یم جونگ اون تا پایان سال به دونالد ترامپ ‘فرصت داد’

کیم جونگ اون تا پایان سال به دونالد ترامپ ‘فرصت داد’

کیم جونگ اون گفته است روابط شخصی او و آقای ترامپ "عالی" استحق نشر عکسKCNA VIA REUTERS
Image captionکیم جونگ اون گفته است روابط شخصی او و آقای ترامپ “عالی” است

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی گفته است در صورتی که ایالات متحده، “رفتار درستی” پیشه کند، حاضر است برای بار سوم با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا دیدار کند.

رسانه دولتی کره شمالی امروز شنبه این سخنان رهبر این کشور را منتشر کرده است.

آقای کیم در سخنان خود از آقای ترامپ خواسته است به دنبال توافقی “عادلانه” و “قابل قبول برای دو کشور” باشد.

کیم جونگ اون گفته است نشست هانوی، “این شک قوی را در او ایجاد کرده که آیا آمریکا واقعا خواهان بهبود روابط با کره شمالی است.”

کیم جونگ اون گفته است آمریکا “به اشتباه بر این باور است که اگر بر ما فشار وارد کند، می‌تواند ما را رام و مطیع کند.” او از آمریکا خواسته است تا از “روش‌های خصمانه” در مذاکرات دست بردارد.

او در عین حال گفته است روابط شخصی او و آقای ترامپ “عالی” است.

رهبر کره شمالی گفته است تا پایان سال به آمریکا برای گرفتن “تصمیمی شجاعانه” فرصت می‌دهد.

رهبران آمریکا و کره شمالی سال پیش برای اولین بار در سنگاپور دیدار کردند. ملاقات این دو در ماه فوریه امسال در هانوی ویتنام به دنبال اختلاف نظر بر سر خلع سلاح اتمی نتیجه‌ای به همراه نداشت.

آقای ترامپ گفته بود مقام‌های کره شمالی خواهان برداشته شدن کلیه تحریم‌های اقتصادی در ازای تعطیلی یک سایت مهم هسته‌ای بودند که او با این خواسته موافق نبود.

کره شمالی این ادعای آقای ترامپ در مورد دلیل شکست مذاکرات را نپذیرفته است.

ماه پیش معاون وزیر امور خارجه کره شمالی، آمریکا را به در پیش گرفتن “مواضعی مانند گانگسترها” (تبهکاران) متهم کرد و گفت این کشور در هانوی “یک فرصت طلایی” را از دست داد.

فرمانده کودتا علیه عمرالبشیر هم استعفاء داد

Ibn Aufحق نشر عکسAFP

وزیر دفاع سودان تنها یک روز پس از رهبری کودتایی که به سرنگونی عمرالبشیر انجامید از مقام خود کناره‌گیری کرده است. ارتش دیروز ضمن اعلام وضعیت فوق‌العاده گفته بود اوضاع را در دست خواهد گرفت اما انقلابیون سودانی با ماندن در خیابان‌ها خواستار تشکیل دولت موقت بدون دخالت نظامیان شده بودند.

احمد عوض بن عوف، وزیر دفاع، خبر کناره‌گیری خود را از طریق تلویزیون ملی سودان اعلام کرد و ژنرال عبدل فتاح عبدالرحمان برهان را به عنوان جانشین خود معرفی کرد.

این در حالی است که صبح امروز (جمعه ۱۲ آوریل) ارتش با ادامه ماندن انقلابیون در خیابان و بی‌توجهی آنها به وضع قانون آمد و شد، به رهبران معترضان پیشنهاد مذاکره داده بود.

بیشتر بخوانید

شورای نظامی سودان پیشنهاد مذاکره به معترضان را داد

اما معترضان می‌گویند شورای نظامی بخشی از حکومت پیشین است و تا زمان ایجاد دولت انتقالی غیرنظامی به اعتراضات خود ادامه می‌دهند.

عمرالبشیر هم حدود ۳۰ سال پیش از طریق یک کودتای نظامی به قدرت رسیده بود.

مقابله تازه میان شورای نظامی و معترضان نگرانی از برخورد میان دو طرف را افزایش داده است.

سازمان ملل متحد خواستار خویشتن داری طرفین شده است و نسبت به شکل‌گیری جنگ داخلی در سودان ابراز نگرانی کرده است.

معترضان می‌گویند که شورای نظامی بخشی از حکومت پیشین است و در دست گرفتن اوضاع از سوی نظامیان را بر نمی‌تابندحق نشر عکسAFP
Image captionمعترضان می‌گویند که شورای نظامی بخشی از حکومت پیشین است و در دست گرفتن اوضاع از سوی نظامیان را بر نمی‌تابند

احمد عوض بن عوف، که امروز از مقام وزارت دفاع کناره‌گیری کرد در جریان درگیری‌های خونین دارفور فرمانده نیروهای امنیتی سودان را بر عهده داشت.

یکی از موضوعاتی که عمر البشیر به علت آن در دادگاه بین‌المللی به جنایت علیه بشریت محکوم شد همین جنگ‌های دارفور بود.

روز گذشته (پنج شنبه ۱۱ آوریل/ ۲۲ فروردین)، عمرالبشیر رییس جمهوری سودان که سال‌ها در قدرت بود توسط ارتش برکنار و بازداشت شد.

