اخبار روز Latest news:انفجار در کابل گردهمایی یادبود کشته شدن عبدالعلی مزاری را برهم زد

اخبار روز      Latest ne

انفجار در کابل گردهمایی یادبود کشته شدن عبدالعلی مزاری را برهم زد

همایش مزاریحق نشر عکسHMM/FB

اصابت چند گلوله خمپاره، مراسم بیست و چهارمین سالروز کشته شدن عبدالعلی مزاری، رهبر پیشین حزب وحدت اسلامی افغانستان را برهم زد. وزارت بهداشت اعلام کرد که این حمله دست‌کم ۳ کشته و ۳۷ زخمی داشته است.

این مراسم امروز پنجشنبه ۱۶ حوت/اسفند در منطقه دشت برچی در غرب کابل برگزار شده بود و شمار زیادی از مقام‌های دولتی از جمله عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان، حامد کرزی، رئیس جمهوری پیشین، محمد حنیف اتمر، نامزد انتخابات ریاست جمهوری، صلاح الدین ربانی، رئیس حزب جمعیت اسلامی افغانستان، محمد محقق، رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان و شماری دیگر از شخصیت‌های سیاسی در آن اشتراک داشتند.

حوالی ساعت دوازده ظهر به وقت محلی، نخستین صدای انفجار هنگام سخنرانی آقای عبدالله شنیده شد، اما برگزار کنندگان گفتند انفجار در محلی دورتر رخ داده و از مردم خواستند در جای خود باقی بمانند.

پس از آغاز سخنرانی یونس قانونی، رئیس پیشین مجلس نمایندگان افغانستان، آقای محقق پشت میز خطابه آمد و گفت: “صدای هاوان/خمپاره شنیده می‌شود. می‌ترسم جای شما را پیدا کنند… مراسم را ختم می‌کنیم.”

پس از اظهارات آقای محقق، اشتراک کنندگان به گونه پراکنده محل را ترک کردند. تصاویری از این مراسم که به گونه زنده از شبکه‌های تلویزیونی محلی پخش می‌شد نشان می‌دهد که مردم حاضر در مراسم مجبور شدند از روی دیوارها فرار کنند.

همایش مزاریحق نشر عکسHMM/FB

‘دستگیری عامل پرتاب خمپاره’

نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت داخله/کشور افغانستان در گفت‌وگو با محفوظ ذبیدی، خبرنگار بی‌بی‌سی رخ دادن انفجار در منطقه را تایید کرده است.

او همچنین گفت خمپاره‌ها از یک خانه در حوزه هجدهم به سمت محل برگزاری مراسم پرتاب می‌شد که شخص پرتاب کننده بازداشت شده است.

او می‌گوید دو نفر دخیل دیگر در این رویداد نیز شناسایی و پس از هفت ساعت محاصره کشته شدند.

رویداد امروز در حالی رخ می‌دهد که مراسم امروز تحت تدابیر شدید امنیتی برگزار شد و مسیر محل برگزاری مراسم به روی رفت و آمد خودروها بسته بود.

حمله انتحاری در غرب کابلحق نشر عکسGETTY IMAGES

Image captionسال گذشته نیز در روز برگزاری این مراسم، در نزدیکی محل برگزاری محفل یک حمله انتحاری رخ داد که دست‌کم ۹ کشته و ۱۸ زخمی بر جا گذاشت

تلفات

وحید مایار، سخنگوی وزارت صحت/بهداشت افغانستان می‌گوید که رویداد امروز سه کشته و ۳۷ زخمی داشته است.

به گفته وی، در میان زخمیان یک زن و سه کودک نیز شامل اند.

در صفحه رسمی فیسبوک آقای اتمر نیز آمده که او در این رویداد آسیبی ندیده اما هشت نفر از محافظانش زخمی شدند.

در صفحه لطیف پدرام، یکی دیگر از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری و از اشتراک کنندگان مراسم امروزی نیز نوشته شده که او زخم سطحی برداشته است.

عبدالطیف پدرامحق نشر عکسDRLATIFPEDRAM/FB

Image captionلطیف پدرام، از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری و از اشتراک کنندگان مراسم امروزی نوشته زخم سطحی برداشته است

مسئولیت این حمله را تاکنون کسی یا گروهی به عهده نگرفته است.

محمد محقق، معاون دوم ریاست اجرایی که شش هفته پیش از طرف اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان برکنار شد، گردهمایی امروز را “مهم و سرنوشت‌ساز” خواند و گفت: “این نوع حملات کار داعش معمولا پنداشته میشود، اما داعش بدون افراد داخلی چنین حملاتی را نمی‌توانند انجام دهند، یا ضعف دولت است یا با هماهنگی با دولت انجام شده”.

آقای محقق که یکی از معاونان تیکت انتخاباتی حنیف اتمر در انتخابات ریاست جمهوری پیشرو است، افزود: “از روزی که تیم ما جور شده مرتب زیر حملات دولت هستیم. فیسبوک. اعمال خصمانه. از زیرخاکی‌ها (هاوان‌ها) برای حمله امروز استفاده کرده.”

هارون چخانسوری، سخنگوی ریاست جمهوری اظاهارات آقای محقق را “تأسف آور” و همچنین “توهین” به نظام جمهوری و نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان خوانده است.

سخنگوی ریاست جمهوری از محمد محقق خواست برای اثبات ادعاهای خود اسناد و شواهد ارائه کند.

سال گذشته نیز در روز برگزاری این مراسم، در نزدیکی محل برگزاری محفل یک حمله انتحاری رخ داد که دست‌کم ۹ کشته و ۱۸ زخمی بر جا گذاشت.

واکنش‌ها

ارگ ریاست جمهوری افغانستان حمله امروز را شدیدا محکوم کرده و آن را حمله به ارزش های مدنی و مردم سالاری خوانده است. محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در این پیام گفته نهادهای امنیتی برای تامین امنیت مردم از تمام امکانات خود استفاده می‌کنند. سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری اما در پیامی این حمله را خط بطلان بر خوش‌بینی‌های ساده لوحانه که از “تروریستان” انتظار صلح دارند، خوانده است.

حامد کرزی، رئیس جمهوری پیشین افغانستان و از اشتراک کنندگان این نشست که پیام آقای دانش، اشاره غیرمستقیمی به سخنرانی او بود نیز در پیامی گفته این حمله کار عناصر بیگانه ضد صلح و اتحاد است.

او گفته: “ما مردم افغانستان بدون هیچ گونه تردیدی به صلح و آرامش سرتاسری خواهیم رسید.”

محمد حنیف اتمر، از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان نیز در پیامی ضمن تقبیح این حمله گفته که او و تیم کاری‌اش عزم جدی برای تامین صلح و امنیت سرتاسری در افغانستان دارند.

