اخبار :مقامات استان خوزستان به مردم روستاها هشدار داده‌اند که به دلیل خطر سیل خانه‌هایشان را ترک کنند و در مقابل تقاضای نیروی انتظامی برای رفتن به مکان‌های امن مقاومت نکنند.

مقامات استان خوزستان به مردم روستاها هشدار داده‌اند که به دلیل خطر سیل خانه‌هایشان را ترک کنند و در مقابل تقاضای نیروی انتظامی برای رفتن به مکان‌های امن مقاومت نکنند.

به گفته بهنام سعیدی سخنگوی سازمان مدیریت بحران ایران “تاکنون ۱۷۴ شهر و روستا در استان خوزستان از بیم وقوع سیل تخلیه شده‌اند و احتمال افزایش روستاهایی که باید تخلیه شوند وجود دارد.” هنوز دستور تخلیه برای شهری صادر نشده است.

این روستاها به دلیل افزایش حوضه‌های آبریز دز، کرخه و کارون، به منظور پیشگیری از هرگونه حادثه احتمالی تخلیه شده‌اند و برای اهالی روستاهای تخلیه شده “مکان‌های امن” در نظر گرفته شده است.

به گفته علی شمیل پور، آب رودخانه سوسنگرد “اواخر امشب” دو برابر می‌شود و “با این حجم از آب، اکثر روستاهای دشت آزادگان به زیرآب می‌روند؛ به همین جهت استاندار خوزستان دستور تخلیه چهار شهر سوسنگرد به همراه روستاها را صادر کرده است.”

بارندگی‌های شدید و سیل که از چند روز قبل از سال نو آغاز شده بود همچنان در برخی نقاط مختلف ایران ادامه دارد. از ۳۱ استان ایران، دست‌کم ۲۰ استان دچار بارندگی‌های شدید، آب‌گرفتگی و سیل شدند و به گفته رئیس اورژانس ایران تاکنون هفتاد نفر در این حوادث جان خود را از دست داده‌اند.

در همین حال سازمان هواشناسی ایران درباره بارندگی در استان خوزستان و برخی نقاط دیگر هشدار داده و پیش‌بینی کرده است که موج جدید بارش در مناطق غرب و جنوب غربی ایران در استان‌های کرمانشاه، ایلام، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر و شمال فارس در راه است.

آب‌گرفتگی منازل در خوزستانحق نشر عکسTASNIM
Image captionآب‌گرفتگی منازل در خوزستان

براساس پیش‌بینی این سازمان میزان بارندگی در این مناطق بین ۱۰ تا ۳۵ میلی‌متر خواهد بود.

به نظر می‌رسد سیلاب استان‌های لرستان، کهگیلویه و بویراحمد و همچنین چهارمحال و بختیاری مسیر خود را به سمت خوزستان تغییر داده و بخشی از شهرها و روستاهای این استان دچار آب‌گرفتگی شده یا خواهند شد.

به گفته میثم جعفرزاده مدیرکل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیرعامل وزارت نیرو، “اکنون احتمال وقوع سیلاب‌ها و مدیریت سیلاب ‌روی استان خوزستان متمرکز است چرا که علاوه بر بارش‌های جدیدی که در راه است، تمامی سیلاب‌های بالادست بخصوص سیلاب‌های لرستان و ایلام به‌سمت خوزستان آمده و این سیلاب‌ها در سدهای کرخه و دز و گتوند مهار شده‌اند.”

آقای جعفرزاده گفت آب جمع شده در سد کرخه، “نزدیک به سربه‌سری” است و بنابراین آب پشت این سد و سدهای دیگر خوزستان نیاز به “رهاسازی مدیریت شده” دارد، با توجه به اینکه بارندگی ادامه خواهد داشت.

استان خوزستان

در روزهای اخیر، آب خروجی سدهای دز و کرخه افزایش یافته و روستاهای حاشیه این سدها و رودخانه‌های دز و کرخه با مشکل مواجه شده‌اند.

در اثر آب‌گرفتگی ۱۳ روستای بخش بامدژ از توابع استان خوزستان آب تا بام خانه‌ها بالا آمده و سیل‌بندها از بین رفته‌اند. حدود ۳۰۰ نفر از اهالی روستای بامدژ پس از آنکه خانه‌هایشان زیر آب رفت، به واگن‌های قطار شرکت راه‌آهن منتقل شدند.

گفته می‌شود بخش مرکزی اهواز که در محاصره سه رودخانه کارون، دز و کرخه قرار گرفته است، در معرض آب‌گرفتگی و سیل است.

بیشتر بخوانید:

حمیدرضا لشکری، معاون حفاظت و بهره‌برداری از منابع آب سازمان آب و برق خوزستان از افزایش دِبی رودخانه دز خبر داد. دبی رودخانه، میزان آبی است که در واحد زمان از نقطه مشخصی در رودخانه، سد، کانال آب یا لوله یا هر سازه‌ آبی عبور می‌کند.

آقای لشکری گفت به‌دلیل افزایش خروجی سد دز، آب رودخانه کارون افزایش می‌یابد که شهر شیبان و شهرستان کارون در استان خوزستان را در معرض خطر سیل قرار خواهد داد.

به گفت این مقام افزایش خروجی سد کرخه امروز (۱۶ فروردین) به عبدالخان از توابع شوش در استان خوزستان رسیده است و تا فردا به حمیدیه از توابع خوزستان خواهد رسید.

ایرانحق نشر عکسIRNA
Image captionطغیان رودخانه “قره‌سو” به حدود ۲۰۰ خانه در شهرک کرناچی، کرمانشاه خسارت وارد کرده است

آقای لشکری با بیان اینکه برخی از روستاهای حمیدیه که در معرض آب‌گرفتگی خواهند بود، باید تخلیه شوند، گفت: “روستا‌های خسرج و اطراف آن شامل حویش یک و ۲، آلبوعبید و حلاف در بالادست حمیدیه، در معرض آب‌گرفتگی هستند وبه همین علت باید این روستا‌ها تخلیه شود.”

همچنین حسین پنبه‌دانه‌پور فرماندار شوشتر گفت با افزایش آب رودخانه دز، ۳۴ روستای بخش شعیبیه با جمعیت دوهزار نفر از توابع شهرستان شوشتر که در حاشیه رودخانه دز قرار دارند، تخلیه شدند.

در همین حال، جاده ترانزیتی اهواز-شوش به دلیل افزایش دبی رودخانه کرخه در امان نمانده و دچار آب‌گرفتگی شده است اما هنوز مسدود نشده است.

به‌گفته آقای پنبه‌دانه‌پور، سیلاب وارد بعضی خیابان‌های شهر گوریه شده و نیروهای امدادی و نظامی بعضی از منازل را تخلیه کرده‌اند. او اضافه کرد برای انحراف آب از شهر گوریه، کانال “شرکت کشت و صنعت و نیشکر امام خمینی” را منفجر کرده‌اند تا آب به مزارع نیشکر هدایت شود.

ایرانحق نشر عکسIRN
Image captionاستان مازندران، شهرستان “زیرآب”

با این حال، وضع در شهرهای خوزستان متفاوت از مناطق روستایی این استان است که در حاشیه روخانه‌های کرخه و دز قرار دارند.

کیامرث حاجی‌زاده در همین رابطه گفت: “تاکنون دستور تخلیه هیچ شهری را صادر نکرده‌ایم.”

اما از شوش خبر می‌رسد که به‌دلیل طغیان رود کرخه ممکن است جاده ترانزیتی اهواز-شوش بسته شود. عدنان غزی، فرماندار شوش گفت اگر طغیان رود کرخه بیشتر شود احتمال بسته شدن این جاده وجود دارد اما اکنون جاده عبدالخان به چذابه بسته شده است و بخشی از جاده اهواز-شوش زیر آب رفته است.

آقای غزی گفت سیل بند “سیدعباس” در نزدیک جاده ترانزیتی اهواز-تهران شکسته شده و آب تا حاشیه جاده پیش آمده است.

نقشه سیل

بیشتر بخوانید:

او در رابطه با آب‌گرفتگی روستاها در شوش گفت تاکنون دست کم چهار روستا زیر آب رفته‌اند و ۱۰ روستا در محاصره آبگرفتگی هستند.

کیخسرو چنگلوایی، رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان در رابطه با بارندگی‌های اخیر در استان خوزستان گفت ۷۱ هزار هکتار از اراضی این استان زیر آب رفته است و بیشترین خسارت به کشاورزان، دامداران و روستائیان وارد شده است.

رودبار کوهدشت دراستان لرستان

اما در استان لرستان مردم همچنان گرفتار سیل و آب‌گرفتگی هستند و در برخی نقاط آب تا بام خانه‌‌ها پیش رفته است. به‌گفته یاسر فرهادی‌نسب، بخشدار کوهنانی در رودبار کوهدشت به‌دلیل طغیان رودخانه سیمره، ۱۰ روستای این منطقه زیر آب فرو رفته است.

آقای فرهادی گفت ساکنان این روستاها از سیل به کوه‌ها پناه بردند. (ویدئو) تمامی راه‌ها به این روستاها در آب فرو رفتند و تنها از طریق قایق به این روستاها می‌توان دسترسی داشت.

او همچنین هشدار داده است اگر دریچه‌های سد سیمره باز نشود، در این منطقه “فاجعه” رخ خواهد داد.

محمد ناصر هاشمی مدیرکل هواشناسی لرستان از بارندگی‌های جدید به این استان خبر داد. او گفت از امروز (۱۶ فروردین) تا فردا شب در این استان باران و باد شدید خواهد وزید. میزان بارش از ۱۵ تا ۳۵ میلی‌متر خواهد بود.

هفت روستا هم در شهرستان دورود دچار آبگرفتگی شدند.

به گفته عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور خسارات سیلاب در لرستان بیشتر از سایر استان‌های سیل‌زده است و “حدود ۳۰ درصد شهر پلدختر و بین ۳۰ تا ۳۵ درصد شهر معمولان در جریان سیلاب آسیب دیده‌اند.”

سازمان هواشناسی پیش‌بینی کرده است در استان‌های خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی و بخش شرقی سمنان بارندگی خواهد شد. در شمال خراسان میزان باران از ۳۰ تا ۵۰ میلی‌متر پیش‌بینی شده است.

 

 

 

 

عرضه سهام بانک‌ها موسسات مالی وابسته به نهادهای نظامی در بورس

بانکحق نشر عکسMEHRNEWS

عرضه سهام چهار بانک و یک موسسه مالی وابسته به نهادهای نظامی در ایران در تالار بورس از امروز (یکشنبه ۱۸ فروردین) به صورت غیرعمومی آغاز شده است.