ارتش در بیانیه‌ای از بازداشت رئیس جمهور خبر داد و اعلام کرد به مدت سه ماه در این کشور وضعیت فوق العاده اعلام و ارتش در دوره دو ساله انتقالی زمام امور را به دست می‌گیرد.

در این بیانیه همچنین گفته شد که یک شورای انتقالی نظامی در این دوره انتقالی تشکیل می‌شود.

اعتراضات از ماه دسامبر گذشته در این کشور آغاز شد و ابتدا به دلیل افزایش هزینه زندگی بود، اما کمی بعد معترضان خواستار استعفای رئیس جمهوری و برکناری دولت شدند.

قضات دیوان کیفری بین‌المللی رسیدگی به اتهامات جنایات جنگی در افغانستان را رد کردند

فاتو بنسوداحق نشر عکسAFP
Image captionهفته پیش آمریکا روادید فاتو بنسودا، دادستان دیوان بین‌المللی کیفری را به خاطر تحقیقاتش درباره عملکرد نظامیان آمریکایی در افغانستان لغو کرد

قضات دیوان بین‌المللی کیفری در لاهه درخواست آغاز تحقیقات در باره جنایات جنگی در افغانستان را رد کرده‌اند.

در یک بیانیه منتشرشده از سوی این دیوان آمده است: “قضات دادگاه تصمیم گرفتند که انجام تحقیقات درباره اتهامات جنایات جنگی در افغانستان درحال حاضر نمی‌تواند به سود تامین عدالت باشد.”

هفته پیش آمریکا روادید فاتو بنسودا، دادستان دیوان بین‌المللی کیفری را به خاطر تحقیقاتش درباره عملکرد نظامیان آمریکایی در افغانستان لغو کرد.

خانم بنسودا اواخر سال ۲۰۱۷ از قضات دیوان بین‌المللی درخواست کرد به او اجازه دهند تا اتهامات جنایات جنگی علیه طالبان، نیروهای دولت افغانستان و نیروهای بین‌المللی مستقر در افغانستان از جمله نظامیان آمریکایی را مورد تحقیق قرار دهد.

فاتو بنسودا در آن زمان گفت بررسی مقدماتی دفتر او نشان داده که معیار و شرایط لازم برای انجام تحقیقات در باره جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت در افغانستان فراهم است.

آمریکا هیچگاه عضو دیوان بین‌المللی کیفری نشد و صلاحیت این دیوان برای انجام تحقیق در مورد شهروندان آمریکایی را به این دلیل که “حاکمیت ملی آمریکا” را تهدید می‌کند، به رسمیت نمی‌شناسد.

آمریکا همچنین استدلال می‌کند که این کشور خود آیین دادرسی جامعی برای رسیدگی به سوءرفتارهای سربازان این کشور دارد.

قضات دیوان بین‌المللی امروز اعلام کردند “با آنکه شرایط لازم چون صلاحیت قضایی و مدارک مرتبط فراهم است اما در وضعیت کنونی افغانستان انجام تحقیقات موفقانه و پیگرد قانونی با محدودیت شدید روبرو است.”

دیوان کیفریحق نشر عکسGETTY IMAGES
Image captionآمریکا پیشتر اعلام کرده بود که اگر دیوان کیفری‌ بین‌المللی به تحقیق درباره اتهام جنایت جنگی علیه نیروهای این کشور در افغانستان ادامه دهد، این دیوان را تحریم می‌کند

آنها همچنین گفته‌اند از زمان آغاز بازرسی‌های مقدماتی در سال ۲۰۰۶، وضعیت سیاسی در افغانستان تغییر کرده است و “همکاری سیاسی” با دیوان بین‌المللی بسیار محدود شده است.

قضات همچنین گفته‌اند که بودجه دیوان محدود است و باید منابع خود را “روی فعالیت‌های متمرکز کند که شانس موفقیت بیشتری” دارد.

۱۲۳ کشور از جمله تمام کشورهای اتحادیه اروپا اعضای دیوان کیفری بین‌المللی است.

دیوان کیفری بین‌المللی در سال ۲۰۰۲ با هدف کمک به استقرار و حفظ صلح و امنیت در جهان کار خود را در شهر لاهه آغاز کرد.

دادستان دیوان کیفری لاهه در سال ۲۰۰۷ بررسی‌های ابتدایی خود را درباره وضعیت افغانستان آغاز کرد و تاکنون بیش از ۱۱۲ موردی که احتمالا به ارتکاب جنایات سنگینی که در اساسنامه رم آمده ربط دارند، به این نهاد بین‌المللی رسیده است.

افغانستان در ۱ می ۲۰۰۳ عضویت دادگاه لاهه را دریافت کرد و این دادگاه صلاحیت رسیدگی به جنایاتی که پیش از آن در افغانستان رخ داده را ندارد.

‘اسامی اعضای هیات مذاکره کننده طالبان از فهرست سیاه خارج شد’

نشست قطرحق نشر عکسQATAR OFFICIAL SOURCES
Image captionتصویری که از پنجمین نشست هیات مذاکره کننده طالبان و نمایندگان آمریکا منتشر شد

گروه طالبان خارج شدن اسامی اعضای هیات مذاکره کننده این گروه در گفت‌وگوهای صلح با آمریکا را از فهرست سیاه سازمان ملل تایید کرده است.

