اخبار روز :رئیس سی‌آی‌ای: تمرکزمان بر ایران و روسیه افزایش یافته است

 

رئیس سی‌آی‌ای: تمرکزمان بر ایران و روسیه افزایش یافته است

جینا هسپل بیش از یکسال پیش به سمت ریاست سازمان سی‌آی‌ای انتخاب شدحق نشر عکسGETTY IMAGES
Image captionجینا هسپل بیش از یکسال پیش به سمت ریاست سازمان سی‌آی‌ای انتخاب شد

جینا هسپل، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا -سی‌آی‌ای – می‌گوید این سازمان، منابع بیشتری را نسبت به گذشته به ایران و روسیه اختصاص داده است.

خانم هسپل که روز پنج‌شنبه در یک سخنرانی در دانشگاه آبرن سخن می‌گفت، تغییرات درباره میزان توجه به کشورهایی چون ایران و روسیه را بخشی از تلاش‌ها برای “بهبود توانایی‌های سی‌آی‌ای در مقابل چالش‌هایی که با آن روبه‌روست” توصیف کرد.

رئیس سی‌آی‌ای در تشریح این فعالیت‌ها گفت: “اول از همه اینکه ما زمان، پول و خلاقیت بیشتری را صرف تعدادی از سخت‌ترین دشمنانمان کرده‌ایم.”

وی سپس به نام کشورهای روسیه و ایران اشاره کرد و گفت که در استراتژی‌های سی‌آی‌ای، برای سالیان دراز به دلیل حملات یازده سپتامبر به این دو کشور کمتر توجه شده است.

خانم هسپل تاکید کرد که از نظر او، تمرکز سی‌آی‌ای در دو دهه اخیر بر گروه‌هایی مانند القاعده و داعش، استراتژی درستی بوده، اما زمان آن رسیده که منابع این سازمان خرج “کشورهای رقیب” شود.

رئیس سی‌آی‌ای، همکاری با کشورهای خارجی و همچنین بهره بردن از تکنولوژی‌های جدید را نیز از جمله اقداماتی خواند که به گفته او به توانایی‌های سازمان تحت امرش کمک می‌کنند.

ایران پیشتر آمریکا و به طور مشخص سازمان سی‌آی‌ای را به تلاش برای دخالت در امور داخلی این کشور متهم کرده استحق نشر عکسAFP
Image captionایران پیشتر آمریکا و به طور مشخص سازمان سی‌آی‌ای را به تلاش برای دخالت در امور داخلی این کشور متهم کرده است

خانم هسپل بیش از یکسال پیش جانشین مایک پومپئو، رئیس پیشین سی‌آی‌ای شد. آقای پومپئو نیز در آن زمان به وزارت خارجه آمریکا رفت و جانشین رکس تیلرسون، وزیر خارجه پیشین آمریکا شد.

آقای پومپئو پیش از تصدی وزارت خارجه آمریکا علیه نظام سیاسی ایران سخنانی بیان کرده بود و دستکم یک‌بار ابراز امیدواری کرده بود که مردم ایران، علیه نظام سیاسی حاکم بر این کشور شورش کنند.

اندکی بعد از اینکه او به مقام وزارت خارجه آمریکا رسید، جان بولتون، یکی دیگر از منتقدان سرسخت حکومت ایران نیز به عنوان مشاور امنیت ملی آمریکا انتخاب شد.

این تغییرات در نهایت موجب شد تا سیاست‌های دولت آمریکا در قبال ایران، با فشارهای شدیدی همراه شود و علاوه بر خروج واشنگتن از توافق برجام، تحریم‌های شدیدی علیه ایران اعمال شود.

جان بولتون (راست) و مایک پومپئو (چپ)، چهره‌های مرکزی دولت ترامپ هستند که به اتخاذ سیاست‌های ضد ایران شهرت یافته‌اندحق نشر عکسAFP
Image captionجان بولتون (راست) و مایک پومپئو (چپ)، چهره‌های مرکزی دولت ترامپ هستند که به اتخاذ سیاست‌های ضد ایران شهرت یافته‌اند

در این مدت دولت آمریکا فهرستی از خواسته‌های خود را از حکومت ایران منتشر کرده و به گفته مقام‌های آمریکایی، این کشور در تلاش است تا با اتخاذ یک سیاست فشار حداکثری، به این خواسته‌ها دست یابد.

توقف توسعه موشک‌های بالستیک، محدودیت‌های بیشتر برای برنامه هسته‌ای، تغییر استراتژی ایران در منطقه و پایان دادن به حمایت از شیعیان در یمن و عراق، خروج نیروهای ایرانی از سوریه، پایان دادن به حمایت از گروه‌هایی مانند حزب‌الله لبنان و حماس در مناطق فلسطینی و همچنین عدم تهدید اسرائیل، از جمله درخواست‌های مهم واشنگتن از ایران هستند.