موسسه اعتباری کوثر، بانک مهر اقتصاد، بانک قوامین، بانک حکمت ایرانیان و بانک انصار پنج بانک و موسسه مالی هستند که قرار است با بانک سپه ادغام شوند که حالا سهام آنها در بورس عرضه ‌شده است.

بانک مرکزی ایران بیش از یک ماه پیش از ادغام بانک‌های نظامی در بانک سپه خبر داد و در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که هدف از این اقدام “متمرکزکردن توانمندی و ظرفیت‌ بانک‌های انصار، قوامین، حکمت ایرانیان، مهر اقتصاد و مؤسسه اعتباری کوثر در قالب یک بانک واحد با ثبات و کارآمدتر و به منظور ارائه خدمات بهتر به خانواده نیروهای مسلح و عموم مردم” است.

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران این اقدام دولت را گامی برای “اصلاحات بانکی” خوانده بود.

آیا ادغام بانکهای نظامی ایران در بانک سپه به حل مشکلاتشان کمک می‌کند؟

بنابر اعلام بانک مرکزی، بانک‌ها و مؤسسات نظامی حدود ۲۴ میلیون سپرده‌گذار با ۲۱۴ هزار میلیارد تومان سپرده دارند.

خبرگزاری مهر به نقل از عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی، گفته “قرار نیست هیچ تغییری در نحوه پرداخت سودهای سپرده‌گذاران آنها فعلاً صورت گیرد.”

این بانک‌ها و مؤسسه اعتباری در اطلاعیه‌های جداگانه‌ای اعلام کرده‌اند از امروز یکشنبه (۱۸ فروردین) تا ۲۹ اردیبهشت (سی روز کاری) سهام خود را برای فروش عرضه کرده‌اند.

با پایان یافتن فروش سهام این بانک‌ها از سوی سهام‌داران و پایان مهلت فروش سهام ادغام بانک‌های وابسته نهادهای نظامی در بانک سپه عملاً آغاز خواهد شد.

سهام این بانک‌ها و موسسات مالی به صورت غیرعمومی عرضه شده و توسط شرکت‌ها و نهادهای خاصی خریداری می‌شود.

به گزارش برخی از رسانه های ایران، بعنوان مثال سهام بانک حکمت ایرانیان وابسته به ارتش ایران، توسط شرکت توسعه فناوری و تجارت خریداری می‌شود.

از میان بانکها و موسساتی که قرار است مورد ادغام قرار بگیرند بانک‌های انصار و مهر اقتصاد وابسته به سپاه پاسداران است.

همچنین بانک قوامین به نیروی انتظامی و موسسه اعتباری کوثر به وزارت دفاع ایران وابسته هستند.

روزنامه هفت صبح در گزارشی نسبت بدهی کلی بانکهای مورد ادغام به دارایی آنها را حدود ۹۷ درصد اعلام کرده استحق نشر عکسTEJARATNEWS
Image captionروزنامه هفت صبح در گزارشی نسبت بدهی کلی بانکهای مورد ادغام به دارایی آنها را حدود ۹۷ درصد اعلام کرده است

ادغام این بانکها در حالی است که بعضی از کارشناسان اقتصادی نسبت به موفق بودن این طرح خوشبین نیستند چون بگفته آنها مجموعا این بانک‌ها موسسات مالی بدهی بسیار بالایی دارند که “ریسک سرمایه‌گذاری در آنها را بالا می‌برد”

مخالفان این ادغام می‌گویند که مانند موارد مشابه گذشته ممکن است سپرده گذاران این بانکها مجبور شوند بدهی‌های بانک‌های “در آستانه ورشکستگی” را جبران کنند.

بگفته منتقدان ادغام بانک‌های “زیان ده” خطر تشدید تورم را دو چندان می‌کند.

عده دیگری از منتقدان گفته‌اند با ادغام این بانک‌ها تکلیف نرخ سود سپرده و تسهیلات بانک سپه دیگر تک نرخی نخواهد ماند.

عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی، گفته است “برنامه‌ریزی به گونه‌ای است که هیچ تغییری در نحوه پرداخت سودهای سپرده‌گذاران صورت نگیرد”

رقم تسهیلات این بانک‌ها ۱۳۰ هزار میلیارد تومان اعلام شده.

رئیس بانک مرکزی گفته است که این تسهیلات بر اساس قرارداد ادامه خواهد یافت و “مردم به همان شکل قبلی باید نسبت به پرداخت اقساط تسهیلات خود اقدام کنند و کارکنان این بانک‌ها نیز براساس قراردادها ادامه کار می‌دهند.”

 

واکنش عریقات به اظهارات نتانیاهو در مورد الحاق شهرک‌های یهودی‌نشین به اسرائیل

اسرائیل ۱۰۰ شهرک یهودی‌نشین در سرزمین‌های اشغالی کرانه‌غربی اردن و بیت‌المقدس شرقی احداث کرده استحق نشر عکسAFP
Image captionاسرائیل ۱۰۰ شهرک یهودی‌نشین در سرزمین‌های اشغالی کرانه‌غربی اردن و بیت‌المقدس شرقی احداث کرده است

صائب عریقات، مذاکره کننده ارشد فلسطینیان اظهارات بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل را محکوم کرده است.

آقای نتانیاهو در آستانه انتخابات در اسرائیل گفته که در صورت پیروزی، شهرک‌های یهودینشین در اراضی اشغالی کرانه باختری را ضمیمه خاک این کشور خواهد کرد.

آقای عریقات افزوده تا زمانی که جامعه بین‌الملل به اسرائیل مصونیت می‌دهد، این کشور به نقض قوانین بین‌المللی ادامه می‌دهد.

مجامع بین‌المللی و سازمان ملل متحد اشغال این مناطق را غیرقانونی می‌دانند، اما اسرائیل که از حمایت آمریکا هم برخوردار است این اراضی را متعلق به خود می‌داند.

اراضی اشغالی در کرانه باختری رود اردن و بیت المقدس شرقی طی چند دهه گذشته شاهد ساخت و سازهای فراوان و احداث شهرک‌های یهودی‌نشین بوده است.

مردم اسرائیل روز سه‌شنبه ۹ آوریل (۲۰ فروردین)، برای انتخاب نخست‌وزیر جدید این کشور پای صندوق‌های رای خواهند رفت و آقای نتانیاهو و حزب راست‌گرای او (لیکود) امیدوارند که یک بار دیگر زمام قدرت در این کشور را به دست بگیرند.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا ماه گذشته بلندی‌های جولان را که اسرائیل در جریان جنگ‌ با اعراب در سال ۱۹۶۷ از خاک سوریه تصرف کرده را بخشی از خاک اسرائیل شناخت.

بیشتر بخوانید

اقدامی که همچون به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل و انتقال سفارت آمریکا به این شهر، موج جهانی انتقادها علیه آقای ترامپ را برانگیخت.

حدود ۲۰۰ هزار اسرائیلی در اراضی اشغالی از کرانه غربی رود اردن اسکان داده شده‌اند و دو برابر این جمعیت، یعنی حدود ۴۰۰ هزار اسرائیلی هم در بیت‌المقدس شرقی زندگی می‌کنند. همزمان بیش از ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار فلسطینی هم ساکن این مناطق هستند.

فلسطینی‌ها سال‌هاست که درصدد تشکیل کشوری مستقل در نوار غزه، کرانه غربی رود اردن و بیت‌المقدس شرقی هستند. مالکیت بر اراضی محور اصلی هرگونه مذاکره‌ای بوده که طی چند دهه گذشته میان اسرائیل و تشکیلات فلسطینی شکل گرفته است.

با وجود این، اسرائیل می‌گوید فلسطینیان با پیش‌کشیدن قضیه شهرک‌های یهودی نشین در کرانه باختری، قصد تاثیرگذاری بر مذاکرات صلح را دارند در حالی که از نظر اسرائیل این موضوع مانع ذاتی بر سر گفتگوهای صلح نیست.

نتانیاهو دقیقا چه گفته؟

آقای نتانیاهو که در آستانه رای‌گیری روز سه‌شنبه با شبکه تلویزیونی “اسرائیل تی‌وی” گفتگو می‌کرد در پاسخ به مجری که از چرایی الحاق این اراضی به خاک اسرائیل سوال کرده بود گفت: “شما دارید می‌پرسید که آیا گام بعدی ما حرکت به این سمت است – پاسخ شما آری است، حرکت به این سو فاز بعدی اقدامات ماست.”

بنیامین نتانیاهو امیدوار به کسب دوباره پست نخست‌وزیری استحق نشر عکسREUTERS
Image captionبنیامین نتانیاهو امیدوار به کسب دوباره پست نخست‌وزیری است

“من حق حاکمیت (اسرائیل) را گسترش خواهم داد و در این راه برایم ضمیمه کردن شهرک‌های یهودی‌نشین یا اراضی جدا افتاده دیگر تفاوتی ندارد.”

در واکنش به این سخنان محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگران فلسطینی به خبرگزاری رویترز گفته: “هرگونه اقدام، اظهارنظر و اعلان عمومی واقعیت را عوض نخواهد کرد. شهرک‌های یهودی‌نشین (در اراضی اشغالی) غیرقانوی‌اند و برچیده خواهند شد.

اخبار مرتبط

جنگ شش روزه و وورد اصطلاح “سرزمین‌های اشغالی” به ادبیات سیاسی

در پنجم ژوئن سال ۱۹۶۷، برابر با ۱۵ خرداد ۱۳۴۶، اسرائیل یک عملیات نظامی هماهنگ و گسترده را علیه مصر، اردن و سوریه آغاز کرد. اسرائیل این حمله را یک اقدام پیشگیرانه علیه تحرکات نظامی همسایگانش علیه خود می‌خواند. این درگیری شش روز طول کشید و به نبرد شش روزه مشهور شد.

در این نبرد، اسرائیل کنترل کرانه باختری رود اردن و شرق بیت المقدس را از اردن، نواره غزه و صحرای سینا را از مصر و بلندی‌های جولان را هم از سوریه گرفت.

اصطلاح “سرزمین‌های اشغال شده” اولین بار در قطعنامه ۲۴۲ شورای امنیت سازمان ملل مطرح شد. این قطعنامه در ۲۲ نوامبر ۱۹۶۷ برابر با اول آذر ۱۳۴۶ تصویب شد و درآن “تصرف قلمرو با جنگیدن” غیر قابل قبول خوانده شده بود. این قطعنامه همچنین خواستار خروج نیروهای اسرائیل از “سرزمین‌های اشغال شده در درگیری اخیر” شده بود.

