اخبار فوری :مامور سابق سیا جاسوسی برای چین را پذیرفت

مامور سابق سیا جاسوسی برای چین را پذیرفت

حق نشر عکسAFPImage captionرسانه های هنگ کنگ مردی را که در سمت راست و با کراوات آبی است به عنوان جری چون شینگ لی شناسایی کردند

وزارت دادگستری آمریکا گفته است یکی از ماموران سابق سازمان اطلاعات مرکزی (سیا) اتهام جاسوسی برای چین را پذیرفته است.

گفته شده که این پرونده با از بین بردن یک شبکه جاسوسی در آمریکا مرتبط است.

جری چون شینگ لی ۵۴ ساله که در سال ۲۰۰۷ سازمان سیا را ترک کرده و برای زندگی به هنگ‌کنگ رفته بود در آن جا به استخدام سرویس اطلاعاتی چین درآمد.

مقامات قضایی آمریکا گفته‌اند که صدها هزار دلار برای افشای اطلاعاتی از جمله در مورد دارایی‌های مخفی آمریکا به او پرداخت شده است.

دستیار دادستان کل در امور امنیت ملی آمریکا گفته که پرونده آقای لی سومین مورد از جاسوسی ماموران آمریکایی و چین در کمتر از یک سال گذشته است.

او گفت که “هریک از این موارد، خیانت تراژیک به کشور و همکاران است”.

جاسوسی صنعتی بین چین و آمریکا

می‌توانید از اولین عکس سیا در اینستاگرام رمزگشایی کنید؟

آقای لی چه کاری انجام داد؟

وزارت دادگستری آمریکا در بیانیه‌ای گفت که آقای لی که بین سال های ۱۹۹۴ و ۲۰۰۷ برای سیا کار می کرد، روز گذشته در دادگاهی در ویرجینا اتهام توطئه برای تحویل اطلاعات دفاع ملی برای کمک به دولت خارجی را پذیرفته است.

در این بیانیه گفته شد که در سال ۲۰۱۰ ماموران اطلاعاتی چین با آقای لی تماس گرفته و به او پیشنهاد پول داده و همچنین به او اطمینان دادند که در مقابل دریافت اطلاعات محرمانه از جانش محافظت می کنند. صدها هزار دلار در فاصله مه ۲۰۱۰ تا دسامبر ۲۰۱۳ به حساب او در هنگ‌کنگ واریز شده است.

آقای لی اسنادی تهیه کرد که شامل اطلاعات مربوط به سیا از جمله محل‌های ماموریت ماموران این سازمان بود.

در سال ۲۰۱۲، ماموران پلیس فدرال آمریکا، اف بی آی، اتاق هتلی را در هاوایی که به اسم آقای لی ثبت شده بوده، جستجو کردند و در آن جا یک حافظه فلش پیدا کردند. ماموران اف بی آی پس از بررسی حافظه، به شواهدی دست یافتند که نشان می‌داد اطلاعاتی از روی آن پاک شده است.

جستجوی اتاق آقای لی همچنین نشان داد که او کتابچه‌ای دارد که شامل یادداشت‌هایی است که توسط ماموران سیا تهیه شده و هویت واقعی آن‌ها، مکان‌های ملاقات عملیاتی آن‌ها، شماره تلفن و اطلاعاتی درباره مکانی‌هایی مخفی در آن آمده است.

در سال ۲۰۱۲ ماموران سیا از آقای لی سوال و جواب کردند و او به آن‌ها گفت که با ماموران اطلاعاتی چین ملاقات کرده، اما این واقعیت را که برای آنها کار می‌کند، افشا نکرد.

در سال ۲۰۱۳، او در ابتدا مدرک پیدا شده بر روی حافظه فلش را انکار کرد، اما بعد به تدوین این مدرک اعتراف کرد ولی گفت که هرگز آن را به ماموران چین نداده است

آقای لی در ژانویه سال ۲۰۱۸ در فرودگاه نیویورک بازداشت شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

پادشاه تایلند با محافظ شخصی‌اش ازدواج کرد

حق نشر عکسEPAImage captionپادشاه تایلند در حال ریختن آب مقدس بر سر ملکه سوتیدا

دربار تایلند در بیانیه‌ای از ازدواج پادشاه این کشور با معاون فرمانده گارد محافظ پادشاه خبر داده است. براساس این بیانیه پس از ازدواج به همسر پادشاه لقب ملکه داده شده است.

این خبر غیرمنتظره در حالی اعلام شد که مراسم مفصل تاجگذاری برای روز شنبه (۴ مه) برنامه‌ریزی شده و در جریان آن، تقدیس پادشاه جدید صورت خواهد گرفت.

ماهاواجیرالونگ کورن، پادشاه ۶۶ ساله تایلند پس از مرگ پدرش در سال ۲۰۱۶ پادشاه شد.

او قبلا سه بار ازدواج کرده و طلاق گرفته است و چند فرزند دارد.

در بیانیه دربار تایلند آمده لست: “پادشاه تصمیم گرفته ژنرال سوتیدا واجیرالونگ کورن نا آیودیا را ملکه این کشور کرده و او پس از دریافت این عنوان، عضوی از خانواده سلطنتی خواهد بود.”

ملکه سوتیدا، مدت‌های مدیدی است که شریک زندگی پادشاه تایلند است و سال‌هاست که به همراه او در انظارعمومی ظاهر می‌شود، هرچند هرگز روابط آن‌ها رسما تایید نشده بود.

تصاویری از مراسم ازدواج پادشاه با حضور اعضای خانواده سلطنتی و مقامات دربار در شبکه تلویزیونی این کشور نشان داده شده است.

حق نشر عکسREUTERS

پادشاه تایلند، چگونه زندگی کرد؟

نامزدی خواهر پادشاه تایلند برای انتخابات منتفی شد

حزب تایلندی به خاطر پیشنهاد نخست وزیری خواهر پادشاه منحل شد

در بخشی از این تصاویر پادشاه تایلند در حال ریختن آب مقدس بر سر ملکه سوتیدا دیده می‌شود. سپس آن‌ها مدارک مربوط به ازدواجشان را امضا می‌کنند.

در سال ۲۰۱۴ پادشاه تایلند، سوتیدا تیدجای را که قبلا مهماندارخطوط هوایی تایلند بود به عنوان معاون فرمانده واحد حفاظت شخصی خود انتخاب کرد. او سپس در سال ۲۰۱۶ به ملکه سوتیدا درجه ژنرالی در ارتش را داد.

بامیبول آدولیادی، پادشاه سابق تایلند در ۸۸ سالگی در سال ۲۰۱۶ درگذشت. او به مدت ۷۰ سال پادشاه این کشور بود.

 

 

بمب‌گذاری طالبان ، در زیارتگاه مشهور

برای مداوای جن‌گرفتگی درغزنی

 

حق نشر عکسGHAZNI GOVERNOR OFFICEImage captionزیارتگاه “شمس العارفین” از بناهای تاریخی بوده است

مقام‌های دولتی ولایت غزنی در جنوب افغانستان از تخریب زیارتگاه “شمس العارفین” در مرکز این ولایت درپی بمب‌گذاری در این بنا، خبر دادند.

عارف نوری، سخنگوی والی غزنی امروز (پنجشنبه، ۱۲ ثور/اردیبهشت) گفت افراد طالبان حوالی ساعت سه بعد از نیمه‌شب گذشته به وقت محلی این زیارتگاه را منفجر کردند. این زیارتگاه که یک بنای تاریخی نیز محسوب می‌شده است، کاملا تخریب شده است.

بر اساس اطلاعات دفتر والی غزنی، همه روزه ده‌ها نفر حتی از ولایات دیگر به این زیارتگاه می‌آمدند و مردم معتقد بودند “جن گرفتگان” اینجا مداوا می‌شوند.

در خبرنامه این اداره آمده که این زیارتگاه که مشهور به “زیارت شمس صاحب” است، آرامگاه شیخ عبدالواحد ملقب به شمس العارفین بوده که از بزرگان عرفان و تصوف دوره غزنویان شناخته می‌شد. او در سال ۶۰۱ قمری درگذشته است.

Image captionنظرگاه حضرت علی. با تخریب زیارت شمس، چهارمین زیارت در سطح ولایت غزنی در یک سال اخیر تخریب شده است

بشیر محمدی، رئیس اطلاعات و فرهنگ ولایت غزنی گفته این زیارتگاه در فهرست بناهای تاریخی وزارت اطلاعات و فرهنگ ثبت بوده است و به مناسبت معرفی غزنی به عنوان مرکز فرهنگی جهان اسلام در سال ۲۰۱۳ میلادی مرمت شده بود.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت این رویداد را به عهده نگرفته است.

اما اهالی محل می‌گویند شب گذشته، شبنامه‌ای همزمان با تخریب زیارتگاه پخش شده که در آن زیارت کردن “شرک” خوانده شده و از مردم خواسته شده از چنین اعمالی بپرهیزند.