او نیز خواهان بررسی جدی این رویداد شده است.

صلاح الدین ربانی، رئیس حزب جمعیت اسلامی افغانستان نیز مردم را قربانیان اصلی رویداد امروز خوانده و تاکید کرده که مردم این “جنایات تروریست‌ها” را هرگز فراموش نخواهند کرد.

این حمله واکنش گسترده کاربران شبکه‌های اجتماعی را نیز به دنبال داشته است. بحث بیشتر آنها روی موضوع صلح چرخیده، شماری با اشاره به این حمله، اظهار ناامیدی کردند که صلح آمدنی نیست و شماری همچنان تاکید کردند که باید برای تامین صلح در این کشور کوشید.

عبدالعلی مزاری بنیان‌گذار و نخستین رهبر حزب وحدت اسلامی در ماه حوت سال ۱۳۷۳ در جنوب کابل به دست افراد مسلح گروه طالبان دستگیر و در ۲۲ حوت همان سال کشته شد

Image captionعبدالعلی مزاری بنیان‌گذار و نخستین رهبر حزب وحدت اسلامی در ماه حوت سال ۱۳۷۳ در جنوب کابل به دست افراد مسلح گروه طالبان دستگیر و در ۲۲ حوت همان سال کشته شد

عبدالعلی مزاری کی بود؟

عبدالعلی مزاری متولد ۵ جوزا (خرداد) ۱۳۲۶ در منطقه چهارکنت ولایت بلخ، در کودکی چوپان شد و بعد آموزش در مدرسه دینی “چهارمحله”، او را طلبه سرکشی بار آورد. این روحانی شیعه در ۱۳۴۷ به وظیفه دوساله سربازی به شهر گردیز رفت و در همان جا مقدمات فقه حنفی را از مولوی فراهی همکارش آموخت.

او در سال ۱۳۵۰ برای ادامه تحصیلات به ایران و عراق رفت.

عبدالعلی مزاری در سال ۱۳۵۷ به کشور بازگشت و مبارزات خود را در چهارچوب “سازمان نصر افغانستان” علیه دولت حزب دموکراتیک خلق آغاز کرد، اما پس از خارج‌شدن هزاره‌جات (مناطق هزاره‌نشین در افغانستان) از کنترل دولت، این سازمان با گروه‌های دیگر شیعی درگیر جنگ شد. جنگ ده ساله بین گروه‌های عمده هزاره‌تبار، هزاره‌جات را در بحران مرگباری فرو برد.

تشکیل حزب وحدت اسلامی در ۲۵ سرطان (تیر) ۱۳۶۸ و قرار گرفتن مزاری در رهبری آن، او را در موقعیت متفاوتی قرار داد. این موقعیت به او فرصت داد که آرامش و همبستگی را در هزاره‌جات بازآورد. او از نوعی راهبرد ملی‌گرایی در بین هزاره‌ها حمایت کرد که جوانان و افراد سرخورده از تفرقه خونین سال‌های ۶۸-۱۳۵۸ را راضی می‌کرد.

حسن روحانی گفته "آمریکا می گوید ایران امروز به ایران سال ۵۶ و اوایل ۵۷ تبدیل شود"حق نشر عکسISNA
Image captionحسن روحانی گفته “آمریکا می گوید ایران امروز به ایران سال ۵۶ و اوایل ۵۷ تبدیل شود”

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران گفته است که ایران در شرایط “جنگ اقتصادی” قرار دارد اما آیت‌الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران پیشنهاد او برای “فرماندهی” این “جنگ” را رد کرده است.

آقای روحانی که همراه شماری از افراد کابینه برای دیدار از استان گیلان به شمال ایران سفر کرده گفته است: “در میدان جنگ ما نیز به یک فرمانده نیاز داریم. من از اردیبهشت سال جاری خدمت مقام معظم رهبری هم در جلسه خصوصی و دو نفره و هم در جلسه‌ای با حضور مسئولین عالی رتبه گفتم شرایط امروز ما شرایط جنگ روانی دشمن و جنگ اقتصادی است و در مرحله جنگ کشور به یک فرمانده نیاز دارد و همه مسؤولان مردم و ارگان‌های مختلف در کنار هم باید با یک فرماندهی واحد کار خود را پیش ببرند. تا دشمن را وادار به شکست کند”.

اشاره آقای روحانی از اردیبهشت ماه احتمالا مربوط به زمان خروج ایالات متحده آمریکا از توافق هسته ای برجام و بازگشت مجدد تحریم های رفع شده علیه جمهوری اسلامی ایران است.

رئیس جمهور ایران گفته در این مقطع “پیشنهاد من این بود که خدمت مقام معظم رهبری گفتم خود جناب عالی به عنوان رهبر نظام و انقلاب فرماندهی این جنگ را عهده دار شوید و همه دولت قوا و مسؤولان در خدمت شما خواهیم بود. راه و مسیر را آن طور که شما هدایت می‌کنید ادامه می‌دهیم اما ایشان در جواب فرمودند که قبول دارم هم شرایط شرایط جنگ است و هم این شرایط نیاز به یک فرمانده دارد اما باید فرمانده این جنگ رئیس جمهوری باشد”.

آقای روحانی گفته “این تاکید رهبری بود و ایشان بر آن مبنا دستور دادند که دو قوه دیگر با همه توان و در چارچوب مقررات در کنار دولت باشد… من در آن جلسه آمادگی خودم را اعلام کردم و گفتم دولت و رئیس جمهوری به عنوان نماینده ملت ایران در این جنگ حضور خواهند داشت”.

دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا گفته است که هدف از بازگشت تحریم ها علیه ایران تشویق این کشور به تغییر رفتار آن از جمله محدود کردن برنامه موشک های بالستیک و اقدامات نظامی در کشورهای منطقه است. ایالات متحده گفته تلاش دارد صادرات نفت را که دولت ایران به شدت وابسته به درآمدهای آن است، به صفر برساند.

وزیر خارجه آمریکا: شدید‌ترین تحریم‌های تاریخ را علیه ایران وضع می‌کنیم

آمریکا ‘امیدوار است سفارت ایران را به نماینده واقعی مردم ایران برگرداند’

آیت‌الله خامنه‌ای: تحریم‌ها می‌تواند صددرصد به نفع ملت تمام شود

معاون وزارت نفت ایران: مشتریان ما حاضر نیستند یک بشکه نفت بیشتر بخرند

به گفته حسن روحانی، آیت الله خامنه ای از او خواسته "فرمانده جنگ اقتصادی" در برابر آمریکا باشدحق نشر عکسLEADER.IR
Image captionبه گفته حسن روحانی، آیت الله خامنه ای از او خواسته “فرمانده جنگ اقتصادی” در برابر آمریکا باشد

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا پس از خروج کشورش از توافق برجام در اعلام اهداف راهبری ایالات متحده گفت دولت ترامپ فشار بی‌سابقه مالی به ایران وارد خواهد کرد و هشدار داد که اگر ایران مسیرش را عوض نکند “شدیدترین تحریم‌های تاریخ” علیه این کشور وضع خواهد شد.