بیشتر بخوانید

‘سرزمین‌های اشغالی’ کجاست و چرا به این نام شناخته می‌شود؟

نقشه اسرائیل قبل و بعد از جنگ شش روزه

موضوعات مرتبط

 

عربستان سعودی ‘آمریکا را به توقف استفاده از دلار در معاملات نفتی تهدید کرد’

عربستانحق نشر عکسREUTERS
Image captionگفته می‌شود عربستان هشدار داده که تصویب قانون کارتل شمردن اوپک به جای دلار از ارزهای دیگر در معاملات نفتی استفاده کند

عربستان سعودی آمریکا را به کنار گذاشتن دلار از معاملات نفتی تهدید کرده است.

خبرگزاری رویترز به نقل از “منابع آگاه” گزارش کرده که دولت عربستان سعودی هشدارداده است اگر طرح پیشنهادی برخی نمایندگان کنگره آمریکا برای اجازه “تعریف اوپک به عنوان کارتل” تصویب و اجرایی شود، معاملات نفتی خود را دیگر به دلار انجام نخواهد داد.

براساس این گزارش، مقامات و کارشناسان نفتی عربستان در ماه‌های اخیر این موضوع را مورد بررسی قرار داده‌اند و برخی منابع به رویترز گفته‌اند که این موضوع با بعضی از کشورهای عضو اوپک نیز مطرح شده تا نظر مساعد آنها برای تغییر احتمالی ارز معاملات نفتی جلب شود.

طرح مورد اشاره که قانون ضد کارتل‌های تولید و صدور نفت “نوپک NOPEC“نام دارد، در صورت قانونی شدن به مراجع قضایی آمریکا امکان می‌دهد تا سازمان کشورهای صادرکننده نفت – اوپک – را به عنوان یک نهاد تولیدی و بارزگانی مشمول قوانین آمریکا علیه انحصارات قرار دهند. قوانین ضدکارتل در آمریکابه منظور پیگیری و پیگرد قضایی اقدامات انحصاری از طریق تبانی و همکاری نهادهای تولیدی و تجاری تدوین و اجرا می‌شود.

این قوانین به منظور حمایت از حقوق خریداران در برابر احجاف تولیدکننگان و فروشنگان تصویب شده و هدف از آنها، تضمین رقابت بین عرضه‌کنندگان کالا در زمینه بهبود کیفی و کاهش قیمت است.

درآمد بالای شرکت نفتی آرامکوی عربستان در سال ۲۰۱۸ میلادی

افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی؛ احتمال تحریم‌های بیشتر آمریکا علیه ایران

اوپک با کاهش تولید موافقت کرد؛ بهای نفت افزایش یافت

اوپکحق نشر عکسAFP
Image captionوزیر نفت عربستان در نشست اوپک – گفته می‌شود عربستان موضوع تغییر ارز معاملات نفتی را با سایر اعضای اوپک مطرح کرده است

مخالفان اوپک از زمان قدرت گرفتن این سازمان در دهه ۱۹۷۰ هر از چند گاهی از عنوان “کارتل نفتی” برای ابراز ناخرسندی از اقدامات این سازمان استفاده کرده‌اند. به گفته آنان، اعضای اوپک به جای رقابت باهم برای عرضه نفت به ارزانترین قیمت، از طریق تبانی و با بهره‌برداری از سهم عمده سازمان در بازار جهانی، بهای مورد نظر خود را به خریداران “تحمیل” می‌کنند. به عبارت دیگر، وجود سازمان اوپک به زیان مصرف‌کننده است.

با اینهمه، عنوان کارتل برای اوپک هرگز جنبه رسمی نیافته است. مقامات اوپک و مدافعان این سازمان، ضمن استدلالاتی در توجیه فرآیند قیمت‌گذاری نفت، تاکید داشته‌اند که اعضای اوپک را کشورهای مستقل تشکیل می‌دهند که به عنوان نهادهای “حاکمیتی” مشمول قوانین آمریکا از جمله قوانین ضدکارتل نمی‌شوند.

به گفته کارشناسان، تبدیل این طرح به قانون که مستلزم تصویب در کنگره و امضای رئیس جمهوری است، چندان محتمل نیست.

کلرادوحق نشر عکسGETTY IMAGES
Image captionتاسیسات نفتی آمریکا – ایالات متحده در حال حاضر بزرگترین تولیدکننده نفت جهان است و بعضی کارشناسان تبدیل این کشور به صادرکننده خالص نفت را پیش بینی کرده‌اند

این طرح برای نخستین بار در سال ۲۰۰۰ میلادی درکنگره آمریکا مطرح شد با این هدف که به محاکم آمریکایی اجازه داده شود مصونیت حاکمیتی را از اوپک سلب کنند و اجازه پیگرد قانونی این سازمان در برابر اتهام سوء استفاده از موقعیت انحصاری برای “اجحاف به خریدار” را داشته باشند. این طرح چند بار در کنگره مطرح شده اما به مرحله رای‌گیری نهایی و تصویب نرسیده است.

گفته می‌شود که از زمان به قدرت رسیدن دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، طراحان نوپک امید بیشتری به تصویب آن یافته‌اند. آقای ترامپ در کتابی که چند سال قبل از دوره ریاست جمهوری خود منتشر کرد گفت که از این طرح حمایت می‌کند، هرچند از زمان انتخاب به ریاست جمهوری در این زمینه اظهار نظری نکرده و در عوض، بر اهمیت رابطه با عربستان سعودی تاکید گذاشته است.

علاوه بر موضعگیری قبلی رئیس جمهوری، شرایط نفتی آمریکا و روابط آن کشور با اوپک در سال‌های اخیر دستخوش تحول شده است. طی ده سال اخیر، با گسترش بهره‌برداری از نفت شیل، تولید نفت آمریکا یک برابر و نیم بیشتر شده و به حدود ۱۲ میلیون بشکه در روز رسیده است که بالاترین میزان تولید نفت خام در جهان است. در مقابل، واردات نفت اوپک توسط آمریکا طی همین مدت به کمتر نصف رسیده و از حدود ۶ میلیون بشکه به حدود ۳ میلیون بشکه در روز کاهش یافته است.

اگرچه ایالات متحده بزرگترین مصرف‌کننده نفت در جهان است اما برخی کارشناسان آمریکایی پیش بینی کرده اند که به زودی، صادرات این کشور از واردات پیشی خواهد گرفت و آمریکا هم به یک صادرکننده نفت خام تبدیل خواهد شد. البته چنین تحولی مستلزم رفع موانعی مانند محدودیت ظرفیت لوله‌های انتقال نفت و تغییر نوع نفت مورد استفاده پالایشگاه‌های آمریکاست.

اجرایی شدن تهدید عربستان سعودی در مورد تغییر ارز معاملاتی نفت و پیروی سایر اعضای اوپک از آن قطعا باعث تضعیف موقعیت دلار به عنوان مهمترین ارز در مبادلات جهانی خواهد شد. چنین تحولی با استقبال کشورهایی مانند روسیه مواجه خواهد شد که خواستار تنوع در ارزهای مورد استفاده در بازرگانی بین‌المللی هستند زیرا معتقدند که موقعیت ممتاز دلار به حفظ موقعیت سیاسی برتر آمریکا در جهان کمک می‌کند.

به گزارش رویترز، مقامات سعودی در مورد این گزارش اظهار نظری نکرده اند و مقامات دولتی آمریکا نیز گفته اند که از اظهار نظر پیرامون طرح های کنگره معذور هستند.

ترامپ در دیدار با دبیرکل ناتو جنگ افغانستان را ‘تاسف‌بار’ و ‘مضحک’ خواند

.کححق نشر عکسTRUMP TWITTER

Image captionدیدار ترامپ و دبیرکل ناتو در کاخ سفید

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در دیدار با ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو در کاخ سفید گفته “جنگ بی‌پایان” افغانستان “دقیقا ۱۹ ساله” شده و آن را “تاسف‌بار” و “مضحک” خوانده است.

آقای ترامپ از تلاش‌های مشترک آمریکا و ناتو در افغانستان ستایش کرده و گفته که “آنها گام‌های بزرگی برداشته‌اند.”

رئیس جمهوری آمریکا با اشاره تلویحی به مذاکرات صلح با گروه طالبان گفت که کشورش در افغانستان تلاش‌های زیادی انجام داده و “اکنون اتفاقات مثبت دراین کشور در حال رخ دادن است.”

دبیرکل ناتو در واشنگتن علاوه بر دیدار با دونالد ترامپ، در نشست مشترک کنگره آمریکا نیز سخنرانی کرد. آقای استولتنبرگ در این سخنرانی در باره شرایط صلح در افغانستان تاکید کرد: “وقتی صلح می‌شود که افغانستان از تروریسم بین‌المللی آزاد باشد. صلح پایدار باید بر دستاوردها بنا شود. ناتو زمینه‌های پیشرفت اجتماعی و اقتصادی، آموزش، حقوق بشر و حقوق زنان و دختران را فراهم کرده که این حقوق باید حفظ شود”.

ناتو و مذاکرات صلح افغانستان

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان بعد از آخرین دور مذاکرات با نمایندگان طالبان در قطر، رایزنی‌های فشرده با متحدان اروپایی آمریکا و ناتو داشته است.

آقای خلیلزاد در توئیترش نوشت: “ناتو و نیروهای آمریکایی شانه به شانه در افغانستان خدمت می‌کنند. اهداف مشترک ما رسیدن به توافق صلحی است که ارزش قربانی‌های بیش از یک دهه جنگ را داشته باشد. ما باهم متعهد به دستیابی به گفت‌وگوهای بین‌الافغانی حقیقی به منظور رسیدن به یک توافق سیاسی برای پایان مناقشه هستیم.”

نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان تاکنون پنج دور مذاکرات با گروه طالبان برگزار کرده و گفته می‌شود که روی “یک چارچوب کلی صلح” با این گروه به توافق رسیده است.

ناتو و جنگ افغانستان

ناتو فرماندهی نیروهای بین‌المللی در افغانستان موسوم به “ماموریت قاطع” را از ژانویه ۲۰۱۵ با مشارکت ۳۹ کشور عضو ناتو و غیر ناتو برعهده دارد. ماموریت قاطع بیشتر در کار آموزش و پشتیبانی ارتش افغانستان فعالیت دارد.

ماموریت ناتو در افغانستان، اولین ماموریت این سازمان در خارج از اروپا از زمان تاسیس آن در سال ۱۹۴۹ است و در تعریف نقش این سازمان بعد از دوران جنگ سرد مهم ارزیابی می‌شود.

ترامپ در آستانه ۷۰ سالگی تاسیس ناتو به صورت آشکار ارزش سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) را به زیر سوال برد، زیرا به گفته او شمار کمی از اعضای این سازمان در بودجه ناتو مشارکت کافی داشته‌اند. آمریکا انتظار دارد که اعضای ناتو بودجه دفاعی خود را حداقل ۲ درصد افزایش دهند.