 

 

بسته ماندن فضای پاکستان؛ افغانستان و تاجیکستان مسیرهای جدید هوایی ایجاد می‌کنند

 

براساس توافق کابل و دوشنبه، قرار است که مسیرهای جدید عبوری از فضای تاجیکستان به کشورهای چین و هند ایجاد شود. این توافق در سفر محمد قاسم وفایی‌زاده، رئیس عمومی اداره هوانوردی غیرنظامی به شهر دوشنبه امضا شده است.

تنش میان هند و پاکستان و درگیری هوایی این دو کشور باعث شد تا شرکت‌های هواپیمایی هند تمامی پروازهای خود به افغانستان را متوقف کنند.

اداره هوانوردی افغانستان می‌گوید که پاکستان با این کار حدود هشت میلیون دلار خسارت مالی به اقتصاد افغانستان وارد کرده است.

دراین دیدار همچنین به ایجاد مسیرهای پرواز عبوری غرب – شرق منتهی به تاجیکستان برای جلب پروازهای عبوری بیشتر توافق شده‌است.

براساس مفاد این تفاهم‌نامه روند همکاری و ظرفیت موجود ترافیک هوایی میان دو کشور در خصوص پروازهای عبوری تقویت خواهد شد.

حق نشر عکسFLIGHTRADAR24Image captionوضعیت خطوط پرواز بعد از وضع ممنوعیت پرواز

با تشدید تنش میان هند و پاکستان، اسلام آباد حریم هوایی خود را مسدود و عبور هواپیماها از فضای پاکستان را ممنوع کرد.

این تصمیم باعث شد که بر حدود ۴۰۰ الی ۵۰۰ پرواز که از فضای افغانستان می‌گذشتند و بعد از خاک پاکستان عبور می‌کردند، ممنوعیت پرواز وضع شود.

به دلیل بسته بودن فضای پاکستان، اکنون هواپیماهایی که از افغانستان می‌گذرند از مسیر ایران و سایر کشورها به پروازشان ادامه می‌دهند. این وضع باعث طولانی شدن زمان پرواز و افزایش قیمت بلیت شده است.

مسافرانی که از دهلی به کابل سفر کرده، می‌گویند که این مسیر قبلا کمتر از دوساعت زمان می‌گرفت و اکنون مسافران باید بیشتر از پنچ ساعت در راه باشند.

 

Image captionشهر غزنی در سده‌های سوم و چهارم هجری مرکز امپراتوری سلسله غزنویان بود و غزنی در آن زمان یکی از مراکز اصلی سیاست و فرهنگ اسلامی بود

این زیارتگاه در پنج کیلومتری حومه شمال‌غربی شهر غزنی موقعیت دارد.

با تخریب زیارت شمس، این چهارمین زیارت در سطح ولایت غزنی در یک سال اخیر است که تخریب می‌شود. پیش از این دو زیارت در ولسوالی مقر غزنی و یک زیارتگاه در داخل شهر غزنی در اقدامی مشابه با کارگزاری مواد انفجاری تخریب گردیده بود.

 

بحران ونزوئلا؛ گوایدو قول اعتصاب‌های فلج‌کننده را داد

حق نشر عکسAFP/GETTY IMAGESImage captionآقای گوایدو در تجمعی در کاراکاس خواستار اعتصاب ها شد

خوان گوایدو رهبر مخالفان در ونزوئلا خواستار یک رشته اعتصاب های فزاینده برای واداشتن نیکلاس مادورو رئیس جمهور کشور به ترک قدرت شده است.

آقای گوایدو کارمندان دولت را ترغیب کرد پنجشنبه سر کار نروند و گفت که این اقدام به اعتصاب عمومی منجر خواهد شد.

گزارش ها حاکیست که در درگیری های روز چهارشنبه در کاراکاس، پایتخت، میان معترضان و ماموران امنیتی یک زن کشته شده است.

همزمان آقای مادورو این ادعا که روز سه شنبه آماده فرار شده بود را رد کرد و آمریکا را به هدایت کودتا متهم کرد. او گفت مسئولان کودتا مجازات خواهند شد.

از سوی دیگر تنش بر سر این بحران میان آمریکا و روسیه در حال افزایش است.

مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا گفت که آمریکا می تواند برای حل بحران دست به مداخله نظامی بزند و روسیه و کوبا را به بی ثبات کردن کشور از طریق حمایت از آقای مادورو متهم کرد.

در مقابل سرگی لاوروف وزیر خارجه روسیه گفت که نفوذ آمریکا در ونزوئلا ویرانگر و ناقض قوانین بین المللی است.

درخواست گوایدو

آقای گوایدو که به عنوان رئیس مجلس ملی در ماه ژانویه خود را رهبر موقت کشور اعلام کرد گفته است که مرحله نهایی “عملیات آزادسازی” کشور شروع شده و نوبت کارمندان بخش عمومی است به آن ملحق شوند.

او تظاهرکنندگان را ترغیب کرد تا زمان کناره گیری دولت مادورو در خیابان ها بمانند.

آقای گوایدو چند هفته است برای جلب حمایت سازمان های دولتی تلاش می کند اما کندس پیت دبیر اخبار آمریکا در بی بی سی می گوید که این کار دشوار خواهد بود.

دولت سالهاست به کارمندانش می گوید که اگر در تجمع های دولتی شرکت نکنند کار خود را از دست خواهند داد.

به گفته دبیر بی بی سی بنابراین اگر رهبر مخالفان موفق به جلب نظر آنها شود یک پیروزی بزرگ ثبت کرده است.

حق نشر عکسAFP/GETTY IMAGESImage captionآقای مادورو هم در جمع هوادارانش در کاراکاس صحبت کرد

مخالفان در ونزوئلا روز چهارشنبه، یعنی یک روز بعد از درگیری های خشونت بار با نیروهای دولتی، هم تظاهرات بزرگی ترتیب دادند.

تصاویر منتشر شده در رسانه های اجتماعی حکایت از شرکت اعضای گروه های مخالف دولت و دانشجویان در اعتراضات دارد. همچنین حضور سنگین نیروهای امنیتی در کاراکاس مشهود است که در مواردی به سوی معترضان گاز اشک آور پرتاب کرده اند؛ برخی مردم معترض نیز به پرتاب بمب های آتش زا به سوی نیروهای دولتی مبادرت کرده اند.

هم زمان، دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد از توسل نیروهای دولت به “قوه قهریه شدید” ابراز نگرانی عمیق کرده است.

حدود ۵۰ کشور جهان که عمدتا کشورهای غربی و آمریکای لاتین هستند، خوان گوایدو را به عنوان رئیس جمهوری قانونی ونزوئلا به رسمیت شناخته‌اند اما شمار دیگری از کشورها از جمله روسیه، چین، ایران، سوریه و ترکیه همچنان نیکلاس مادورو را رئیس جمهوری ونزوئلا می‌دانند.

بیشتر بخوانید:

خوان گوآیدو روز سه شنبه در کنار پایگاه هوایی لا کارلوتا ظاهر شد و از نظامیان دعوت کرد به مخالفان دولت بپیوندند و برای “دفاع از قانون اساسی” دست به کار شوند.

در پی تظاهرات روز سه شنبه، مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، گفت که با گسترش تظاهرات، نیکلاس مادورو هواپیمایی را برای فرار به کوبا آماده کرده بود اما به توصیه دولت روسیه، از خروج از کشورش خودداری کرد. آقای مادورو تصمیم به فرار به کوبا را تکذیب و متقابلا ایالات متحده را به تحریک نظامیان برای پیوستن به مخالفان متهم کرده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، همچنین کوبا را به حمایت نظامی حکومت ونزوئلا متهم کرده است. کوبا از جمله کشورهای حامی حکومت ونزوئلاست اما اعزام نظامیان خود به آن کشور را تایید نکرده است.

 

 

 

 

مادورو: ارتش بر کودتا پیروز شد

مادوروحق نشر عکسAFP
Image captionمادورو از پیروزی بر کودتا سخن گفته و از ارتش برای حمایت از خود قدردانی کرده است

در پی چندین ساعت آشوب و درگیری خشونت‌آمیز در خیابان‌های کاراکاس، پایتخت ونزوئلا، نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری این کشور، از پیروزی بر مخالفان سخن گفته است.

روز سه‌شنبه و در پی دعوت خوان گوایدو، رهبر مخالفان، چند هزار نفر در خیابان‌های کاراکاس دست به تظاهرات زدند در حالیکه شماری از نظامیان مسلح نیز آنان را همراهی می‌کردند. این تظاهرات به زودی به خشونت گرایید و بین تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی وفادار به رئیس جمهوری و شبه‌نظامیان طرفداران دولت درگیری روی داد.

آقای گوایدو، که رئیس پارلمان ونزوئلاست، انتخابات پیش از موعد ریاست جمهوری را غیرقانونی توصیف کرده و با استناد به قانون اساسی، تا زمان برگزاری انتخابات جدید، خود را کفیل ریاست جمهوری اعلام کرده است. حدود پنجاه کشور جهان که عمدتا کشورهای غربی و آمریکای لاتین هستند، خوان گوایدو را به عنوان رئیس جمهوری قانونی ونزوئلا به رسمیت شناخته‌اند اما شمار دیگری از کشورها از جمله روسیه، چین، ایران، سوریه و ترکیه همچنان نیکلاس مادورو را رئیس جمهوری ونزوئلا می‌دانند.