آقای پمپئو مدعی شد که ایران در دوره اجرای برجام نفوذ خود را در منطقه افزایش داده و این توافق “پول خون” در اختیار قاسم سلیمانی، فرمانده نیروهای برون‌مرزی سپاه پاسداران گذاشته و به به طور مخفیانه در داخل اروپا عملیات تروریستی انجام می‌دهد. او به زندانیان دوتابعیتی و خارجی در ایران اشاره کرد و گفت آمریکا تلاش می‌کند زندانیان آمریکایی را به خانه برگرداند.

وزیر خارجه آمریکا گفته بود: “غرب غالبا رئیس جمهور روحانی و وزیر خارجه ظریف را از رژیم نابخرد، تروریست و همین طور از رفتارهای مخرب آن ‘جدا ‘ می‌داند… غرب تصور می‌کند که این دو نفر باید رفتارهای آیت‌الله خامنه‌ای و قاسم سلیمانی را کنترل کنند، با این که روحانی و ظریف رهبران منتخب هستند اما آیا بیشترین مسئولیت را برای مشکلات اقتصادی ندارند؟ آیا این دو نفر مسئول هدر دادن جان ایرانی‌ها برای گرفتن قدرت بیشتر در منطقه نیستند؟”

مقام های آمریکا این مواضع را از بهار سال جاری در مقاطع مختلف تکرار کرده اند.

حسن روحانی در سخنرانی امروز خود گفته است: “آمریکا می گوید ایران امروز به ایران سال ۵۶ و اوایل ۵۷ تبدیل شود و ما می گوییم مسیری که ملت ما از بهمن ۵۷ آغاز کردند یعنی مسیر آزادگی، استقلال و مردم سالاری را ادامه خواهیم داد.”

 

فضای پاکستان هنوز برای هواپیما‌های عبوری از افغانستان بسته است

افغانستانحق نشر عکسGETTY IMAGES
Image captionپاکستان از حدود یک هفته قبل حریم فضایی خود را بسته است

اداره هوانوردی افغانستان می‌گوید که فضای پاکستان هنوز بر هواپیماهای که از افغانستان عبور و به سمت هند در حرکتند، مسدود است. به گفته این نهاد ممنوعیت پرواز بر حریم پاکستان کاملا برداشته نشده است.

قاسم رحیمی، سخنگوی اداره هوانوردی افغانستان به بی‌بی‌سی گفت به هواپیماهای افغانستان تاکنون اجازه عبور از فضای پاکستان در مسیر کابل – دهلی داده نشده است.

او افزود که پاکستان به شرکت خصوصی کام ایر افغانستان اجازه داده تا در مسیر کابل – اسلام آباد پرواز کند.

به گفته آقای رحیمی از امروز، چهارشنبه (۱۵ حوت/اسفند) سه پرواز شرکت کام ایر و شرکت هوایی پاکستان (پی.آی.ای) به پاکستان و برعکس انجام می‌شود.

به دلیل بسته بودن فضای پاکستان اکنون هواپیماهای که از افغانستان می‌گذرند از مسیر ایران و سایر کشورها به مسیرشان ادامه می‌دهند. این روند باعث طولانی شدن زمان پرواز و افزایش قیمت بلیط شده است.

مسافرانی که از بتازگی از دهلی به کابل رسیده می‌گویند که این مسیر قبلا کمتر از دوساعت زمان می‌گرفت و اکنون مسافران باید بیشتر از شش ساعت در راه باشند.

افغانستانحق نشر عکسFLIGHTRADAR24
Image captionوضعیت خطوط پرواز در روزهای اخیر

پاکستان اعلام کرده که پرواز به چند فرودگاه محدود در این کشور از سر گرفته شده است.

با تشدید تنش میان هند و پاکستان، اسلام آباد حریم هوایی خود را مسدود و به هیچ هواپیمایی اجازه عبور از فضای پاکستان را نداد.

این روند باعث شده که به حدود ۴۰۰ الی ۵۰۰ پرواز که از سایر کشورها از فضای افغانستان می‌گذشتند و بعد از خاک پاکستان عبور می‌کردند، ممنوعیت پرواز وضع شود.

تنش میان هند و پاکستان و درگیری هوایی این دو کشور بر پروازهای خطوط هوایی مسافربری تاثیر گذاشته است.

چندین شرکت هواپیمایی، پرواز مسافربری خود به پاکستان را لغو کرده‌اند و تعدادی دیگری که حریم هوایی پاکستان در مسیرشان بود، برای رسیدن به مقصد نهایی تغییر مسیر داده‌اند.

 

دو زن روسای کمیسیون‌های انتخابات افغانستان شدند

افغانستانحق نشر عکسSOCIAL MEDIA
Image captionخانم نورستانی (سمت راست) و خانم شینواری

هیات اداری کمیسیون‌های انتخابات افغانستان امروز سه‌شنبه چهاردهم حوت/اسفند پس از انتخابات میان اعضای این کمیسیون‌ها تعیین شدند.

براساس انتخاباتی که در کمیسیون‌های انتخابات برگزار شد، حوا علم نورستانی به عنوان رئیس کمیسیون انتخابات و زهره بیان شینواری به عنوان رئیس کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی انتخاب شدند.

حوا علم نورستانی رئیس جدید کمیسیون انتخابات افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که اعلام نتایج انتخابات پارلمانی از اولین برنامه‌های کاری کمیسیون انتخابات است و با همکاری کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی هر چه زودتر آنرا اعلام می‌کنند.

حوا علم نورستانی و محمد عبدالله امروز برای ریاست کمیسیون با هم رقابت کردند که خانم نورستانی با بدست آوردن بیشترین رای به عنوان رئیس این نهاد انتخاب شد.

خانم نورستانی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را که قرار است در ۲۹ سرطان/ تیر سال آینده برگزار شود، از عمده‌ترین چالش‌های کمیسیون انتخابات دانست ولی ابراز امیدواری کرد که با همکاری احزاب و جامعه مدنی بتوانند این انتخابات را موفقانه برگزار کنند.

در کمیسیون مستقل انتخابات سید عصمت الله مل به عنوان معاون و مسافر قوقندی به عنوان منشی این کمیسیون انتخاب شدند.

در کمیسیون شکایات انتخاباتی نیز زهره بیان شینواری بعنوان رئیس، مولوی دین محمد عظیمی معاون و محمد قاسم الیاسی بحیث منشی و سخنگو انتخاب شدند.