.حق نشر عکسGETTY IMAGES

Image captionسرباز ارتش افغانستان در حال آموزش

چه کسـانی به نشست دوحـه می‌رونـد؟

یکی از آگاهان نظامی و سیاسی افغانستان می‌گوید، در فهرستی که از اعضای اشتراک‌کنندۀ نشست دوحه نشر شده سهم اقوام کشور عادلانه در نظر گرفته نشده است.
جاوید کوهستانی آگاه مسایل سیاسی و نظامی در گفت‌وگو با روزنامۀ ماندگار می‌گوید: «اسنادی به دست وی رسیده که نشان می‌دهد ۱۹۹ نفر برای حضور در نشست بعدی قطر پیش‌بینی شده که در میان اسامی شرکت‌کننده‌گان، تنها ۳۰ نفر از اقوام غیر پشتون دیده می‌شود».
آقای کوهستانی می‌گوید که متباقی افراد هم از کارشناسان مسایل سیاسی، فعالان مدنی، احزاب سیاسی و…. به شمول ۴۵ نفر از گروه طالبان از قوم پشتون هستند.
این آگاه سیاسی می‌گوید که این فهرست از دفتر سیاسی طالبان به او فرستاده شده و به احتمال زیاد این فهرست از سوی رهبری طالبان در قطر به وی ارسال شده است.

فهرست اشترک‌کننده‌گان نشست دوحه
در این فهرست که در اختیار روزنامۀ ماندگار گذاشته شده علاوه بر حامد کرزی، محمد حنیف اتمر، محمد یونس قانونی، داکتر احمد مشاهد، عطامحمد نور، اسماعیل خان، نجیب‌الله مجددی، سید منصور نادری، عبدالله قرلق، مفتی محمد نبی، غیرت بهیر، حبیب‌الرحمان حکمتیار، فوزیه کوفی، لطیف پدرام نسیم مهدی، وحیدالله سباوون، حکمت خلیل کرزی، عمر زاخیلوال، وکیل احمد متوکل، مولوی سیدالرحمن حقانی، عبدالسلام ضعیف، قطب‌الدین هلال، وحیدالله شهرانی، عبدالسلام عابد، عبدالجبار تقوا، انوارالحق احدی، شیر محمد آخندزاده، سید حامد گیلانی، محمد آصف محسنی، حبیب الرحمن سیاف، باتور دوستم، اسدالله سعادتی، محمد ناطقی، حاجی نجیب‌الله نقیبی، مولوی جلال‌الدین شینواری، عبدالشکور مطمین، داکتر فاروق اعظم، غلام فاروق وردگ، داکتر ایاز نیازی، محمد آصف صمیم، حاجی ابراهیم حقانی، حاجی فرید، استاد محمد زمان مزمل، امان‌الله پیمان، غلام خان، امین‌الله ازروال، حاجی غلام محمد سرکی، مولوی عبدالصمد، مولوی خدای‌داد، مولوی محمد رسول، مولوی محمد عمر خطیبی، استاد عاطف، جلیل‌الله مولوی‌زاده، عبدالستار خواصی، جمعه خان همدرد، مولوی خلیل‌الله فیروز، داکتر رفیع‌الله، عطا ننگیالی وردک، محمد صدیق چخانسوری، حاجی عبدالقیوم خان شامل این فهرست اند.
در ادامۀ این فهرست نام‌های مولوی محمد اسماعیل مجاهد، مولوی محمد صدیق، ملا محمد غوث آخند، مولوی کوجر آخندزاده، شیخ ولی‌الله صاحب، مولوی محمد گل، مولوی عبدالمنان عابد، حاجی زمرک، شیخ عبدالغنی، مولوی عبدالظاهر، داکتر نورالحبیب، نثار قاری عبدالله کماندر، عبدالغفار، حاجی عبدالرحمن زدران، حاجی حضرت احمدزی، عید محمد دولتزی، شیرالله، سید محمد طیب آغا، مولوی نیک محمد حافظ، عزیز الرحمن، مولوی احمد جان، مولوی مسیح‌الله، حاجی رنگین خان مشکوانی، مولوی عبدالرحیم بلالی، قاضی عبدالعزیز، عبدالله بیک، مولوی عبدالحمید حماسی، رمضان بشردوست، محمد اسراییل ابراهیمی، حاجی باچا سنگرمل، داکتر عثمان روستار تره‌کی، قیوم مومند، داکتر هاشم کمالی، امام‌الدین صافی، حدیدالله، عبدالستار سیرت، واحد فقیری، عمر خطاب، حاجی عبیدالله، محمد نبی عوثی، زرغون شاه، انجینر وحیدالله حلیمی، عبدالقادر مهمند، نثار احمد عطایی، نذیر احمد تنویر، حفیظ‌الدین پیرزاده، حسن حقیار ولی‌الله شاهین، فیض محمد زلاند، وحید مژده، داکتر عبدالباقی امین، محمد اجمل، ذاکر جلالی، اسدالله وحیدی، خیرالله شنیواری، جعفر مهدوی، عثمان برهان، قاضی داود وردگ، شفیع اعظم، رحمت‌الله حنفی، عبدالحفیظ نبی‌خیل، سایره شریف، سارا سورخاوی، حمیرا حقمل، صفیه صدیقی، تاجور کاکر، آرین یون، فاطمه گیلانی، صوفیا عمر، اوتر سینگ، فقیر محمد، مولوی ذبیح‌الله امین، جان آغا، مولوی نقیب‌الله، حاجی سعدالله، حاجی وزیر، مولوی عبدالهادی، عبدالصمدخان الوزی، مخدوم عبدالحلیم ترکمن، شیخ اسماعیل خالد آخندزاده، حاجی حیات‌الله، حاجی اکبر خان، حاجی فیض‌احمد ناصری، سیداحمد پاچا، محمدعالم خان، حاجی عبدالبصیر، مولوی فرید، شیر محمد عباس ستانکزی، مولوی عبدالسلام حنفی، مولوی امیرخان متقی، مولوی عبدالطیف منصور، مولوی مطیع‌الحق خالص، ملا عبدالمنان عمری، شیخ سیدرسول حلیم، شیخ شهاب‌الدین دلاور، قاری دین محمد حنیف، مولوی جان محمد مدنی، ملا زاهد احمدزی، محمد سهیل شاهین، ملا محمد فاضل مظلوم، ملا خیرالله خیرخواه، مولوی محمد نبی عمری، ملا عبدالحق وثیق ملا نورالله نوری، مولوی ضیاالرحمن مدنی، عبدالاحد جهانگیروال، عمار یاسر، داکتر میرزاگل صالح، داکتر محمدنعیم وردگ، ملا داود عابد، مولوی محمد حسن، حاجی ابراهیم، حاجی فضل محمد، نبراس‌الحق عزیز، محی‌الدین سادات، قاضی سیدجان عبدالرحیم ثاقب، مولوی سردار احمد شکیب، مولوی احمدالله وثیق، عتیق‌الله عزیزی، شمس‌الدین، عبدالحنان همت، نعیم‌الحق، عبدالواحد ریحان، بخت‌الرحمن شرافت، قاری عبدالستار، سید مولوی هدایت‌الله حلیم، عبدالرحمن مدنی قاری روح‌الله نجیب‌الله احمد زمرک عبدالوارث عبدالرحمن حلیم آمده است.
جاوید کوهستانی در ادامۀ این گفت‌وگو در مورد نتایج تازۀ مذاکره بین گروه طالبان و امریکا می‌گوید: «بحث اصلی روی چگونه‌گی مشارکت و قطع رابطۀ آنان با گروه‌های تروریستی دیگر مانند القاعده و داعش و بحث‌های پنهانی پشت پرده میان امریکایی‌ها و طالبان وجود داشته باشد».
او میگوید: زمانی که مذاکرات طولانی می‌شود و به اضافه خلیل‌زاد ۱۲ نفر دیگر به نماینده‌گی از امریکا در این نشست حضور دارند، قطعاً این افراد از جمله گروه‌های استخباراتی هستند که روی آینده طالبان چگونه برخورد و رابطه‌شان با ایران و روسیه بحث می‌کنند.
به باور او، اما طالبان تا هنوز قطع رابطه‌شان با ایران و روسیه را نپذیرفتند، زیرا معلوم می‌شود که به امریکایی‌ها اعتماد ندارند و بحث مهم و اصلی این نشست جدول خروج زمانی امریکا از افغانستان است.
او تأکید کرد که باید کشورهای منطقه ضمانت کنند که امریکا از افغانستان طی یک جدول زمانی مشخص خارج می‌شوند و بعد از آن که سند خروج نیروهای امریکایی از افغانستان امضا شد، در مورد گفت‌وگوهای «بین‌الافغانی» بحث خواهد شد.
آقای کوهستانی به این باور است که طالبان به عنوان یک جناح داخلی با حکومت افغانستان وارد گفت‌وگو خواهد شد نه به عنوان طرف اصلی مذاکره و نمایندۀ مردم افغانستان. به عنوان نمایندۀ مردم افغانستان سایر گروه‌ها، علمای دین، نهادهای مدنی و احزاب سیاسی شرکت می‌کنند و به عنوان نمایندۀ مردم در این گفت‌وگوها حضور خواهند داشت.
این نشست با اشتراک سیاست‌مداران افغانستان و نماینده‌گان طالبان در قطر برگزار می‌شود.

احتمال رفتن داکتر عبدالله در کنفرانس قطر با طالبان

کابل آماده است عبدالله عبدالله را در کنفرانس قطر با طالبان بفرستد.

به گزارش اسپوتنیک، دولت کابل آماده است تا عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه جمهوری اسلامی افغانستان را برای دومین کنفرانس بین الافغانی برای جستجوی راه حل و فصل صلح آمیز به قطر بفرستد، اما نمایندگان جنبش طالبان مخالف اشتراک مقامات رسمی کابل در این کنفرانس هستند.
این موضوع را عمر نثار، نماینده اتحادیه افغان های مقیم روسیه و مدیر مرکز مطالعات افغانستان معاصر در مصاحبه با یکی از روزنامه های روسی بیان داشته است.
به گفته عمرنثار، در حال حاضر، مشارکت فرد دوم دولت افغانستان، دکتر عبدالله، در نظر گرفته شده است.
وی افزود که رهبری هیئت طالبان در نشست قطر را به احتمال زیاد رئیس دفتر سیاسی طالبان در این کشور، عبدالغنی برادر به عهده خواهد داشت.
به گفته عمر نثار تصمیم نهایی در مورد تاریخ نشست و لست شرکت کننده ها گرفته نشده است و کار در این خصوص جریان دارد.