ظاهرا قرار بود تظاهرات روز گذشته به شکلی آرام اما در حمایت نظامیان برگزار شود اما به زودی به خشونت و درگیری کشیده شد.

پومپئو: ‘مادورو آماده ترک ونزوئلا شده بود اما روسیه نگذاشت

‘تلاش برای کودتا در ونزوئلا’؛ درگیری معترضان با نیروهای امنیتی

ونزوئلا برقراری پروازهای مستقیم ماهان ایر را تکذیب کرد

نظامیانحق نشر عکسGETTY IMAGES
Image captionمادورو نظامیان طرفدار گوایدو را تروریست خوانده و وعده داده است که آنان را مجازات خواهد کرد

تصاویر تلویزیونی که از آغاز تظاهرات روز گذشته منتشر شده، خوان گوآیدو را در کنار پایگاه هوایی لا کارلوتا نشان می‌دهد که از نظامیان دعوت می کند به مخالفان دولت بپیوندند و برای “دفاع از قانون اساسی” دست به کار شوند.

در این تصاویر، لئوپولدو لوپز، از رهبران مخالف دولت هم که در بازداشت خانگی بود دیده می‌شود. وی گفته است که توسط طرفداران آقای گوآیدو از بازداشت خانگی آزاد شده است.

شامگاه گذشته، آقای مادورو در یک سخنرانی تلویزیونی نظامیانی را که از خوان گوایدو حمایت کرده بودند به تلاش برای کودتا متهم کرد و گفت که ارتش ونزوئلا بر کودتاگران پیروز شده است. وی از ارتش به خاطر “شکست گروه کوچکی که با ایجاد درگیری در صدد گسترش خشونت بودند” تشکر کرد و نظامیان مسلح طرفدار مخالفان را “تروریست” خواند و تهدید کرد که این افراد “بدون مجازات نخواهند ماند.”

گوایدوحق نشر عکسGETTY IMAGES
Image captionظاهرا گوایدو انتظار داشت تظاهرات روز گذشته به طور مسالمت‌آمیز همراه با نظامیان مخالف برگزار شود

در پی تظاهرات روز گذشته، مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، گفت که با گسترش تظاهرات، نیکلاس مادورو هواپیمایی را برای فرار به کوبا آماده کرده بود اما به توصیه دولت روسیه، از خروج از کشورش خودداری کرد. آقای مادورو تصمیم به فرار به کوبا را تکذیب و متقابلا ایالات متحده را به تحریک نظامیان برای پیوستن به مخالفان متهم کرده است.

همزمان، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، کوبا را به حمایت نظامی حکومت ونزوئلا متهم کرده است.

آقای ترامپ در تویتر نوشته که اوضاع ونزوئلا را از نزدیک زیر نظر دارد و افزوده است که “ایالات متحده در تلاش مردم ونزوئلا برای کسب آزادی در کنار آنان ایستاده است.” وی گفته است: “اگر ارتشیان و شبه‌نظامیان کوبایی فورا عملیات نظامی و سایر اقدامات خود برای مرگ و نابودی قانون اساسی ونزوئلا را متوقف نکنند، حصر کامل همراه با بالاترین سطح تحریم علیه کوبا برقرار خواهد شد. امیدوارم سربازان کوبایی فورا و به شکلی مسالمت‌آمیز به جزیره خودشان باز گردند.”

کوبا از جمله کشورهای حامی حکومت ونزوئلاست اما اعزام نظامیان خود به آن کشور را تایید نکرده است.

تظاهراتحق نشر عکسEPA
Image captionتظاهرات طرفداران مادورو
تظاهراتحق نشر عکسGETTY IMAGES
Image captionتظاهرات روز گذشته به سرعت به خشونت کشیده شد

مو

 

ناروهیتو رسما امپراتور ژاپن شد

Japan"s Emperor Naruhito, flanked by Prince Hitachi, attends a ritual called Kenji-to-Shokei-no-giحق نشر عکسREUTERS
Image captionمراسم شروع سلطنت ناروهیتو در ژاپن

ناروهیتو رسما در ژاپن به سلطنت رسیده و امپراتور این کشور شده است.

او در مراسمی عمیقا نمادین اما ساده در دربار وارث خزانه سلطنتی ژاپن شد.

به این ترتیب دوران تازه امپراتوری به نام “ریوا” – به معنی “نظم و هم آوایی” – اکنون شروع شده و تا زمان پایان سلطنت ناروهیتو ادامه خواهد داشت.

امپراتور ژاپن قدرت سیاسی ندارد و به عنوان یک نماد ملی عمل می کند.

امپراطور جدید ژاپن کیست؟

پدر او، امپراتور آکی‌هیتو ۸۵ ساله، روز سه شنبه با ذکر سن و وضعیت سلامتی کناره گیری کرد.

مراسم انتقال قدرت موسوم به “کنجی-تو-شوکی” در ساعت ۱۰:۱۵ صبح به وقت محلی (۰۱:۱۵ گرینویچ) شروع شد.

ناروهیتو، ۵۹ ساله، در این مراسم یک شمشیر و یک جواهر دریافت کرد، اشیایی که نماد قدرت امپراتوری است و از یک پادشاه به پادشاه بعدی منتقل می شود.

او همچنین به عنوان امپراتور جدید نطق خواهد کرد.

کارشناسان می گویند که این نطق برداشتی از برنامه او به عنوان امپراتور به دست می دهد.

کن روف مدیر مرکز مطالعات ژاپنی در دانشگاه ایالتی پورتلند به بی بی سی گفت: “امپراتور آکی‌هیتو وقتی در سال ۱۹۸۹ به قدرت رسید از رفاه اجتماعی و صلح صحبت کرد.”

او در جهت این اهداف کار کرد و تعامل او با بیماران و مصیبت دیدگان باعث محبوبیتش نزد بسیاری از ژاپنی ها شد.

امپراتور آکی‌هیتو در دوران زمامداری اش همچنین نقش فرستاده غیررسمی ژاپن را بازی کرد و سفرهای مفصلی به سایر کشورها داشت – مسیری که انتظار می رود ناروهیتو دنبال کند.

Akihito, 85-year-old, attends the 'Taiirei Tojitsu Kashikodokoro Omae no Gi'حق نشر عکسGETTY IMAGES
Image captionیک روز پیشتر مراسم کناره گیری امپراتور آکی هیتو برگزار شده بود

درباره امپراتور جدید چه می دانیم؟

ناروهیتو ۱۲۶ امین امپراتور ژاپن است. او در دانشگاه آکسفورد تحصیل کرد و در سن ۲۸ سالگی ولیعهد شد.

او در سال ۱۹۸۶ در یک مهمانی چای با همسرش شاهزاده ماساکو اووادا ملاقات کرد و آنها در سال ۱۹۹۳ ازدواج کردند.

شاهزاده ماساکو به خبرنگاران گفت بعد از آن پیشنهاد ازدواج ناروهیتو را قبول کرد که او گفت: “ممکن است نگرانی ها و ترس هایی درباره پیوستن به خاندان سلطنتی داشته باشی. اما تمام عمر از تو مراقبت خواهم کرد.”

ماساکو در هاروارد و آکسفورد تحصیل کرده و پیش از ازدواج دیپلمات بود.

تنها فرزند این زوج، شاهزاده آیکو، در سال ۲۰۰۱ به دنیا آمد. با این حال قوانین کنونی ژاپن اجازه امپراتور شدن زنان را نمی دهد.

شاهزاده فومیهیتو، برادر ناروهیتو، وارث بعدی تخت سلطنت است.

Japan's Crown Prince Naruhito and Crown Princess Masako arrive at the Imperial Palace for the abdication ceremony on 30 Aprilحق نشر عکسREUTERS
Image captionماساکو همسر ناروهیتو پیش از ازدواج با ولیعهد دیپلمات بود

بیشتر بخوانید:

اهمیت خاندان سلطنتی ژاپن

ژاپن دارای قدیمی ترین سلطنت موروثی پیوسته جهان است و بنابر افسانه قدمت آن به ۶۰۰ قبل از میلاد می رسد.

در واقع امپراتوران ژاپن زمانی از منزلت الهی برخوردار بودند اما امپراتور زمان جنگ ژاپن، هیروهیتو – پدربزرگ ناروهیتو – علنا در پایان جنگ دوم جهانی عنوان الوهیت را کنار گذاشت.

 

 

 

پومپئو: ‘مادورو آماده ترک ونزوئلا شده بود اما روسیه نگذاشت’

خوآن گوایدو در حال دست دادن با یک سربازحق نشر عکسREUTERS
Image captionخوان گوآیدو امروز تصاویری از خود در کنار کسانی که یونیفورم ارتش ونزوئلا را بر تن داشتند مخابره کرد

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا می‌گوید در پی تحولات امروز ونزوئلا نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهوری آماده ترک خاک این کشور شده بوده اما روسیه مانع این کار شده است.

