواهی نباید تاثیری بر افغان‌ها در برگزاری انتخابات ریاست جمهوری معتبر داشته باشد. روند برگزاری انتخابات ریاست جمهوری باید ادامه یابد، همانند برنامه صلحی که افغانها شایسته آن هستند.

آقای خلیلزاد تاکنون به عنوان رئیس هیأت آمریکایی شش بار با گروه طالبان رو در رو مذاکره کرده است. ادامه روند مذاکره میان آمریکا و طالبان باعث شده که برای مردم افغانستان این دیدگاه مطرح شود که آمریکا بدنبال صلح است و یا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری که قرار است میزان/مهر امسال برگزارشود.

ششمین دور مذاکره طالبان و آمریکا روز چهارشنبه اول مه، در قطر برگزار شد و بعد از هفت روز نشست رو در رو، دو طرف اعلام کردند که به پیشرفت‌هایی دست یافته‌اند.

کپی‌رایت تصویر @US4AfghanPeace@US4AFGHANPEACE

قبل از برگزاری این نشست گروه طالبان گفته بود که در این دیدار بر سر چارچوب خروج نیروهای خارجی از افغانستان و اینکه از خاک افغانستان علیه کشور دیگر استفاده نشود، بحث خواهد کرد.

در روزهای که نشست صلح در قطر ادامه داشت طالبان چندین حمله خونین را در افغانستان انجام داد که حمله به یک موسسه خارجی کونتر پارت که از نزدیک با آژانس توسعه بین‌المللی آمریکا( USAID) کار می‌کند، یکی از آنها بود.

با همه این تنشها به نظر می‌رسد طالبان و آمریکایی‌ها تا حد زیادی، حد اقل در دور ششم مذاکرات، باهم کنار آمده‌اند و اختلاف‌نظر جدی خود را حل کرده‌اند.

گفته شده طالبان نگران نحوه ادغام دولت افغانستان به امارات اسلامی و یا هم حل شدن امارات اسلامی در دولت افغانستان هستند. از ظواهر امر چنین پیداست که طالبان به دنبال دریافت ضمانت‌‌های خاصی از سوی آمریکایی‌ها برای ترک میدان‌های جنگ هستند.

 

Updated: می 26, 2019 — 3:39 ب.ظ