پیش از این عبدالله عبدالله گفته بود که بحث شرکت طالبان در حکومت به زودی مطرح خواهد شد.
آقای عبدالله که در نشست شورای وزیران سخن می‌زد، افزود که درصورت آغاز مذاکرات مستقیم طالبان با حکومت افغانستان، بحث مشارکت این گروه در حکومت مطرح بحث خواهد بود.
او تأکید کرد که در شرایط کنونی ایجاد حکومت موقت در افغانستان به سود مردم نیست: “بحث‌هایی در مورد تشکیل حکومت موقت شنیده می‌شود؛ حکومت موقت، ایجاد یک وضعیت موقت یا صرف آوردن حکومت موقت، هیچ مورد بحث نیست”.
رئیس اجراییه گفت، باز هم تکرار می‌کنم که یک زمانی‌که دوطرف با هم نشست داشته باشند و گفت‌وگوها صورت بگیرد و در جریان گفت‌وگوها روی همه مسایل توافق صورت بگیرد از قدم اول تا آخرین قدمی‌که برای تأمین صلح پایدار ضرورت است، در این میان بحث مشارکت به میان می‌آید، بحث همکاری به میان می‌آید و بحث‌های مختلف است که یک مرحله جدا است.
رییس اجراییه، به این باور است که انتخابات و صلح نباید بسیار باهم آمیخته شوند و دربارۀ هرموضوع درجای آن بحث شود: “اگر دو مسله را که روند انتخابات و گفت‌وگوها است، بسیار با هم مرتبط بسازیم شاید که در رسیدن با سکتگی در کار روبه‌رو خواهیم شد. به این نسبت بسیار مهم است که روی هر دو در جایش و محلش تمرکز صورت بگیرد.”.
این اظهارات آقای عبدالله در حالی مطرح می‌شوند که زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژۀ امریکا برای صلح افغانستان باردیگر به کابل آمده‌است.
آقای خلیل‌زاد، در دیدار با مقام‌های حکومت افغانستان روی ضرورت پیشرفت در گفت‌وگوهای بین‌الافغانی گفت‌وگو کرده‌است.
در همین حال، عبدالله عبدالله، می‌گوید که قدم‌های برای تشکیل هیئتی همه‌شمول برای مذاکرات صلح برداشته شده‌اند.

فرستاده در جنوب؛ چرا خلیلزاد به قندهار رفت؟

جمهور : مقام ‌های محلی قندهار گفته ‌اند که زلمی خلیلزاد؛ نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان در سفرش به قندهار با بزرگان قومی این ولایت دیدارمی‌ کند.
زلمی خلیلزاد صبح روز سه‌شنبه (13 حمل) به قندهار رفت و قرار است با بزرگان قومی این ولایت دیدار کند.
عزیزاحمد عزیزی؛ سخنگوی والی قندهار گفته است که ملاقات‌های آقای خلیلزاد در داخل میدان هوایی این ولایت در نظر گرفته شده و وی به گونه جداگانه با بزرگان «لوی قندهار» درباره صلح افغانستان دیدار و گفتگو خواهد کرد.
این اولین باری است که خلیلزاد در پیوند به روند صلح افغانستان برای دیدار با بزرگان قندهار به این ولایت سفر می‌ کند.
آقای خلیلزاد روز دوشنبه با رهبران حکومت و برخی چهره های سیاسی در کابل دیدار کرد.
دیدار با بزرگان قومی «لوی قندهار» از سوی فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان، حاوی معناها و پیامدهای زیادی است. این دیدار نشان می دهد که امریکا همچنان معتقد است که قندهار کانون سنتی سیاست و قدرت در افغانستان است و مقدرات این کشور از سوی بزرگان «لوی قندهار» رقم می خورد.
امریکا می داند که علیرغم کنار رفتن حامد کرزی، ترور بحث برانگیز جنرال رازق و ریاست جمهوری اشرف غنی، قندهار هنوز نقش اصلی را در تعیین مسیر آینده افغانستان بازی می کند. به همین دلیل، ایالات متحده برای اعمال نقشه بعدی خود برای آینده افغانستان، نیازمند جلب حمایت بزرگان قومی «لوی قندهار» است. برای امریکایی ها نظر بزرگان قندهاری حتی نسبت به حمایت ارگ کابل از برنامه های واشنگتن برای صلح با طالبان و چشم انداز سیاسی پیش روی افغانستان، مهم تر و راهبردی تر است.
از جانب دیگر، در هفته های اخیر، موضع گیری های فراوانی از سوی شماری از مراجع داخلی و خارجی صورت گرفته است که مبنای مرکزی آن، قرار داشتن مانعی به نام ارگ کابل در برابر روند صلح امریکا با طالبان است. در این شکی نیست که هیچیک از این موضع گیری ها به طور مستقیم از زبان امریکایی ها بیان نشده؛ اما طرح آن در فضای سیاسی عمومی مرتبط با صلح افغانستان، نشان می دهد که امریکا هم به نحوی با این ایده موافق اند و حکومت افغانستان را مانع و مخل برنامه های خود برای صلح با طالبان می داند، حتی اگر این موضع، از زبان کسی مانند عمران خان پاکستانی بیان شده باشد.
تنش هایی که در روابط کابل – واشنگتن بر سر روند صلح امریکا با طالبان بروز کرد و با اظهارات جنجال برانگیز حمدالله محب؛ مشاور امنیت ملی اشرف غنی در واشنگتن، تشدید شد، ریشه در همین نگاه دارد و نشان می دهد که واشنگتن نسبت به نقش کنونی کابل در روند صلح، خوشبین نیست و از سماجت، اصرار و خیره سری ارگ ریاست جمهوری در خصوص لزوم مالکیت و مدیریت این روند توسط حکومت افغانستان به ستوه آمده است.
در تازه ترین دیدار زلمی خلیلزاد با اشرف غنی در کابل نیز سه نکته مهم، کاملا مشهود بود؛ یکی اینکه آقای خلیلزاد تقریبا یکی از آخرین دیدارهایش در کابل را با اشرف غنی انجام داد و این خود می توانست حامل پیام منفی و راوی تنش های جاری میان آنها باشد. دوم اینکه دیدار دوطرف، در فضایی کاملا سرد و غیر دوستانه و در پشت یک میز کاری صورت گرفت که نمایانگر تحقیر نماینده امریکا و بی اعتنایی به او از جانب حکومت افغانستان بود. و نکته سوم هم اینکه حمدالله محب، تقریبا همزمان با سفر زلمی خلیلزاد به کابل، در سفری غیر معمول، راهی کنر و نورستان شد و در هیچیک از دیدارهای رسمی او با مقام های کابل، حضور نداشت؛ در حالی که او از اعضای مهم و ارشد هیأت مذاکره کننده ای است که از سوی اشرف غنی تعیین شده است.
در چنین شرایطی، «فرستاده» به جنوب رفت تا با استفاده از شگرد قدیمی قدرت های خارجی، برای مهار کژتابی های کابل، از قدرت بلامنازع قندهار مایه بگذارد؛ شاید به منظور از راه برداشتن «مانعی» به نام ارگ از مسیر روند صلح با طالبان، شاید حتی به هدف فراهم سازی تمهیدات لازم برای تشکیل دولت موقت و برگزیدن چهره ای از «لوی قندهار» در رأس آن و شاید به نیت القای خواسته اصلی امریکا به بزرگان قندهاری و بازتاب آن در جرگه صلحی که قرار است از سوی اشرف غنی در کابل برگزار شود.

ارگ از دیدار غنی با خلیل‌زاد جزییات نمی‌دهد

۸ صبح : ارگ ریاست جمهوری با نشر خبرنامه‌ای تأیید می‌کند که نماینده ویژه امریکا در ششمین دور سفرش به کابل با رییس جمهور غنی دیدار کرده است. جزییات این نشست اما تا کنون از سوی ارگ همگانی نشده است. ‌هارون چخانسوری، سخنگوی رییس جمهور روز سه‌شنبه، سیزدهم حمل، با نشر خبرنامه تصویری گفته است: «رییس جمهور شام روز دوشنبه با آقای زلمی‌ خلیل‌زاد دیدار کرد و در این دیدار روی تلاش‌های جاری در پیوند به روند صلح بحث و گفت‌وگو صورت گرفت.» آقای چخانسوری افزوده است: «این بحث‌ها ادامه خواهند یافت و جزییات آن با مردم افغانستان در میان گذاشته خواهد شد.»

این در حالی است که جزییات دیدار نماینده ویژه امریکا با چهره‌ها و مقام‌های دیگر دولتی بیرون داده شده و آقای خلیل‌زاد نیز در صفحه توییترش به آن اشاره کرده است. از سویی هم، زلمی‌ خلیل‌زاد، نماینده ویژه ایالات متحده امریکا در امور صلح افغانستان از دیدار با رییس جمهور غنی در صفحه توییترش چیزی نگفته است.

آقای خلیل‌زاد در جریان ششمین دور سفرش یک‌شنبه‌شب‌، یازدهم حمل، وارد کابل شد. او صبح روز دوشنبه با هیأت مذاکره‌کننده صلح حکومت، رییس اجرایی، وزیر خارجه، اعضای شبکه زنان افغان و شماری از چهره‌های سیاسی و جهادی پیشین دیدار کرده است.

نماینده ویژه امریکا در توییتی نوشته است که با سلام رحیمی، رییس هیأت مذاکره‌کننده صلح حکومت، اعضای این هیأت و محمد‌عمر داوودزی، رییس دبیرخانه شواری عالی صلح دیدار کرده و درباره ضرورت پیشرفت و آغاز فوری گفت‌وگوهای بین‌الافغانی صحبت کرده است. آقای داوودزی، نماینده ویژه رییس جمهور غنی در امور منطقه‌ای برای اجماع صلح می‌گوید که‌ نتایج نشست قطر تا کنون به گونه شفاف با جانب حکومت در میان گذاشته نشده است.

محمدعمر داوودزی روز سه‌شنبه، سیزدهم حمل، طی نشستی در کابل گفت که جزییات مذاکرات امریکا با نماینده‌گان طالبان به صورت شفاف با مردم افغانستان در میان گذاشته نشده است. نماینده ویژه رییس جمهور غنی در امور منطقه‌ای برای اجماع صلح افزود که نیاز است معلومات گفت‌وگوهای صلح با زبان دیپلماتیک نه، بلکه آنچه حقیقت دارد، به طور مشرح و واضح بیان شود.

ریاست اجراییه اما می‌گوید که نماینده ویژه امریکا در دیدار با عبدالله عبدالله، رییس اجرایی کشور، نتایج پنجمین دور گفت‌و‌گوهای قطر، سفرهای اخیرش، پیشرفت‌ها و چالش‌های موجود در روند صلح را در میان گذاشته است.