مراسم تحلیف اعضای جدید کمیسیون مستقل انتخابات که دو روز پیش از سوی رئیس جمهوری تعیین شدند، روز گذشته در ارگ ریاست جمهوری برگزار شد.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در این مراسم از اعضای کمیسیون‌ها خواست به زودی هیات اداری خود را تعیین کنند.

اعلام نتایج نهایی انتخابات پارلمانی شماری از ولایات افغانستان، برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، انتخابات شوراهای ولایتی، انتخابات شوراهای ولسوالی و انتخابات پارلمانی ولایت غزنی از مهمترین وظایفی است که آقای غنی از کمیسیون‌ها خواست برای انجام آن آمادگی بگیرند.

افغانستانحق نشر عکسSOCIAL MEDIA
Image captionچهارده عضو کمیسیون‌های انتخابات افغانستان به تازگی معرفی شدند

اعضای جدید کمیسیون‌های انتخاباتی دو هفته پس از برکناری اعضای پیشین کمیسیون‌های انتخاباتی و توشیح قانون جدید انتخابات از سوی رئیس‌جمهوری معرفی شدند.

این اعضا به اساس قانون جدید، از میان فهرست احزاب سیاسی و نهادهای مدنی و از طریق رای‌گیری از سوی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری انتخاب شدند.

ریاست جمهوری افغانستان به دنبال انتقادات فراوان از نحوه برگزاری انتخابات پارلمانی افغانستان و ادعاهای تقلب و جرایم انتخاباتی فراوان در آن، روسا و دوازده عضو قبلی کمیسیون‌های انتخابات و شکایات انتخاباتی را برکنار، آنها را ممنوع‌الخروج اعلام و به دادستانی کل معرفی کرد.

افغانستانحق نشر عکسARG
Image captionمراسم تحلیف اعضای جدید کمیسیون‌های انتخاباتی افغانستان روز گذشته در ارگ برگزار شد

قانون جدید انتخابات

در قانون جدید انتخابات در بیش از ۲۰ ماده قانون قبلی تغییراتی داده شده که مهمترین آن نحوه انتخاب اعضای کمیسیون است.

در ماده سیزدهم این قانون درباره نحوه انتخاب اعضای کمیسیون‌ها آمده که هر حزب سیاسی ثبت‌شده در وزارت عدلیه/دادگستری می‌تواند یک نامزد داشته باشد و نهادهای جامعه مدنی مرتبط با انتخابات می‌توانند فهرستی پانزده نفره از اشخاص واجد شرایط را معرفی کنند که حداقل پنج تن آنان زن باشند.

پس از توشیح این قانون احزاب سیاسی ۶۹ نفر و نهادهای جامعه مدنی ۱۵ نفر از اعضای خود را به عنوان نامزد برای عضویت در کمیسیون‌های انتخاباتی افغانستان معرفی کردند.

موضوع مهم دیگر در قانون جدید انتخابات، برگزاری انتخابات به طور الکترونیک است. در قانون تازه تصریح شده است که چهار مرحله انتخابات از جمله ثبت‌نام رای‌دهندگان و رای‌دهی باید با سیستم الکترونیک و فن‌آوری بیومتریک برگزار شود.

ساخت سامانه دفاع ضد موشکی پیشرفته آمریکا برای عربستان سعودی آغاز شد

تادحق نشر عکسUS DEPARTMENT OF DEFENCE/REUTERS

Image captionسامانه موشکی تاد به منظور بهینه سازی سامانه دفاع ضد موشکی عربستان سعودی در این کشور مستقر خواهد شد

تحویل سامانه دفاع ضد موشکی پیشرفته آمریکا – تاد – به عربستان سعودی نهایی و ساخت تجهیزات آن آغاز شده است.

وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که به نمایندگی از سوی دولت عربستان سعودی قراردادی را به مبلغ نزدیک به یک میلیارد دلار جهت ساخت تجهیزات سامانه دفاع ضد موشکی تاد THAAD با شرکت آمریکایی لاکهید مارتین امضا کرده است. این قرارداد شامل اجرای مراحل اولیه مهندسی، تهیه تجهیزات آزمایش، و فراهم کردن امکانات آموزش پرسنل و خدمه این تجهیزات است.

هزینه کل تولید و استقرار این سامانه در عربستان سعودی حدود ۱۵ میلیارد دلار برآورد شده است.

قرارداد فروش سامانه موشکی تاد در جریان ملاقات دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا با ملک سلمان، پادشاه سعودی در سال ۲۰۱۷ بسته شد و بخشی از توافق مربوط به فروش حدود ۱۱۰ میلیارد تسلیحات پیشرفته آمریکایی به عربستان طی ده سال آینده است. قرارداد وزارت دفاع با شرکت لاکهید مارتین نخستین مرحله از اجرایی شدن این توافق محسوب می‌شود.

خبر اجرایی شدن توافق تسلیحاتی ایالات متحده و عربستان سعودی در حالی اعلام شده که کنگره آمریکا موضوع روابط ایالات متحده و عربستان سعودی را در دست بررسی دارد. اعضای کنگره از اینکه دولت آمریکا در موعدی که وعده داده بود نتیجه نهایی تحقیقات پیرامون قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار سعودی را به کنگره ارسال نکرده ناخرسند هستند.

اتحادیه اروپا: برنامه موشکی ایران مایه نگرانی جدی ماست

شورای امنیت سازمان ملل آزمایش موشکی ایران را بررسی می‌کند

ملک سلمان و دونالد ترامپحق نشر عکسMANDEL NGAN

Image captionملک سلمان و ترامپ – توافقنامه تسلیحاتی عربستان و آمریکا در جریان سفر ترامپ به عربستان امضا شد

جمال خاشقجی در اوایل اکتبر سال گذشته میلادی در کنسولگری عربستان در استانبول، ترکیه، به قتل رسید و عربستان سعودی این قتل را اقدامی خودسرانه توسط تعدادی از مقامات امنیتی و اطلاعاتی این کشور اعلام کرده است. برخی از مخالفان دولت عربستان مقامات ارشد سعودی به خصوص امیر محمد بن سلمان، ولیعهد، را به دخالت در این قتل متهم کرده‌اند و نمایندگان کنگره آمریکا خواستار روشن شدن ارتباط دولت سعودی با این حادثه هستند. شماری از اعضای کنگره معتقدند که تحقیقات نهادهای اطلاعاتی آمریکا ارتباط ولیعهد سعودی را این حادثه را تایید می‌کند.

آقای قاشقجی که زمانی از افراد نزدیک به حکومت سعودی بود در زمانی به قتل رسید که مطالبی را برای روزنامه آمریکایی واشنگتن پست می‌نوشت و در آنها دولت سعودی را مورد انتقاد قرار می‌داد.

