اخبار روز : امریکا اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان را کنار گذاشته است

 امریکا غنی را کنار گذاشته است

ماندگار : مشکلی را که حمدالله محب مشاور امنیت ملی افغانستان در امریکا به وجود آورد، نباید دست‌کم گرفت. در پاسخ آنچه که مشاور امنیت ملی در امریکا انجام داد، داکتر عبدالله رییس اجرایی حکومت وحدت ملی گفت که «مقام‌های افغانستان در هنگام اظهارنظر باید از دقتِ بیشتری استفاده کنند، چون امریکا یکی از متحدان استراتژیکِ کشور ماست.» این سخنان آقای عبدالله به وضاحت نشان می‌دهد که سخنان آقای محب یا نظر اصلی حکومت افغانستان نیست و یا این‌که دودسته‌گی و حتا چنددسته‌گی همچنان در سیاست‌های افغانستان بیداد می‌کند. هرچند تا هنوز اشرف‌غنی رییس حکومت وحدت ملی در مورد اظهارات اخیرِ مشاور امنیت ملی‌اش چیزی نگفته، ولی به نظر نمی‌رسد که این سخنان تصادفی از دهان مشاور امنیت ملی بیرون شده باشد.
آقای غنی به اندازه‌یی استبداد رای دارد که در هیچ موردی افراد نزدیک به او نمی‌توانند سخنانی غیر از آنچه را که او به آن‌ها دیکته کرده است، بر زبان آورند. در همین حال، آقای محب آن‌گونه که از عبا و قبایش پیداست، نه دپیلماسی خوانده و نه هم چیزی از آن سر در می‌آورد. گفته می‌شود که او در رشتۀ کمپیوترساینس دیپلوم دارد و این رشته هیچ سنخیتی با مسایل بین‌المللی و دیپلوماسی ندارد. آقای محب سخنانی را در امریکا بر زبان آورد که دقیقاً آقای غنی برایش تزریق کرده بود. این سخنان، سخنانِ آقای محب نه بل سخنانِ آقای غنی بودند.
در این‌که میان آقای غنی و زلمی خلیل‌زاد نمایندۀ وزارت خارجۀ امریکا در امور صلحِ افغانستان اختلافاتِ جدی وجود دارد، شک و شبهه‌یی نیست. آقای غنی به همین دلیل تلاش دارد که با مصارفِ گزاف جرگۀ مشورتی‌یی را برگزار کند که در آن صدای حمایت از مواضعِ او بلند شود. آقای غنی از آنچه که امریکایی‌ها برای صلح انجام می‌دهند، راضی نیست و آن را در مغایریت با منافعِ خود می‌داند.
در مورد این‌که گفت‌وگوهای دوحه چگونه انجام می‌پذیرد و چه اجندایی را به پیش می‌برد، واقعاً هنوز جزییاتِ خاصی وجود ندارد و نه هم مشخص است که در آن‌ها چقدر منافع ملی افغانستان و دستاوردهای هفده‌ساله مورد توجه است؛ ولی به هیچ صورت نمی‌توان قانع شد که آقای غنی به دنبال منافع ملی کشور باشد. او در هفته‌های اخیر به‌شدت دچار هراس و سراسیمه‌گی شده و فکر می‌کند که امریکایی‌ها دیگر آن اعتماد لازم و قبلی را نسبت به او از دست داده‌اند. اگر واقعاً در گفت‌وگوهای صلحِ امریکا با طالبان حرف‌وحدیث‌هایی وجود دارد که می‌تواند به منافع ملی افغانستان صدمه وارد کند، آقای غنی به صراحت می‌تواند در این خصوص صحبت کند. راه‌های زیادی برای گفت‌وگو با امریکایی‌ها وجود دارد، مگر این‌که امریکایی‌ها واقعاً نخواهند به او و مواضعش دلچسپی نشان دهند.
تا به حال، آنچه که از مذاکراتِ صلح دوحه می‌توان برداشت کرد این است که جانب امریکا هیچ توافقی با طالبان انجام نداده و همچنین این کشور گفته است که در مذاکرات صلح موقف و منافع مردم افغانستان در نظر گرفته می‌شود. از جانب دیگر، گفت‌وگوهای صلح تنها یک جانب ندارد. در این گفت‌وگوها افزون بر امریکا و طالبان، کشورهای زیادی دخیل اند و از جمله دولت افغانستان. متأسفانه آنچه که امروز باعث خشمِ آقای غنی و تیمش از روند گفت‌وگوهای صلح شده، بیشتر از همه برخاسته از سیاست‌های ناکام و یک‌جانبه‌نگرانۀ شخص خودش است. اگر آقای غنی در پنج سال گذشته به صورتِ مستبدانه همه چیز را در قبضۀ خودش نمی‌گرفت و به دیکتاتور کوچک مبدل نمی‌شد، امروز جایگاه دولت افغانستان در گفت‌وگوهای صلح بسیار واضح و روشن می‌بود.
آقای غنی در پنج سال گذشته با استفاده از سیاست حذف و ایجاد فاصله میان سیاسیون و جناح‌های مختلف افغانستان، خود و حکومت را به انزوای کامل سوق داد. ریاست‎جمهوری خودخواندۀ او حتا معاون اول ندارد. بسیاری از سیاست‌مدارانی که در ایجاد حکومت فعلی نقش اساسی داشتند، امروز در جایگاه منتقد و حتا اپوزیسیون قرار گرفته‌اند. آقای غنی حتا نسبت به شریک قدرتِ خود چنان بی‌اعتنایی و بی‌احترامی انجام داد که میان ارگ و سپیدار دره‌یی از بی‌اعتمادی و سوءظن ایجاد شده است. این‌ها همه در روند صلح تأثیرهای منفی و مخربِ خود را به جا گذاشته‌اند.
آقای غنی اگر پایگاه ملی و مردمی می‌داشت، هرگز نسبت به گفت‌وگوهای دوحه چنین بی‌اعتماد و مشکوک نمی‌بود. او می‌داند که فقط با اتکا به نیروها و کمک‌های خارجی می‌تواند قدرت را در اختیار داشته باشد. او در میان مردم فردی ناشناخته و غیرقابل اعتماد است. حالا نیز با جبهه‌گیری در برابر امریکا می‌خواهد امتیاز صـلح را از آنِ خود سازد. در حالی که هیچ امتیازی برای او در این روند متصور بوده نمی‌تواند.
گفت‌وگوهای صلح زمانی معنادار می‌شود که مردم افغانستان و نیروهایی که همواره در کنار مردم در لحظات دشوار قرار داشته‌اند، وارد این روند شوند. امریکایی‌ها دقیقاً این موضوع را درک کرده‌اند که با آقای غنی صلح و امنیت در افغانستان تأمین نمی‌شود. او در پنج سالِ گذشته عامل جنگ، نفاق و کشتار نظامیان و غیرنظامیان بوده است. نمونۀ روشن و واضح آن، لشکرکشی هفتۀ گذشته او به شهر مزارشریف می‌تواند باشد. آیا هیچ عقل سالمی اجازه می‌دهد که در بحبوحۀ جنگ با دشمنانِ افغانستان به یک ولایت لشکرکشی شود و نیروهای خودی در برابر هم قرار بگیـرند؟

آمریکا قضات دیوان بین‌المللی کیفری را تهدید کرد

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آمریکا تهدید کرد اگر دیوان بین‌المللی کیفری مستقر در لاهه اقدام به تحقیق در مورد جنایات جنگی سربازان آمریکایی در افغانستان کند، این دادگاه را تحریم خواهد کرد. مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا روز جمعه تهدید کرد اگر این تحقیقات صورت گیرد، ایالات متحده اجازه ورود قضات این دادگاه جهانی به خاک آمریکا را نخواهد داد.

دادگاه بین‌الملل کیفری موسوم آی سی سی از سال ۲۰۱۷ به دنبال تحقیق در مورد جنایات جنگی سربازان آمریکایی علیه مردم افغانستان است. تهدید قضات این دادگاه از سوی آمریکا در حالی است که این کشور اصلاً به این دادگاه نپیوسته است.

دادگاه بین‌المللی کیفری در پاسخ به تهدیدات «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا مبنی بر باطل کردن روادید اعضای این دادگاه و یا عدم صدور آن گفت که این نهاد به ماموریت خود ادامه خواهد داد.

«مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد که برای اعضای دادگاه بین‌المللی کیفری که به دنبال بررسی جنایات جنگی احتمالی نیروهای آمریکایی هستند روادید صادر نخواهد کرد و روادید دیگر افراد این پرونده نیز باطل می‌شود.

پامپئو گفت: اگر تلاش دادگاه لاهه برای بررسی جنایات جنگی ادامه یابد واشنگتن آماده است تا دیگر اقدامات از جمله تحریم‌های مالی را نیز بر اعضای دادگاه اعمال کند.

وزیر خارجه آمریکا اظهارداشت: به افرادی که مسئول بررسی پرونده نظامیان آمریکایی در ارتباط با افغانستان هستند روادید داده نخواهد شد و روادید دیگر اعضا نیز باطل می‌شود.

دادگاه لاهه در پاسخ به تهدیدات پامپئو گفت که دادگاه لاهه به عنوان نهاد قضایی بی‌طرف و مستقل به آنچه ماموریت دادگاه است، ادامه خواهد داد.

وزارت خارجه سوئیس نیز ضمن ابراز تاسف درباره محدودیت روادید برای اعضای دادگاه و تهدید برای اعمال تحریم‌های بیشتر در بیانیه‌ای اعلام کرد، دادگاه لاهه مستقل است و بنابراین نباید هدف تحریم‌های سیاسی قرار بگیرد.

«فاتو بنسودا» دادستان دادگاه لاهه در نوامبر سال 2017 موضوع بررسی جنایات جنگی نظامیان آمریکایی از جمله شکنجه و نقض حقوق بشر و اداره اطلاعات مرکزی آمریکا در افغانستان را مطرح کرد.