وزیر خارجه آمریکا عصر سه‌شنبه (دهم اردیبهشت) در گفتگو با شبکه سی‌ان‌ان گفت: “ما تمام تحولات امروز را به دقت زیر نظر داشتیم. مادورو خیلی وقت است که در انظار عمومی دیده نشده… هواپیمای او امروز صبح روی باند فرودگاه آماده پرواز بود اما آن طور که ما متوجه شدیم روسیه او را متقاعد کرده که باید در کشور بماند.”

آن طور که آقای پومپئو می‌گوید آمریکا خبر دارد که قرار بوده نیکلاس مادورو پس از ترک ونزوئلا به کوبا برود اما روسیه مانع این کار شده است.

همزمان مقام های آمریکایی می گویند که سه عضو محفل داخلی قدرت در ونزوئلا با مخالفان موافقت کرده بودند که نیکلاس مادورو “باید برود” اما بعد از این موضع عقب نشینی کردند.

جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا، اما شواهدی ارائه نکرد که نشان دهد وفاداران آماده ترک آقای مادورو هستند. بعد از او الیوت آبرامز فرستاده آمریکا در ونزوئلا همین ادعا را تکرار کرد.

روز سه شنبه ولادیمیر پادرینو، وزیر دفاع ونزوئلا، درحالی که سربازان دور او حلقه زده بودند در تلویزیون ظاهر شد و بر حمایت از آقای مادورو تاکید کرد.

اما به گفته جان بولتون آقای پادرینو یکی از سه نفری است که در مذاکرات سه ماهه با مخالفان شرکت داشته است.

او همچنین از مایکل مورنو قاضی دیوان عالی و ایوان رافائل هرناندز دالا فرمانده گارد ریاست جمهوری نام برد.

آقای بولتون گفت که آنها “به انتقال مسالمت آمیز قدرت از دار و دسته مادورو” به آقای گوایدو متعهد شده بودند.

آقای بولتون در واشنگتن به خبرنگاران گفت: “همه آنها موافق بودند که مادرو باید برود.”

“کودتای مختصر”

دولت ونزوئلا روز سه شنبه گفت توانسته یک کودتای “مختصر” را سرکوب کند. اما خوان گوآیدو، رهبر مخالفان از مردم خواسته در خیابان‌ها بمانند.

دولت نیکلاس مادورو این ادعا را پس از آن طرح کرد که امروز خوآن گوآیدو، رهبر مخالفان در حالی که در کنار چند نیروی نظامی دیده می‌شد ادعا کرد توانسته حمایت بخشی از نظامیان را جلب کند و از مردم خواست به خیابان‌ها بیایند.

آقای گوآیدو، صبح سه‌شنبه (دهم آوریل) در حالی دیده شد که اطراف او را افرادی با یونیفورم ارتشی گرفته بودند.

خوآن گوآیدو، رئیس مجلس ملی ونزوئلا پس از آن که سه ماه پیش ریاست‌جمهوری نیکلاس مادورو را غیرقانونی خواند در میان ده‌ها هزار معترض سوگند یاد کرد و گفت مطابق قانون اساسی کشورش موظف است ریاست دولت انتقالی را بر عهده بگیرد.

تاکنون ۵۰ کشور که در راس آنها آمریکا و اتحادیه اروپا قرار دارند ریاست‌جمهوری موقت آقای گوآیدو را به رسمیت شناخته‌اند اما چین، روسیه، ایران، کوبا، ترکیه، مکزیک با حمایت قاطع از آقای مادورو ادعاهای آقای گوآیدو را رد کرده‌اند.

بیشتر بخوانید:

درگیری های خیابانی

روز سه‌شنبه تصاویر متعددی از حضور هزاران نفر در خیابان‌های کاراکاس و درگیری میان آنها با نیروهای امنیتی مخابره شد.

در همین حال، وزیر دفاع این کشور با متهم کردن مخالفان به دزدی از انبارهای تسلیحاتی ارتش، ناآرامی‌های امروز را تلاشی “مذبوحانه و تروریستی” خواند و بر حمایت کامل ارتش از نیکلاس مادورو تاکید کرد.

ونزوئلا از تورم لجام گسیخته، بی‌برقی و قحطی دارو و برخی اقلام ضروری رنج می‌برد و بیش از ۱۰ درصد مردم این کشور برای فرار از وخامت اوضاع به کشورهای مجاور گریخته‌اند.

تصاویر متعددی از رویارویی موتورسواران و نفربرهای ضدشورش که برابر مخالفان صف کشیده‌اند مخابره شده استحق نشر عکسEPA
Image captionتصاویر متعددی از رویارویی موتورسواران و نفربرهای ضدشورش که برابر مخالفان صف کشیده‌اند مخابره شده است

واکنش‌های جهانی

تحولات امروز در کاراکاس خیلی زود به صدر اخبار جهانی راه یافته و با واکنش کشورهای مختلف روبرو شده است.

در حالی که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا گفته به دقت اوضاع ونزوئلا را زیر نظر دارد، جان بولتون، مشاور امنیت ملی این کشور از وزیر دفاع، رئیس دیوان عالی و فرمانده گارد ملی این کشور خواسته با پیوستن به مخالفان و خوآن گوایدو زمینه تغییر رژیم در ونزوئلا را فراهم کنند و به آنها هشدار داده که به “فردای بدون نیکلاس مادورو” توجه کنند.

آقای بولتون همچنین مدعی شده کوبا برای در قدرت نگه داشتن نیکلاس مادورو تلاش بسیاری ترتیب داده و حتی صدها موتورسواری که امروز در تصاویر ارسالی از کاراکاس دیده شدند را هاوانا سازمان‌دهی کرده است.

در همین حال، عباس موسوی، سخنگوی جدید وزارت امورخارجه ایران در واکنش به تحولات امروز در ونزوئلا گفته: “آشوب و هرج ومرج به هیچ وجه نمی‌تواند راه حل اختلافات سیاسی در ونزوئلا باشد.”

ایران به همراه روسیه، چین و ترکیه از متحدان اصلی نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری چپ‌گرای ونزوئلا هستند.

وزارت امور خارجه روسیه هم در بیانیه‌ای مخالفان ونزوئلا را به تحریک به درگیری متهم کرده است.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد خواستار توقف درگیری‌ها و خویشتن داری طرفین شده است.

مکزیک که همچنان از نیکلاس مادورو حمایت می‌کند نسبت به اوضاع در این کشور ابراز نگرانی کرده اما دولت برزیل که حامی خوان گوآیدو است برای بررسی اوضاع در کاراکاس جلسه فوری تشکیل داده است.

اسپانیا خواستار پرهیز از خشونت شده و گفته از کودتا و اقدام نظامی حمایت نمی‌کند.

آمار دقیقی از مجروحان درگیری‌های امروز منتشر نشده استحق نشر عکسAFP
Image captionآمار دقیقی از مجروحان درگیری‌های امروز منتشر نشده است

تازه‌ترین تحولات

امروز از کاراکاس گزارش شد که مخالفان و حامیان دولت هر دو به خیابان‌های پایتخت رفته‌اند.

تصاویر متعددی از درگیری میان معترضان و نیروهای ضدشورش مخابره شده که در آنها اتوبوس‌های آتش گرفته، نفربرهایی که معترضان به سوی انها کوکتل مولوتوف پرتاب می‌کنند و خودروهای آب‌پاش و پرتاب گاز اشک‌آور و صدای شلیک به فراوان دیده می‌‎شود.

در این تصاویر نفربر پلیس دیده می‌شود که به میان جمع معترضان می‌راند هر چند معلوم نیست که کسی در جریان این واقعه مجروح شده باشد.

یک روزنامه محلی از زخمی شدن ۳۷ نفر خبر داده است.

گزارشگر بی‌بی‌سی در کاراکاس، گویلرمو اولمو می‌گوید امروز شاهد خشن‌ترین روز اعتراضات ضددولتی در کاراکاس بوده است.

گزارش شده جمعی از نیروهای گارد ملی ونزوئلا هم به حمایت از خوان گوآیدو پیوسته‌اند و در این عکس مشغول شلیک تیر هوایی هستندحق نشر عکسAFP
Image captionگزارش شده جمعی از نیروهای گارد ملی ونزوئلا هم به حمایت از خوان گوآیدو پیوسته‌اند و در این عکس مشغول شلیک تیر هوایی هستند

در همین حال ولادیمیر پادرینو، وزیردفاع ونزوئلا ضمن تاکید بر حمایت ارتش از نیکلاس مادورو گفته کودتا نافرجام بوده و “سلاح‌های کشور در خدمت حفظ استقلال و تمامیت ارضی ونزوئلا هستند.”

او مدعی شده که یک سرباز ارتش گلوله خورده و زخمی شده و هشدار داده که ارتش در برابر خشونت و آشوب آرام نخواهد ماند.