موشکیحق نشر عکسTASNIMNEW

Image captionآزمایش موشکی ایران – یکی از اهداف استقرار سامانه موشکی پیشرفته آمریکایی در عربستان مقابله با “تهدید” ایران عنوان شده است

پادشاه و ولیعهد عربستان روابط نزدیکی با دولت دونالد ترامپ دارند و گفته می‌شود که کسب رضایت دولت عربستان برای امضای توافقنامه خرید سنگین تسلیحاتی از آمریکا مدیون تلاش‌های جارد کوشنر، داماد و مشاور رئیس جمهوری آمریکا و روابط نزدیکی است که به خصوص با ولیعهد سعودی برقرار کرده است.

همچنین هر دو دولت در مورد آنچه که خطر حکومت ایران برای صلح و ثبات منطقه می‌دانند هم عقیده هستند. در پائیز سال ۲۰۱۷، وزارت دفاع آمریکا با تسلیم درخواست تایید فروش این تسلیحات به عربستان توسط کنگره، گفت که فروش تجهیزات موشکی تاد به عربستان “برای امنیت ایالات متحده و متحدان و دوستان این کشور و منافع آنان در منطقه در برابر تهدیدات ایران و سایر منابع خطر لازم است.”

تاد یک سامانهٔ موشکی ضد بالستیک پیشرفته با برد رادار ۱۰۰۰ کیلومتر، برد عملیاتی موشک ۲۰۰ کیلومتر، سقف پرواز ۱۵۰ کیلومتر و سرعت ۱۰٬۰۸۰ کیلومتر بر ساعت است. طراحی این سامانه نتیجه تجربه جنگ سال ۱۹۹۱ خلیج فارس است که در جریان آن، دولت وقت عراق در واکنش به تشکیل ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا، موشک‌هایی را به خاک عربستان پرتاب کرد. اولین آتشبار موشکی تاد در سال ۲۰۰۸ در آمریکا راه‌اندازی شد.

سامانه جدید جایگزین سامانه دفاع موشکی کنونی عربستان سعودی خواهد شد.

در حال حاضر، برنامه جمهوری اسلامی برای ساخت موشک‌های بالستیک با مخالفت ایالات متحده و شماری از قدرت‌های غربی مواجه شده است که این اقدام را باعث ایجاد بی‌ثباتی و بروز رقابت تسلیحاتی در منطقه حساس خلیج فارس تلقی می‌کنند. آمریکا برنامه موشکی ایران را مغایر توافق هسته‌ای – برجام – می‌داند اما مقامات جمهوری اسلامی با رد این نظر، بر ادامه این برنامه تاکید داشته‌اند.

 

عمیق تر شدن بحران سیاسی دولت کانادا با استعفای یک وزیر

جین پیلوپوت نماینده لیبرال پارلمان از دولت ترودو کناره گیری کرده استحق نشر عکسGETTY IMAGES

Image captionجین پیلوپوت نماینده لیبرال پارلمان از دولت ترودو کناره گیری کرده است

یکی از وزرای ارشد دولت جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا، ضمن کناره گیری از کابینه گفته که دیگر اعتمادی به نحوه رسیدگی دولت به یک تحقیقات فساد ندارد.

جین فیلوپات رئیس هیات خزانه داری گفت: “باید تابع ارزش های بنیادی زندگی ام، مسئولیت های اخلاقی ام و تعهداتم براساس قانون اساسی باشم.”

آقای ترودو مداخله سیاسی برای محافظت از شرکت مهندسی “اس ان سی-لاوالین” در برابر یک محاکمه فساد را رد کرده است.

رهبر مخالفان هفته پیش خواستار کناره گیری نخست وزیر شده بود.

موضع گیری جین پیلوپوت

جین فیلوپات که وزیر کابینه است تصمیمش برای کناره گیری را روز دوشنبه اعلام کرد.

او با انتشار استعفانامه اش جزییات “نگرانی های جدی” خود در مورد “شواهد تلاش سیاستمداران و/یا مقام ها در فشار آوردن بر دادستان کل سابق برای مداخله در پرونده جرم مربوط به اس ان سی-لاوالین” را فاش کرد.

او در بیانیه ای گفت: “عمل کردن براساس اصول فردی می تواند هزینه داشته باشد، اما زیر پا گذاشتن این اصول هزینه بزرگتری خواهد داشت.”

خانم فیلوپات که پزشک است از سال ۲۰۱۵ صاحب موقعیت های مهمی در کابینه آقای ترودو بوده است، از جمله وزیر بهداشت و خدمات بومیان و رئیس هیات خزانه داری.

پرونده اس ان سی-لاوالین

این شرکت مستقر در کبک و دو زیرمجموعه آن با اتهامات کلاهبرداری و فساد روبرو هستند. ادعا می شود که آنها بین سال های ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۱ حدود ۴۸ میلیون دلار کانادا به مقام های لیبیایی داده بودند.

“اس ان سی-لاوالین” می گوید تنبیه کل شرکت و هزاران کارمند آن برای خطای مدیران سابق منصفانه نیست.

این پرونده به زودی در دادگاه مطرح می شود و این شرکت گفته است علیه کلیه اتهامات “قویا از خود دفاع خواهد کرد.”

اگر این شرکت محکوم شود ممکن است برای یک دهه از قراردادهای دولت فدرال محروم شود.

“اس ان سی-لاوالین” یکی از بزرگترین شرکت های مهندسی و عمرانی جهان است.

پیامد های سیاسی 

این سومین استعفای پرسروصدا در دولت کانادا در پی طرح اتهاماتی علیه آقای ترودو و بعضی از دستیاران ارشدش دایر بر تلاش برای حفاظت از یکی از بزرگترین شرکت های این کشور در برابر محاکمه فساد است.

جودی ویلسون-ریبولد وزیر دادگستری و دادستان کل سابق ناگهان در ماه فوریه از کابینه استعفا داده بود.

خانم ویلسون ریبولد گفته است که او و خدمه اش اواخر سال پیش برای چهار ماه تحت فشار “مداوم” و “ناشایستی” در مورد پرونده مورد نظر بوده اند که هدف آن “توافق تعویق محاکمه” بود.

آن توافق به شرکت “اس ان سی-لاوالین” اجازه می داد از محاکمه پرهیز کند و در عوض شروط دیگری مثل پرداخت جریمه را بپذیرد.

در روز ۱۸ فوریه هم جرالد باتس، دستیار ارشد آقای ترودو، استعفا داد و گفت نه او نه خدمه اش مرتکب خطایی نشده اند. انتظار می رود او روز چهارشنبه در برابر کیمته قضایی مجلس عوام صحبت کند.