کمیسیون حقوق بشر افغانستان بر تحقیقات دادگاه لاهه درمورد جنایت جنگی در این کشور تاکید کرد

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما از کابل، کمیسیون حقوق بشر افغانستان بر ادامه تحقیقات دادگاه بین المللی کیفری درمورد جنایات جنگی در این کشور تاکید کرد.
درپی ممانعت آمریکا از سفر بازرسان دادگاه بین المللی کیفری به آمریکا برای پیگیری جنایات جنگی نظامیان آمریکایی در افغانستان ، «بلال صدیقی» سخنگوی کمیسیون حقوق بشر افغانستان از دادگاه بین المللی کیفری خواست به تحقیقات همه جانبه خود درباره جنایات جنگی در این کشور ادامه دهد.
وی افزود: در پانزده سال گذشته نظامیان خارجی ، نیروهای افغان و مخالفان مسلح دولت افغانستان مرتکب جنایات جنگی شده اند که این جنایات نیازمند پیگیری و تحقیق است.
صدیقی خاطرنشان کرد: تامین عدالت و رسیدگی به جنایات جنگی در افغانستان مستلزم تحقیقات همه جانبه دادگاه بین المللی کیفری است و دولت افغانستان نیز باید به قربانیان جنایات جنگی در این کشور احترام بگذارد.
این درحالی است که رسانه های جمعی افغانستان به نقل از «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا اعلام کردند: آمریکا به بازرسان دادگاه لاهه (دادگاه بین المللی کیفری) اجازه نمی دهد برای تحقیق درباره اتهامات جنایات جنگی نظامیان آمریکایی در افغانستان به آمریکا سفر کنند.
نظامیان آمریکایی که از سال 2001 تاکنون در افغانستان حضور دارند به کشتار غیرنظامیان ، بازداشت های خودسرانه و هتاکی به ارزش های دینی و فرهنگی مردم این کشور متهم هستند و هزاران غیرنظامی افغان در حملات هوایی این نیروها جان خود را از دست دادند.

نگرانی روسیه از تقویت گروه تروریستی داعش در شمال افغانستان

به گزارش خبرگزاری تسنیم، «سرگئی اسمیرنوف» معاون اول سرویس امنیتی فدرال روسیه اعلام کرد که گروه تروریستی داعش و دیگر گروه‌های تروریستی بین‌المللی در حال تقویت در شمال افغانستان هستند.

وی تاکید کرد که این گروه‌ها تهدیدی عمده برای امنیت منطقه و سازمان همکاری شانگهای هستند.

به گزارش «تاس» این مقام روسی گفت: گروه‌های تروریستی فعالیت‌های خرابکارانه و تروریستی خود را تشدید کرده‌اند و در حال تقویت مواضع خود در شهرستان‌های شمالی افغانستان هستند.

اسمیرنوف افزود: رویدادهای مسلحانه در مناطق مرزی افزایش یافته است و پس از شکست داعش در عراق و سوریه این گروه تروریستی به دنبال مکانهایی برای ایجاد پایگاه‌های جدید است.

وی همچنین هشدار داد: داعش در شمال افغانستان در حال تقویت است و در آینده نزدیک می‌تواند تهدید عمده‌ای برای امنیت منطقه‌ای شود.

مقامات روس بارها ضمن ابراز نگرانی از افزایش فعالیت داعش در شمال افغانستان،  آمریکا و ناتو را حامی این گروه تروریستی خواندند تا با ایجاد پایگاه در خاک افغانستان ناامنی‌ها را به کشورهای آسیای مرکزی و مناطق مرزی با روسیه گسترش دهند.

انتقاد مقامات اروپایی از حضور قطری‌ها در برخی از نشست‌های طالبان و آمریکا

به گزارش خبرگزاری تسنیم، دیپلمات‌های ارشد اروپایی که از به حاشیه رفتن در گفت‌وگوهای صلح افغانستان نگران هستند از حضور مقامات قطری در این گفت‌وگوها انتقاد کردند.

تصاویر منتشر شده از نشست آمریکا، قطر و طالبان که در 25 فوریه توسط وزارت خارجه قطر منتشر شد 7 نفر از مقامات قطری را در کنار مذاکره کنندگان آمریکا و طالبان را نشان می‌دهد.

یکی از دیپلمات‌های ارشد اروپایی که خواست نامش فاش نشود به «رویترز» گفت: اگر مقامات قطری می‌توانند بر سر میز مذاکره حضور یابند چرا آمریکا فراموش کرده تا متحدانش که از سال 2001 در افغانستان جنگید‌ه‌اند را برای حضور در این نشست دعوت کند.

وی افزود: ما برای همبستگی سالانه میلیون‌ها دلار در افغانستان هزینه می‌کنیم اما وقتی به گفت‌وگوهای صلح می‌رسد آمریکا تصمیم می‌گیرد به تنهایی پیش رود.

شماری دیگر از دیپلمات‌های اروپایی که به دلیل حساسیت موضوع خواستند نامی از آن‌ها برده نشود نیز اظهار داشتند: این کشورها در حال بررسی مشارکت خود در افغانستان هستند.

مقامات اروپایی در حالی از کنار گذاشته شدن از روند صلح افغانستان توسط آمریکا انتقاد کردند که افغانستان نیز تاکنون در هیچکدام از 5 دور از نشست‌های آمریکا و طالبان حضور نداشته است.

«حمدالله محب» مشاور امنیت ملی افغانستان با اشاره به این موضوع به رسانه‌ها گفت که واشنگتن با به حاشیه راندن کابل در روند گفت‌وگوها برای ایجاد دولت موقت در افغانستان و کنترل این کشور به شیوه مستعمراتی تلاش می‌کند.

واکنش تند آمریکا به اظهارات مشاور امنیت ملی افغانستان در مورد خلیلزاد

حمدالل و خلیلزادحق نشر عکسGETTY IMAGES

Image captionآقای محب گفته که زلمی خلیلزاد در تلاش ایجاد حکومت موقت و بدست گرفتن رهبری این حکومت است

وزارت خارجه آمریکا اظهارات حمدالله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان در مورد زلمی خلیلزاد را رد کرده است. حمدالله محب پیشتر گفته بود که زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان تلاش دارد حکومت موقت بسازد و در راس آن قرار گیرد.

آقای محب که برای شرکت در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد به آمریکا رفته بود، این موضوع را در صحبتی با خبرنگاران آمریکایی دیروز در واشنگتن گفته است.

دیوید هیل، معاون سیاسی وزارت خارجه امریکا، در دیدار با حمدالله محب با رد انتقاد او گفته که زلمی خلیل‌زاد نماینده‌ وزارت خارجه‌ آمریکا است و “حمله بر خلیلزاد، حمله بر وزارت خارجه امریکا است.”

مشاور امنیت ملی افغانستان چه گفت؟

حمدالله محب با ذکر اینکه زلمی خلیلزاد دست کم دوبار می‌خواسته خود را برای ریاست‌جمهوری افغانستان نامزد کند، گفته: “ما فکر می‌کنیم یا آقای سفیر نمی‌داند چه می‌کند، یا اینکه چیز دیگری در سر دارد.”

آقای محب گفته که زلمی خلیلزاد در پی ایجاد حکومت موقت است که خود در راس آن قرار بگیرد. او با اشاره به مذاکرات صلح گفت، این روند شفافیت لازم را ندارد.

مشاور امنیت ملی افغانستان گفته که زلمی خلیلزاد در مورد مذاکرات آمریکا با گروه طالبان، با حکومت افغانستان مشورت نمی‌کند و معلومات کمی به دولت ارائه می‌شود.

زلمی خلیلزاد چند ماه قبل به عنوان نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان تعیین شد. او در پنج دور گفت‌و‌گوی صلح افغانستان به عنوان نماینده آمریکا حضور داشت.

دراین نشست‌ها با وجود درخواست‌های مکرر حکومت افغانستان برای گفت‌وگو با طالبان، این گروه حاضر به مذاکره با دولت افغانستان نشدند.

اما چند روز قبل از پنجمین نشست رودرروی نمایندگان آمریکا و طالبان، ارگ ریاست جمهوری اعلام کرد که رئیس جمهوری افغانستان و زلمی خلیلزاد بر سر کارشیوه جدید برای پیشبرد روند صلح به توافق رسیده‌اند.

ارگ ریاست جمهوری گفته بود که به اساس این کارشیوه، نخست در مورد تمام موضوعات مربوط به صلح با دولت افغانستان مشورت می‌شود و در مورد اقدامات بعدی بحث می‌شود و سپس روند به پیش می‌رود. چیزی که به نظر می‌رسد در پنجمین دور گفت‌و‌گوهای صلح میان نمایندگان آمریکا و طالبان عملی نشد.

وزارت خارجه آمریکاحق نشر عکسUS SECRETARY OF STATE

Image captionدراین بیاینه منتسب به وزارت خارجه آمریکا آمده که آقای محب در پی اظهاراتش به این وزارت احضار شد و مراتب نارضایتی آمریکا به او ابلاغ شد

واکنش وزارت خارجه آمریکا

در پی اظهارات مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهوری افغانستان، شماری از رسانه‌ها گزارش دادند که وزارت خارجه آمریکا ضمن رد اظهارات آقای محب او را به مقر وزارت خارجه احضار کرد.

اما طارق آرین، سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان احضار حمدالله محب به وزارت خارجه آمریکا را رد کرد. او گفت ” این ملاقات از قبل برنامه‌ریزی شده بود. برنامه ملاقات‌های آقای محب از قبل تعیین شده بود و دیدار با مقامات وزارت امور خارجه آمریکا جز از تقسیم اوقات ملاقات‌های رسمی مشاور امنیت ملی بوده است.”

وزارت خارجه آمریکا افزوده که این اظهارات روابط بین دو کشور و همچنان روند صلح را با چالش مواجه می‌کند. طارق آرین، تصریح کرد که سفر مشارو امنیت ملی یک سفر با دست‌آورد بود.

او گفت: “آمریکا یکی از شرکای عمده بین‌المللی افغانستان و یکی از همکاران خوب این کشور است.”

مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری افغانستان در حالی این اظهارات را مطرح کرده که پنجمین دور گفت‌و‌گوهای صلح میان نمایندگان گروه طالبان و آمریکا در قطر سه روز قبل پس از ۱۶ روز به پایان رسید.

دیوید هیلحق نشر عکسREUTERS

Image captionدیوید هیل، معاون سیاسی وزارت خارجه امریکا، در دیدار با حمدالله محب با رد انتقاد او گفته که زلمی خلیل‌زاد نماینده‌ وزارت خارجه‌ آمریکا است و حمله به او حمله به این وزارت است

مذاکرات آمریکا و طالبان

گفت‌وگوهای صلح میان نمایندگان آمریکا و طالبان پس از شانزده روز، سر انجام روز سه‌شنبه (۱۲ مارس) به پایان رسید.

پس از آن زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان گفت که دو طرف روی “پیش‌نویس” خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان و تضمین‌‌هایی برای مبارزه علیه تروریسم “توافق” کرده‌‍اند.