ایران این درخواست‌ها را رد کرده است. تهران همچنین می‌گوید تا زمانی که آمریکا به برجام بازنگردد، با این کشور مذاکره نمی‌کند.

اظهارات تازه جینا هسپل درباره تمرکز منابع سازمان سی‌آی‌ای بر ایران و روسیه در حالی مطرح شده که ایران بارها این سازمان را به مداخله در امور داخلی خود متهم کرده است.

رئیس سازمان سی‌آی‌ای هیچ توضیحی درباره جزئیات چگونگی اختصاص منابع بیشتر و “سرمایه‌گذاری” بر ایران و همچنین اثرات احتمالی این تغییر استراتژی بر روابط دو کشور بیان نکرد.

ایران هنوز به این اظهارات واکنشی نشان نداده است.

ارگ: قطر نشست حکومت افغانستان با طالبان را لغو کرد

ارگحق نشر عکسARG

Image captionارگ ریاست جمهوری گفته قطر با رد کردن فهرست دولت، نشست دوحه را لغو کرد

ریاست جمهوری افغانستان گفته که حکومت قطر به دنبال نپذیرفتن فهرست اشتراک کنندگان دولت در نشست بین‌الافغانی دوحه، این نشست را لغو کرده است.

این نشست قرار بود روزهای شنبه و یکشنبه با اشتراک نمایندگان طالبان و نمایندگانی از دولت افغانستان برگزار شود.

در خبرنامه ارگ ریاست جمهوری که دیرهنگام شب گذشته منتشر شد، آمده است: “پس از آن که تمام آمادگی‌های رفتن هیات تکمیل گردید، با تعجب باید گفت که یک فهرست جدید از قطر که شمولیت متوازن مردم افغانستان در آن مراعات نشده و به معنای بی احترامی به اراده ملی مردم افغانستان بود، مواصلت کرد که این عملکرد مورد قبول مردم افغانستان نیست.”

در خبرنامه ریاست جمهوری آمده که محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در مشورت با بزرگان سیاسی، فهرست ترتیب شده از سوی حکومت قطر را قابل قبول ندانست.

ریاست جمهوری افغانستان گفته از حکومت قطر خواسته فهرست ترتیب شده دولت را بپذیرد و قطر این خواست را رد و در نتیجه “کنفرانس دوحه را لغو کرد.”

ارګحق نشر عکسARG

Image captionقرار بود هیات ۲۵۰ نفری دولت روز گذشته عازم قطر شود

قرار بود روز گذشته هیات ۲۵۰ نفری دولت برای اشتراک در نشست دوحه، عازم قطر شود اما نخست خبرهایی از تاخیر در پرواز و بعدا لغو نشست منتشر شد. منابعی دیروز گفتند که مخالفت طالبان با فهرست اشتراک کنندگان دولت دلیل اصلی لغو نشست بوده است.

طالبان و شماری از شخصیت‎های سیاسی و نهادهای مدنی افغانستان چند روز پیش مخالفت‌شان را با فهرست منتشر شده از سوی دولت اعلام کرده بودند. مخالفان این فهرست را “حکومتی” و تلاشی برای به چالش کشیدن روند صلح خوانده بودند.

اما ریاست جمهوری افغانستان تاکید دارد که فهرست اشتراک کنندگان این نشست را در مشورت با تمام جریان‌های سیاسی و اجتماعی و از سوی کمیته گزینش غیرحکومتی تنظیم کرده بودند.

طالبان در واکنش به لغو شدن نشست دوحه گفته این گروه به دنبال نشست مسکو، به اشتراک در نشست دوحه متعهد بود و با اشتراک چندین برابر زنان و مردان از افغانستان در این نشست موافقت کرده بود.

این گروه در اعلامیه‎ای گفته که گرچند قرار بود در این نشست همه نظریات شخصی خود را در مورد قضیه افغانستان مطرح کنند اما حکومت افغانستان سعی داشت این نشست را نشست گفت و گوی طالبان و حکومت بسازد که تلاشی برای مختل کردن نشست بود.

طالبان گفته حکومت امیدوار بود که افراد دلخواه خود را به نمایندگی از حکومت به این نشست بفرستد و این موضوع سبب لغو نشست شد.

کرزی و استانکزیحق نشر عکسREUTERS

Image captionکرزی در فهرست اشتراک کنندگان دوحه شامل نبود اما در نشست نخست بین‌الافغانی در مسکو، نقش رهبری داشت

مخالفت طالبان با فهرست اشتراک کنندگان دولت

طالبان با انتقاد از فهرست دولت، گفته بود که نشست دوحه، “محفل عروسی یا کدام مهمانی در تالارهای کابل نیست.”