در خبرنامه ریاست اجرایی که روز دوشنبه، دوازدهم حمل نشر شد، آمده است: «آقای خلیل‌زاد در صحبت‌های خود گفت که با طالبان درباره قطع رابطه با تروریست‌ها و جدول زمانی خروج نیروها بحث شده، اما تاهنوز در این گفت‌وگوها توافق نهایی صورت نگرفته است.» این خبرنامه به نقل از سخنان نماینده ویژه ایالات متحده امریکا افزوده است: «مذاکرات بین‌الافغانی همه‌شمول، آتش‌بس و دست‌یافتن به صلح با توافق تمام افغان‌ها از مؤلفه‌های اصلی این مذاکرات به شمار می‌روند و در تلاش هستیم تا مذاکرات بین‌الافغانی همه‌شمول آغاز گردد.» بر‌اساس این خبرنامه، در این نشست جان بس، سفیر ایالات متحده در افغانستان و آقای صلاح‌الدین ربانی، وزیر امور خارجه کشور، نیز حضور داشته‌اند.

نماینده ویژه امریکا پس از دیدار با نماینده‌گان شبکه زنان افغان و نماینده‌گان زنان ولایت‌ها در کابل تأکید کرده است که زنان باید در تمامی ‌مراحل گفت‌وگوهای مرتبط به صلح و آینده افغانستان در میز مذاکره حضور داشته باشند. او هم‌چنان از دیدارش با عبدرب الرسول سیاف، رهبر جهادی پیشین، حکمت‌خلیل کرزی، معاون پیشین وزیر خارجه و آقای عمر زاخیل‌وال، سفیر پیشین افغانستان در اسلام‌آباد، خبر داده است. آقای خلیل‌زاد در صفحه توییترش نوشته است، در این دیدار به توافق رسیده‌ایم که گفت‌وگوهای بین‌الافغانی فراگیر و همه‌شمول باشند و نماینده‌گان حکومت، زنان، جوانان و نهادهای جامعه مدنی حضور داشته باشند. آقای خلیل‌زاد هم‌چنان به منظور دیدار با نماینده‌گان نهادهای جامعه مدنی، بزرگان قومی و رییس شورای ولایتی قندهار به این ولایت سفر کرده است.

ارگ ریاست جمهوری و نماینده ویژه ایالات متحده امریکا در حالی جزییات این دور دیدار‌شان را همگانی نکرده‌اند که چندی پیش حمدالله محب، مشاور امنیت ملی کشور، آقای خلیل‌زاد را به منفعتجویی شخصی در روند صلح افغانستان متهم کرده بود. مشاور امنیت ملی در یک سخنرانی در ایالات متحده امریکا گفته بود که خلیل‌زاد از حکومت افغانستان مشروعیت‌زدایی کرده و به گروه طالبان مشروعیت می‌بخشد. آقای محب مدعی شده بود که نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان قصد دارد زمینه را برای به قدرت رسیدن خودش در این کشور فراهم کند.

با این حال وزارت امور خارجه امریکا، مشاور امنیت ملی کشور را در مقر آن وزارت احضار و انتقاد و «حمله» او را بر خلیل‌زاد «حمله بر وزارت خارجه امریکا» عنوان کرد. گزارش‌ها هم‌چنان می‌رسانند که یک دیپلمات ارشد امریکایی به رییس جمهور غنی گفته است که این کشور تمام روابط نظامی ‌‌و غیرنظامی‌ خود را با حمدالله محب قطع می‌کند و پس از این دیگر با او همکاری نخواهد داشت.

با رسیدن آقای خلیل‌زاد به کابل، حمدالله محب، مشاور امنیت ملی ریاست جمهوری، سفری به ولایت کنر داشته است. در خبرنامه دفتر شورای امنیت ملی آمده است: «حمدالله محب، مشاور امنیت ملی جمهوری اسلامی‌‌ افغانستان، در یک سفر رسمی ‌‌به منظور بررسی وضعیت امنیتی ولایات نورستان و کنر به آن ولایات سفر کرده است.»

هم‌زمان با این، زلمی‌ خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح کشور گفته است که احتمال می‌رود طرف‌های مذاکره‌کننده پیش از برگزاری انتخابات به توافقِ صلح دست نیابند. او در صحبت با رسانه‌ها گفته است: «با توجه به این‌که انتخابات دو بار به تأخیر افتاد، چانس این است که طالبان و غیر‌طالبان پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری به یک توافق صلح دست نیابند. بنابراین باید آماده‌گی برای انتخابات گرفته شود.» انتخابات ریاست جمهوری پس از دو بار تأخیر قرار است در ششم میزان سال روان خورشیدی برگزار شود.

اکنون آقای خلیل‌زاد در ششمین دور سفرهایش به افغانستان و کشورهای منطقه به سر می‌برد. بر‌اساس خبرنامه وزارت خارجه ایالات متحده امریکا، آقای خلیل‌زاد در نظر دارد که پس از دیدارش با رهبران حکومت وحدت ملی و تشویق آنان به ایجاد هیأت فراگیر ملی به منظور آغاز گفت‌وگوهای مستقیم با گروه طالبان، به پاکستان، بلجیم، اوزبیکستان، اردن و قطر سفر کند.

هدف این سفرها، تلاش برای تسهیل گفت‌وگوهای بین‌الافغانی عنوان شده است. نماینده ویژه امریکا قرار است مأموریت پنجمین دور دیدار رسمی‌اش با نماینده‌گان گروه طالبان را تکمیل کند. دو طرف در نشست اخیر قطر روی خروج نیروهای نظامی امریکا از کشور و استفاده نشدن از خاک افغانستان در برابر ایالات متحده امریکا و متحدانش به توافق ابتدایی دست یافته‌اند. آقای خلیلزاد از تابستان سال گذشته تا کنون بیش از پنج بار به افغانستان، کشورهای منطقه، اروپا و کشورهای خاورمیانه سفر کرده و پنج دیدار رسمی ‌‌با نماینده‌گان گروه طالبان داشته است. گروه طالبان اما تا کنون حاضر به مذاکره مستقیم با حکومت افغانستان نشده است.

آمریکا در تأمین امنیت افغانستان ناتوان

همایون همایون معاون اول مجلس نمایندگان افغانستان می‌گوید آمریکا در طول 19 سال نتوانسته امنیت افغانستان را تأمین کند تا مردم این کشور بتوانند در انتخابات شرکت کنند.

به گزارش روز سه شنبه خبرگزاری آریا نیوز، معاون اول مجلس نمایندگان افغانستان گفت که سه سال است که انتخابات برگزار نشده است و این به علت ناکامی دولت نیست بلکه نشان از ناکامی نیروهای ناتو است.
به گفته همایون همایون، نیروهای ناتو بویژه آمریکا بسیار در تأمین امنیت افغانستان ضعیف عمل کرده است.
وی همچنین می‌گوید که پس از چند سال انتخابات مجلس نمایندگان برگزار شد، اما این انتخابات مملو از تقلب گسترده بود و رییس جمهور نتوانست مجلس جدید را افتتاح کند.
معاون اول مجلس نمایندگان در ادامه دلیل تقلب در انتخابات مجلس را ناشی از مداخله کشورهای بزرگ می‌داند.
همایون همچنین عنوان کرد، اساس دولت را سه قوه اجرایی، قضاییه و مقننه تشکیل می‌دهد و هرگاه یکی ازاین قوه‌ها فلج باشد، مشروعیت دولت زیر سؤال می‌رود.
پیش‌ازاین نیز همایون همایون، سفارت امریکا در کابل را متهم اصلی در دخالت در امور انتخابات افغانستان معرفی کرده و گفته بود که هیچ‌کس صلاحیت تصمیم‌گیری در کمیسیون انتخابات ندارد و حتی رئیس حکومت وحدت ملی نمی‌تواند در امور حکومت‌داری بدون مشورت آن تصمیم بگیرد.
همایون، گفت: «سفارت امریکا رسماً به ما می‌گوید که هر کس نان می‌دهد فرمان نیز می‌دهد؛ و با این استدلال هر آنچه را که به میل خودشان است انجام می‌دهند.»
همایون خاطرنشان کرد که امریکا برنامه دارد که تا 20 سال آینده با روی کار آوردن جوانان بی‌تجربه و کنار انداختن افراد مبارز کشور هر سه قوه دولت را در اختیار خود بگیرد.