آقای خلیلزاد در رشته ‌توییت‌هایش پس از پایان مذاکرات نوشته که برای رسیدن به صلح باید روی دو مورد دیگر یعنی “گفت‌وگوهای بین‌الافغانی” و “آتش‌بس همه‌جانبه” نیز توافق صورت گیرد، اگر چه به گفته آقای خلیلزاد “توافق اصولی” بر سر این دو نیز حاصل شده است.

با اینهمه، گروه طالبان خبرنامه‌ای منتشر و یکبار دیگر تاکید کرده که هیچ توافقی برای مذاکره با دولت افغانستان و آتش‌بس صورت نگرفته است.

در همین حال رئیس‌جمهور غنی یک روز پس از پایان گفت‌وگوهای شانزده روزه نمایندگان آمریکا و طالبان در دوحه قطر، گفت که حکومت افغانستان بود که خواهان همکاری جامعه جهانی در پیشبرد روند صلح شد.

او این اظهاراتش را در جریان برگزاری مراسم بزرگداشت بیست و چهارمین سالروز عبدالعلی مزاری، رهبر پیشین حزب وحدت اسلامی افغانستان در ارگ ریاست جمهوری افغانستان بیان کرد.

رئیس‌جمهور غنی افزود افغان‌ها صلح دایمی می‌خواهند که مالکیت آن از آن مردم و دولت افغانستان باشد.

مادر آمریکایی زندانی در ایران: او بعد از بازداشت کتک خورده و پول وکیل ندارد

عکسی که خانواده مایکل وایت به نیویورک تایمز داده استحق نشر عکسNYTIMES/MICHAEL WITHE FAMILY

Image captionعکسی که خانواده مایکل وایتدر اختیار نیویورک تایمز گذاشته است

مادر مایکل وایت، نظامی سابق زندانی در ایران می‌گوید او بعد از بازداشت کتک خورده است.

جون وایت به روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز گفته است که پسرش پول استخدام وکیل ندارد و و هنوز نمی‌داند اتهاماتش چیست.

مایکل وایت، سرباز سابق نیروی دریای آمریکا، تابستان گذشته در شهر مشهد بازداشت شد.

وزارت امور خارجه ایران دو ماه پیش بازداشت این فرد را تایید کرد و گفت که این موضوع در نخستین روزهای دستگیری از طریق سفارت سوییس به عنوان دفتر حفاظت منافع آمریکا در تهران، به اطلاع دولت آمریکا رسیده است.

دو هفته بعد دادستان مشهد گفت که آقای وایت به دلیل طرح شکایت خصوصی بازداشت شده است.

مادر مایکل وایت به نیویورک‌تایمز گفته است که بعد از دیدار دیپلمات‌های سفارت سوییس در تهران در روز ششم فوریه (۱۷ بهمن) از وضعیت و مشکلات پسرش در زندان وکیل‌آباد مشهد آگاه شده است.

نیویورک‌تایمز نوشته است که پیش از دیپلمات‌های سفارت سوئیس فردی که خانواده او را دوست دختر آقای وایت معرفی می‌کنند در زندان با او دیدار کرده است.

بنابر این گزارش خانواده مایکل وایت هنوز موفق به تماس مستقیم با او نشده‌اند.

خانم وایت گفته است که پسرش بعد از دستگیری به شدت کتک خورده و دست کم دو بار به دادگاه برده شده اما جلسه به زبان فارسی برگزار شده و او مکالمات دادگاه را نفهیده است.

دادستان مشهد اوایل بهمن گفت که پرونده مایکل وایت در مرحله تحقیقات است و پس از کامل شدن نتایج اعلام خواهد شد.

جون وایت پیشتر گفته بود که پسرش برای دیدن دوست دخترش به ایران رفته بود و قرار بود روز ۲۷ ژوئیه از طریق دوبی به آمریکا بازگردد.

خانواده آقای وایت می‌گویند که او مبتلا به آسم حاد است و مدت کمی پیش از سفر به ایران برای درمان تومور گردن شیمی درمانی کرده بود.

مایکل وایت ۴۷ ساله ساکن امپریال‌بیچ کالیفرنیا ۱۳ سال سابقه خدمت درنیروی دریایی آمریکا دارد.

او اولین شهروند آمریکایی است که در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ در ایران بازداشت می‌شود.

افغانستان نماینده پاکستان را در پیوند به سخنان عمران خان احضار کرد

افغانستانحق نشر عکسGETTY IMAGES

Image captionعمران خان گفته بود که در آینده “حکومت جدید در افغانستان ایجاد خواهد شد”

وزارت خارجه افغانستان اعلام کرد که نماینده پاکستان در کابل را در پیوند به گفته‌های اخیر عمران خان، نخست وزیر پاکستان احضار کرده است.

عمران خان، نخست وزیر پاکستان گفته که “به زودی صلح” در افغانستان برقرار خواهد شد و در آینده “حکومت جدید در افغانستان ایجاد خواهد شد” که از تمام مردم افغانستان نمایندگی خواهد کرد.

به گزارش رسانه‌ها او روز گذشته ( جمعه ۲۴ حوت/اسفند) در میان مردم قبایلی باجور در نزدیکی مرز افغانستان گفته که روند صلح به ثبات، بهبود بازرگانی و رفاه اقتصادی در منطقه منجر خواهد شد.

او با اشاره به نشست نمایندگان طالبان و هیأت آمریکا در شهر دوحه قطر گفته بود که در آینده نزدیک مردم افغانستان در صلح کنار هم زندگی خواهند کرد.

مقامات پاکستان قبلا گفته بودند که این کشور نقش کلیدی در تسهیل گفت‌وگوهای صلح میان آمریکا و طالبان ایفا می‌کند و یکی از حامیان اصلی این روند است.

وزارت خارجه افغانستان اعلام کرده که از مستشار سفارت پاکستان در کابل خواهان وضاحت در مورد اظهارات اخیر عمران خان، نخست وزیر این کشور مبنی بر ایجاد حکومت جدید در آینده نزدیک، در افغانستان شده است.

صبغت‌الله احمدی، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان در صفحه فیسبوکش نوشته که کابل اعتراض شدیدش را به دولت پاکستان ابراز کرده و اظهارات اخیر نخست وزیر پاکستان را مداخله صریح در امور داخلی این کشور خوانده است.

افغانستانحق نشر عکسAHMADI/FB

با ادامه روند مذاکرات صلح افغانستان میان نمایندگان آمریکا و طالبان به نظر می‌رسد که کابل از آنچه در این نشست توافق شده راضی نیست.

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا برای صلح افغانستان ریاست هیأت آمریکایی را در این نشست‌ها بعهده دارد.

اخیرا حمدالله محب، مشاور شورای امنیت ملی افغانستان گفته بود که زلمی خلیلزاد دست کم دوبار می‌خواسته خود را برای ریاست‌جمهوری افغانستان نامزد کند و گفته: “ما فکر می‌کنیم یا آقای سفیر نمی‌داند چه می‌کند، یا اینکه چیز دیگری در سر دارد.”

آقای محب گفته که زلمی خلیلزاد در پی ایجاد حکومت موقت است که خود در راس آن قرار بگیرد. او با اشاره به مذاکرات صلح گفت، این روند شفافیت لازم را ندارد.

مشاور امنیت ملی افغانستان گفته که زلمی خلیلزاد در مورد مذاکرات آمریکا با گروه طالبان، با حکومت افغانستان مشورت نمی‌کند و معلومات کمی به دولت ارائه می‌شود.

زلمی خلیلزاد چند ماه قبل به عنوان نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان تعیین شده در پنج دور گفت‌و‌گوی صلح افغانستان به عنوان نماینده آمریکا حضور داشته است.

در این نشست‌ها با وجود درخواست‌های مکرر حکومت افغانستان برای گفت‌وگو با طالبان، این گروه حاضر به مذاکره با دولت افغانستان نشده‌اند.

مظنون حملات نیوزیلند به دادگاه برده شد

برنتون ترنت، ۲۸ ساله، صبح روز شنبه (۱۶ مارس) برای نخستین بار به دادگاه برده شدحق نشر عکسREUTERS

Image captionبرنتون ترنت، ۲۸ ساله، صبح روز شنبه (۱۶ مارس) برای نخستین بار به دادگاه برده شد

برنتون ترنت، مرد ۲۸ ساله استرالیایی به عنوان مظنون اصلی حمله به دو مسجد در شهر کرایست‌چرچ برای نخستین بار به دادگاه برده و در حضور قاضی تفهیم اتهام شده است. در جریان این حمله که ظهر روز جمعه روی داد ۴۹ نمازگزار کشته و دهها نفر دیگر زخمی شدند.

این دادگاه به دلایل امنیتی غیر علنی برگزار می‌شود. آقای ترنت با لباس زندان و دست‎بند در جایگاه متهم قرار گرفت و در جریان تفهیم اتهام کوتاه، دستش را به نشانه “قدرت سفید‌پوست‌ها” بالا برد.

هویت یکی از قربانیان هم معلوم شده است. او داود نبی، پیرمرد ۷۱ ساله اهل افغانستان بوده که در دهه ۸۰ میلادی به نیوزیلند مهاجرت کرده بود.

بیشتر بخوانید

۴۹ کشته در حمله به دو مسجد نیوزیلند؛ نخست‌وزیر حمله را ‘تروریستی’ خواند

حمله دقیقا کمی بعد از نماز ظهر جمعه آغاز شد و آن طور که مهاجم اظهار کرده دو سالی به دنبال برنامه‌ریزی برای چنین حمله‌ای بوده هر چند تنها ظرف چند ماه گذشته این دو مسجد در شهر کرایست‌چرچ را به عنوان هدف خود انتخاب کرده است.

نخست‌وزیر نیوزیلند، جسیندا آردرن ساعتی قبل گفته بود که مهاجم پنج سلاح داشته و به طور قانونی مجوز حمل اسلحه داشته است. خانم آردرن وعده داد که قوانین مالکیت اسلحه در کشورش را اصلاح کند.

دو نفر دیگر هم به همراه برنتون ترنت بازداشت شده اند که هویت آنها هنوز معلوم نشده اما پلیس می‌گوید هیچ کدام از آنها سابقه کیفری و قضایی نداشته‌اند.

برنتون ترنت قرار است برای بار دوم روز پنجم آوریل (۲۰ روز دیگر) به دادگاه برده شود. او بدون حق سپردن ضمانت در بازداشت باقی خواهد ماند.