ماجرا چگونه آغاز شد؟

صبح امروز (سه‌شنبه دهم اردیبهشت) ابتدا ویدئویی سه دقیقه‌ای منتشر شد که در آن خوآن گوآیدو، رهبر مخالفان اعلام می‌کرد توانسته “حمایت سربازان دلیر” کشورش در کاراکاس را جلب کند.

او در این ویدئو که گفته شده در داخل یا حوالی یک پایگاه نظامی در حومه کاراکاس تهیه شده می‌گوید: “نیروهای نظامی ملی تصمیم درستی گرفته‌اند و بنا دارند در سمت درست تاریخ بایستند.”

آقای گوآیدو در این ویدئو در حالی سخن می‌گوید که لئوپولدو لوپز، رهبر برجسته مخالف نیکلاس مادورو در کنار او دیده می‌شود.

آقای لوپز (وسط) از ۵ سال پیش در بازداشت خانگی به سر می‌بردحق نشر عکسREUTERS
Image captionآقای لوپز (وسط) از ۵ سال پیش در بازداشت خانگی به سر می‌برد

از لئوپولدو لوپز، محبوب ترین رهبر مخالفان در ونزوئلا به عنوان کسی که باعث اوج گرفتن آقای گوایدو در صحنه سیاسی این کشور شده، نام برده می‌شود.

آقای لوپز تا امروز در بازداشت خانگی بود و حامیانش او را زندانی سیاسی می‌دانند اما آن طور که به نظر می‌رسد آقای گوآیدو توانسته او را از حصر خانگی برهاند.

آقای لوپز از سال ۲۰۱۴ در بازداشت به سر می‌برد. او امروز گفته توسط نیروهای ارتشی حامی خوآن گوآیدو آزاد شده است.

او امروز خطاب به مردم ونزوئلا گفت: “همه ونزوئلایی‌هایی که آزادی می‌خواهند باید بیرون بیایند؛ نافرمانی کنند و به سربازان دلیر و سایر مردم بپیوندند.”

علاوه بر کاراکاس که کانون درگیری و ناآرامی‌های امروز بوده مخالفان می‌گویند در سایر شهرهای ونزوئلا هم هزاران نفر به خیابان‌ها آمده‌اند.

ویدئو منتشر شده از آقایان گوآیدو و لوپز به نظر می‌رسد در نزدیکی پایگاه هوایی کارلوتا کاراکاس که یکی از بزرگترین پایگاه‌های هوایی ونزوئلا است تهیه شده است.

درگیری ها در کاراکاسحق نشر عکسAFP

واکنش دولت ونزوئلا

خورخه رودریگز، وزیر اطلاعات ونزوئلا در توییتر نوشته دولت در حال سرکوب گروه کوچکی از “نظامیان خائن” است که به گفته او قصد کودتا دارند.

در همین حال، نیکلاس مادورو با فرماندهان ارتش صحبت کرده و آنها هم “وفاداری کامل خود به مردم، قانون اساسی و وطن‌شان” را اعلام کرده‌اند.

در همین حال، دیاسدادو کابلو، یکی از رهبران حزب سوسیالیست حاکم از حامیان دولت خواسته به خیابان‌ها بریزند و از کاخ ریاست‌جمهوری محافظت‌کنند. او تحولات امروز در کاراکاس را توطئه “جناح راست” خوانده است.

خورخه آریزا، به خبرگزاری رویترز گفته “تلاش برای کودتا” مستقیما از “واشنگتن برنامه‌ریزی و هدایت شده و به رهبری جان بولتون در داخل پنتاگون و وزارت خارجه اداره می‌شود.”

جان بولتون هم عصر سه‌شنبه ضمن ابراز امیدواری از تغییر نظام در ونزوئلا گفت کوبا نقش مهمی در نگه داشتن نیکلاس مادورو در قدرت دارد و برای سرکوب معترضان موتورسوارانی را در کاراکاس بسیج کرده است.

آقای بولتون گفت: “مادورو باید برود. آمریکا همه گزینه‌ها را روی میز دارد و همان طور که سه ماه پیش تاکید کردیم از نظر آمریکا اشتباه خیلی بزرگی خواهد بود اگر مادورو از خشونت علیه مردم کشورش استفاده کند.”

مشاور امنیت ملی کاخ سفید در این کنفرانس خبری مستقیما از وزیر دفاع، رئیس دیوان عالی و رئیس گارد ملی ونزوئلا نام برد و به آنها توصیه کرد که “زمان رفتن مادورو فرا رسیده است.”

تصاویر متعددی از سنگربندی مخالفان در خیابان‌ها و آتش زدن خودروها مخابره شده استحق نشر عکسAFP
Image captionتصاویر متعددی از سنگربندی مخالفان در خیابان‌ها و آتش زدن خودروها مخابره شده است

واکنش‌های جهانی به تحولات امروز ونزوئلا

 • دبیرکل سازمان ملل خواستار خویشتن‌داری هر دو طرف شده است
 • مایک پومپئو در توییتر ضمن حمایت از خوآن گوآیدو نوشته واشنگتن از مردم ونزوئلا “در راه کسب آزادی” حمایت می‌کند.
 • جان بولتون نسبت به استفاده از خشونت علیه معترضان هشدار داده است
 • اسپانیا گفته از کودتا حمایت نمی‌کند و نگران به راه افتادن “حمام خون” است
 • ژائیر بولسورانو، رئیس جمهوری برزیل که حامی گوآیدو است خواستار جلسه اضطراری هیات دولت شده و از وزیر خارجه، وزیر دفاع و معاون رئیس‌جمهور خواسته نزد او بروند
 • ایوان دوکه، رئیس‌جمهور کلمبیا از ارتش ونزوئلا خواسته به حمایت از گوآیدو بروند
 • اوا مورالس، رئیس‌جمهور بولیوی و برونو رودریگز با ارسال پیامی به نیکلاس مادورو از او حمایت کرده و “کودتاچیان” را محکوم کرده‌اند.

انتخابات اسپانیا؛ حزب حاکم ‘پیش’ است اما ‘اکثریت ندارد’

 

حق نشر عکسAFP

نظرسنجی از کسانی که در انتخابات اسپانیا شرکت کرده‌اند نشان می‌دهد حزب حاکم سوسیالیست بیشترین کرسی‌های پارلمان را به دست می‌آورد اما برای تشکیل دولت اکثریت نخواهد داشت. در این انتخابات حدود ٧٤ درصد واجدان شرایط شرکت کرده‌اند.

به گزارش تلویزیون دولتی اسپانیا، حزب سوسیالیست به رهبری پدرو سانچز نخست وزیر ٢٨.١ درصد آرا را به دست می‌آورد و حزب خلق با ١٧.٨ درصد در جای دوم است. اگر این نتیجه درست باشد، بدترین نتیجه تاریخ حزب راست‌گرای خلق است.

بر اساس این نظر سنجی حزب چپ‌گرای پودموس (ما می‌توانیم) ١٦.١ درصد آرا و حزب راست میانه شهروندان ١٤.٤ درصد آرا را به دست می آورند.

حزب راست افراطی بوکس هم ١٢.١ درصد آرا را به دست می‌آورد و برای اولین بار در پارلمان اسپانیا نماینده پیدا می‌کند.

اگر این نظرسنجی درست باشد حزب حاکم بین ١١٦ تا ١٢١ کرسی به دست می‌آورد و حزب پودموس که قبلا با آن ائتلاف کرده بود بین ٤٢ تا ٤٥ کرسی، در نتیجه ائتلاف دو حزب نمی‌تواند به ١٧٦ کرسی از ٣٥٠ کرسی برای تشکیل دولت برسد.

بر اساس این نتایج احتمال دارد سه حزب راست، شهروندان، خلق و بوکس با هم ائتلاف کنند و دولت تشکیل دهند.

حق نشر عکسREUTERSImage captionپدرو سانچز رهبر حزب سوسیالیست

این اولین بار است که پنج حزب اسپانیا هر کدام درصد قابل توجهی از آرا را به دست آورده‌اند. در این انتخابات که به نظر می‌رسد حاکی از چنددستگی رای دهندگان است، مهمترین موضوعات هویت ملی، اقتصاد، برابری جنسیتی و استقلال کاتالونیا بودند.

حزب بوکس که اخیرا وارد صحنه سیاسی شده و به نظر می‌رسد رای قابل توجهی هم به دست بیاورد با تنوع فرهنگی، استقلال کاتالونیا و آنچه آن را “فمینیسم افراطی” می‌خواند بشدت مخالف است. برخی تحلیلگران می‌گویند موضع ضد استقلال این حزب سبب جلب آرای کسانی شده که از تلاش کاتالونیا برای استقلال عصبانی هستند.

پدور سانچز نخست وزیر بعد از انداختن رای خود به صندوق گفت: “پس از سالها بی‌ثباتی و بلاتکلیفی، مهم است که امروز پیام روشنی بفرستیم که ما چطور اسپانیایی می‌خواهیم. یک اکثریت پارلمانی وسیع باید برای تشکیل دولتی باثبات شکل بگیرد.”