این گروه در اعلامیه‌ای که منتشر کرد، گفت که در این نشست از این فهرست تنها تعداد محدودی اشتراک خواهند کرد و قطر نیز این فهرست را قبول نخواهد کرد.

روز گذشته فهرستی در شماری از رسانه‌های داخلی منتشر شد که گفته شد از سوی طالبان و حکومت قطر تایید شده است. این فهرست ۲۴۳ نفری شامل نمایندگانی از احزاب، شخصیت‌های سیاسی، ولایات افغانستان، مهاجران افغان مقیم خارج و ۲۵ نماینده طالبان بود.

در فهرست دولت شمار زنان حدود پنجاه نفر بود اما در این فهرست شمارشان به بیش از ده نفر می‌رسید.

خلیللزادحق نشر عکسREUTERS

Image captionزلمی خلیلزاد، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا برای صلح افغانستان در توییتر خود نوشته که از تعویق نشست بین‌الافغانی دوحه ناامید شده

واکنش‌ها به لغو نشست دوحه

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا برای صلح افغانستان که گفت‌وگوهای مستقیم آمریکا با طالبان را رهبری می‌کند، در توییتر خود نوشته که از تعویق نشست بین‌الافغانی دوحه ناامید شده و همه را به تعهد به گفت‌وگو و روند صلح تشویق می‌کند.

او به اهمیت گفت‌وگو برای رسیدن به صلح تاکید کرده و از طرفین خواسته بر سر فهرست گفت‌وگو کنندگانی که از تمام افغان‌ها نمایندگی کنند، تفاهم کنند و اگر نیاز به کمکی در این مورد باشد، او حاضر به همکاری است.

حامد کرزی، رئیس جمهوری پیشین افغانستان نیز اعلامیه‌ای منتشر کرده و گفته نشست بین‌الافغانی دوحه فعلا به تاخیر افتاده است.

او گفته است که رسیدن به صلح دایمی در افغانستان در اولویت تلاش‌های مردم افغانستان است و به همین دلیل مطمئنا مردم افغانستان از راه اتحاد، اتفاق و تلاش‌های پی‌هم برای صلح، به زودترین فرصت در یک نشست بین‌الافغانی دور هم جمع خواهند شد.

نام آقای کرزی در فهرست ترتیب شده دولت برای اشتراک در نشست دوحه نبود اما او از این فهرست حمایتش را اعلام کرده بود. در نشست نخست این گفت‌وگوها در مسکو، آقای کرزی نقش رهبری کننده نشست را برعهده داشت.

نشست مسکوحق نشر عکسGETTY IMAGES

Image captionنشست قبلی گفت‌وگوهای بین الافغانی حدود دو و نیم ماه قبل در مسکو برگزار شده بود

نشست‌های بین‌الافغانی

نشست دوحه، قرار بود دومین نشست بین‌الافغانی باشد. طالبان گفته بود این نشست به هدف صلح برگزار خواهد شد اما بخشی از گفت‌وگوهای صلح نیست و تنها برای ابراز نظریات شخصی برگزار می‌شود.

گروه طالبان با وجود فهرست اشتراک کنندگان دولتی، تاکید کرده بود که در این نشست هیچ کسی از حکومت افغانستان نمایندگی نمی‌کند و حتی وابستگان به حکومت نیز، شخصا اشتراک خواهند کرد.

نشست نخست بین‌الافغانی حدود دو و نیم ماه پیش در مسکو برگزار شده بود؛ نشستی با اشتراک نمایندگان طالبان، احزاب و شخصیت‌های سیاسی افغانستان. در این نشست حکومت غایب بود و برگزاری آن انتقادهای زیادی از مقام‌های حکومتی را به دنبال داشت.

حتی شکایتی از سوی دولت برای سفر و اشتراک نمایندگان طالبان در این نشست که در فهرست سیاه سازمان ملل هستند، در این سازمان ثبت شد.

اما این بار که قرار بود نمایندگان دولت نیز در نشست دوحه اشتراک کنند، چند روز پیش طالبان اعلام کردند اسامی اعضای هیات مذاکره کننده این گروه برای ۹ ماه از فهرست سیاه خارج شده است.

ترامپ مصوبه کنگره برای قطع کمک به ائتلاف

 به رهبری عربستان در یمن را وتو کرد

حق نشر عکسAFPImage captionترامپ اجرای مصوبه کنگره را باعث به خطر افتادن امنیت شهروندان آمریکایی و تشویق ایران به گسترش نفوذ خود در یمن دانسته است

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، مصوبه مجالس کنگره در مورد قطع ارتباط ایالات متحده با عملیات نظامی ائتلاف عربی در یمن را وتو کرده است.