عمر نبی در حالی که عکس پدرش داود نبی را بروی گوشی تلفن همراهش نشان می‌دهد در برابر خبرنگاران حاضر شده استحق نشر عکسREUTERS

Image captionعمر نبی در حالی که عکس پدرش داود نبی را بروی گوشی تلفن همراهش نشان می‌دهد در برابر خبرنگاران حاضر شده است

در همین حال، هویت یکی از قربانیان این حمله خونین علنی شده است؛ داود نبی. او پیرمردی ۷۱ ساله شهروند افغانستان است که در حدود ۴۰ سال پیش به نیوزیلند مهاجرت کرده بود.

اسامی سایر قربانیان اعلام نشده اما هند، اندونزی و بنگلادش خبر داده‌اند که چند نفر از قربانیان شهروندان این کشورها بوده‌اند.

در جریان این دو حمله ۴۸ نفر هم مجروح شدند که دو پسر بچه ۲ ساله و ۱۳ ساله هم در میان آنها هستند. گرئگ رابرتسون، رئیس جراحان این واقعه گفته حال ۱۱ نفر از مجروحان وخیم است و تحت مراقبت‌های ویژه قرار دارند.

نخست وزیر نیوزیلندحق نشر عکسGETTY IMAGES

Image captionنخست‌وزیر نیوزیلند گفته بنا دارد قوانین مالکیت اسلحه در کشورش را اصلاح کند

مهاجم مجوز حمل اسلحه داشت

جاسیندا آردرن، نخست وزیر نیوزیلند، در نشستی مطبوعاتی اعلام کرد که به دنبال کشتار ۴۹ نمازگزار مسلمان در دو مسجد شهر کرایست‌چرچ، به مساجد کشور توصیه شده که بسته بمانند.

او همچنین گفت مهاجم پنج اسلحه داشته و به طور قانونی مجوز مالکیت و حمل اسلحه داشته است. خانم آردرن گفته بنا دارد قوانین مالکیت اسلحه در نیوزیلند را اصلاح کند.

خانم آردرن همزمان گفته پلیس توصیه‌های لازم برای تامین امنیت را به مساجد ارائه کرده و حضور ماموران در اطراف مساجد ادامه خواهد داشت.

بنا به اعلام نخست‌وزیر نیوزیلند سطح هشدار امنیتی در این کشور بالا باقی می‌ماند و اقدامات امنیتی در مرزها و فرودگاه‌ها تشدید می‌شود.

خانم آردرن گفت مقام‌های دولتی رابطه لازم را با نمایندگان جامعه مسلمانان نیوزیلند برقرار کرده‌اند تا به آنان اطمینان خاطر بدهند و حمایت‌های لازم را در اختیارشان بگذارند.

او گفته اقدامات امنیتی در حوزه خشونت‌های گروه‌های راست افراطی تقویت شده است. او تاکید کرد باید از گسترش بحث‌های نژادپرستانه و ضدمهاجران پرهیز کرد.

حمله کرایست‌چرچحق نشر عکسAFP

Image captionپرچم‌ها در نیوزیلند به حال نیمه افراشته درآمده

واکنش‌های بین‌المللی

نخست‌وزیر نیوزیلند رسما این حمله را “تروریستی” خوانده و در توییتر نوشته: “آنچه در کرایست‌چرچ روی داده خشونتی بی‌سابقه است و جایی در نیوزیلند ندارد. بسیاری از قربانیان از جامعه مهاجران هستند – نیوزیلند خانه آنهاست. آنها از مایند.”

همزمان دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا هم با مقام‌ها و مردم نیوزیلند ابراز همدری کرده و گفته: “آمریکا با همه توان در کنار نیوزیلند خواهد ایستاد.”

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران هم صبح روز شنبه، حمله به نمازگزاران در نیوزیلند را “نشانه دیگری بر لزوم مقابله همه‌جانبه با تروریسم و نفرت‌پراکنی نسبت به ادیان و اقوام” خواند و در پیام نوشت: “همچنین اسلام‌هراسی رایج در غرب است که متأسفانه توسط برخی دولت‌های غربی نیز، بر آن دمیده می‌شود.”

محمدجواد ظریف، وزیرخارجه ایران هم در توییتر ضمن محکوم کردن این حملات با مردم نیوزیلند ابراز همدردی کرده است.

آقای ظریف در این توییت نوشته: “ایرانیان از خبر مربوط به حملات امروز در کرایست‌چرچ عمیقا متاثر و شوکه شدند. با این حال ما شگفت‌زده نشدیم. از ورود به آمریکا منع شده‌ایم و اگر بخواهیم از دین خود پیروی کنیم در مدارس فرانسه هم جایی نداریم. ما ایرانی‌ها به خوبی عواقب تعصب و تنفر از اسلام را می‌فهمیم.”

ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا هم گفته از این واقعه عمیقا متاسف است و “صمیمانه‌ترین مراتب تسلیت خود را” تقدیم مردم و مقام‌های نیوزیلند کرده است.

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه همسو با بسیاری از دیگر رهبران جهان ضمن محکوم کردن این حمله به نیوزیلند تسلیت گفته‌اند.

پلیس گفته مساجد نیوزیلند به دلیل تدابیر امنیتی تا اطلاع ثانوی بسته بمانندحق نشر عکسEPA

Image captionپلیس گفته مساجد نیوزیلند به دلیل تدابیر امنیتی تا اطلاع ثانوی بسته بمانند

صرافان کابل بعد از مرگ دختربچه ربوده شده اعتصاب کردند

صرافان کابل در اعتراض به ربوده و کشته شدن یک دختر بچه شش ساله که فرزند یکی از صرافان بود، دست به اعتراض زدند. صرافان می‌گویند که در سه ماه گذشته ۹ صراف افغان ربوده و کشته شده‌اند. این افراد خواهان “اعدام” آدم‌ ربایانی شده که در قتل صرافان دست دارند.

16 مارس 2019 – 25 اسفند 1397

آمریکا صدور ویزای پنج ساله برای کوبایی‌ها را لغو کرد

16 مارس 2019 – 25 اسفند 1397

مقام وزارت خارجه آمریکا: تحریم‌های جدید در راه است

تقابل ارگ و عطا محمد نور؛ تغییر فرمانده پلیس بلخ چهره مزار شریف را نظامی کرده است

بلخ

Image captionتقابل دوباره ارگ و آقای نور، امروز چهره شهر مزار را نظامی ساخته است

عطا محمد نور، والی پیشین بلخ در شمال افغانستان به مردم شهر مزار شریف، مرکز این ولایت هشدار داده که امروز در خانه‌های خود بمانند.

او شب گذشته در صفحه رسمی فیسبوکش پیامی نوشت و از شهروندان مزار خواست برای حفظ امنیت‌شان امروز به محل کارشان نروند و دکان‌های‌شان را باز نکنند زیرا، به گفته او، ” ارگ [دفتر ریاست جمهوری] توطئه‌هایی برای بر هم زدن امنیت و آرامش مردم روی دست گرفته است.”

آقای نور گفته که ارگ از تفاهمی که اخیرا میان آنها صورت گرفته بود، تخطی می‌کند و “برنامه‌های شومی در قبال مردم روی دست دارد.”

این اظهارات پس از آن صورت می‌گیرد که ریاست جمهوری افغانستان فرمانده پلیس ولایت بلخ را تغییر داد.

عبدالرقیب مبارز، فرمانده پلیس جدید ولایت بلخ شب گذشته به میدان هوایی مزار شریف رسید اما گفته شده که از ورود او به شهر جلوگیری شد.

کسانی که برای استقبال از او به میدان هوایی رفته بودند، به بی‌بی‌سی گفتند سرانجام قطعه خاص آقای مبارز را به پایگاه خود در نزدیکی میدان هوایی بردند.

عادل شاه عادل، سخنگوی پلیس بلخ به حمید فهیم، خبرنگار بی‌بی‌سی در مزار شریف گفت فرمانده پلیس جدید با هیاتی از وزارت امور داخله/کشور در قطعه خاص هستند و امروز در مورد معرفی او تصمیم گرفته خواهد شد.

او ادعاهای ممانعت از ورود آقای مبارز به داخل شهر را تکذیب کرد.

خوشحال سادات، معاون امنیتی وزارت داخله/کشور نیز در توئیتر خود نوشته رئیس جمهوری به دنبال وضعیت بد امنیتی در بلخ، فرمانده پلیس جدیدی برای این ولایت تعیین کرد.

او تاکید کرده که امنیت شهر در دست آنهاست و فرمان رئیس جمهوری بدون تاخیر عملی خواهد شد.

آقای سادات گفته نیروهای حمایتی نیز از کابل به بلخ فرستاده خواهند شد.

وزارت داخله نیز با نشر اعلامیه‌ای گفته “تغییر و تبدیل در حکومت و به خصوص در چارچوب نیروهای امنیتی به منظور بهبود وضعیت امنیتی یک اصل است و تقرر فرمانده پلیس جدید ربطی به مسایل سیاسی ندارد.”

آقای مبارز به جای محمد اکرم سامع، فرمانده پیشین بلخ تعیین شده است. آقای سامع، که از نزدیکان عطامحمد نور است، به دنبال جنجال‌ها میان ارگ و آقای بر اساس توافق طرفین به این پست گماشته شد.

عطاحق نشر عکسSOCIAL MEDIA

Image captionپست فیسبوکی عطا محمد نور

جنجال‌های ارگ و عطامحمد نور

دفتر ریاست جمهوری افغانستان در ۲۷ قوس/آذر سال گذشته اعلام کرد که رئیس جمهوری استعفای عطامحمد نور را پذیرفته و به جایش فرد دیگری والی بلخ شده است.

پس از آن روابط ریاست جمهوری و آقای نور تیره شد. آقای نور اعلام کرد که استعفای او مشروط بوده و آن را با این شرایط قبول ندارد.

او که همچنان خود را “والی بلخ” می‌دانست، عملا به کارش در این سمت ادامه داد و اظهارات تندی علیه رهبران حکومت وحدت ملی به ویژه محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان داشت.

نورحق نشر عکسFB/ATTA MOHAMMAD NOOR

Image captionآقای نور برای کنار رفتن از پست والی بلخ، سه ماه با آقای غنی در تنش بود

سرانجام پس از سه ماه تنش، آقای غنی و آقای نور به توافق‌هایی از جمله تعیین دو وزیر، تشکیل شورای عالی مشورتی، تعیین یک سمت دیپلماتیک و چند مقام حکومتی در بلخ دست یافتند.

حالا با تغییر و تبدیلی‌هایی که در ولایت بلخ صورت گرفته، آقای نور از نقض این توافقات توسط حکومت سخن گفته و آن را قابل قبول نمی‌داند.