اما آلبرت ریورا رهبر حزب راست میانه شهروندان خواستار برکناری آقای سانچز شد و گفت: “این انتخابات عادی نیست. این انتخابات بر سر این است که آیا ما می‌خواهیم متحد بمانیم، آیا می خواهیم همچنان شهروندانی آزاد و برابر باشیم، آیا می‌‎خواهیم اسپانیا به گذشته نگاه کند یا آینده و میانه‌روی پیشه کند یا تندروی.”

پابلو کاسادو که رهبری حزب خلق را به عهده دارد گفت خواستار یک دولت باثبات است تا تجربه شکست خورده دو سال گذشته به پایان برسد.

حزب خلق پس از رسوایی مالی بسیار وسیع، سال پیش مجبور به کناره‌گیری از قدرت شد و حزب آقای سانچز دولت اقلیت تشکیل داد.

سانتیاگو آباسکال رهبر حزب بوکس هم از مردم خواست “بدون ترس از چیزی یا کسی” رای بدهند.

در این انتخابات، بجز ۳۵۰ کرسی پارلمان اسپانیا (کنگره وکلا) مردم برای انتخاب ۲۰۸ کرسی مجلس سنا نیز رای داده‌اند.

 

پدر و دو برادر مظنون اصلی حملات سریلانکا کشته شده‌اند

مقام های سریلانکایی می گویند که پدر و برادر زهران هاشم، مظنون اصلی طراحی حملات روز عید پاک، در عملیات روز جمعه ماموران امنیتی کشته شده اند.

هاشم که در هتلی در شهر کلمبو، پایتخت، حمله انفجاری انجام داد یک گروه افراطی اسلام گرا به نام “جماعت ملی توحید” تاسیس کرده بود. فعالیت این گروه اکنون ممنوع شده است.

پلیس به مقر این گروه در شهر کاتانکودی در شرق کشور یورش برده است.

همزمان رئیس جمهور سریلانکا پوشاندن صورت توسط زنان مسلمان را ممنوع کرده است.

در حملات یکشنبه گذشته کلیساها و هتل ها هدف بمبگذاری قرار گرفتند که حداقل ۲۵۰ کشته به جا گذاشت.

روز یکشنبه مراسم مذهبی در کلیساهای سراسر این کشور به عنوان گامی احتیاطی لغو شد اما نمازگزاران برای نیایش در برابر کلیسای سن آنتونی که محلی از یک بمبگذاری ها بود تجمع کردند.

مرگ بستگان هاشم

نیروهای امنیتی روز جمعه به خانه ای در سنتهمارتو در نزدیکی کاتانکودی، زادگاه هاشم، حمله کردند.

با تلاش ماموران برای ورود به این خانه مردان مسلح آتش گشودند و سه مرد بمب هایی را منفجر کردند، که منجر به مرگ آنها، شش کودک و سه زن در خانه شد. سه نفر دیگر در تبادل آتش با پلیس کشته شدند.

یکی از بستگان نزدیک این خانواده به بی‌بی‌سی گفت که پدر و دو برادر هاشم در آن حمله کشته شدند.

منابع آگاه پلیس در گفت و گو با خبرگزاری رویترز نام آنها را محمد هاشم، و پسرانش زینی هاشم و ریلوان هاشم معرفی کردند.

رویترز گزارش می دهد که هر سه نفر در ویدئویی که در شبکه های اجتماعی نشر یافته بود خواستار جنگی تمام عیار علیه “کفار” می شدند.

در شهر کاتانکودی هم پلیس مقر “جماعت ملی توحید” که زهران هاشم هدایت می کرد را جست و جو کردند.

مایتریپالا سیریسنا رئیس جمهور سریلانکا روز دوشنبه با اعلام ممنوعیت پوشش صورت گفت که این گامی اضطراری متکی بر دلایل امنیتی است.

در این اعلامیه صراحتا از نقاب یا برقع نام برده نشده است اما می گوید که صورت زنان باید به طور کامل پیدا باشد تا امکان شناسایی آنها وجود داشته باشد.

 

همزمان با حمله در روز جمعه، پلیس سریلانکا در هجومی به یک خانه دیگر در شهری در نزدیکی همین محل، مقداری مواد منفجره و یک پهپاد کشف کرد.

ساکنین می‌گویند که حدود ۶۰۰ تن از مسلمانانی که در این منطقه زندگی می‌کردند، خانه‌هایشان را ترک کرده‌اند و از ترس ناامنی در یک مدرسه پناه گرفته‌اند.

از روز یکشنبه هفته پیش که موجی از انفجارها در سریلانکا رخ داد این کشور در وضعیت اضطراری قراردارد.

در این انفجارها چندین کلیسا که در حال برگزاری عید پاک بودند و همچنین چند هتل هدف قرار گرفتند.

اگرچه گروه داعش مدعی است که در این حملات دست داشته، اما دولت سریلانکا می‌گوید که یک گروه محلی به نام “جماعت ملی توحید” این حملات را انجام داده است. در عین حال گزارش‌هایی درباره ارتباط این گروه با داعش نیز منتشر شده است.

مایتریپلا سیریسنا، رئیس‌جمهوری سریلانکا روز شنبه فعالیت تعدادی از گروههای اسلامی، از جمله گروه “جمعیت ملت ابراهیم” را غیرقانونی اعلام کرد. برخی گزارش‌ها حاکی است که بعضی از اعضای “جمعیت ملت ابراهیم” نیز در بمب‌گذاری‌های یکشنبه گذشته دست داشته‌اند.

در یک هفته‌ گذشته نیروهای امنیتی سریلانکا عملیات گسترده‌ای را برای دستگیری شبه‌نظامیان اسلامگرا آغاز کرده‌اند اما همچنان تعدادی از هواداران گروه داعش دستگیر نشده‌اند.

بر اساس گزارش رسانه‌های محلی در مجموع در این یک هفته ۸۰ نفر دستگیر شده‌اند.

اما رئیس‌جمهور سریلانکا به خبرنگاران گفته بود که بر اساس اطلاعات سرویس‌های امنیتی، حدود ۱۳۰ مظنون مرتبط با داعش در این کشور حضور دارند و جستجوی برای یافتن همگی آنها همچنان ادامه دارد

تحولات سودان؛ توافق برای تشکیل شورای مشترک نظامیان و مخالفان

حق نشر عکسGETTY IMAGESImage captionاعتراض‌های خیابانی همچنان ادامه دارد

به رغم اینکه روز شنبه اعلام شد برای تشکیل یک شورای مشترک بین نظامیان و غیرنظامیان برای دوره گذار در سودان توافقی به دست آمده، مذاکرات بیشتر بین فرماندهان ارتش و رهبران مخالفان در امروز یکشنبه ادامه خواهد داشت.

در این مذاکرات تاکنون توافق اولیه برای انتقال قدرت از نظامیان به غیرنظامیان به دست آمده است.

اختلاف میان رهبران سیاسی اپوزیسیون در سودان با نظامیان در چهار ماه گذشته ادامه داشته و در نهایت به سرنگونی عمر بشیر، رئیس‌جمهوری این کشور منجر شد.

اما بعد از سرنگونی وی، ارتش همچنان زمام امور را به دست گرفت که موجب شد تا اعتراض‌ها به پایان نرسد و مخالفان همچنان با حضور در خیابان خواستار انتقال قدرت به غیرنظامیان شوند.

حق نشر عکسGETTY IMAGESImage captionمخالفان با ادامه دادن اعتراض‌های خیابانی در تلاشند تا ارتش را به عقب‌نشینی وادار کنند

در جریان مذاکرات بین رهبران مخالفان و ارتش قرار شد که یک شورای حاکمیتی متشکل از نمایندگان دو طرف تشکیل شود.

در روز یکشنبه بر سر زمانبدی برگزاری انتخابات، مذاکراتی برگزار می‌شود.

یک طرف این مذاکرات “شورای انتقالی نظامی” سودان است که توسط فرماندهان عالی‌رتبه ارتش و بعد از سقوط عمر بشیر تشکیل شد. طرف دیگر این مذاکرات نیز گروهی است با نام “بیانیه آزادی و تغییر نیروها” که ائتلافی گسترده از احزاب مخالف است.

بر اساس گزارش‌ها همچنان اختلافی مهم بر سر شکل و فعالیت شورای حاکمیتی وجود دارد و هر دو گروه ارتشی‌ها و غیرنظامیان در تلاشند تا نفوذ بیشتری در آن داشته باشند.

ارتش می‌گوید که این شورا باید ۱۰ عضو داشته باشد و دستکم هفت تن از این اعضا از نظامیان باشند. اما مخالفان به دنبال شورایی با ۱۵ عضو هستند که دستکم هشت تن از اعضایش غیرنظامی باشند.

حق نشر عکسGETTY IMAGESImage captionرشید السید (چپ) و امجد فرید (راست) دو تن از سخنگویان مخالفان و از رهبران اپوزیسیون سودان

در این میان مخالفان با برپایی راهمپیمایی‌های بزرگ سعی می‌کنند تا نظامیان را تحت فشار بگذارند.

نظامیان در ابتدای سرنگونی عمر بشیر اعلام کردند که به مدت دو سال قدرت را در کشور در دست خواهند داشت و سپس انتخابات برگزار خواهند کرد.