دفتر رئیس جمهوری آمریکا نامه آقای ترامپ به مجلس سنا را منتشر کرده که در آن آمده است: “بدینوسیله مصوبه مشترک کنگره را عودت می‌دهم که در آن، رئیس جمهوری به قطع ارتباط نیروهای مسلح ایالات متحده با درگیری یمن یا در ارتباط با آن کشور مگر در موارد استثنایی ملزم شده است. این مصوبه به مثابه اقدامی غیرلازم و خطرناک برای تضعیف اختیارات قانونی من و به مخاطره انداختن جان شهروندان و نظامیان شجاع ما در حال حاضر و در آینده بوده است.”

آقای ترامپ همچنین گفته است که قطع ارتباط نظامی آمریکا با جنگ یمن “بر تلاش ما برای جلوگیری از بروز تلفات غیرنظامی و ممانعت از گسترش فعالیت تروریستی گروه القاعده شبه جزیره عرب و داعش تاثیر منفی خواهد گذاشت و باعث تشویق عملیات بدخواهانه ایران در یمن خواهد شد.”

مصوبه قطع ارتباط و کمک ایالات متحده به ائتلاف به رهبری عربستان سعودی در ماه مارس در مجلس سنا، که حزب جمهوریخواه در آن اکثریت دارد، و در ماه آوریل در مجلس نمایندگان، که تحت تسلط حزب دموکرات مخالف رئیس جمهوری است، به تصویب رسید و برای اجرایی شدن مستلزم امضای رئیس جمهوری بود.

تصویب قطعنامه سنا برای پایان کمک نظامی به ائتلاف عربستان

کنگره آمریکا: قطع کمک آمریکا به عربستان در جنگ یمن رای آورد

دولت آمریکا بر حمایت از ائتلاف عربستان در یمن تاکید کرد

حق نشر عکسGETTY IMAGESImage captionهر دو مجلس کنگره آمریکا به مصوبه قطع ارتباط نظامی آمریکا با جنگ یمن رای داده‌اند اما اکثریت لازم را برای رد وتوی رئیس جمهوری ندارند

رئیس جمهوری آمریکا حق دارد از امضای مصوبه‌های کنگره در صورتیکه آنها را قابل قبول نداند خودداری ورزد و این مصوبات را به کنگره عودت دهد اما مجالس کنگره می‌توانند با اکثریت دوسوم آرا، وتوی رئیس جمهوری را بلا اثر کنند.

مصوبه منع ارتباط نظامی آمریکا با ائتلاف به رهبری عربستان سعودی در جنگ یمن با اکثریت ٢٤٧ رای موافق در برابر ١٧٥ رای مخالف در مجلس نمایندگان، و اکثریت ٥٤ رای موافق در برابر ٤٦ رای مخالف در سنای ایالات متحده تصویب شده بود. در صورتی که شمار اعضای موافق و مخالف این مصوبه تغییری نکرده باشد، به نظر نمی‌رسد که کنگره قادر به لغو وتوی رئیس جمهوری باشد.

حامیان این طرح گفته بودند که عملیات هوایی در بمباران آنچه که منابع نظامی ائتلاف مواضع شورشیان حوثی خوانده‌اند با تلفات غیرنظامی همراه بوده است. آنان عربستان سعودی را مسئول این تلفات دانسته و به شدت مورد انتقاد قرار داده بودند.

حق نشر عکسEPAImage captionعملیات پهپادهای آمریکایی علیه مواضع القاعده در یمن هم انتقاداتی را در پی داشته است

آنان همچنین گفته بودند که ارتباط نظامی ایالات متحده با جنگ یمن ناقض اصلی از قانون اساسی آمریکاست که حق ورود ایالات متحده به جنگ خارجی را به کنگره و نه رئیس جمهوری واگذار کرده است. به گفته آنان، ارتباط نظامی آمریکا با جنگ یمن به منزله ورود به جنگ بدون مصوبه کنگره و در نتیجه، غیرقانونی است.

در پائیز سال ٢٠١٤ میلادی، شورشیان حوثی یمن ظاهرا به منظور مشارکت در دولت عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری، صنعا، پایتخت را به تصرف درآوردند، و طی ماه‌های بعد عملا او را برکنار کرده و قدرت را در دست گرفتند. چند ماه بعد رئیس جمهوری به جنوب یمن گریخت و شبه‌نظامیان حوثی عملیات تصرف تمامی نقاط یمن را آغاز کردند.