آقای نور حدود پانزده سال والی بلخ بود. ولایت بلخ در شمال افغانستان به دلایل سیاسی، اقتصادی و اجتماعی اهمیت دارد و پایگاه اجتماعی آقای نور خوانده می‌شود.

ارگ ریاست جمهوری تاکنون به وضعیت فعلی مزار شریف واکنشی نشان نداده است.

اما به دنبال هشدار شب گذشته آقای نور، شاه حسین مرتضوی، معاون سخنگوی ارگ ریاست جمهوری در صفحه فیسبوک خود به کنایه نوشت: “این ولایت مال شخصی خودم است، کسی دیگر حق دعوا ندارد!!!”

کابلحق نشر عکسSOCIAL MEDIA

Image captionپست فیسبوکی معاون سخنگوی رییس جمهور

چهره نظامی شهر

خبرنگار بی‌بی‌سی در بلخ می‌گوید که حضور سنگین نظامیان با تانک‌های‌شان در مسیر میدان هوایی مزار الی فرماندهی پلیس بلخ دیده می‌شود و نظامیان قطعه خاص در مقابل فرماندهی پلیس مستقر شدند.

به گفته وی، رفت و آمد در شهر جریان دارد اما دکان‌ها در بخش‌هایی از شهر بسته است.

دانشگاه‌های شهر امروز تعطیل‌اند اما خیابان‌های شهر به روی رفت وآمد خودروها بسته نیست.

وضعیت پیش آمده شماری از شهروندان مزار را شاکی ساخته است.

حمیدالله یکی از دکانداران شهر می‌گوید: “ما غریبکار مردم هستیم و هیچ خوش نیستیم که کار و بار ما تعطیل شود. از دولت می‌خواهیم مشکل ما را حل کند.”

این خبر به روز خواهد شد…

ایران در مورد اقدام احتمالی اسرائیل در جلوگیری از صدور نفت خود هشدار داد

حاتمیحق نشر عکسISNA

Image captionحاتمی اقدام اسرائیل برای جلوگیری از صدور نفت ایران را مغایر قوانین بین‌المللی دانسته است

یک مقام نظامی جمهوری اسلامی، اظهارات اخیر نخست وزیر اسرائیل در مورد جلوگیری از فروش نفت ایران را محکوم کرده و هشدار داده است به چنین اقدامی پاسخ محکم داده خواهد شد.

روز چهارشنبه، ۲۲ اسفند (۱۳ مارس)، خبرگزاری دولتی ایران – ایرنا – متن مصاحبه با سرتیپ امیر حاتمی، وزیر دفاع جمهوری اسلامی را منتشر کرد که در مورد تهدید نخست وزیر اسرائیل برای استفاده از نیروی نظامی برای جلوگیری از صادرات نفت ایران گفته است: “اگر چنین قصدی داشته باشد، این موضوع به عنوان یک ناامنی بین‌المللی و راهزنی تلقی خواهد شد.”

هفته گذشته بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در مراسم فارغ التحصیلی دانشجویان دانشکده افسری نیروی دریایی آن کشور، در مورد تلاش جمهوری اسلامی برای مقابله با تحریم نفتی آمریکا، گفت که “ایران سعی می‌کند تحریم‌ها را از طریق قاچاق مخفیانه نفت از راه دریا دور بزند” و افزود: “در حالی که این تلاش‌ها در حال گسترش است، نیروی دریایی اسرائیل نقش مهم‌تری در جلوگیری از این اقدامات ایران دارد.” وی از جامعه جهانی خواست تا مانع از “شکستن تحریم نفتی” ایران شود.

از ماه نوامبر سال جاری، تحریم نفتی آمریکا علیه جمهوری اسلامی اجرایی شد هر چند ایالات متحده به چند کشور شش ماه مهلت داد تا به خرید نفت از ایران به میزان معین ادامه دهند. به استثنای ایالات متحده، کشورهای دیگر ایران را تحریم نفتی نکرده‌اند هرچند شرکت‌های نفتی از بیم قرار گرفتن در معرض تحریم ثانویه آمریکا، در مورد خرید نفت ایران احتیاط به خرج می‌دهند. همزمان، مقامات جمهوری اسلامی از یافتن راه‌هایی برای “دور زدن تحریم” سخن گفته‌اند.

بنیامین نتانیاهو بارها درباره آن چه استقرار نظامی ایران در سوریه خوانده هشدار داده و این سناریو را غیرقابل قبول خوانده استحق نشر عکسAFP

Image captionبنیامین نتانیاهو خواستار اقدام جامعه‌ بین‌المللی برای متوقف کردن صادرات نفت ایران شده است

به گزارش ایرنا، سرتیپ حاتمی گفته در صورتی که اسرائیل در صدد جلوگیری از حمل و نقل نفت صادراتی ایران برآید “جمهوری اسلامی توان لازم برای برخورد با این موضوع را دارد و در صورت بروز، محکم به آن پاسخ خواهد داد.” وی افزوده است که “علاوه بر این، جامعه بین‌المللی نیز آن را نخواهد پذیرفت.”

وی در مورد توانایی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی در مقابله با این تهدید اطمینان داده و گفته است: “قطعا نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران این توان را دارند که در صورت هرگونه تهدید احتمالی از خطوط کشتیرانی کشور به بهترین شکل حمایت کنند.”

امیر حاتمی در مورد امنیت کشتی های حامل نفت صادراتی ایران نیز گفته است که “نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران قطعا خطوط کشتیرانی وامنیت آب راه های بین‌المللی را برای خود و تمام کسانی که در حوزه مسئولیت امنیتی ما حرکت کنند با اقتدار تامین خواهد کرد.”

مانورحق نشر عکسTASNIMNEWS

Image captionمانور هوایی-دریایی نیروی دریایی ارتش – وزیر دفاع جمهوری اسلامی از توانایی نیروی دریایی برای حفاظت از خطوط کشتیرانی ایران اطمینان داده است

خبرگزاری ایرنا در ادامه گزارش خود اظهارات برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران را یاد آور شده و آن را هم تهدیدی علیه صادرات نفت ایران تلقی کرده است.

آقای هوک چند ماه پیش با اشاره به تحریم نفتی و مالی جمهوری اسلامی، گفت که نفتکش‌های حامل نفت ایران نمی‌توانند تحت پوشش بیمه بین‌المللی قرار گیرند و به این ترتیب، حرکت و حضور آنها در آب راه‌ها و بنادر فاقد پوشش بیمه‌ای بوده و “خطری برای هر بندر و کانال از سوئز تا تنگه مالاکا محسوب می‌شود.” اگرچه مقامات آمریکایی گفته‌اند در نظر دارند صادرات نفت ایران را کاملا متوقف کنند، اما در مورد استفاده از نیروی نظامی برای جلوگیری از نقل و انتقال نفت صادراتی ایران سخنی نگفته‌اند.

نیروی دریایی اسرائلحق نشر عکسGETTY IMAGES

Image captionمانور دریایی اسرائیل – نخست وزیر اسرائیل برای نیروی دریایی آن کشور نقشی مهم در جلوگیری از “قاچاق” نفت ایران قایل شده است

در گزارش ایرنا همچنین مقایسه‌ای بین توان نیروی دریایی جمهوری اسلامی و اسرائیل صورت گرفته است. به نوشته ایرنا، نیروی دریایی اسرائیل که در محدوده دریای مدیترانه، دریای سرخ و کانال سوئز تردد می‌کند شامل سه ناوچه سبک و هشت موشک‌انداز است. به نوشته ایرنا، در مقابل نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی برای انجام ماموریت در مناطق دور در حفاظت از خطوط کشتیرانی ایران از “ناوشکن‌های مختلف بومی مانند جماران و سهند و دیگر ناوشکن‌های بومی‌سازی شده همچون البرز، الوند و سبلان” استفاده می‌کند.

به گزارش منابع نظامی نیز، اسرائیل دارای سه ناوچه، هشت موشک انداز، پنج زیردریایی، ۴۵ قایق گشتی و تعدادی کشتی پشتیبانی است و شمار نفرات آن حدود ده هزار نفر زیر پرچم و ده هزار نیروی ذخیره است.

در جریان جنگ داخلی سوریه، اسرائیل موضعی بیطرفانه اتخاذ کرده و اقدامات آن تا چند سال اخیر محدود به کمک‌های موردی به پناهندگان زخمی بود. با ورود روسیه به جنگ سوریه در حمایت از حکومت این کشور، در سال‌های اخیر نیروهای دولتی سوریه به پیشرفت‌های عمده‌ای در جنگ علیه مخالفان از جمله گروه‌های تندرو اسلامگرا دست یافته‌اند و در حال حاضر، بر بخش عمده‌ای از خاک آن کشور مسلط هستند.

با نزدیک شدن پایان جنگ داخلی، اسرائیل با توجه به موضع خصمانه جمهوری اسلامی، ادامه حضور نظامی ایران در خاک سوریه را غیرقابل قبول دانسته و در موارد متعدد مواضع، انبارها و کاروان‌های تدارکاتی نیروهای ایرانی و وابسته به ایران را هدف حمله هوایی قرار داده است. گفته می‌شود این حملات تلفاتی را نیز در پی داشته است.

مقامات ایرانی از آمادگی برای واکنش به این حملات سخن گفته‌اند اما به نظر نمی‌رسد تا کنون به اقدام نظامی مشخصی علیه اسرائیل دست زده باشند.

تولید ناخالص داخلی افغانستان نزدیک یک میلیارد دلار کاهش یافت

افغانستانحق نشر عکسCSO
Image captionدرآمد سرانه هر افغان نیز نسبت به سال قبل از ۷۱۹ به ۶۴۷ دلار آمریکایی در سال کاهش یافت

اداره مرکزی آمار(احصائیه) افغانستان اعلام کرده که تولید ناخالص داخلی این کشور نسبت به سال پیش از آن نزدیک یک میلیارد دلار کاهش یافته است.

در تازه‌ترین گزارش آمار اقتصادی افغانستان که امروز، چهارشنبه( ۲۲ حوت/اسفند) منتشر شد، آمده است که تولید ناخالص داخلی افغانستان در سال ۱۳۹۷ به شمول درآمد ناشی از تولید تریاک به ۲۰.۵ میلیارد دلار رسید در حالیکه این رقم برای سال قبل از آن ۲۱.۴ میلیارد دلار بود.

در نتیجه درآمد سرانه به قیمت جاری نیز نسبت به سال قبل از ۷۱۹ به ۶۴۷ دلار آمریکایی کاهش یافته است.