ذبیح الله مجاهد، از سخنگویان این گروه جمعه ۲۳ حمل/فروردین به محفوظ ذبیدی، خبرنگار بی‌بی‌سی گفت اسامی ۱۴ نفر از اعضای هیات مذاکره کننده این گروه از فهرست سیاه به طور موقت برای ۹ ماه خارج شده است.

او می‌گوید که “وعده سپرده شده که اسامی این افراد برای همیشه از این فهرست حذف شود.”

این هیات ۱۴ نفره پیش از پنجمین نشست نمایندگان گروه طالبان و نمایندگان ایالات متحده آمریکا، از سوی رهبری این گروه تعیین شده بودند.

ملا عبدالغنی برادر، از مؤسسان گروه طالبان که حدود شش ماه پیش از زندان پاکستان آزاد شد شامل این فهرست است. او اکنون رئیس دفتر سیاسی طالبان در قطر است.

نام انس حقانی که اکنون زندانی امنیت ملی افغانستان است نیز در این فهرست شامل بود که برای انجام گفت‌وگوها رها نشد. مشخص نیست که اکنون برای رهایی او اقدامی خواهد شد یا نه. او فرزند جلال الدین حقانی، بنیان گذار شبکه حقانی و برادر ناتنی سراج الدین حقانی است. سراج الدین حقانی رهبر کنونی شبکه و معاون گروه طالبان است.

نشست مسکوحق نشر عکسGETTY IMAGES
Image captionنشست قبلی گفت‌وگوهای بین الافغانی حدود دو ماه قبل در مسکو برگزار شده بود

دومین نشست بین‌الافغانی برای صلح

خارج شدن نام این افراد از فهرست سیاه در حالی صورت می‌گیرد که قرار است به زودی دومین نشست بین‌الافغانی با حضور اعضای هیات مذاکره کننده طالبان و نمایندگان دولت افغانستان در دوحه قطر برگزار شود. اگرچه طالبان گفته در این نشست هیچ کسی از حکومت افغانستان نمایندگی نمی‌کند.

پیش از این به دنبال اعتراض دولت افغانستان به دلیل شمولیت نام این افراد در فهرست سیاه، سفر شماری از اعضای این گروه به پاکستان لغو شده بود و شکایتی از حضور و سفر آنها به مسکو، در سازمان ملل درج شد.

حدود دو ماه پیش، این سفر برای اشتراک در نخستین نشست بین‌الافغانی میان نمایندگان طالبان و نمایندگان احزاب و چهره‌های سیاسی افغانستان در مسکو صورت گرفته بود. نشستی که در آن حکومت افغانستان غایب بود.

پیش از این گفته شده بود که در گفت‌وگوهای صلح میان طالبان و آمریکا، بحث خارج کردن نام اعضای طالبان از فهرست سیاه سازمان ملل مطرح شده، اما از سوی نمایندگان آمریکا این صلاحیت و خواست مختص به دولت افغانستان خوانده شد.

سازمان ملل و دولت افغانستان تاکنون در مورد خارج شدن موقت نام اعضای هیات مذاکره کننده طالبان از این فهرست چیزی نگفته است.

‘خطوط سرخ افغانستان’ برای نشست بین‌الافغانی دوحه مشخص شد

ارگحق نشر عکسTWITTER,ARG
Image captionدومین نشست شورای رهبری مصالحه افغانستان در ارگ ریاست جمهوری

شورای رهبری مصالحه افغانستان، مسوده خطوط سرخ افغانستان ‘ برای نشست پیش‌رو با طالبان را در دوحه مشخص کرد. قرار است این نشست زیر نام گفت‌وگوهای بین‌الافغانی از ۱۹-۲۱ آوریل در دوحه پایتخت قطر برگزار شود.

منابع از دومین نشست شورای رهبری مصالحه در ارگ ریاست جمهوری به بی‌بی‌سی گفتند: در پیش‌نویس شرایط گفت‌وگوهای بین‌الافغانی با طالبان حفظ نظام “جمهوری اسلامی افغانستان”، برگزاری انتخابات و حفظ قانون اساسی به عنوان خطوط سرخ در مذاکرات با طالبان مشخص شدند و اگر قرار باشد موادی از قانون اساسی تعدیل شود، باید از مجرای قانونی صورت گیرد ولی خود قانون اساسی قابل تعویض نخواهد بود.

شورای رهبری مصالحه افغانستان متشکل از رهبران سیاسی و برخی مقام‌های حکومت به تازگی از سوی اشرف غنی، رئیس جمعور افغانستان معرفی شده است.

اما گروه طالبان در بیانیه خود تصریح کرده است که با حکومت افغانستان گفت‌وگو نمی‌کند و گفته که نشست دوحه هرگز مذاکرات نخواهد بود و شرکت کنندگان در نشست دوحه فقط از دیدگاه‌های شخصی خود نمایندگی می‌کنند.

قرار است این شورا اعضای هیات مذاکره کننده با طالبان را مشخص کند. کار تعیین لست هیات مذاکره‌کننده نهایی نشده اما منابع به بی‌بی‌سی گفته‎اند که رهبران حکومت افغانستان شامل اعضای هیات مذاکره کننده نیستند.

ارگحق نشر عکسTWITTER, ARG
Image captionحامد کرزی رئیس جمهور پیشین، کریم خلیلی رئیس شورای عالی صلح و سرور دانش معاون رئیس جمهور نیز عضو این شورا هستند

حقوق زنان، دموکراسی و نظام اقتصادی نیز خطوط سرخ دیگری است که گفته می‌شود حکومت روی آن معامله نخواهد کرد.