در بهار همان سال، عربستان سعودی و شماری دیگر از کشورهای عرب و مسلمان یک ائتلاف نظامی را برای حمایت از نیروهای حامی دولت عبد ربه منصور هادی، به عنوان دولت قانونی یمن، تشکیل دادند. درگیری در یمن از آن زمان ادامه داشته و باعث بروز تلفات غیرنظامی و خسارات گسترده به آن کشور شده است. سازمان ملل و اکثر کشورهای جهان دولت عبد ربه منصور هادی را دولت قانونی یمن می‌شناسند اما جمهوری اسلامی ایران از تشکیلات حوثی‌ها به عنوان دولت انقلابی یمن نام می‌برد.

علاوه بر حمایت از عملیات ائتلاف به رهبری عربستان، ایالات متحده مستقیما عملیاتی را هم عمدتا با استفاده از پهپاد علیه مواضع و نفرات گروه القاعده شبه جزیره عرب صورت داده است. در برخی موارد، گفته شده است که این عملیات نیز خسارات و تلفات غیرنظامی به بار آورده و با اعتراضاتی مواجه شده است.

در واکنش به تصمیم رئیس جمهوری آمریکا برای وتوی مصوبه کنگره، نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان از حزب دموکرات، گفت که جنگ یمن به بروز یک بحران انسانی منجر شده و افزود: “با اینهمه رئیس جمهوری با سوء نیت ترجیح داده است که یک مصوبه دو حزبی هر دو مجلس را نادیده بگیرد و ارتباط شرم آور آمریکا با این بحران دلخراش را تداوم بخشد.”

سناتور برنی سندرز، از تهیه کنندگان این طرح با انتقاد از تصمیم آقای ترامپ، گفته است که “البته سرخورده شده‌ام اما تعجبی هم نکرده‌ام.”

هنوز مقامات سعودی به اقدام دونالد ترامپ واکنشی نشان نداده‌اند اما انور قرقاش، وزیر امور خارجه امارات عربی متحده گفته است “حمایت رئیس جمهوری آمریکا از ائتلاف عربی در یمن نشانه مثبتی است.” وی افزوده است که تصمیم آقای ترامپ “هم به موقع و هم واجد اهمیت استراتژیک است.”

رای‌گیری در انتخابات اندونزی در خلال نقش پررنگ اسلام در مبارزات

Indonesian workers transport ballot boxes for the upcoming general elections at the Bonto Matinggi village, Maros, South Sulawesi on April 16, 2019.حق نشر عکسAFP
Image captionبرگزار انتخابات در هزاران جزیره این کشور از نظر لجستیکی بسیار مشکل است

مردم اندونزی در پی یک مبارزه تلخ انتخاباتی که مذهب در آن نقش پررنگی بازی کرده پای صندوق های رای رفته اند.

انتخابات ریاست جمهوری تکرار رقابت سال ۲۰۱۴ میان جوکو ویدودو، رئیس جمهور کنونی، و پرابو وو سوبیانتو، ژنرال سابق، است.

هر دو نفر دست به حرکاتی سیاسی زده اند که با نقش بیش از پیش پررنگ اسلام محافظه کارانه در این کشور همخوانی دارد.

آقای ویدودو که به پیروزی برای یک دوره پنج ساله دیگر چشم دوخته امید اصلی به حساب می آید.

بعد از بسته شدن صندوق های رای انتظار می رود یک رشته “شمارش های سریع” ظرف چند ساعت نتایج مقدماتی را روشن کند.

با این حال کمیسیون انتخابات نتایج نهایی را تا ماه مه اعلام نخواهد کرد.

تحلیلگران می گویند که دو رقیب اصلی، جدا از نقطه نظراتشان درباره سرمایه گذاری چین در این کشور، سیاست های خیلی متفاوتی را ارائه نکرده اند.

ماد سوپریاتما کارشناس امور اندونزی در موسسه یوسف ایشاک در سنگاپور می گوید “در نتیجه تنها وجه تمایزی که می توانند بر آن انگشت بگذارند اعتبارات مذهبی است.”

Presidential candidate Joko Widodo (R) and his vice Maruf Amin (L)حق نشر عکسGETTY IMAGES
Image captionآقای ویدودو – سمت راست – یک روحانی را به عنوان معاون خود برگزیده است

“این انتخابات مسابقه ای به سوی سیاست های راستگرایانه است… رقابتی برای نشان دادن اینکه چه کسی با معیارهای اسلامی محافظه کارتر است.”

اندونزی متشکل از هزاران جزیره است و بیش از ۲۶۰ میلیون نفر جمعیت دارد. این پرجمعیت ترین کشور مسلمان جهان است.