فعلا روشن نیست که آیا در این برنامه‌ریزی تغییری رخ خواهد دارد یا نه.

اتحادیه آفریقا پیشنهاد کرده بود که دوره قدرت نظامیان به سه ماه کاهش یابد و سپس اداره امور به دست غیرنظامیان سپرده شود. اما مخالفان این پیشنهاد را رد کردند.

در روز شنبه برخی اختلافات در میان احزاب گوناگون مخالف به درگیری‌های فیزیکی بین‌شان منجر شد که ۶۵ مجروح برجای گذاشت.

 

Getty Images

سودان

پایتخت: خارطوم

 • ۴۳ میلیون نفرجمعیت دارد
 • ۳۰ درصد جمعیتاقلیت‌های مختلف غیر عرب هستند
 • ۴۳۰۰ دلاردرآمد سرانه کشور به ازای هر نفر در سال ۲۰۱۷
 • انگلیسی و عربیزبان‌های رسمی کشور

منبع: CIA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

خشم’ پوتین از حکم زندان برای یک زن روس در آمریکا

حق نشر عکسREUTERSImage captionآقای پوتین گفته بعد از بازداشت دادستان‌ها ادله کافی برای محکومیت خانم بوتینا پیدا نکردند و در نهایت خواسته‌اند با این حکم “حفظ آبرو” کنند

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، در واکنش به صدور حکم ۱۸ ماه زندان ماریا بوتینا، شهروند روسیه که به اتهام جاسوسی در آمریکا بازداشت و محاکمه شد گفته این دادگاه “مسخره‌آمیز” بوده و “در نهایت هم چون نتوانسته‌اند چیزی پیدا کنند با رای ۱۸ ماه زندان سعی کردند حفظ آبرو کنند”. دادستان‌های آمریکا می‌گویند ماریا بوتینا بدون ثبت رسمی به عنوان یک لابی‌گر سعی داشته در نهادهای سیاسی آمریکا نفوذ کند.

ماریا بوتینا، روز گذشته (جمعه ۲۶ آوریل) در دادگاه به ۱۸ ماه زندان محکوم شد.

او که به عنوان دانشجوی بین‌المللی وارد آمریکا شده بود محکوم شده که از طرف یک سیاست‌مدار روس مامور به نفوذ در نهادهای سیاسی چون انجمن ملی سلاح آمریکا شده بوده تا از این طریق کانال‌های ارتباطی غیرمستقیم و غیرعلنی با مقام‌های آمریکایی ایجاد کند.

خانم بوتینا که در ابتدا این اتهام را رد کرده بود ماه دسامبر گذشته یکی از اتهام‌های مرتبط با دسیسه‌چینی را که از سوی دادستان‌ها طرح شده بود را پذیرفت.

اما ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه امروز (شنبه ۲۷ آوریل) گفته حکمی که در نهایت برای ماریا بوتینا صادر شده نشان از این دارد که “قصد حفظ آبرو” داشته‌اند.

آقای پوتین که برای شرکت در اجلاس راه ابریشم به چین سفر کرده امروز در نخستین اظهارنظر علنی درباره حکم خانم بوتینا گفته: “معلوم نیست بالاخره او (ماریا بوتینا) به چه جرمی محکوم شده و گناهش چه بوده.”

“من فکر می‌کنم این یک مثال بارز برای حفظ آبرو است. آنها این دختر را بازداشت و به زندان انداختند. اما بعد هیچ چیزی علیه او پیدا نکردند و برای این که قضیه کاملا احمقانه جلوه ندهد برای ۱۸ ماه زندان بستند که بگویند بالاخره یک جرمی بوده.”

در دادگاه چه اتفاق افتاد؟

دادستان‌ها در دادگاه ماریا بوتینا را متهم کرده بودند که درصدد نزدیک شدن به نهادهای سیاسی آمریکا بوده تا سیاست‌های آنها را به نفع مسکو ترغیب کند.

او که ۳۰ سال دارد ماه ژوئیه گذشته بازداشت شد و به همین علت ۹ ماهی که در زندان بود در مجموع ماه‌های محکومیت او که ۱۸ ماه اعلام شده محاسبه خواهد شد.

بنابر حکم دادگاه او پس گذراندن حکم محکومیت هم فورا از خاک آمریکا اخراج خواهد شد.

قاضی روز جمعه و به هنگام قرائت حکم گفت که خانم بوتینا با پلیس و بازپرسان کاملا همکاری کرده و در پایان هم خطاب به او گفته: “آروزی موفقیت برایت دارم.”

آن طور که دادستان ها می‌گویند خانم بوتینا که خود را فعال حقوق مالکیت اسلحه در آمریکا معرفی کرده بود با نزدیکی به انجمن ملی سلاح آمریکا (ان.آر.ای) تلاش کرده بود از طریق این نهاد محافظه کار به جمهوری خواهان و در راس آنها دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا نزدیک شود.

واکنش امروز آقای پوتین به حکم خانم بوتینا همسو با موضعی است که کرملین از ماه ژوئیه گذشته در برابر این بازداشت و دادگاه اتخاذ کرده بود.

حق نشر عکسREUTERSImage captionخانم بوتینا پس از گذراندن دوران حبس از خاک آمریکا اخراج خواهد شد

وزارت خارجه روسیه هم روز جمعه در واکنش به حکم خانم بوتینا آن را “مایه شرمساری نظام قضایی آمریکا” دانسته بود و دادگاه را متهم کرده بود که “آشکارا از دستور سیاسی” دولت پیروی کرده است.

سفارت روسیه در واشنگتن هم بروی صفحه فیسبوک خود با “زندانی سیاسی” خواندن خانم بوتینا خواستار آزادی فوری او شده و از هشتگ “ماریا را آزاد کنید” استفاده کرده است.

روسیه پیش‌تر هم این بازداشت را “ساختگی” خوانده بود.

اما مبنای قضایی پلیس اف‌بی‌آی و دادستان‌ها برای بازداشت و محاکمه خانم بوتینا قانونی است به نام “فارا” که از فعالان و لابی‌گران خارجی می‌خواهد پیش از آغاز فعالیت در خاک آمریکا به عنوان یک “لابی‌گر” در وزارت دادگستری آمریکا رسما ثبت‌نام کنند.

ماریا بوتینا کیست؟

ماریا بوتینا در سال ۱۹۸۸ در جنوب سیبری به دنیا آمده و به نوشته خودش در فیس بوک، از ده سالگی با اسلحه آشنا شده است.

او گروهی به نام حق مالکیت سلاح تشکیل داده بود و خواهان آزاد شدن فروش سلاح شده بود.

خانم بوتینا از ۶ سال پیش عضو مادام العمر انجمن ملی اسلحه در آمریکا شده بود و در گردهمایی‌های سالانه آن شرکت می کرد.

او در سال ۲۰۱۵ با حضور در گردهمایی انجمن ملی اسلحه در لاس‌وگاس، از دونالد ترامپ که نامزد ریاست جمهوری بود درباره تحریم روسیه سوال کرد.

ماریا بوتینا از دو سال پیش به عنوان دانشجوی کارشناسی ارشد در دانشگاه آمریکن در شهر وشنگتن دی سی ویزای دانشجویی برای زندگی در آمریکا دریافت کرد.

 

شبه قاره هند؛ چرا فارسی جایش را به زبان انگلیسی داد؟

رضا محمدیشاعر

حق نشر عکسGETTY IMAGESImage captionعمران خان اخیرا در تهران گفت: “اگر انگلیسی‌ها در قرن نوزدهم به هند نیامده بودند، نیازی به مترجم نداشتیم, همه ما به فارسی صحبت می‌کردیم. فارسی برای شش صد سال زبان رسمی در هند بود”

امروزه خیلی‌ها می‌پرسند چطور شعر حافظ ، طوطیان هندی را در قرن هشت هجری شکرشکن می کرده، اگر بدانند که شعر حافظ خوانندگان بیشتری در هندوستان داشته، شاید تعجب کنند.

شکر شکن شوند همه طوطیان هند/ زین قند پارسی که به بنگاله می‌رود

برای این، وقتی عمران خان، نخست وزیر پاکستان درباره زبان فارسی در شبه قاره در سفر اخیرش به تهران صحبت کرد و گفت “اگر انگلیسی‌ها در قرن نوزدهم به هند نیامده بودند، نیازی به مترجم نداشتیم, همه ما به فارسی صحبت می‌کردیم. فارسی برای شش صد سال زبان رسمی در هند بود”، خیلی‌ها حیرت کردند.

اما اگر کسی به هند و پاکستان سفرکند، می‌بیند هنوز علی‌رغم این که به ندرت فارسی صحبت می‌شود، نام‌های فارسی در همه شبه قاره هند زنده است. سه قرن قبل از حافظ، یکی از بزرگترین شاعران فارسی، مسعود سعد سلمان، در لاهور می‌زیست، همان که یکی از زیباترین شعرهای تاریخ را در نوستالژی شهر لاهور نوشته است.