در ویدیویی که ارگ از جریان نشست دوم شورای مصالحه افغانستان منتشر کرده نشان می‌دهد که اکثر اعضای این شورای تازه تاسیس از جمله حامد کرزی، رئیس جمهوری پیشین افغانستان حضور داشتند.

انتظار می‌رود که نزدیک به دوصد نفر در نشست دوحه از هردو طرف؛ به نمایندگی از احزاب سیاسی، جامعه مدنی، زنان و حکومت افغانستان و نمایندگان طالبان شرکت کنند. یکی از منابع حاضر در نشست ارگ به بی‌بی‌سی گفت احتمالا بیش از صد نفر از کابل به دوحه خواهند رفت ولی هیات مذاکره کننده حکومت افغانستان بین پنج تا نه نفر عضو خواهند داشت.

در اعلامیه دفتر سخنگوی شورای رهبری مصالحه آمده که در نشست این شورا به رهبری رئیس جمهور اشرف غنی، به کمیته‌های از قبل تعیین شده، همچنان وظیفه سپرده شد تا برای تصمیم نهایی در نشست بعدی که به روز شنبه برگزار خواهد شد، کار بیشتر کنند.

در نشست قبلی این شورا چند کمیته موظف شده بودند تا روی ترکیب اعضای شورای مصالحه، فهرست اعضای نشست بین‌الافغانی دوحه، هیات مذاکره‌کننده و مسوده خطوط سرخ دولت افغانستان را تدوین کنند.

انتخابات اسرائیل؛ تقسیم کرسی‌ها میان رقبا، خیز نتانیاهو برای شکستن رکورد نخست وزیری

بنیامین نتانیاهوحق نشر عکسGETTY IMAGES
Image captionبنیامین نتانیاهو به احتمال زیاد برای پنجمین دوره نخست وزیر اسرائیل می‌شود

هم‌زمان با شمارش آخرین آرا در انتخابات اسرائیل، رسانه‌ها خبر داده‌اند که دو رقیب اصلی به یک تعداد کرسی در کنست (پارلمان اسرائیل) کسب کرده‌اند.

پیش بینی می‌شود که حزب راستگرای لیکود به رهبری بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل و اتحاد میانه‌رو “آبی و سفید” به رهبری بنی‌ گانتس، ژنرال بازنشسته، هر کدام ۳۵ کرسی در پارلمان بعدی داشته باشند.

اما موفقیت احزاب کوچکتر راستگرا باعث شده است که آقای نتانیاهو موقعیت بسیار بهتری برای تشکیل دولت ائتلافی و رسیدن به پنجمین دوره نخست‌وزیری خود داشته باشد.

برآورد رسانه‌های اسرائیلی نشان می‌دهد که او می‌تواند ائتلافی راستگرا با ۶۵ کرسی از ۱۲۰ کرسی کنست تشکیل دهد.

اگر او موفق به تشکیل کابینه شود رکورد تعداد دوره‌های نخست وزیری در اسرائیل را خواهد شکست.

تا کنون دیوید بن گوریون، اولین نخست‌وزیر اسرائیل، طولانی‌ترین دوره نخست وزیری را داشته است.

تا کنون هیچ حزبی در تاریخ کنست اکثریت آرا را کسب نکرده است. به همین دلیل دولت‌های اسرائیل همواره ائتلافی بوده‌اند.

دولت آینده اسرائیل هم ائتلافی خواهد بود و با توجه به تقسیم آرا میان بقیه احزاب، شانس آقای نتانیاهو برای تشکیل یک دولت ائتلافی راستگرا بیشتر از رقیبش است.

نظرسنجی‌های پس از رأی‌گیری هم نشان می‌داد که این انتخابات برنده مشخصی ندارد و به همین دلیل بنیامین نتانیاهو و بنی گانتس هر دو مدعی پیروزی در انتخابات شده بودند.

بنی گانتسحق نشر عکسEPA
Image captionبنی گانتس، رقیب بنیامین نتانیاهو و رهبر اتحاد میانه‌رو آبی و سفید

آقای نتانیاهو، ۶۹ ساله، در مبارزات انتخاباتی خود بیش از هر چیر بر امنیت اسرائیل تاکید می‌کرد و این موضوع به یکی از محورهای اصلی در تبلیغات انتخاباتی تبدیل شد.

او همچنین در روزهای نزدیک به انتخابات با دادن وعده‌ای جنجالی تلاش کرد که آرای رأی‌دهندگان راستگرا را جذب کند. آقای نتانیاهو گفت که در صورت پیروزی شهرک‌های یهودی‌نشین در مناطق اشغالی کرانه باختری را ضمیمه خاک اسرائیل خواهد کرد.

از سوی دیگر نخست وزیر اسرائیل با اتهامات سنگین مربوط به فساد مالی روبرو است که خود آنها را رد می‌کند.

بنی گانتس، رقیب اصلی آقای نتانیاهو یک ژنرال بازنشسته ارتش اسرائیل است که حدود دو ماه پیش اتحاد میانه‌رو “آب و سفید” را تشکیل داد و وعده داد که اسرائیل را بار دیگر متحد خواهد کرد.