اولین بار است که انتخابات ریاست جمهوری، پارلمانی و منطقه ای این کشور همزمان انجام می شود. به این ترتیب درحالی که حدود ۱۹۲ میلیون نفر واجد شرایط برای رای دادن هستند، انتخابات جاری به یکی از بزرگترین و پیچیده ترین رای گیری های یک روزه در جهان بدل شده است.

در این انتخابات بیش از ۲۴۵ هزار نامزد برای حدود ۲۰ هزار کرسی پارلمان و مجالس محلی رقابت می کنند.

آنچه بر پیچیدگی این انتخابات می افزاید شرایط جغرافیایی اندونزی است؛ کشوری متشکل از هفده هزار و اندی جزیره.

رای گیری صبح سه شنبه شروع شد و با توجه به وجود سه ناحیه زمانی مختلف اهالی پایتخت، جاکارتا، رای گیری را در ساعت دوازده نیمه شب به وقت گرینویچ شروع کردند.

حتی پیش از شروع رای گیری ادعاهایی دایر بر تقلب مطرح شده بود.

هفته پیش ویدئوهایی منتشر شد که ظاهرا هزاران برگ رای سرگردان را در انباری در مالزی نشان می داد – ادعا می شود روی خیلی از این برگه ها نام آقای ویدودو رئیس جمهور کنونی نوشته شده بود.

تصور می شود که حدود یک میلیون رای دهنده اندونزیایی در مالزی زندگی می کنند.

اندونزی تحقیقاتی را درباره این ویدئوها شروع کرده است.

تلاش مجلس مصر برای طولانی کردن ریاست جمهوری سیسی

آقای سیسی سال گذشته برای بار دوم به ریاست جمهوری انتخاب شدحق نشر عکسREUTERS
Image captionآقای سیسی سال گذشته برای بار دوم به ریاست جمهوری انتخاب شد

نمایندگان مجلس مصر با تصویب طرحی امکان طولانی کردن دوران ریاست جمهوری عبدالفتاح سیسی را فراهم کرده اند.

این طرح که قرار است تا یک ماه دیگر به همه پرسی گذاشته شود، با اصلاح قانون اساسی دوره ریاست جمهوری را از ۴ سال به ۶ سال افزایش می دهد.

این طرح همچنین به آقای سیسی امکان می دهد یک دوره دیگر هم به ریاست جمهوری انتخاب شود.

آقای سیسی در انتخابات سال گذشته در مصر با کسب ۹۷ درصد از آراء برای بار دوم به ریاست جمهوری انتخاب شد.

دوره ریاست جمهوری او در سال ۲۰۲۲ به پایان می رسد و بر اساس قانون اساسی فعلی دیگر نمی تواند برای این سمت انتخاب شود.

اما مصوبه مجلس مصر که در اختیار هواداران اوست، به عبدالفتاح سیسی امکان می دهد تا سال ۲۰۳۰ این سمت را در اختیار داشته باشد.

این مصوبه همچنین نظارت ریاست جمهوری بر قوه قضاییه را افزایش می دهد و نقش ارتش را در امور سیاسی تشدید می کند.

آقای سیسی در سال ۲۰۱۳ محمد مرسی، رییس جمهوری اسلام گرای مصر را در یک کودتا برکنار کرد و یک سال بعد در انتخابات ریاست جمهوری به پیروزی رسید.

قول امانوئل مکرون برای بازسازی کلیسای نوتردام

معاون وزارت کشورفرانسه می گوید که نجات ساختمان کلیسای جامع نFire Breaks Out At Iconic Notre-Dame Cathedral In Parisحق نشر عکسGETTY IMAGES

او گفت: “ما این فاجعه را به فرصتی برای همکاری با یکدیگر بدل خواهیم کرد.”

آقای مکرون در نطقی سراسری همچنین به طور مفصل از عملکرد سازمان آتش نشانی تمجید کرد.

او گفت: “آتش‌نشانان با پذیرش بزرگترین خطر، آتش را مهار کردند. افرادی ۲۰ یا ۲۵ ساله از گوشه و کنار فرانسه بودند، از همه نقاط فرانسه.”

روزنامه لوموند گزارش می دهد که چندین شرکت و رهبران صنایع مجموعا قول پرداخت حدود ۷۰۰ میلیون یورو کمک (۹۱۳ میلیون دلار) را برای کار بازسازی کلیسا داده اند.

بیشتر بخوانید:

گفته می شود که کل سقف نابود شده استحق نشر عکسAFP
Image captionگفته می شود که کل سقف نابود شده است

پیشنهادهای کمک همچنین از اطراف جهان رسیده است و دونالد توسک رئیس شورای اروپایی از اعضای اتحادیه اروپا خواسته بسیج شوند.