در این گزارش تولید ناخالص داخلی افغانستان بدون درآمد تریاک ۱۹.۸۹ میلیارد دلار اعلام شده و آمده که هر افغان بدون درآمد تریاک ۶۳۰ دلار سالانه درآمد دارد.

این نهاد میزان تورم را در سال جاری را ۰.۶ درصد اعلام کرده و گفته که نرخ تورم در سال گذشته ۵ درصد بود.

افغانستانحق نشر عکسGETTY IMAGES
Image captionمیزان تولید گندم ۱۶ درصد نسبت به سال ۱۳۹۶ کاهش داشته است

کاهش تولید گندم

در این گزارش میزان تولید گندم که تامین کننده اصلی غذای مردم افغانستان است، ۳.۶ میلیون تن اعلام شده و ۱۶ درصد نسبت به سال ۱۳۹۶ کاهش داشته است. علت این کاهش نیز خشکسالی و کشت نشدن مناطق کشت دیمی است.

اداره مرکزی آمار افغانستان افزوده که میزان واردات و تولید برق در این کشور از ۵۷۰۹ میلیون کیلووات ساعت در سال ۱۳۹۶ به ۵۹۶۵ کیلووات ساعت در سال ۱۳۹۷ افزایش یافت است. ارزش واردات برق افغانستان ۲۸۹میلیون دلار اعلام شده است.

در این گزارش میزان ارزش کل واردات افغانستان ۷.۴ میلیارد دلار اعلام و صادرات نیز ۸۷۵ میلیون دلار ثبت شده است. در سال پیش، ارزش واردات افغانستان حدود ۷.۵ میلیارد و صادرات نیز ۷۷۴ میلیون گزارش شده بود. میزان واردات افغانستان نسبت به سال گذشته ۳۲ میلیون دلار کاهش و صادرات این کشور نسبت به سال قبل ۱۰۰ میلیون دلار افزایش یافته‌است.

افغانستانحق نشر عکسGETTY IMAGES
Image captionبرای هر دو هزار نفر در افغانستان یک تخت در بیمارستان و ۳ داکتر وجود دارد

کاهش مراکز بهداشت

مراکز بهداشت این کشور نیز ۲۴۰۸ مورد ذکر شده، در حالیکه سال ۱۳۹۶ تعداد این مراکز ۲۴۲۴ گزارش شده بود، یعنی ۰.۷ درصد از مراکز بهداشت بسته شده‌اند.

براساس این آمار برای هر ده هزار نفر در افغانستان یک تخت بیمارستان و ۳ پزشک وجود دارد. طبق استاندارد جهانی، به ازای هر هزار نفر باید ۳٫۵ پزشک وجود داشته باشد.

در این گزارش آمده که میزان ابتلای به بیماری‌های واگیر مانند سل و ایدز افزایش یافته و افراد مبتلا به ایدز در سال ۱۳۹۷ نسبت به سال قبل ۱۳ درصد بیشتر شده و به حدود سه هزار نفر رسیده‌ است. این گزارش افزایش در شمار مبتلایان به ایدز را هشدار دهنده خوانده است.

افغانستانحق نشر عکسGETTY IMAGES
Image captionبیشتر از ۲۳۱ هزار معلم در افغانستان مشغول تدریس هستند

آموزش و جمعیت

جمعیت افغانستان نیز در این گزارش ۳۱.۶ میلیون نفر اعلام شده که ۱۵.۵ میلیون آن زن و بقیه مرد هستند. ۷.۵ میلیون نفر از جمعیت افغانستان در شهرها و۲۲.۶ میلیون نیز در روستاها زندگی می‌کنند. این محاسبه شامل جمعیت عشایر(کوچی‌ها) نیست.

براساس این گزارش بیشتر از ۹.۷ میلیون کودک به آموزش مشغولند. شمار معلمان نیز ۲۳۱ هزار نفر اعلام شده که از این جمله بیشتر از ۲۸ هزار در مدارس خصوصی مشغول تدریس هستند.

شمار دانشجویان افغانستان که در دانشگاه‌های خصوصی و دولتی مشغول آموزشند نیز ۳۸۶ هزار نفر اعلام شده که ۲۸۶ هزار آنان مرد و بیشتر از ۱۰۰ هزار نیز زنان هستند.

دانشگاه‌های دولتی و خصوصی نیز ۱۶۹ باب ذکر شده که ۱۳۱ دانشگاه خصوصی و ۳۸ دانشگاه دولتی هستند. در سال ۱۳۹۷ نیز ۹ دانشگاه جدید آغاز به کار کرده‌اند.

کمک‌های وعده داده شده جهانی نیز بیشتر از ۳.۷ میلیارد دلار اعلام شده که در سال ۱۳۹۶حدود ۳.۵ میلیارد دلار بوده که عملا حدود ۲.۷ میلیون دلار در سال ۱۳۹۶ به افغانستان پرداخت شده بود.

پارلمان بریتانیا طرح برگزیت ترزا می را دوباره رد کرد

خانم می گفته اعضای حزب او در رای‌گیری بعدی برای خروج بدون برنامه از اتحادیه اروپا آزادانه و بدون موضع حزبی رای دهندحق نشر عکسREUTERS
Image captionخانم می گفته اعضای حزب او در رای‌گیری بعدی برای خروج بدون برنامه از اتحادیه اروپا آزادانه و بدون موضع حزبی رای دهند

نمایندگان پارلمان بریتانیا یک بار دیگر با طرح برگزیت ترزا می برای چگونگی خروج از اتحادیه اروپا به طور جدی مخالفت کردند.

در این رای‌گیری که دقایقی پیش به اتمام رسید طرح اصلاح شده خانم می با ۳۹۱ رای مخالف در برابر ۲۴۲ رای موافق شکست خورد. اختلاف رای میان موافقان و مخالفان ۱۴۹ رای بود که از موضع محکم مخالفان خانم می در پارلمان حکایت دارد.

بدین ترتیب اکنون پارلمان باید درباره خروج بدون طرح و برنامه از اتحادیه اروپا و یا درخواست تمدید زمان قانونی برای خروج از منطقه یورو تصمیم‌گیری کند.

این در حالی بود که خانم می تا آخرین دقایق شب گذشته در حال مذاکره با رهبران اتحادیه اروپا برای اعمال تغییرات مورد نظر نمایندگان در طرح خود بود.

بیشتر بخوانید

موافقت با تغییراتی در طرح برگزیت پیش از رای پارلمان

ژان کلود یونکر رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا نیمه شب دوشنبه و پس از دیدار با خانم می اخطار داده بود که اگر این توافق در پارلمان بریتانیا دوباره شکست بخورد “فرصت دیگری برای توافق وجود نخواهد داشت.”

خانم می از شکست دوباره طرحش که با اختلاف ۱۴۹ رای روی داد گفت اکنون پارلمان باید برای خروج بدون طرح و برنامه از اتحادیه اروپا رای گیری کند و چنانچه با آن مخالفت کند این بار باید برای درخواست تمدید مهلت خروج از این اتحادیه رای‌گیری کند.

این در حالی است که ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا پیش‌تر تاکید کرده بود که به تاخیر انداختن برگزیت خیلی نمی تواند طولانی شود چرا که پارلمان اروپا در ماه ژوئن امسال شاهد برگزاری انتخابات خواهد بود و معنا نخواهد داشت که بریتانیای در حال خروج از اتحادیه در چنین انتخاباتی حضور یابد.

می و یونکرحق نشر عکسEPA
Image captionگفتگوهای خانم می با ژان کلود یونکر در آخرین ساعات دوشنبه انجام شد

چه نیازی به توافقنامه خروج هست؟

در طول چهار دهه عضویت بریتانیا در اتحادیه اروپا، اقتصاد، قوانین و جامعه بریتانیا عمیقاً به این اتحادیه گره خورده است.

توافقنامه خروج تکلیف این سه موضوع را مشخص می‌کند:

  • میزان بدهی بریتانیا به اتحادیه اروپا
  • حقوق بریتانیایی‌هایی که به کشورهای دیگر عضو اتحادیه اروپا مهاجرت کرده‌اند و نیز حقوق اروپایی‌هایی که به بریتانیا مهاجرت کرده‌اند
  • وضعیت مرز ایرلند شمالی و جمهوری ایرلند

طبق این توافقنامه، پس از خروج یک دوره تقریباً دو ساله «گذار» آغاز می‌شود که در آن وضعیت فعلی روابط تجاری حفظ می‌شود تا دو طرف بتوانند درباره امضای یک پیمان تجارت آزاد مذاکره کنند.

دو طرف در کنار توافقنامه خروج، یک «بیانیه سیاسی» مشترک هم امضا کرده‌اند از نظر حقوقی الزام‌آور نیست و هدفش اعلام خواسته‌های دو طرف در روابطشان پس از برگزیت است.

بیشتر بخوانید

برگزیتحق نشر عکسAFP
Image caption۱۴ ژانویه ۲۰۱۹ نمایندگان مجلس بریتانیا با اختلاف ۲۳۰ رأی توافقنامه خروج را رد کردند.

توافقنامه خروج در چه مرحله‌ای است؟

پس از یک سال و نیم مذاکره، نوامبر ۲۰۱۸ دولت بریتانیا و اتحادیه اروپا بر سر یک متن ۵۸۵ صفحه‌ای به توافق رسیدند.

این توافقنامه به عنوان یک عهدنامه بین‌المللی برای اجرا باید به تصویب مجلس بریتانیا و پارلمان اروپا برسد.

ولی مجلس بریتانیا ۱۵ ژانویه ۲۰۱۹ (۲۵ دی ۱۳۹۷) با ۲۰۲ رأی موافق در برابر ۴۳۲ رأی مخالف این توافقنامه را رد کرد و امروز هم با ۳۹۱ رای مخالف در برابر ۲۴۲ موافق دوباره با آن مخالفت کرد.

البته چه توافقنامه خروج به تصویب نهایی برسد چه نه، بریتانیا قرار است ۲۹ مارس اتحادیه اروپا را ترک کند مگر پارلمان برای به تاخیر انداختن این خروج به نتیجه برسد و از کمیسیون اروپا درخواست مهلت کند.

دلیل مخالفت مجلس بریتانیا با توافقنامه خروج چیست؟

جناح‌های سیاسی مختلف به دلایل متفاوتی علیه توافقنامه رأی دادند. حزب کارگر، حزب اصلی مخالف دولت، و نیز نمایندگان طرفدار ماندن بریتانیا در اتحادیه اروپا معتقدند خروج طبق این توافقنامه برای اقتصاد بریتانیا مضر است.