 

وزیر خارجه آمریکا: حمله تروریستی در بگرام نمی‌تواند مانع تلاش‌های ما برای صلح شود

پمپئوحق نشر عکسREUTERS
Image captionوزیر خارجه آمریکا گفته این حمله نمی‌تواند مانع تلاش‌ها برای رسیدن به صلح در افغانستان شود

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا حمله انتحاری طالبان به نیروهای آمریکایی در نزدیکی پایگاه هوایی بگرام را محکوم کرده و آن را “تروریستی” خوانده است اما گفته این حمله مانع تلاش‌ها برای رسیدن به صلح نخواهد شد.

در حمله‌ای انتحاری عصر دیروز (دوشنبه، ۱۹حمل/فروردین) به کاروانی از نیروهای آمریکایی در ولسوالی بگرام ولایت پروان در شمال کابل سه نظامی آمریکایی کشته شدند. گروه طالبان با انتشار بیانیه‌ای مسئولیت این حمله را به عهده ‌گرفته‌ است.

وزیر خارجه آمریکا در حساب توییتر خود نوشته است: “این حمله تروریستی زشت را محکوم می‌کنم. سربازان آمریکایی در افغانستان جان خود را برای امنیت ما قربانی کرده‌اند و هیچ اقدام ناجوانمردانه تروریستی نمی‌تواند مانع تلاش‌های برای رسیدن به صلح شود.”

عبدالشکور قدوسی، ولسوال بگرام به‌ بی‌بی‌سی گفت این حمله در منطقه پل صیاد این ولسوالی در حالی رخ داد که نیروهای خارجی به طرف پایگاه‌شان در حرکت بودند.

نیروهای آمریکایی در افغانستان در نخست در بیانیه‌ای اعلام کرده بودند که سه نظامی این کشور و یک مقاطعه کار در این بمبگذاری در نزدیکی پایگاه نیروهای آمریکایی، بگرام، کشته شده‌اند. اما خبرگزاری رویترز به نقل از سخنگوی نیروهای آمریکایی در افغانستان امروز گزارش داده که پیمان‌کار افغان که تصور می‌شد با سه آمریکایی کشته شده، زنده است.

براساس این بیانیه همچنین سه سرباز آمریکایی زخمی شدند. پایگاه نظامی بگرام، مهمترین و بزرگ‌ترین پایگاه نیروهای آمریکایی در افغانستان است.

بگرامحق نشر عکسGETTY IMAGES
Image captionپایگاه نظامی بگرام، مهمترین و بزرگ‌ترین پایگاه نیروهای آمریکایی در افغانستان است

این پایگاه طی سال‌های گذشته چندین بار مورد حمله مخالفان مسلح دولت قرار گرفته است.

آقای قدوسی می‌گوید این حمله توسط یک خودرو بمب‌گذاری شده انجام شد و در نتیجه آن یکی از خودروهای نظامی نیروهای خارجی تخریب شده.

حمله اخیر طالبان به نیروهای بین‌المللی در حالی صورت می‌گیرد که آمریکا در حال مذاکره برای صلح با این گروه است تا به جنگ هجده ساله افغانستان پایان دهد. این مذاکرات تاکنون نتیجه‌ ملموسی نداشته‌ است.

 

 

تاکید شورای اروپا بر مذاکرات مستقیم بین دولت افغانستان و طالبان

شورای اروپا: هرگونه توافق صلح باید مورد تایید دولت افغانستان باشدحق نشر عکسGETTY IMAGES
Image captionشورای اروپا: هرگونه توافق صلح باید مورد تایید دولت افغانستان باشد

وزیران خارجه اتحادیه اروپا روز گذشته (دوشنبه، ۱۹ حمل/فروردین) در نشست شورای اروپا درباره روند صلح افغانستان بحث و بر مذاکرات مستقیم میان دولت افغانستان و طالبان تاکید کرده‌اند.

شورای اروپا در بیانیه‌ای که منتشر کرده، فراگیر بودن مذاکرات صلح و تایید هر نوع توافق صلح از سوی دولت افغانستان را بااهمیت خوانده است و بر تعهد درازمدت اروپا برای حمایت روند صلح و “تلاش‌ها برای امنیت و رفاه” افغانستان نیز تاکید کرده است.

در خبرنامه این شورا آمده است که دولت افغانستان و طالبان تلاش‌های‌شان را برای رسیدن به یک توافق به هدف پایان دادن صلح‌آمیز جنگ شدت ببخشند. این شورا گفته است که پیشنهاد می‌کند مذاکرات مستقیم میان افغان‌ها، دولت افغانستان و طالبان هرچه زودتر آغاز شود.

شورای اروپا اضافه کرده که در اجرای روند صلح خواهان حفظ دست‌آوردهای سیاسی و اجتماعی مردم افغانستان از سال ۲۰۰۱ به این‌طرف است.

کمک به هدف فراگیرشدن روند صلح، همکاری در بخش اصلاحات از جمله اصلاحات در نهادهای امنیتی، تضمین روند صلح، درصورتی که از سوی طرف‌های درگیر پیشنهاد شود)، ادغام جنگ‌جویان و خانواده‌های‌شان و تقویت تجارت منطقه‌ای، مواردی است که اتحادیه اروپا گفته در عملی‌شدن آن کمک خواهد کرد.

در اعلامیه اتحادیه اروپا همچنین آمده که توافق صلح باید به پرهیز از خشونت، مبارزه با سازمان‌های تروریستی فراملی که از خاک افغانستان استفاده می‌کنند، منجر شود.