آیا نتـایج انتخـابات پارلمـانی پذیـرفتنی است؟

ماندگار : دادستانی کُلِ افغانستان که ظاهراً مصروفِ بررسی پرونده‌های اعضای پیشینِ کمیسیون‌های انتخاباتی است، می‌گوید که اتهام‌های رسیده به این نهـاد علیه اعضای پیشینِ کمیسیون‌های انتخاباتی آن‌قدر زیاد و گسترده است که ممکن نیست در زمانِ کوتاه به نتیجۀ نهایی رسید.
به گفتۀ مقام‌های دادستانی کُل افغانستان، پس از بررسی اتهام‌های وارده به اعضای پیشینِ کمیسیون‌های انتخاباتی، تصمیم نهایی در مورد آن‌ها را باید محکمۀ اختصاصی بگیرد. به نظر می‌رسد با این روند کُند، نه‌تنها که به‌زودی به این پرونده‌ها رسیده‌گی صورت نخواهد گرفت، که حتا احتمال آن‌هم وجود دارد که اصلا هیچ نتیجۀ نهایی در پی نداشته باشد. همان‌گونه که در مورد اعضای دیگرِ کمیسیون‌های انتخاباتی که در سال ۲۰۱۴ انتخابات ریاست‌جمهوری را به افتضاحِ جهانی مبدل کردند، هیچ مجازاتی در نظر گرفته نشد. آن‌ها به جای این‌که به نهادهای عدلی و قضایی کشور معرفی شوند، توسط اشرف‌غنی رییس حکومت وحدت ملی که عامل اصلیِ تقلب‌های انتخاباتی بود، به موقعیت‌های بهترِ دولتی دست یافتند. ضیا امرخیل رییس پیشینِ دبیرخانۀ کمیسیون انتخابات که اسناد و شواهد انکارناپذیر در مورد تقلب‌های انتخاباتی‌اش به دست آمد، حالا در بهترین موقعیتِ دولتی به عنوان مشاور ارشدِ آقای غنی گماشته شده است. آیا با وجود این‌همه تجربۀ تلخ از عدم اعمال قانون علیه مفسدان، می‌توان انتظار داشت که اعضای متهم کمیسیون‌های انتخاباتی واقعاً به پنجۀ عدالت سپرده شوند؟
به هیچ صورت انتظار برده نمی‌شود که آقای غنی که به گفتۀ بسیاری از نهادهای ناظر بر انتخابات، در انتخابات پارلمانی اعمال نفوذ کرده است، بگذارد که به صورتِ واقعی به اتهام‌های اعضای پیشین کمیسیون‌های انتخاباتی رسیده‌گی شود. در طول پنج سال حکومت‌داری آقای غنی، چیزی که در افغانستان انجام نشد، رسیده‌گی به پرونده‌های فساد مالی و اداری بود. در حکومت وحدت ملی بیش از حکومتِ گذشته فساد و قانون‌شکنی وجود دارد ولی به هیچ یک از این موارد رسیده‌گی صورت نگرفته است.
آقای غنی در طول پنج سال حکومت‌داریِ خود تنها شعار مبارزه با فساد را سر داد ولی در عرصۀ عمل، هم با مفسدان همدستی کرد و هم در برخی موارد خود دست به عمل‌کردهای غیرقانونی زد. برکناری یکی از اعضای انتسابیِ مجلس سنای افغانستان به جرم این‌که نخواسته به دستورهای غیرقانونی آقای غنی عمل کند، مگر نمونه‌یی روشن از منشِ مستبدانۀ او را به نمایش نمی‌گذارد؟ حقوق‌دانان در روشنی احکام قانون اساسی می‌گویند که آقای غنی به هیچ صورت حقِ برکناری اعضای شورای ملی را ندارد و تنها به فرمانِ او روند قانونیِ انتساب آن‌ها صورت می‌گیرد. اعضای انتسابی شورای ملی فقط زمانی از وظایف‌شان سبک‌دوش شده می‌توانند که دورۀ پنج‌سالۀ کاریِ خود را به پایان رسانده باشند. ولی آقای غنی به هیچ یک از این موارد توجه ندارد و با صدور فرمان‌ها و دستورهای غیرقانونی عملاً کشور را به وضعیت یک کشورِ دیکتاتوری مبدل کرده است.
در حال حاضر افغانستان هیچ تفاوتِ اساسی‌یی با دوره‌های دیکتاتورانِ پیشین ندارد. آزادی بیان و رسانه به گونۀ صوری وجود دارد ولی کی به حرفِ رسانه گوش می‌دهد. در دیگر کشورهای جهان که آزادی بیان و رسانه نهادینه شده، رسانه‌ها از چنان قدرتی برخوردارند که می‌توانند بزرگ‌ترین تغییرات را در جامعه به میان آورند. اما در افغانستان فقط غوغای آزادی بیـان وجود دارد ولی در عمل هیچ ترتیب اثری به انتقادها و شکایت‌هایی که به صورتِ پی هم از طریق رسانه‌ها به نشر می‌رسند، داده نمی‌شود. این وضعیت یک زمانی در بریتانیا نیز وجود داشت. مردم بریتانیا متوجه شدند که حقِ آزادی بیان در کشورشان به رسمیت شناخته شده ولی حق گوش دادن به آن وجود ندارد. به همین دلیل، آن‌ها اصطلاحی را به وجود آوردند که امروزه به نام «حق گوش دادن به صدای رسانه» شناخته می‌شود. در همین مورد تقلب‌های انتخاباتی، همه‌روزه شاهد نشر ده‌ها سند و شاهد از سوی نامزدان معترض هستیم ولی کمتر دیده شده که به این‌گونه گزارش‌ها توجه صورت گیرد. همچنین در مورد فساد و تزویرِ شرکت‌های مخابراتی و همنواییِ ادارۀ اترا با آن‌ها نیز هر روز مقاله و گزارش به نشر می‌رسد اما شرکت‌های مخابراتی نه‌تنها مورد بازپرسی قرار نمی‌گیرند بلکه روند دزدی و سرقت از پولِ مشتریان شتاب گرفته است. در چنین فضایی، چگونه ممکن است که شهروندان کشور یک بار دیگر به کمیسیون‌های انتخاباتی اعتماد کنند و با خطر کردن حیاتِ خود به پای صندوق های رای بروند؟
حکومت عملاً اعتماد مردم به انتخابات را از بین برده است. اعضای فعلیِ کمیسیون‌های انتخاباتی نیز هنوز کار چندانی صورت نداده‌اند که بتوانند اعتماد از دست رفتۀ مردم را اعاده کنند. نتایج نهایی انتخابات پارلمانی که از سوی کمیسیون انتخابات با اعضای جدید آن اعلام شده، با اعتراض‌های گسترده همراه است. دیده می‌شود که اعضای جدیدِ کمیسیون‌های انتخاباتی به صورتِ عجولانه نتایج قبلی را که توسط اعضای پیشینِ کمیسیون شکایات انتخاباتی به دست آمده بود، فقط مهر تأیید گذاشته‌اند. صدها تن در سراسر افغانستان نسبت به این نتایج اعتراض دارند و کمیسیون انتخابات هم برای آسانی کارِ خود آن‌ها را به نهادهای عدلی و قضایی کشور ارجاع داده است. آیا می‌توان انتظار داشت که نهادهای عدلی و قضاییِ کشور به این‌گونه شکایات با توجه به وقتِ محدود افتتاح دور بعدیِ شورای ملی رسیده‌گی کرده بتوانند؟
به هیچ صورت انتظار برده نمی‌شود که این نهـادها در این مورد کاری انجام داده بتوانند و حق به حق‌دار برسد. موضوع مهمِ دیگری که می‌تواند مطرح باشد و از سوی برخی حقوق‌دانان نیز گوش‌زد شده این است که اگر اعضای پیشینِ کمیسیون‌های انتخاباتی مجرم شناخته شوند، آیا نتایج انتخابات می‌تواند معتبر شناخته شود؟
این پرسش واقعاً مهم است و باید نهادهای عدلی و قضاییِ کشور به آن پاسخ دهند.

بازسازی افغانستان محور رایزنی ازبکستان و اتحادیه اروپا

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در تاشکند، «عصمت‌الله ایرگاش‌یف» نماینده ویژه رئیس جمهور ازبکستان در افغانستان با «پیتر بوریان» نماینده ویژه اتحادیه اروپا در آسیای مرکزی و نیز «رولاند کوبیا» نماینده این اتحادیه در مسائل افغانستان دیدار و بازسازی این کشور را بررسی کردند.

در این دیدار تلاش های ازبکستان برای کمک به آغاز پروسه سیاسی در افغانستان و کمک احتمالی در این مسیر، اجرای طرح های زیربنایی در افغانستان، چشم انداز اجرای طرح های دوجانبه و چندجانبه اجتماعی و اقتصادی در چارچوب کمک های اقتصادی به این کشور و نیز آموزش جوانان افغان بررسی شد.

هیأت اروپایی در این سفر از استان سرخاندریا بازدید و با فعالیت مرکز لجستیکی «ترمذ کارگو»، اقدامات در دست انجام در زمینه توسعه امکانات در جهت توسعه تجارت و افزایش حجم عملیات صادراتی و وارداتی به افغانستان آشنا شدند.

«ادواردس استپرایس» سفیر اتحادیه اروپا در ازبکستان نیز در این دیدار حضور داشت

در تاریخ 16 نوامبر سال 1994 میلادی بین اتحاد اروپا و ازبکستان روابط سیاسی برقرار شده و از ماه ژانویه سال 1995 میلادی در بروکسل سفارت ازبکستان فعالیت می‌کند.

 

انتخابات شوراهای ترکیه؛ پایان رای‌گیری، چند کشته و زخمی در درگیری‌های انتخاباتی

حق نشر عکسGETTY IMAGESImage captionرقابت در این انتخابات بین حزب حاکم و مخالفان بسیار نزدیک است

رای‌گیری در انتخابات شوراها و شهرداری‌های ترکیه به پایان رسید. در این انتخابات بیش از ۵۷ میلیون نفر برای شرکت در انتخابات ثبت نام کرده‌اند. انتظار می‌رود که رقابت در این انتخابات بسیار نزدیک باشد و نخستین نتایج آن نیمه شب به وقت محلی مشخص شود.

انتخابات محلی ترکیه هر پنج سال برگزار می‌شود و در آن، شهرداران ۳۰ شهر بزرگ و ۵۱ شهردار شهرستان‌های کوچکتر انتخاب می‌شوند. اعضای شوراهای شهر و روستا نیز در همین انتخابات برگزیده می‌شوند.

با اینکه ۵۵۳ هزار پلیس و نیروی امنیتی برای برقراری نظم در روز انتخابات در آماده باش هستند، درگیری‌های انتخاباتی در روز انتخابات باعث کشته و زخمی شدن عده‌ای شده است.

درگیری در حوزه رای‌گیری در استان ملطیه ترکیه منجر به کشته دو نفر شده است.

به گزارش هادی نیلی خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در استانبول، این درگیری بین نماینده حزب حاکم، حزب عدالت و توسعه و نماینده حزب اسلام‌گرای سعادت بوده است.

به گفته سخنگوی حزب اسلام‌گرای سعادت، دو عضو این حزب، یک مسئول حوزه رای‌گیری و یک ناظر انتخابات کشته شده‌اند. به گزارش رسانه‌ها یک نفر دستگیر شده است.

به گفته مسئولان بیمارستان دیاربکر هم دو نفر در درگیری انتخاباتی چاقو خورده‌اند که حال یک نفر وخیم است.

رسانه‌های ترکیه همچنین از زخمی شدن پانزده نفر در درگیری انتخاباتی در جنوب شرق ترکیه خبر داده‌اند.

به گفته پلیس استانبول هم یک نفر در درگیری انتخاباتی در محله قاضی‌ چاقو خورده است.

بگذر از پست توییتر شماره از @HadiNili

مشاهده عکس در توییتر

Hadi Nili

✔@HadiNili

 

 

رای‌گیری در انتخابات ترکیه آغازشده. برای تعیین بیش از٢٠٠٠شهردار و ده‌یار و عضو شورای شهر و روسای مناطق کلان‌شهرها. این‌جا یک حوزه رای‌گیری در محله شیشلی استانبول است؛ از نقاطی که نامزد حزب حاکم با رقیبش فاصله کمی دارد.
درباره این انتخابات مفصل‌تر نوشته‌ام: https://bbc.in/2JNxvWq 

۷۹

۷:۴۰ – ۱۱ فروردین ۱۳۹۸ · İstanbul, Türkiye

توییت‌های دیگر Hadi Nili را ببینید

 

اطلاعات و حریم شخصی آگهی‌های توییتر

پایان پست توییتر شماره از @HadiNili

انتخابات شورا و شهرداری دو شهر استانبول و آنکارا از مهم‌ترین بخش‌های این انتخابات هستند.

حزب عدالت و توسعه به رهبری رجب‌طیب اردوغان از سال ۲۰۰۲ تاکنون همواره در این دو شهر پیروز بوده، اما به دلیل مشکلات اقتصادی اخیر در این کشور این احتمال وجود دارد که این بار، نامزد‌های حزب آقای اردوغان در هر دو شهر شکست بخورند.