در سوی دیگر، هواداران سرسخت برگزیت معتقدند این توافقنامه کنترل کامل همه امور را به بریتانیا برنمی‌گرداند و مخصوصاً نگرانند که بخش مربوط به مرز ایرلند شمالی، باعث می‌شود بریتانیا تا ابد در قید و بندهای اتحادیه اروپا بماند.

بیشتر بخوانید

بریتانیا، فرانسه، آلمان و هند هم بوئینگ ۷۳۷ مکس ۸ را زمین‌گیر کردند

بوئینگ ۷۳۷ مکس ۸حق نشر عکسBOEING
Image captionاداره هوانوردی فدرال آمریکا (FAA) هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ مکس ۸ را قابل پرواز اعلام کرده است

سازمان هواپیمایی کشوری بریتانیا ( CAA) به عنوان “اقدامی احتیاطی” پرواز هواپیماهای بوئینگ مدل ۷۳۷ مکس را در حریم هوایی این کشور ممنوع کرده است.

این تصمیم بعد از سقوط هواپیمای بوئینگ مکس ۸، خطوط هواپیمایی اتیوپی و کشته شدن ۱۵۷ نفر در آن حادثه اعلام شد.

سقوط این هواپیما دومین سانحه مرگبار برای این نوع بوئینگ در طی کمتر از پنج ماه بود.

همزمان چین، مالزی ،استرالیا،آلمان و فرانسه هم پرواز بوئینگ مکس را در حریم هوایی‌شان به صورت موقت ممنوع کرده‌اند.

این ممنوعیت‌ها در حالی اعمال می‌شود که مقام‌های آمریکایی گفته‌اند که این مدل بوئینگ برای پرواز ایمن است.

سازمان هواپیمایی کشوری بریتانیا با ابلاغ دستورالعمل تازه، که مورد استقبال خلبان‌ها قرار گرفته، گفته است که این تصمیم تا اطلاع ثانوی اجرا خواهد شد.

این سازمان در بیانیه‌ای دلیل تصمیم خود را در دست نداشتن اطلاعات کافی از جعبه سیاه هواپیمای سانحه‌دیده اعلام کرده است.

براساس گزارش نشریات آمریکایی در توافق لغو شده ایران با بوئینگ سفارش ۵۰ فروند مدل ۷۳۷ مکس ۸ وجود داشت.

این قرارداد پس از توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی (برجام) در مراحل اولیه بود که به دلیل خروج آمریکا از آن در نهایت لغو شد.

بوئینگ: ایمن است

اداره هوانوردی فدرال آمریکا ( FAA) هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ مکس ۸ را قابل پرواز اعلام کرده است.

اما خطوط هوایی ساوت‌وست که دارنده بیشترین تعداد از این مدل هواپیماست به مسافرانی که پروازشان با بوئینگ ۷۳۷ مکس است، این امکان را داده که پرواز خود را تغییر دهند.

بقیه خطوط هوایی آمریکا گفته‌اند که برای تغییر پرواز همان مقررات همیشگی اجرا می‌شود.

شرکت بوئینگ تایید کرده است که در ماه‌های اخیر در حال ساخت نوعی سیستم پیشرفته کنترل پرواز برای مدل مکس هستند اما درباره ایمن بودن پرواز این نوع بوئینگ ابراز اطمینان کرده است.

بعد از سانحه مرگبار اخیر اتیوپی، سنگاپور، چین، استرالیا، اندونزی و مالزی پرواز بوئینگ ۷۳۷ مکس را تعلیق کردند.

بوئینگ ۷۳۷ مکسحق نشر عکسAFP

بوئینگ ۷۳۷ مکس چه هواپیمایی است؟

هواپیماهای بوئینگ ۷۳۷ مکس تازه‌ترین مدل از خط تولید موفق بوئینگ ۷۳۷ هستند. این گروه شامل مدل‌های ۷، ۸، ۹ و ۱۰ می‌شود.

بوئینگ تا پایان ژانویه از مجموع بیش از پنج‌هزار سفارش مکس ۸، ۳۵۰ هواپیما را تحویل داده بود. تعداد کمی از هواپیماهای مکس ۹ هم در حال پرواز هستند.

سفارش‌های مربوط به مدل‌های مکس ۷ و ۱۰ هنوز تحویل نشده‌اند و قرار است در طی چند سال آینده در خطوط هوایی به پرواز درآیند.

هواپیمایی که روز یکشنبه ۱۰ مارس سقوط کرد، یکی از ۳۰ هواپیماهای مکس ۸ بود که خطوط هوایی اتیوپی برای توسعه ناوگانش سفارش داده بود.

پایان پنجمین دور مذاکرات آمریکا و طالبان؛ ‘روی پیش‌نویس دو مورد توافق شد’

خلیل زادحق نشر عکسAFP
Image captionزلمی خلیلزاد

پنجمین دور گفت‌وگوهای نمایندگان ویژه آمریکا و طالبان در دوحه پایتخت قطر امروز پس از ۱۶ روز پایان یافت. زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان گفته است که دو طرف روی “پیش‌نویس” خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان و تضمین‌ برای مبارزه علیه تروریسم “توافق” کرده‌‍اند.

آقای خلیلزاد در رشته‌توییت‌هایی پس از پایان مذاکرات همچنین نوشته است که برای رسیدن به صلح باید روی دو مورد دیگر یعنی “گفت‌وگوهای بین‌الافغانی” و “آتش‌بس همه‌جانبه” نیز توافق صورت گیرد. اگر چه به گفته آقای خلیلزاد “توافق اصولی” بر سر این دو نیز حاصل شده است.

نماینده آمریکا همچنین نوشته است که وقتی توافق بر پیش‌نویس جدول زمانی خروج نیروهای بین‌المللی و اقدامات موثر مبارزه علیه تروریسم نهایی شد، “طالبان و افغان‌های دیگر از جمله دولت افغانستان گفت‌وگوهای بین‌الافغانی روی یک راه حل سیاسی و آتش‌بس همه‌جانبه را آغاز خواهند کرد.”

شعیب شریفی، گزارشگر بی‌بی‌سی در دوحه می‌گوید برخلاف انتظار، در پایان این نشست توافقی جامعی که برخی انتظار آنرا داشتند، اعلام نشد. گزارشگر ما می گوید که گفته شده که دور بعدی مذاکرات میان دو طرف در پایان ماه مارس/مارچ برگزار خواهد شد.

نشست قطرحق نشر عکسQATAR OFFICIAL SOURCES
Image captionاین تصویر که از سوی منابع رسمی قطری از مذاکرات نمایندگان طالبان و آمریکا منتشر شده

آقای خلیلزاد گفته است که گام بعدی‌اش گفت‌وگو و مشورت با مقامات در واشنگتن و “شرکای دیگر” خواهد بود و افزوده:”تا زمانی که روی تمام موارد توافق به دست نیاید، هیچ توافق نهایی در کار نخواهد بود.”

گروه طالبان هم در اين مورد خبرنامه‌ای منتشر كرده‌اند و یکبار دیگر تاكيد كرده‌اند كه هیچ توافقی برای مذاكره با دولت افغانستان و اتش‌بس صورت نگرفته است.

نمایندگان گروه طالبان و آمریکا پنجمین دور مذاکرات‌شان را ۱۶ روز پیش در ۲۵ فوریه/فبروری در دوحه آغاز کردند و زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان گفته بود که دراین دور از مذاکرات چهار موضوع کلیدی: خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، همکاری طالبان در مبارزه با القاعده و داعش، آتش‌بس و آغاز مذاکرات رو در رو با حکومت افغانستان، به بحث گرفته می‌شود.

دراین دور مذاکرات ملا عبدالغنی برادر، معاون سیاسی گروه طالبان و رئیس جدید دفتر سیاسی این گروه در قطر نیز شرکت داشت و با زلمی خلیلزاد دیدار کرد.

پیوستن ملا برادر به این دور مذاکرات، انتظاراتی را به وجود آورده که ممکن حضور او برای دست یافتن به یک توافقنامه نهایی میان آمریکا و طالبان کمک کند.

با وجود درخواست‌های مکرر حکومت افغانستان برای گفت‌وگو با طالبان، این گروه تاکنون حاضر به مذاکره با دولت افغانستان نشده است. اما آمریکا تلویحا تاکید کرده که عملی شدن توافق با طالبان مشروط به آتش بس و گفت‌وگوهای بین‌ طالبان و دولت افغانستان است.

پیشتر روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز خبر داده بود که یکی از طرح‌های مورد مذاکره در دوحه خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان ظرف ۵ سال است.

براساس این گزارش این طرح توسط پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا تهیه شده و طبق آن متباقی نیروهای بین‌المللی نیز همزمان با نیروهای آمریکایی افغانستان را ترک خواهند کرد.

اما گروه طالبان این خبر نیویورک تایمز را رد کردند و اعلام کردند که روی چارچوب زمانی خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان توافقی نشده و تنها چگونگی این خروج در مذاکرات دوحه مورد بحث قرار گرفته است.

فوتبال باشگاه‌های آسیا: پرسپولیس باخت، استقلال مساوی کرد

تیم استقلال در دیدار بعدی خود باید مقابل الهلال عربستان قرار گیرد که اکنون با دو پیروزی در صدر گروه نشسته استحق نشر عکسIRNA
Image captionتیم استقلال در دیدار بعدی خود باید مقابل الهلال عربستان قرار گیرد که اکنون با دو پیروزی در صدر گروه نشسته است

دو تیم استقلال و پرسپولیس ایران در روز دوم رقابت‌های قهرمانی باشگاه‌های آسیا ناکام ماندند. استقلال در تهران و در برابر حدود ۷۰ هزار نفر هوادار خود با العین امارات یک بر یک مساوی کرد و پرسپولیس که لقب نایب قهرمانی آسیا را یدک می‌کشد در دوحه قطر و در دقیقه ۹۴ با یک گل مغلوب السد شد.

این دو تیم پرطرفدار ایرانی در روز نخست این مسابقات هم موفق به پیروزی نشده بودند و اکنون هر کدام تنها با یک امتیاز منتظر روز سوم این رقابت‌ها هستند.

بدین ترتیب استقلال تهران که در روز نخست این مسابقات هم شکست خورده بود با یک امتیاز در قعر جدول گروه سوم این مسابقات قرار گرفت. در این گروه هم اکنون تیم اهلال عربستان با ۶ امتیاز در صدر و الدحیل قطر با ۳ امتیاز دوم است و العین هم با تنها امتیازی که امروز در ورزشگاه آزادی کسب کرد و به علت تفاضل گل بهتر بالاتر از استقلال قرار دارد.