افغانستانحق نشر عکسARG
Image captionفدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نزدیک به دو هفته پیش در سفری به کابل طرح اتحادیه اروپا برای تقویت دولت‌داری و صلح افغانستان را اعلام کرد

همچنین این شورا تاکید کرده که در صورت هر گونه توافقی باید به موارد حقوق‌بشری افراد، به ویژه حقوق زنان، کودکان و اقلیت‌ها باید احترام گذاشته شود و دولت افغانستان با حفظ نهادها و قانون اساسی‌اش ادامه یابد.

وزیران شورای اروپا به این نتیجه هم رسیده‌اند که در روند صلح راهی برای پاسخگویی از جمله عدالت انتقالی و رسیدگی به شکایت‌های قربانیان جنگ در افغانستان هم باید فراهم شود.

استقبال ارگ

در همین حال دولت افغانستان امروز (سه‌شنبه، 20 حمل/فروردین) با انتشار بیانیه‌ای از اعلامیه شورای اروپا استقبال کرد.

در بیانیه ارگ آمده است:”رئیس جمهوری اسلامی افغانستان ضمن استقبال از موقف اصولی اتحادیه اروپا و تائید ارزش‌های قانون اساسی و دست آوردهای حکومت و مردم افغانستان، اعلامیه متذکره را برای دستیابی افغانستان به صلح پایدار و ختم جنگ در کشور مهم خواند.”

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نزدیک به دو هفته پیش در سفری به کابل طرح اتحادیه اروپا برای تقویت دولت‌داری و صلح افغانستان را اعلام کرد.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در نشست مشترک خبری با خانم موگرینی از این طرح استقبال کرد.

رئیس جمهوری افغانستان دو روز پیش نخستین جلسه “رهبری شورای عالی مصالحه” را در ارگ ریاست جمهوری با حضور چهره‌هایی از جمله حامد کرزی، رئیس‌جمهوری پیشین، عبدالرب رسول سیاف، محمد محقق و اسماعیل خان از رهبران جهادی و شمار دیگر از سیاسیون، مقام‌های ارشد دولتی و نمایندگان جامعه مدنی، روحانیان و زنان برگزار کرد.

قرار است این شورا فهرست اعضای تیم مذاکره‌کننده با گروه طالبان را مشخص کند و در مورد اجندا و شرکت‌کنندگان نشست بین‌الافغانی در قطر تصمیم بگیرد. این نشست در روزهای آینده در دوحه قطر برگزار می‌شود.

 

آمار جان‌باختگان سیل در افغانستان به ۱۰۴ نفر افزایش یافت

 

حق نشر عکسFIRUZ TAMANAImage captionعکس از آرشیو: سیل در هرات

وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث افغانستان اعلام کرد که ۱۰۴ نفر در اثر سرازیر شدن سیل‌ در چند روز گذشته در شمال و غرب این کشور جان باخته‌اند.

به اساس گزارش نشر شده از سوی این وزارت به اضافه افرادی که در این رویداد جان باخته‌اند، در ده روز گذشته در نتیجه جاری شدن سیل در ۱۳ ولایت شمالی و غربی این کشور ۴۴ نفر مجروح و ۱۷ نفر هم ناپدید شده‌اند.

سیل در این ولایت‌ها افزون بر تلفات جانی، سبب تخریب هزاران جریب زمین زراعتی، صدها منزل مسکونی و مکتب/مدرسه شده است و دست‌کم ۶۰ هزار نفر را از محلات اصلی شان آواره کرده است.

به اساس این گزارش تاکنون ۱۸۶۸ منزل مسکونی به صورت کلی تخریب و ۶۸۲۱ منزل نیز به صورت قسمی آسیب دیده است.

همچنین گفته شده است شمار افرادی که در نتیجه سیل در افغانستان جان شان را از دست داده‌اند، بیشتر است.

این وزارت میزان بارندگی چند روز اخیر را ۵ تا ۷۵ ملی متر برآورد کرده است.

حشمت بهادری، معاون سخنگوی این وزارت به بی‌بی‌سی گفت که “بررسی در بعضی از ولایت‌ها هنوز هم جریان دارد و ممکن است این آمار تغییر کند.”

سه روز قبل بخش هماهنگی کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل (OCHA) از کشته شدن ۸۰ نفر و آواره شدن ۴۲ هزار نفر در یک هفته اخیر در نتیجه جاری شدن سیل در افغانستان خبر داد.

این نهاد سازمان ملل گفت که از آغاز سال ۲۰۱۹ میلادی تاکنون بیشتر از ۱۶۳ هزار نفر در سراسر افغانستان از سیل صدمه دیده‌اند.

همچنین این نهاد سازمان ملل افزوده که به دلیل بارش برف در زمستان، هنوز نگرانی از جاری شدن سیل بهاری وجود دارد و نهادهای کمک‌رسان آماده مقابله با این مشکل می‌شوند.

در روزهای گذشته ولایت‌های فاریاب، جوزجان، سرپل، سمنگان، تخار، بلخ در شمال، هرات و بادغیس در غرب افغانستان شاهد باران‌های شدید و جاری شدن سیل بوده است.

بازاچه هرات

در همین حال، افزون بر تلفات جانی و خسارات مالی، سیل بازارچه (بازار کوچک) تاریخی هرات را که در ناحیه دوم این شهر موقعیت دارد نیز ویران کرده است.

به گفته مقام‌های دولتی هرات این بازار قدمت ۸۰ ساله دارد و در یکی از ساحات قدیمی شهر هرات ساخته شده است.