آقای ترودو تاکید کرده است که هرگونه بحثی با خانم ویلسون ریبولد قانونی و مناسب بوده و دولتش نگران از میان رفتن هزاران فرصت شغلی در صورت محاکمه این شرکت است.

اما این ماجرا از نظر سیاسی برای آقای ترودو و دولت لیبرال این کشور هزینه داشته است و بعضی نظرسنجی ها نشان دهنده افت رضایت از عملکرد اوست.

 

واتیکان آرشیو مربوط به پاپ دوران هولوکاست را می‌گشاید

Portrait of Pope Pius XIIحق نشر عکسGETTY IMAGES

Image captionپیوس که از ۱۹۳۹ تا ۱۹۵۸ پاپ بود متهم است که با ظهور نازی ها در آلمان مخالفت نکرد

پاپ فرانسیس گفته است که کلیسای کاتولیک آرشیوهایش درباره پاپ پیوس دوازدهم که در دوران جنگ جهانی دوم رهبر این کلیسا بود را خواهد گشود.

پیوس که از ۱۹۳۹ تا ۱۹۵۸ پاپ بود متهم است که با ظهور نازی ها در آلمان مخالفت نکرد و برای حفاظت از یهودیان در جریان هولوکاست به قدر کافی تلاش نکرد.

واتیکان می گوید که او در پشت صحنه برای حفاظت از جان یهودیان تلاش می کرد.

گروه های یهودی که سالهاست خواستار دسترسی کامل به آرشیوهای مربوط به او هستند از تصمیم پاپ فرانسیس استقبال کرده اند.

پاپ فرانسیس گفت که این آرشیوها در ماه مارس سال آینده گشوده خواهد شد و افزود که برخوردها با میراث پیوس “تا حدودی آمیخته به تعصب و اغراق” بوده است.

او گفت که این آرشیوها شامل “لحظاتی از سختی های ناگوار و تصمیم های آزارنده درباره ملاحظه کاری انسانی و مسیحی است که ممکن است بعضی آن را نشانه ندامت قلمداد کنند.”

دفتر آرشیو محرمانه واتیکان گفت که گشودن آن امکان ارزیابی عمیق تر چهره ای که در معرض “انتقادهای سطحی” بوده را فراهم خواهد کرد.

واکنش ها

بنیاد ید وشم در اسرائیل که یاد قربانیان هولوکاست را گرامی می دارد با استقبال از این تصمیم گفت انتظار دارد محققان “اجازه دسترسی کامل به همه اسناد ذخیره شده در این آرشیوها را پیدا کنند.”

“ای جی سی” (کمیته یهودیان آمریکا) گفت برای بیش از ۳۰ سال خواستار چنین اقدامی بوده است.

وزارت خارجه اسرائیل هم ابراز امیدواری کرد که “دسترسی آزادانه به همه آرشیوهای مرتبط وجود داشته باشد.”

کارشناسان واتیکان ۱۳ سال قبل به درخواست پاپ بندیکت شانزدهم، کار آماده سازی این اسناد “برای مشاوره” را آغاز کرده بودند.

واتیکان در آن سال آرشیوهایش را گشود تا مورخان به اسناد مربوط به سال های ۱۹۲۲ تا ۱۹۳۹ دسترسی پیدا کنند.

اما در آن زمان رکوردهای مهمی که احتمالا جزو این آرشیوها بود علیرغم درخواست های خاخام ها و مورخان یهودی در دسترس قرار نگرفت.

مورخان خواستار دسترسی گسترده تر به آرشیوهای محرمانه واتیکان برای روشن شدن نقش کلیسا در دوره منتهی به جنگ جهانی دوم بوده اند.

این آرشیوها حاوی کلیه دستورهای پاپ ها، بخشنامه های پاپ و مکاتبات دیپلماتیک واتیکان است.

پیوس هفتم که بود؟

کاردینال یوجین پاچلی از ۱۹۳۹ تا ۱۹۵۸ هدایت کلیسای کاتولیک را به عهده داشت.

بررسی اقدامات او در آن دوره بخشی از تلاش های جاری برای رسیدن به این تصمیم است که آیا باید قدیس معرفی شود یا نه.

گروه های یهودی از او انتقاد کرده اند که علیه عملیات قتل شش میلیون یهودی به دست نازی ها سکوت کرد.

او اعلامیه متفقین در سال ۱۹۴۲ در محکومیت قتل عام یهودیان توسط نازی ها را محکوم نکرد و علنا به اخراج یهودیان از رم به آشویتس اعتراض نکرد.

اما پاپ فرانسیس در سال ۲۰۱۴ گفت که پیوس دوازدهم “مدافع بزرگ یهودیان بود” و به کلیسا دستور داده بود یهودیان را در صومعه های رم و سایر شهرهای ایتالیا پنهان کنند.

او گفت: “باید نقش او را در بستر زمانه دید. برای مثال، بهتر نبود او سکوت کند تا یهودیان بیشتری کشته نشوند یا باید صدایش را بلند می کرد؟”.

اخبار واتیکان:

 

 

حق نشر عکسKHAMENEI.IRImage captionبرخی از پرونده‌های مرتبط با ابراهیم رئیسی – سمت راست – مانند اعدام برخی حاضران در دادگاه “متهمان فتنه” بعد از انتخابات ریاست جمهوری دهم یا پرونده‌های نخست وزیری در ۸ شهریور ۱۳۶۰، به ندرت رسانه‌ای شده‌اند

روز یکشنبه پس از ماه ها حدس و گمان درباره احتمال انتصاب ابراهیم رئیسی، متولی آستان قدس رضوی به ریاست قوه قضاییه ایران، یک نماینده مجلس شورای اسلامی و سخنگوی قوه قضایی این موضوع را تایید کرده اند.

رسانه های دولتی ایران یکشنبه از آقای اژه‌ای نقل کردند که به خبرنگاران گفته است “در دوره بعدی ریاست قوه قضائیه هم به رئیس جدید، آقای رئیسی و قوه قضائیه کمک خواهم کرد” اما میزان خبرگزاری رسمی قوه قضائیه این نقل قول را بدون ذکر نام آقای رئیسی منتشر کرده بود.

پس از آن یحیی کمالی‌پور عضو هیئت رئیسه کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس گفته است که “طبق شنیده‌ها از مسئولان دستگاه قضا، ۱۷ اسفند ماه آقای رئیسی جایگزین آیت‌الله آملی‌ لاریجانی رئیس قوه قضائیه می‌شود.”

ابراهیم رئیسی ۵۹ ساله متولی آستان قدس رضوی از پردرآمدترین نهادهای مذهبی وابسته به حکومت ایران، معاون قوه قضاییه و عضو مجمع تشخیص مصلحت این کشور است.