ای لاوهور ویحک بی من چگونه‌‌ای/بی‌آفتاب روشن روشن چگونه‌ای

و البته معروف‌ترین حبسیه تاریخ زبان فارسی را او در زندان نوشته است که:

نالم به دل چو نای من اندر حصار نای

پستی گرفت همت من زین بلند جای

همشهری او هجویری غزنوی، صاحب کشف المحجوب را هم همه علاقمندان عرفان می‌شناسند و طرفه این که آخرین شاعر بزرگ شبه قاره، اقبال لاهوری هم همشهری او بوده است.

اما در بین این هزار سال، هزاران شاعر، نویسنده و منتقد و عارف و دانشمند فارسی‌گوی دیگر، اکثرا در ایران ناشناخته‌اند، زبانی که هزار سال در شبه قاره هند، فرهنگ و هنر و اندیشه خلق کرد اما یک باره، جایش را به زبان انگلیسی داد.

Image captionباغ بیدل در دهلی

فقط انگلیسی‌ها نبودند که زبان فارسی را در هند به وادی فراموشی سپردند. فارسی‌گویان در ایران نیز، چنین کردند، برای همین، بسیاری‌ها به شمول خیلی از دانشجویان ادبیات فارسی در ایران، از ثروت ادبی فارسی در هند غافل مانده‌اند، برای این اظهارات عمران خان باعث شگفت‌زدگی شد.

زبان فارسی به طور نظام‌یافته توسط محمود غزنوی به هند وارد شد و بعد در پادشاهی پتان‌ها (پشتون‌ها) زبان رسمی شد. در امپراتوری سه‌صدساله مغول‌ها، زبان اداری و اصلی هندوستان بوده است. شواهد نشان می‌دهد که قبل از غزنویان عده‌ای در بخش مرکزی هند به زبان فارسی صحبت می‌کردند. در طی همه این زمان‌ها کلیه مراودات، مکاتبات، نامه‌نگاری‌ها و اسناد دولتی که توسط شاهان و درباریان انجام و به سراسر جهان ارسال می‌شد، به زبان فارسی بود که موجب گسترش این زبان شد.

یکی از سه سبک عمده شعر فارسی به نام ‘سبک هندی ‘ مسمی است، اگرچه در دوره افراط ناسیونالیسم، بعضی‌ها به جای هندی، این سبک را ‘اصفهانی ‘ می‌نامند و همین ناسیونالیسم تلخ باعث فراموشی آن همه میراث شگفت معرفتی و ادبی شد.

هندی‌ها معتقدند که هند را شمشیر سلطان محمود، فارسی‌زبان نکرد. سخنان میر سیدعلی همدانی که امروزه زیارت مثالی تاجیکستان است، فارسی‌گو ساخت. از صد و ده جلد آثار این عارف بزرگ که همه به فارسی است، هیچ کدام در ایران منتشر نشده، نه ‘ذخیره الملوک ‘ که نقشه راه مدارا در هند بوده و نه حتی شعرهایش.

همان طور که ‘مجمع البحرین داراشکوه ‘ (کتابی در یگانگی هند و اسلام) و ترجمه اوپانیشادهای این شاه شگفت منتشر نشده‌اند. همان طور که شاعران بزرگی چون بیدل دهلوی و واقف لاهوری و میرزاغالب به تازگی کشف شده‌اند. غنی کشمیری همراه با شاعران دیگری که رگ و ربشه‌یی در مرزهای ایران امروز داشتند مثل صایب تبریزی و کلیم کاشانی و عرفی شیرازی و طالب آملی و غیره زودتر پیدا شده بودند.

حق نشر عکس  GETTY IMAGESImage captionفارسیان هند مشغول تجلیل از نوروز

به جز هزاران دیوان شعر، آثار بسیاری از قبیل حدود سی لغت‌نامه معروف فارسی مثل برهان قاطع و آنندراج در شبه قاره هند تالیف شده‌اند. کتابخانه‌های عمومی و خصوصی هند و پاکستان، هنوز پر از آثار خطی شگفت فارسی‌اند، به طور مثال کتابخانه خانقاه گنج بخش لاهور، یکی از قیمتی‌ترین ذخایر آثار درجه یک خطی فارسی محسوب می‌شود و برای نسخه‌شناسان و محققان فارسی در شبه قاره هنوز هم مرجع اهل تحقیق اند.

به طورمثال پروفیسور عارف نوشاهی در لاهور و پروفیسور شریف حسین قاسمی در دهلی را می‌توان نام برد که هر دو در سال‌های اخیر برای تدریس نسخه‌شناسی به عرس بیدل تهران دعوت شدند.

در سراسر هند بیش از پنجاه بخش زبان فارسی در دانشگاه‌ها و کالج‌ها به فعالیت اشتغال دارند. بیش از یک صد مدرسه و دبیرستان فعالانه به تدریس زبان فارسی می‌پردازند. در اکثر قریب به اتفاق مدارس سنتی اسلامی، زبان فارسی در متون درسی وجود دارد و همه علما و مدرسین با دیوان‌های شعرای بزرگ، آشنایی و الفت دارند. احمد فراز، مشهورترین شاعر مردمی شبه قاره که با این نگارنده دوستی داشت و همین اواخر درگذشت، اشعار فارسی بسیاری را در حافظه داشت.

نکته دیگری که درباره فارسی در هند جالب است، نقش مهاجران یا فراریان یا هم تاجران ایرانی است که بعدها در هند ساکن شدند. به طور مثال شاهزاده آقاخان، امام حاضر اسماعلیه جهان، از اعقاب امام آقاخان محلاتی است که از ایران تبعید شد. آن‌ها علاقه به زبان فارسی و معارف آن را نیز با خود در هند گسترش دادند.

همان طور که جمعیت فارسیان هند که زرتشتیان مهاجرند و جامعه‌ای ثروتمند در هند به شمار می‌روند، برای این عجیب نیست که بگوییم این مهاجران هم در نشر کتاب و روزنامه فارسی و هم در اتفاقات سیاسی ایران، تاثیراتی مهمی در تاریخ داشته‌اند. در سال ۱۷۸۱ نخستین کتاب فارسی چاپ شده در هند با عنوان انشای هرکرن با آن چاپ شد و در سال ۱۷۸۸ کتاب لیلی و مجنون هاتفی خرجردی با کوشش و تصحیح ویلیام جونز به عنوان اولین کتاب ادبی فارسی و نخستین کتاب آموزشی فارسی نیز به سال ۱۷۹۲ با عنوان درس‌های فارسی و انگلیسی در کلکته چاپ شد.

Image captionنوشته‌های فارسی هنوز در پاکستان از چشم‌اندازهای آشناست

خیلی پیش‌تر از ایران و افغانستان، شرق‌شناسانی که در کمپانی هند شرقی کار می‌کردند، سیاست‌شان حمایت از زبان فارسی به عنوان مظهر تمدن بومی بود. برای این گلچینی از آثار مهم فارسی تالیف، تصحیح و به زیور چاپ آراسته شدند. این دوران طلایی اما در هفتم مارس ۱۸۳۵ با روی کار آمدن حکمران جدید سر چارلز ترولیان به پایان رسید، با این دستور که بهتر است هندیان سرگرم ادبیات و هنر اروپایی شوند. با این حال چاپ کتاب‌های فارسی در هند ادامه یافت.

روزنامه‌نگاری فارسی در هند نیز قدمتی بیش از روزنامه‌نگاری فارسی در ایران و افغانستان دارد. از سال ۱۸۲۱ تا آغاز جنگ جهانی اول ۱۹ روزنامه فارسی در هند منتشر می‌شده‌اند. برنامه فارسی در رادیوی دولتی پاکستان، همین اواخر جایش را به عربی داد و بدین ترتیب، رقابت های سیاسی منطقه‌ای که سایه شومش را بر سر هر چیزی می‌توان دید، دشمن جدید زبان فارسی در شبه قاره شد.

امروزه نیز، شبه قاره هند و البته پاکستان، جمعیت‌های فارسی‌زبان پراکنده‌ای دارد، در هند بیش از صد و چهل شاعر فارسی زبان، توسط بنیاد فارسی هند، شناسایی شده‌اند، بعضی از آن‌ها حتی سی ساله نشده‌اند. همان طور که بنیاد فارسی هند که دکتر اکبرشاه جعفری، استاد دانشگاه دهلی و از فارسی‌گویان کشمیری، ریاستش را برعهده دارد، امسال برای اولین‌بار جایزه کتاب سال فارسی هند را نیز برگزار کردند، به روایت او هر سال بیش از چند صد کتاب خوب فارسی در هند منتشر می‌شود. اگر چه به سختی می‌توانند دیگر حامی پیدا کنند.

در پاکستان اما، جمعیت فارسی زبان کویته، پیشاور و حتی گلگیت، جمعیتی قابل توجه هستند و چه خوب که بر خلاف دولت هند که فارسی را پس می‌زند، دولت جدید پاکستان، از آن با این گرمی یاد و حمایت می‌کند.

 

Updated: می 2, 2019 — 3:48 ب.ظ