حق نشر عکسGETTY IMAGES

فرهاد جیلانی، سخنگوی والی هرات به بی‌بی‌سی گفت که ” این بازارچه توسط سکتور خصوصی اداره می‌شود، به همین دلیل بازسازی نشده و از آن مراقبت کافی صورت نگرفته است. از مالک این مکان تاریخی و وزارت اطلاعات و فرهنگ خواسته‌ایم تا به بازسازی این بازارچه تاریخی هرات بپردازند. ”

هرات، به گفته مسئولان فرهنگی این شهر، بیش از هفت‎صد بنا و مکان باستانی دارد.

افغانستان به دلیل اقلیم ویژه‌ای که دارد کشوری سیل‌خیز به حساب می‌آید.

هر سال از اواخر ماه فوریه/فبروری به دلیل آب شدن برف‌ها و باران‌های بهاری، در مناطق مختلف این کشور سیل جاری شده و تا ماه ژوئیه/جولای ادامه می‌یابد.

بیست و یک ولایت از ۳۴ ولایت افغانستان در مقابل سیل و رانش زمین از آسیب‌پذیری بیشتری برخوردارند و در ولایت‌های شرقی و شمال‌شرقی خطر این حوادث بیشتر است.

 

 

۲۱ کشته در درگیری های نزدیک طرابلس پایتخت لیبی

حق نشر عکسREUTERSImage captionبازاری در طرابلس: گفته می شود که مردم در حال ذخیره سوخت و آذوقه هستند

با ادامه تلاش نیروهای شورشی تحت هدایت ژنرال خلیفه حفتر برای گرفتن پایتخت لیبی، دولت این کشور می گوید که در درگیری های نزدیک طرابلس، ، ۲۱ نفر کشته و ۲۷ نفر زخمی شده اند.

پیشتر سازمان ملل خواستار آتش بسی دو ساعته شد تا امکان خروج زخمی ها و غیرنظامیان فراهم آید، اما معلوم نیست وقفه ای در آتشبار ایجاد شده باشد.

یک پزشک هلال احمر در میان کشته هاست. نیروهای ژنرال حفتر گفتند که ۱۴ جنگجوی خود را از دست داده اند.

فائز السراج نخست وزیر لیبی، که دولت او مورد تایید سازمان ملل است، ژنرال حفتر را به تلاش برای کودتا متهم کرده است.

با بدتر شدن وضعیت امنیتی، کشورها و نهادهای خارجی شروع به خروج از لیبی کرده اند.

از زمان سقوط معمر قذافی و قتل او در سال ۲۰۱۱ لیبی شاهد خشونت و بی ثباتی سیاسی بوده است.

نیروهای موسوم به “ارتش ملی لیبی” (ال ان ای) تحت هدایت ژنرال حفتر از روز پنجشنبه از چند سو از جنوب و غرب مشغول نزدیک شدن به پایتخت بوده اند.

این نیروها روز یکشنبه گفتند اولین حمله هوایی خود را انجام داده اند که یک روز پس از حمله هوایی نیروهای دولتی موسوم به “پیمان ملی” (جی ان ای) به مواضع شورشیان است.

درگیری ها در اطراف فرودگاه بین المللی طرابلس واقع در جنوب پایتخت ادامه دارد، جایی که ژنرال حفتر پیشتر گفته بود نیروهایش تسخیر کرده اند.

نیروهای وفادار به دولت پیشروی مخالفان را کند کرده اند و روز یکشنبه یک سخنگوی این نیروها به تلویزیون الجزیره گفت که نیروهای دولتی اکنون قصد “پاکسازی” کل کشور را دارد.

همزمان فرماندهی نیروهای آمریکایی در آفریقا گفت که به دلیل “ناآرامی های فزاینده” ذخیره ای از نیروهای خود را به طور موقت جابجا کرده است اما جزییات بیشتری نداد.

حق نشر عکسREUTERSImage captionنیروهای ژنرال حفتر در حال خروج از بنغازی

سوشما سواراج، وزیر خارجه هند، هم گفت که ۱۵ صلحبان نیروی ذخیره پلیس این کشور به دلیل “وخامت ناگهانی اوضاع لیبی” از طرابلس منتقل شده اند.

شرکت نفت و گاز بین المللی “انی” ایتالیا هم اعلام کرد کلیه خدمه ایتالیایی خود را از این کشور خارج می کند.

همچنین انتظار می رود که سازمان ملل کلیه کارمندان غیرضروری خود را خارج کند.

بنابه گزارش ها ساکنان طرابلس شروع به ذخیره غذا و سوخت کرده اند. اما سباستین آشر دبیر امور عربی بی بی سی می گوید بسیاری از ساکنان نزدیک محل درگیری خانه هایشان را به دلیل ترس از غارت ترک نمی کنند.

بعضی نگران یک درگیری طولانی شبیه آنچه در بنغازی رخ داد هستند. در آن عملیات نیروهای ژنرال حفتر جنگجویان اسلام گرا را از بنغازی راندند.

بیشتر بخوانید:

حق نشر عکسREUTERSImage captionنیروهای وفادار به دولت در مصراته

نیروهای متخاصم کیستند؟

لیبی از زمان سقوط حکومت سرهنگ قذافی دچار ناآرامی بوده است و ده ها گروه شبه نظامی شروع به فعالیت در این کشور کرده اند.