ناظران مسائل ایران از او به عنوان یکی از نامزدهای جانشینی رهبر جمهوری اسلامی نام برده اند، و به همسویی زیاد او با دستگاه های امنیتی‌های حاکم بر سپاه پاسداران اشاره می کنند.

“مرکز حقوق بشر در ایران” که قبلا به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران معروف بود در بیانیه ای نوشت: “انتصاب ابراهیم رئیسی، عضو ‘کمیسیون مرگ’ که حکم اعدام هزاران زندانی در سال ۱۹۸۸ در ایران را صادر کرد، به عنوان رئیس بعدی قوه قضاییه، رد کامل حاکمیت قانون و پاداشی برای کسانی است که در جنایت علیه بشریت دست داشته اند.”

هادی قائمی مدیر این مرکز گفت: “رئیسی باید به جای انتصاب به عنوان رئیس دستگاه قضایی تحت محاکمه قرار گیرد.”

نام ابراهیم رئیسی در سال ۱۳۹۵ پس از نامزدی جناح محافظه کار در انتخابات ریاست جمهوری ایران بر سر زبان ها افتاد، درحالی که تا پیش از آن علیرغم نزدیک به سه دهه کار در مهمترین مشاغل قوه قضاییه، مقام شناخته شده ای نبود.

او در اسفند ۱۳۹۴ با حکم رهبر جمهوری اسلامی به عنوان متولی آستان قدس رضوی، از بزرگترین بنگاه‌های اقتصادی خاورمیانه، منصوب شد.

آقای رئیسی انتخابات سال ۱۳۹۶ را با اختلاف زیاد به حسن روحانی واگذار کرد. مخالفانش سابقه طولانی او در نهادهای قضایی که از ابتدای انقلاب آغاز شد و تا امروز ادامه دارد را بزرگترین نقطه ضعف او در انتخابات می دانستند؛ درحالی هوادارانش آن را برگی از افتخارات جمهوری اسلامی بر می‌شمارند.

خود او سابقه قضایی‌اش به خصوص ریاست بازرسی کل کشور را تجربه‌ای گرانبها توصیف کرده است.

آقای رئیسی از سال ۱۳۸۳ تا ۱۳۹۳ معاون اول قوه قضائیه بود و از سال ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۴ نیز دادستان کل جمهوری اسلامی. او همچنین در سال ۱۳۹۱ با حکم رهبر جمهوری اسلامی دادستان کل دادگاه ویژه روحانیت شد.

در سال‌هایی که آقای رئیسی معاون اول قوه‌ قضاییه بود با توجه به سابقه‌اش عملا بسیاری او را همه‌کاره دستگاه قضایی می‌دانستند، اما به ندرت در مجامع عمومی سخن می‌گفت.

نام ابراهیم رئیسی در مرداد ماه ۱۳۹۵ در فایل صوتی منتسب به حسینعلی منتظری در مورد اعدام‌های سال ۱۳۶۷ زندانیان سیاسی ایران مطرح شد و علی مطهری نایب رئیس مجلس از او خواست در این باره توضیح دهد.

در جریان مبارزات انتخاباتی سال ۱۳۹۶ حجت الاسلام پناهیان، مسوول نهاد رهبری در دانشگاه، از حامیان ابراهیم رئیسی گفته بود حتی اگر او در انتخابات به نتیجه نرسد باید به عنوان یکی از ارکان نظام معرفی شود.

او در دوره هایی به عنوان دادستان کرج، همدان و تهران کار کرده است و موضع بسیار سرسختانه ای هم در برابر رفع حصر از رهبران جنبش “سبز” ۱۳۸۸ – میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی – داشته است.

بیشتر بخوانید:

 

 

مجلس نمایندگان تحقیق درباره دونالد ترامپ را شروع می‌کند

حق نشر عکسREUTERSImage captionآقای نیدلر که دمکرات است هدایت کمیته قضایی را به عهده دارد

کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا در پی کسب اسنادی است که می گوید می تواند شواهد کارشکنی در مسیر عدالت، فساد و سوءاستفاده از قدرت از سوی دونالد ترامپ رئیس جمهور این کشور و دستیاران او را فاش کند.

جرولد نیدلر، رئیس کمیته قضایی، به شبکه “ای بی سی” گفت که ۶۰ فرد و نهاد از روز دوشنبه درخواست هایی در این زمینه دریافت خواهند کرد.

او ابراز عقیده کرد که آقای ترامپ در مسیر اجرای عدالت مانع تراشی کرده است.

با این حال هر گامی در زمینه استیضاح به نتایج این تحقیقات بستگی خواهد داشت.

آقای ترامپ مکررا هرگونه تخلف را رد کرده و دمکرات ها را به تلاش برای مقصر شناختن او در یک عملیات بی پایه متهم کرده است.

او روز شنبه به تندی به رابرت مولر، دادستان ویژه تحقیقات مربوط به مداخله ادعایی روسیه در انتخابات و ادعای تبانی کمپین او با روسیه، حمله کرد.

انتظار می رود آقای مولر به زودی گزارش خود در این باره را تسلیم وزیر دادگستری آمریکا کند.

هدف گرفتن آقای مولر و همچنین اخراج جیمز کومی مدیر سابق اف بی آی در ارتباط با تحقیقات روسیه از جمله مسائلی است که آقای نیدلر به عنوان موارد “روشن” کارشکنی در مسیر عدالت از سوی رئیس جمهور از آنها نام برد.

اما این عضو دمکرات کنگره گفت که “ما هنوز شواهد” لازم برای شروع فرآیند استیضاح علیه رئیس جمهور را نداریم.

او به برنامه “این هفته” شبکه ای بی سی گفت: “هنوز فاصله زیادی با استیضاح داریم، ما هنوز حقایق را در اختیار نداریم، اما تحقیقات مناسب را شروع خواهیم کرد.”

او افزود: “ما از فردا درخواست هایی برای دریافت اسنادی را به بیش از ۶۰ فرد از کاخ سفید گرفته تا وزارت دادگستری خواهیم فرستاد.”

او گفت از جمله درخواستی در این زمینه برای دونالد ترامپ جونیور، پسر آقای ترامپ، ارسال خواهد کرد.

دمکرات ها اکنون کنترل مجلس نمایندگان را به عهده دارند اما اکثریت مجلس سنا با جمهوری خواهان است.

بیشتر بخوانید:

 

 

اعضای جدید کمیسیون‌های انتخابات افغانستان معرفی شدند

حق نشر عکسARGImage captionارگ ریاست جمهوری افغانستان

ریاست جمهوری افغانستان در فرمان‌هایی اعضای کمیسیون‌های مستقل انتخابات و شکایت‌های انتخاباتی را معرفی کرد. این اعضا دو روز پیش (جمعه) با رای نامزدان ریاست جمهوری افغانستان انتخاب شده بودند.