اما اریک فیشر، رئیس بنیادی که مسئول بازسازی کلیسای هزار ساله استراسبورگ است به خبرگزاری فرانسه گفت که بازسازی نوتردام ممکن است “چند دهه” طول بکشد.

چه شد؟

آتش سوزی در ساعت ۱۸:۴۳ روز دوشنبه به وقت محلی به سازمان آتش نشانی گزارش شد. شعله ها به سرعت به بخش های بالایی کلیسا رسید و پیش از بلیعدن منار مخروطی آن، ساختمان چوبی داخل را نابود کرد.

در خلال آن حریق مهیب این نگرانی وجود داشت که برج های معروف کلیسا هم نابود شود.

چند آتش سوزی در برج ها شروع شد اما به گفته آقای نونیز ماموران فورا آنها را مهار کردند.

مهار آتش سوزی در ساعات نخست صبح سه شنبه اعلام شد و سازمان آتش نشانی اطفای کامل آن را در ساعت ۱۰:۰۰ صبح به وقت محلی (هشت صبح گرینویچ) تایید کرد.

Remnants of the roof of Notre-Dameحق نشر عکسREUTERS

میزان خسارات

با دمیدن سپیده در پاریس تیم های جستجو کار ارزیابی ابعاد خسارات را آغاز کرده بودند.

عکس های منتشر شده از داخل ساختمان دیوارهای سیاه سنگی را نشان می دهد اما به نظر می رسد که یکی از پنجره های معروف “گل سرخ” کلیسا سالم مانده باشد.

کریستوف کاستانر، وزیر کشور فرانسه، اخطار داد که هرچند اصل بنا نجات یافته اما ساختمان هنوز ناپایدار است.

آقای نونیز گفت که وضع “کلی” ساختمان خوب است اما “آسیب پذیری هایی” در طاق های سنگی و باقی سقف شناسایی شده.

کارشناسان هنوز اجازه حضور در محل برای ارزیابی خسارات را نیافته اند و در همین حال اداره آتش نشانی با یک پهپاد مشغول بررسی ابعاد خسارات است.

علاوه بر تاثیر حرارت آتش سوزی بر سازه، همچنین باید خسارات ناشی از پاشیدن آب بر ساختمان بررسی شود.

Smoke rises around the alter in front of the cross inside the Notre Dame Cathedral as a fire continues to burn in Paris, France, April 16, 2019.حق نشر عکسREUTERS

گنجینه کلیسا

تیم های ویژه موفق شدند آثار هنری و اقلام مذهبی ارزشمند از جمله آنچه گفته می شود تاجی از خار است که مسیح پیش از مصلوب شد بر سر داشت را نجات دهند.

همچنین قطعه لباسی (تونیک) که گفته می شود لوئی نهم هنگام انتقال این تاج به پاریس پوشیده بود نجات یافته است.

کمیل پاسکال مورخ فرانسوی به شبکه “بی اف ام تی وی” گفت کلیسای نوتردام “میراث فوق العاده ارزشمند” تاریخی این کشور است.

او گفت: “برای ۸۰۰ سال این کلیسای جامع ناظر و نگهبان پاریس بوده است. برای قرن ها ناقوس نوتردام صدای رویدادهای فرخنده یا نامیمون را به گوش می رساند. آنچه می بینیم چیزی جز یک حادثه هولناک نیست.”

نوتردام، بانوی پاریس در آتش سوخت

آتش بزرگی از کلیسای نوتردام در پاریس را سوزاند. نوتردام با قدمتی ۸۵۰ ساله یکی از مهم ترین بناهای فرانسه و جزو میراث جهانی است. دادستانی فرانسه گفته آتش سوزی اتفاقی بوده است. آتش نشان ها بعد از ۹ ساعت آتش را خاموش کردند. آنها می گویند اصل بنای کلیسا سالم مانده ولی بخش های مهمی از آن سوخته است. تا حالا، چند تاجر سرشناس فرانسه گفته‌اند حدود ۳۰۰ میلیون دلار به بازسازی این کلیسا کمک خواهند کرد.

ژیار گل گزارش می دهد.

احضار سفیر فرانسه به وزارت خارجه ایران پس از توییت

Image captionسفیر فرانسه در تهران ساعتی بعد از آغاز رسمی مکار خود به دلیل توییت‌های سفیر فرانسه در آمریکا به وزرات امور خارجه احضار شد – عکس: تقدیم استوارنامه

خبرگزاری‌های دولتی ایران از احضار “فیلیپ تیه بو” سفیر جدید فرانسه در تهران به وزارت خارجه جمهوری اسلامی خبر داده‌اند.