حق نشر عکسGETTY IMAGESImage caption۵۷ میلیون نفر برای رای دادن در این انتخابات ثبت‌نام کرده‌اند

هادی نیلی، خبرنگار اعزامی بی‌بی‌سی فارسی به استانبول:

در انتخابات امروز ترکیه برگ برنده رییس‌جمهور رجب طیب اردوغان و حزبش، حزب عدالت و توسعه این است که تکلیف حامیان او روشن است. آنها اگر بخواهند از رییس‌جمهور حمایت کنند، به فهرست نامزدهای این حزب رای می‌دهند.

اما مخالفان او فهرست مشترک و واحدی ندارند. موفقیت آنها در مقابل آقای اردوغان و ائتلاف او، به این بستگی دارد که چقدر‌ از مخالفان امروز پای صندوق بیایند و چقدر از آرای آنها یک ‌کاسه شود. از جمله رای کردها هم تعیین‌کننده است. بزرگ‌ترین حزب کردها، ﻫ د پ، در شهرهای عمده ترکیه نامزدی برای شهرداری معرفی نکرده و این شاید به نامزدهای حزب عمده مخالف رجب طیب اردوغان، یعنی ج ﻫ پ، کمک کند که رای کردها را هم جلب کنند.

این نخستین انتخابات محلی ترکیه از زمان تغییر قانون اساسی این کشور در سال ۲۰۱۷ است.

تغییرات دو سال پیش قانون اساسی ترکیه به آقای اردوغان به عنوان رئیس‌جمهور این کشور قدرت بیشتری اعطا کرد.

حق نشر عکسGETTY IMAGESImage captionاردوغان با تمام قوا در کمپین‌های این انتخابات حضور داشت

تورم، افزایش بیکاری، سقوط ارزش لیر و همچنین رکود اقتصادی که گریبان ترکیه را گرفته از جمله دلایلی هستند که موجب شده‌اند تا از محبوبیت آقای اردوغان و حزب حاکم این کشور کاسته شود.

اگر چه در این انتخابات نام آقای اردوغان بر روی برگه‌های رای وجود ندارد، اما او به شکل قابل ملاحظه‌ای در فعالیت‌های انتخاباتی حزبش حضور داشت و در سراسر ترکیه در حمایت از نامزدهای این حزب سخنرانی کرد.

ضمن اینکه تا روز رای‌گیری او بارها در مناطق مختلف شهر استانبول نیز در گردهمایی‌های انتخاباتی حاضر شد و برای هواداران حزب عدالت و ترکیه سخنرانی کرد.

 

 

جدیدترین رتبه‌بندی ثروتمندان جهان؛ سقوط ترامپ، صعود آمازون

حق نشر عکسGETTY IMAGES

دونالد ترامپ در تازه‌ترین رتبه‌بندی ثروتمندترین چهره‌های جهان که نشریه فوربز سالانه منتشر می‌کند به رتبه ۲۲۲ سقوط کرده است. همزمان جف بزوس، مدیرعامل آمازون با صعودی بی‌سابقه به صدر جدول میلیاردهای جهان رفته است.

نشریه فوربز می‌گوید علت سقوط آقای ترامپ در رتبه‌بندی جدید کاهش عمومی بهای مسکن و مستغلات در ایالت نیویورک است که آقای ترامپ بخش مهمی از دارایی‌های خود را آنجا سرمایه‌گذاری کرده است.

این نشریه روز چهارشنبه (هفتم مارس – ۱۶ اسفند) مجموع ثروت رئیس جمهوری آمریکا را سه میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار برآورد کرد که نسبت به سال گذشته حدود ۴۰۰ میلیون دلار کاهش نشان می‌دهد.

همزمان جف بزوس، مدیرعامل بزرگترین فروشگاه اینترنتی جهان، آمازون، که سال گذشته ثروتش حدود ۳۹ میلیارد دلار برآورد شده بود، امسال با جهشی ناگهانی و بی‌سابقه با مجموع ۱۱۲ میلیارد دلار در راس هرم ثروتمندان جهان قرار گرفته است.

این بزرگترین افزایش ثروت طی یک سال برای یک میلیاردر است که در تاریخ به ثبت رسیده است و برای نخستین بار طی چند سال گذشته بیل گیتس را از صدر این جدول پایین کشیده است.

بیل گیتس، بنیان‌گذار مایکروسافت که طی ۲۴ سال گذشته ۱۸ بار رتبه اول را کسب کرده بود اکنون دومین ثروتمند جهان است که دارایی‌هایش از ۸۶ میلیارد دلار در سال گذشته به حدود ۹۰ میلیارد دلار افزایش یافته است.

این سی و دومین سالی است که نشریه فوربز فهرست ثروتمندان جهان را اعلام می کند و امسال نام ۲۲۰۸ نفر را در این جدول گنجانده است.

وارن بافت، سرمایه‌گذار سرشناس جهان هم اکنون با ۸۴ میلیارد دلار ثروت در رتبه سوم قرار دارد و در پی او کسانی چون مارک زاکربرگ در رتبه پنجم (۷۱ میلیارد دلار) و برادران کوک در رتبه‌های هشتم و نهم (هر کدام ۶۰ میلیارد دلار) قرار دارند.

از نکات برجسته این جدول می‌توان به رتبه بندی کشورهای میزبان ثروتمندان جهان اشاره کرد که همچون گذشته ایالات متحده در راس آن قرار دارد و از میان این فهرست ۲۲۰۸ نفره، ۵۸۵ نفر از آنها را در داخل مرزهای خود نگهداشته است.

جالب توجه است که ایالت کالیفرنیا، در کرانه غربی آمریکا به تنهایی ۱۴۴ میلیاردر را میزبانی می‌کند.

پس از آمریکا، چین بیشترین ثروتمند را دارد و در اروپا هم آلمان با ۱۲۳ میلیاردر در راس قاره خود قرار دارد.

در آسیا هندوستان پس از چین با ۱۱۹ میلیاردر و روسیه با ۱۰۲ نفر رتبه‌های بعدی را دارند.

 

 

 

 

 

 

یک درصد متمول‌ترین ها صاحب ۸۲ درصد ثروت جهانند

کیتی هوپبی بی سی نیوز، داوس

  • حق نشر عکسGETTY IMAGES

موسسه آکسفام در گزارشی ادعا کرده است که شکاف میان ابرثروتمندان و باقی جهان سال گذشته افزایش یافت و اقلیتی کوچک همچنان صاحب بخش اعظم ثروت جهان است.

به گفته این گروه خیریه حدود ۸۲ درصد ثروتی که سال گذشته تولید شد در اختیار یک درصد از متمول ترین افراد جهان قرار گرفت درحالی که درآمد ۵۰ درصد جمعیت فقیرتر جهان اصلا بالا نرفت.

آکسفام گفت که این ارقام – که منتقدان آن را زیر سوال برده اند – نشانگر ناکامی سیستماتیک است.

این موسسه فرار مالیاتی، نفوذ شرکت ها در سیاستگذاری، فرسایش حقوق کارگران و کاهش مخارج دولت ها را علت این شکاف فزاینده دانسته است.

آکسفام در پنج سال گذشته گزارش های مشابهی تولید کرده است. این گروه در سال ۲۰۱۷ حساب کرده بود که ثروت هشت نفری که از نظر دارایی در صدر قرار می گیرند معادل ثروت ۵۰ درصد جمعیت فقیرتر جهان است.

آکسفام گفت که امسال دارایی های ۴۲ نفر اول در فهرست ثروتمندترین ها، به اندازه ۵۰ درصد جمعیت فقیرتر جهان است. این گروه همچنین ارقام سال پیش را اصلاح کرد و گفت دارایی ۶۱ نفر از ثروتمندترین ها برابر نیم فقیرتر جهان است.

این گروه می گوید که روند “نابرابری فزاینده” همچنان ادامه دارد.

غیرقابل قبول

مارک گلدرینگ رئیس آکسفام گفت که اصلاح دایمی ارقام، منعکس کننده این واقعیت است که گزارش متکی بر “بهترین اطلاعات موجود در زمان تهیه است.”

او گفت: “با این حال اگر به آن نگاه کنید، می بینید که این میزان نابرابری غیرقابل قبول است.”

گزارش آکسفام همزمان با شروع مجمع اقتصاد جهانی در مرکز سیاحتی داووس در سوئیس منتشر می شود. این کنفرانس سالانه بسیاری از سیاستمداران و رهبران بخش مالی را جذب می کند.

موضوع نابرابری معمولا در صدر دستور کار مباحثات داووس قرار دارد اما آقای گلدرینگ گفت که موضع گیری های سرسختانه در مورد مقابله با فقر به سرعت “زایل می شود.”

این موسسه خواستار بازنگری در مدل های کسب و کار است و استدلال می کند که اشتباه است که شرکت ها به حداکثر رساندن سود سهامدار را به جای اثرگذاری وسیع تر اجتماعی در اولویت قرار می دهند.

حق نشر عکسAFP

آکسفام می گوید نظر ۷۰ هزار نفر در ده کشور را بررسی کرده و بخش خیلی بزرگی از آنها (۷۲ درصد) می گویند خواهان “رسیدگی فوری دولت هایشان به شکاف درآمد میان فقیر و غنی” هستند.

اما مارک لیتلوود، مدیر کل یک اندیشکده بازار آزاد به نام “موسسه امور اقتصادی”، گفت که آکسفام “به جای فقرا به ثروتمندان اشتغال خاطر دارد.”

او افزود: “مالیات بیشتر و توزیع ثروت کمکی به فقرا نمی کند. افراد ثروتمندتر همچنین مالیات سنگینی می پردازند – کاهش ثروت آنها باعث توزیع ثروت نخواهد شد، آن را نابود خواهد کرد که به نفع هیچ کس نیست.”

سم دومیتریو رئیس بخش تحقیقات در یک اندیشکده دیگر بازار آزاد – موسسه آدام اسمیت – هم نظر مشابهی دارد. او گفت که آمارهای نابرابری آکسفام “همیشه تصویر غلطی ترسیم می کند.”

او می گوید: “در عالم واقع، نابرابری در سطح جهان طی چند دهه اخیر به شدت افت کرده.”

“درحالی که چین، هند و ویتنام اصلاحات نئولیبرال را برای اعمال حق مالکیت به اجرا گذاشته اند، مقررات را کاهش و رقابت را افزایش داده اند، فقیرترین های جهان شاهد افزایش شدید حقوق بوده اند که به توزیع عادلانه تر درآمد در جهان منجر شده.”

گزارش آکسفام بر داده های فوربز و “داده های ثروت جهانی کردیت سوئیس” استوار است که توزیع ثروت جهانی را از سال ۲۰۰۰ به این طرف ارائه می کنند.