رئیس جمهوری افغانستان، سید عصمت‌الله مل، مولانا محمد عبدالله، اورنگ زیب، محمد حنیف دانشیار، مسافر قوقندی، حوا علم نورستانی و رحیمه ظریفی را به عنوان اعضای کمیسیون انتخابات افغانستان معرفی کرده است.

همچنین محمد قاسم الیاسی، زهره بیان شینواری، مولوی دین محمد عظیمی، محمد یونس طغرا، سید قطب الدین رویدار به عنوان اعضای کمیسیون‌ شکایت‌های انتخاباتی معرفی شدند.

در اولین نشست این کمیسیون‌ها، روسا، معاونان و منشی‌های دو کمیسیون تعیین خواهند شد.

رئیس جمهور افغانستان در فرمان‌های جداگانه دیگری، حبیب‌الرحمن ننگ و چمن شاه‌ اعتمادی را به ترتیب به عنوان روسای دارالانشاء (دبیرخانه) کمیسیون‌های انتخابات و شکایت‌های انتخاباتی معرفی کرد تا به این ترتیب امور اداری و اجرائی، “انسجام” بهتری پیدا کند.

حق نشر عکسMURTAZAVI FACEBOOKImage captionروز جمعه ۱۷ نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان از جمله اشرف غنی، رئیس جمهوری و عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی این کشور به ۸۱ تن از نامزدان عضویت در کمیسیون‌های انتخاباتی رای دادند

اعضای جدید این کمیسیون‌ها دو هفته پس از برکناری اعضای پیشین کمیسیون‌های انتخاباتی و توشیح قانون جدید انتخابات از سوی رئیس‌جمهوری معرفی شدند.

روسا و دوازده عضو قبلی کمیسیون‌های انتخابات و شکایات انتخاباتی ممنوع‌الخروج شده‌اند.

دادستانی کل افغانستان اعلام کرد که هدف از این کار بررسی اتهام‌های سوء استفاده از صلاحیت‌های وظیفه‌ای است.

قانون جدید انتخابات افغانستان حدود چهار ماه پس از انتخابات جنجالی پارلمانی توشیح شد.

انتخابات پارلمانی افغانستان که تاکنون نتایج نهایی آن اعلام نشده است به دلیل بی‌نظمی و ادعاهای تقلب و جرایم انتخاباتی، انتقادهای گسترده‌ای را در پی داشته است.

قانون جدید انتخابات

در قانون جدید انتخابات در بیش از ۲۰ ماده قانون قبلی تغییراتی داده شده که مهمترین آن نحوه انتخاب اعضای کمیسیون است.

در ماده سیزدهم این قانون درباره نحوه انتخاب اعضای کمیسیون‌ها آمده که هر حزب سیاسی ثبت‌شده در وزارت عدلیه/دادگستری می‌تواند یک نامزد داشته باشد و نهادهای جامعه مدنی مرتبط با انتخابات می‌توانند فهرستی پانزده نفره از اشخاص واجد شرایط را معرفی کنند که حداقل پنج تن آنان زن باشند.

احزاب سیاسی ۶۹ نفر و نهادهای جامعه مدنی ۱۵ نفر از اعضای خود را به عنوان نامزد برای عضویت در کمیسیون‌های انتخاباتی افغانستان معرفی کردند.

موضوع مهم دیگر در قانون جدید انتخابات، برگزاری تمام انتخابات به طور الکترونیک است. در قانون تازه تصریح شده است که چهار مرحله انتخابات از جمله ثبت‌نام رای‌دهندگان و رای‌دهی باید با سیستم الکترونیک و فن‌آوری بیومتریک برگزار شود.

 

23 سرباز افغان در حمله طالبان به یک پایگاه ارتش در هلمند کشته شدند حق نشر عکسAFP/GETTY IMAGESImage captionمقام‌های محلی ولایت هلمند در جنوب افغانستان تایید می‌کنند که نیمه شب گذشته گروهی از مخالفان مسلح به پایگاه ارتش که قرارگاه نیروهای آمریکایی نیز است، در ولسوالی واشیر حمله کردند

وزارت دفاع افغانستان تایید کرده که ۲۳ سرباز افغان در حمله مهاجمان طالبان به قول اردوی/سپاه ۲۱۵ میوند در ولایت هلمند کشته شدند. این حمله که از نیمه شب گذشته آغاز شده بود، حوالی ساعت ۷ شام به وقت محل پس از ۱۶ ساعت درگیری به پایان رسید.

وزارت دفاع با انتشار بیانیه‌ای گفته که دراین حمله ۱۶ سرباز دیگر هم زخمی شده‌اند.

دفتر والی هلمند با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده که درگیری پس از آن پایان یافت که ۲۰ مهاجم طالبان از جمله ۸ حمله‌کنند انتحاری براین پایگاه کشته شدند.

مقام‌های محلی ولایت هلمند گفتند که گروهی از مخالفان مسلح به پایگاه ‘شوراب ‘ ارتش در ولسوالی واشیر این ولایت حمله کردند.

گفته می‌شود که افزون بر سربازان قول اردو/سپاه ۲۱۵ میوند افغانستان، بخشی از این پایگاه، قرارگاه نیروهای آمریکایی است.

زاهد اتل، مشاور مطبوعاتی والی هلمند امروز جمعه دهم حوت/اسفند به محفوظ ذبیدی، خبرنگار بی‌بی‌سی گفت این حمله حوالی ساعت سه و نیم شب گذشته رخ داد.

Image captionگفته می‌شود که افزون بر سربازان قول اردو/سپاه ۲۱۵ میوند افغانستان، بخشی از این پایگاه، قرارگاه نیروهای آمریکایی است

طالبان مسئولیت این رویداد را به عهده گرفته است.

قاری یوسف احمدی یکی از سخنگویان طالبان مدعی شده این حمله به پایگاه نیروهای آمریکایی انجام گرفته و در نتیجه آن ده‌ها سرباز کشته شدند.

او ادعا کرده که از این پایگاه حملات هوایی و بمباران‌هایی طرح ریزی می‌شد که تلفات غیرنظامی زیادی به جا می‌گذاشت.

ولایت هلمند یکی از ناآرام‌ترین ولایت‌های جنوبی افغانستان است. هزاران سرباز نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان در این ولایت مستقر هستند.

ارگ ریاست جمهوری از نابودی ۸ مرکز تولید مواد مخدر در هلمند خبر داد

حق نشر عکسGETTY IMAGESImage captionولایت هلمند یکی از ناآرام‌ترین ولایت‌های جنوبی افغانستان است. هزاران سرباز نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان در این ولایت مستقر هستند