گل نخست این بازی را استقلال در اوایل نیمه دوم (دقیقه ۵۳) توسط فرشید باقری و در پی یک ضربه کرنر به ثمر رسید اما در ادامه این تیم اماراتی بود که توانست در جریان یک ضربه ایستگاهی (دقیقه ۸۵) توسط شیو تاتی، بازیکن ژاپنی این تیم موفق شد از شکست نجات یابد.

پرسپولیس نایب قهرمان دوره قبل این مسابقات استحق نشر عکسIRNA
Image captionپرسپولیس نایب قهرمان دوره قبل این مسابقات است

تیم فوتبال پرسپولیس هم که در روز نخست این مسابقات به یک تساوی خانگی برابر پاختاکور ازبکستان تن داده بود با این شکست یک امتیازی باقی ماند. در این گروه تیم الاهلی عربستان با دو پیروزی صدرنشین است و السد قطر با کسب سه امتیاز امروز در رده دوم قرار دارد.

تنها گل مسابقه امروز در دقیقه ۹۴ و در حالی که بازیکنان و مربی تیم پرسپولیس معتقد به آفساید بودند روی داد.

برانکو ایوانکویچ، سرمربی اهل کراواسی تیم پرسپولیس با “قطعی دانستن آفساید” گفته نتیجه بازی “عادلانه” رقم نخورده است.

نیروهای دموکراتیک سوریه حمله به آخرین مواضع داعش را در سوریه آغاز کردند

باغوزحق نشر عکسAFP

نیروهای دموکراتیک سوریه حمله دیگری را به آخرین موضع داعش در سوریه، روستای باغوز در شرق این کشور آغاز کرده‌اند.

مصطفی بالی رئیس روابط عمومی نیروهای دموکراتیک سوریه در توئیتر خبر داد که “درگیری مستقیم” آغاز شده است.

این حمله از ساعاتی پیش آغاز شده و انبارهای سلاح داعش هدف حملات هوایی قرار گرفته‌اند.

نیروهای دموکراتیک سوریه از شبه‌نظامیان کرد و عرب به فرماندهی کردها تشکیل شده و از حمایت ائتلاف به رهبری آمریکا برخوردارند.

اگر نیروهای دموکراتیک سوریه باغوز را از اشغال داعش خارج کنند انتظار می‌رود که آمریکا و متحدانش رسما پایان کار “دولت خلافت اسلامی” را اعلام کنند.

با وجود اینکه داعش تقریبا تمام مناطق تحت کنترل خود را از دست داده اما این پیکارجویان همچنان تهدید امنیتی بزرگی برای منطقه و دنیا محسوب می‌شوند.

داعش در سال ٢٠١٤ اعلام موجودیت کرد و بخش‌های بزرگی از عراق و سوریه را اشغال کرد.

اسلامگرایان تندروی داعش زمانی ٨٨ هزار کیلومتر از خاک عراق و سوریه را در کنترل داشتند و هشت میلیون نفر در زیر سلطه این پیکارجویان زندگی می‌کردند که با فروش نفت، باج گیری، سرقت و آدم‌ربایی میلیاردها دلار برای عملیات خود به دست می‌آوردند.

اما پس از پنج سال نیروهای محلی با کمک قدرت‌های جهانی داعش را از این اراضی بیرن رانده و فقط چندین کیلومتر مربع در اختیار آنها باقی مانده است.

تنگ شدن حلقه محاصره داعش در باغوز

نیروهای دموکراتیک سوریه ده روز پیش هم از “حمله نهایی” به مواضع داعش خبر داده بودند اما بعد گفتند با توجه به سپر انسانی که داعش برای خود ایجاد کرده مجبور شده‌اند از سرعت حملات کم کنند.

پس از آن بیش از هشت هزار غیرنظامی که بیشتر آن زن و کودک بودند از باغوز خارج شدند و به مقرهای نیروهای دموکراتیک سوریه برده شدند تا بازرسی و سوال جواب شوند و به آنها آب و غذا داده شود.

به گفته سخنگوی نیروهای دموکراتیک سوریه از روز شنبه دیگر کسی از باغوز بیرون نیامده است اما در یک ماه گذشته چهار هزار پیکارجوی داعش تسلیم و پنج نفر از افراد نیروهای دموکراتیک سوریه که اسیر بوده آزاد شده‌اند.

باغوزحق نشر عکسREUTERS

به گفته نیروهای دموکراتیک سوریه هنوز از سرنوشت دیگر اسرا و گروگان‌های داعش از جمله گروگان‌های غربی خبری در دست نیست.

جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا یکشنبه گفت که نیروهای “داعش هنوز در عراق و سوریه پراکنده هستند و در دیگر نقاط دنیا در حال رشدند.”

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا پیشتر گفته بود که داعش شکست خورده اما آقای بولتون گفت رئیس جمهور آمریکا هیچوقت نگفته که در کنترل گرفتن اراضی تحت اشغال داعش به معنای آن است که داعش به پایان خود رسیده است.

عراق پانزده ماه پیش اعلام کرد که جنگ با داعش در محدوده مرزهایش به پایان رسیده و نیروهای این کشور مرزهای سوریه و عراق را کاملا تحت کنترل گرفته‌اند.

کارخانه داران ذوب آهن افغانستان: اگر دولت حمایت نکند ورشکسته می‌شویم

افغانستانحق نشر عکسMAIHANSTEEL

Image caption۳۸ کارخانه ذوب آهن در سراسر افغانستان فعالیت دارند

اتحادیه کارخانه‌های ذوب آهن افغانستان به دولت این کشور هشدار داده که اگر دولت از آنان حمایت نکند، به دلیل مشکلات قادر به رقابت نخواهند بود و ورشکسته خواهند شد.

پرویز خواجه‌زاده، رئیس این اتحادیه، امروز یکشنبه (۱۹ حوت/اسفند) گفت “بیشتر کارخانه‌های ذوب آهن در زمان ریاست جمهوری محمد اشرف غنی و تشویق(تلاش) ایشان ایجاد شده ولی دولت او حمایت لازم را از کارخانه‌های ذوب آهن افغانستان نمی‌کند.”

او مشکلات کارخانه‌داران افغانستان را “سیاست دمپینگ” (سیاست فروش به ضرر برای شکست رقبا) کشورهای همسایه دانست و گفت که دولت باید بر واردات آهن، مالیات را افزایش دهد.

آقای خواجه‌زاده گفت که اکنون در گمرک‌های افغانستان ارزش یک تن سیخ (تیر) آهن ۳۵۰ دلار نرخ‌گذاری شده درحالیکه قیمت جهانی آن به مراتب بیشتر از آن است.

کارخانه‌های ذوب آهن افغانستان تاکنون از معادن سنگ آهن استفاده نمی‌کنند و ۹۸ درصد مواد اولیه این کارخانه‌ها بیشتر به ذوب و بازیابی آهن‌های کهنه استوار است. امروز اعضای این اتحادیه از دولت خواست که در زمینه واگذاری معادن سنگ آهن نیز با آنان همکاری کند.

رئیس اتحادیه کارخانه‌های ذوب آهن افغانستان گفت که دولت قبلا وعده داده بود تا آهن‌های کهنه به کارخانه‌های ذوب آهن داده شود، ولی این کار انجام نشده و آهن کهنه به کشورهای همسایه قاچاق می‌شود. او مدعی شد که بیشتر این آهن‌ها از دو مرز اسپین بولدک، ولایت قندهار در جنوب و غلام خان در ولایت خوست در جنوب شرق افغانستان به پاکستان صادر می‌شود.

افغانستانحق نشر عکسARG

Image captionحدود یک سال قبل آقای غنی در مراسم آغاز به کار یک کارخانه ذوب آهن در کابل وعده داد که جلو قاچاق آهن کهنه به خارج از افغانستان را خواهد گرفت

حدود یک سال قبل آقای غنی در مراسم آغاز به کار یک کارخانه ذوب آهن در کابل وعده داد که جلو قاچاق آهن کهنه به خارج از افغانستان را خواهد گرفت، اما آقای خواجه‌زاده مدعی است که کارخانه‌های ذوب آهن در افغانستان، قادر به دریافت آهن کهنه از ۱۴ ولایت است و از ۲۰ ولایت دیگر این آهن‌ها به کشورهای همسایه قاچاق می‌شود.

او گفت که کارخانه‌داران ذوب آهن تاکنون ۴۵۰ میلیون دلار در این بخش سرمایه‌گذاری کرده که زمینه اشتغال ۱۲ هزار نفر فراهم شده است.

اکنون ۳۸ کارخانه ذوب آهن در سراسر افغانستان فعالیت دارند که روزانه قادر به تولید حدود دو هزار تن انواع آهن هستند. براساس اعلام اتحادیه کارخانه‌های ذوب آهن افغانستان، آنان ۶۰ درصد از نیازمندی افغانستان را تامین می‌کنند.

نبود برق کافی از مشکلات عمده کارخانه داران افغانستان است. اکنون بیشتر از ۷۰ درصد برق مورد نیاز افغانستان وارد می‌شود و در بیشتر شهرک‌های صنعتی این کشور برق جیره بندی است.

صنعت ساختمان سازی از مهمترین بخش‌های اشتغال‌زا در افغانستان محسوب می‌شود ولی این صنعت نیز بیشتر به تولیدات داخلی و واردات آهن از ایران، پاکستان و کشورهای آسیایی میانه وابسته است.

انتظارات از رییس جدید قوه قضائیه ایران

یک روز قبل از اینکه ابراهیم رییسی، قاضی القضات جدید ایران بر مسند ریاست بنشیند، نایب رییس مجلس از او خواسته تا جلو آنچه را که رویه های ناصواب قضایی خوانده، بگیرد. علی مطهری می گوید دادستان‌ها اختیاراتی گسترده و قدرتی فراوان برای خود قائلند از جمله یک دادستان علیه نمایندگانی اعلام جرم کرده که نظری متفاوت با نظر رسمی حکومت دارند. در همین حال گزارش شده که بیشتر از یکصد فعال سیاسی و مدنی ایرانی با صدور بیانیه ای انتصاب ابراهیم رئیسی به ریاست قوه قضاییه را نمونه ای از بی‌اعتنایی و لجبازی رهبر جمهوری اسلامی نسبت به افکار عمومی داخلی و بین المللی توصیف کرده‌اند.

مجید خیام دار گزارش می‌دهد.