این احضار در حالی است که سفیر جدید فرانسه در تهران همین امروز استوارنامه خود را به وزیر خارجه ایران تقدیم کرد و بلافاصله احضار شد.

علت این احضار توییت‌های ژرار آرو سفیر فرانسه در واشنگتن درباره برجام بوده که ایران خواستار توضیح دولت فرانسه در این باره شده است.

ساعاتی پیش از احضار آقای تیه بو، عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران و مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای، خواهان توضیح فرانسه درباره اظهارات سفیر این کشور در آمریکا درباره حق غنی‌سازی ایران شده بود.

آقای عراقچی روز یکشنبه ۲۵ فروردین (۱۴ آوریل) در توییتر خود نوشت که اگر توییت‌های اخیر ژرار آرو، سفیر فرانسه در واشنگتن، موضع دولت این کشور باشد، “ما با نقض جدی هدف و مقصود برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ (شورای امنیت) روبرو هستیم. پاریس باید بلافاصله شفاف‌سازی کند وگرنه ما واکنش متناسب نشان می‌دهیم.”

آقای آرو در چند توییت که بعد از مدتی آنها را پاک کرد نوشته بود که ایران پس از دوره ده ساله توافق هسته‌ای (برجام) همچنان با محدودیت‌هایی برای غنی‌سازی اورانیوم روبرو خواهد بود.

او نوشته بود “نادرست است اگر بگوییم بعد از انقضای برجام ایران اجازه غنی‌سازی اورانیوم خواهد داشت. بر اساس ان‌پی‌تی (پیمان منع گسترش جنگ‌افزارهای هسته‌ای) و پروتکل الحاقی، این کشور باید تحت نظارت شدید ثابت کند که فعالیت‌های هسته‌ایش غیر نظامی است.”

این اظهار نظر در حالی صورت گرفته بود که ژرار آرو از جمله سیاستمدارانی است که همواره به عنوان یکی از چهره‌های طرفدار برجام و منتقد آمریکا در این زمینه شناخته می‌شود.

عباس عراقچیحق نشر عکسTASNIM
Image captionعباس عراقچی درباره واکنش ایران به اظهارات سفیر فرانسه در آمریکا هشدار داد

بند غروب

آقای آرو نوشته بود همان طور که در سال ۲۰۰۲ اروپایی‌ها گفتند که غنی‌سازی اورانیوم در غیاب یک برنامه هسته‌ای معتبر غیرنظامی، غیرقانونی است در سال ۲۰۲۵ (بعد از انقضای برجام) هم واکنش همین خواهد بود.

او گفته بود در آن زمان ایران تحریم شد و این تحریم‌ها دوباره می‌تواند برگردد.

او با اشاره به “بند غروب” توافق هسته‌ای نوشت که بعد از برجام “غروبی در کار نخواهد بود.”

بند غروب برجام به محدویت‌هایی در فعالیت هسته‌ای ایران اشاره دارد که بعد از انقضای مدت پیش‌بینی شده در این سند به خودی خود لغو خواهند شد.

این بند یکی از موارد اصلی انتقاد مقام‌های آمریکایی و اسرائیلی و دیگر مخالفان برجام به این توافق است. آمریکا حدود یک سال پیش به طور کامل از برجام خارج شد و تحریم‌های خود علیه برنامه هسته‌ی ایران را برگرداند.

ژرار آروحق نشر عکسGETTY IMAGES
Image captionژرار آرو درباره احتمال بازگشت تحریم‌های هسته‌ای ایران بعد از برجام هشدار داده است

ایران، شاکی از اروپا

از آن زمان ایران و امضاکنندگان اروپایی برجام در حال مذاکره برای رافتن راه حل‌هایی برای خارج کردن این توافق از بحرانی هستند که بعد از خروج واشنگتن با آن روبرو شد.

اما این مذاکرات همواره باموانع و اختلاف نظرهایی جدی روبرو شده است.

با وجود راه‌اندازی یک کانال مالی از سوی اروپا (اینستکس) برای کم‌تاثیر کردن تحریم‌های آمریکا، مقام‌های ارشد ایران از “تعلل” اروپا در عمل به تعهداتش بر اساس برجام انتقاد می‌کنند.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران روز یکشنبه گفت: “اروپایی‌ها (در عمل به تعهدات مالی خود) بسیار عقب هستند و نباید این طور تصور کنند که جمهوری اسلامی ایران منتظر آنها می ماند.”

آقای ظریف اعلام راه‌اندازی اینستکس از سوی اروپا را “یک اقدام مقدماتی” خواند و گفت اروپایی‌ها دیگر “هیچ بهانه‌ای برای عدم آغاز رسمی کار مالی خود با ایران ندارند.”