گروه های مختلف اخیرا شروع به همسو شدن با دولت در طرابلس یا نیروهای ژنرال حفتر (ال ان ای) کرده اند. ژنرال حفتر از شورشیان ضداسلامگرا با پایگاهی قدرتمند در شرق لیبی است که از حمایت مصر و امارات متحده عربی برخوردار است.

ژنرال حفتر در سال ۱۹۶۹ به سرهنگ قذافی کمک کرد به قدرت برسد اما بعدا روابط آن دو به هم خورد و او به آمریکا رفت. او در سال ۲۰۱۱ پس از قیام عمومی علیه سرهنگ قذافی به لیبی بازگشت و از رهبران شورشیان شد.

دولت وحدت ملی این کشور در جریان مذاکراتی در سال ۲۰۱۵ تشکیل شد اما در اعمال قدرت سراسری در تقلا بوده است.

فائز سراج نخست وزیر روز شنبه در نطقی تلویزیونی گفت که از پایتخت دفاع خواهد کرد.

آقای سراج گفت برای پرهیز از خونریزی پیشنهاد مصالحه به ژنرال حفتر را داده بود اما “از پشت خنجر خورده است.”

 

 

واکنش فرمانده سپاه به تحریم احتمالی: نیروهای آمریکایی در منطقه دیگر آرامش نخواهند داشت

حق نشر عکسTASNIMImage captionفرمانده سپاه در واکنش به تحریم این نهاد از سوی آمریکا:اقدامات مقابله به مثل را عملیاتی و در دستور کار قرار خواهیم داد

فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در واکنش به احتمال قرار گرفتن نام این نهاد در فهرست “سازمان‌های تروریستی” دولت آمریکا گفته است که در این صورت نیروهای آمریکایی درغرب آسیا “دیگر آرامش امروز را نخواهند داشت.”

سرلشکر محمدعلی جعفری گفته است “اگر آمریکایی‌ها دست به چنین حماقتی بزنند و امنیت ملی ما را به مخاطره بیندازند، مطابق سیاست‌های نظام جمهوری اسلامی ایران اقدامات مقابله به مثل را عملیاتی و در دستور کار قرار خواهیم داد.”

پیش از این خبرگزاری رویترز به نقل از مقام‌های آمریکایی گزارش داده بود که کاخ‌ سفید قصد دارد سپاه پاسداران را به فهرست “سازمان های تروریستی” خود اضافه کند.

در صورت اجرا شدن این تصمیم، این نخستین‌بار خواهد بود که آمریکا یکی از نهاد نظامی رسمی یک کشور را به عنوان گروهی “تروریستی” می‌شناسد.

ایران پیش‌تر هم گفته بود که پاسخش به چنین اقدامی “کوبنده” خواهد بود.

بگذر از پست توییتر شماره از @JZarif

Javad Zarif

✔@JZarif

 

 

#NetanyahuFirsters who have long agitated for FTO designation of the IRGC fully understand its consequences for US forces in the region. In fact, they seek to drag US into a quagmire on his behalf.@realDonaldTrump should know better than to be conned into another US disaster.

۷۸۹

۱۴:۱۷ – ۱۸ فروردین ۱۳۹۸

۵۱۲ نفر دارند درباره این صحبت می‌کنند

 

اطلاعات و حریم شخصی آگهی‌های توییتر

پایان پست توییتر شماره از @JZarif

هم‌زمان محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، در توییتی نوشته “کسانی که سنگ نتانیاهو (نخست وزیر اسرائیل) را به سینه می‌زنند و مدت‌هاست که در صدد قرار دادن نام سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی هستند به خوبی می‌دانند که پیامدهای آن برای نیروهای آمریکایی در منطقه چیست. در واقع آنها می‌خواهند به نمایندگی از او (بنیامین نتانیاهو) آمریکا را به باتلاق بکشانند.”

آقای ظریف نوشته که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا “باید حواسش باشد که او را با فریب به یک فاجعه دیگری آمریکایی نکشانند.”

او در این توییت عکس‌هایی از جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید و شلدون ادلسون، سرمایه‌گذار هوادار اسرائیل و حزب جمهوری‌خواه آمریکا را هم ضمیمه کرده که هر دو از دشمنان سرسخت حکومت ایران هستند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم بیش از دویست نمایند مجلس ایران هم روز یکشنبه در بیانیه‌ای در حمیات از سپاه پاسداران، امنیت ملی و نیروهای مسلح را از جمله “خطوط قرمز نمایندگان” توصیف کردند.

این نمایندگان هشدار داده‌اند: “در صورت اقدامی از سوی رئیس‌جمهور آمریکا یا هر نهاد دیگر بر علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، اقدام متقابلی با قید دو فوریت انجام خواهیم داد تا هیئت حاکمه آمریکا که خود عامل تشکیل و حامی گروه‌های تروریستی در منطقه است از اقدام بیجا و احمقانه خود پشیمان شود.”

پیشتر حشمت الله فلاحت پیشه، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران، گفته بود که اگر آمریکا سپاه را در فهرست “گروه‌های تروریستی” قرار دهد، “طرح دو فوریتی را تهیه کرده‌ایم که به محض رخ دادن این اتفاق نظامیان آمریکا را در کنار داعش در فهرست گروه‌های تروریستی اعلام می‌کنیم.”

 

Updated: آوریل 15, 2019 — 1:09 ق.ظ